Malmes [ Centurion ]
Do ludzi interesujacych sie zyciem juliusza cezara
jesli ktos interesuje sie jego zyciem, bardzo prosil bym jakies ciekawostki o nim, nie szukam informacji encyklopedycznych, potrzebne mi jest to na polski, gdyz rozpoczynamy omawiac antyk i akurat padlo na mnie
help plisss
mam to zmiesic w gora 10 zdaniach wiec nie trzeba tego duzo
donzoolo [ Senator ]
do roboty bracie
Cainoor [ Mów mi wuju ]
oPOWIEDZ O aSTERIXIE :p
gofer [ ]
Może tu znajdziesz jakieś ciekawostki?
"Gajusz Juliusz Cezar nie był władcą lecz w pełni zasługuje na miejsce pośród nich...
Cezar urodził się koło roku 100 zmarł w 44 r.p.n.e. Był wybitnym mężem stanu, wodzem i pisarzem. Przez pokrewieństwo z Cynną i Mariuszem był związany ze stronnictwem popularów. W roku 68 został kwestorem, w 65 edylem, pozyskując lud wystawnymi igrzyskami. W roku 63 pontifex mzximus, w 62 pretor, w 61 został namiestnikiem w Hiszpanii Dalszej (Ulterior). Swe talenty wojskowe ujawnił zwycięstwem nad Luzytanami, a administracyjne uzdrowieniem finansów publicznych. W roku 60 zawarł tajne porozumienie zw. I triumwiratem z Pompejuszem i Krassusem, w celu wzajemnej pomocy. W roku 59 został konsulem i przeprowadził wbrew woli senatu niektóre postulaty triumwiratu. W latach 58 do 49 był namiestnikiem Galii Przedalpejskiej i Narbońskiej, do roku 56 opanował całą Galię, a w walce z Germanami oparł granicę na Renie. Po śmierci Krassusa senat zaniepokojony wzrostem pozycji Cezara pozyskał Pompejusza i odmówił Cezarowi ubiegania się o konsulat. W odpowiedzi Cezar wraz ze swą armią przekroczył Rubikon ( wypowiadając znamienne słowa ? Alea iacta est? ) rozpoczynając wojnę domową. Pompejusza pokonał w krwawej bitwie pod Farsalos. W czasie pobytu na Wschodzie osadził na tronie Kleopatrę VII i pokonał króla Pontu Farnacesa, który zajął Bitynię (Veni, vidi, vici tak odpowiedział opisując przebieg tej kampanii). Wspaniałą karierę przerwała śmierć zadana 15 III 44 przez spiskowców.
Dlaczego Cezar został zabity?
Jego przyjaciele, wrogowie nienawidzili go, ponieważ zawdzięczali mu bardzo wiele, niektórzy życie, wszyscy zaś majątki i godności. Dawni wrogowie czuli się upokorzeni, stronnicy zawiedzeni, chcieli proskrypcji, rzezi, konfiskat. Mogli mu przyznać wszechwładzę, honory cześć niemal boską jednak nie mogli zrezygnować z republiki. Nienawidzili Cezara, ponieważ wprowadził do senatu wielu możnowładców z Italii północnej a nawet Galii, bardzo hojnie nadawał obywatelstwa rzymskie ludziom z prowincji. Spiskowcy wierzyli pogłoskom, że stolica zostanie przeniesiona i Cezar wraz z Kleopatrą będą rządzić w blasku i chwal, podczas gdy oni wielcy rzymscy senatorowie znikną z areny politycznej. Nie rozumieli słów, które mówił:
?Nie mnie, ale właśnie Rzeczypospolitej winno zależeć na moim życiu. Ja dość już mam potęgi i sławy. Natomiast Rzeczypospolita, jeśli mnie coś spotka, nie zazna już pokoju i wstrząsną nią znacznie sroższe wojny domowe?
Dnia 1 stycznia roku 42 Gajusz Juliusz Cezar pięciokrotny konsul i dyktator na mocy uchwały senatu i ludu rzymskiego został uznany za boga i odbierał cześć jako DIVUS IULIUS, gdyż pamięć o nim była nieśmiertelna przez sławę jego czynów... "
źródło
sakhar [ Animus Mundi ]
To może taką ciekawostkę:)
Cezar w młodości przebywał w Bitynii, na dworze króla Nikomedesa, gdzie po raz pierwszy zaetkął się z orientalnym, helenistycznym przepychem - był to poniekąd wstrząs dla młodego rzymianina, wychowywanego wciąż w kulcie starorzymskich cnot. Niemniej, Cezar zasmakował w przyjemnościach, oferowanych przez bityński dwór i oddawał się wielu rozrywkom, niekoniecznie moralnym. Jednakże później wielu przeciwników politycznych wypominału mu, szydząc, że służył za "dolną deską łoża Nikomedesa":) Cezar z tego powodu zabiegał o sławę, zresztą dobrzę udokomentowaną, zdobywcy kobiet. A jego żołnierze podczas triumfu Cezar obchodzonego w Rzymie wołali do mieszczan by Ci schowali swoje żony, bowiem wiodą ze sobą łysego cudzołożnika:)))
Druga ciekawostka. Cezar płynąc na Rodos, na studia, porwany został przez piratów dla okupu. Kiedy piraci ustalali cenę, Cezar podbijał ją twierdząc, że jest wart znacznie więcej. Kiedy wyskokość okupu została wyznaczona i pozostało tylko czekac na odpowiedź krewnych, Cezar traktował swoich przesladowców za audytorium, któremu przedstawiał swoje zdolności krasomówcze. Ganił ich, gdy nie wyczuwali dosyć subtelności jego stylu, lub co gorsza przerywali mu. Ponadto obiecał swoim przesladowcom, że jak tylko zostanie wypuszczony, to ich wszystkich powywiesza na krzyżach - ubawiło to mocno piratów. Ale Cezar jak zapowiedział tak zrobił - byłyskawicznie po wypuszczeniu zebrał rzymskie okręty oraz okręty sprzymierzeńców i dopadł nie spodziewających się niczego piratów. Tym, co obchodzili się z nim dobrze, łaskawie pozwilił poderznąc gardła a reszta zawisła wzdłuż drogi z Miletu.
To tyle - mam nadzieję, że Ci się przyda:)))))
Misiaty [ The End ]
Polecam książkę Trankwilusa "Żywoty Cezarów". Powinna być dostępna w Twojej szkolnej bibliotece, więc nie powinieneś mieć kłopotów aby ją dostać. A ciekawostek jest tam wiele.
sakhar [ Animus Mundi ]
No i naturalnie biografię - np. Krawczuka:)
Malmes [ Centurion ]
dzieki wam bardzo:) na pewno skorzystam z tych informacji
Malmes [ Centurion ]
dzieki wam bardzo:) na pewno skorzystam z tych informacji