GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

10 lat za partię szachów i krytykę swojego kraju?

25.08.2004
14:34
[1]

Szalony_Pelikan [ Konsul ]

10 lat za partię szachów i krytykę swojego kraju?

Deportacja arcymistrza


reuters, mak 25-08-2004, ostatnia aktualizacja 25-08-2004 03:45

Amerykański geniusz szachowy 61-letni Bobby Fischer zostanie wydalony z Japonii do USA. W ojczyźnie grozi mu 10 lat więzienia.


We wtorek japońskie władze emigracyjne odrzuciły kolejne odwołanie Fischera i zawiadomiły jego obrońcę o nakazie deportacji. Jednocześnie odrzuciły jego wniosek o azyl polityczny w Japonii.

Fischer, bohater narodowy USA, od czasu gdy w 1972 r. odebrał tytuł mistrza świata Rosjaninowi Borisowi Spasskiemu, siedzi od ponad trzech miesięcy w areszcie. Zatrzymano go na tokijskim lotnisku, gdy władze amerykańskie unieważniły mu zaocznie paszport. Procedury deportacyjnej nie wstrzymał wniosek Fischera o zrzeczenie się obywatelstwa amerykańskiego ani o zgodę na małżeństwo z jego przyjaciółką Miyoko Watai, przewodniczącą japońskiej federacji szachowej.

W Stanach Zjednoczonych arcymistrzowi grozi 10 lat więzienia, m.in. za to, że w 1992 r zignorował międzynarodowy zakaz wyjazdów do b. Jugosławii (rozegrał w Czarnogórze kolejny mecz z Borisem Spasskim). Potem Fischer jeździł po świecie i prowokował swój kraj. Głosił, że Ameryką rządzą Żydzi, i wyrażał szczerą radość z zamachów 11 września.

Jak się zapatrujecie na cuś takiego? Czy to mieści się w standardach demokratycznego państwa i czy wreszcie sportowiec (szachista to też sportowiec, choć dla niektórych tylko:)))) ma być tylko sportowcem i wykonywać swój zawód najlepiej jak umie, czy też mieszać się do polityki?

25.08.2004
14:37
[2]

zarith [ ]

bobby fisher jest czymś więcej niż sportowcem, jest geniuszem. niestety, każdy prawdziwy geniusz to wariat - i to spotkało, niestety, bobby'ego. szachista wszechczasów siedzący w pierdlu - przykra sprawa

25.08.2004
14:38
[3]

Da5id. [ Snufkin ]

Nie rozumiem. Wygląda na to, że po prostu złamał prawo i będzie musiał za to zapłacić. Proste.

25.08.2004
14:40
[4]

Misiaty [ The End ]

Da5id. - od kiedy krytyka własnego kraju jest przestępstwem w państwie, gdzie istnieje ponoć "wolność słowa"? Albo wyjazd do jakiegoś kraju? :) Przecież był wolnym człowiekiem, nie popełnił żadnego przestępstwa...

25.08.2004
14:41
[5]

Szalony_Pelikan [ Konsul ]

Da5id.
Jasne, ale jak masz swoją pasję, którą w normalnych warunkach możesz wykonywać i nagle z jakiś dla ciebie np. mało znaczących powodów (wybacz,ale wojna w Bośni chyba mało go obchodziła) ktoś ci zabrania wykonywać twój zawód, to przestaje być śmieszne.

25.08.2004
14:42
[6]

Mark24 [ >>>Martinez751<<< ]

Niestety jakoś na świecie tak dziwnie się przyjęło, że ludzie wybitni/sławni/bogaci stoją trochę ponad prawem i większość ich wybryków uchodzi im płazem.
A demokracja zakłada, że każdy w świetle prawa jest równy - więc imho każdemu powinna grozić taka sama kara.

25.08.2004
14:45
smile
[7]

r.ADM [ Pretorianin ]

jak zwykle dorabiacie jakas ideologie.
gosc zlamal zakaz wjazdu do b. jugoslawii i zaplaci za to. gdyby byl zwyklym gosciem nikt by palcem nie ruszyl, ale skoro to mistrz szachowy to juz wielka afera.

zalosne...

