GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Zygmunt Kałużyński nie żyje...

30.09.2004
20:10
smile
[1]

Paszczak [ Oaza Spokoju ]

Zygmunt Kałużyński nie żyje...

Dowiedzialem sie przed momentem...

Wybitny krytyk filmowy i publicysta (ur. 1918 r.), związany z tygodnikiem "Polityka" od początku jego istnienia.
Zdobywca kryształowej statuetki Gwiazdy Telewizji Polskiej "za osobowość telewizyjną i ogromny wkład w publicystykę kulturalną" (2002).
Wychowanek Leona Schillera (ukończył wydział reżyserii w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej), niedokończony prawnik, miłośnik kina, komiksu, jazzu, muzyki poważnej (sam akompaniował na fortepianie podczas koncertów swemu przyjacielowi, sławnemu tenorowi, Bogdanowi Paprockiemu) i kultury francuskiej.
Autor głośnych książek "Podróż na Zachód", "Nowa fala zalewa kino", "Paszkwil na samego siebie", "Buntownik bywalec", "Wampir salonowiec", "Pamiętnik orchidei czyli zapiski ocalonego z XX wieku".
Razem z Tomaszem Raczkiem w latach 1990-2000 prowadził cykl telewizyjny "Perły z lamusa" (TVP 2), uznany przez czytelników "Polityki" za jeden z najpopularniejszych programów tv Czterdziestolecia; publikuje też rozmowy o kinie współczesnym ("Wprost"). Wspólnie wydali trzy książki: "Perły do lamusa?", "Poławiacze pereł", "Perłowa ruletka". W przygotowaniu jest ich "Alfabet na cztery ręce".
Instytut Wydawniczy Latarnik wydał jego "Pamiętnik orchidei czyli Zapiski ocalonego z XX wieku", za który Kałużyński otrzymał w kwietniu 2003 roku nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.
W maju 2004 roku ukazała się nakładem Instytutu Wydawniczego Latarnik jego kolejna książka pt. "Do czytania pod prysznicem czyli znalezione w osobistej szufladzie".


Czytałem jego teksty w Polityce, kilka jego książek, a wreszcie oglądałem swietne "Perły z Lamusa". Więc tym bardziej mi przykro...

30.09.2004
20:14
smile
[2]

Szenk [ Master of Blaster ]

Oż w mordę :(
Niezapomniamy styl bycia, fajny facet, szkoda :(

30.09.2004
20:16
smile
[3]

Garbizaur [ CLS ]

[']

Brak słów

30.09.2004
20:16
smile
[4]

tomirek [ ]

Tez wlasnie w onecie to przeczytalem

Facet mial charyzme
Nie zapomne jego rozmow z Tomaszem Raczkiem

30.09.2004
20:19
smile
[5]

brutu [ Uwielbiam Cię Aguś ]

Kolejny wielki czlowiek odszedl...

[']

30.09.2004
20:19
smile
[6]

brzydki potworek [ wampir z duszą anioła ]

pffffff

30.09.2004
20:21
smile
[7]

CHESTER80 [ no legend ]

Niemożliwe ! Szok.................

To był niezwykły człowiek i również nie zapomnę jego wystąpień w telewizji i niezwykle ciekawych i zabawnych rozmów o kinie. Stworzył cudowny duet z Tomaszem Raczkiem. Szkoda, wielka szkoda. Cóż za tragiczny rok...

Pan Zygmunt powiedział kiedyś coś bardzo mądrego i ciekawego:
"W każdym, nawet najgorszym filmie, jest coś ciekawego, wartego uwagi"

30.09.2004
20:21
smile
[8]

eJay [ Gladiator ]


Szok://// Najlpeszy krytyk. Niezapomniane rozmowy z Raczkiem:(((((

['][']['][']

30.09.2004
20:21
[9]

...Cannibal... [ Pretorianin ]

Rest In Peace.

30.09.2004
20:22
[10]

Orlando [ Reservoir Dog ]

Cóz nigdy o nim nie słyszałem, ale i tak szkoda gościa.

W końcu to 2004 rok...

30.09.2004
20:26
smile
[11]

Sluvo [ Legionista ]

[']['][']

30.09.2004
20:28
smile
[12]

Coy2K [ Veteran ]

potworku ?

30.09.2004
20:39
[13]

ZeTkA [ ]

[']

30.09.2004
20:41
smile
[14]

Dagger [ Legend ]

Kałużyński pewnie gdyby mógł to na własnych pogrzebie zachowywałby się jak brzydki potworek i właśnie za to go ceniłem.

Szkoda

30.09.2004
20:43
[15]

Trzepiskor [ SETH ]

[']

30.09.2004
20:46
smile
[16]

brzydki potworek [ wampir z duszą anioła ]

Coy2K --> przeczytaj post Daggera...komentarze reszty niestety swiadcza tylko o tym, ze nie maja pojecia, komu zapalaja swieczke...ot, taki owczy ped...

30.09.2004
20:47
smile
[17]

Oseth [ Centurion ]

Cenilem faceta za styl, wiedze, poczucie humoru widać w Niebie potrzebowali dobrego krytyka filmowego.... R.I.P.

30.09.2004
20:58
smile
[18]

Adamus [ Gladiator ]

Wielka szkoda :-(. Czytywałem felietony Pana Zygmunta od prawie 30 lat, i będzie mi brakowało jego cietego języka, specyficznego poczucie humoru, ironii i złosliwości, oraz niekonwencjonalnego zachowania przed kamerami :-(.
Cześć Jego pamięci

30.09.2004
21:05
smile
[19]

pisz [ nihilista ]

wyjątkowo go nie lubiłem, a jeszcze to co pisał oSolidarności w stanie wojennym - faktycznie cięty język
sprzedawczyk, komuch..ale co to ma za znaczenie

30.09.2004
21:09
smile
[20]

Elum [ Generaďż˝ ]

Ogromna wiedza, poczucie humoru, świetny facet.

