GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Prosze o pomoc w zadaniu z chemii

24.09.2004
23:39
smile
[1]

Vegetan [ Leń ]

Prosze o pomoc w zadaniu z chemii

Mamy teraz jakieś reakcje chemiczne, nauczuycielka operuje tylko przykładami i nic za bardzo nie kapuje, więc, czy mógłbym prosić o pomoc w poniższym przykładzie i o jakieś wyjaśnienie??

P(III) + O2 -------->

Właśnie, co dalej?? Bo z kilkunastu przykładów może mam 2 dobrze.

24.09.2004
23:41
[2]

hopkins [ Wieczny Optymista ]

2P + 3O2 ---> P206

:))) LATWE PRAWDA?? :P

24.09.2004
23:42
[3]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Żeś wybrał porę ;] Ja bym to zrobił tak :

P(iii) + o2 --> P2O3
gdyż tlen jest dwuwartościowy a fosfor trój...no i to sie łączy ;] ale nie wiem czy to jest dobrze ;] najlepiej jakby jakiś chemik Ci to wytłumaczył ,bo ja nie umiem ;] Po prostu robię na czuja i jest ;]

24.09.2004
23:43
[4]

hopkins [ Wieczny Optymista ]

Jaio---> zle masz :PP
musisz ustali wpsolczynnik stechimetryczny czyli lewa strona ma sie ronac prawej ;p

24.09.2004
23:44
[5]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

No tak, trzeba uzupełnić współczynniki ,czyli:

4P + 3O2 --> 2P2O3

chyba.... ;p

24.09.2004
23:44
[6]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Hopkins -> jakie jajo :P wiem ,skapnąłem się ;p za późno już ;p

24.09.2004
23:46
[7]

hopkins [ Wieczny Optymista ]

jakie 4P??? :P gdzie ty tam masz 4 fosfory?? :P i te 2 przy tlenie to mnozysz razy 3 i masz O6 :))) i nie jest 2P tylko P2

24.09.2004
23:48
[8]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

No chyba nie bardzo ;]

fosfor jest trójwartościowy a tlen dwu

czyli P(3) O2(2)

robisz "na krzyż" i masz P2 O..... LOL ;]

no tak... śpiący już jestem ;]


P2O6 <-- 2P + 3O2

cicho ;]

24.09.2004
23:51
smile
[9]

Vegetan [ Leń ]

Nic nie rozumiem ;(


ja zrobiłem:

3P + O2------->3P2O3

24.09.2004
23:51
[10]

hopkins [ Wieczny Optymista ]

Jasio nie w ta strone chyba :PPPP ale juz dobrze :)

24.09.2004
23:53
[11]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Hopkins - napisałem "od tyłu" ;p

Vegetan to jak ja ;] ale ogólnie tak jak mówi Hopkins trza...jak masz fosfor 3-waartościowy i masz 2 przy tlenie to musisz ją pomnozyć x3 (bo 3-wartościowy fosfor).... heh ciężko tak wytłumaczyć ;]

24.09.2004
23:54
[12]

Vegetan [ Leń ]

Dobra, powiedzmy że macie dobrze, dzienki, ale teraz:

P(V) + O2 ----->???

2PO10??

24.09.2004
23:55
[13]

hopkins [ Wieczny Optymista ]

Vegetan --> wiec fosfor jest trojwartosciowy a tlen dwu :)

na poczatek masz P + 02
O2 bo tlen jako czasteczka zreszta jak wszystkie gazy :)
i masz ----------> wychodzi tlenek fosforu czyli PO2 fosfro jest 3wartosciowy czyli to 2 przy tlenie razy 3 a tlen 2 czyli P razy dwa wychodzi P2O6 i teraz to sie musi rownac lewej stronie


P +O2 ---> P2O6 HMM TO MOZNA CHYBA SKROCIC :))) ALE NIE JESTEM PEWIEN
I TERAZ MUSI BYC TYLE SAMO ATOMOW FOSFORU I TLENU PO LEWEJ I PO PRAWEJ CZYLI 2P + 3O2 -------> P2O6

24.09.2004
23:56
[14]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Vegetan :


2P + 5O2 --> P2O10 :]

24.09.2004
23:57
[15]

hopkins [ Wieczny Optymista ]

P + O2 ---------> P2O10

2P + 5O2 -----------> P2O10 HMM TO TEZ CHYBA MOZNA SKROCIC ALE TEZ SIE WACHAM :)))

24.09.2004
23:58
[16]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Hopkins - chcesz to skrócić do PO5 ?

