GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Czym różni się SDRAM od RIMM?

13.04.2005
15:42
[1]

EG2005_808538100 [ Konsul ]

Czym różni się SDRAM od RIMM?

Może mi ktoś powiedzieć?

Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-04-13 15:58:26]

13.04.2005
19:09
[2]

negroz [ ]

RDRAM - FATALNY ROMANS Z PRZYSZŁOŚCIĄ...

O fatalnym romansie Intela z firmą Rambus usłyszeliśmy po rynkowej katastrofie układu i820 Camino, który miał stworzyć zupełnie nowy wizerunek procesorów Pentium III. Co prawda procesory Intela doskonale radziły sobie współpracując z pamięciami SDRAM, ale w duecie z RDRAM stały się prawdziwymi demonami szybkości. Niestety ceny szybkich pamięci nie spadły, a Intel nie był w stanie opracować stabilnego kontrolera pamięci SDRAM w Camino i taka była geneza najspektakularniejszego potknięcia Intela. Mimo to związek z Rambus przetrwał i wraz z premierą Pentium4 miał ponowną szansę na zdobycie rynku, tym bardziej, że zapowiadano wysokie spadki cen pamięci. Niestety spadek cen nie objął tak znacznie pamięci RDRAM i platforma wykorzystująca i850 stała się najdroższym rozwiązaniem dla procesorów Intela. Mimo to klienci się znaleźli, a Intel wraz z Rambusem dostarczyli im najszybsze rozwiązanie pamięciowe opublikowane do tej pory. Pracujące z częstotliwością 100Mhz w trybie QDR (Quad-pump Data Rate), osiągały efektywną prędkość 400Mhz. To zaś dawało niewiarygodnie wysoką przepustowość pamięci - rzędu 3,2GB/s. i850 stał się najwydajniejszym układem dla Pentium4 i nie zmienił tego nawet atak pamięci DDR na rynek procesorów Intela, który zawsze odnosił się sceptycznie do tego rozwiązania. Mimo to rozwiązania prezentowane przez VIA i SiS zdobyły uznanie i rzesze użytkowników, i850 wraz z pamięciami RDRAM został niestety odsunięty od sukcesu rynkowego. Wielu ludzi uważa, że RDRAM po raz kolejny wdrażany nieco na siłę przez Intela, udowodnił, że nie jest w stanie przyjąć się na rynku. Jest wydajny, ale co z tego, jeżeli na takie rozwiązanie stać tylko nielicznych. Mimo kolejnej porażki RDRAM na rynku, przyszłość tego projektu wygląda bardziej przekonywująco. Widać, że procesory Intela są zoptymalizowane głównie dla tych pamięci, a wydajność wciąż pozostaje tą najwyższą. Kluczem do sukcesu rynkowego okazała się po raz kolejny cena dla wielu użytkowników zdecydowanie za wysoka.

SDRAM - MAŁO ZA NIEWIELE

Intel szybko zorientował się, że sukces rynkowy tandemu i850 i RDRAM stoi pod dużym znakiem zapytania, a więc zareagował na sytuację przedstawiając układ i845 współpracujący z pamięciami SDRAM. Wkrótce po premierze okazało się, że ten ruch był doskonale przemyślany, a i845 stał się prawdziwym przebojem. Intel umożliwił zbudowanie taniej platformy opartej o szybkie procesory Pentium4. Pamięci SDRAM były dotychczasowym standardem, a więc nikogo nie zdziwiła współpraca z nimi nowych procesorów, jednak szybko okazało się, że niska cena to nie wszystko, a pamięci SDRAM nie są w stanie wykorzystać potencjału drzemiącego w Pentium4. Pracujące z zegarem 100Mhz lub 133Mhz pamięci nie były w stanie dostarczyć na czas danych dla taktowanej na 400Mhz szyny FSB. Oznaczało to zwykłe marnotrawienie mocy przez nową serię procesorów Intela, gdyż CPU musiał czekać na kolejne paczki danych. Eksperci szybko spisali platformę i845 + SDRAM na straty i pokazując ją na dowód, że nowe procesory potrzebują pamięci nowego typu. Tak oto Intel popadł w dwie skrajności, z jednej strony zbyt drogie rozwiązanie dla pamięci RDRAM, zaś z drugiej nieuwydatniające całej mocy procesorów pamięci SDRAM i układ i845. Gdy na rynek weszły układy konkurencji współpracujące z pamięciami DDR, wolniejsza platforma Intela znacznie straciła na popularności. Od ostatecznego upadku uratowali ją chytrzy producenci OEM, wybierający wciąż tańsze rozwiązanie, a także wzrost cen pamięci na rynku. Rozwiązania z pod znaku DDR musiały zatrzymać swój marsz triumfalny i zderzyć się z rzeczywistością. Eksperci szybko jednak zweryfikowali tę sytuację i nie zaprzestali wskazywać na pamięci DDR, jako rozwiązanie o lepszym współczynniku cena / wydajność. Mimo to Pentium4 i pamięci SDRAM są wciąż duetem popularnym i jak pokazuje nie jasna sytuacja na rynku pamięci, pozostanie tak przynajmniej do przedstawienia nowych standardów zarówno przez grupę wspierającą projekt DDR jak i firmę Rambus, która już wkrótce ma zamiar wypuścić na rynek szybsze modele modułów RDRAM. Być może wtedy już nie najszybsze standardy PC800, PC1600 i PC2100 wyprą SDRAM z rynku.

