
Vortex Blaster [ Junior ]
"Dziady"
Mam kilka pytań na które mam odpowiedziec na jutro. Odpowiedcie please :)
1. Jakie są elementy chrześcinajńskie i pogańskie w Dziadach.
2. Jakie inspiracje Dziadów wskazuje Mickiewicz.
3. Dlaczego Dziady można nazwac "udramatyzowaną balladą"
Z góry dzięki za pomoc
J0lo [ Legendarny Culé ]
1) multum jest chrześcijańskich. od świętego "za milijon cierpię..." do odwożenia ludzi przez kibitki... tam wszędzie są aluzje itp do religi chrześcijańskiej. co do pogańskiej to mogę sobie przypomniec tylko sam fakt tytułu który znaczy ni więcej ni mniej niż stare pogańskie białoruskie obrzędy zmarłych

eJay [ Gladiator ]
1. elementy chrzescijanskie - dusze zmarlych, poganskie - rytualy
2. Inspiracja - zycie na wsi i tradyycje ludzi tam mieszkajacych
3. Bo są tam momenty pelne humoru (dusze dzieci) i dramatu (dusza dziewczyny, ktora nie moze znalezc swojego miejsca)
Przepraszam, ze tak powierzchownie, ale robie akurat zadanie domowe:)
Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-01-04 18:39:08]

sirQwintus [ Generaďż˝ ]
Vortex Blaster
"Dziady"
1. Jakie są elementy chrześcinajńskie i pogańskie w Dziadach ?.
eJay [ Gladiator ]
1. elementy chrzescijanskie - dusze zmarlych, poganskie - rytualy
czekaj ty powiem księdzu

eJay [ Gladiator ]
sirQwintus-------------->Chodzilo mi o zwykle dusze:) No chyba, ze jako chrzescijanin nie wierzysz w takie rzeczy jak dusza, niebo, pan Bog:) Co do rytualow to byly one jak najbardziej poganskie - zapalanie kociolkow, jakies teksty, ogolna mistyka....To ja powiem ksiedzu:)

Mortan [ ]
sirQwintus -- > Czytales czesc druga ? "dziady" to nie tylko nazwa ksiazki ale tez nazwa rytuału...

vien [ łowca pip ]
eJay --> a może po prostu o duchy ci chodzi? :P
sam obrzęd dziadów przez kościół katolicki uznawany był za pogański
Vortex Blaster [ Junior ]
Dzięki za odpowiedzi. Dało by sie jeszcze rozwinąc punkt 1 i 3 ?

eJay [ Gladiator ]
vien---------------->A moze i o to mi chodzilo:)
Jesli chodzi o calosc "Dziadow" to element chrzescijanski wystepuje rowniez w "Wielkiej Improwizacji" (dziady cz. 3) gdzie Konrad probuje rozmawiac z Bogiem, ale jakos mu to nie wychodzi:)
Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2005-01-04 18:56:45]
gofer [ ]
3. Dlatego, ponieważ łączy cechy i ballady, i dramatu, to chyba oczywiste. Z ballady ma tematykę (elementy ludowe), scenerię (typowo romantyczną, tj. noc, cmentarz, itp.) oraz elementy fantastyki (zjawy, duchy). Dramat dlatego, bo ma formę dramatu.
Btw. wypadałoby napisać o którą część Dziadów przerabiacie. Co prawda, pytania sugerują część 2, ale skąd mamy wiedzieć, czy nie chodzi Ci czasem o 4?
PS
Życzę szczęścia na sprawdzianie...z taką wiedzą naprawdę Ci się przyda...

Mr.Dziabol [ Konsul ]
Jeny tylko nie Dziady....

Vortex Blaster [ Junior ]
gofer ---> Sorki, częsc 2 Dziadów przerabiamy. Dodasz co do punktu 1 ? Please

EBek [ Konsul ]
Vortex Blaster -> A na co przerabiacie te dziady? Wędliny, pasztet czy jak? :P
gofer -> Humanista, a wypowiedzieć się nie umie. :]
Novus [ Generaďż˝ ]
gofer- Jestes humanista? Moj Boze nie wiedzialem... przykro mi:(

sirQwintus [ Generaďż˝ ]
czytałem "Dziady" razy pare ..
tych chceścijańskich było więcej...miłość...., nadzieja.... , wiara...ect..
pogańskich także..było więcej ..