GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Wychowaj sobie Niemca:)

02.10.2004
16:46
smile
[1]

Szalony_Pelikan [ Konsul ]

Wychowaj sobie Niemca:)

Karna kolonia dla niemieckiej młodzieży




Marcin Kowalski 02-10-2004 , ostatnia aktualizacja 02-10-2004 10:29

Weź Niemca na wychowanie. Polscy rolnicy mogą zarobić ponad 4 tys. zł miesięcznie, jeśli przyjmą pod dach trudną młodzież z Niemiec

Idea niemieckiego Stowarzyszenia Wychowawczego z Neukirchen-Vluyn jest taka: niepełnoletni zaczyna się staczać, trzeba go ratować, izolując od patologicznego środowiska. Co izoluje najlepiej? - Wyjazd do rodzin zastępczych za granicę i pobyt tam aż do osiągnięcia pełnoletności - mówi Janina Dülman, bydgoszczanka z pochodzenia działająca w stowarzyszeniu.

Wkrótce w okolice Tucholi (Kujawsko-Pomorskie) przyjadą 12-18-letni Niemcy, którzy weszli w konflikt z prawem. Rodziny, które się nimi zaopiekują, zostaną wybrane wspólnie przez stowarzyszenie i pracowników Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu. - Szukamy głównie rolników z własnym domem i znajomością języka niemieckiego. Podczas całego pobytu za granicą monitorujemy naszych wychowanków - przyjeżdżamy, rozmawiamy z opiekunami, wychowankami, ludźmi, którzy z nimi się kontaktują - zapewnia Dülman.

Z umowy może zrezygnować rodzina, jeśli np. podopieczny zachowuje się coraz gorzej, lub stowarzyszenie, gdy rodzice zastępczy nie wywiązują się ze zobowiązań.

- To dla nas duża szansa i nie możemy jej zaprzepaścić - twierdzi Ewa Gierchowska, kierownik tucholskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. - Oferta szczególnie zainteresuje bezrobotnych pedagogów, a tych u nas nie brakuje. Niemcy nie tylko szkolą opiekunów, ale też płacą im pensje.

Jak ustaliliśmy, pensja dla opiekuna to - na rękę - ok. 800 euro miesięcznie (4,3 tys. zł). Do tego stowarzyszenie płaci za jedzenie, ubranie i indywidualne nauczanie wychowanka. Pokrywa też koszty mieszkania i dokłada kieszonkowe.

Pierwsi podopieczni mają przyjechać do Tucholi jeszcze w tym roku. Przedstawiciele niemieckiego stowarzyszenia byli już w Polsce i zawarli z tucholskim starostwem wstępne porozumienie. Ostateczna umowa zostanie podpisana w Neukirchen-Vluyn na początku listopada. Wtedy rozpocznie się rekrutacja i szkolenie rodzin.

Tymczasem plany starostwa ostro skrytykowała lokalna prasa. Redaktor naczelny "Tygodnika Tucholskiego" Robert Grygiel w głównym tekście ostatniego numeru pisze: "Nastoletni Niemcy, którzy okradali mieszkańców dużych miast, mają teraz mieszkać przez kilka lat u tucholskich rodzin. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - mimo iż samo ma poważne problemy z pozyskiwaniem rodzin zastępczych dla miejscowych dzieci - obiecało pomóc w resocjalizowaniu młodych przestępców zza zachodniej granicy. Zamierza podsyłać tucholskie rodziny stronie niemieckiej".

Janina Dülman: - Jestem zszokowana taką reakcją. To niepotrzebne podsycanie nienawiści.

Dodaje, że program jest prowadzony przez Stowarzyszenie Wychowawcze od dziesięciu lat. Skorzystało z niego 500 osób, które znajdowały rodziny zastępcze w Szwecji, Grecji, we Francji i w Portugalii. - W innych krajach nasze działania nie wzbudzały takich negatywnych emocji. Jestem przekonana, że nasi podopieczni nie będą sprawiać kłopotów i przekonają do siebie lokalną społeczność. Większość naszych wychowanków nie wchodzi ponownie w konflikt z prawem - mówi Dülman.

Jeśli tucholski eksperyment się uda, Stowarzyszenie Wychowawcze chce zaproponować współpracę innym powiatom w całej Polsce.



