
robcez [ Centurion ]
Forum CM: Wyrównane warunki gry !
Cześć :)
Gram co prawda nie długo w CM BB ale juz zauważyłem,że jest kilka okresów, schematów gier, które sa ciągle rozgrywane z uwagi na to ze sa niby wyrównane szanse.To znaczy okres 43 i ok 44. Nikt nie gra 41 ledwo co 42 :(
z uwagi na miażdząca przewagę KV czy t34 i tygrysa w 42.
Jest na to sposób by grac te okresy i miec wyrównane szane, a mianowicie:
1. to umowic sie, że nie wolno kupować określonych wozów, lub wprowadzić limit ich i z uwzglednieniem prawd historycznych (t34 pojawiły sie wraz z kv dopiero w pażdzierniku 41 roku )oraz wyszkolenia załug radzieckich czolgów maksymalnie do regular. Ale to juz sie spotkałem z narzekaniem graczy : dlatego podaje drugi bardziej sprawiedliwy i lepiej dobrany skladowo sposób rozgrywki :
2. jednostki zakupywane sa automatycznie przez komputer !! Fajna sprawa nikt z graczy nie wie co dostanie (napewno nie same t34 ) wówczas pojawiaja sie jednostki nigdy nie kupowane jak np PZ I, Pz38 czy T28 i inne.
zaletą tego sposoby rozgrywki jest to ze komputer automatycznie wyrównuje szanse i spokojnie mozna grac każdy okres BB czy CA.
A nie ciągły schemat : tygrys i 4 M10 +i sherman itp to juz zaczyna byc nudne według mnie. Spróbujcie pograc sobie z kompem w taki sposób np barbarosse (41) a moze zaczną gracze pomału w taki sposób grać juz ligowo
Pozdrawiam :)
Buczo. [ Bradypus variegatus ]
Raczej ligowo nigdy to się nie upowwszechni. A to z tego powodu że komp potrafi czasem wylosować takie siły które zwyczajnie nie pasują graczowi do jego stylu gry, a kiedy w grę wchodzą punkty mało kto chce zostawiać coś tak ważnego jak wybór jednostek ślepemu losowi. Ale zapaleńcy jakyś napewno się znajdą ;)
el f [ RONIN-SARMATA ]
"(t34 pojawiły sie wraz z kv dopiero w pażdzierniku 41 roku )" - a skąd takie rewolucyjne wiadomości ???
KV-1 brały udział w wojnie z Finlandią a T-34 w pierwszej połowie 1941 roku wyprodukowano około 1100 sztuk. W 1940 roku do jednostek trafiło pierwsze 115 sztuk.
Buczo. [ Bradypus variegatus ]
el f --> Przecież wiadomo. Jemu pewnie chodziło o to że na masową skalę.
Pejotl [ Senator ]
Jasne, można się też spotkać i monetą rzucić kto wygrał.
PiotrMx [ Generaďż˝ ]
robcez-->komp wyrównuje siły?? Chyba jeszcze nie widziałes na co drania stać. Ale faktem jest, ze szalone pomysły kompa moga dostarczyc niezłej zabawy. Do tej pory pamietam jak tank hunterami i rusznicami ppanc broniłem flag przez zgraja stugow i transporterow opancerzonych. I nawet udalo się.
Ale walka green T34/85 z vet i crack tigerami skonczyla sie katastrofą.
el f [ RONIN-SARMATA ]
Buczo - może w skali czerwonych sił pancernych te "głupie" tysiąc teciaków to była kropla w morzu ale... porównajmy to z siłami Panzerwaffe użytymi w Barbarossie :-)

Wozu [ Panzerjäger Raider ]
el f -> Ale Niemcy nie pchali sie specjalnie na silnie zageszczone miejsca tych 1100 T-34 :)
najki [ Legionista ]
Swego czasu dosc duzo gralem z paroma znajomymi w 42.6 i w mojej opinii to dosc wyrownany okres ale co ja tam wiem ;) Wtedy u niemcow wchodza stugi IIIF late( o ile mnie pamiec nie myli) ktorych ani kv ani t34 od przodu nie ruszy (ale sa dosc drogie )y, z drugiej jednak strony kv1 tez jakies odporne , na wieksze odleglosci zdarzalo sie ze cala amunicje AP w stugu wystrzelilem a kv nic.

Huscarl [ Konsul ]
Wyrownana sznase moze zapewnic stosowanie ograniczen w sprzecie, pomocne moga byc LIMITY W WOJSKACH PANCERNYCH jaki opracowal REDWOLF (link ponizej). Co prawda nie stosowalem ich ale dla zinteresowanych moga byc pomocne.
A komp moze rzeczywiscie wylosowac niezla kiche w postaci kilku plutonow tankietek przciwko chociazby Pz II ;)

GenArieL [ Konsul ]
e fuj po angielsku!!!!!!!!!!!!!!!!!. A moze
Huscarl przetłumczysz i zamieścisz an forum ??? bo tak po angielsku to lipnie

