
Przewodnik Syriusza [ Magazyn Grafik ]
Miasteczko Polonia - stadion na miarę XXI wieku w Warszawie
Już w 2007 roku przy Konwiktorskiej mogą stać nowe obiekty sportowe. Stadion na 15 tys. widzów i hala na 3,5. Parking, hotel, sklepy i restauracje. To wszystko powstanie przy Konwiktorskiej.
O ile szefowie Polonii znajdą inwestora i dogadają się z miastem, które jest właścicielem terenów. Początek rozmów w czerwcu.
Polonia pozazdrościła Legii, która za trzy lata ma otrzymać w prezencie od miasta (200 mln zł) nowy stadion na 35 tysięcy miejsc. Szefowie "Czarnych koszul" nie zamierzają być gorsi. Chcą przy pomocy inwestorów prywatnych i miasta wybudować na terenach przy ulicy Konwiktorskiej kompleks sportowy godny XXI wieku.
Odpowiedni projekt inwestycji leżącej u zbiegu ulic Konwiktorskiej, Bonifraterskiej i Międzyparkowej już powstał. Zawiera, przede wszystkim, budowę nowoczesnego stadionu piłkarskiego z podgrzewaną murawą. Obecna trybuna kamienna zostałaby wyburzona, a na jej miejscu stanęłaby nowa w kształcie litery "u". Mogłaby pomieścić 8,5 tysiąca widzów.
Obecna trybuna główna wraz z zapleczem (m.in. basenem) zostałaby wyremontowana. Przykryłby ją dach opierający się na nowym pawilonie klubowym (zaplanowany pomiędzy obecną trybuną a ulicą Konwiktorską). To był główny element projektu Stowarzyszenia na Rzecz Modernizacji Stadionu Polonii, który powstał w 2003 roku (koszt realizacji - 14,5 mln zł). - Nowego projektu inwestycji przy Konwiktorskiej nie widziałem, ale wiem, że nasz pomysł miałby być zrealizowany - mówi prezes stowarzyszenia Romuald Pindelski.
Co nie mniej istotne, plany inwestycji przy Konwiktorskiej zakładają również wybudowanie nowej hali dla koszykarzy Polonii, którzy obecnie walczą o wyższe miejsca w ekstraklasie niż piłkarze. Główny sponsor drużyny, Warbud SA, odpowiedni projekt opracował już w 2000 roku. Gdyby został w końcu zrealizowany, koszykarze nie musieliby dłużej wynajmować hal AWF i Torwaru.
- Projekt zakładał, że hala będzie miała 3,5 tysiąca miejsc. Możliwe jest powiększenie projektu do 5 tys. Spełnilibyśmy tym samym wymagania, jakie obowiązują klub, który awansuje do Euroligi - mówi prezes Polonii Warbud Wojciech Kozak.
Projekt zwany Miasteczkiem Polonia zmierza dużo dalej (patrz: infografika). Obok obiektów sportowych miałyby powstać także komercyjne. Pod nowymi trybunami stadionu znalazłyby się sklepy, kawiarnie i restauracje. Za trybunami od ul. Konwiktorskiej powstałby fitness klub, a od strony Międzyparkowej hotel (110 miejsc noclegowych) i parking wielopoziomowy (na 200 samochodów). Miasteczko ze stacją metra Dworzec Gdański miałoby połączyć przejście podziemne. - W 2007 r. wszystko może być gotowe. Koszt to 25 milionów euro. Mamy kilku zainteresowanych do zainwestowania takiej kwoty. W czerwcu przeprowadzimy konkretne rozmowy z władzami miasta, czyli właścicielami terenu. Muszą określić, czy chcą brać udział w tej inwestycji - mówi Kozak.
- Miasto powinno sfinansować ten projekt wspólnie z inwestorem prywatnym - uważa prezes honorowy Polonii Jerzy Piekarzewski.
Firm, które chciałyby wyłożyć pieniądze, ponoć nie brakuje. Nic dziwnego - potencjalny inwestor może otrzymać malowniczo położony obiekt w 30-letnią dzierżawę.
- Za kilka dni spotkamy się w Warszawie z inwestorami. Mamy zachodnioeuropejską firmę, która mogłaby sfinansować i wybudować obiekt w ciągu kilkunastu miesięcy. Miasteczko Polonia może powstać nawet przed 2007 rokiem. Z władzami miasta rozpoczniemy rozmowy.
Michał Tomasik, ŻW
----
ZAJESUPER :D

Weakando [ Senator ]
Mieszkam nie daleko tego stadionu :P na przeciwko Umschlagplatz :P Nawet fajnie by było jakby coś dużego i ładnego wybudowali...
Przewodnik Syriusza [ Magazyn Grafik ]
A chodzisz na mecze KSP? :)