25.08.2004
14:45
[8]

Misiaty [ The End ]

Mark - czy demokracja zakazuje krytyki własnego państwa? Albo czy demokracja w państwie któe ma gdzieś prawo międzynarodowe wymaga przestrzegania tego prawa przez jego obywateli?

25.08.2004
14:46
[9]

Mark24 [ >>>Martinez751<<< ]

a co uważasz za wolność słowa Misiaty - publiczne szkalowanie rządu państwa? Czy złamię prawo nazywając Cię publicznie głupkiem i idiotą - przecież konstytucja zapewnia mi wolność słowa.
Też jestem wolnym człowiekiem i pragnę wyjechać do USA - tylko nie mam WIZY. Czy złamię prawo jadąc tam bez wizy - przecież jestem wolny i nie popełniłem żadnego przestępstwa?

25.08.2004
14:47
[10]

zarith [ ]

pelikan --> niedokładnie tak. fischer od wygrania meczu o mistrzostwo świata ze spasskim przestał publicznie grać, mecz w czarnogórze był jego pierwszym publicznym wystąpieniem od 20 lat. nie wątpię, że zrobił to z przyczyn ideowych i dlatego, że nie cierpi polityki amerykańskiej.

25.08.2004
14:48
[11]

Da5id. [ Snufkin ]

Misiaty ==> Nie mówię o krytyce własnego państwa, bo nie za to "beknie".
Ja w tym artykule wyraźnie widzę, że:
(...)arcymistrzowi grozi 10 lat więzienia, m.in. za to, że w 1992 r zignorował międzynarodowy zakaz wyjazdów(...)
Znaczy to dla mnie tyle, że miał on coś więcej na sumieniu, niż ten zakaz wyjazdów do b. Jugosławii. Wybacz, ale nie dostaje się 10 lat za niewinność.

25.08.2004
14:50
[12]

Misiaty [ The End ]

Mark - od kiedy nie można krytykować w demokracji swojego rządu?? Czyżby był jakąś świętością? Nie rozumiem więc na czym ma polegać wolność słowa - zakaz krytyki?

Mark - jeżeli USA mówi jasno (choćby przykłąd wojny w Iraku), że nie obchodzi ich zdanie ONZ to tylko ten fakt moim zdaniem wystarczy, żeby przeciętnego Amerykanina nie obchodziły tym bardziej ustalenia ONZ. Bo albo gramy według zasad wszystkich, albo w ogóle - ale nie wybiórczo.

25.08.2004
14:55
[13]

Mark24 [ >>>Martinez751<<< ]

Misiaty nie zmieniaj tematu - tonący brzytwy się chwyta...
Co ma do tego wojna w Iraku - możesz mi wytłumaczyć? W jaki sposób powiązałeś te oba tematy?

W demokracji krytykować można - ale nie można szkalować i obrażać. A nazwanie ludzi rządzących ameryką bandą żydów można uznać za szkalowanie i obrażanie. Do tego jest też takie zdanie: "Potem Fischer jeździł po świecie i prowokował swój kraj. "
Czyli nie było to działanie jednokrotne i przypadkowe.

Po prostu skakał i się doskakał.

25.08.2004
14:58
[14]

Misiaty [ The End ]

Mark - haha, dobre, zmiana tematu. To, że USA nie rpzestrzega międzynarodowego prawa nie jest ważne, ważne jest to, że Fischer go nie przestrzega. Dobry punkt wyjścia do dyskusji Mark, nie ma co. Druga sprawa, USA krzyczą o przestrzeganiu praw człowieka, więc dlaczego grożą Fischerowi też za choćby obraźliwe wyzwiska więzieniem? Dwa lata temu w Iranie zamknięto kilkunastu ludzi za to, że nazwali rząd w Teheranie bandą świń - USA jakoś wtedy bardzo protestowało przed duszeniem wolności słowa. Rozbrajasz mnie. Rozumiem, że w Twoim odczuciu to czego innym nie wolno, wolno administracji Amerykańskiej?

