GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Halloween - czas duchów, zjaw i czarownic

31.10.2004
18:11
smile
[1]

Nazaya [ Konsul ]

Halloween - czas duchów, zjaw i czarownic

Jak głosi tradycja, w Halloween - wigilię Wszystkich Świętych, czyli w nocy z 31 października na 1 listopada - zmarli opuszczają groby, na ziemi pojawią się duchy, zjawy i czarownice. A na pewno pojawiają się przebrane za nie dzieci, a często także dorośli.

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w wielu innych państwach, przyjął się amerykański styl obchodzenia Halloween. Na długo przed końcem października w sklepach pojawiają się więc różne niezbędne akcesoria - odpowiednio makabryczne maski, kostiumy, biżuteria i oczywiście najróżniejszych rozmiarów dynie, które wydrążone, z wyciętymi "oczami" i "zębami" ustawiane są w domach, pubach, biurach.

Im bliżej 31 października, tym częściej na ulicach Londynu spotkać można osoby w spiczastych kapeluszach czarownic, czarnych pelerynach hrabiego Draculi, czy noszące przy sobie oprócz toreb i plecaków, także na przykład plastikowe widły. To przygotowania do Halloween.

Przyjął się także amerykański zwyczaj nachodzenia przez grupy dzieci - poprzebieranych za wampiry, wiedźmy, potwory, szkielety czy nietoperze - domów sąsiadów. Dzieci wykrzykując tradycyjną formułkę "trick or treat" - "sztuczka albo poczęstunek" domagają się słodyczy lub monet.

Dorośli także dobrze bawią się na przyjęciach organizowanych w domach i pubach, na które bardzo często należy przyjść w stosownym do okazji przebraniu. Specjalny strój na tę okazję można zamówić np. na stronach internetowych poświęconych Halloween. Według uznania, można nabyć przebranie wampira, wilkołaka, wiedźmy, zombie czy mumii.

Kościoły w Wielkiej Brytanii, zaniepokojone że tradycje Halloween mogą doprowadzić dzieci i młodzież do praktyk okultystycznych, proponują alternatywę w postaci "święta światła" lub "hallelujah party".

Halloween oprócz okazji do dobrej zabawy stało się także jednym z najbardziej zyskownych wydarzeń dla brytyjskich handlowców, plasując się pod względem przynoszonych zysków tuż po okresie świąt Bożego Narodzenia, ale wyprzedzając takie święta jak Dzień Matki czy Walnentynki.

Tradycja Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obrzędu Samhain (dosłownie "koniec lata"), który oznaczał nadejście zimy, a więc pory roku kojarzonej ze śmiercią.

Wraz z rozwojem chrześcijaństwa Samhain - obchodzony 1 listopada- przekształcił się w "Hallowmas" lub "All Saints Day" - dzień, w którym czczono pamięć świętych kanonizowanych w danym roku, a noc poprzedzająca ten dzień stała się znana jako "Halloween". Natomiast 2 listopada stał się Dniem Zadusznym, w którym wierzący modlą się za dusze zmarłych.

Czy ta tradycja zagości u nas na stałe ... ?

31.10.2004
18:12
smile
[2]

peners [ SuperNova ]

Ja tej tradycji nie uznaje.

31.10.2004
18:13
smile
[3]

wich3r [ Sprzedam nerkę ]

Haha zaraz się zacznie jazda:)

31.10.2004
18:13
[4]

tsunami [ PS3 ]

Happy Halloween wszystkim :]

31.10.2004
18:15
smile
[5]

Nazaya [ Konsul ]

Ja choc jestem duzym dzieckiem chętnie bym chciał nawiązac do tej tradycji. mam nawe 30 minutowe soundtracki na ten dzien masakrycznie ostre :)

31.10.2004
18:15
[6]

po prostu bartek [ Pretorianin ]

Za Słownikiem wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego:

Tradycja przekazywanie z pokolenia w pokolenie obyczajów, przekonań, zasad, wierzeń, sposobów myślenia, odczuwania a. postępowania, wydarzeń z przeszłości traktowanych jako hist. (choć niesprawdzalnych), umiejętności art. a. rzemieślniczych itd.; przekazany przez przodków obyczaj, wierzenie, zasada itd. jw.