GenArieL [ Konsul ]
Redwolf Armor Limits for CMBB version 1.0
Combat Mission quickbattles where people choose their own forces have an "arms race" problem. While people would usually like to try new things and like fast gameflow from swift vehicles, they are often forced to purchase at least some of the heaviest available tanks and SP guns available. Failing to do so will often result in a game where one side got the heaviest AVFs available and the other player has to concentrate all efforts on dealing with them. This is not desired as a game like Combat Mission is about rich tactical choices and exploring combined arms tactics. More often than not, the "offender" did choose the heavy armor not to damage gameplay, but just to be safe from his dopponent doing the same.
For CMBO we had the Fionn rules, limiting heavy armor in several categories. People would agree to one of the categories and then restrict themself to purchasing only vehicles allowed on that list. In CMBB the situation is more difficult because the game spans a much wider timeframe. Any practical voluntary armor limit must be heavily timeline-oriented. As with any ruleset for any game, complexity must be kept at a minimum.
The ruleset presented here is only limiting vehicles with too thick armor. Unlike the old Fionn CMBO rules it does not exclude vehicles for having too big guns. If you want to buy a Nashorn to shoot up Stuarts, then by all means go for it and have fun (while it lasts, hehe).
As mentioned, the exclusion tables are time-oriented. For each month there is a definition of what the strongest common gun for each side is. Enemy vehicles which cannot be knocked out by this strongest common gun are excluded.
The precise definition is: there must be one towed gun and and one vehicle which gets a kill chance of "Low" or better at 550m head-to-head, shooting AP. The rarity of this gun and this vehicle must be 50% or less. Lots of exceptions to this rule apply.
Here are the events that change availability:
Phase 1, 1941: everything not killable by the 37mm Pak36 gun or the Soviet 45mm AT gun is excluded. The early war fanboy club is invited.
Phase 2, 194201 - 1942004: in January of 1942 the 50mm L/60 PaK38 becomes commonly available and hence the T-34 is allowed. And in turn, since the T-34 76mm L/42 gun is now in the game, all Axis vehicles vulnerable to this gun are now allowed.
Phase 3, 194205 - 194309: in May of 1942 the Axis 75mm L/43-48 becomes available. This allows the KV tanks for the Soviets. Note that German vehicles with complete 80mm front are still not allowed, since the 76mm L/42 on the T-34 is still the Soviet reference gun.
Phase 4, 194310 - 194401: from October 1943 on the Allied player is expected to deal with complete 80mm front Axis vehicles using SP guns and lent-lease tanks and stop whining about the T-34 gun.
Phase 5, 194402 - 194412: the T-34/85 becomes available in February 1944. This has few immediate effect, since the both ammo types given to it in CMBB 1.03 cannot touch Panther and Tiger at the reference distance. The only vehicles that become newly available are the Jagdpanzer IV (early) and the Panzer IV/70(A). Hetzer, Brummbaer and friends are still not in.
Phase 6, 1945: In Januar 1945 the SU-100 and hence the Panther, Tiger 1 and the medium tank hunters become available. The superheavies stay restricted: Jagdpanther, Jagdtiger, Sturmtiger, King Tiger and IS-3.
--------------------------------------------------------------------------------
Here are the availability tables for each month.
194106 194107 194108 194109 194110 194111 194112
194201 194202 194203 194204 194205 194206 194207 194208 194209 194210 194211 194212
194301 194302 194303 194304 194305 194306 194307 194308 194309 194310 194311 194312
194401 194402 194403 194404 194405 194406 194407 194408 194409 194410 194411 194412
194501 194502 194503 194504 194505
--------------------------------------------------------------------------------
Here are the vehicles that were limited at one and become available because of reference gun changes:
194201: T-34 Model 1940 Tank, T-34 Model 1941 Tank, T-34 Model 1941 Tank (cast turret), T-34 Model 1942 Tank, T-34/57 Model 1941 Tank, T-26E 'Ekranirovanniy' Tank, Valentine IV, Matilda II, Renault R-35, Somua S-35, Panzer IIc, Panzer 38(t)E, Panzer 38(t)G, Panzer IIIG, Panzer IIIH, Panzer IIIJ (short), Panzer IIIJ, Sturmgeschuetz IIIB, Sturmgeschuetz IIIE, Panzer IVE, Panzer IVF, Captured T-34 Model 1941 Tank,
194205: T-34 Model 1943 Tank (early), KV-1 Model 1939 Heavy Tank, KV-1 Model 1940 Heavy Tank, KV-1 Model 1941 Heavy Tank, KV-1E Heavy Tank, KV-2 Heavy Assault Tank, KV-8 Heavy Flamethrower Tank,
194310: Panzer IIJ, Panzer IIIJ (short, late), Panzer IIIJ (late), Panzer IIIM (late), Flammpanzer III, Sturmgeschuetz IIIF (late), Sturmgeschuetz IIIF/8, Sturmgeschuetz IIIG (early), Sturmgeschuetz IIIG (early mid), Sturmgeschuetz IIIG (middle), Stuh42 Assault Howitzer (early), Stuh42 Assault Howitzer (middle), Sturminfanteriegeschuetz 33B, Captured T-34 Model 1942 Tank, Captured T-34 Model 1943 Tank (late),
194402: Jagdpanzer IV (early),
194501: Hetzer (JgPz 38t), Jagdpanzer IV, Panzer IV/70(V), Brummbaer (Sturmpanzer IV, early), Brummbaer (Sturmpanzer IV, middle), Brummbaer (Sturmpanzer IV, late), Panther (Pz VD), Panther (Pz VD late), Panther (Pz VA early), Panther (Pz VA), Panther (Pz VG), Panther (Pz VG late), Tiger (Pz VIE early), Tiger (Pz VIE), Tiger (Pz VIE late),
--------------------------------------------------------------------------------
Here are all vehicles and when they become available:
194106: T-26 Model 1931 Tank, T-26 Model 1933 Tank, T-26 Model 1935 Tank, T-26S Model 1937 Tank, T-26S Model 1939 Tank, T-26A Artillery Tank, OT-130 Flamethrower Tank, OT-133 Flamethrower Tank, OT-134 Flamethrower Tank, BT-2 Fast Tank, BT-5 Model 1933 Fast Tank, BT-5 Model 1934 Fast Tank, BT-5A Artillery Tank, BT-7 Model 1935 Fast Tank, BT-7 Model 1937 Fast Tank, BT-7A Artillery Tank, BT-7M Model 1939 Fast Tank, Panzer IB, 15cm sIG33 auf Pzkw IB, Panzerjaeger I, Panzer IIF, Flammpanzer II, Panzer 35(t), Panzer 38(t)A, Panzer IIIF, Panzer IVC, Panzer IVD,
194107:
194108:
194109: T-60 Model 1941 Light Tank,
194110:
194111:
194112:
194201: T-34 Model 1940 Tank, T-34 Model 1941 Tank, T-34 Model 1941 Tank (cast turret), T-34 Model 1942 Tank, T-34/57 Model 1941 Tank, T-26E 'Ekranirovanniy' Tank, Valentine IV, Matilda II, Renault R-35, Somua S-35, Panzer IIc, Panzer 38(t)E, Panzer 38(t)G, Panzer IIIG, Panzer IIIH, Panzer IIIJ (short), Panzer IIIJ, Sturmgeschuetz IIIB, Sturmgeschuetz IIIE, Panzer IVE, Panzer IVF, Captured T-34 Model 1941 Tank,
194202:
194203: T-70 Model 1942 Light Tank, Sturmgeschuetz IIIF, Panzer IVF2,
194204: Marder II (early), Marder III (early),
194205: T-34 Model 1943 Tank (early), KV-1 Model 1939 Heavy Tank, KV-1 Model 1940 Heavy Tank, KV-1 Model 1941 Heavy Tank, KV-1E Heavy Tank, KV-2 Heavy Assault Tank, KV-8 Heavy Flamethrower Tank, Captured Sturmgeschuetz IIIF, Panzer IVG (early),
194206: T-60 Model 1942 Light Tank, Captured Panzer IVF, Marder II, Panzer IIIL, Panzer IIIN,
194207: M3A1 Stuart, Panzer IVG,
194208: OT-34 Model 1942 Flamethrower Tank, KV-1S Heavy Tank,
194209: M4A2 Sherman, Valentine III,
194210:
194211: T-34 Model 1943 Tank, Marder III,
194212:
194301: T-34 Model 1943 Tank (late), SU-122 Assault Gun, Valentine IX, Captured Panzer IIIJ (late),
194302: SU-76 Self-Propelled Gun, SU-152 Assault Gun, Wespe, Grille (sIG 33 auf Pz38t),
194303: Panzer IVG (late),
194304: KV-8S Heavy Flamethrower Tank, Grille (sIG 33/1 auf Pz38t), Panzer IVH,
194305: Churchill III, Marder III (late),
194306: SU-76M Self-Propelled Gun, Nashorn,
194307: SU-76i Self-Propelled Gun, Panzer IIIN (late), Hummel,
194308: OT-34 Model 1943 Flamethrower Tank, T-34/57 Model 1943 Tank,
194309: KV-85 Heavy Tank, SU-85 Tank Destroyer, T-70 Model 1943 Light Tank, Lynx (Pz IIL), Puma (PSW 234/2 Armored Car),
194310: Panzer IIJ, Panzer IIIJ (short, late), Panzer IIIJ (late), Panzer IIIM (late), Flammpanzer III, Sturmgeschuetz IIIF (late), Sturmgeschuetz IIIF/8, Sturmgeschuetz IIIG (early), Sturmgeschuetz IIIG (early mid), Sturmgeschuetz IIIG (middle), Stuh42 Assault Howitzer (early), Stuh42 Assault Howitzer (middle), Sturminfanteriegeschuetz 33B, Captured T-34 Model 1942 Tank, Captured T-34 Model 1943 Tank (late),
194311: Captured Panther (Pz VA early), Captured SU-85 Tank Destroyer,
194312: ISU-152 Assault Gun, Sturmgeschuetz IV,
194401: Valentine XI,
194402: T-34/85 Model 1943 Tank, IS-1 Heavy Tank, Sturmgeschuetz IIIG (late mid), Jagdpanzer IV (early),
194403: OT-34/85 Flamethrower Tank,
194404: IS-2 Model 1943 Heavy Tank, IS-2 Model 1944 Heavy Tank (early), ISU-122 Assault Gun, Pz M15/42 738(i),
194405: T-34/85 Model 1944 Tank, M4A2(76)w Sherman, Captured T-34/85 Model 1944 Tank,
194406: IS-2 Model 1944 Heavy Tank, Sturmgeschuetz IIIG (late), Sturmgeschuetz IV (late), Stuh42 Assault Howitzer (late), Panzer IVJ, PSW 234/3 Heavy Armored Car,
194407: T-34/85 Model 1944 Tank (late), Wirbelwind,
194408: ISU-122S Assault Gun, Panzer IV/70(A),
194409:
194410: SU-85M Tank Destroyer,
194411:
194412: Ostwind, PSW 234/4 Heavy Armored Car,
194501: T-44 Tank, SU-100 Tank Destroyer, Hetzer (JgPz 38t), Jagdpanzer IV, Panzer IV/70(V), Brummbaer (Sturmpanzer IV, early), Brummbaer (Sturmpanzer IV, middle), Brummbaer (Sturmpanzer IV, late), Panther (Pz VD), Panther (Pz VD late), Panther (Pz VA early), Panther (Pz VA), Panther (Pz VG), Panther (Pz VG late), Tiger (Pz VIE early), Tiger (Pz VIE), Tiger (Pz VIE late),
Buczo. [ Bradypus variegatus ]
Alstar --. A co Ty masz alergię na angielski czy co ?? Zresztą i tak ważna jest tylko tabelka a ta jest niby po angielsku a chyba każdy rozumie o co chodzi ;)

GenArieL [ Konsul ]
a mam uczulenie a psik a pisik ;-) Buczo plika wysłaałęm
Buczo. [ Bradypus variegatus ]
IMHO --> Reguły Redwolfa są jeszcze niedopracowane. A napewno w dużym stopniu zmniejszają realizm gry. Zupełnie nie rozumiem dlaczego wyeliminował Hetzera aż do stycznia 45, tak samo jak Panterę czy Tygrysa I.
Buczo. [ Bradypus variegatus ]
Kurde do kogo ja piszę ?? :|
CHyba muszę odpocząć ;)

GenArieL [ Konsul ]
Buczo odpocznij od kompa ;-)
PiotrMx [ Generaďż˝ ]
najki-->6.42 to ciekawy i wyrownany okres. Ale wiele zalezy od terenu i wielkosci mapy. Do boju wchodza stugi IIIF z 80 mm pancerze praktycznie nie do ugryzienia od przodu. oslaniane z boku przez PzIVF2 wydaja sie nie do pokonania. Ale jak jest troche laskow, gorek to nagle z flanki i z tylu zaczynaja wyjezdzac T70 i robi sie ciekawie. Poza tym ruskie smg kosi i jedyne co im mozna przeciwstawic to finow.
Polecam ten okres.
twostupiddogs6 [ Pretorianin ]
Moim zdaniem sam pomysł z wybraniem jednostek przez komp. jest niezły. Jeśli zmierza się do chociaż przybliżonego modelu rzeczywistości - to jaki dowódca miał swobodę wyboru wojsk takich jakich chciał. Braiło się to co było, co przysłali dzisiaj z Rzeszy:)))))
Llordus [ Generaďż˝ ]
E tam - moim zdaniem wybor jednostek przez kompa mozna potraktowac co najwyzej jako ciekawostke :) i hobbystycznie mozna sobie tylko i wylacznie zagrac w ten sposob spara, celem poczucia klimatu tamtych walk. a w lidze powoduje to zbytnia 'losowosc' wyniku, co chyba nie jest celem rankingu :) (przynajmniej moim skromnym zdaniem).

