GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Oddawanie krwi...co i jak??

02.06.2004
14:23
smile
[1]

Sparrow [ Pretorianin ]

Oddawanie krwi...co i jak??

Mam pytanie do tych co oddawali kiedyś krew. Czy trzeba mieć jakieś specjalne badania zanim sie to zrobi?? i czy są jakies wskazania typu "na godzine prze nie mozna..." itp?? chcialem sie dodzwonic do Cetrum Krwiodastwa ale oczywiscie nikt nie odbiera (co btw stanowi doskonala metafore calej naszej sluzby zdrowia;) )

02.06.2004
14:25
[2]

mi5aser [ Nawiedzający Sny ]

Idziesz do centrum krwiodastwa, najedzony, wyspany i nieprzepity. Badająci krew na miejscu a potem oddajesz pół literka. dostajesz czekolade i do domu. Przynajmniej tak jest w tym centtrum gdzie ja byłem.

02.06.2004
14:26
[3]

Swidrygajłow [ ]

zgadza się

02.06.2004
14:27
smile
[4]

Orgasmatron [ ignoruj mnie ]

Ostatni raz oddawałem w wojsku i czułem że zrobiłem coś potrzebnego mam zamiar oddawać w cywilu ale jakoś nie moge sie zebrać:P

02.06.2004
14:28
[5]

Lechiander [ Wardancer ]

Sparrow ----> Kiedyś oddawałem. Napisze, co pamiętam dokładnie.
Musisz być na czczo. Robia Ci badania na opad itp., czyli sprawdzają, czy mogą pobrać, które zależą od tego, co chcesz oddać: krew, osocze... W trakcie badania, przed właściwym pobraniem możesz wciągnąc jakąs bułkę z dżemem. Potem oddanie np: 450 ml, odebranie czekolady i do domu. Dostawaliśmy tez kawę lub herbatę i jakieś dobre mięsko, ale w ktorym dokładnie momencie, to nie pamiętam. :-(

02.06.2004
14:28
smile
[6]

Sparrow [ Pretorianin ]

Ja tez zbieram sie od pewnego czasu ale stwierdzilem ze jakos trzeba podziekowac losowi za zdana mature:)

02.06.2004
14:30
smile
[7]

Lechiander [ Wardancer ]

He, he, to już można iść najedzonym?

02.06.2004
14:31
[8]

ILEK [ Plugawy Karzełek ]

oddawalem 3 razy w wojsku...i slyszalem ze jezeli sie juz kilka razy oddawalo to trzeba to robic potem co jakis czas bo organizm sie przyzwyczaja do wiekszego wytwarzania krwi czy cos w ten desen

02.06.2004
14:33
[9]

Rellik [ Kuciland seeker ]

Ja bardzo chcialem oddawac krew ale po 1 nie jestem jeszcze 18latek a po drugie nie za bardo wiem gdzie.. O ile wiem to u mnie nie ma takiej instytuacji jak osrodek krwiodawstwa :P

02.06.2004
14:34
[10]

Vein [ Sannin ]

hmm jq to chetnie rpzy okazji dowiedzialbym sie jaka mam grupe krwi... ... ale boje sie żółtaczki wszsczepioennej... hmm

02.06.2004
14:35
[11]

mi5aser [ Nawiedzający Sny ]

zółtaczka to pryszcz, jak pujdziesz do spzitala to i tak prawie napewno złapiesz ;/ są gorsze rzeczy które można dostać przy okazji oddawania ;/

02.06.2004
14:36
[12]

Lechiander [ Wardancer ]

Ilek ----> Zapewniam Cię, że to bzdura wyssana z ... żyły. :-)

Vein ---> A AIDS się nie boisz?

02.06.2004
14:38
[13]

ILEK [ Plugawy Karzełek ]

Lechu---->jestem 2 lata po woju i jakos nie odczuwam checi spotkania z ta "igielka"...w woju to bylo co innego, za kazde 450 ml oddanych mialem dodatkowe 2 dni urlopu:)))

02.06.2004
14:39
[14]

tmk13 [ Pretorianin ]

ja tez sie od paru lat wybieram, ale slyszalem, ze przez trzy dni przed oddaniem krwi nie mozna pic alkoholu, a mi jakos ciezko znalesc takie trzy dni.

02.06.2004
14:42
smile
[15]

Sparrow [ Pretorianin ]

no swietnie teraz moj planowany szlachetny czyn zaczyna jawic sie jako jedna z najlepszych okazji by czyms sie zarazic:(

Jendak pomijajac te chorobowe "aspekty" to jak jest z tym jedzeniem na czczo czy najedzony bo to mala roznica??