Patrz -> peners - gówno to dla mnie, nie tradycja :)

31.10.2004
18:19
smile
[7]

fifalk [ fifalkowiec ]

czy zagosci na stale poczytaj u konkurencji :-]

31.10.2004
18:20
smile
[8]

Mazio [ Mr.Offtopic ]

Szur, szur, szur to idą umarli
Szur, szur, szur oni przychodzą po mnie,
Ale ja nie pójdę, ale ja nie pójdę

Szur, szur, szur to idą umarli
Szur, szur, szur to idą umarli
Szur, szur, szur oni przychodzą po mnie,
Ale ja nie pójdę, ale ja nie pójdę

Szur, szur, szur to idą umarli
Szur, szur, szur to idą umarli
Szur, szur, szur oni przychodzą po mnie,
Ale ja nie pójdę, ale ja nie pójdę
Szur, szur, szur to idą umarli

Transylvanian wampirella
Transylvanian wampirella
Nosferatu wampirella
Nosferatu Transyvalnian
Transylvanian Transylvanian
Transylvanian Transylvanian
Transylvanian Transylvanian
Transylvanian wampirella

31.10.2004
18:21
smile
[9]

Nazaya [ Konsul ]

Nie kręci was to :D ? A wasze dzieci co o nich pomyslicie ? To im przeciez sprawia tyle frajdy z całej tej zabawy :) Oczywisci pyt. kieruje do starszych. :D

31.10.2004
18:25
smile
[10]

KaM1kAzE® [ BeeR GooD! ]

Ja tego Amerykańskiego święta nie uznawałem, nie uznaję i nie będę uznawał do konca swych dni. Dzisiaj spławiłem już pare razy grupkę dzieciaków którzy jeszcze bezczelnie zamiast: "cukierek albo sztuczka" to do mnie pa angielsku: "trick or treat!" No i mnie szlag trafił całkiem ładna wiązanka poleciała pod kierunkiem rodziców tych dzieci .....


.... Ludzie to jest amerykańskie święto, więc niech w ameryce zostanie...
My mamy naszą Polskę i szanujmy to co polskie, a nie ślepo bądźmy "trendi cool" w ślad za Ameryką... :( Nie tędy droga...

31.10.2004
18:34
smile
[11]

Jogurt Truskawkowy [ bez owoców ]

Nazaya-->

Nie kręci. Wiesz... ja wolę Polskie "Święto Zmarłych", które było kiedyś, czas zadumy, rozwazania, czas pojednania ze zmarłymi, bo to jest prawdziwe święto. Nie kręci mnie latanie z dynią na łbie i nawijanie "cukierek albo psikus..." Niestety z roku na rok, Polska tradycja zanika gwałtownie.

31.10.2004
18:55
smile
[12]

***Half-Life*** [ Generaďż˝ ]

Mi się podoba tylko horror ''Hallowen'' i nic więcej.

Sprzedawczyki mają jednak z roku na rok coraz więcej klientów gadżetów spod znaku dyni :)

Mnie tam nie znajdą, chyba, że w końcu staniemy się kolejnym stanem USA ;)

31.10.2004
18:57
smile
[13]

peners [ SuperNova ]

Mnie to nie kręci i kręcić nie będzie, a dzieci jak narazie nie mam.

31.10.2004
19:00
smile
[14]

Paszczak [ Oaza Spokoju ]

Znając życie w Ameryce zwyczaj ten wychodzi z użycia i trafia gdzie ? Do Polski oczywiście !

Niech no jakiś dzieciak zapuka po słodycze. Wyjmę pistolet na wodę i krzyknę śmigus dyngus :D

31.10.2004
19:12
[15]

Yisrael [ Pod Mocnym Aniołem ]

Ja, jako dobry poganin, takie coś umieściłem przed domem : >>>>>>>>>>>>>>>

31.10.2004
19:19
[16]

Mephistopheles [ Hellseeker ]

Halloween - świetny horror.

A co do święta, to cieszę się, że nie mieszkam w USA.

31.10.2004
19:56
smile
[17]

pisz [ nihilista ]

a ja w tym roku wyjątkowo mam dynie i nawet dzieciaki przylazły e przebraniach - jak dostały cukierki to mało ze szczęścia nie oszalały :)


ładna? :> ---->

31.10.2004
19:58
smile
[18]

Flyby [ Outsider ]

...cos mnie wystrasylo
za tylek zlapalo
obgryzlo dokladnie...
w ziemie zakopalo
Leze teraz sobie
spokojnie i cicho...
Juz nic mi nie zrobi
Halloweenu licho...