25.08.2004
15:01
[15]

Szalony_Pelikan [ Konsul ]

zarith
Całkiem możliwe, choć wcale to nie uspr. podjętych wobec niego środków.

25.08.2004
15:02
smile
[16]

Mark24 [ >>>Martinez751<<< ]

cry more Misiaty może coś zmienisz i nie dobry żydowski dyktatorski rząd ameryki ugnie się twoim załzawionym oczkom bojownika o wolność, równość i braterstwo na świecie i legnie w gruzach.
Z całego serca ci tego życzę.

25.08.2004
15:05
smile
[17]

zarith [ ]

pelikan --> zgadzam się z tobą, ale tylko dlatego że jestem fanatycznym wielbicielem gry fischera:). bo, niestety, tak poza tym mark ma rację. nie ma czegoś takiego jak wolność absolutna, prawdziwa wolność to świadoma zgoda na własne ograniczenia

25.08.2004
15:09
smile
[18]

r.ADM [ Pretorianin ]

czy wy naprawde uwazacie, ze w stanach nie mozna krytykowac rzadu bo inaczej pojdzie sie do wiezienia ?? rotfl

w takim razie dlaczego michael moore nadal jest na wolnosci ??

25.08.2004
15:17
[19]

Szalony_Pelikan [ Konsul ]

zarith
Nie wiem, nie do końca mnie to przekonuje szczerze mówiąc - nawet jeśli ktoś powie, że jego rząd to banda Żydów etc. i szczerzy zęby z powodu 11.09 to nie kwalifikuje się to w żadnym przypadku nawet na 5 lat.
Uważam, że dopóki ktoś nie nawołuje do czynnej przemocy, albo innych działań zagrażających funkcjonowaniu innych jednostek to niech sobie kłapie, co chce. Media też kłamią. Rządy też kłamią. I co, ktoś wsadza zasiadających w nich ludzi do pierdla?

25.08.2004
15:17
smile
[20]

Long [ Generaďż˝ ]

Jakaś taka bełkotliwa ta notatka prasowa i jakby cos ukrywająca. "10 lat więzienia, m.in. za to, że". Acha "między innymi" - czyli za coś jeszcze, ale tego nasza gazeta, nie bez kozery zwana "Wybiórczą", już nie dopisała. Cudów nie ma - facet nielicho musiał narozrabiać, skoro dostał 10 latek - to raczej nie za same poglądy.
"wyrażał szczerą radość z zamachów 11 września." - o, i za to akurat Amerykanie mogli by mu solidnie dołożyć. I to demokratycznie - wyrokiem demokratycznie wybranych sędziów (tak, oni sędziów wybierają, a nie dostają z partyjnego rozdzielnika). Wolność wcale nie oznacza, że nie ma dla niej żadnych granic (taka nieograniczona wolność to anarchia i dżungla, a nie wolność). Amerykanom wolno krytykować własny kraj do woli (takiego sukinsyna Moore'a jakoś nikt nie zamyka - chyba że dostanie jakieś powództwo cywilne) - ale jako naród cywilizowany nie mogą chyba przymknąć oczu na wariata, który publicznie cieszy się ze śmierci tysięcy swoich rodaków. Zdrowy rozsądek każe takich izolować. I tak ma szczęście - w dawnych, prostszych i uczciwszych czasach, coś takiego podpadało by pod zdradę i wysyłałoby na sznurek. A o ile pamiętam, to w większości normalnych kodeksów karnych zdrada nadal podpada nie pod kategorię "przestępstwa" lecz pod kategorię "zbrodnie". Oczko wyżej.