02.06.2004
14:42
[16]

Lechiander [ Wardancer ]

tmk13 ---> Ty chyba masz problem innego rodzaju...

Ilek ---> Rozumiem. :-) Trzeba było oddawać, ile się dało. :-P
A można chyba raz na m-ąc 450 ml.

02.06.2004
14:42
[17]

Vein [ Sannin ]

lechu - nikt ze mnei narazie nic nie wyssysał :P a co do AIDS, tak boje sie, nawet niewiesz jak bardzo... to akurat jest jedna z moich fobii :/

02.06.2004
14:43
[18]

ILEK [ Plugawy Karzełek ]

Lechu---->z tego co mi wiadomo to co 3 miesiace...a przynajmniej nam czesciej nie pozwalali:))

02.06.2004
14:43
smile
[19]

Orgasmatron [ ignoruj mnie ]

ILEK -----> hehehe to były czasy:)

02.06.2004
14:47
[20]

tmk13 [ Pretorianin ]

Lechiander -> e tam odrazu problem ;)

02.06.2004
14:47
[21]

diuk [ Konsul ]

Parę faktów o oddawaniu krwi:
1. stosowany jest sprzęt jednorazowy, więc zarazić się nie można
2. trzeba być absolutnie zdrowym (i co najmniej 2 tygodnie po odstawieniu dowolnych leków)
3. przychodzi się po obfitym śniadanku
4. oddawanie krwi nie uzależnia
5. nie boli
6. dają parę tabliczek czekolady i zwolnienie
I jest coraz mniej osób MOGĄCYCH oddawać krew, więc jak możesz, to się nie wahaj!

02.06.2004
15:01
[22]

Lechiander [ Wardancer ]

Sparrow ---> diuk wyjaśnił.
Dodam, że ja chodziłem naprawde dawno temu i możliwe, że owe mięsko (czylio śniadanko), o ktorym pisałem można bylo widocznie wciągnąć po badaniu, ale przed pobraniem. No cóż, teraz widocznie pobierają jak leci, nowszy sprzęt albo co. Kiedyś na czczo było obowiązkowe.

Vein ---> To niedobrze! Naprawdę dużo tracisz. :-)
Co do AIDS, rozumiem obawy.

Ilek ----> Przesadzali, na 100%. Conajmniej raz w m-cu można spokojnie. :-)

diuk ---> A nie ma coraz mniej także punktów pobierania krwi?

02.06.2004
15:27
smile
[23]

anianella [ Pretorianin ]

:-) Macie szczecie ze od Was chceili wziąć krew - ode mnie mimo usilnych starań by oddac ją we wszystkich mozliwych punktach i na przeróżnistych festynach,imprezach itp niestety nie przyjęli -bo biorą poziom hemoglobiny pod lupe i musi być wyższy od sredniej -zeby mozna jakiś preparacik skondensowany wyciągnac z tej krwi ..swoją droga po zaleceniach jedzenia wiekszej ilosci mięska (patrz :żelazo) i lykania nakazanych witamin hemoglobina i tak mi sie nie podniosła wiec powoli już trace nadzieje :(((
no i a propos tego ze trzeba oddawac pożniej cały czas -wierutna bzdua! -oczywiscie zdarzają sie osoby u których produkcja krwi wzrasta do takiego poziomu aby trzeba bylo ją oddawac -ale sa to spradyczne przypadki
za niedługo robię nastepene podejscie ..moze tym razem wezmą ;p :-)

02.06.2004
15:49
[24]

Vein [ Sannin ]

lechu jakbym nie wiedział że wiele trace, ale cóż, następuje czaqs zmian, imejmy nadzieje że w wakacje i to sie zmieni :P

02.06.2004
15:54
[25]

Vein [ Sannin ]

diuk - wiesz sprzęt "jednorazowy" nie ulega autodestrukcji po użyicu więc czasami "jednorazowy" jest tlyko w teorii... u nas w szkole potrafili rpzy szczepieniu zmieniać tylko igły, same strzykawki używali po kilka razy...

02.06.2004
16:03
[26]

Zarek00 [ Konsul ]


Ludzie, jakie zarazic? To nie transfuzja tylko oddanie krwi. Rownie dobrze zarazic by sie mozna przy pobieraniu krwi na badania albo szczepieniu. Mysle , ze warto zrobic cos pozytecznego i przy okazji dostac kilka czekolad.

02.06.2004
16:15
smile
[27]

Marksman [ Promyk ]

Patrz tutaj:

(pomiń intro i kliknij w to co Cię interesuje)

02.06.2004
16:18
smile
[28]

Marksman [ Promyk ]

I wychodzi na to że ja nigdy nie będę mógł krwi oddać...:|

02.06.2004
16:28
[29]

Vein [ Sannin ]

Zarek00 - ostatnio rpzy szczepieniu sie zaraziłem półpaściem więc prosze nie mów mi że przy szczepieniu nie można sie zarazić..

