dzfonek [ Konsul ]
Do posiadaczy chlodzenia wodnego..........pytanie
witam!!!zmiamierzam kupic chlodzenie wodne i mam pytanko w zwiazku z tym:
1) jakie modele proponujecie
2)czy wodne chlodzenie nadaje sie przy OC
3)czy 12db glosnosci oferowane przez rozne firm jest naprawde ciche czy top jakis czesto spotyany pic....
4)wasz wlasna inwencja(co sadzicie, co radzicie, itp........)
xmastero [ Centurion ]
1. modele z obsługą wody
2. nie bardzo, musisz wykupić normalną polisę OC
3. to zależy od Twojego ucha, niektórzy twierdzą że 60db to jak lekki szum porannego wiaterku
4. radzimy zakup 2 kg burakow oraz 3 cytryn
dzfonek [ Konsul ]
hahaha "kon by sie usmial" i co masz satysfakcje ze zrobiles taki "kawal" ?? to byl naprawde dobry zart......jak masz tak pisac to zmien forum..............
bezsilnosc........
Vasago [ spamer ]
Sugeruje forum tweak.pl. Znajdziesz tam caly dzial poswiecony WC i z pewnoscia sensowniejsze porady niz ta powyzej.
darek_dragon [ 42 ]
1) Takie pytania powinno się kończyć słowami "w cenie...", inaczej ciężko pomóc.
2) Czy wodne chłodzenie nadaje się do OC? Buahahaha... Oczywiście, że nie... Do prawdziwego OC tylko freon albo ciekły azot :P
3) Większość ludzi uważa, że chłodzenie przestaje być słyszalne z normalnej odległości, w jakiej się siedzi od obudowy przy jakichś 25-20 dB.
WSWH Dibhala [ Generaďż˝ ]
Tylko jak kupisz wode to zpaomnij o mobliności, jakiej kolwiek, sprzętu...
No i jak kupisz chłodzenie wodne za ok. 200zł to bida, takie w miare to moża złożyć za 300-350zł.
Poniżej tego bez problemu znajdzie się dobre AC.
xmastero [ Centurion ]
Dzfonek >> a jednak poruszyła cię moja wypowiedź
może następnym razem to Ty zmienisz forum i zadasz to pytanie na jakimś forum TEMATYCZNYM
o ile wiesz co to są fora tematyczne
to forum jest o wszystkim i o niczym, bo na pewno nie jest o grach
wpadam tu od swieta raz na miesiac posmiac sie z Waszych topików
na dzisiaj już kończę do zobaczenia w lutym
iNfiNity! [ Senator ]
xmastero - po to jest forum, żeby się pytać... a twoja wypowiedź nie była śmieszna - była tragiczna. Jest na tym forum kilku ludzi, którzy znają się na rzeczy i właśnie od nich oczekuje się odpowiedzi. Jeśli nie rozumiesz działania forum - twój problem. Wpadaj częściej, to może się czegoś nauczysz.
dzfonek [ Konsul ]
vasago------> chcialem skorzystac z forum.tweak.pl ale ak sie sklada ze si wysypalo i nie dziala....
darek-dragon-------->mowisz o freonie i azocie a raczej nie znasz nikogo kto go widzial na wlasne oczy.....chyba ze na filmie.;)
WSWH Dibhala------->no w sumie co do ceny to racze jz taka kwota co mowisz nie bedzie problemu. ale co do osiagow przy podkrecaniu co bys proponowa jakies AC czy raczej jakies zestawiki WC??
aha jakmozesz to daj linki do zestawow ktore by proponowal i zeby byly one raczej ciche.
jeszcze mam taki problem z chlodzeniem chipsetu na plycie glownej (abit nf7) wiatraczek ktory jest fabrycznie wsadzony jest glosny na maksa i to on mnie wlasnie wkurza. poleccie cos do chlodzenia chipsetu najlepiej jakies WC......a jak AC to tesz moze byc......