Rah V. Gelert [ Generaďż˝ ]
Mi raz komp wylosowal samych green, do tego wzial piechote z halftrakami na stanie. Przeciwnikowi wyszly wojska vet. Po 10-15 turach nie mialem czym walczyc.
Przygoda fajna, ale to jest tak jak napisal Pejotl - ownie dobrze mozna rzucac moneta kto wygra.

Llordus [ Generaďż˝ ]
Hehehe, wlasnie mi przyszedl do glowy pewien pomysl :) Mianowicie nie bedzie problemow z grami ligowymi w ktorych np. komp losuje jednostki, albo w ogole cokolwiek :) Trzeba by tylko zmodyfikowac nieco nasza stronke oraz nasze podejscie :) Do istniejacych juz lig powinna dojsc "szczescioliga" - bralyby w niej udzial walki okreslone jako "sprawdzian szczescia" :D Moglyby to byc walki uznawane w pozostalych ligach jako ligowe albo spar, bez znaczenia, o ile wlasnie dochodzilby tu element szczescia ;).
Statystycznie rzecz biorac rzecz bylaby calkiem przydatna - zawsze oprocz pozycji w lidze mozna by sprawdzic poziom 'szczescia' kandydata na potencjalnego przeciwnika :P

merkav [ Aguś ]
Lustrzanka - najprostrza i najefektywniejsza metoda wyrownywania szans.

Anoneem [ Melodramatic Fool ]
StuG III F nie do ugryzienia ? Kto wie, ja go straciłem od ruskiej Matyldy z 500m w czółko :-)
el f [ RONIN-SARMATA ]
Jak ktoś bardzo chce wyrównanych szans to lepiej niech pogra w szachy... wprawdzie białe maja przewage tempa ale jest to jedyna różnica...
Brak zakupów i zdanie sie na kompa zabiłoby połowę przyjemności z gry.

Tlaocetl [ Dowódca Aliantów-Gazala ]
uważam debatowanie nad drobiazgowym wyrównywaniem szans bez sensu, zawsze można znaleźć jakiś punkcić i się przyczepić, mi tam nie przeszkadza jak przeciwnik bierze Tygrysa na pustyni, czy co tam sobie wymyśli :P
Buczo. [ Bradypus variegatus ]
Anoneem --> To akurat nie możliwe. Matylda na 500m ma tylko 63mm przebijalności a Stug ma 80 mm pancerza. Oczywiśćie mówimy o Stug IIIF (late)
Pejotl [ Senator ]
Buczo -> to mogl być źle zidentyfikowany Valentine z dzialem 57mm

jiser [ generał-major Zajcef ]
Buczo ~~> Zawsze jest możliwy weak point hit. Nie ma "niemożliwe", wystarczy wylosować 00 na K100 ;D

