
Paszczak [ Oaza Spokoju ]
Zygmunt Kałużyński nie żyje...
Dowiedzialem sie przed momentem...
Wybitny krytyk filmowy i publicysta (ur. 1918 r.), związany z tygodnikiem "Polityka" od początku jego istnienia.
Zdobywca kryształowej statuetki Gwiazdy Telewizji Polskiej "za osobowość telewizyjną i ogromny wkład w publicystykę kulturalną" (2002).
Wychowanek Leona Schillera (ukończył wydział reżyserii w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej), niedokończony prawnik, miłośnik kina, komiksu, jazzu, muzyki poważnej (sam akompaniował na fortepianie podczas koncertów swemu przyjacielowi, sławnemu tenorowi, Bogdanowi Paprockiemu) i kultury francuskiej.
Autor głośnych książek "Podróż na Zachód", "Nowa fala zalewa kino", "Paszkwil na samego siebie", "Buntownik bywalec", "Wampir salonowiec", "Pamiętnik orchidei czyli zapiski ocalonego z XX wieku".
Razem z Tomaszem Raczkiem w latach 1990-2000 prowadził cykl telewizyjny "Perły z lamusa" (TVP 2), uznany przez czytelników "Polityki" za jeden z najpopularniejszych programów tv Czterdziestolecia; publikuje też rozmowy o kinie współczesnym ("Wprost"). Wspólnie wydali trzy książki: "Perły do lamusa?", "Poławiacze pereł", "Perłowa ruletka". W przygotowaniu jest ich "Alfabet na cztery ręce".
Instytut Wydawniczy Latarnik wydał jego "Pamiętnik orchidei czyli Zapiski ocalonego z XX wieku", za który Kałużyński otrzymał w kwietniu 2003 roku nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.
W maju 2004 roku ukazała się nakładem Instytutu Wydawniczego Latarnik jego kolejna książka pt. "Do czytania pod prysznicem czyli znalezione w osobistej szufladzie".
Czytałem jego teksty w Polityce, kilka jego książek, a wreszcie oglądałem swietne "Perły z Lamusa". Więc tym bardziej mi przykro...

Szenk [ Master of Blaster ]
Oż w mordę :(
Niezapomniamy styl bycia, fajny facet, szkoda :(

Garbizaur [ CLS ]
[']
Brak słów

tomirek [ ]
Tez wlasnie w onecie to przeczytalem
Facet mial charyzme
Nie zapomne jego rozmow z Tomaszem Raczkiem

brutu [ Uwielbiam Cię Aguś ]
Kolejny wielki czlowiek odszedl...
[']

brzydki potworek [ wampir z duszą anioła ]
pffffff

CHESTER80 [ no legend ]
Niemożliwe ! Szok.................
To był niezwykły człowiek i również nie zapomnę jego wystąpień w telewizji i niezwykle ciekawych i zabawnych rozmów o kinie. Stworzył cudowny duet z Tomaszem Raczkiem. Szkoda, wielka szkoda. Cóż za tragiczny rok...
Pan Zygmunt powiedział kiedyś coś bardzo mądrego i ciekawego:
"W każdym, nawet najgorszym filmie, jest coś ciekawego, wartego uwagi"

eJay [ Gladiator ]
Szok://// Najlpeszy krytyk. Niezapomniane rozmowy z Raczkiem:(((((
['][']['][']
...Cannibal... [ Pretorianin ]
Rest In Peace.
Orlando [ Reservoir Dog ]
Cóz nigdy o nim nie słyszałem, ale i tak szkoda gościa.
W końcu to 2004 rok...

Sluvo [ Legionista ]
[']['][']

Coy2K [ Veteran ]
potworku ?
ZeTkA [ ]
[']

Dagger [ Legend ]
Kałużyński pewnie gdyby mógł to na własnych pogrzebie zachowywałby się jak brzydki potworek i właśnie za to go ceniłem.
Szkoda
Trzepiskor [ SETH ]
[']

brzydki potworek [ wampir z duszą anioła ]
Coy2K --> przeczytaj post Daggera...komentarze reszty niestety swiadcza tylko o tym, ze nie maja pojecia, komu zapalaja swieczke...ot, taki owczy ped...

Oseth [ Centurion ]
Cenilem faceta za styl, wiedze, poczucie humoru widać w Niebie potrzebowali dobrego krytyka filmowego.... R.I.P.

Adamus [ Gladiator ]
Wielka szkoda :-(. Czytywałem felietony Pana Zygmunta od prawie 30 lat, i będzie mi brakowało jego cietego języka, specyficznego poczucie humoru, ironii i złosliwości, oraz niekonwencjonalnego zachowania przed kamerami :-(.
Cześć Jego pamięci

pisz [ nihilista ]
wyjątkowo go nie lubiłem, a jeszcze to co pisał oSolidarności w stanie wojennym - faktycznie cięty język
sprzedawczyk, komuch..ale co to ma za znaczenie

Elum [ Generaďż˝ ]
Ogromna wiedza, poczucie humoru, świetny facet.