Vasago [ spamer ]
dzfonek-->Dziala,tylko pod innym adresem. Sprobuj wejsc przez ich strone glowna,to zobaczysz linka.
dzfonek [ Konsul ]
sory za dublowanie postow .............
jak jusz jestesmy w temacie to mozecie jakis zasilacz poradzic najlepiej kolo 400W lub wiecej.....
cena??
hmm.......przedzial do okolo 300zł
WSWH Dibhala [ Generaďż˝ ]
Dzfonek - Myślałem, ze chcesz chłodzić jakiegoś P4 lub A64, w tedy idealną alternatywą dla WC jest Thermalright XP-120.
Na Socket A to chyba mozesz tylko liczyć z miare cichego chłodzenia, na Thermalrighta SI-97 (150zł), sam takiego mam z wentylem 92mm na 7V, jest cicho i wydajnie, choć wiem, ze woda mogła by być wydajniejsza...
Na chipset kup sobie radaitor Zalmana, niebieski najlepiej.
Co do forum - polecam również pclab.
Zasilacz - zdecydowanie straczy Ci Chieftec HPC-360-302 DF za 200zł. (tego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać)
A jak nie to NeoTec z linku poniżej .
WSWH Dibhala [ Generaďż˝ ]
Jeszcze odnośnie zasialczy - jeszcze są Top Powery i Tagany do 300zł niezłe.
Choć nie wiemc zy warto dopłacać do nich 100zł w porównaniu do Chiefa...
dzfonek [ Konsul ]
a jak jednak wolal bym WC to cos polecasz??
dzfonek [ Konsul ]
a co do radiatora na chipset to o ten c chodzilo https://www.4max.pl/default.asp?g=142&gg=19&produkt=268
Widzący [ Generaďż˝ ]
dzfonek-> pytanko, czy ma sens chłodzenie wodą jeżeli nie odprowadzasz zbyt dużej ilości ciepła ?
Lepszy jest przemyślany układ radiatorów i wentylatorów, najlepiej nie śmigłowych lecz odśrodkowych.
A tak jako ciekawostkę : do ekstremalnego chłodzenia profesjonalnie używa się płynów o wspólnej nazwie fluorinert, a nie freonów czy też ciekłego azotu.
Artur20 [ Generaďż˝ ]
xmastero--> ty powinieneś zmienić forum, bo to co napisałeś było żałosne.
dzfonek--> Może ja spróbuję Ci odpowiedzieć.
1. Ja mam Water Coller. Tanie, dobre, proste i fajne w montażu :)
2. Pod swoje chłodzenie mam podpięty nie kręcony procesor i kartę graficzną mocno podkręconą, zbiornik wody na jakieś 3l i temperaura na Athlonie 1800+ to ok 40c. Tak więc zawsze można dać większy zbiornik z wodą, podpiąc wszystko łącznie z chipsetem i kręcić procka. Uważam że chłodzenie wodne się idealnie do tego nadaje.
3. 12db to faktycznie cisza, której nie usłyszysz jeżeli się nie "wsłuchasz". Jeżeli jest kompletna cisza w pokoju, kompa nie słychać prawie w ogóle, to da się usłyszeć pompe wodną z 2 metrów, ale w normalnych warunkach jest to niesłyszalne.
4. No ja radzę Water Coller firmy CPC. Mozesz poszukać ich strony i zamówić przez neta. Miałem kiedyś taki problem, że pompka mi się co jakiś czas zatrzymywała, np. raz na tydzień. Wtedy wiadomo, komp się wyłączał. Bez problemu przysłali mi nową, nawet lepszą pompke, którą raz czysciłem w ciągu ostatniego roku, więc polecam ta firmę.
Ktoś na górze wspomniał że z chłodzeniem wodnym jest zerowa mobilność kompa. To prawda i to jest główny mankament tego chłodzenia. Jak kiedyś mi komp padł, to musiałem zakładać wiatraki na proca i kartę, bo przecież z akwarium nie będę jechał do sklepu komputerowego :-) Ale na szczęście to nie jest codzienność że komp pada tak, że az trzeba go gdzieś wozić.
dzfonek [ Konsul ]
widzacu------->czy mowiac a wiatrkch odsrodkowych chodzi ci o turbinki??:>
WSWH Dibhala [ Generaďż˝ ]
Akurat chłodzenia od CPC mają najgorszą opinnie (ale są tanie), do OC się mało to nadaje.
