
Vegetan [ Leń ]
Prosze o pomoc w zadaniu z chemii
Mamy teraz jakieś reakcje chemiczne, nauczuycielka operuje tylko przykładami i nic za bardzo nie kapuje, więc, czy mógłbym prosić o pomoc w poniższym przykładzie i o jakieś wyjaśnienie??
P(III) + O2 -------->
Właśnie, co dalej?? Bo z kilkunastu przykładów może mam 2 dobrze.
hopkins [ Wieczny Optymista ]
2P + 3O2 ---> P206
:))) LATWE PRAWDA?? :P
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Żeś wybrał porę ;] Ja bym to zrobił tak :
P(iii) + o2 --> P2O3
gdyż tlen jest dwuwartościowy a fosfor trój...no i to sie łączy ;] ale nie wiem czy to jest dobrze ;] najlepiej jakby jakiś chemik Ci to wytłumaczył ,bo ja nie umiem ;] Po prostu robię na czuja i jest ;]
hopkins [ Wieczny Optymista ]
Jaio---> zle masz :PP
musisz ustali wpsolczynnik stechimetryczny czyli lewa strona ma sie ronac prawej ;p
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
No tak, trzeba uzupełnić współczynniki ,czyli:
4P + 3O2 --> 2P2O3
chyba.... ;p
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Hopkins -> jakie jajo :P wiem ,skapnąłem się ;p za późno już ;p
hopkins [ Wieczny Optymista ]
jakie 4P??? :P gdzie ty tam masz 4 fosfory?? :P i te 2 przy tlenie to mnozysz razy 3 i masz O6 :))) i nie jest 2P tylko P2
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
No chyba nie bardzo ;]
fosfor jest trójwartościowy a tlen dwu
czyli P(3) O2(2)
robisz "na krzyż" i masz P2 O..... LOL ;]
no tak... śpiący już jestem ;]
P2O6 <-- 2P + 3O2
cicho ;]

Vegetan [ Leń ]
Nic nie rozumiem ;(
ja zrobiłem:
3P + O2------->3P2O3
hopkins [ Wieczny Optymista ]
Jasio nie w ta strone chyba :PPPP ale juz dobrze :)
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Hopkins - napisałem "od tyłu" ;p
Vegetan to jak ja ;] ale ogólnie tak jak mówi Hopkins trza...jak masz fosfor 3-waartościowy i masz 2 przy tlenie to musisz ją pomnozyć x3 (bo 3-wartościowy fosfor).... heh ciężko tak wytłumaczyć ;]
Vegetan [ Leń ]
Dobra, powiedzmy że macie dobrze, dzienki, ale teraz:
P(V) + O2 ----->???
2PO10??
hopkins [ Wieczny Optymista ]
Vegetan --> wiec fosfor jest trojwartosciowy a tlen dwu :)
na poczatek masz P + 02
O2 bo tlen jako czasteczka zreszta jak wszystkie gazy :)
i masz ----------> wychodzi tlenek fosforu czyli PO2 fosfro jest 3wartosciowy czyli to 2 przy tlenie razy 3 a tlen 2 czyli P razy dwa wychodzi P2O6 i teraz to sie musi rownac lewej stronie
P +O2 ---> P2O6 HMM TO MOZNA CHYBA SKROCIC :))) ALE NIE JESTEM PEWIEN
I TERAZ MUSI BYC TYLE SAMO ATOMOW FOSFORU I TLENU PO LEWEJ I PO PRAWEJ CZYLI 2P + 3O2 -------> P2O6
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Vegetan :
2P + 5O2 --> P2O10 :]
hopkins [ Wieczny Optymista ]
P + O2 ---------> P2O10
2P + 5O2 -----------> P2O10 HMM TO TEZ CHYBA MOZNA SKROCIC ALE TEZ SIE WACHAM :)))
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Hopkins - chcesz to skrócić do PO5 ?

