
macowka [ Pretorianin ]
Wazne: Zadanie z architekrtury syst. komp. na wczoraj!
Sprawa wyglada tak:
Za niedlugo mamy miec wejsciowe na laboratoriach z Architektury Systemow Komputerowych na naszej pieknej uczelni. Inna grupa juz miala i malo kto zaliczyl. Moze mozecie nam pomoc rozwiazujac to zadanie:
a) Przejdz na kod U2 z liczby dziesietnej 6666
b) Przejdz na kod dziesietny z liczby w U2 o postaci 10101010101010
Z gory dziekujemy za pomoc!
PS> Nie wiemy jak bo to poczatek roku i dopiero rozgrzewamy mogi!
M'q [ Schattenjager ]
b)
1*8192+0*4096+1*2048+0*1024+1*512+0*256+1*128+0*64+1*32+0*16+1*8+0*4+1*2+0*1=
=8192+2048+512+128+32+8+2=.....
M'q [ Schattenjager ]
a)
0 | 6666:2
1 | 3333:2
0 | 1666:2
1 | 833:2
0 | 416:2
0 | 208:2
0 | 104:2
0 | 52:2
0 | 26:2
1 | 13:2
0 | 6:2
1 | 3:2
1 | 1
Spisujemy od dołu:
1101000001010
M'q [ Schattenjager ]
Teraz jakieś krótkie wyjaśnienie:
b. każdą liczbę mnożymy od lewej strony zaczynając, przez kolejną wielokrotność 2 (2^0, 2^1, 2^2, 2^3....)
a. Dzielimy liczbę przez 2... jeżeli jest reszta zapisujemy 1, nie ma reszty piszemy 0.... dzielimy dalej otrzymaną liczbę, aż dojdziemy do 1. Wynik spisujemy od dołu.
Arcy Hp [ Pan i Władca ]
6666 : 2 = 3333 reszty 0
3333 : 2 = 1666 reszty 1
1666 : 2 = 833 reszty 0
833 : 2 = 416 reszty 1
416 : 2 = 213 reszty 0
213 : 2 = 106 reszty 1
106 : 2 = 53 reszty 0
53 : 2 = 26 reszty 1
26 : 2 = 13 reszty 0
13 :2 = 6 reszty 1
6 : 2 = 3 reszty 0
3 : 2 = 1 reszty 1
1 : 2 = 0 reszty 1
6666= 1101010101010 ( możliwe że źle przepisałem ale liczba się wam ułoży gdy zaczniecie przepisywac jedynki i zera OD DOŁU!"

Arcy Hp [ Pan i Władca ]
M'q ---> pomyliłeś sie prz dzieleniu cyfry 433...
M'q [ Schattenjager ]
Arcy Hp:
833 : 2 = 416 reszty 1
416 : 2 = 213 reszty 0
Tu masz błąd.
M'q [ Schattenjager ]
Arcy Hp nie ma tam 433 :)
macowka [ Pretorianin ]
Dzieki chlopaki!
Nie kloccie sie o bledy - nigdy nie uczymy sie na pale - grunt, ze wiemy jak to dziala, ale martwie sie o roznice miedzy NKB a U2. Wydaje mi sie ze zrobiliscie to a'la NKB - nie ma przypadkiem jakiejs roznicy w U2.
Dzieks, Mac
PS> Dla "niewtajemniczonych": NKB - naturalny kod binarny, U2 - kod "uzupelnij do dwoch"
M'q [ Schattenjager ]
Hmm pewnie jest, tylko pojawiają się jakieś problemy z nazewnictwem, przynajmniej u mnie, zdefiniuj mi U2, bo dla mnie np NKB= kod BCD.... kojarze jeszcze kod AIKEN'a, kod X z Y (np 2 z 5), kod Gray'a... może to coś z tego?
volvo95 [ Legend ]
U2 różni sie od NKB tym że jest jeszcze bit znaku na początku [ 1 - ujemna , 0 - dodatnia ] ... Różnica jest tylko dla liczb ujemnych więc według mnie można to zrobić na NKB ....
macowka [ Pretorianin ]
Po konsultacjach z kumplem doszlismy do wniosku, ze po rzeksztalceniu do NKB trzebaby zanegowac otrzymany wynik i dodac 1. to bylby U2 (kod uzupelnien do dwoch). co wy nato?

volvo95 [ Legend ]
macowka --> No tak ... Pomyliło mi sie ... Zawsze byłem słaby z U2 :) Na 100% mówisz dobrze :)
LuBeK [ Konsul ]
macowka ---> Jak chcesz moge Ci podeslac materialy na ten temat, bo akurat mam to samo. Duzo tego nie jest ale zawsze moze sie przydac.

_Robo_ [ Generaďż˝ ]
a) Zadanie robi sie walsnie przez dzielenie przez 2 i sprawdzanie reszty ale wynik kazde z was zapisalo w NKB anie w U2 :P
b) Najpierw zamiana na NKB (negacja; +1) potem zamiana normlanie i zapiasnie "-" bo w b) liczba jest ujemna.
kun4 [ Konsul ]
U2 to jest binarny ?
_Robo_ [ Generaďż˝ ]
kun4-> salda sie z 0 i 1 to pewnie jest :) Poza tym jest wiele kodow binarnych, nie tylko ten co ucza w przedszkolach ;)