GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Prośba do Google'owców

30.08.2004
20:29
smile
[1]

felomon [ KaeM apel ]

Prośba do Google'owców

Starszy mnie prosił, żebym mu znalazł 'coś" o rozmnażaniu roślin iglastych, głównie Tui, no i mam prosbę sam tego jakoś nie mogę znaleźć:/, więc poratujcie... Bedę bardzo wdzieczny.

Dzieki za pomoc:)

30.08.2004
20:40
smile
[2]

felomon [ KaeM apel ]

Zapomniałem dodać, że mile widziana byłaby jak najszybsza pomoc:/

Dzieki, Pozdrawiam

30.08.2004
20:43
[3]

wysiu [ ]

30.08.2004
20:46
[4]

felomon [ KaeM apel ]

Prosiłem o stronę, bo wpisac to sobie niestety sam potrafię:/ I w tym jest problem że nie znajduje żadnej odpowiedniej strony...może macie jakąs dobrą stronę...lub potraficie zaczarowac google tak żeby znalazły...

30.08.2004
20:47
[5]

wysiu [ ]

Pierwsza z gory:

30.08.2004
20:49
[6]

felomon [ KaeM apel ]

Może ja jestem ślepy, ale na podanej przez Ciebie stronie, nie ma nic o tuiach,ich rozmnazaniu, tylko podział roślin na cos tam:P, a wiekszosc tekstu to opis glonów...

30.08.2004
20:51
smile
[7]

wysiu [ ]

Jest za to informacja, ze tuja należy do roslin nagonasiennych.
Czy potrafisz wpisac w googlu "rośliny nagonasienne rozmnażanie"?

30.08.2004
20:56
[8]

felomon [ KaeM apel ]

Niewiele mi to pomogło:P Nie wyśmiej mnie, ale i tak nie mogę znaleźc...

30.08.2004
21:01
smile
[9]

wysiu [ ]

I znowu wystarczylo kliknac pierwszy link z gory
https://slimak.sciaga.pl/spis/15/t20_68.htm

, i znalezc interesujacy temat...
https://slimak.sciaga.pl/praca/12546.htm


W odróżnieniu od roślin okrytozalążkowych, rośliny nagonasienne mają łodygi zdrewniałe, przy czym w drewnie prawie wyłącznie występują cewki. Wskutek działalności tkanki twórczej następuje przyrost na grubość. Liście są zwykle grube, długotrwałe, często w postaci igieł lub łusek. Kwiaty są jednopłciowe, przy czym zachodzi niekiedy zjawisko dwupienności.
Kwiaty męskie mają postać szyszek (lub kotek) i złożone są z licznych pręcików. Pręciki są łuskowate i od spodu opatrzone licznymi (u form pierwotnych) lub dwoma (np. u sosny) woreczkami pyłkowymi. Ziarno pyłku, czyli mikrospora, opuszczając woreczek pyłkowy, czyli mikrosporangium, jest już tworem kilku komórkowym i w tym stanie odpowiada przedroślu męskiemu. W skład jego wchodzą: wielka komórka wegetatywna, zwana również łagiewkową oraz mniejsza od niej komórka generatywna, będąca zredukowaną pleminią; dwie inne drobne komórki z czasem degenerują. Ziarno pyłku przeniesione na zalążek rozwija się dalej w okienku. Jego komórka wegetatywna (łagiewkowa) wyrasta w łagiewkę, a komórka generatywna dzieli się i tworzy dwie gamety męskie, które, z nielicznymi wyjątkami są nieruchome. Gamety przechodzą do łagiewki, a ta kieruje je do rodni znajdującej się w przedroślu żeńskim.
Głównym elementem kwiatów żeńskich są owocolistki, czyli makrosporofile. U bardziej prymitywnych nagonasiennych, jak np. u niektórych sagowców są one podobne do liści płonnych, a zalążki osadzone są w ich dolnej części; same owocolistki przy tym bywają zebrane w postaci luźnego pióropusza na szczycie łodygi. U innych sagowców owocolistki dźwigające tylko po dwa zalążki zebrane są w szyszkowate kwiaty.

U roślin iglastych kwiaty żeńskie są bardzo zredukowane (łuski nasienne).
Wyrastają z kątów przysadek (łusek wspierających) i umieszczone są na jednej wspólnej osi, tworząc szyszkokształtny kwiatostan. Zalążki na owocolistkach nie są niczym okryte i i bezpośrednio dostępne dla ziaren pyłku. Wnętrze zalążka wypełnia wielokomórkowy ośrodek, w którym, w sposób już poprzednio opisany, powstaje mikrospora. Przechodzi ona wielokrotne podziały i tworzy przedrośle żeńskie, zwane bielem pierwotnym, w którym, w pobliżu okienka wykształcają się dwie rodnie.
Jedna z dostarczonych przez łagiewkę gamet wnika do rodni i zespala się z komórką jajową, w wyniku czego powstaje zygota. Liczne jej podziały prowadzą do uformowania się zarodka (młodego sporofitu). Równocześnie rozrasta się bielmo pierwotne gromadząc materiały zapasowe, osłonka zaś twardnieje i przekształca się w łupinę - powstaje nasienie.
Rośliny nagonasienne są zwykle pozbawione okrywy kwiatowej i z reguły zapylane przez wiatr.
Kwiaty roślin okryto- i nagonasiennych zapylanych przez wiatr produkują dużą ilość pyłku o ziarnach drobnych, lekkich, gładkich i suchych, aby mogły łatwo unosić się na wietrze. Niepozorne kwiaty zebrane są najczęściej w kwiatostany zwisające o osi wiotkiej, poruszające się przy podmuchach wiatru, który wytrząsa z nich pyłek.

30.08.2004
21:04
[10]

felomon [ KaeM apel ]

Ups chyba mnie źle zrozumiałeś wysiu...albo ja źle napisałem.... Mi chodzi o sposoby rozmnażania tui, jak mozna samemu rozmnozyc tuje, a Ty wyszukiwałeś informacje czysto-teoretyczne. Sorki za kłopot i dzieki za chęci

30.08.2004
21:11
smile
[11]

wysiu [ ]

Aaaa, to trzeba precyzyjniejsze pytania zadawac:)
Zobacz tutaj:
https://groups.google.pl/groups?hl=pl&lr=&ie=UTF-8&q=Tuja+rozmna%C5%BCanie&meta=group%3Dpl.rec.ogrody

Poszukaj tam tez po podobnych zapytaniach.

30.08.2004
21:19
smile
[12]

felomon [ KaeM apel ]

Dobra wysiu za pomoc;) Jakos sie udało...drogą dedukcji....rozszyfrowac mniej więcej co jest do tego potrzebne:)

Pozdrawiam

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.