25.09.2004
00:00
smile
[17]

Vegetan [ Leń ]

No to jedziem dalej:

Cr(II) + O2 -------> 2CrO??

25.09.2004
00:01
[18]

hopkins [ Wieczny Optymista ]

nie P2O10 przez 2 ale chyba trzeba z 2 stron eee nie pamietam :PPPP

25.09.2004
00:01
[19]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

2Cr + O2 -> 2CrO

25.09.2004
00:02
[20]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Hopkins - dobra nie kombinuj ;] ale to jak by było 2x + 2x - > 4x ,np. to wtedy można do x + x ->2x ;]

25.09.2004
00:03
[21]

hopkins [ Wieczny Optymista ]

Vegetan--> nie przesadzaj juz :| masz chyba podrecznik??? tam jest wszystko i zle masz Cr+O2 daje CrO2 bo maja taka sama wartosciowosc i
EOT sam sie ucz :PP

25.09.2004
00:04
smile
[22]

Adamss [ -betting addiction- ]

P [III - trójwartościowe] + O2[II - gazy są zawasze dwuwartościowe] --> P2O3 [tlenek fosforu III]

Teraz musi nam się zgadzać ilość tlenów i fosforów po prawej stronie z lewą stroną.

Czyli:

4P + 3O2 --> 2P2O3

Po lewej stronie mamy 4 fosfory oraz 6 tlenów, po prawej także 4 fosfory, 6 tlenów..

No i to wszystko :). Prościej się nie da ;].

25.09.2004
00:05
[23]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

hmm

a mi się wydaje ,że 2cr+o2->2cro.. ;p no ,ale to już nie wiem ;] jakoś dziwnie tak :

Cr + O2 -> CrO2.. ;] ojtam ;]

25.09.2004
00:05
smile
[24]

Vegetan [ Leń ]

Next:

Cr(III) + O2 --------->Cr2O6
2Cr + 3O2 ------------> Cr2O6??

25.09.2004
00:06
[25]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

tu już dobrze ^^ ;]

25.09.2004
00:08
[26]

hopkins [ Wieczny Optymista ]

dokladnie :)))
Adamss--> chyba zle :PP

25.09.2004
00:09
[27]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Adamss zrobił tak jak ja na początku ;]

25.09.2004
00:09
[28]

Vegetan [ Leń ]

Ostatnie do weryfikacji i reszte robię sam:

Cr (VI) + O2 ------------>Cr2O12

2Cr + 602 -------> Cr2O12

25.09.2004
00:10
[29]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Git ;]

25.09.2004
00:12
smile
[30]

hopkins [ Wieczny Optymista ]

zalapales spac ide :) ale to az sie prosi o skrocenie :PPP

25.09.2004
00:13
[31]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Skrócenie do : Cr+3O2 -> CrO6 ? ;] jakoś nie wiem ;p

25.09.2004
00:14
[32]

Vegetan [ Leń ]

Ok, dzięki wszystkim. Mam tylko jeszcze jedno pytanie:
Czemu od Adamssa źle?? Jak sie to rozpisze na wzór strukturalny to jest dobrze:

P= =O
\ =O
P= =O
\ =O
P= =O
\ =O
P=


Liczba połączeń się zgadza, a przy dwu i 6 by sie nie zgadzała!!