Vegetan [ Leń ]
No to jedziem dalej:
Cr(II) + O2 -------> 2CrO??
hopkins [ Wieczny Optymista ]
nie P2O10 przez 2 ale chyba trzeba z 2 stron eee nie pamietam :PPPP
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
2Cr + O2 -> 2CrO
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Hopkins - dobra nie kombinuj ;] ale to jak by było 2x + 2x - > 4x ,np. to wtedy można do x + x ->2x ;]
hopkins [ Wieczny Optymista ]
Vegetan--> nie przesadzaj juz :| masz chyba podrecznik??? tam jest wszystko i zle masz Cr+O2 daje CrO2 bo maja taka sama wartosciowosc i
EOT sam sie ucz :PP

Adamss [ -betting addiction- ]
P [III - trójwartościowe] + O2[II - gazy są zawasze dwuwartościowe] --> P2O3 [tlenek fosforu III]
Teraz musi nam się zgadzać ilość tlenów i fosforów po prawej stronie z lewą stroną.
Czyli:
4P + 3O2 --> 2P2O3
Po lewej stronie mamy 4 fosfory oraz 6 tlenów, po prawej także 4 fosfory, 6 tlenów..
No i to wszystko :). Prościej się nie da ;].
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
hmm
a mi się wydaje ,że 2cr+o2->2cro.. ;p no ,ale to już nie wiem ;] jakoś dziwnie tak :
Cr + O2 -> CrO2.. ;] ojtam ;]

Vegetan [ Leń ]
Next:
Cr(III) + O2 --------->Cr2O6
2Cr + 3O2 ------------> Cr2O6??
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
tu już dobrze ^^ ;]
hopkins [ Wieczny Optymista ]
dokladnie :)))
Adamss--> chyba zle :PP
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Adamss zrobił tak jak ja na początku ;]
Vegetan [ Leń ]
Ostatnie do weryfikacji i reszte robię sam:
Cr (VI) + O2 ------------>Cr2O12
2Cr + 602 -------> Cr2O12
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Git ;]

hopkins [ Wieczny Optymista ]
zalapales spac ide :) ale to az sie prosi o skrocenie :PPP
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Skrócenie do : Cr+3O2 -> CrO6 ? ;] jakoś nie wiem ;p
Vegetan [ Leń ]
Ok, dzięki wszystkim. Mam tylko jeszcze jedno pytanie:
Czemu od Adamssa źle?? Jak sie to rozpisze na wzór strukturalny to jest dobrze:
P= =O
\ =O
P= =O
\ =O
P= =O
\ =O
P=
Liczba połączeń się zgadza, a przy dwu i 6 by sie nie zgadzała!!
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Źle ,fosfor jest w tym przypadku zauważ 3-wartościowy ,a nie pięcio jak to narysowałeś ,czy tam ile ;]
i by było tak :
P=O
|
P=O
|
P=O
|
P=O
i zostają jeszcze dwa tleny...
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Hmm ,teraz to już w ogóle coś jest pokręcone ;]
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Niech to zobaczy Sulik ,On chyba jest jakimś znawcą chemii z tego co wiem ;]

Vegetan [ Leń ]
Dobra, ostatnie 2 przykłady do sprawdzenia bo mi sie coś nie zupełnie teges przy 2 takich samych wartościowościach
---------------------------
Si (II) + O2---->Si2O4
2Si + 2O2 -----> Si2O4
---------------------------
Si(IV) + O2 ----->Si2O8
2Si + 4O2 ------->Si2O8
---------------------------
Załapałem czy oblałem??
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Si(II) + O2 -> SiO2
Si(IV) + O2 -> SiO4
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
ech zapominam o tym zawsze :
Si(IV) + 2O2 -> SiO4

Vegetan [ Leń ]
Ja bym polemizował, bo skoro Krzem ma 4 łączenia, a tlen 2 to potrzeba 2 tlenów.
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
o nieee....no tak, nie ja już nie myślę.....
2Si(II) + O2 -> 2SiO
Si(IV) + O2 -> SiO2
Vegetan [ Leń ]
Czyli 2SiO2 dla dwuwartosciowego i SiO2 dla czterowartościowego
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Nie bo by były 2 krzemy i 4 tleny (dla 2-wartościowego)
dla cztero ,tak, SiO2

Vegetan [ Leń ]
Tak, ja też już kimam, ale dalej tego nie rozumiem. Czemu przedtem mówiliście coś o mnożeniu na krzyż, a teraz nie da się tego wykonać??
Si(IV) + O2(II) ----> Si2O(4*2)?? Już sam nie wiem :/

