GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Forum CM: Pytanie: Tworzenie scenariuszy do AK

28.02.2005
11:58
[1]

graf_0 [ Nożownik ]

Forum CM: Pytanie: Tworzenie scenariuszy do AK

Zamarzyło mi się stworzenie scenariusza, któy choć w niewielkim stopniu realizowałby scenariusz wsparcia polskich spadochroniarzy dla Powstania Warszawskiego, wiec mam parę pytań
Czy istnieje możliwość wlączenia "ruchu w kanałach" w CMAK, lub czy można wykorzystać mapy z CMBB?
Czy w BB istnieją polskie wojska spadochronowe, i jakie mają wyposażenie(zgaduję, że wyposażenie radzieckie)?

28.02.2005
19:55
[2]

jiser [ generał-major Zajcef ]

1. W AK nie pojawia się opcja ruchu kanałami. Wprowadzając go, twórcy myśleli chyba tylko i wyłącznie o bitwach w ruinach Stalingradu.
2. Nie można wykorzystać map z AK w BB (i odwrotnie) wprost, gdyż ich formaty zapisu różnią się szczegółami. Mozna natomiast próbować konwersji używając autorskich (nie-BTF-owych) programików "MappingMission" i "Pyewacket's Map Converter" .. linki do archiwalnych wątków poniżej.
https://www.gry-online.pl/cm/cm_s043.asp?ID=3180876
https://www.gry-online.pl/cm/cm_s043.asp?ID=2606117
3. W BB nie ma polskich jednostek spadochronowych, pojawiają się tylko dywizje piechoty od berlingowców. W AK też nie ma, pojawiają się tylko jednostki piechoty oraz zmechanizowane. Powietrzno-desantowe pojawiły się tylko w BO i tylko na potrzeby operacji Market :(

PS. Jeden ktoś kiedyś wyprodukował małe(!) scenariusze odnoszące się do historii Powstania w Getcie, inny ktoś kiedyś produkował coś równie małego o Powstaniu Warszawskim. Szczegółów nie znam. Ale jako powstańców (w BB) używano oddziałów (sic!) "partyznatów".
Zamiast "co by było gdyby sosabowszczyków zrzucono nad Warszawą" możesz zrobić scenariusz (czy może serię scenariuszy) p.t. "co by było gdyby nad Warszawą zrzucono jedną sowiecką brygadę pow-des" ;)

28.02.2005
20:43
[3]

graf_0 [ Nożownik ]

jiser -> dzięki za linki,
Co do tego scenariusza - to cmbo jest przestarzałe i dlatego z góry je skreśliłem, z kolei w BB nie ma Polaków z zachodnim wyposażeniem, za to jest mapa odpowiednia - kolorki ziemi i hale przemysłowe i ruch w kanałach, za to w AK są polacy z zachodnim wyposażeniem - można ich użyć jako powstanców - vickersy, breny, piaty, steny - z grubsza odpowiada wyposażeniu powstańców, a jako polskich spadochroniarzy można użyć brytyjczyków, ba, można podmienić mundury, nazwiska i flagi(pliki z bmp) i będziemy mieli Polaków z I samodzielnej brygady. Żeby jeszcze dało się ruszać w kanałach, to bym nawet włoski wygląd domów wytrzymał (zresztą też można zamienić). a ja w QB w AK dać brifing to tam wyraźnie stoi - "ruch w kanałach - NIE", czyli ta opcja istnieje, tyle tylko zę jest wyłączona.

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.