GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Eutanazja w Holandii - nowe przepisy

03.02.2005
09:08
[1]

Romanujan [ Konstruktor Katapult ]

Eutanazja w Holandii - nowe przepisy

No właście - jesteście za, czy przeciw? Ja uważam, że osoby chore ciężko i nieuleczalnie powinny mieć prawo do eutanazji - odmawianie im go jest po prostu zwyczajnym sadyzmem. Ale do nowych przepisów w Holandii jakoś nie jestem przekonany...

03.02.2005
09:13
[2]

cneyhaz [ Generał dywizji ]

Eutanazja w wypadku osob nieuleczalnie chorych lub w mocno podeszlym wieku ktorzy nie chca byc przez dluzszy czas ciezarem dla swych bliskich to jedno a zezwolenie mlodziezy na ten sam proces to juz zupelnie co innego.Jesli kazdy czlowiek ktory ma ciezko chcialby sie zabic i uczynilby to to ilu silnych ludzi by przetrwalo w stosunku do slabych??

03.02.2005
09:19
[3]

Dagger [ Legend ]

==>cneyhaz
Tak czy inaczej do tej pory kryterium jest cierpienie związane z nieuleczalną chorobą niezależnie od wieku

Pomoc w umieraniu nieuleczalnie chorym i cierpiącym, także dzieciom, jest tam tolerowana od ponad 30 lat, a od kilku lat zgodna z prawem

03.02.2005
09:30
[4]

cneyhaz [ Generał dywizji ]

Dagger
To jest fakt.Jednak co mnie martwi to to ze kazde prawo tego typu zezwala z czasem na wieksza swobode.

03.02.2005
09:37
[5]

gladius [ Óglaigh na hÉireann ]

Powinno być też prawo do aborcji następczej, jeśli np. dziecko nie spełniło pokładanych w nim nadziei albo okaże się, że dorosły jest do kitu. Pierwszą w kolejce do aborcji następczej nominuję jarugę-nowacką i tą drugą małpę z piskliwym głosem (synyszyn, czy jak tam ona się wabi).

Skoro można ubić kogoś chorego z tego powodu, że po prostu przeszkadza - bo to przecież o to chodzi: trzeba się nim opiekować, karmić itd. a wiadomo, że i tak nie przeżyje, więc się nie opłaca, to czemu np. nie można ubić sąsiada? Też przeszkadza, suczy syn, i wiadomo, że pożytku z niego nie ma.

03.02.2005
09:48
[6]

Dagger [ Legend ]

==>gladius
...i wprowadźmy karę śmierci dla samobójców ;))))

03.02.2005
10:05
[7]

Attyla [ Legend ]

Różnica pomiędzy eutanazją a zabójstwem jest niemal nieuchwytna. Jest tak, ponieważ eutanazją jest odebranie życia drugiej osobie za jej wolą. Innymi słowy musiałyby istnieć jakieś szczególne metody dowodzenia, które wykluczalłyby pozbawienie życia wbrew woli zainteresowanego, pod przymusem, czy przy udziale jakiejkolwiek innej wady oświadczenia woli. Już to samo jest tródnością zasadniczą. kwestią drugą to kwestia samego podejścia do życia. Europejska kultura opiera się na poszanowaniu życia jako wartości nadżędnej. Dopuszczenie eutanazji stawia ponad życiem przyjemność lub conajmniej brak cierpienia. Otwieramy w ten sposób puszkę Pandory. Po pierwsze kwestią otwartą pozostaje dyskusja na temat zakresu cierpienia, które uprawniałoby do zadania śmierci (a to już widań chociażby z tego textu). Po drugie jest to możliwość uznania za ważniejsze niż życie i innych wartości. Np. użyteczność. W sumie socjalizm traktuje człowieka jak biorobota, więc nie istnieją przeszkody natury ideologicznej by eliminować jednostki "niesprawne" (cokolwiek miałoby to oznaczać). Chodzi poprostu o to, że to kolejny element burzenia tradycyjnego porządku społecznego. Tabu śmierci zostało zniszczone za pomocą przeszczepów żywych organów. Teraz niszczone jest tabu życia.