Marco^^ [ Pretorianin ]
przetlumaczylem ten tekst moze byc troche niezrozumialy bo to program robil ale zawsze lepsze cos niz nic :)
Ograniczenia Zbroi Redwolf dla wersji CMBB 1.0
Quickbattles Misji walki, gdzie ludzie wybierają ich własne siły ma problem " wyścig rąk" . Kiedy ludzie zwykle chcieliby spróbować nowe rzeczy i jak szybki przepływ gry od szybkich pojazdów, oni często są zmuszeni, by nabyć przynajmniej trochę najcięższych uchwytnych czołgów i pistoletów SP uchwytnych. Nie zdołanie zrobić tak często wywołają grę, gdzie jedna strona dostała najcięższego AVFs uchwytnego i inny gracz musi skoncentrować wszystkie wysiłki na zajmowaniu się nimi. To nie jest zapragnięte jako gra jak Walka, którą Misja jest o bogatych taktycznych wyborach i badając połączoną taktykę rąk. Częściej niż nie, "winowajca" wybrał ciężką zbroję nie uszkodzić gameplay, ale tylko być bezpieczny od jego dopponent robiącego to sam.
Dla CMBO mieliśmy reguły Fionn, ograniczając ciężką zbroję w kilku kategoriach. Ludzie zgadzają się na jedną z kategorii i wtedy ograniczają themself do nabywania tylko pojazdów pozwolonych na tym liście. W CMBB sytuacja jest trudniejsza, ponieważ gra rozciąga się szeroką granicę czasową. Jakieś praktyczne dobrowolne ograniczenie zbroi musi być ciężko plan ukierunkowane. Jako z jakimś ruleset dla jakiejś gry, złożoność musi zostać trzymana w minimum.
Ruleset przedstawiony tutaj tylko ogranicza pojazdy z zbyt grubą zbroją. W przeciwieństwie do stary CMBO Fionn rządzi, że to nie wyłącza pojazdów dla mienia zbyt dużych pistoletów. Jeżeli chcesz kupić Nashorn, by postrzelić Stuarts, wtedy oczywiście śmiało i bawią się (kiedy to trwa, hehe).
Jako wspomniany, stoły wykluczenia są dostosować się - ukierunkowany. Przez każdy miesiąc jest definicja czego najsilniejszy wspólny pistolet, ponieważ każda strona jest. Pojazdy wroga, które nie mogą zostać uderzony przez ten najsilniejszy wspólny pistolet są wyłączone.
Dokładna definicja jest: musieć być zaholowanym pistolet i i jeden pojazd, który dostaje się zabić szansę z "Nisko" albo lepszy o 550m głównej - - głowa, rozstrzeliwując AP. Rzadkość tego pistoletu i ten pojazd muszą być 50% albo mniej. Dużo wyjątków do tej reguły zwracają.
Tutaj są wydarzenia ta dostępność zmiany:
Fazy 1, 1941: wszystko nie killable do 37mm Pak36 pistoletu albo mieszkańca Związku Radzieckiego 45mm pistoletu AT jest wyłączony. Wczesny wojenny klub fanboy jest zaproszony.
Fazy 2, 194201 - 1942004: w January 1942 50mm L / 60 PaK38 staje się zwykle uchwytny i odtąd T -34 jest pozwolony. I w zwrocie, odkąd T -34 76mm L / 42 pistoletu jest teraz w grze, wszystkie pojazdy Osi wrażliwe do tego pistoletu teraz są pozwolone.
Fazy 3, 194205 - 194309: w maju 1942 Oś 75mm L / 43-48 staje się uchwytny. To pozwala czołgi KV dla mieszkańców Związku Radzieckiego. Zauważ, że niemieckie pojazdy z kompletny 80mm przodu jest pozwolony, od 76mm L / 42 na T -34 jest nadal radzieckim pistoletem odniesienia.
Fazy 4, 194310 - 194401: od października 1943 na Sprzymierzonym graczu ma zająć się kompletnymi 80mm przednimi pojazdami Osi używającymi pistolety SP i Wielki Post - dzierżawią czołgi i przestają jęczenie o T -34 pistoletu.
Fazy 5, 194402 - 194412: T -34/85 staje się uchwytny w lutym 1944. To ma mało natychmiastowego skutku, od zarówno typy amunicji dane do tego w CMBB 1.03 nie mogą dotknąć Pantery i Tygrys w odległości odniesienia. Jedyne pojazdy, które stają się niedawno uchwytne są Jagdpanzer IV (wczesnym) i Panzer IV / 70(). Hetzer, Brummbaer i przyjaciele jest nadal nie w.
Fazy 6, 1945: W Januar 1945 SU -100 i odtąd Pantera, Tygrys 1 i średni myśliwi czołgu staje się uchwytna. Superheavies pozostaje ograniczony: 3. Jagdpanther, Jagdtiger, Sturmtiger, Tygrys Króla i IS
Tutaj są tablice dostępności przez każdy miesiąc.
194106 194107 194108 194109 194110 194111 194112
194201 194202 194203 194204 194205 194206 194207 194208 194209 194210 194211 194212
194301 194302 194303 194304 194305 194306 194307 194308 194309 194310 194311 194312
194401 194402 194403 194404 194405 194406 194407 194408 194409 194410 194411 194412
194501 194502 194503 194504 194505
--------------------------------------------------------------------------------
Tutaj są pojazdy, które były ograniczone o jednej i stały się uchwytne z powodu odniesienia zmiany pistoletu:
194201: T -34 Modelu 1940 Czołgu, T -34 Modelu 1941 Czołgu, T -34 Modelu 1941 Czołgu (rzucona wieżyczka), T -34 Modelu 1942 Czołgu, T -34/57 Modelu 1941 Czołgu, T -26E Czołgu Ekranirovanniy, Valentine IV, Matilda II, R Renault -35, S Somua -35, IIc Panzer, Panzer 38(t)E, Panzer 38(t)G, IIIG Panzer, IIIH Panzer, IIIJ Panzer (krótki), IIIJ Panzer, IIIB Sturmgeschuetz, IIIE Sturmgeschuetz, IVE Panzer, IVF Panzer, Schwytany T -34 Modelu 1941 Czołgu,
194205: T -34 Modelu 1943 Czołgu (wczesny), KV -1 Model 1939 ciężki czołg, KV -1 Model 1940 ciężki czołg, KV -1 Model 1941 ciężki czołg, KV -1E ciężkiego czołgu, KV -2 Ciężki Czołg Ataku, KV -8 Ciężkiego Czołgu Miotacza ognia,
194310: IIJ Panzer, IIIJ Panzer (krótki, późny), IIIJ Panzer (późny), Panzer IIIM (późny), Flammpanzer III, IIIF Sturmgeschuetz (późny), IIIF Sturmgeschuetz / 8, IIIG Sturmgeschuetz (wczesny), IIIG Sturmgeschuetz (wczesny wśród), IIIG Sturmgeschuetz (środek), Stuh42 Atak Haubica (wczesna), Stuh42 Atak Haubica (środek), Sturminfanteriegeschuetz 33B, Schwytany T -34 Modelu 1942 Czołgu, Schwytany T -34 Modelu 1943 Czołgu (późny),
194402: Jagdpanzer IV (wczesny),
194501: Hetzer (JgPz 38t), Jagdpanzer IV, Panzer IV / 70(V), Brummbaer (Sturmpanzer IV, wcześnie), Brummbaer (Sturmpanzer IV, środek), Brummbaer (Sturmpanzer IV, późny), Pantera (Pz VD), Pantera (Pz VD późny), Pantera ( VA Pz wczesny), Pantera ( VA Pz), Pantera ( VG Pz), Pantera ( VG Pz późny), Tygrys ( VIE Pz wczesny), Tygrys ( VIE Pz), Tygrys ( VIE Pz późny),
--------------------------------------------------------------------------------
Tutaj są wszystkie pojazdy i kiedy oni stają się uchwytni:
194106: T -26 Modelowy 1931 Czołgu, T -26 Modelowy 1933 Czołgu, T -26 Modelowy 1935 Czołgu, T -26S Modelowy 1937 Czołgu, T -26S Modelowy 1939 Czołgu, T -26A Czołgu Artylerii, OT -130 Czołgu Miotacza ognia, OT -133 Czołgu Miotacza ognia, OT -134 Czołgu Miotacza ognia, BT -2 Szybki Czołg, BT -5 Modelowy 1933 Szybkiego Czołgu, BT -5 Modelowy 1934 Szybkiego Czołgu, BT -5A Czołgu Artylerii, BT -7 Modelowy 1935 Szybkiego Czołgu, BT -7 Modelowy 1937 Szybkiego Czołgu, BT -7A Czołgu Artylerii, BT -7M Modelowy 1939 Szybkiego Czołgu, IB Panzer, 15cm sIG33 auf Pzkw IB, Panzerjaeger ja, IIF Panzer, Flammpanzer II, Panzer 35(t), Panzer 38(t), IIIF Panzer, Panzer IVC, Panzer IVD,
194107:
194108:
194109: T -60 Modelu 1941 Lekkiego Czołgu,
194110:
194111:
194112:
194201: T -34 Modelu 1940 Czołgu, T -34 Modelu 1941 Czołgu, T -34 Modelu 1941 Czołgu (rzucona wieżyczka), T -34 Modelu 1942 Czołgu, T -34/57 Modelu 1941 Czołgu, T -26E Czołgu Ekranirovanniy, Valentine IV, Matilda II, R Renault -35, S Somua -35, IIc Panzer, Panzer 38(t)E, Panzer 38(t)G, IIIG Panzer, IIIH Panzer, IIIJ Panzer (krótki), IIIJ Panzer, IIIB Sturmgeschuetz, IIIE Sturmgeschuetz, IVE Panzer, IVF Panzer, Schwytany T -34 Modelu 1941 Czołgu,
194202:
194203: T -70 Modelu 1942 Lekkiego Czołgu, IIIF Sturmgeschuetz, Panzer IVF2,
194204: Marder II (wczesny), Marder III (wczesny),
194205: T -34 Modelu 1943 Czołgu (wczesny), KV -1 Model 1939 ciężki czołg, KV -1 Model 1940 ciężki czołg, KV -1 Model 1941 ciężki czołg, KV -1E ciężkiego czołgu, KV -2 Ciężki Czołg Ataku, KV -8 Ciężkiego Czołgu Miotacza ognia, Schwytany IIIF Sturmgeschuetz, IVG Panzer (wczesny),
194206: T -60 Modelu 1942 Lekkiego Czołgu, Schwytany IVF Panzer, Marder II, Panzer IIIL, IIIN Panzer,
194207: M3A1 Stuart, IVG Panzer,
194208: OT -34 Modelu 1942 Czołgu Miotacza ognia, KV -1S ciężkiego czołgu,
194209: M4A2 Sherman, Valentine III,
194210:
194211: T -34 Modelu 1943 Czołgu, Marder III,
194212:
194301: T -34 Modelu 1943 Czołgu (późny), SU -122 Pistoletu Ataku, Valentine IX, Schwytany IIIJ Panzer (późny),
194302: SU -76 Samo - Napędzonego Pistoletu, SU -152 Pistoletu Ataku, Wespe, Krata (sIG 33 auf Pz38t),
194303: IVG Panzer (późny),
194304: KV -8S Ciężkiego Czołgu Miotacza ognia, Krata (sIG 33/1 auf Pz38t), IVH Panzer,
194305: Churchill III, Marder III (późny),
194306: SU -76M Samo - Napędzonego Pistoletu, Nashorn,
194307: SU -76i Samo - Napędzonego Pistoletu, IIIN Panzer (późny), Hummel,
194308: OT -34 Modelu 1943 Czołgu Miotacza ognia, T -34/57 Modelu 1943 Czołgu,
194309: KV -85 ciężkiego czołgu, SU -85 niszczyciela czołgów, T -70 Modelu 1943 Lekkiego Czołgu, Ryś (Pz IIL), Puma (PSW 234/2 Opancerzony Samochód),
194310: IIJ Panzer, IIIJ Panzer (krótki, późny), IIIJ Panzer (późny), Panzer IIIM (późny), Flammpanzer III, IIIF Sturmgeschuetz (późny), IIIF Sturmgeschuetz / 8, IIIG Sturmgeschuetz (wczesny), IIIG Sturmgeschuetz (wczesny wśród), IIIG Sturmgeschuetz (środek), Stuh42 Atak Haubica (wczesna), Stuh42 Atak Haubica (środek), Sturminfanteriegeschuetz 33B, Schwytany T -34 Modelu 1942 Czołgu, Schwytany T -34 Modelu 1943 Czołgu (późny),
194311: Schwytana Pantera ( VA Pz wczesny), Schwytany SU -85 niszczyciela czołgów,
194312: ISU -152 Pistoletu Ataku, Sturmgeschuetz IV,
194401: Valentine XI,
194402: T -34/85 Modelu 1943 Czołgu, IS -1 ciężki czołg, IIIG Sturmgeschuetz (późny wśród), Jagdpanzer IV (wczesny),
194403: OT -34/85 Czołgu Miotacza ognia,
194404: IS -2 Model 1943 ciężki czołg, IS -2 Model 1944 ciężki czołg (wczesny), ISU -122 Pistoletu Ataku, Pz M15 / 42 738(i),
194405: T -34/85 Modelu 1944 Czołgu, M4A2(76)w Sherman, Schwytany T -34/85 Modelu 1944 Czołgu,
194406: IS -2 Model 1944 ciężki czołg, IIIG Sturmgeschuetz (późny), Sturmgeschuetz IV (późny), Stuh42 Atak Haubica (późna), IVJ Panzer, PSW 234/3 Ciężki Opancerzony Samochód,
194407: T -34/85 Modelu 1944 Czołgu (późny), Wirbelwind,
194408: ISU -122S Pistoletu Ataku, Panzer IV / 70(),
194409:
194410: SU -85M niszczyciela czołgów,
194411:
194412: Ostwind, PSW 234/4 Ciężki Opancerzony Samochód,
194501: T -44 Czołgu, SU -100 niszczyciela czołgów, Hetzer (JgPz 38t), Jagdpanzer IV, Panzer IV / 70(V), Brummbaer (Sturmpanzer IV, wcześnie), Brummbaer (Sturmpanzer IV, środek), Brummbaer (Sturmpanzer IV, późny), Pantera (Pz VD), Pantera (Pz VD późny), Pantera ( VA Pz wczesny), Pantera ( VA Pz), Pantera ( VG Pz), Pantera ( VG Pz późny), Tygrys ( VIE Pz wczesny), Tygrys ( VIE Pz), Tygrys ( VIE Pz późny),
Biała Władza!!!
Tylna Władza!!!
mozna nawet posmiac z tego tlumaczenia have fun :)

merkav [ Aguś ]
No z tego tlumaczenia nic tylko sie posmiac :D mieszkańca Związku Radzieckiego 45mm pistoletu