25.09.2004
00:17
[33]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Źle ,fosfor jest w tym przypadku zauważ 3-wartościowy ,a nie pięcio jak to narysowałeś ,czy tam ile ;]

i by było tak :

P=O
|
P=O
|
P=O
|
P=O

i zostają jeszcze dwa tleny...

25.09.2004
00:19
[34]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Hmm ,teraz to już w ogóle coś jest pokręcone ;]

25.09.2004
00:20
[35]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Niech to zobaczy Sulik ,On chyba jest jakimś znawcą chemii z tego co wiem ;]

25.09.2004
00:21
smile
[36]

Vegetan [ Leń ]

Dobra, ostatnie 2 przykłady do sprawdzenia bo mi sie coś nie zupełnie teges przy 2 takich samych wartościowościach
---------------------------
Si (II) + O2---->Si2O4
2Si + 2O2 -----> Si2O4
---------------------------
Si(IV) + O2 ----->Si2O8
2Si + 4O2 ------->Si2O8
---------------------------


Załapałem czy oblałem??

25.09.2004
00:24
[37]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Si(II) + O2 -> SiO2

Si(IV) + O2 -> SiO4

25.09.2004
00:25
[38]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

ech zapominam o tym zawsze :

Si(IV) + 2O2 -> SiO4

25.09.2004
00:29
smile
[39]

Vegetan [ Leń ]

Ja bym polemizował, bo skoro Krzem ma 4 łączenia, a tlen 2 to potrzeba 2 tlenów.

25.09.2004
00:31
[40]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

o nieee....no tak, nie ja już nie myślę.....


2Si(II) + O2 -> 2SiO

Si(IV) + O2 -> SiO2

25.09.2004
00:31
[41]

Vegetan [ Leń ]

Czyli 2SiO2 dla dwuwartosciowego i SiO2 dla czterowartościowego

25.09.2004
00:33
[42]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Nie bo by były 2 krzemy i 4 tleny (dla 2-wartościowego)

dla cztero ,tak, SiO2

25.09.2004
00:37
smile
[43]

Vegetan [ Leń ]

Tak, ja też już kimam, ale dalej tego nie rozumiem. Czemu przedtem mówiliście coś o mnożeniu na krzyż, a teraz nie da się tego wykonać??

Si(IV) + O2(II) ----> Si2O(4*2)?? Już sam nie wiem :/

25.09.2004
00:41
smile
[44]

Piotrek [ Generaďż˝ ]

Wracając do tego nieszczęsnego fosforu, moim zdaniem powinno być tak:
P + O2 -> P4O6 , czyli po dobraniu współczynników 4P + 3O2 -> P4O6
(wydaje się, że powinno powstać P203, ale w rzeczywistości istnieje cząsteczka P4O6)

25.09.2004
00:41
[45]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Vegetan - cięzko wytłumaczyć przez net ;/ Najlepiej na żywo... nie wiem ja to najczęściej robię na czuja, musisz po prostu sprawdzić czy będą się zgadzać wiązania itd.

jak zrobisz tak jak napisałeś wyżej, czyli Si2I(4*2) to będą 2 krzemy (IV) i 8 tlenów (II), a wiązanie ma wyglądać tak:

=O
Si=O

Si=O
=O

Czyli Si2O4 ,ale można uprościć -> SiO2

Si=O
=O

Ech najlepiej jakby Ci to nauczyciel wytłumaczył, bo ja po prostu nie umiem tłumaczyć ,kiedyś się tego wykułem i po prostu robię ;]

25.09.2004
00:44
[46]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Piotrek może i dobrze prawi , PwO3 by wyglądało tak :

25.09.2004
00:45
smile
[47]

Vegetan [ Leń ]

Może kiedyś mi też sie uda, ale przy przekrzykującej się klasie i podqr**ej nauczycielce trudno się czegoś nauczyć.