Czy zsyłanie trudnej młodzieży za granicę ma sens?

Odpowiada prof. Andrzej Bałandynowicz, kryminolog, specjalista od prawa penitencjarnego z Uniwersytetu Warszawskiego

- Od 60 lat wprowadza się na świecie pozainstytucjonalny system resocjalizacji, bo idea naprawy młodego człowieka przez zakład poprawczy czy pogotowie opiekuńcze jest skompromitowana. Wiemy już, że trzymanie nieletniego, który popadł w konflikt z prawem, w izolacji nie wychodzi na zdrowie ani jemu, ani społeczeństwu. Szuka się więc alternatywnych rozwiązań i tak właśnie postrzegam to, co robią Niemcy. O wyniki programu jestem spokojny. Młody człowiek znajdzie się w innym kraju, pozna inną obyczajowość, nowe wzorce, normy i wartości - konkurencyjne do tych, z którymi się spotykał. To wzbudzi u niego ciekawość, a za tym idzie akceptacja.


Kurczę za 4000 tyś to można się skusić naprawdę... Języka się można poduczyć. A swoją drogą nie wiem czy dla Niemców taka zsyłka do Polski nie jest większą karą niż pobyt w ichniejszym ośrodku resocjalizacyjnym :)

02.10.2004
16:55
smile
[2]

Vader [ Senator ]

4 tys ? Za trzymanie bandyty pod dachem ? Nie dziękuję, nawet gdybym miał mieszkac w kartonie.

02.10.2004
16:58
[3]

Soldamn [ krówka!! z wymionami ]

vader-- podejzewam ze nie beda wysylac morderców, tylko np wyleczonych narkomanów badz alkoholików.

02.10.2004
16:59
smile
[4]

Grzybiarz [ Badacz Ściółek ]


taaa a głupiutkie polaczki jak zawsze sie zgadzają. Co jest złe to do polski a wszystko dobre to nam zabierają bezsens

02.10.2004
17:00
smile
[5]

Szalony_Pelikan [ Konsul ]

Soldamn
Oj, alkoholików do nas to lepiej nie :))))) Skutki mogłby być opłakane.

02.10.2004
17:27
smile
[6]

merkav [ Aguś ]

Jak sie dowiedza po ile u nas alkohol to sami zaczna przyjezdzac, bez zadnych nakazow :D

02.10.2004
17:31
smile
[7]

Betto [ Pretorianin ]

merkav: nie statsuj tylko pliki odsyłaj !!!

02.10.2004
17:33
[8]

merkav [ Aguś ]

Betto - powiem to najdelikatniej jak umiem - spadaj.

02.10.2004
17:33
smile
[9]

Loczek [ Senator ]

heheh... bedzie im u nas jak w raju :D

02.10.2004
17:45
smile
[10]

Garbizaur [ CLS ]

Szkopa nigdy!!!

02.10.2004
17:51
[11]

Chacal [ ? ]

ciekawe ile taki nastoletni niemiec by wytrzymał w srodowisku gdzie wszyscy będą go postrzegać jako bandyte. I ciekawe co będzie jesli sie okaze ze miejscowe dresy go nie polubią. Albo co gorsza polubią i zaczną razem z nim okradać, bić itp. Miedzynarodowa wymiana doswiadczen - obie strony sie czegos nauczą. Jakos nie wierze w powodzenie tej akcji.

02.10.2004
17:54
smile
[12]

Kruk [ In Flames ]

Nigdy - za żadne pieniądze - nie wziąłbym szkopa pod dach własnego domu, a w szczególności już jakiegoś nastolatka z problemami.

Wszyscy poza Niemcami i Francuzami.

02.10.2004
18:19
[13]

wysiu [ ]

Kruk --> A iluż to tak dobrze, osobiscie znasz takich Niemcow i Francuzow? Czy to po prostu jakies nacjonalistyczne uprzedzenia przemawiaja?

