GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Bezpłatna poczta elektroniczna? Dzięki kofanym politykom wkrótce nie...

30.05.2004
19:22
smile
[1]

Insect [ Pretorianin ]

Bezpłatna poczta elektroniczna? Dzięki kofanym politykom wkrótce nie...

"Posłowie źle zinterpretowali prawo UE, a przez to użytkownicy internetu mogą stracić dostęp do bezpłatnej poczty elektronicznej. Aby założyć konto, będą musieli jechać z dowodem na przykład do siedziby portalu.

Proponowane przez posłów rozwiązania są o wiele bardziej restrykcyjne od obowiązujących w UE. - Spowodują to, że każdy użytkownik, który będzie chciał sobie założyć darmową skrzynkę pocztową, będzie musiał przedstawić swój dowód osobisty - mówi Tomasz Jażdżyński, prezes portalu INTERIA.PL.

W praktyce oznacza to, że nie będzie można założyć konta przez Internet - trzeba będzie z dowodem osobistym pofatygować się do siedziby portalu, w którym chcemy założyć darmową skrzynkę.

Twórcy nowelizacji powołują się na prawo Unii Europejskiej. W myśl unijnej dyrektywy, usługa poczty elektronicznej traktowana jest jako usługa telekomunikacyjna. Wskazana dyrektywa mówi, że użytkownik musi wyrazić zgodę na zawarcie umowy o świadczeniu tej usługi, z tym, że "zgoda może być wydana w jakikolwiek odpowiedni sposób, umożliwiający swobodne wyrażanie woli przez użytkownika, w tym również poprzez kliknięcie w odpowiednim miejscu podczas przeglądania danej strony internetowej".

Tymczasem polski ustawodawca, nie wiedzieć czemu, uznał, że taki prosty mechanizm zawarcia umowy nie jest wystarczający. Jeden z punktów projektu ustawy Prawo telekomunikacyjne przewiduje, że: "(...) dostawca usług uzależnia zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych z użytkownikiem będącym osobą fizyczną, a także świadczenie tych usług, od uprzedniego ustalenia danych tego użytkownika końcowego, na podstawie dokumentu tożsamości przedstawionego przez użytkownika końcowego".

W ten sposób, w przypadku przyjęcia przez Sejm RP projektu, proste na gruncie UE zawarcie umowy o świadczeniu usług poczty elektronicznej w świetle polskiej ustawy Prawo telekomunikacyjne staje się bardzo sformalizowanym procesem, obwarowanym wieloma obowiązkami użytkownika i usługodawcy.

O ile operatorzy telefonii mają sieć punktów sprzedaży w całym kraju, o tyle w przypadku poczty elektronicznej dostawca ma zwykle siedzibę w jednym miejscu i jedynym punktem kontaktu z nim jest internetowa witryna, na której zamawia się wszystkie usługi świadczone przez tego dostawcę.

Ideą komunikacji, handlu i świadczenia usług za pośrednictwem internetu jest całkowite uniezależnienie od odległości pomiędzy komunikującymi się podmiotami. Na tym właśnie polega specyfika medium internetowego. Dostrzegł to ustawodawca unijny, wprowadzając minimum formalności przy zawieraniu umów za pośrednictwem globalnej sieci. Niestety, polskiemu ustawodawcy ta sztuka się nie udała.

Oznacza to praktycznie likwidację świadczenia usługi poczty elektronicznej - nikt nie będzie jeździł do Warszawy czy Krakowa, żeby z dokumentem tożsamości założyć darmowe konto pocztowe.

Problem dotyczy wszystkich polskich firm oferujących takie usługi. Ich właściciele obawiają się, że użytkownicy darmowej poczty elektronicznej wybiorą prostszy sposób - przeniosą się do zagranicznych serwisów, których polskie obostrzenia nie będą obowiązywać. Co na to posłowie? Nie przejmują się, twierdząc, że nie ma takiego zagrożenia.

- Jestem zaskoczony sugerowaniem tego typu rozwiązań - mówi poseł Janusz Piechociński z PSL, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, która pracuje nad ustawą. Wygląda na to, że poseł nie wie, nad czym pracuje jego komisja.

Jeden z prawników, którzy pisali sporne przepisy, profesor Stanisław Piątek potwierdza nasze informacje. - To jest kwestia, która nie była związana z portalami internetowymi, a głównie dotyczy operatorów sieci ruchomych, komórkowych - mówi.

Teraz w zakres tej regulacji dostają się również operatorzy portali internetowych."

(INTERIA.PL/RMF)Ja tego nie komentuje, bo ręce człowiekowi opadają...

30.05.2004
19:24
[2]

eJay [ Gladiator ]


Co za durnie:/// Dobrze ze jest wiele innych solidnych portali niekoniecznie polskich.

30.05.2004
19:26
[3]

donzoolo [ Senator ]

kofanym mnie rozbroilo...

a tak btw. nie wydaje mi sie zeby takie cos mialo miejsce kiedykolwiek

30.05.2004
19:30
[4]

White Star [ Soldier ]

a weź takie pierdoły jak z ta zima...

