
wolfen3741 [ Herr Oberst ]
Forum CM: Archonci a stratedzy
Czy mógłby mi ktoś wyłumaczyć jakie były różnice między archontami, a strategami? I czy pojawienie się tych drugich spowodowało zniknięcie archontów? Wiem, iż sprawowali oni funkcję w innych okresach oraz systemach, jednak czy podejmowane przez nich decyzje nie dot. podobnych spraw? Aha zaznaczam, iż chodzi mi tutaj tylko o ich zadania, a nie o to z jakim skutkiem wprowadzali je oni do życia publicznego, wiadomo w czasach archontów "przekbacenie" danego pomysłu było sprawą prostszą z powodu małego znaczenia zgromadzenia ludowego.
gro_oby [ Generaďż˝ ]
ale dlaczego piszesz o ytm na forum przeznaczone grze combat mission? przeciez to ni w piesc ni w dziesiec:]
Wiggins [ SSiberian Tiger ]
gro_oby ---> Z calym szacunkiem dla Twojej osoby; nie lataj z tematu na temat i nie rob krucjaty, gdy wypowiedzi nie dotycza stricte CM.
wolfen --> Dobrze trafiles, badz cierpliwy a nasi antyczni sie odewa wkrotce i z pewnoscia Ci odpoweidza.
wolfen3741 [ Herr Oberst ]
Wiggins ----> Wiem, że dobrze trafiłem, gdy chce dowiedzieć się czegoś o historii to zawsze tu zaglądam ;).
gro_oby -----> No comments.
gro_oby [ Generaďż˝ ]
ale czy ja pietnuje?:D pytam sie tylko dlaczego tutaj:) dziwie sie po prostu:) sa przeciez bardziej specjalistyczne fora:) a ty wolfern wogole grasz w cm? moze grasz w cmaka i mozesz hostowac;P

wolfen3741 [ Herr Oberst ]
gro_oby ----> Primo: wolfen, a nie wolfern. Secundo: Odpowiadam, że tutaj, ponieważ ludzie tutaj przebywający nie zajmują się tylko CM, lecz również historią. Tercio: Proszę bez off topicowania, a w CM nie gram.
waterhouse [ Novus Ordo Seclorum ]
Cóż... jednym z archontów (było ich ostatecznie 10) był polemarchos - dowódca wojskowy. Po reformach administracyjnych Kleistensa jego obowiązki pokrywały się z obowiązkami 10 strategów - czyli dowódców każdego z kontyngentów fyli terytorialnej.
waterhouse [ Novus Ordo Seclorum ]
...choć np. gdy przed bitwą pod Maratonem 10 strategów nie mogło zadecydować czy atakować Persów czy może czekać. Decydujący głos został oddany przez polemarchosa Callimachusa, który zadecydował - przekonany przez Militiadesa - o ataku. Sam Callimachus zginął zresztą pod Maratonem.