Zresztą widze już po tej temperaturze procka, ok. 40C to ja mam na t-bredzie kręconym do 2150mhz przy 1,85V, przy tym coolerku który mam teraz ;)
Chętnie bym dał link do sklepu z najróżniejszymi czesciami do WC (głównie chodzi o dobre bloki na procesor), niestety zapomniałem adresu :( Na pewno na np. tweaku ktoś coś doradzi.
Co do "niesłyszalnego komputera" - i tak TRZEBA korzystać z przewiewu powietrza. To że schłodzi się wodą trzy istotne elementy kompa a całą reszte zostawi się bez niczego po prostu nie wystraczy. Wszystkie mosfety, SB, napędy, ramy itd. będą się wręcz gotować gdy się zrezygnuje z powietrza.
Ludzie czasem w napadzie entuzjazmu do WC zapominają o tym istotnym fakcie...

Widzący [ Generaďż˝ ]
dzfonku-> tak to się populaernie na nie mówi, z tym że nie chodzi o jakieś plasticzane gównowate wynalazki a o wolnobieżne (hałas !!) właściwie dobrane wentylatory. Ważny jest wydatek masowy przy małej prędkości przepływu.
Wracjąc na moment do skrajnych modeli chłodzenia, to jak zauważył słusznie WSWH należy chłodzić wszystkie podzespoły a nie tylko CPU, GPU i chipset. Rozwiązaniem idealnym jest chłodzenie wyparne w obiegu zamkniętym kompletnie wyposażonej płyty wraz z pamięciami i wszystkimi kartami.
Neo_zion [ Generaďż˝ ]
WSWH Dibhala --> Na jakiej podstawie sądzisz, że musi zrezygnować z mobilności? Oczywiście, że nie musi. Wystarczy nieco większa obudowa i wszystko można w niej upakować. Widziałem wiele takich zestawów. Wszystko, łącznie ze zbiornikiem, rurkami i chłodnicą.
Lwiecz01 [ Pretorianin ]
dzfonek --> bez kozery powiem, że jestem jednym z pierwszych wodniaków w Polsce (od jakichś 7 lat na pewno) :) tak, tak... Osobą, która to rozkręcała i to rodzimą produkcją (bloki wodne i poszukiwanie chłodnic), jest Marcin Bartosiński (Mate), którego bloki wodne najnowszej generacji są jednymi z najwydajniejszych i na pewno najtańszymi na świecie... tak, tak... A pakowaliśmy to w kompy razem z załzycielami słynnej grupy Overclockerów (Purchawa, Wojtek Wyporek i paru innych - purchawa ma stronę www.moded-kompz.prv.pl) Wkłądaliśmy najlepsze dostępne części do obudowy Vapochill Kryotech'u i kręcili proce chłodząc niczym innym jak freonem, keidy szczytem mażeń był miedziamy cooler kupiony na giełdzie :D
Proponuję pogadać z Mate'm bezpośrednio i wejść na najlepszą stronę o WODZIE :) - https://mcs.pc.pl/sklepinfo.php?id=9 - bezpośrednio powiązana z forum tweak.pl :)
A co do zestawu, to Ci nie doradzę - tam znajdziesz wszystko i to dużo dokładniej niż ja bym mógł to opisać :D Powiem jedno - kupiłbym zestaw z różnych części - tak samo jak składa się komputer, a nie kupuje wszystkich części firmy PCChips albo w Vobisie bo ma napisane Vobis(heh, bez obrazy dla kupujących sprzęt w Vobisie LOL), tylko szpera się, wybiera najlepsze i skłąda samemu :) Pewnie - częśćtakich stworzonych zestawów jest super, ale na pewno nie te najtańsze...