Wozu [ Panzerjäger Raider ]
Tez smialem sie z tego mieszkanca Zwiazku Radzieckiego 45mm pistoletu :D. Ale "wyśćig rąk" tez jest niezly. To nawet fajny zwiazek frazeologiczny na zastapienie "wyscigu do flagi" lub doslownie z "arms race" - "wyscigu wojsk".
Kłosiu [ Senator ]
rewelacja :D Najlepsze jest ISU -122 Pistolet Ataku :D
najki [ Legionista ]
PiotrMx --> PzIVF2 sa dosc drogie a na dodatek dla kv nie stanowia one zbyt duzego problemu . A stug IIIF Late ma malo amunicji w porownaniu chociazby do kv , jest wolniejszy od kv , i nie posiada karabinow maszynowych. Takze przewaga sug IIIF Late wcale nie jest tak oczywista

Marco^^ [ Pretorianin ]
mowiłem prawdziwy majstersztyk ale mimo to da się zrozumieć sens autora textu :)
PiotrMx [ Generaďż˝ ]
najki-->nie mam dobrych doswiadczen z kv- wolne to a dlugolufowa 75 przebija go na wylot. Co nie znaczy, ze pz4 F2 w walce na szeryfa wygra z kv. Ale w walce manewrowej na standardowej mapce zabawa jest dosc wyrownana.
von Izabelin [ Luftgangsta ]
Genialne:)
Najki--> Spróbuj tylko rozjechac pluton stugII late które się osłaniają...
trzeba minimun t-70 w liczbie 4 oraz kv z przodu do sciągania ognia...
A kv jest wolne, ma tak naprawdę kiepski pancerz vs stugIII (który nie jest o wiele droższy, a na var rarity w ogóle bije na głowe kv:P
Liczba ammo w stugu jest wadą, ale nie tak straszną, bo jeden stug w QB nie musi nacierać na 10 KV i by mu ammo nie starczyło.
Do walk z piechotą nie ma wystarczającej ilości, ale to jest samobiezny pak na kólkachi za 80mm pancerza a nie sherman:P
Amerykańskie m10 też ma mało ammo HE.
Killerem na piechotę są tanie krótkolufowe pzIV wyposazone w canistery i mnogość HE
Trzeba tylko umiejetnie używać obydwa rodzaje i po zabawie.
są jeszcze mardery, używane na shoot&scoot mają wielką szansę sfajczenia KV, a celność KV poza 500m pozostawia wiele do życzenia, co nie można powiedzieć o marderze (tylko koniecznie wersje z 50mm pancerzem, bo inaczej wszelakie lekkie pukawki gromią je:P
PiotrMx [ Generaďż˝ ]
von Izabelin--> z ust mi wyjałes :-). Tylko, nalezy dodac ze walka nie polega na stawaniu na gorce lub wyjezdzaniu na szeryfa ale trzeba manewrowac i szukac dojscia do wrogich puszek z boczku. Chociaz musze przyznac ze czasami wyjezdzam na szeryfa. Tylko, ze w wersji radzieckiej. Czyli 3 na 1.
najki [ Legionista ]
von Izabelin --> 42.6 - koszt stug IIIF Late regular 204 KV1 reg - 128 Jesli gra sie na CA Mechanized 2000 to niemcy moga sobie pozwolic na jednego stuga ( 400pts powiedzmy nawet 2) a ruscy na 6 KV1 , wiec przewaga niemcow przestaje juz byc taka oczywista.

mgk [ Generał - Pacyfista ]
Tak wszystko racja ale ja bym wolał ciekawą mapę żeby można było te wszystkie manewry uskuteczniać a w turnieju na 2000 pkt mamy mapę small rural i czasami bardzo mało drzewek więc w mojej walce walimy z górek na sheryfa :-)
von Izabelin [ Luftgangsta ]
PiotrMX--> Oczywiscie jak wróg ma t-70, a ty tiger'a, to można na szeryfa;)
Najki--> Co to jest CA mechanized???, znam tylko osobno CA i osobno mech, ale połączonych nie.
6 KV jest do niczego, bo dalej starcia na czoło nie wygrają, a flankowanie stuga KV-em jest bezsensu:)
Specjalnie że można sie na coś nadziać, np 75mmPAK, czy tank hunter'a, czy co tam jeszcze w krzaczkach się schowa;))
Oczywiście umj. manewrując KV-ami, można unikac stugi, i masakrować piechotę, (czyli przeznaczenie KV:), bo nikt mi nie wmówi że coś o takiej prędkości do "prawdziwy" czołg bojowy, a nie infantry support tank.
mgk--> Ale walenie z górek na szeryfa, można robić sprytniej, np hull down, wzdłuż krawędzi wzgórza (więc nic cię nie oflankuje), na shoot & scoot:) itd... (specjalnie jak się ma stugIIIF z 50mm:)

Hanoverek [ Konsul ]
A zagrałby ktos dzisiaj po poludniu w cmbb tc/ip za 1500?41,wzialbym niemcow - chcialbym cos przetestowac :)carms,small hills ,village.
Pzdr.
Amerilias
von Izabelin [ Luftgangsta ]
UWAGA< ACHTUNG, amerlias coś knuje:P
nie dajcie się zlapać, wasze t-34 i kv-1/2 nie przeyzyją walki z jego pzI:)))
Koniec komuniaktu:P
Hanoverek [ Konsul ]
w 41 jestem w stanie rozwalic KAZDY sowiecki czolg, w przeciagu minuty od rozpoczecia akcji ,carms 1500 bez strat , podobnie w 45 moge rozwalic kazdy najciezszy nawet niemiecki czolg w podobnym czasie , prawdopodobienstwo okolo 2/3 :P ,wady mojej broni pozostawie w ukryciu :P
Plantator [ spamer ]
to ja się piszę na walke, chciałbym zobaczyć tą tajną broń w akcji
Hanoverek [ Konsul ]
Moj zestaw AT w 41 to 3x37AA ,stosunkowo blisko siebie sa bardzo skuteczne,prawie niewykrywalne - w przeciagu jednej tury w testach z kompem dawaly sobie rade z kv skoncentrowanym ogniem gdzie pozostale radzieckie czolgi ich nie widzialy tylko miec dobry teren!Podobnie daja sobie rade ruskie 20mmAA i 37mmAA ,kosztuje niewiele , w grupach po 6 przy dobrym terenie ,skoncentrowanym ogniem po 4/6 naraz niszczyly tigera, pantere, w przeciagu 20-60 sek bedac na ogol niewykrywanymi , KT niszcza podczas testow w przeciagu 1 tury ,1.5 tury , mogli tylko wiac !Potem zostawalo mi tylko wprowadzac swoje czolgi,z czlowiekiem pewnie bedzie gorzej.....

oskarm [ Future Combat System ]
Amerilias --> a czy ty masz wersję 1.03 BB? Bo jak masz wcześniejsze to nawet pojedyńczy flak mógł zatrzymać wszystko :-).
Hanoverek [ Konsul ]
Mam 1.03 i potrzebuje ich odpowiednio duzo jak do tej pory zeby sie w ciagu turki wyrobic potrzebowalem 3 flaczki

oskarm [ Future Combat System ]
Rzeczywiscie, potwierdzam! Sam przeprowadziłem testy i wyniki są szokujące, w ciagu 3 tur 3x 37mm rozwaliło 3xKV1, W tym czasie 4x 20mm rozwaliło 1 KV z 3, A pojedyńczy Pak 38 nie rozwalił żadnego. Działa były ustawione w lesie bez dowódców. 37mm jest najmniej wykrywalnym działkiem (sic!) rozpoznawane jest jako infantry sounds !!!!!!
Przeprowadzę identyczny test w CMAK na Matilda'ch ciekawe czy zadziała.