02.10.2004
19:41
smile
[14]

Maliniarz [ Konsul ]

Glupio gadacie. Moj kolega mieszkajacy niedaleko Suwalk opiekuje sie wlasnie takim niemiaszkiem. Dosaje za to wlasnie cos kolo 4 tysiecy za zapewnienie mu wyzywienia dachu nad glowa i takie tam. Tak naprawde ten chlopak jest tylko uzalezniony on narkotykow i caly kaprsy polega na tym ze przebywajac pod jego opieka bardzo ciezko mu zdobyc narkotyki - nie zna Polskiego i tamtejszych handlarzy. Czyli nawet gdyby chcial - nie ma jak sie naszprycowac. Poznalem go osobiscie (niemiaszka) - troche pogadalem i z niego nawet spokojny koles, co prawda wszystkie laski na dysce podrywal ale to juz inna sprawa :P
Mozecie mowic ze sie zdarzyl; wyjatek od reguly - ale to jest wina waszej reguly. Dodam ze tez na poczatku jak o tym uslyszalem - podchodzilem do tego bardzo sceptycznie.

02.10.2004
21:30
smile
[15]

peners [ SuperNova ]

Za 4 tyś ich pogieło czy co ja takiego sku****** bym pod właśnym dachem nawet za 10tys nie trzymał

02.10.2004
21:47
smile
[16]

sebekg [ Generaďż˝ ]

A co to Polska przytulek ?????????

02.10.2004
22:04
smile
[17]

Victor Sopot [ Konsul ]


Ja chyba sobie wezmę ze 2,będą u mnie parobkami.Jak się przyczepią że ich wykorzystuję ,to powiem że to po to aby spokornieli.A czy mozna sobie ich wybierać,żeby mi jakiegoś chudzielca nie przysłali.

02.10.2004
22:09
[18]

Soldamn [ krówka!! z wymionami ]

wy tu piszczycie a ja pewny jestem że rolnicy się bardzo cieszą z tego powodu bo mają dodatkowy, duży zarobek

02.10.2004
22:10
[19]

..ReD.. [ Generaďż˝ ]

kolesia do piwnicy :D i 4k zł na reke :D hehehe <joke>

02.10.2004
22:28
smile
[20]

graf_0 [ Nożownik ]

Z chęcią przyjmę, nawet 10, nie będę potrzebował zwierząt pociągowych :) tylko jednego recydywiste - pilnowałby pozostałych :)
Wychowałbym wzorowych Niemców - sługi i pomocników :)

03.10.2004
13:48
[21]

Szalony_Pelikan [ Konsul ]

Soldamn
Myślę, że i za 2 tyś. by na wsi spokojnie wzieli. Problem może być jedynie z mentalnością - "A co powiedzą sąsiedzi? Przestępca? A do tego Niemiec?" etc.

03.10.2004
14:02
smile
[22]

Monther [ Generaďż˝ ]

Rany boskie!!! Co się w tych urzędniczych głowach dzieje! Mało mamy naszych bandytów? To jest nie do wiary! Sądzę, że to jakiś żart.
Już bierzemy od Niemców stare auta, oczyszczając im złomowiska, bierzemy przestarzały sprzęt wojskowy, a teraz jeszcze bandziorów??? W zamian my dostarczamy im lekarzy, inżynierów informatyków itd.
EUROPA ZACZYNA NIEBEZPIECZNIE ZBLIŻAĆ SIĘ DO KOMPLETNEGO POPIEPRZENIA! Polska jest już dawno po drugiej stronie....

03.10.2004
14:29
[23]

Raziel [ Action Boy ]

o co wam chodzi!? ja rozumiem że z powodu ostatnich wydarzeń wzrosła nienawiść do niemcow no ale bez przesady. Jeśli to zarobek + szansa na naprawe życia trudnego nastolatka to czemu do cholery nie? poza tym - w artykule przecież pisze że zsylani oni będą nie tylko do Polski...

nie zachowujcie sie nie poważnie.

03.10.2004
14:32
smile
[24]

sebekg [ Generaďż˝ ]

No u nas to on dopiero bedzie mial szkole przetrwania :)

03.10.2004
14:55
[25]

Lucky_ [ Konsul ]

Monther -- Sam jestes popieprzony, co w tym zlego ze sprowadzamy z niemiec starsze samochody zamieniajac nimi nasze fiaty 125 i 126 ? Co zlego w tym ze daja nam za darmo mysliwce ktore i tak sa nowoczesniejsze od naszych ? Co zlego w tym ze za duza kase gdzies na wiosce wychowaja kogos z nieciekawa przeszloscia ?

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.