Lwiecz01 [ Pretorianin ]
Dibhala - > ja mam wszystko w Big Towerze :) Nic na zewnątrz nie wystaje oprócz kabla od pompki Eheim (nie mam czasu tego zrobić, żeby się odpalała wewnętrznie bez zasilania z zewnątrz) Rączki przykręciłem u góry (bardzo ładnezresztą) i jak trzeba to tacham do samochodu - lekkie nie jest, ale obudowa waży najwięcej :D
Widzący --> najlepsze rozwiązanie które swego czasu z Purchawą rozpatrywaliśmy to płyn produkcji 3M, w którym zanurza się całąelektronikę, a tam gdzie gorąco - wrze i wrząc schładza gorącą powierzchnię :))))) Płyn jest przeźroczysty, ma niesamowitą lepkość kinetyczną i kilkanaście rodzajó w zależności od temp. wrzenia. Wszystko to zamknięte w obudowie z pleksi. Wyobrażasz sobie ? Oki, to teraz wyobraźsobie cenę - wielkoś mid-tower = 30 000 zł za ten płyn :)
Dziękujemy bardzo :D

dzfonek [ Konsul ]
WSWH Dibhala ----------->twoje chlodzenie Thermalrighta SI-97 to sam radiator z tego co widzialem i na 4maxie kosztuje 160zł. jaki wiatral masz do tego??
i co bys proponowal z wiatraczkow?? poprzesz widzacego i turbinki??
widzacy----> jakie dokladnike turbiny polecasz i co ty bys zastosowal....
powiedzmy ze mnie przekonales jednak na AC. bo w sumie na WC jednak sporo kasy trzeba wydac zeby mialo to sens. ten kolo artur20 co napisal o swoim chlodzeniu jakos mnie nie przekonuje. widzialem ten zestw i wygladem odstrasza. wyglada to jak licha popmpka do akwarium + wezyk do pedzenia bimbru i jakas miseczka na zywnosc ze sklepu z art.przemyslowymi...........
co do zasilacza to sie raczej przychyle do chief'a tego co pisales(360W) bo w sumie predzej tez go mialem na oku.....

Widzący [ Generaďż˝ ]
Lwiecz01-->> jeżeli łaskawie przeczytasz posty w tym wątku to znajdziesz tam nazwę tego płynu (a właściwie całej rodziny) "fluorinert" a ten rodzaj chłodzenia nazywa się chłodzeniem wyparnym co też napisano powyżej. Tego rodzaju chłodzenie jest realizowane praktycznie już od dość dawna, swojego czasu chłodzono w ten sposób nawet silniki lotnicze (oczywiście nie fluorinertem).
Dodatkowo elementy wytwarzające zbyt dużo ciepła wyposaża się w radiatory zwiększające powierzchnię wymiany ciepła, a co do ceny to jest około 500,-$ za litr, dlatego pisałem o chłodzeniu profesjonalnym.

Widzący [ Generaďż˝ ]
O a tutaj masz zdjęcie waszego pomysłu zrealizowanego parę lat temu.
Lwiecz01 [ Pretorianin ]
Wiedzący :))) ---> oj wiem, że to fluorinert, bo kiedyś się tego dziadostwa naszukałem po internecie i obdzwoniłem ze 40 firm za tym nie znając nazwy. Wiedziałem tylko, że mniej więcej na tej zasadzie chłodzą komputery Cray-a. Pomysł byl wymyślony konkretnie przeze mnie dokłądnie 7 lat temu i niemożliwy do zrealizowania z kieszeni 4 zapalonych studentów i 1 właściciela bankrutującej firmy Golv, która sprzedawała to, co teraz idzie jak woda - fan mate'y, zalmany i inne chłodzenie z obudowami - lodówkami Kryotech'a na czele. Jedyny ślad po pomyśle to może jakieś zapiski sprzed 7 lat w 3M, że przesłali nam próbkę płynu do "badań". Nie chcieli zafundować całości sknerusy... To zdjęcie jest o lata młodsze niż mój pomysł, a realizacja niestety wymaga kasy. Dlatego Polacy odkrywają przełomowe wynalazki za pieniądze Amerykanów. bo swoich nie mają :))
Nie porównuję siębrońBoże do Polskich geniuszy wymyślających niebieskie lasery i hologramowe monitory :D
WSWH Dibhala [ Generaďż˝ ]
Lwiecz01 - Tylko nie każdy ma miejsce by upchnąc big towera :)
A żeby wode usadzić w midi chiefie to musiał bym się sporo namęczyć, a z racji sporej ilości miejsc na wentylaotry w tej budzie -wolałem zostać przy AC :)
Dzfonek - U mnie wystarcza Sunon 92mm z bazarku kupiony za 15zł i puszczony na 7V (bezpośrednio podłączony w molexa kabelkami), a jako, że radiator jest aluminiowy (ale lżejszy i wydajniejszy od "miedzianych potworów") to taki przewiew wystarcza mu chyba z nawiązką.