31.10.2004
20:07
[19]

J0lo [ Legendarny Culé ]

swieta nie uznaje... zeby sie bawic nie potrzebuje jakichs halloweenow... jedyna rzecza ktora z nim dobrze kojarze to Helloween - niemiecka kapela power metalowa... reszta to swieto z kraju bez kultury...

31.10.2004
20:17
smile
[20]

Dragon_one [ Centurion ]

jak takiej tradycji nie uznaje

a odbiegajac od tematu...
Nazaya chciało ci sie tyle pisac?????

31.10.2004
20:21
smile
[21]

Mazio [ Mr.Offtopic ]

Flyby - to Twoje?

31.10.2004
20:21
[22]

>Luzer< [ Music Addict ]

Pisać? Na pewno skopiował to skądś
A samo haloween to jakaś denna amerykanska pseudo tradycja

31.10.2004
20:30
smile
[23]

ganek [ Konsul ]

Jedyne Halloween jakie lubie to film. Niestety Polska znowu zaczyna przejmowac debilny obyczaj z USA. Za kilka Swieto Zmarlych bedzie sie kojarzyc z cukierkami i dyniami.

31.10.2004
20:33
smile
[24]

Dragon_one [ Centurion ]

>Luzer< i ganek zgadzam sie z wami Halloween to jakas głupia tradycja ktora polacy probuja przejac o USA

31.10.2004
20:34
[25]

Lechiander [ Wardancer ]

Jak widzę, krwa, dynię, powycinaną, to rzygać mi się chce...
Poza NIGHTMARE BEFORE CHRISTMAS...

31.10.2004
23:21
[26]

Nazaya [ Konsul ]

UP :)

31.10.2004
23:27
[27]

Kruk [ In Flames ]

Absolutnie jestem przeciwnikiem tego obyczaju w Polsce gdzie 1 listopada powinien być dniem refleksji i modlitwy, a nie jakiegoś kurwa paradowania w głupich ciuchach po domach gdzie ludzie oddają się refleksjom.

Ludzie, których bliscy zginęli:
w Iraku, w tragicznych wypadkach samochodowych, utonęli i w wiele innych sposób - z tego żartować po prostu nie można.

31.10.2004
23:30
[28]

Kruk [ In Flames ]

Qrfa, co chwile nowe powody do jeszcze większego znienawidzenia tego syfu zwanego United States of America.

01.11.2004
20:13
smile
[29]

Flyby [ Outsider ]

...Halloween po polsku.
Oj zrobilo sie strasnie...
cos w kominie wyje
to umarly dziadek miotla babcie bije
czaszka cioci Rozi zlotym zebem klapie...
a szkielecik kota miauczy na kanapie
pod podloga cos sie rusza...
chrapie brzydko
o...to pewnie stryj Antoni
zakopany plytko...
W szafie sobie skrzypi, zawodzi i steka
zwiazana przed laty - wesola stryjenka...
Przy stole, gdzie zupa z trutka zielenia sie mieni
pokotem goscie leza - cisi i zdumieni...
A za oknem...za oknem, wsparta na kosie
stoi znudzona smierc i dlubie w nosie...

01.11.2004
20:16
smile
[30]

cycu2003 [ Senator ]

dla mnie rownierz halloween to glupi zwyczaj(nie tradycja) zprowadzona od burasów z USA

01.11.2004
21:24
[31]

green eye of the secrets... [ Junior ]

Jutro wrzuce fotke swojej dyni :).

01.11.2004
21:33
smile
[32]

SULIK [ olewam zasady ]

Tradycja ??
jaka <cenzura> tradycja ?

u nas Halloween jest tradycja ?

no chybascie udezyli sie w glowe :|

u nas tradycja to byla przykladowo Noc Swietojanska, a nie jakies komercyjne badziewie zza oceanu

01.11.2004
21:46
smile
[33]

amoreg1234 [ użytkownik ]

WALIC AMERYKE, i wszystkich idiotow ktorzy uznaja to swieto u nas...