03.02.2005
10:25
[8]

Soulcatcher [ Prefekt ]

Ja jestem przeciw jakiegokolwiek zabijania ludzi. To że pacjent chce umrzeć bo cierpi, chce umrzeć bo jest nienormalny lub chce umrzeć bo wydaje mu się że jest za stary to nie oznacza że mamy go zabijać. Nie wolno zabijać ludzi, każdy może się znaleźć kiedys w sytuacji że mając 80 lat będzie leżał w szpitalu i zapewne będzie się zajebiście czół jak rodzina bedzie na nim chodziła i zastanawiała się czy go zabiją dzisiaj czy we wtorek bo wtedy jest więcej czasu.

03.02.2005
10:30
[9]

Romanujan [ Konstruktor Katapult ]

Z tego, co wiem, to eutanazja nie polega na tym, że lekarz wstrzykuje truciznę - lekarz tylko podłącza chorego do aparatury, a czerwony guziczek naciska sam chory. Zresztą musi to zrobić kilkukrotnie, w pewnych odstępach czasu - chodzi o to, żeby upewnić się, że on naprawdę tego chce. Do ostatniej chwili pacjent może zrezygnować.
Zatem eutanazja to nie tyle zabójstwo, co pomoc w samobójstwie...

03.02.2005
10:38
[10]

X-Cody [ Zabójca z Liberty City ]

Ja jestem za ogolna idea eutanazji, pomocy ludziom, ktorzy juz nie maja po co zyc, cierpia przykluci do lozka wiedzac, ze to moze trwac jeszcze dlugo; moze lata. Dlaczego nie pozwolic im podjac decyzji za samych siebie?
Jedyne co mnie niepokoi to nadurzycia, ktorych - prawdopodobnie - nie da sie uniknac.

Inna sprawa to ogln acharakterystyka Holandii - cala ta ich pseudo-tolenrancja jest jedynie maskowaniem calkowicie pograzonego w hipokryzki kraju. Wszyscy tu sa wsciekli na to, co sie dzieje, wcale nie chca tej calej toleanchi, bezstresowychowego wychowania, ani slubow dla gejow, ale zaden Holnder nigdy otwarcie tego nie przyzna.
Ech, pzredziwny kraj i tak naprwawde wcale nie przyjazny.Grr.

03.02.2005
15:07
[11]

mar-rol [ Konsul ]

Ja jestem za eutanazją, ale tytlko w przypadku osób n ieuleczalnie chorych, bardzo cierpiących. Napewno lepiej dla nic jest umrzeć niż 24h na dobe cierpieć. To jakbyśmy kogoś tortuwali. Ale jeśli ktoś przyjdzie i powie, że chce umrzeć bo nie chce komuś przeszkadzać czy ma dość życia to oczywiście nie. Choć jeśli ktoś sie chce zabić to to zrobi.

03.02.2005
15:21
smile
[12]

Buczo. [ Bradypus variegatus ]

Sakramentalne pytanie ? Kto oglądał Mar Adentro ? ;))
Eutanazja to właściwie samobójstwo osób które same nie potrafią tego zrobić, wiec należy im w tym pomóc. (albo doradzić jak to zrobić żeby za bardzo nie cierpieli).

Soulcatcher --> Nie oglądałeś ;)

03.02.2005
15:38
smile
[13]

twostupiddogs [ Generał ]

Lobby producentów leków przeciwbólowych i innych drugów chyba za mało posmarowało. A to dziwne, bo wydawałoby się, że wprawę mają dobrą.

03.02.2005
15:42
[14]

wysiu [ ]

2sd --> Niestety te leki sa za drogie, panstwowa sluzba zdrowia musi oszczedzac.