30.09.2004
21:15
smile
[21]

Oxydrene [ Konsul ]

[']['][']['][']['][']['][']['][']...

Niech mu bedzie lepiej na tamtym Świecie

30.09.2004
21:31
smile
[22]

Misio-Jedi [ Legend ]


Mój ulubiony publicysta...
Już drugiego takiego nie będzie.
Ale cóż, od dłuższego czasu było wiadomo że jest schorowany i nie wiele czasu mu zostało (mało też ostatnio pisywał).

Widywałem go czasem na ulicy, zawsze chodził przebrany za żebraka (taki styl).

Super facet...

30.09.2004
21:37
smile
[23]

dziadek [ Centurion ]

Jest mi smutno-dlaczego dobrzy ludzie tak szbbko odchodzą?.Myślicie że w niebie wyswietlają filmy?.

30.09.2004
21:46
smile
[24]

Mazio [ Mr.Offtopic ]

nawet nie wiemy ilu sławnych Polaków, ilu mądrych ludzi, ilu noblistów, wynalazców, pisarzy, poetów i mężów stanu urodziło się w tym roku...
nie smućmy się - wszyscy kiedyś odejdziemy - obyśmy byli w stanie zostawić po sobie jakiś znaczący ślad jak ci co właśnie odeszli... Z całą pewnością zostawili to życie z uczuciem spełnienia i nie wierzę, by chcieli aby się martwić - bardziej by o nich pamiętać. A na to jak najbardziej zasłużyli.

30.09.2004
21:57
smile
[25]

oksza [ Senator ]

Wpisże się wyjątkowo bo chcę wspomnieć człowieka, którego szanowałem najbardziej z polskich recenzentów za fenomenalną, także jak na jego wiek, trzeźwość pogądów i fantastyczną nowoczesność, odwagę poglądów. Był czesto nielubiany w w Polsce, bo jako jeden z niewielu potrafił powiedzieć polskim nadmuchanym twórcom że są do bani.

Wielka szkoda, dla mnie osobiście duża strata.
Uwielbiałem tego gościa i będę go długo wspominał.

30.09.2004
22:00
[26]

Klemens [ Generaďż˝ ]

Coz, szkoda, w mej pamieci pozostanie na zawsze chocby dzieki "Staremu Kinu" i "Perlom z lamusa", mocno mi sie kojarzacych z dziecinstwa( gdzie teraz mozna obejrzec filmy z Chaplinem, bracmi Marx, Fredem Astaire'em itp.?)

Coz, 86 lat to przyzwoity wiek. Niech Pan spoczywa w pokoju!

30.09.2004
22:04
smile
[27]

Maq [ Pretorianin ]


Wielkia szkoda. To byl naprawde wielki czlowiek.

['] swieć mu Panie nad duszą jego [']

30.09.2004
22:08
smile
[28]

micki666 [ Centurion ]

['] (') ['] (') ['] (') ['] (') ['] (') ['] (') ['] (') ['] (') ['] świeć mu Panie nad duszą jego

30.09.2004
22:28
smile
[29]

superzabijaka [ Konsul ]


facet miał naprawdę osobowość. Wiedza swoją drogą , ale sposób w jaki potrafil to przedstawić! Słuchalo się naprawdę z zaangażowaniem.

"Perły z Lamusa" bo tak zdaje się ów program nazywał...cóż kolejna perła odchodzi:(

30.09.2004
23:15
[30]

kiowas [ Legend ]

I kto sie teraz bedzie uzeral z Raczkiem?

RIP - odszedl kolejny zacny facet.

30.09.2004
23:19
[31]

gladius [ Óglaigh na hÉireann ]

Śmierdziel był z niego okrutny...

30.09.2004
23:25
[32]

Morgius [ Pretorianin ]

Heh zawsze jak go słuchałem/oglądałem to mi się humor poprawiał... Cóż, ale swoje przeżył, 86 lat to niczego sobie...

30.09.2004
23:28
[33]

hannibal2 [ Legia Warszawa ]

Poznalem Pana Panie Zygmuncie. Byl Pan wielki. Takich Gości juz nie ma i nie będzie. A teraz zobaczy Pan naprawde wielkie kino.
A mnie pozostaje ogromny źal.

30.09.2004
23:30
[34]

kiowas [ Legend ]

gladius ---> i w tym go nikt juz nie przebije

30.09.2004
23:32
[35]

Giftzwerg [ Konsul ]


Lubiłem go, mimo pewnych zgrzytów, za jedno - gdy mówił o filmie, to nic tylko słuchać. Zwłaszcza, że nie krył się ze swymi opiniami i potrafił wbić szpilę.
Szkoda, że - jak na razie - nei widać kogoś nadającego się na następcę so to say.


Z drugiej strony trzeba obiektywnie przyznać, ze 86 lat to piękny wiek, zwłaszcza że zachowywał trzeźwy umysł, co nie każdemu, jako żywo, się zdarza.

01.10.2004
08:14
smile
[36]

Lechiander [ Wardancer ]

O żesz w mordę! :-(

01.10.2004
08:25
[37]

legrooch [ Legend ]

Szkoda go...
Szkoda, że kolejna bardzo znana postać odchodzi....
Niestety...

01.10.2004
09:35
smile
[38]

tomek@rick [ Konsul ]

:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(

01.10.2004
09:59
[39]

Attyla [ Legend ]

Szkoda go.... Dobry człowiek z niego był...

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.