von Izabelin [ Luftgangsta ]
ruskie 25mm AA jest tez świetne na stugi i pantery i inne "cuda':))
Ale nie używałem jeszcze 37mm enamsse, choć wiem ze jest zabójczy dla lekkich tanków;P
P.S miałem rację że amerlias coś knuje;))

Hanoverek [ Konsul ]
moje niemieckie 3x20mmAA w ciagu jednej tury rozwalilo KV w 41 roku , w nastepnej turze podjely walke z pojedynczymi t34 i rowniez go skasowaly , caly czas ukryte w lesie w pewnych odstepach, niewykryte ! :O
Pytanko do ekspertow: Czemu to dziadostwo jest takie niewykywalne? Czy nie AA nie uzywaly pociskow smugowych do poprawek?
Hanoverek [ Konsul ]
A sprobojcie jak ruskie 20mm AA za 20pkt dzialaja na tigery i pantery - czasem to nawet i 30sek wystarcza :P
Prosze o nazwanie tego sposobu "Na Ameriliasa" jesli bedzie skuteczny! :P CZYZBY KONIEC Z SZERYFAMI?

oskarm [ Future Combat System ]
Zrobiłem identyczne testy w CMAK przeciw Matildzie w 6 tur: 3x sPzB 42 - nie zniszczyły zadnej Matildy, 4 flaki 20mm zniszczyły 3 Matildy, 3 flaki 37mm zniszczyły 2 Matildy, 1 Pak 38 zniszczył 1 Matildę. I znów 37 mm było najtrudniej wykrywalne.
Chyab ta niewykrywalność to lekka przesada, bo wszystkie czołgi stoją IOM po 1-2 minutahc pozycje działek powinny być namierzone, w końcu dymu jesc po wystrzałach całkiem sporo.
Acha jeszcze jedno, testy były przeprowadzana an odległości 780m

Hanoverek [ Konsul ]
moj rekord 3 ruskie 37aa w ciagu 39 sekund niscza pantere w 45 od przodu! I TO STOJAC W POLU ZBOŻA Mwuahahahahah
Kłosiu [ Senator ]
Nie wiem co wy w tym nowego widzicie? Ten problem jest juz od BO, dlatego reguly Fionna Kelly zabraniaja flakow. 3x 20 czy 25mm FlaK rozwala kazdy czolg w ture, chyba ze jest w hulldown, wtedy mozna co najwyzej zarobic gun damage. Jak nie jest w hulldown, to zarabia gun damage i track hit i zaloga wychodzi ;) Takie uzycie flakow zakwalifikowalbym jako lekko niehistoryczne, lekko, bo flakow faktycznie czasem uzywano do unieruchamiania czolgow.

mgk [ Generał - Pacyfista ]
Ja nigdy nie używałem tych działek w ten sposób ale pojedyńcze to i owszem - a tego reguły nie zabraniają - kiedyś to jeszcze były niezniszczalne flaki na kółkach :-)

merkav [ Aguś ]
Amerilas - naprawde facsynujace, nie ma to jak czerpac przyjemnosc z wad gry i je wykozystywac...

swietlo [ Canaille Carthagienne ]
MGK-- kiedys znaczy w CMBO - nadal są niezniszczalne szdkf 7/1 i 7/2
Hanoverek [ Konsul ]
6x25mm ruskich AA za sume 150 pkt bez problemu,stojac w otwartym polu załatwia jagdtigera w ciagu 30-60 sek :D STRATY ZERO!
MGK- a błedy to sie moze powinno zglaszac zeby je usunieto co?
Nie rozegralem zadnej walki z uzyciem tej taktyki , zaczalem z tylko spara z Drakulą.
Hanoverek [ Konsul ]
sory,mialo byc Merkav nie Mgk .
Lt Ursus [ Generaďż˝ ]
Co do niewykrywalności działek 20mm to była ona na poziomie ckm z kilkuset metrów bo były one dość małe , łatwe do maskowania, strzelały bezdymną amunicją, a błysk z lufy był niewielki. To samo dotyczy działek 37 mm ppanc. 37mmplot to już spory rozmiar. Jest dostępnych wiele zdjęć przedstawiających działka 20 mm przygotowane do ognia do celów naziemnych. Ich skuteczność na czołgi była chyba też nienajgorsza skoro na uzbrojenie pojazdów zwiadowczych i czołgów wybrano właśnie działko 20 mm ze względu na siłę ognia. Nawet ciężki czołg ma dużo elementów jak np gąsiennice które łatwo zniszczyć kalibrem mniejszym niż potrzebny do przebicia głównego pancerza.
Wracając do niewykrywalności to chyba w Kompanii Braci jest fragment że przez kilka dni nie mogli wykryć skąd strzela do nich działo 88mm a stało kilkaset metrów od ich pozycji.
W sumie skuteczność szybkostrzelnych działek wynika z masy pocisków uderzających w cel i któryś zawsze coś bardziej wrażliwego może uszkodzić. Skuteczność takiego ostrzału nie odbiega bardzo od prawdy historycznej. Działko typu Vulcan strzelając ok 5000 pocisków /min przewierca w kilkanaście sekund duże kamienice i budynki oraz doprowadza do stanu nieużywalności prawie każdy pojazd.
Działko są tanie ale wymagają odpowiedniego terenu a i piechota łatwo je niszczy jak już wykryje. Dodam też fakt że aby były skutecznym wsparciem trzeba je przemieszczać. Jak się gra na mapach gdzie nie ma szans z pozycji wyjściowych widzieć rejony walk to dochodzi inwestycja w ciągniki a to już nie czyni ich tak tanimi.
Hanoverek [ Konsul ]
Wlasnie! Jak gralem z Drakula , to teren trafil sie wyjatkowo lipny, podciagnalem dzialka na ciezarowkach najblizej jak tylko moglem , nastepnie przylecial samolot sowietow :) ,rozbil pzIV , rozbil 3 z 4 ustawianych dopiero dzialek :0 i odlecial :) Skoro uzywanie dzialek jest nie fair to moze i uzywanie samolotow tez powinno byc zakazane (trzeba z kilka zeby je zestrzelic) , no a jesli wolno , to w takim razie czemu nie strzelac do szeryfow? A moze tylko do samochodow panc? ;) I skoro czlowiek bierze ciezki armor w 41 to czemu sie przed nim nie bronic? I co to znaczy ciezki ? itp,itd......

GenLee [ Konsul ]
Czyli z tego wynika, że nadchodzi moda na powszechne stosowanie hordy działek AA.
merkav [ Aguś ]
Amerlias - to ze jej nie uzyles w grach ligowych nic nie znaczy, wystarczy ze dalej temat i teraz wiele osob bedzie takie cos wykozystywalo. Jak chcesz sie bronic przed ciezkim pancerzem w 41 roku to kup Flaka 88mm...

Rah V. Gelert [ Generaďż˝ ]
merkav - problem w tym ze Flaka 88mm mozesz rozstawic tylko raz, nie da sie go przemiescic. Jak zle wypatrzysz miejsce do rozstawiania to kicha. Do lasu go juz tez nie wstawisz, bo zadna ciezarowka tam nie wjedziesz.
Co chyba tez nie jest zgodne z prawda historyczna.
Lt Ursus [ Generaďż˝ ]
Z działem 88mm jest problem z rozstawieniem . Nie wiem dlaczego rozstawia się niewiele dłużej od PAKa 40 a nie można go złożyć i przemieścić po rozstawieniu. Byłoby to sgodne z prawdą jeżeli do załadowania i rozstawienia potrzeba by było po prostu dużo więcej czasu niż dla innych dział bo tu trzeba odczepiać o podczepiać koła ale uatrakcyjniło by grę. W Afryce i w Rosji te działa były dość mobilne i szybko się przemieszczały i rozstawiały
Nie obawiam się że nastanie era działek 20 mm bo jeżeli się gra CA to limit na support ogranicza zakup. Wolę zwalczyć czołgi tradycyjnymi metodami a mieć kilka dodatkowych MG 42 na piechotę. Zresztą ostrzał 2-3 MG42 potrafi spowodować opuszczenie działka przez załogę co wypróbowałem do nieszczenia z 200-300 m działek 45 i 57 mm. Obecnie i tak jak się gra z samolotami to wiele osób bierze po 2-4 działka.
Równie dobrze można mieć tu zastrzeżenia do samolotów. O ile w BO atak samolotu był losowy i przeciętnie skuteczny to w BB a szczególnie w AK samoloty są mocno przegięte. Każdy atak na cel inny niż czołg to 100% sukcesu. W rzeczywistości czasem ciężarówkę samolot atakował kilka razy. Robiłem próby z ciężarówkami jadącymi Fast i samolot atakując prostopadle trafiał zawsze ile razy atakowałi zawsze niszczył. Ataki lotnicze nie miały takiej skuteczności. Czasem atak całego dywizjonu nie powodował żadnych istotnych szkód poza paniką i zamieszaniem. Całkiem zadziwiająca jest skuteczność ataków bombowych chyba kilkaset procent bardziej zawyżona niż rzeczywista. W czasie wojny do niszczenia czołgów zaczęto używać lotniczych działek większych kalibrów i rakietbo okazało się że ataki bombami mają znikomą skuteczność przeciw czołgom.