25.08.2004
15:23
[21]

el f [ RONIN-SARMATA ]

Fischer ma odpowiadać nie za jakieś "szkalowanie" a za złamanie embarga na kontakty handlowo-biznesowe z Jugosławią a za formę takich kontaktów może zostać uznany jego pojedynek ze Spasskim.
To nie był turystyczny wyjazd gdzie dwóch kolesi dla przyjemności zagrało partyjkę szachów... to był mecz o 3 mln $ .
Poza tym Fischer póki co, nie został ani osądzony ani skazany...

25.08.2004
15:30
[22]

Misiaty [ The End ]

Long - chłopie, w jakim świecie Ty żyjesz? :) Od kiedy wyrażanie aprobaty czy dezaprobaty w jakiejś sprawie jest zdradą? Puknij się w czoło. Osobiście uważam, że tamten atak dał prawo Ameryce szukać zemsty bo był tragiczny w skutkach. Ale 11 września nie usprawiedliwia całokształtu polityki amerykańskiej - ot, choćby obóz koncentracyjny w Guantanamo. Gdzie tu są prawa człowieka? Niedawno wypuścili więźnia który spędził tam trzy lata - trzy, ciężkie lata po czym nie postawiono mu zarzutów. Teraz zaś rozpoczyna się proces gdzie zarzuty są formułowane na podstawie... prawa ustanowionego po aresztowaniu :))))) Czy to jest demokracja? Jeśli tak to dyktatura jest o tyle lepsza, że prawnie warunkuje takie postępowanie...
Pozatym Long piszesz, że nieograniczona wolność to anarchia. Jakim cudem nieograniczona wolność wypowiedzi może prowadzić do anarchii? Rozumie, ktoś powie, że Bush jest pedofilem a nie jest - wtedy można ciągać go po sądach i skazać nawet na 10 lat - bo to byłoby wyjątkowo perfidne. Ale masa Amerykanów mówim, że Bush to debil (gdzieś tak połowa wuyraża taki pogląd) a druga część uważa, że Kerry to pajac i idiota. I głośno wyrażają swoje poglądy. Czemu więc nie zamknąć tych setek czy tysięcy ludzi? Bo zniesławiają przecież...
Pozatym odkąd można im krytykować własny kraj? Po 11 września odgórnie wstrzymano wyjście kilku płyt muzycznych z antyamerykańskim nastawieniem (antyamerykańskim w sensie krytyki polityki). To jest ta możność krytyki? :) Czy może krytyka kryje się w tych wszystkich propagandowych filmach chwalących sztandar? Ehh... Dziwny jesteś...

Osobiście nie jestem wrogiem Ameryki. Lubię amerykański styl życia bo jest prosty, podoba mi się amerykańskie podejście do gospodarki (we Francji nie możesz praktycznie zwolnić pracownika po podpisaniu z nim umowy o pracę, bezterminowej bo umowy nie mogą regulować procesu zwalniania :) ), podoba mi się amerykański stosunek do pieniądza. Ale też nie jestem Amerykoentuzjastą bo i Ameryka ma kilka wad - mimo pięknych haseł tak naprawdę nie realizuje swojej idei. Gdzieś się zagubił właśnie w tym podejściu do pieniądza. I nie rozumiem dlaczego niektórzy potrafią do wszystkiego co amerykańskie podejść w stylu hurraoptymistycznym, w przeciwieństwie do samych Amerykanów. To coś jak z tym, że Polacy są świętsi od samego Papieża. Można powiedzieć, że nasz naród jest bardziej amerykański od samych Amerykanów - w końcu wszycy tutaj kochają Busha i jego politykę...

Mark - Twoje dyskusje niestety prezentują dziwny bieg. Ktoś rzuci argumenty to stwierdzisz "cry more" albo go zbluzgasz. Szkoda, bo czasem mogłoby wyjść coś ciekawego. Szkoda też, że nie czytasz tego co piszę. Ale po co? W końcu masz swoje zdanie... Ale dla Twojej wiadomości - mam w dupie wolność, równość i braterstwo bo coś takiego nie istnieje. Nie lubię tylko hipokryzji.