25.09.2004
00:45
[48]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

P2O3 oczywiście, w sumie to można rozrysować każde i zobaczyć co jest nie tak ;p

25.09.2004
00:45
[49]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

Vegetan - ciekawe skąd to znam.... :]

25.09.2004
00:52
smile
[50]

Vegetan [ Leń ]

Ok, ja mam dosyć, wysiadam, słowem dziękuję wszystkim i dobranoc.

25.09.2004
00:54
smile
[51]

Piotrek [ Generaďż˝ ]

fosfor (V)
4P + 502 -> P4O10

chrom (II)
2Cr + O2 -> 2CrO
chrom (III)
4Cr + 3O2 -> 2Cr2O3
chrom (VI)
2Cr + 3O2 -> 2CrO3

krzem (II)
2Si + O2 -> 2SiO
krzem (IV)
Si + O2 -> SiO2

jeszcze do fosforu - nie ma tlenku P2O6, tak samo jak nie ma tlenku P2O10 (ktoś wyżej takie podawał)

25.09.2004
01:16
[52]

Piotrek [ Generaďż˝ ]

Si (II) + O2 -> SiO - dlaczego jest własnie tak?
wartościowość krzemu wynosi 2, wartościowość tlenu również wynosi 2, w wyniku reakcji powstaje cząsteczka SiO, obydwie dwójki skracają się
teraz należy wyrównać współczynniki - po lewej stronie mamy dwa tleny, ponieważ tlen w stanie wolnym (oraz inne gazy z wyjątkiem gazów szlachentych) twarzą w takim stanie czasteczki dwuatomowe (podobnie jest np. z azotem - N2, bromem - Br2, chlorem - Cl2, jodem - I2, tlenem -O2, wodorem - H2 i tak dalej)
po dobraniu współczynników: 2Si (II) + O2 -> 2SiO

Si (IV) + O2 -> SiO2
wartościowość krzemu wynosi teraz 4, wartościowość tlenu wynosi 2, czwórka i dwójka skracają się, czyli tak jakby zostaje dwójka (z czwórki) i jedynka (z dwójki) - mamy więc dwa atomy tlenu i jeden atom krzemu w powstałej cząstecze (indeksy, czyli te "małe cyferki" w zeszycie/książce dobieramy na krzyż z tego co nam zostało po skróceniu)
nie musimy dobierać współczynników, ponieważ wszystko się już zgadza

Cr (III) + O2 -> Cr2O3
chrom jest trójwartościowy, tlen jest dwuwartościowy, dwójki i trójki skrócić nie możemy, więc na krzyż dobieramy indeksy - powstaje Cr2O3
po dobraniu współczynników: 4Cr + 3O2 -> 2Cr2O3
(podobna sytuacja jest z fosforem, wydaje się, że powinno powstać P2O3, ale w rzeczywistości powstaje P4O6, czyli baaardzo upraszczając sprawę wszystko mnożymy 2x)

25.09.2004
07:43
smile
[53]

==>*oSKi*<== [ Legionista ]

Jezu Chryste a nasz panie...
Czegoś takiego to ja nie widziałem bardzo długo, jedynie
piotrek miał racje, a reszta to tylko jakiś bełkot

02.10.2004
00:25
smile
[54]

Vegetan [ Leń ]

Teraz jak spojrzałem na ten wątek to sie przeraziłem totalnie:

25.09.2004 | 00:05
Vegetan [ ignoruj mnie ] » edytuj post

Next:

Cr(III) + O2 --------->Cr2O6
2Cr + 3O2 ------------> Cr2O6??

25.09.2004 | 00:06 PAW666THESATAN [ DP : JaSiO ] https://www.gry-online.pl

tu już dobrze ^^ ;]


Wcale nie dobrze. Wystarczyło podejść do babki na kółku i podać jeden przykład, żeby zrozumieć.