30.05.2004
19:34
[5]

Nurzyk [ mAstEr oF pUlpEts ]

e tam, wątpie aby to kiedykolwiek weszło w życie
..wkońcu jakby nie patrzeć kilka milionów ludzi to ma napewno darmowe skrzynki e-mail

30.05.2004
19:38
[6]

xywex [ mlask mlask! ]

nie zdziwiłbym się jakby się okazało że prawo działa wstecz w naszym kraju i wszyscy juz posiadajacy by musieli zrobić cos takiego... a co z niepełnoletnimi, małoletnimi? geez...

30.05.2004
19:42
smile
[7]

loksp [ Pretorianin ]

iIech nam żyje rząd III RP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

30.05.2004
19:44
[8]

SULIK [ olewam zasady ]

wadaja nami idioci :|
i z teg powodu juz od dluzszegop czau mam skrzynke za granica :)

30.05.2004
19:48
smile
[9]

Herr Pietrus [ 404! Rank not found ]

o luuudzie - słyszalem o tym, mam nadzieję, ze wprowadzenie pzre[pisu sie nie uda, znajdzie sie ktos inteligentny, kto do tego nie doprowadzi
prawo nie powinno zadziaac wstecz- ale nawet jeśli nie zadzaiała, to z braku nowych userów poczta może sie stac platna lub pogorszyc swój standart...

poza tym za komentarz niech posłużą słowa - a to polska właśnie...

i zna ktos dobry zagraniczny serwis z darmowym kontem e-mail? - zapobiegliwosć popłaca...

30.05.2004
19:49
smile
[10]

Riven [ infamousbutcher ]

LoL!

Ehh, to jest chyba nawet bardziej absurdalne niz wypowiedz pewnej poslanki, ktora mowila, ze "90% oprogramowania jest pisane w Microsoft Office" L0L

Ja czegos nie rozumiem...przeciez Samoobrona jeszcze nie doszla do wladzy ... :|

30.05.2004
19:51
smile
[11]

Chacal [ ? ]

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze... Nie pytajmy kto na tym straci, ale kto zarobi.

30.05.2004
19:55
smile
[12]

Insect [ Pretorianin ]

Riven => wszyscy mówią, że z Samoobroną będzie jeszcze gorzej..Może być GORZEJ? :o
Chacal => no przecież politycy starają się o dobro kraju :> oczywiscie oni stracą a my zarobimy ;P (:/)

30.05.2004
20:01
[13]

banan [ Leniwiec Pospolity ]

Nie panikujcie.. Ustawa jest w fazie projektowania, to znaczy ze ma do niej dostep mnostwo debili zwanych legislatorami i czlonkami roznych komisji...
Gdy przyjdzie do uchwalania, zglaszania poprawek, takze w senacie, ten przepis pewnie zniknie..
Jesli nie to nasz grubas prezydent "wysluchawszy woli narodu" zawetuje ustawe...

30.05.2004
20:04
smile
[14]

wi3dzmin [ Konsul ]

Jak widzę takie rzecyz to mi się płakać chce... można być mało inteligentnym, nie każdy urdzoił się z tym darem, ale to to jest już kompletny debilizm!! :( ech proszę niech ich ktoś zastrzeli ;( JA nie wiem, czy na serio tam w warszawie nie ma kogoś kto rozumie to co pisze?????

30.05.2004
20:07
[15]

wi3dzmin [ Konsul ]

banan <-- tak ale przerażające jest to że rządzi nami banda debili, którzy takie coś projektują!! osoby tworzące takie ustawy nie powinny mieć prawa dojścia do władzy!! chociaż nie, sorry, przerażające jest to że tych debili wybrał naród... i teraz przymierza się do wybrania jeszcze większych...

30.05.2004
20:11
[16]

Dagger [ Legend ]

Po co ten alarm? :P

1.Bezpłatność poczty nie ma tu nic do rzeczy - wg powyższej notki takie same obostrzenia obejmą płatne konta.
2.Przepisy te miałyby zastosowanie jedynie do polskich operatorów.
3.To i tak nie przejdzie w tym kształcie.


30.05.2004
20:14
[17]

Dagger [ Legend ]

==>wi3dzmin
Jakbyś tak głośno nie krzyczał a przeczytał przytoczoną notkę to wpadłbyś na to że jest to skutek stosowania przepisów Prawa Telekomunikacyjnego do wszystkich usług telekomunikacyjnych - nie zamieszczono poprostu wyjatku dla usług internetowych. Zdarza sie nawet najlepszym - szczególnie na dosyć wstępnym etapie prac.

30.05.2004
20:14
[18]

banan [ Leniwiec Pospolity ]

wi3dzmin---> ale to Ty i ja wybieramy tych debili.. mamy kogo chcemy...