25.08.2004
15:35
[23]

Szalony_Pelikan [ Konsul ]

el f

IMO pachnie to po prostu procesem pokazowym. A co do tego, że jeszcze go nie skazali to chyba oczywiste, choć moim zdaniem sama możliwość dostania 10 lat za coś takiego jest absurdalna. Zrozumiałbym gdyby utrzymywał kontakty z firmami jugosłowiańskimi (nawet niekoniecznie państwowymi), ale za cuś takiego?

25.08.2004
15:41
[24]

SULIK [ olewam zasady ]

Misiaty - " Od kiedy wyrażanie aprobaty czy dezaprobaty w jakiejś sprawie jest zdradą?" - od kiedy Stalin i Lenin zyli i wladali Rosja - tak bylo kiedys, dzis przejeli od nich to ich najwieksi wrogowie

inaczej mowic - im dluzej z kims walczysz tym abrdziej sie upodobniasz do przeciwniaka i walczysz jego bronia

" Po 11 września odgórnie wstrzymano wyjście kilku płyt muzycznych z antyamerykańskim nastawieniem (antyamerykańskim w sensie krytyki polityki)." - jak nic sowieckie sposoby propagandy i cenzury

25.08.2004
15:46
[25]

Mark24 [ >>>Martinez751<<< ]

Szalony_Pelikan

Ale za co? Bo jak słusznie zauważył Long wyborcza podaje zero faktów. Ot Fisher sobie gdzieś tam pojechał + coś powiedział i teraz grozi mu za to 10 lat więzienia?

Misiaty - ty żyjesz w ogóle w dziwnym świecie, państwo muminków lub pszczółek z guciem na czele. Widziałeś/słyszałeś/czytałeś by jakikolwiek rząd w historii cywilizacji się kajał przed pojedynczą prywatną osobą. W Polsce dostałby tak samo po dupie za te same przewinienia, we Francji lub Anglii identycznie, w Niemczech tym bardziej. Ale oczywiście USA jest krajem złym i powinno się same najpierw ukrzyżować by móc skazywać innych - myślenie 5-latka.

Do tego to rząd ustanawia prawa i niekoniecznie ten sam rząd musi te prawa przestrzegać. Codziennie można o tym przeczytać na przykładzie naszego kraju w tej samej wyborczej (tylko, że jest podanych więcej faktów).

25.08.2004
15:53
[26]

Szalony_Pelikan [ Konsul ]

Mark24

elf przecież napisał, że próbuje się jego partię zakwalifikować jako złamanie embarga na kontakty handlowo-biznesowe z Jugosławią. I tak jak napisałem zrozumiałbym gdyby były to kontakty z firmami jugosłowiańskimi, ale raczej nie partię szachów. Równie dobrze możnaby zatem pociągnąc do odp. np. obywatela USA, który zakupił podczas pobytu w Jugosławi los na loteri i wygrał coś tam (nawet nie główną wygraną). Po prostu robi się to na zasadzie znajdzie się "kryska na matyska". Podpadł. Nie możemy go załatwić tak, załatwmy go inaczej. A że to trochę nie fair. No cóż cel uświęca środki. Tylko, że niebezpiecznie zbliżamy się do pewnych granic.

25.08.2004
16:09
smile
[27]

VinEze [ Hasta la victoria siempre! ]

Może to da to coś do myślenia klakierom 'demokracji i wolności', którym Coca Cola i McDonalds przysłoniły poczucie elementarnej przyzwoitości, a do demokracji to już od takich działań cholernie daleko.

25.08.2004
16:22
[28]

r.ADM [ Pretorianin ]

bylo kiedys, dzis przejeli od nich to ich najwieksi wrogowie


i wiesz to na podstawie artykulu w wyborczej ??

25.08.2004
21:15
[29]

LooZ^ [ be free like a bird ]

VinEze : A przeczytales caly watek, misiu ?


Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2004-08-25 23:07:21]

25.08.2004
23:03
[30]

mortan_battlehammer [ Legend ]

"Może to da to coś do myślenia klakierom 'demokracji i wolności', którym Coca Cola i McDonalds przysłoniły poczucie elementarnej przyzwoitości, a do demokracji to już od takich działań cholernie daleko. "

Tzn ze co ma mi dac do zrozumienia ? Jaby ktos obrzycal Polske blotem, ze jakbys zareagował ?

25.08.2004
23:09
[31]

VinEze [ Hasta la victoria siempre! ]

Looz^ - tia skarbie
mortan - to że wolność poglądów w demokracji amerykańskiej, ma zastosowanie głównie tam gdzie są one jedynie słuszne

25.08.2004
23:17
[32]

pisz [ nihilista ]

Fisher jest znany ze swoich poglądów dotyczących żydów - to wystarcza by go zniszczyć

25.08.2004
23:17
[33]

mortan_battlehammer [ Legend ]

Przeciez od wielu lat wiadomo było ze jak go znajdą, to go wsadzą i nie za głoszenie poglądow, ale za złamanie zakazu, wiec dlaczego teraz jest wielka afera ?

Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2004-08-25 23:17:24]

25.08.2004
23:21
[34]

Zenedon_oi! [ Pretorianin ]

VinEze --> No właśne, lepiej komunizm wszędzie wprowadzić. Wolność będzie jak cholera.

25.08.2004
23:27
[35]

LooZ^ [ be free like a bird ]

VinEze : Aha, czyli jedynie nie rozumiesz czytanego tekstu.

26.08.2004
00:23
[36]

VinEze [ Hasta la victoria siempre! ]

LooZ^ --> Jedynie? :)) Myślenie ma kolosalną przyszłość!

26.08.2004
00:26
[37]

Long [ Generaďż˝ ]

Misiaty -->
chłopie, w jakim świecie Ty żyjesz?
A to jest ich więcej?
Od kiedy wyrażanie aprobaty czy dezaprobaty w jakiejś sprawie jest zdradą?
Mord dokonany na ponad 3000 nieuzbrojonych cywilach jest dla ciebie po prostu "jakąś sprawą"?
tamten atak dał prawo Ameryce szukać zemsty bo był tragiczny w skutkach. Ale 11 września nie usprawiedliwia całokształtu polityki amerykańskiej
Acha, dał prawo ale nie usprawiedliwia... Przeczysz sam sobie. Zdecyduj się na coś.
obóz koncentracyjny w Guantanamo
Brawo. Nie żałuj sobie - pisz śmiało: "obóz masowej zagłady" :/
piszesz, że nieograniczona wolność to anarchia. Jakim cudem nieograniczona wolność wypowiedzi może prowadzić do anarchii?
Widzisz pewną różnicę pomiędzy tym co ja piszę, a tym co ty wyczytałeś? Amerykanie są na tyle mądrzy aby wiedzieć, że jest pewna granica, nazwijmy ją granicą przyzwoitości, za którą nawet w wypowiedziach nie powinno się zapuszczać.
w końcu wszycy tutaj kochają Busha i jego politykę...
Znowu sam sobie przeczysz - nie wszyscy, bo na przykład ty nie. I wielu innych na tym forum też.

