GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

O uczciwej ocenie gier słów kilka

20.03.2001
15:50
smile
[1]

Adamus [ Gladiator ]

O uczciwej ocenie gier słów kilka

Ponieważ sporo mówi się ostatnio na temat oceny gier komputerowych to i ja wrzucę swój kamyczek do tego ogródka.
Zauważyłem że Gry-Online mają niezłe układy z firmą CODA i chyba stąd ta trochę zawyżona ocena gry Europa Universalis i brak reakcji na błędy w wersji polskiej (pomijając to że Łosiu jest maniakiem strategii, oraz to że z tego co przeczytałem na jej temat jest naprawdę niezła i gdyby nie te nieszczęsne tłumaczenie to by zasługiwała na taką ocenę).
Ale nie o tym chciałem, bo pomijając tą drobną wpadkę to muszę powiedzieć że G-O jako serwis traktujący o grach jest jednym z najbardziej wiarygodnych.
Chciałem tu wykazać do czego może doprowadzić chęć podlizania się wydawcy. Doskonałym przykładem tego jest strona CYBERJOY na łamach której ukazała się wręcz bałwochwalcza recenzja wielkiej szmiry jaką jest "znakomita" gra cRPG - KONUNG. I dlatego chyba nie ujrzymy recenzji tej gry na łamach Gry-Online pomimo Ich dobrych stosunków z CODA, bo ta gra nie zasługuje na pewno na ocenę powyżej 50%. Wszyscy stali bywalcy forum znają mnie jako zaciekłego miłośnika gier z gatunku cRPG. Gram praktycznie w co tylko się pokaże na rynku a ma coś wspólnego z RPG i muszę powiedzieć ze takiego kompletnego dna to dawno nie widziałem. Nie będę opisywał jej minusów bo to praktycznie jeden wielki minus. A plusów ma tylko dwa. Pierwszy to cena , a drugi to dodatkowa gierka w która można sobie pograć zamiast w KONUNGA. Nie polecam jej nikomu a zwłaszcza początkującym graczom bo może skutecznie odstraszyć ich od cRPGów.
Na wspomnianej już stronie można zapoznać się z recenzją gdzie czytamy miedzy innymi: "Dzięki niezwykle interesującej fabule, przyzwoicie wykonanej grafice oraz muzyce gra stanowi nie lada atrakcje dla miłośników RPG". I co można powiedzieć na ten temat? Tylko jedno - chroń nas Panie Boże od takich recenzji i od odwiedzania takich "uczciwie" traktujących sprawę vortali.

20.03.2001
16:22
smile
[2]

DeSade [ Prefekt ]

No cóż, nie komentując uwag dotyczących konkurencji parę luźnych myśli: Staramy się być obiektywni, jednak z natury recenzji jest ona zawsze zabarwiona subiektywizmem autora. Ze względu na szerokie grono współpracowników możemy dobierać gry do recenzji pod kątem osobistych zainteresowań recenzenta. Dzięki temu wierzymy, że recenzja będzie głębsza a autor poświęci grze więcej niż standardowe 30 minut, zaś czytelnik interesujący się np. strategiami wyniesie z jej lektury więcej, niż przy recenzji tzw. "profesjonalisty", który pisze na każdy temat, lecz nie zna dobrze żadnego. Z drugiej strony wadą takiego podejścia jest to, że często musimy OBNIŻAĆ oceny wystawiane przez recenzenta, dla którego dana gra jest cudowna, bo trafia w jego zainteresowania. Nie oznacza to, ze nasi recenzenci nie są profesjonalni ani że nie starają się być obiektywni w swoich ocenach - po prostu czasami sympatie biorą górę nad obiektywizmem:) Oddzielnym tematem są dystrybutorzy - wystarczy prześledzić prosty przykład. Z zasady nie chcą oni, aby serwis internetowy czy czasopismo zamieszczało recenzję z tzw. "wersji prasowej" przed pojawieniem się gry w sprzedaży. Jednak istnieją wyjątki - czasami poważna gazetka zamieszcza recenzję kilka miesięcy przed premierą, albo dostaje tzw. wyłączność. Jeśli dystrybutor się na to zgadza, to pod warunkiem, że... wystarczy spojrzeć na oceny w takich recenzjach. Inna sprawa, że często wczesna wersja prasowa nijak ma się do tego, co kupujemy w sklepach. A co do Europa Universalis - gra naprawdę dobra, myślę że CODA sama się ukarała za błędy w tłumaczeniu, choć niektóre są zawinione przez producenta. Po prostu gdyby nie te "wpadki", mogliby się starać o rekomendację MENu dla szkół jako pomocy naukowej - podobnie jak Play It zrobił to z Zeusem. A to ciężka kasa, która poszła w las...