gro_oby [ Generaďż˝ ]
wolfen hehe to zacznij;) polecam hehe:]
jpn [ Centurion ]
wolfen---> na historii się nie znam ale pare mądrych książek to w domu mam. Władza należała do wielkich właścicieli ziemskich tzw. eupatrydów (dobrze urodzonych), którzy spośród siebie wybierali archontów, najwyższych urzędników w państwie. Pierwszym z archontów był eponymos , któreg imieniem nazwano rok, a towarzyszyli mu: basileus (tzn. archont-król) i polemarchos (dowódca wojskowy) oraz 6 tesmotetów (thesmothetai- ci którzy tworzą prawo). Byli archonci zasiadali dożywotniow Areopagu. Po reformach Solona (594/593) i podziale społeczeństwa na 4 grupu archontami mogli zostatylko przedstawiciele najwyższej grupy (należeli do niej tzw. pentakosiomedimnoi tzn. ci którzy uzyskiwali ponad 500 medymnów rocznego dochodu). Dalsze reformy zapoczątkowal Klejstenes, a jego dzielo kontynuowali przedstawiciele obozu demokratycznego ,który uformowal się w Atenach w I poł. Vw p.n.e. Nie będe ich tu omawial (zakładam że orientujesz się w nich). Efektem było osłabiebienie znaczenia urzędu archonta. nastąpiło rownież oslabienie (wzomocnionej po wojnach perskich) pozycja Areopagu. Od tej chwili areopag orzeka tylko w sprawach o morderstwo (umyślne zabójstwo)( także zranienie otrucie podpalenie) i pewne przestępstwa religijne. Od tego momentu większość funkcji przejmuje rada 500 i heliaia (sąd ludowy) i rośnie znaczenie ekklesji. Co prawda arystokracja straciła wpływ na rządy ale w praktyce najwięksi ojcowie demokracji wywodzili się z arystokracji bo tylko ta grupa społ. miała kase na ubieganie się o urząd i doświadczenie . Przepraszam za ewentualne błędy ale jest późno i pisze to z książki której urzywałem w LO. Postaram się jeszcze coś znaleźć o archontach.
jpn [ Centurion ]
Uprawnienia Archontów
Archonci byli wybierani przez Areopag (abstrachując od tematu to Areopag stal również na straży prawa, obyczajów i moralności. był także sądem-zajmował się chyba sprawami karnymi np. zabójstwo oraz przestępstawami religijnymi)
Pierwszy archont kierował niemal wszystkimi sprawami państwowymi; drugi-basileus- zajmował się sprawami religijnymi, w tym urządzaniem świąt i publicznym składaniem ofiar; trzeci archont-polemarch (polemarchos) miał uprawnienia wojskowe i w czasie wojny dowodzil wojskiem. pozostali wydawali ustawy i sprawowali sądownictow cywilne.
reforma Drakona - nie wprowadza zmian politycznych, ani społ. w ustoju Aten
reforma Solona- Ograniczenie uprawnień archontów i Areopagu na rzecz rady 400 i zgromadzenia ludowego (ekklesia)
reforma Klejstenesa- wprowadził nowy podział administracyjny. Ateny podzielił na 3 obszary - miasto Ateny, sródlądzie i wybrzeże morskie. Każdy z obszarów podzielil na 10 dzielnic. Następnie w drodze losowania połączył po jednej dzielnicy z każdego obszaru w 1 jednostke administracyjną, ktorą nazwał fyle. Było 10 fyl terytorialnych. Karzda stanowiła okręg wyborczy do instytucj państwowych (wiem że niby nie na tematu, ale potraktuj to jako wprowadzenie do urzędu stratega). Fyle dzieliła się na 10 gmin (dem). Poźniej utworzyl liste obywateli gmin. Doprowadził do tego że członkowie 1 rodu nie musieli już należeć do tej samej gminy. Dodatkow wprowadzil zmiane nazwisk i przypisanie do gminy niezależnie od poźniejszego miejsca zamieszkania (była dziedziczna). konsekwencją jest oslabienie pozycji arystokracji. Musiało torównież spowodować wzrost zapotrzebowania na urzędników (czyli wzrost biuroktacji). rade 400 rozszerzono do 500, utworzono nowe urzędy (np. starosty-stoii na czele gminy). Zwiększono również liczbe archontów do 10 (stanowisko sekretarza).
Niezależnie od tego znaczenie archontow uległo zmniejszczeniu po ustanowieniu 10 dowódców wojskowych kontyngentów poszczególnych fyl, tzw. strategów, którzy stali się konkurentami dla arystokratycznego dowódcy wojskowego polemacha
Mam nadzieje że połapiesz się w tym bałaganie i zdolasz poskładać sobie te 2 teksty w całość. Nie zwracaji uwagi na błędy ort. :D
cdn. jeśli będziesz chiał lub nikt mnie nie uciszy :P