02.06.2004
17:07
[30]

EwUnIa_kR [ Legend ]

oddaję krew regularnie co 3 miesiące od 18 roku życia:) widziałam kilka razy jak panowie mdleli na fotelach:D..a co do uzależnienia to jak nie oddam w tym czasie co powinnam to mam problemy z ciśnieniem..

03.06.2004
10:20
[31]

diuk [ Konsul ]

Vein --> jak na razie wszystko (igły, strzykawki) panie rozpakowywały przy mnie, więc nie ma obaw...
EwUnIa_kR --> może w ogóle masz problemy z ciśnieniem? Natomiast faktem jest, że jak ktoś oddaje krew regularnie, i po jakims czasie przestaje, to czuje się podle (psychicznie), wie że mógłby, ale tego nie robi.... bleee....

03.06.2004
10:27
[32]

|kszaq| [ Konsul ]

a trzeba mieć 18 lat żeby oddać krew ?

03.06.2004
10:29
[33]

kiowas [ Legend ]

Jedyna rzecz jaka od lat mnie powstrzymuje przed oddaniem krwi to duze prawdopodobienstwo zarazenia sie zoltaczka czy innymi fajnymi przypadlosciami jakie dostepne sa w inwentarzu naszych sterylnych szpitali.

03.06.2004
10:50
smile
[34]

captain_nemo [ Generaďż˝ ]

nie trzeba byc na czczo jak tylko oddajesz krew !!!!!! na czczo musisz byc gdy pobierana krew jest do badan, a jest to glownie spowodowabne tym ze jak zjesz cos to uruchamia sie proces trawienia i zmienia sie poziom cukru we krwi, i w wynikach juz bedzie "falszywy" ...

moje doswiadczenia:
-oddawalem krew w szkole (zorganizowana akcja na terenie srednich szkol Bialegostoku) najpierw wypelnilem ankiete, standardowo czy jestem/bylem chory na jakies choroby, czy gdzies tam wyjezdzalem itp itd ....pozniej pielegniarka mnie ukula igielka i wziela probke mojej krwi, zeby zbadac czy nie jestem chory na AIDS, zoltaczke czy tez czy nie jestem kiło-dodatni itd... nastepnie dostalem 2 batoniki czekoladowe i kawke do popicia :) a reszta to formalnosc - wygodne lozeczko , szybkie ukucie, i nastepne 10-15 minut "pompowalem" [caly czas zaciskalem piesc zeby lepiej ukrwic reke- krew szybciej slywala] ... po oddaniu niektorzy sie czuli lekko "wstawieni" [ja nic nie czulem] - to zalezy od organizmu, nom odebralem 7 czekoladek wszycho :)

aha i po badaniach mozesz odebrac wyniczki jaka grupe krwi masz i czy jestes chory na AIDS

z tego co wiem czeste (czyli regularne np co 3 miechy) oddawanie krwi spowoduje to ze organizm bedzie produkowal jej wiecej zeby nadrobic straty.. jesli wtedy przestaniesz oddawac to moga byc jakies klopoty, dlatego lepiej jest oddawac krew nie za czesto lub oddawac osocze [procedura ta sama tylko ze jak pobiora krew to ja odwirowuja i jest osocze, nie wiem czy pozniej spowrotem ja wrzucaja ci do organizmu]

kiedys jak oddales 50L krwi jako honorowym dawca to miales pare przywilejow/rabatow a teraz wszystko zniesli :(

03.06.2004
10:54
[35]

|kszaq| [ Konsul ]

u mnie chyba jeszcze jest za 50 l darmowy bilet miesieczny cały czas

03.06.2004
11:56
smile
[36]

Jaskiniowiec [ Pretorianin ]

Oddałem w swoim krótkim życiu przeszło 9 litrów krwi.
Pare faktów:
Pełną krew oddaje się raz na 3 miesiące. Pobiera się ok 50 ml na badania, 450 ml do jednorazowego woreczka.
Osocze krwi mozna oddawać co miesiąc. jest tego ok 600 ml Wirówka z jednorazowymi wkładami odsącza białe krwinki i cos tam jeszcze, czerwone krwinki wpompowuje zpowrotem.
Wszystko czym pobieraja krew rozpakowują na twoich oczach, a więc szansa na zarażenie jest minimalna.
Plusem jest to, że w miare regularnie masz robione darmowe badanie krwi.

Namawiam wszystkich na oddawanie krwi. Człowiek super się czuje, gdy ma świadomość, że zrobił coś ważnego i pożytecznego

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.