Tylko ważne jest by wentylator pompował zimne powietrze, czyli żeby było w miare chłodno w obudowie, bo bez tego nawet najlepsze AC może stracić sens...
Jedyną wadą tego SI-97 jest fakt, że pasuje tylko na Socket A, mimo to się zdecydowałem go kupić. Jak zmienie platforme to prawie na pewno będzie się go dało zaadoptować do grafiki ;)
WSWH Dibhala [ Generaďż˝ ]
Tylko żadnych turbinek!
Do takiego radiatora to się nie nadaje ani troche.
AC oparte na tych "trubinkach" (blower to się nazywa czy jakoś tak) choć wyglądają ciekawie to potrafią być bardzo głośne i takie sobie wydajnościowo.
Teraz na Socket A najlepsze chłodzenia to tylko ten SI-97 oraz miedziana wieża od Thermaltake...tylko to kosztuje 240zł bez wentylatora, waży ponad kilogram (czyli też wszelka mobilność odpada) i wymaga huraganowego przewiewu (wina miedzi...)

Widzący [ Generaďż˝ ]
WSWH -->> 7 V? chyba 5 (w złączce masz 5 i 12), co do "turbinki" to w przypadku dmuchania lokalnego na radiator to to jest poroniony pomysł. Kiedyś stosowaliśmu długi wentylator umieszczony na dolnej krawędzi kompa ze szczeliną na całej długości obudowy i ażurem na górnej części skrzyni. Powietrze było wymieniane z dość dużą intensywnością a na podzespołach były wyłącznie pasywne radiatory (z wyłączeniem zasilacza). Duży wydatek masowy przy małej prędkości dawał niskie szumy a przebieg z dołu do góry zapewniał wystarczające chłodzenie.
Lwiecz01 [ Pretorianin ]
Widzący :)
1. tak, na 7 V - nie widziałeś takich zgrabnych przejściuweczek z opornikiem, które podłączone pod 12 V dają na wyjściu 7V na stałe ? To samo mozna zrobić FanMate'm z pokrętełkiem, tyle, że tam regulujesz obroty lawirując napięciem między 5 a 12 V :D
2. To rozwiązanie przebiegu powietrza z dołu do góry daje niezłe konstrukcje z kurzu wewnątrz obudowy :) wiem, bo mam tak u siebie - dziura w dnie obudowy, na tym chłodnica od Wodniaka, na niej wiatrak 120 mm, który ciągnie powietrze spod komputera, chłodzi od razu dysk twardy, a u góry obudowy wyciągają to 2 wiatraki - jeden do tyłu, a drugi przez zasilacz. Kurzu od cholery...
Komputer stoi na półce z wbudowaną w odpowiednim miejscu kratką przez którą ciągnie się powietrze do obudowy ;P

Widzący [ Generaďż˝ ]
Lwiecz01-->> Oto cytat "(bezpośrednio podłączony w molexa kabelkami)", rozwiązanie z rezystorem nie jest "bezpośrednio" tylko właśnie pośrednio przez rezystor:-P
Co do kurzu to mogę odpowiedzieć na kilka sposobów :
1. co ma kurz do sposobu chłodzenia ? Trzeba dbać o czystość !
2. podejście profesjonalne wymaga rozsądku i myślenia czyli stosowania filtrów powietrza zamiast budowania konstrukcji z kurzu;-)
A na poważnie, zastosowałeś zły schemat, duża szybkość przepływu powietrza i brak filtra = konstrukcje z kurzu.
