GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

"Dziady"

04.01.2005
18:33
smile
[1]

Vortex Blaster [ Junior ]

"Dziady"

Mam kilka pytań na które mam odpowiedziec na jutro. Odpowiedcie please :)

1. Jakie są elementy chrześcinajńskie i pogańskie w Dziadach.
2. Jakie inspiracje Dziadów wskazuje Mickiewicz.
3. Dlaczego Dziady można nazwac "udramatyzowaną balladą"

Z góry dzięki za pomoc

04.01.2005
18:37
[2]

J0lo [ Legendarny Culé ]

1) multum jest chrześcijańskich. od świętego "za milijon cierpię..." do odwożenia ludzi przez kibitki... tam wszędzie są aluzje itp do religi chrześcijańskiej. co do pogańskiej to mogę sobie przypomniec tylko sam fakt tytułu który znaczy ni więcej ni mniej niż stare pogańskie białoruskie obrzędy zmarłych

04.01.2005
18:39
smile
[3]

eJay [ Gladiator ]


1. elementy chrzescijanskie - dusze zmarlych, poganskie - rytualy
2. Inspiracja - zycie na wsi i tradyycje ludzi tam mieszkajacych
3. Bo są tam momenty pelne humoru (dusze dzieci) i dramatu (dusza dziewczyny, ktora nie moze znalezc swojego miejsca)


Przepraszam, ze tak powierzchownie, ale robie akurat zadanie domowe:)

Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-01-04 18:39:08]

04.01.2005
18:48
smile
[4]

sirQwintus [ Generaďż˝ ]


Vortex Blaster
"Dziady"
1. Jakie są elementy chrześcinajńskie i pogańskie w Dziadach ?.

eJay [ Gladiator ]
1. elementy chrzescijanskie - dusze zmarlych, poganskie - rytualy

czekaj ty powiem księdzu

04.01.2005
18:50
smile
[5]

eJay [ Gladiator ]


sirQwintus-------------->Chodzilo mi o zwykle dusze:) No chyba, ze jako chrzescijanin nie wierzysz w takie rzeczy jak dusza, niebo, pan Bog:) Co do rytualow to byly one jak najbardziej poganskie - zapalanie kociolkow, jakies teksty, ogolna mistyka....To ja powiem ksiedzu:)

04.01.2005
18:51
smile
[6]

Mortan [ ]

sirQwintus -- > Czytales czesc druga ? "dziady" to nie tylko nazwa ksiazki ale tez nazwa rytuału...

04.01.2005
18:55
smile
[7]

vien [ łowca pip ]

eJay --> a może po prostu o duchy ci chodzi? :P

sam obrzęd dziadów przez kościół katolicki uznawany był za pogański

04.01.2005
18:56
[8]

Vortex Blaster [ Junior ]


Dzięki za odpowiedzi. Dało by sie jeszcze rozwinąc punkt 1 i 3 ?

04.01.2005
18:56
smile
[9]

eJay [ Gladiator ]


vien---------------->A moze i o to mi chodzilo:)

Jesli chodzi o calosc "Dziadow" to element chrzescijanski wystepuje rowniez w "Wielkiej Improwizacji" (dziady cz. 3) gdzie Konrad probuje rozmawiac z Bogiem, ale jakos mu to nie wychodzi:)

Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-01-04 18:56:45]

04.01.2005
19:43
[10]

gofer [ ]

3. Dlatego, ponieważ łączy cechy i ballady, i dramatu, to chyba oczywiste. Z ballady ma tematykę (elementy ludowe), scenerię (typowo romantyczną, tj. noc, cmentarz, itp.) oraz elementy fantastyki (zjawy, duchy). Dramat dlatego, bo ma formę dramatu.

Btw. wypadałoby napisać o którą część Dziadów przerabiacie. Co prawda, pytania sugerują część 2, ale skąd mamy wiedzieć, czy nie chodzi Ci czasem o 4?

PS
Życzę szczęścia na sprawdzianie...z taką wiedzą naprawdę Ci się przyda...

04.01.2005
19:44
smile
[11]

Mr.Dziabol [ Konsul ]

Jeny tylko nie Dziady....

04.01.2005
19:51
smile
[12]

Vortex Blaster [ Junior ]


gofer ---> Sorki, częsc 2 Dziadów przerabiamy. Dodasz co do punktu 1 ? Please

04.01.2005
21:09
smile
[13]

EBek [ Konsul ]

Vortex Blaster -> A na co przerabiacie te dziady? Wędliny, pasztet czy jak? :P
gofer -> Humanista, a wypowiedzieć się nie umie. :]

04.01.2005
21:25
[14]

Novus [ Generaďż˝ ]

gofer- Jestes humanista? Moj Boze nie wiedzialem... przykro mi:(

05.01.2005
05:55
smile
[15]

sirQwintus [ Generaďż˝ ]

czytałem "Dziady" razy pare ..
tych chceścijańskich było więcej...miłość...., nadzieja.... , wiara...ect..
pogańskich także..było więcej ..

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.