
twostupiddogs [ Generaďż˝ ]
Pytanie do korzystających z komunikacji publicznej w Krakowie.
"Jak poprawić komunikację miejską?
Tomasz Haładyj, ds 31-01-2005 , ostatnia aktualizacja 31-01-2005 21:57
Szybsza, nowocześniejsza, wygodniejsza - taka ma być za kilka lat komunikacja miejska, by częstochowianie chcieli z niej korzystać, nawet gdy mają własne auta. Ambitny program uchwalili radni
Magistrat opracował projekt rozwoju komunikacji do 2008 r. oraz zarys scenariusza na kolejne lata. Plan jest ambitny: liczba pasażerów ma się zwiększyć, a przynajmniej utrzymać na tym samym poziomie. Co ludzi przekona, by odstawić własne auto?
Wygodniej
Ostatni raz tramwaje kupiono w 1990 r., a prawie połowa posiadanych ma ponad 20 lat. Trzeba więc kupić nowe - w latach 2006-08 siedem komfortowych zestawów, zastępujących dwa wagony. Co drugi pojawiający się na przystanku pojazd spełniałby wtedy standardy zachodnioeuropejskie. Tramwaje są, niestety, drogie: 5 mln zł sztuka. Z kolei autobusy byłyby sprowadzane co roku: w ciągu czterech lat ok. 35 sztuk za 43 mln zł.
Szybciej
Atutem tramwajów jest to, iż nie grzęzną w korkach. Powinny jednak jeździć szybciej. Na remont czekają więc tory od ul. PCK do Promenady, od ronda Mickiewicza do ul. Równoległej oraz w al. Pokoju. - Chcemy też uprzywilejować tramwaje na skrzyżowaniach: zbliżając się do nich, włączą sobie zielone światło - mówi Kazimierz Augustyn, szef Miejskiego Zarządu Dróg. Prace nad tym systemem powinny się zacząć w przyszłym roku.
A co z autobusami? - Myślimy o specjalnych pasach tylko dla nich. Np. na ul. Dąbrowskiego czy Śląskiej - dodaje Augustyn. I przyznaje, że odbyłoby się to kosztem komunikacji indywidualnej. - Tak jest na całym świecie. Musimy zachęcić do korzystania z transportu publicznego, bo centrum nie wchłonie nieskończonej liczby samochodów - argumentuje. - Za to tramwajem czy autobusem będzie się jeździć wygodniej.
MPK musi też wymienić rozsypujące się słupy trakcyjne. Wszystkie te prace mają kosztować (do 2008 r.) 16 mln zł.
Punktualniej
Bilet elektroniczny (można kupić go na 30 dni i niekoniecznie od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca) to jedno. A elektroniczne tablice na przystankach, informujące, za ile minut naprawdę, a nie wg rozkładu, pojawi się autobus to drugie. Jeśli dodać do tego nowe wiaty, to zbierze się okrągła sumka 9 mln zł.
Za co?
28,7 mln zł - tyle są w stanie wyłożyć do 2008 r. budżet miasta oraz MPK. Resztę - 75,3 mln - trzeba znaleźć w funduszach unijnych. Żeby się o nie starać, miasto musi mieć Zintegrowany Plan Rozwoju Transportu Publicznego. W poniedziałek radni go nie uchwalili, traktując przedstawiony dokument jako pierwsze czytanie. - To poważna sprawa, trzeba ją przedyskutować - mówili. I od razu zaczęli debatę. - Jakie będą te nowoczesne autobusy? - dopytywał Krzysztof Matyjaszczyk. - A czy dzielnice peryferyjne nie są pominięte? - martwił się Krzysztof Kondracki. - Jak rozwiązana będzie kwestia parkowania? Dlaczego tak mało jest o transporcie zbiorowym, ale tym prywatnym? I skąd wniosek, że liczba pasażerów MPK wzrośnie, skoro cały czas maleje? - wypytywali inni.
- To właśnie zadanie dla MPK - mówił Jan Friedberg, który przewodził zespołowi przygotowującemu plan. - Ma szanse je wypełnić, jeśli faktycznie dojdzie do proponowanych inwestycji. W Łodzi liczba pasażerów rośnie od dwóch lat, gdy miasto zainwestowało w tramwaje. Kolejny przykład to Kraków, gdzie olbrzymie pieniądze poszły na odbudowanie komunikacji szynowej. Tam wagony, hamując, oddają do sieci energię. W ten sposób maleją koszty.
Opracowanie przygotowanego przez specjalistów projektu kosztowało 20 tys. zł. Specjaliści postulują budowę nowych tras tramwajowych: na Błeszno, do ul. Sosabowskiego, być może wzdłuż ul. Kisielewskiego oraz na Parkitkę. Ale ze względów finansowych byłoby to możliwe nie prędzej niż po 2013 r. - twierdzi magistrat."
A zarazem pytanie do osób z wykształceniem technicznym.
"Kolejny przykład to Kraków, gdzie olbrzymie pieniądze poszły na odbudowanie komunikacji szynowej. Tam wagony, hamując, oddają do sieci energię. W ten sposób maleją koszty."
Jak to działa???
EwUnIa_kR [ Legend ]
nie wiem..nie korzystam...