scourveson [ Pretorianin ]
Walka szablą/mieczem - poszukuje słownictwa !!!
Pilnie poszukuje informacji na temat slownictwa uzywanego do opisu ataków i obrony w walce szablą i mieczem. Jak wyglada dokladnie takie cos jak parada, zastawa, co znaczy uderzyć wlew lub na odlew itd. No i bardzo ważne - jak nazywa sie ów slynny zwód w którym markowało sie atak, by przerzucic szable do drugiej reki i wykonać cięcie (to chyba nawet było na "Ogniem i mieczem" w wykonaniu Bohuna.
Odnosniki do ksiązek i linki równiez mile widziane.
Z góry dzieki i pozdrawiam
Ragn'or [ Konsul ]
Sporo na ten temat jest w grze fabularnej "Dzikie Pola".Wiem też,że autorzy systemu posiłkowali się fachową literaturą.
gladius [ Óglaigh na hÉireann ]
U Sapkowskiego jest sporo słownictwa, ale raczej bez wyjaśnień, co oznacza np. "finta". Po prostu ktoś robi fintę i paradę i tyle :)
Xazaxus [ ka Neophyte ! Love God ]
^UP^ Sam bym się chciał dowiedzieć.
EXCALIBUR(ak) [ Konsul ]
gladius -------> odpowiedz znajdziesz w podreczniku "wiedzmin gra wyobrazni"
aikikaisensei [ Senator ]
Mógłbym pomóc jeżeli pytanie dotyczyłoby japońskiej tradycji miecza. W tym przypadku widzę jednak, że chodzi o coś innego.
Lupus [ starszy general sztabowy ]
Poszukaj książki Wojciecha Zabłockiego " Cięcia prawdziwą szablą" Wydawnictwo Sport i Turystyka w Warszawie - wydanie z 1989 r. ISBN 83-217-2601-I
Bardzo dobra pozycja z rysunkami i kolejnymi fazami ruchu broni .
el f [ RONIN-SARMATA ]
Albo tegoż autora "Polskie sztuki walki.Miecz dwuręczny, szabla husarska", poza tym Czajkowskiego "Szermierka na szpady" - wprawdzie tyczy szermierki sportowej, niemniej same zasłony wraz numeracją, pozycje i fachowe słownictwo w niej znajdziesz.
Polecam również traktaty szermiercze - choć tu głównie ryciny ponieważ najczesciej są w oryginalnych wersjach językowych. Chociaż na jednej ze stron były do ściągnięcia tłumaczone.
Lupus [ starszy general sztabowy ]
Możesz kupić sobie na allegro.
Ragn'or [ Konsul ]
No właśnie,mechanika walki szablą w "Dzikich Polach" powstała w oparciu o Zabłockiego "Cięcia prawdziwą szablą".Z tej pozycji pochodzi tez wiele szkiców załączonych w podręczniku.
Kłosiu [ Senator ]
Lupus --> bardzo ciekawy link podales.