Piotrek [ Generaďż˝ ]
Wracając do tego nieszczęsnego fosforu, moim zdaniem powinno być tak:
P + O2 -> P4O6 , czyli po dobraniu współczynników 4P + 3O2 -> P4O6
(wydaje się, że powinno powstać P203, ale w rzeczywistości istnieje cząsteczka P4O6)
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Vegetan - cięzko wytłumaczyć przez net ;/ Najlepiej na żywo... nie wiem ja to najczęściej robię na czuja, musisz po prostu sprawdzić czy będą się zgadzać wiązania itd.
jak zrobisz tak jak napisałeś wyżej, czyli Si2I(4*2) to będą 2 krzemy (IV) i 8 tlenów (II), a wiązanie ma wyglądać tak:
=O
Si=O
Si=O
=O
Czyli Si2O4 ,ale można uprościć -> SiO2
Si=O
=O
Ech najlepiej jakby Ci to nauczyciel wytłumaczył, bo ja po prostu nie umiem tłumaczyć ,kiedyś się tego wykułem i po prostu robię ;]
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Piotrek może i dobrze prawi , PwO3 by wyglądało tak :

Vegetan [ Leń ]
Może kiedyś mi też sie uda, ale przy przekrzykującej się klasie i podqr**ej nauczycielce trudno się czegoś nauczyć.
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
P2O3 oczywiście, w sumie to można rozrysować każde i zobaczyć co jest nie tak ;p
PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]
Vegetan - ciekawe skąd to znam.... :]

Vegetan [ Leń ]
Ok, ja mam dosyć, wysiadam, słowem dziękuję wszystkim i dobranoc.

Piotrek [ Generaďż˝ ]
fosfor (V)
4P + 502 -> P4O10
chrom (II)
2Cr + O2 -> 2CrO
chrom (III)
4Cr + 3O2 -> 2Cr2O3
chrom (VI)
2Cr + 3O2 -> 2CrO3
krzem (II)
2Si + O2 -> 2SiO
krzem (IV)
Si + O2 -> SiO2
jeszcze do fosforu - nie ma tlenku P2O6, tak samo jak nie ma tlenku P2O10 (ktoś wyżej takie podawał)
Piotrek [ Generaďż˝ ]
Si (II) + O2 -> SiO - dlaczego jest własnie tak?
wartościowość krzemu wynosi 2, wartościowość tlenu również wynosi 2, w wyniku reakcji powstaje cząsteczka SiO, obydwie dwójki skracają się
teraz należy wyrównać współczynniki - po lewej stronie mamy dwa tleny, ponieważ tlen w stanie wolnym (oraz inne gazy z wyjątkiem gazów szlachentych) twarzą w takim stanie czasteczki dwuatomowe (podobnie jest np. z azotem - N2, bromem - Br2, chlorem - Cl2, jodem - I2, tlenem -O2, wodorem - H2 i tak dalej)
po dobraniu współczynników: 2Si (II) + O2 -> 2SiO
Si (IV) + O2 -> SiO2
wartościowość krzemu wynosi teraz 4, wartościowość tlenu wynosi 2, czwórka i dwójka skracają się, czyli tak jakby zostaje dwójka (z czwórki) i jedynka (z dwójki) - mamy więc dwa atomy tlenu i jeden atom krzemu w powstałej cząstecze (indeksy, czyli te "małe cyferki" w zeszycie/książce dobieramy na krzyż z tego co nam zostało po skróceniu)
nie musimy dobierać współczynników, ponieważ wszystko się już zgadza
Cr (III) + O2 -> Cr2O3
chrom jest trójwartościowy, tlen jest dwuwartościowy, dwójki i trójki skrócić nie możemy, więc na krzyż dobieramy indeksy - powstaje Cr2O3
po dobraniu współczynników: 4Cr + 3O2 -> 2Cr2O3
(podobna sytuacja jest z fosforem, wydaje się, że powinno powstać P2O3, ale w rzeczywistości powstaje P4O6, czyli baaardzo upraszczając sprawę wszystko mnożymy 2x)

==>*oSKi*<== [ Legionista ]
Jezu Chryste a nasz panie...
Czegoś takiego to ja nie widziałem bardzo długo, jedynie
piotrek miał racje, a reszta to tylko jakiś bełkot