Tlaocetl [ Dowódca Aliantów-Gazala ]
akurat co do samolotów to się nie zgodzę, że są przegięte - nie wiem skąd masz te dane o nie powodowaniu strat, poza paniką i zamieszaniem, wg. mnie to samoloty powodowały ogromne straty w sprzęcie zmechanizowanym, a działek i rakiet zaczęto używać, bo rzeczywiście jak się nie trafiło bombą to nie było czym dobić drania, a nie dlatego, że bomby miały znikomą skuteczność przeciwko czołgom ;)
Hanoverek [ Konsul ]
Cała moja ta historia z dzialkami zaczela sie od tego jak stracilem 3/4 moich sil pancernych od bodajze hurricane'a typ II w bitwie z oskarmem,zabraklo mi dzialek po prostu.Kiedys WHFRP zdarzylo sie jak czlonek naszej druzyny,bardzo silna postac - zlodziej postanowil sledzic kilkoro dzieci z miejskiej biedoty,zostal zauwazony a kiedy zaczal do dzieciakow pyskowac przekonany o swojej sile to zaczely rzucac wen kamieniami , w koncu wylecialy dodatkowe losowe obrazenia i zlodziej o malo nie zginal (stracil przytomnosc), pomyslalem ze moze i mozna sprobowac tak z czolgami w cm? Radzieckie 25mmAA kosztuja po 25pkt sztuka i ze 3 wystarcza zeby oduczyc cwaniakowania na szczycie gorki cięzkim sprzętem (przynajmniej zmusic do schowania- immobilized w takiej sytuacji to za chwile abandoned) i szczerze mowiac jakos nie mialbym skrupółów zeby uzyc tego sposobu przeciw facetowi ktory mi proponuje gra na plaskim unrestricted przeciwko szwabom ( a byli tacy) , teoretycznie najlepsze w takiej sytuacji byly czolgi "srednie", pzIV,szermy, t34 - bo zdazyly by uciec albo znalezc miejsce gdzie dziala nie siegaja.
Hanoverek [ Konsul ]
Lt Ursus- jesli uzywales mg42 przeciwko dzialkom 45 i 57 mm AT to sie nie dziwie ale z AA tego nie zrobisz bo na ogół nie widać ich pozycji.
Holmes__ [ Konsul ]
Frakcja Fanatyków Flaków -->
W walkach ze mną zgadzam sie na wszelkie kombinacje flaków. Nawet 25 x 20mm czy 37 mm. To dostarczyciele łatwych punktów. Trochę wysunięci zwiadowcy wypatrują je i identyfikują po kilku strzałach. Potem byle moździerz 50 mm roznosi jedno po drugim :o). Ich skuteczność sprawdza się tylko wówczas, gdy przeciwnik jest optymistą wystawiającym swoje puszki na otwartą przestrzeń.
Lt Ursus -->
1. Dopiero w AK wartość lotnictwa została jako tako odzwierciedlona. Ciągle jednak skuteczność ataków z powietrza jest tylko symboliczna. Gdyby bowiem w realu (vide: wspomnienia Sq. Lead. Swance) Hurr II C zobaczył kolumnę 8 x PzIV, to w ciągu 10 minut pozostałoby 8 wraków z czterocentymetrowymi dziurami. Gdyby seria CM realistycznie odzwierciedlała skuteczność lotnictwa, to na wygranie bitwy na 2000 wystarczyłoby wziać ze 4 maszyny jabo albo ze dwa Stuka + 109 F osłony :o)
2. Jeżeli jakiś pilot atakował ciężarówkę po kilka razy i leciał czymś lepiej uzbrojonym niż Jak-1, to powinien zastanowić się nad przekwalifikowaniem na kucharza;o). Przykładowo - Spitfire "dziewiątka", który latał dla PFT i dopadł kolumnę niemiecką na halftruckach i ciężarówkach posłał do wszystkich diabłów 4 z nich w jednym przelocie. Generalnie, przy prędkości przeciętnego samolotu myśliwskiego i jego uzbrojeniu (nie wspominając już o jabo) żaden cel naziemny mniejszy od bunkra nie ma większych szans.
3. Atak całego dywizjonu byłby nieskuteczny, gdyby chłopaki latali na Zlinach :o) Nawet "Rata" marnie uzbrojone i stosunkowo wolne siały potworne spustoszenie wśród niemieckich kolumn pancernych na początku Barbarossy. A kiedy ruskie doczepili im jeszcze rakiety, to urządzały prawdziwe rzeźnie.
Przykładem mogą też być nocne rajdy na niskich wysokościach praktykowane przez Moskity. Cztery trójki potrafiły napsuć tyle w ciągu dwugodzinego lotu, co kompania pancerna w tydzień.
4. Niszczenie czołgów za pomocą broni pokładowej było stosowane od samego początku wojny. Ale wbrew pozorom ataki bombowe na czołgi były niezwykle skuteczne - zwłaszcza z lotu nurkowego. Szczególnie wsławiły się to Stuki - w kampanii francuskiej tłukły puszki żabojadów bez strat własnych. Sturmowik też używał specjalnych bomb (w tym kasetowych) do likwidacji niemieckich pancerniaków. Nawet Wittman dokonał żywota trafiony rakietą z Typhoona.
Zatem miłośnicy wojsk lądowych powinni cieszyć się, że CM tylko symbolicznie odzwierciedla znaczenie lotnictwa na polach walki II WŚ. W przeciwnym razie bitwy trwałyby 15 minut, a nad dymiącymi zgliszczami krążyłyby Sturmoviki, Focke-Wulfy lub "Dzbanki" szukając czegoś, co jeszcze dawałoby znaki życia :o)
Kłosiu [ Senator ]
Hanoverek --> demonizujesz te AA. Fakt ze wykrywalnosc maja tylko nieco wieksza niz MG, ale jak troche piechoty dojdzie na 500m to widac je jak na dloni. Flaki to zagrozenie dla uzywajacych ciezkich drogich czolgow, i bardzo dobrze, bo troche ograniczaja masowe kupowanie potworow ;) Poza tym wystarczy stac w hulldown i nie zatrzymywac sie na wiecej niz ture i z reguly nic sie nie stanie.