Oxydrene [ Konsul ]
[']['][']['][']['][']['][']['][']...
Niech mu bedzie lepiej na tamtym Świecie

Misio-Jedi [ Legend ]
Mój ulubiony publicysta...
Już drugiego takiego nie będzie.
Ale cóż, od dłuższego czasu było wiadomo że jest schorowany i nie wiele czasu mu zostało (mało też ostatnio pisywał).
Widywałem go czasem na ulicy, zawsze chodził przebrany za żebraka (taki styl).
Super facet...

dziadek [ Centurion ]
Jest mi smutno-dlaczego dobrzy ludzie tak szbbko odchodzą?.Myślicie że w niebie wyswietlają filmy?.

Mazio [ Mr.Offtopic ]
nawet nie wiemy ilu sławnych Polaków, ilu mądrych ludzi, ilu noblistów, wynalazców, pisarzy, poetów i mężów stanu urodziło się w tym roku...
nie smućmy się - wszyscy kiedyś odejdziemy - obyśmy byli w stanie zostawić po sobie jakiś znaczący ślad jak ci co właśnie odeszli... Z całą pewnością zostawili to życie z uczuciem spełnienia i nie wierzę, by chcieli aby się martwić - bardziej by o nich pamiętać. A na to jak najbardziej zasłużyli.

oksza [ Senator ]
Wpisże się wyjątkowo bo chcę wspomnieć człowieka, którego szanowałem najbardziej z polskich recenzentów za fenomenalną, także jak na jego wiek, trzeźwość pogądów i fantastyczną nowoczesność, odwagę poglądów. Był czesto nielubiany w w Polsce, bo jako jeden z niewielu potrafił powiedzieć polskim nadmuchanym twórcom że są do bani.
Wielka szkoda, dla mnie osobiście duża strata.
Uwielbiałem tego gościa i będę go długo wspominał.
Klemens [ Generaďż˝ ]
Coz, szkoda, w mej pamieci pozostanie na zawsze chocby dzieki "Staremu Kinu" i "Perlom z lamusa", mocno mi sie kojarzacych z dziecinstwa( gdzie teraz mozna obejrzec filmy z Chaplinem, bracmi Marx, Fredem Astaire'em itp.?)
Coz, 86 lat to przyzwoity wiek. Niech Pan spoczywa w pokoju!

Maq [ Pretorianin ]
Wielkia szkoda. To byl naprawde wielki czlowiek.
['] swieć mu Panie nad duszą jego [']

micki666 [ Centurion ]
['] (') ['] (') ['] (') ['] (') ['] (') ['] (') ['] (') ['] (') ['] świeć mu Panie nad duszą jego

superzabijaka [ Konsul ]
facet miał naprawdę osobowość. Wiedza swoją drogą , ale sposób w jaki potrafil to przedstawić! Słuchalo się naprawdę z zaangażowaniem.
"Perły z Lamusa" bo tak zdaje się ów program nazywał...cóż kolejna perła odchodzi:(
kiowas [ Legend ]
I kto sie teraz bedzie uzeral z Raczkiem?
RIP - odszedl kolejny zacny facet.
gladius [ Óglaigh na hÉireann ]
Śmierdziel był z niego okrutny...
Morgius [ Pretorianin ]
Heh zawsze jak go słuchałem/oglądałem to mi się humor poprawiał... Cóż, ale swoje przeżył, 86 lat to niczego sobie...
hannibal2 [ Legia Warszawa ]
Poznalem Pana Panie Zygmuncie. Byl Pan wielki. Takich Gości juz nie ma i nie będzie. A teraz zobaczy Pan naprawde wielkie kino.
A mnie pozostaje ogromny źal.
kiowas [ Legend ]
gladius ---> i w tym go nikt juz nie przebije
Giftzwerg [ Konsul ]
Lubiłem go, mimo pewnych zgrzytów, za jedno - gdy mówił o filmie, to nic tylko słuchać. Zwłaszcza, że nie krył się ze swymi opiniami i potrafił wbić szpilę.
Szkoda, że - jak na razie - nei widać kogoś nadającego się na następcę so to say.
Z drugiej strony trzeba obiektywnie przyznać, ze 86 lat to piękny wiek, zwłaszcza że zachowywał trzeźwy umysł, co nie każdemu, jako żywo, się zdarza.

Lechiander [ Wardancer ]
O żesz w mordę! :-(
legrooch [ Legend ]
Szkoda go...
Szkoda, że kolejna bardzo znana postać odchodzi....
Niestety...

tomek@rick [ Konsul ]
:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(
Attyla [ Legend ]
Szkoda go.... Dobry człowiek z niego był...