Vegetan [ Leń ]
Teraz jak spojrzałem na ten wątek to sie przeraziłem totalnie:
25.09.2004 | 00:05
Vegetan [ ignoruj mnie ] » edytuj post
Next:
Cr(III) + O2 --------->Cr2O6
2Cr + 3O2 ------------> Cr2O6??
25.09.2004 | 00:06 PAW666THESATAN [ DP : JaSiO ] https://www.gry-online.pl
tu już dobrze ^^ ;]
Wcale nie dobrze. Wystarczyło podejść do babki na kółku i podać jeden przykład, żeby zrozumieć.
P(III) + O2 ----> Spisujemy wartościowości po przekątnych: P2O3
Teraz patrzymy na wzory, zaczynamy od tlenu. Z lewej jest 2 z prawej 3. Ich Najmniejsza wspólna wielokrotność to 6. 6:3=2, a przez 2 = 3 więc piszemy
P(III) + 3O2 --------> 2P2O3 Liczba atomów tlenu jest równa, ale że jest jeszcze fosfor, piszemy:
4P (2*2=4) + 3O2 -------> 2P2O3
Wystarczyło, że to jedno zakapowałem i ten wątek mógł iść w zapomnienie, ale za dużo było w nim błędów, aby to odpuścić. Teraz mamy reakcje analizy i wymiany pojedynczej i już wszystko idzie spoko.
SULIK [ olewam zasady ]
Jezu ale CHEREZJE
P wystepuje tylko w jednym tlenku:
P4O10
i zadnech innych mi prosze nie tworzyc, bo nie istnieja (a przynajmniej dla osob w szkole sredniej)
dziekuje za uwage reszty postow nie czytam bo mnie rozwalacie
zapraszam do watku mojego autorstwa o chemii:
http://forumarchiwum.gry-online.pl/S043archiwum.asp?ID=2740012&N=1

Vegetan [ Leń ]
My narazie sie uczymy tylko wzory robić, teoria później :P

Loczek [ Senator ]
Sulik: a P2O5???? (ten od H3PO4 :D)
pozdrawiam
Loczek [ Senator ]
I P2O3, z którego tworzymy H3PO3
pozdrawiam
SULIK [ olewam zasady ]
Loczek - jak juz mowilem: jedyny poprawny jest P4O10
P2O5 juz nie istnieje dla nauki :)
i to wlasnie z P4O10 tworzy sie H3PO4, a nie tak jak kiedys uczono, ze z P2O5 - sam mialem z tym klopoty bo dowiedzialem sie o tym dopiero po maturze prubnej z chemii, a wlasnie jedno zadanie dotyczylo przemian fosforu :)
wiec podsumoujac:
jest
P4O10
nie ma P2O5
po prostu tak chemicy ustalili i trzeba sie poki co tego trzymac :)
SULIK [ olewam zasady ]
A co do tego drugiego
to:
Tlenki fosforu to tlenek fosforu (III), P4O6, i tlenek fosforu (V), P4O10.
wiec jak widzisz jedyne poprawne to
P4O6 (o tym nie pamietalem, bo jest zadko uzywany do czego kolwiek, jak dla mnie)
i
P4O10
Loczek [ Senator ]
Sulik: aha :)
A w takim razie z jakiego tlenku mozemy otrzymac kwas fosforowy III?
Loczek [ Senator ]
edit dla ubogich: ostatni post pisałem jak nie było Twojego.. załóżmy, ze go nie ma :D
SULIK [ olewam zasady ]
ok ok
wiec H3PO4 tworzymy z P4O10
natomiast H3PO3 tworzymy z P4O6
zreszta oba kwasy sa raczej zadko stosowane :)
z naciskiem na bardzo zadko jezeli chodzi o H3PO3 (raz w zyciu chyba sie z nim psotkalem na labolatorium :), z H3PO4 - spotkalem sie moze kilka razy)
no ze chyba nerkotyki produkujesz to wtedy kwas fosforowy jest przydatny :>

Piotrek [ Generaďż˝ ]
P4O6 jest jak najbardziej poprawny.
Tlenki zawierające P, As, SB na III stopniu utlenienia występują jako cząsteczki typu X4O6.
SULIK [ olewam zasady ]
Piotrek - zgadza sie :)
w pierwszym poscie zapomnialem o tym tlenku z prostej przyczyny - moze przez 5 lat technikum chemicznego wspomniano mi o nim z 1-2 razy :)