Hanoverek [ Konsul ]
Holmes - I to jest postawa! Zagraj ze mna spara/lige jesli tylko masz ochote!
Hanoverek [ Konsul ]
klosiu - moje walki byly tylko testami z komputerem, juz w pierwszej z czlowiekiem nie bylo tak rozowo! A co do potworow to i dobrze sie stanie jak sie wiecej bedzie uzywac nieco normalniejszych czolgow.
mgk [ Generał - Pacyfista ]
Ja chętnie używam też poczwórnie sprzężonych działek 20mm żadna piechota nie podejdzie pod takim ostrzałem ;-)
Hanoverek [ Konsul ]
wlasnie sobie testuje pluton waffli kontra 3x25AA (sa tansze ) i na 450 metrow ss nie potrafi dostrzec moich dzialek schowanych w lasach , poproboje jeszcze ale z czlowiekiem i tak pewnie bedzie gorzej.
Hanoverek [ Konsul ]
z 300 metrow juz praktycznie w 2/3 wypadkach piechota namierzala strzelajace dzialka ukryte w scattered trees
Lt Ursus [ Generaďż˝ ]
Holmes-- > Nie mogę się z tym zgodzić do końca, to znaczy z tym że samoloty są jeszcze niedowartościowane. Oczywiście powyżej rzuciłem pewną tezę bardzo ogólnie. Faktem jest że w kampanii francuskiej Ju 87 wykazały dużą skuteczność na czołgi ale wynikało to raczej z kalibru bomb (250-500 kg ) rzucanych kilka do kilkunastu metrów od czołgu(trafienia bezpośrednie były rzadkością) Należy dodać że był to najcelniejszy bombowiec między 1939 a 1945 rokiem jeżeli nie uwzgldniać japońskich bombowców nurkujących floty Val. Bombardowanie z lotu innego niż nurkowy było już bardzo mało precyzyjne. Gdyby jeden Hurricane mógł zniszczyć 8 czołgów to przy liczbie samolotów MKII z działkami 20 i 40 mm w Afryce AK powinno postradać wszystkie czołgi po kilku dniach. Samoloty zadawały dużo strat ale to trzeba przeliczać na ilość lotów a tu już wypadnie że zadawały straty raz na kilka lotów i to jest przesadzona w CM BB i AK. Posłużę się danymi. Na łuku kurskim samoloty szturmowe (Fw 190, Ju 87 z działkami 37mm i Hs 129 z działkami (ok 60 maszyn)wykonały 2400 lotów atakując pojazdy pancerne i niszcząc ok 200 czołgów i dział szturmowych czyli jeden czołg na 12 lotów ( nie ataków). Raport z 16grudnia 1945 z Belgii podawał że 237 operujących tego dnia samolotów zniszczyło 143 pojazdyi 40 pociągów (właściwie lokomotywy a wtórnie pociągi). Był to efekt polowania na tyłach . W czasie akcji przeciwnko pojazdom wojskowym wychodziło znacznie gorzej. Jeżeli trafili na kolumnę na szosie lub stłoczone pojazdy albo czołgi to mogli zadać duże straty ale w warunkach walki ataki na rozproszone cele były mniej efektowne a takie mamy głównie w CM. Bywało że dywizjon P47 niszczył w czasie akcji 10 czołgów (tyle zgłosili jako trafione) a też i tak że 12 P-47 atakując bombami i ogniem ckm nie mogło przez 30 minut trafić klub uszkodzić unieruchomionego z braku paliwa, stojącego na drodze King Tigera podczas ataku w Ardenach(czyli cały dywizjon nie trafił jednego czołgu i wiadomo że ten KT ocalał). Powinno być bardziej losowo i mniej skutecznie a czołgi powinny móc chować się na skraju lasu. Mam zapis o tym jak sztab Rommla atakowało kilkanaście samolotów(bomby i ckmy) i przez ponad godzinę i nie stracono bezpowrotnie żadnego pojazdu a było tylko 2 zabitych i kilku rannych.
Generalnie było tak że ataki lotnictwa przynosiły duże straty bo celami były stłoczone na drogach wojska i pojazd i w tych warunkach można było niszczyć kilka pojazdów w czasie jednego lotu lub ataku. Walczące i manewrujące pojazdy odwracały tą proporcj ę a tak mamy w CM. Tu nie ma konwojów ciężarówek na drodze. Zresztą jak sprawdziłem w praktyce jak pojazdy jadą szergiem po drodze to samolot atakuje zawsze prostopadle i niszczy jeden pojazd co uchodziło za dość trudne i zawsze uczono pilotów atakować wzdłuż drogi bo w poprzek jest mała szansa na trafienie.Poza tym jak już raz samolot zobaczy pojazd to nie można go schować zanim nawróci. Poza tym pojazd atakowany realizuje swoje zadanie jakby nie widział samolotu.Jak zobaczy inny czołg to ucieka ale nie robi nic atakowany z powietrza np wjechać mógłby za domn czy za las. Ciężarówki nie rozpraszały się atakowane przez samolot i jechały dalej, ale rozpraszają się na widok czołgu. Tak więc samolot jest tu oddany niewłaściwie i można powiedzieć że podobnie jak niemieckie pojazdy z działkami plot w BO. Jest to broń nie dająca widocznej reakcji przeciwnika i skuteczna w 100% w ataku na nieopancerzone cele trafiając zawsze(też robiłem próby), niewrażiwa na ostrzał z ziemi i nie obowiązują go zasady celowania innych pojazdów i dział a tylko czy może przebić cel czy nie. Typhoon atakując rakietami ponoć trafiał raz na kilka ataków. a i atak z działek bywał skuteczny na poziomie 30-50%. Jak jakiś Spitfiere atakował samochód Rommla w Normandii to ponoć nawracał ze 3 razy chybiając.
Gdyby jak w CM każdy atak miał 80-90 % szans na sukces to przy kilku tysiącach szturmowców u Rosjan i potem uwzględniając liczbę samolotów u Aliantów Niemcy nie powinni mieć czołgów po dwóch dniach walk na obu frontach. Niemcy mieli w Normandii kilkaset czołgów a Alianci kilka tysięcy samolotów a walki trwały przecież jakiś czas i głównie w dzień
Rah V. Gelert [ Generaďż˝ ]
Lt Ursus - dokladnie, mi w AK zdarzylo sie ze samolot namierza carriera stojacego za wysokim budynkiem. Nie mial prawa go widziec. Dopiero jak samolot byl tuz tuz carier wyjechal za budynku. Oczywiscie samolottrafil

Jaskiniowiec [ Pretorianin ]
RaH ~~> Wiem o którego carriera chodzi ;]
Ty się ciesz, że ta piguła nie spadła na twoje 3 X M3 Lee co je w hull down za górka chowasz i nie masz odwagi wyjechac. Wnerwiły mnie te drzwi od stodoły - mając jak na dłoni trzy tanki to on na jakąś drezynę poluje co ją RaH za kurnikiem chowa

mgk [ Generał - Pacyfista ]
Mac zestrzelił mi atakującego spita :-) Więc ostrzał z ziemi może być skuteczny tylko trzeba mieć czym strzelać a nie trzymac działka p-lot pochowane po kilka w nadziei że im się jakiś King Tiger przed lufy nawinie

mgk [ Generał - Pacyfista ]
--> Jaskiniowiec , ciesz się że masz ambitnego lotnika nie wali w ielkie cele tyko szuka wyzwania - może i na snajperów zapoluje ;-)
Rah V. Gelert [ Generaďż˝ ]
Samolot to i km potrafi zestrzecic.
Zrobilem kiedys test w BB : 20x ISU-152 (maja km 12,5mm) vs lotnik.
Mapa plaska jak stol. samolot nawet do polowy nie dolecial ;)
Choc za drugim razem zestrzelony zostal dopiero w trzecim przelocie, a zniszczyl jedna maszyne a druga uszkodzil.
Holmes__ [ Konsul ]
LtUrsus:
1. Samoloty w CM atakują również całe kolumny --> w mojej walce z marco Hurricane przejechał się _wzdłuż_ drogi działkami i rakietami po zmotoryzowanej kolumnie (ciężarówki) osłanianej przez PzIV.
2. Obrona plot w CM bywa skuteczna, a nawet bardzo skuteczna od veterana w górę.
3. Samolotom w CMAK zdarza się spudłować i to stosunkowo często! Widziałem ataki Spitfire z działek na drużyny piechoty, po których nie było żadnych strat.
4. Dlatego, że bombardowanie poziome było mało skuteczne na czołgi, to wprowadzono bomby kasetowe. Np. te ze Szturmovika były śmiertelnie groźne dla większości pojazdów pancernych - we wspomnieniach Niemców z frontu wschodniego bomby kasetowe opisywane były jako przekleństwo pancerniaków. Z drugiej strony, 190F siały spustoszenie wśród ruskich oddziałów pancernych (póki ich nie pogoniły kufajmany).
5. Podałeś dane statystyczne dotyczące Europy i częściowo Rosji. Zapominasz, że CMAK to pustynia - olbrzymie, otwarte przestrzenie, gdzie jedynym ratunkiem dla czołgów przed lotnictwem były chumry kurzu wzbijane przy jeździe na maksymalnej prędkości.
To co nazywasz przesadzoną skutecznością lotnictwa szturmowego, to ciągle tylko symbolika. Raporty Luftwaffe operującego na pustyni (bardzo skrupulatnego w swoich statystykach) zawierają relacje z lotów Bf110, które wracały mając na koncie 4-5 spalonych wozów pancernych. Mam film z fotokarabinu, na którym dwie 110tki robąi taką jatkę napotkanej kolumny pancernej, że widać 10 -15 płonących pojazdów.
Druga strona nie pozostawała dłużna --> dywizjon RAFu wyposażony w "Garbusy" z 40mm działkami miał więcej potwierdzonych zniszczonych czołgów DAK niż każda formacja pancerna Brytyjczyków mniejsza od batalionu!
6. Niemcy tyko dlatego mieli jeszcze jakiś czas czołgi w Normandii, że je chowali po lasach a przemieszczali w nocy. Pomagało im w tym ukształtowanie terenu no i pogoda. Skuteczność kufajmanów pilotujących Szturmowiki była tak samo mizerna jak ich umiejętności. Większość pilotów była niemalże oderwana od pługa i w przyspieszonym tempie posadzona za sterami Jaków, Iłów i Lawoczkinów. Stąd efekty takie, a nie inne.
Ale generalnie, wojnę na każdym z frontów II WŚ wygrywał ten, kto osiągnął przewagę w powietrzu. To właśnie lotnictwo okazało się formacją, która przesądzała o losach poszczególnych kampanii, a nawet bitew. Żadna inna formacja nie mogła zadawać tak dotkliwych strat, na tak olbrzymim obszarze, w tak krótkim czasie. Panowanie w powietrzu praktycznie całkowicie paraliżowało ewentualne działania ofensywne przeciwnika i zmuszało go do skrytej obrony.
Skuteczność ataków z powietrza w serii CM jest tylko symboliczna :o) Element losowy jest tutaj bardzo ważny i zdaża się tak, że samolot może wygrać bitwę w dwe tury. Ale były też przypadki, że nie niszczył nic. Dlatego też nie można twierdzić, że lotnictwo jest zbyt "mocne" w CM ;o).