DDR - PODWÓJNA MOC

Rozwój pamięci DDR jest ściśle związany z linią procesorów głównego konkurenta Intela - AMD. To właśnie ta firma jako pierwsza spostrzegła korzyści płynące z nowej technologii i jako pierwsza zaprezentowała DDR na szerszym rynku. Do tej pory te pamięci były obecne jedynie w kartach graficznych, gdzie spisywały się wręcz świetnie, AMD postanowiło stworzyć duet procesor + DDR wiążąc architekturę swoich procesorów ściśle z osiągami pamięci DDR. I tak oto szyna FSB 200Mhz i 266Mhz wręcz doskonale pasowała do taktowania pamięci PC1600 i PC2100. Efektem jest niewątpliwy sukces AMD i przewaga nad Intelem w wyścigu wydajnościowym. Sam Intel od samego początku nie chciał przyjąć do wiadomości szansy jakie niesie ze sobą wykorzystanie tej technologii. Wolał promować rozwiązanie Rambusa, jak widać z dość kiepski skutkiem, aż w końcu został zmuszony zaakceptować DDR współpracujące z Pentium4, a to za sprawą firmy VIA. Tajwańczycy przedstawili układ P4X266, który wykorzystując pamięci DDR stał się konkurentem nie tylko dla i845, ale także wydajnego i850. W ślady VIA poszły takie firmy jak SiS, ALi, a także sam Intel prezentując układ i845B0. Co prawda do najwydajniejszych on nie należy, ale doskonale pokazuje przewagę pamięci DDR nad rozwiązaniem i845 SDRAM. i845B0 jest także cichym przyzwoleniem na obecność pamięci DDR na rynku procesorów Intela. Czyniąc to Intel postawił być może kamień milowy w rozwoju technologii pamięci DDR sprawiając, że za kilka lat staną się one powszechnym standardem. Przedtem jednak muszą stoczyć zaciętą walkę z Rambusem, który z pewnością zbyt łatwo się nie podda.

uuuffff...., ale się napisałem, palce bolą ;-)

13.04.2005
19:17
[3]

guzol [ LEXUS ]

negroz--> Fakt, napisales sie niezle...

13.04.2005
19:25
smile
[4]

McClanesHungOver2 [ Pretorianin ]

hahahahahaha -co za debil

13.04.2005
19:26
[5]

Thomolus [ Generaďż˝ ]

negroz -------> jak się cytuje czyjś tekst, to wypadałoby podać jeszcze źródło z którego pochodzi.

13.04.2005
20:36
[6]

Misiolo [ Generaďż˝ ]

Zanim kogoś wyzwiecie poszukajcie w słowniku wyrazów obcych słowa ironia...

13.04.2005
21:00
smile
[7]

negroz [ ]

guzol --->

wyluzuj, piecież wiadome że żartowałem, (dlatego właśnie postawiłem tego emot'a z mrugnięciem), a linka zapomniałem dodać, ale Ty juz to zrobiłeś :P

13.04.2005
21:28
smile
[8]

cotton_eye_joe [ maniaq ]

kurde, ludzie, przeciez ";-)" oznacza żart, przymruzenie oka! nie musicie od razu mieszac go z blotem. widac, ze zartuje

13.04.2005
21:32
[9]

minius [ Generaďż˝ ]

Negroz nie tylko nie podał źródła co jest zwyczajnym plagiatem to nawet nie podał, że artykuł ten niestety jest przestarzały.
Był on zamieszczony 25-02-2002 r. Przez co pewne zdania są w świetle minionych 3 lat bez sensu np."Mimo to Pentium4 i pamięci SDRAM są wciąż duetem popularnym i jak pokazuje nie jasna sytuacja na rynku pamięci, pozostanie tak przynajmniej do przedstawienia nowych standardów zarówno przez grupę wspierającą projekt DDR jak i firmę Rambus, która już wkrótce ma zamiar wypuścić na rynek szybsze modele modułów RDRAM."

SDRAM'y duetem wciąż popularnym? Toż to już lamus, choć czasem do starych komputerów niektórzy ich szukają.

"Czyniąc to Intel postawił być może kamień milowy w rozwoju technologii pamięci DDR sprawiając, że za kilka lat staną się one powszechnym standardem. Przedtem jednak muszą stoczyć zaciętą walkę z Rambusem, który z pewnością zbyt łatwo się nie podda. "

Już Rambus się poddał i umarł śmiercią tragiczną. W Hongkongu znajduje się dość spory magazyn, zalegają tam tysiące RIMM'ów, których nikt nie chce kupić.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.