Długa "turbina" pobiera powietrze z przodu a wyrzuca szczeliną na całej długości z małą prędkością (względnie), łatwo skonstruować filtr na ssaniu a ażur na całej górze powoduje łagodny wydmuch na zewnątrz.
Zależnie od rodaju ogrzewania w pomieszczeniu wybieramy również wysokość i miejsce gdzie stoi komputerek, ale to są osobne dywagacje.
Thomolus [ Generaďż˝ ]
Lwiecz01 -----------> Czyżbyś znał osobiście Marcina Bartosińskiego?

WSWH Dibhala [ Generaďż˝ ]
Widzący - Masa na 5V i napiecie 12V...zgadnij jaki efekt :P

Widzący [ Generaďż˝ ]
WSWH-->> daj Ci Boże zdrowie... w kompie na pływajacym potencjale ?, brrrr......
Co prawda zdarzało mi się puszczać w jednym konmpie dwa zasilacze równolegle ale robiłem to z niejaką nieśmiałością i z musu.
Lwiecz01 [ Pretorianin ]
Thomulus -> Tak. I jego dzieciaki i żonę i brata i rodziców :D A czy to oznacza, że mogę dawać autografy ? :)) No sam nie wiem czemu o to pytasz :)
Widzący --> ja to bym sięz Tobą chętnie chłopie spotkał i podyskutował. Trafna ta Twoja ksywka całkiem i masz oczywiście rację. Trzeba tylko jeszcze znaleźćna pewne rzeczy odrobinę czasu niestety... Jeżeli jesteśw Warszawie, to zapraszam na pogadanki przy komputerach :D
WSWH Dibhala [ Generaďż˝ ]
Widzący - Naprawde nie wiem o co ci chodzi, chyba się nie zrozumieliśmy.
Po prostu, bardzieł łopatologicznie - czarny kabelek od wentylatora wtykam do czerwonego w molexu (5V) a czerwony do żółtego (12V), daje to napięcie 7V dla wentylatora.
dzfonek [ Konsul ]
wswh dibhala--------> jak mozesz to podsumuj wszystko w jednym poscie, czyli co polecasz i najlepiej podaj linki np na 4max'a do tych artykulow.chodzi mi o chlodzenie na procek jakis wiatraczek badz wentylator na NB....i wogole co polecasz aby w obudowie byla niska temperatura.
Thomolus [ Generaďż˝ ]
Lwiecz01 -------------> nie, bynajmniej nie chodzi o autografy, tylko widzę, że mamy wspólnych znajomych. Bo tak się składa, że również znam całą jego rodzinę, (zresztą trudno nie znać jak się mieszka w odległości około 500 m od siebie), a jego brat Krzysiek to mój bardzo dobry kumpel.
Lwiecz01 [ Pretorianin ]
Thomulus -- > :)) miło mi -pewnie przejeżdżałem koło Twojego domku. Zawsze się zastanawiam jak tam jadę, czy nie minę skrętu :D
Lwiecz01 [ Pretorianin ]
dzfonek - podałem ci jeden adres internetowy - wejdź tam i masz wszystko jak na tacy :)
https://mcs.pc.pl/sklepinfo.php?id=9
Thomolus [ Generaďż˝ ]
Lwiecz01 --------> istnieje szansa, że przejeżdżasz koło mojej chaty. Z braćmi B. znamy się od podstawówki, później chodziliśmy do tej samej szkoły średniej, a teraz Krzysiek jest na tym samym kierunku na Polibudzie, który ja skończyłem jakiś rok temu :-)
Lwiecz01 [ Pretorianin ]
Thomulus -> I oczywiście też masz wodniaka ? :D
Thomolus [ Generaďż˝ ]
Lwiecz01 ------------> niestety jeszcze nie (najpierw upgrade kompa), ale kupiłem jakiś czas temu obudowę CHIEFTEC DA-01B-D, do której mógłbym upchać to całe ustrojstwo. Oczywiście chłodzenie będzie pochodziło z MCS :-)