GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

W rzymskim zoo małpy ubrano w sweterki.

01.03.2005
21:52
smile
[1]

szwejos [ Konsul ]

W rzymskim zoo małpy ubrano w sweterki.

Powiedzcie sami czy nie brzmi to słodko :)

poniżej pełen tekst wiadomości :

Świat
PAP, MFi /2005-03-01 16:51:00

Rekordowe mrozy od Szwecji po HiszpanięNoc z poniedziałku na wtorek była w Europie najzimniejsza tego roku. Padło kilka rekordów. W rzymskim zoo małpy dostały koce, termofory i gorące napoje.

W niemieckim Funtensee (Bawaria) termometry pokazały tej nocy minus 43,6 stopnia Celsjusza. Ale i w tych częściach Europy, gdzie na początku marca jest już zwykle ciepło i wiosennie, zima ostro zaatakowała.

W Marsylii temperatura spadła do minus siedmiu stopni.

Równie mroźno było w Wenecji, a w Neapolu i Bari padał śnieg. We włoskiej części Tyrolu zmierzono minus 30 stopni. Meteorolodzy przewidują, że w słonecznej Italii te syberyjskie temperatury utrzymają się jeszcze przez kilka dni.

W rzymskim zoo małpy ubrano w sweterki oraz rozdano im koce i termofory. Marznącym szympansom personel podawał gorącą herbatę.

Z zimna trzęsie się Hiszpania. W rejonie Navarry było w nocy z poniedziałku na wtorek minus 24,8 stopnia. W Aragonii i La Roja zanotowano minus 18 stopni, w Madrycie temperatura spadła do minus 10 stopni. Ale rekord zimna dla Hiszpanii to minus 32 stopnie, zmierzone w lutym 1956 r.

Z powodu mrozów odwołano we wtorek rano co najmniej pięć lotów z lotniska w Barcelonie i przełożono na późniejsze godziny kilkanaście innych.

W ciągu ostatniej doby hiszpańska policja ewakuowała kilkudziesięciu kierowców samochodów osobowych, które utknęły w śniegu na autostradzie A-92 koło Granady na południu Hiszpanii.

Nieprzejezdna jest część dróg w górskich regionach kraju. Wiatry wiejące z prędkością ponad 90 km na godzinę unieruchomiły w portach promy kursujące do enklaw przy wybrzeżu Afryki Północnej - Melilli i Ceuty.

Także w Portugalii zima nie ustępuje. W górzystym regionie Serra da Estrela w środkowej części kraju zmierzono tej nocy minus 16 stopni, a w mieście Guarda na wschodzie Portugalii - minus 12 stopni. Jest to najostrzejsza zima w tym kraju, od kiedy zaczęto tam prowadzić statystyki meteorologiczne, tzn. od 1941 r.

Także w Szwecji, gdzie temperatura spadła w kilku rejonach do minus 40 stopni, była to najzimniejsza noc w tym roku. W Szwajcarii zanotowano minus 32,4 stopnia.

Obfite opady śniegu paraliżują ruch drogowy w północnej Grecji i - jak ostrzegają meteorolodzy - zima nie zamierza tam na razie ustępować.

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.