21.03.2001
10:33
[3]

Zachary Bondovsky [ Legionista ]

By zyskac rekomendacje MEN'u trzeba byc bardzo cierpliwycm - procedura trwa kilka miesiecy. Do tego gra musi byc poprawnie zlokalizowana w 100%, niesc ze soba walory edukacyjne i uzytkowe. Tak wiec nie ma tak latwo.

22.03.2001
09:46
[4]

ROBI [ Junior ]

Wcale nie uważam żeby serwis CyberJoy był gorszy od Gryonline. I piszą tam fajne recencje.

22.03.2001
21:38
smile
[5]

Adamus [ Gladiator ]

ROBI --> Z twoich wypowiedzi wnioskuje że nie jestes fanem cRPGów, ale proponuje Ci przeczytać wspomniana recenzje gry Konung. Wydaje mi się (nie wiem może jestem w błedzie) że trochę znam sie na tym gatunku i grałem w ta grę, to mogę z czystym sumieniem powiedzieć że na pewno nie zasługuje na taka ocene jaką dostała. A co do innych ich recenzji to kilka z nich przeczytałem i też mnie nie zachwyciły. Nie mam zamiaru gloryfikować tu G-O, ale uwazam że chłopaki robia dobra robotę, pomimo Twoich uwag na temat zwiazany z wyścigami. Nie będę się wypowiadał na ten temat bo nie jestem specjalistą od tego gatunku, ale nawet jeżeli Masz rację i recenzja SB 2001 jest na trochę gorszym poziomie to przecież kazdemu może sie zdarzyć słabszy dzień. Ale chyba nie masz obiekcji co do własciwej oceny dokanej przez FAJKA?

23.03.2001
23:59
smile
[6]

shipers [ Pretorianin ]

powiem krótko żadna recenzja nie może zastąpić prywatnych odczuć po zagraniu w daną grę. rec... mają tylko grę przybliżyć, osobiście niejednej grze dałbym niższą lub wyższą ocenę, i prawie nigdy nie zgadzam się z oceną dawaną przez recenzenta, gdyż w jakichś 30% odstraszają grzacza od danej pozycji

29.03.2001
13:38
[7]

awszerszen [ Arktus Szerszenikus ]

Moim zdaniem recenzja powinna zawirać wypowiedzi kilku osub, niekoniecznie maniaków gatunku, np.: Ja uwelbiam Freespace 2 i oceniłbym go 100\100, a cRPG zjedzie go i wytknie rażące nowicjusza(w tym rodzaju gier) błędy które mi nie prreszkadzają i o ile będzie nastempna część (daj Bóg) nadal nie będą mi przeszkadzać. Średnia z ocen jes więc najlepszym wyjściem..

29.03.2001
14:45
[8]

_zbychu_ [ Junior ]

Cześć A ja jestem za _subiektywizmem_ ocen pod warunkiem, że dany redaktor (współ)pracuje z gazetą/serwisem wystarczająco długo i pisze to co naprawdę myśli. W takim przypadku ja jako _stały_ czytelnik poznaje danego recenzenta, oceniam, czy lubi to co ja i dzięki temu wyrabiam sobie własne zdanie o produkcie. Oczywiście w każdej recenzji musi znaleźć się część obiektywna, w której czytelnik jest informowany o rzeczach oczywistych: możliwości gry, zauważone błędy, krótka charakterystyka (fabuła, gatunek) itp. Pozdrawiam

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.