Doprawdy nie wiem na jakim świecie TY żyjesz. Jeśli tego nie zauważyłeś, to uprzejmie cię informuję, że pewna przedsiębiorcza grupa fanatyków wypowiedziała USA i całej zachodniej cywilizacji wojnę totalną. A ogłosiła ją mniej więcej tak jak zrobiła to U-bootwaffe na Atlantyku - mordując tysiące ludzi, którzy z całym konfliktem nie mieli nic wspólnego, bo nigdy nijakiej krzywdy ziomkom morderców nie zrobili. Co innego - uderzyć na uzbrojonego przeciwnika, a co innego - mordować bezbronnych i niewinnych. To już nie jest podgryzanie wroga przez partyzantkę - to już jest akt wojny i to wojny agresywnej, totalnej, zmierzającej do unicestwienia woli walki przeciwnika poprzez eksterminację jego ludności cywilnej. To już nie są przelewki. A skoro mamy wojnę i to w tym stylu, to każdy kto publicznie opowiada się po stronie wroga staje się wrogiem i nie powinien się dziwić, że zostanie potraktowany bez aksamitnych rękawiczek. Wojna ma to do siebie, że demokratyczne zasady przestają na niej obowiązywać. A w przypadku wojny totalnej, przestają też obowiązywać zasady cywilizacji. Amerykanie się jeszcze do tego nie posunęli, w przeciwieństwie do wroga. Rękawiczkę zdjęli i zacisnęli pięść, ale jeszcze nie walnęli nią tak naprawdę w pysk. Przycisnęli paru świrów w Guantanamo i Abu Gharib, ale żadnemu jeszcze nie oberżnęli kudłatego łba przed kamerą. Ani też w słusznym odwecie nie spalili 3000 przypadkowych Arabów. Nie zbombardowali Mekki "w godzinach szczytu" (w Afganistanie popsuli jeden meczet, ale w zamian postawili tam nowy, większy i dorzucili studnię). A pamiętasz czego się spora część świata spodziewała zaraz po 11.09? Ano tego, że parę miast lub nawet państw po prostu zostanie odparowana (a jak radioaktywność spadnie, to wymalują tam miejsca parkingowe i postawią MacDrive). I co? I właściwie nic - Amerykanie traktują wroga z niewiarygodną powściągliwością i delikatnością. A mogli by urządzić krwawą łażnię. Tyle, że to nie w ich stylu.

Więc niech się zdrajca Fisher cieszy. Bo zasługuje na dużo gorszy los.

02.09.2004
10:20
[38]

Dagger [ Legend ]

Jakby ktoś miał wątpliwości co do notki "GW" to lepiej skorzystać z pewniejszego źródła informacji - BBC podaje jako podstawę ekstradycji złamanie embarga. Inna sprawa że ściganie go 12 lat po tym fakcie wygląda na represje za poglądy.


"Japan to deport Bobby Fischer


Fischer is widely regarded as a flawed genius
Japan has decided to deport former world chess champion Bobby Fischer.
"A deportation order was issued today," said an immigration official, as the courts rejected Mr Fischer's latest attempt to prevent his departure.

Mr Fischer is wanted in the US for violating international sanctions against Yugoslavia in 1992.

The controversial player was detained in Japan last month while trying to travel to the Philippines on a revoked US passport.


Mr Fischer has tried to fight his deportation by applying for political asylum in Japan and renouncing his US citizenship - both of which have now been rejected by the Japanese courts.

He also recently confirmed plans to marry a Japanese woman, Miyoko Watai, the head of the Japan Chess Association - but analysts say this is unlikely to help him stay in the country.

His lawyer is said to have immediately filed another appeal to block the deportation order, and his supporters are vowing not to give up.

"We will definitely go to the Supreme Court if necessary," said John Bosnitch, head of the Committee to Free Bobby Fischer.

Brilliant but controversial

Mr Fischer has been on the run from the US authorities for more than a decade, after being accused of breaking international sanctions by visiting Yugoslavia to take part in a chess match in 1992.



Demise of a chess legend

Before his detention, he had managed to live undetected in Japan for three years, sometimes travelling abroad.

A brilliant but mercurial player, Bobby Fischer became a grandmaster at 15 and shot to fame in 1972 when he beat Boris Spassky of the then Soviet Union.

He held the title of world chess champion until 1975, and resurfaced in Yugoslavia for the dramatic 1992 rematch against Mr Spassky.

He won the game, but disappeared when the US authorities announced they wanted to prosecute him over the $3m he earned for playing, which Washington said violated US and United Nations bans on doing business in the country. "


02.09.2004
10:58
[39]

VinEze [ Hasta la victoria siempre! ]

To znaczy granie (co by nie było sport) w szachy objęte było embargiem bo wiązało się z wygraną a więc biznesem. Prawa ręka za lewe ucho, dajcie człowieka a paragraf się na gościa znajdzie.

Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2004-09-02 10:59:08]

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.