03.02.2005
15:46
[15]

twostupiddogs [ Generał ]

wysiu

U nas w XIX wiecznym kapitaliźmie to może i tak, ale nie wierzę, że w takiej wrednej socjalistycznej Holandii, gdzie możesz sobie iść na prawie roczny urlop, bo jesteś "przepracowany" :)))))

03.02.2005
15:49
[16]

wysiu [ ]

2sd --> Wlasnie dlatego musza oszczedzac.

03.02.2005
15:55
[17]

wysiu [ ]

BTW, gladius cos wspominal o aborcji nastepczej.

03.02.2005
16:00
[18]

twostupiddogs [ Generał ]

wysiu
No chyba własnie nie, bo skoro stać ich na takie fajerwerki to myślę, że przy tym to jest pestka :)

Lepiej zajmij się naszą służbą zdrowia :)

03.02.2005
16:09
[19]

Misiak [ Pluszak ]

Jak to powiedzial moj korepetytor od wosu/histrori ktory ostatnio ksztaltuje moje poglady:
W holandi cale zycie to zabawa, zyjesz, bawisz sie, ciagle uprawasz seks, jak ktos zajdzie w ciate to e tam, zawsze jest czas pozniej, i usuwa sie ja, chcesz sie niezle zabawic ? idziesz do po maryche do sklepu. Ciagle te pieprzone kupywanie i przejadanie tego, ciagle i ciagle, gdyby im odlaczyc prad by nawet zebow nie umyli. Wiec cale zycie to zabawa, ale niestety jak zachorujesz, albo sie zestarzejesz, jestes nie potrzebny wiec ciebie zabija, by mogl ktos inny sie bawic... Tylko ciagle brac i brac, europa ? pieprzeni nie wedukowani i nie wychowani debile....

I to jest prawda... Jestem przeciwko, Idea niby dobra, rak i inne tego typu podobne sprawy, ale to jednak naduzycie... Aborcja tez sux...

Pozdro

03.02.2005
21:17
[20]

Buczo. [ Bradypus variegatus ]

Misiak --> Przydałoby się żebyś zaczął myśleć sam. Nikt nikogo nie zabija bo tak mu się podoba czy dlatego że uważa że ktoś jest stary i niepotrzebny. Jest to decyzja samego pacjenta i nikt nie ma prawa podjąć jej za niego.

03.02.2005
21:21
[21]

wysiu [ ]

Buczo -->
"Nikt nikogo nie zabija bo tak mu się podoba czy dlatego że uważa że ktoś jest stary i niepotrzebny."


Poczytaj od "Eutanazja bez woli i wiedzy chorego":

03.02.2005
21:23
smile
[22]

Filevandrel [ Dyżurny Filet Kraju ]

"Przeciwnicy rozszerzenia interpretacji eutanazji mówią, że byłaby to "licencja na zabijanie". Przestrzegają, że wzrośnie presja na ludzi starszych, pacjentów domów starców i hospicjów, by poddawali się eutanazji. Z kolei holenderskie stowarzyszenia popierające eutanazję są z raportu zadowolone. Ostrzegają jednak, że wdrożenie nowych reguł może oznaczać, że świat opacznie zrozumie intencje Holendrów"


Oglądał ktos kiedyś program o Eutanazji? jak lekarze przyznawali się że stosowali Etanazję bez zgody chorego bo czuli sie moralnie i rpawnie usprawiedliwieni do ukrócenia jego cieroień. A co jeśli on chciał żyć??? ze juz nie wspomnę o to jaka presja społeczna jest wywierana na ludzi starszych albo chorych. Eutanazja z prawa stała sie wręcz obowiązkiem narzucanym przez społeczeństwo.... a teraz wyobraźcie sobie że lekarze mogą usmiercać zgodnie z prawem. Tak tak wiem że każdy przypadke byłby oddzilnie rozpatrywany i.t.d ale wyobraźcie sobie teraz pole do nadużyć... aż mi sie przypomina afera "łódzkiego pogotowia":/

03.02.2005
21:25
[23]

Filevandrel [ Dyżurny Filet Kraju ]

wysiu- bardzo ciekawy link.

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.