01.11.2004
21:49
[34]

ssummoner [ Nagi Golas ]

Szczerze mówiąć nie spotkałem się jeszcze z przejawami Halloween w naszym pięknym kraju.

01.11.2004
21:53
[35]

SULIK [ olewam zasady ]

ssummoner - to wylacz kompa i wyjdz na miasto i popatrz na mijsca gdzie sa plakaty - zaraz zobaczysz z 3 lub wiecej plakatow : Halloween Party i to juz nie pierwszy rok :|

kurde za rok musze zebrac ekipe i wrocic do tradycji - zoorganizowac Dziady :D

01.11.2004
21:55
smile
[36]

WSWH Dibhala [ Generaďż˝ ]

Mam gdzieś to "święto" koercji i marketingu.
Kolejne g... zaa oceanu które my łykamy z takim zapałem.

01.11.2004
22:39
smile
[37]

bartushan [ Cham z Wyboru ]

Ja dzisiaj wyobrazalem sobie polska wersje tego swieta i doszedlem do wniosku ze na full fazie wrocilbym do domu po czym: "tato przynioslem ci cukierki" i jeb na ziemie :D

01.11.2004
22:44
smile
[38]

Vader [ Senator ]

Po ulicy chodziły grupki dzieci, poprzebierane - podchodzące do przechodniów i z uśmiechem na twarzy deklamujące "Cukierek albo psikus" :-)) Ehh, i musiałem oddać litrową kolę, którą sobie kupiłem :-))

A czemu małbym mieć coś przeciw ? Lepiej by dzieciaki miały jakąś zabawę, niż gdyby miały stać pod budką z piwem. Nie rozumiem waszego oburzenia.

01.11.2004
22:53
[39]

kociamber [ Canada ]


Niektore durne polaczki slepo nasladuja wszystko co pochodzi ze stanow, np to idiotyczne haloween, zenada.

02.11.2004
01:08
smile
[40]

Tsoushi [ Konsul ]

W naszym kraju ludzie tak "bardzo" oddaja sie refleksjom ze az chcialem ich dzisiaj wszystkich pozabijac...
1. Cmentarz, waskie uliczki, idzie taka rodzinka spacerkiem, cala szerokoscia (JAK CHCA SOBIE QRWA POSPACEROWAC TO NIECH NA DEPTAK POTEM POJDA), bukiety niesie jak najwieksze co by wszyscy widzieli
2. Stoi rodzinka przy grobie, refleksja wyglada tak ze jedna baba wpierdala batona a druga jara faje, smichy chichy (cala refleksja)
3. Gowniarstwo (14-18 lat) jedzie na cmentarz. W autobusie pierdol...e o szopenie typu "moze po grobach poskaczemy i buu na ludzi" (doslownie), nastepnie idac smiechy na pol cmentarza.
4. Znalazlo sie oczywiscie kilku idiotoe ktorzy postanowili zepsuc znicze postawione przez innych(mowa o najwiekszych). Brali je i wylewali sobie stearyne na reke (robili sobie odlew), szkoda tylko ze nad jakims grobem i za czyjes pieniadze.
5. Nad grobem tragicznie zmarlego chlopaka (wypadek samochodowy) spotyka sie grupka znajowych i refleksja wyglada w ten spoosob ze smiejac sie rozmawiaja jakby byli przed blokiem.

Refleksji juz praktycznie nie ma, spiewy i modly w kosciele to przktycznie klepanie wyuczonych formulek.
Wole by "polaczki" (ktorym i ty jestes drogi kociamber) nasladowali mila i zabawna amerykanska tradycyjke niz beszczescili polska tradycje, beszczeszczac przy okazji pamiec o zmarlych!

02.11.2004
01:35
[41]

kociamber [ Canada ]


Mowisz o braku refleksji i zobojetnienju ludzi, haloween wlasnie sprzyja takiemu zachowaniu. Tradycyjne polskie swieto ostatnimi czasy dla niektorych przyglupow ma inny wizerunek. Po co malpowac buszmenskie tradycje innych kraii, tego nie rozumie. Jezeli chodzi o ludzi, ktorzy nie potrafia uszanowac pewnych rzeczy, to czy beda mieli na sobie maske, czy inny glupawy kostium, nie zrobi im roznicy i tak beda robic swoje, bezczescic.

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.