P(III) + O2 ----> Spisujemy wartościowości po przekątnych: P2O3

Teraz patrzymy na wzory, zaczynamy od tlenu. Z lewej jest 2 z prawej 3. Ich Najmniejsza wspólna wielokrotność to 6. 6:3=2, a przez 2 = 3 więc piszemy

P(III) + 3O2 --------> 2P2O3 Liczba atomów tlenu jest równa, ale że jest jeszcze fosfor, piszemy:

4P (2*2=4) + 3O2 -------> 2P2O3

Wystarczyło, że to jedno zakapowałem i ten wątek mógł iść w zapomnienie, ale za dużo było w nim błędów, aby to odpuścić. Teraz mamy reakcje analizy i wymiany pojedynczej i już wszystko idzie spoko.

02.10.2004
00:32
[55]

SULIK [ olewam zasady ]

Jezu ale CHEREZJE

P wystepuje tylko w jednym tlenku:
P4O10
i zadnech innych mi prosze nie tworzyc, bo nie istnieja (a przynajmniej dla osob w szkole sredniej)

dziekuje za uwage reszty postow nie czytam bo mnie rozwalacie

zapraszam do watku mojego autorstwa o chemii:

http://forumarchiwum.gry-online.pl/S043archiwum.asp?ID=2740012&N=1

02.10.2004
00:45
smile
[56]

Vegetan [ Leń ]

My narazie sie uczymy tylko wzory robić, teoria później :P

02.10.2004
01:14
smile
[57]

Loczek [ Senator ]

Sulik: a P2O5???? (ten od H3PO4 :D)

pozdrawiam

02.10.2004
01:16
[58]

Loczek [ Senator ]

I P2O3, z którego tworzymy H3PO3

pozdrawiam

02.10.2004
01:19
[59]

SULIK [ olewam zasady ]

Loczek - jak juz mowilem: jedyny poprawny jest P4O10
P2O5 juz nie istnieje dla nauki :)

i to wlasnie z P4O10 tworzy sie H3PO4, a nie tak jak kiedys uczono, ze z P2O5 - sam mialem z tym klopoty bo dowiedzialem sie o tym dopiero po maturze prubnej z chemii, a wlasnie jedno zadanie dotyczylo przemian fosforu :)

wiec podsumoujac:
jest
P4O10

nie ma P2O5

po prostu tak chemicy ustalili i trzeba sie poki co tego trzymac :)

02.10.2004
01:21
[60]

SULIK [ olewam zasady ]

A co do tego drugiego
to:

Tlenki fosforu to tlenek fosforu (III), P4O6, i tlenek fosforu (V), P4O10.
wiec jak widzisz jedyne poprawne to

P4O6 (o tym nie pamietalem, bo jest zadko uzywany do czego kolwiek, jak dla mnie)
i
P4O10

02.10.2004
01:21
[61]

Loczek [ Senator ]

Sulik: aha :)

A w takim razie z jakiego tlenku mozemy otrzymac kwas fosforowy III?

02.10.2004
01:22
[62]

Loczek [ Senator ]

edit dla ubogich: ostatni post pisałem jak nie było Twojego.. załóżmy, ze go nie ma :D

02.10.2004
01:26
[63]

SULIK [ olewam zasady ]

ok ok

wiec H3PO4 tworzymy z P4O10
natomiast H3PO3 tworzymy z P4O6

zreszta oba kwasy sa raczej zadko stosowane :)
z naciskiem na bardzo zadko jezeli chodzi o H3PO3 (raz w zyciu chyba sie z nim psotkalem na labolatorium :), z H3PO4 - spotkalem sie moze kilka razy)

no ze chyba nerkotyki produkujesz to wtedy kwas fosforowy jest przydatny :>

02.10.2004
01:29
smile
[64]

Piotrek [ Generaďż˝ ]

P4O6 jest jak najbardziej poprawny.
Tlenki zawierające P, As, SB na III stopniu utlenienia występują jako cząsteczki typu X4O6.

02.10.2004
01:31
[65]

SULIK [ olewam zasady ]

Piotrek - zgadza sie :)
w pierwszym poscie zapomnialem o tym tlenku z prostej przyczyny - moze przez 5 lat technikum chemicznego wspomniano mi o nim z 1-2 razy :)

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.