30.05.2004
20:26
[19]

Fett [ Avatar ]

banan - ja mam dopiero 16 lat i ja ich nie wybieram :)

30.05.2004
20:28
smile
[20]

PAW666THESATAN [ DP Jasio aka T-666 ]

heh w sumie z maila tak czesto nie korzystam ,ale mimo wszystko sie przydaje (chociazby do konkursow na golu ;])....

30.05.2004
20:54
[21]

xanat0s [ Wind of Change ]

Dagger --> "nie zamieszczono poprostu wyjatku dla usług internetowych. Zdarza sie nawet najlepszym - szczególnie na dosyć wstępnym etapie prac." Ja wiem, ze errare humanum est, ale nie po to przy jednej ustawie pracuje tyle ludzi. Poza tym, na takim szczeblu nie mozna sobie pozwolic nawet na najmniejszy blad. Mamy po prostu niewykwalifikowanych urzednikow i politykow :/

30.05.2004
21:05
[22]

Dagger [ Legend ]

==>xanat0s
Powód całego zamieszania wyjasnia prof Piątek w swojej wypowiedzi.
Na etapie prac sejmowych można zmasakrowac dosłownie każdy projekt ale wynika to bardziej z procedury i zasad rządzących tymi pracami niż z kwalifikacji ludzi. Choć nie mam złudzeń co do kwalifikacji posłów.

Pokrótce wygląda to tak że każdy z członków danej komisji może zgłosic własne poprawki do ustawy + o szereg poprawek wnosza przedsiebiorcy itd. Momentem na wyłapanie takich błedów jest właśnie drugie czytanie (o ile sie nie mylę na takim etapie prac znajduje sie ten projekt).

30.05.2004
21:09
[23]

yagienka [ pułapka na Misia ]

założę się, że to kolejny projekt pisany na wariata, czyli na wczoraj i jak się okazuje nawet profesorowie nie są impregnowani na błędy, nie ma co szat rozdzierać jeszcze państwo posłowstwo zdążą poprawić

30.05.2004
21:13
[24]

artrak [ Konsul ]

Trzeba miec nadzieje ze sie opamietają tak jak z VATem

30.05.2004
21:15
[25]

artrak [ Konsul ]

a propos samoobrony to juz jest nowa wizja rządu

30.05.2004
22:10
[26]

Dagger [ Legend ]

==>artrak
LOL

BTW Ktoś kto to rysował jest równie wykształcony jak posłowie Samoobrony :>

30.05.2004
22:14
[27]

ALEX2150 [ Visca el Barça ]

Tym naszym kochanym posłom zawsze cośstrzeli do głowy byle na nas internautach zarobić kase !!!! Bo muszą jakoś łatać dziure w budżecie. Ale trzemu tak sobie nie obetną kasy np niech zrezygnują z połowy kasy każdego miesiąca !!!!

30.05.2004
22:16
smile
[28]

VinEze [ Hasta la victoria siempre! ]

ostatnio tworzą głupoty jak np. to i rejestrowanie (brak anonimowych) telefonów prepaid..

poza tym sajty miałyby problem z coockies:

Nowe zapisy prawa telekomunikacyjnego budzą wiele zastrzeżeń nie tylko w kwestii traktowania usług internetowych. Kontrowersje wywołał również sposób, w jaki potraktowano w projekcie nowelizacji cookies. W artykule 166 ust. 1 projektu czytamy, że podmioty świadczące usługi drogą elektroniczną mogą przechowywać informacje w urządzeniach abonenta lub użytkownika końcowego przeznaczonych do korzystania z tych usług lub korzystać z informacji zgromadzonych w tych urządzeniach pod warunkiem, że abonent lub użytkownik końcowy (...) uprzednio wyrazi zgodę na dokonanie tych czynności. Wymaganie uprzedniej zgody od użytkownika na instalację cookie jest znowu przepisem bardziej restrykcyjnym niż unijny. Zgodnie z zapisami UE, firma nie musi pytać użytkownika o zgodę, pozostawia mu za to możliwość odmowy instalacji "ciasteczka".

"Przyjęcie rozwiązań proponowanych w obecnie poddawanym pod obrady Sejmu projekcie ustawy Prawo telekomunikacyjne uderzy przede wszystkim w polskich użytkowników Internetu" - podkreślają przedstawiciele portali - " W praktyce wymusi to na internautach rezygnację z polskiej oferty i rozpoczęcie korzystania z usług podmiotów zagranicznych, gdzie nie będą poddani tak rygorystycznym i, naszym zdaniem, zupełnie zbędnym wymogom formalnym."

Polskie prawo w obecnej formie zamiast wspierać rozwój usług internetowych w Polsce, skutecznie go zablokuje.

"

Wypowiedź została zmodyfikowana przez jej autora [2004-05-30 22:22:34]

30.05.2004
22:43
smile
[29]

fader [ Chor��y ]

oni naprawde maj nie pokoleji w glowach.... i nie chodzi tu o to czy to porpawia pozniej tylko o to ze cos takiego w ogole strzelilo im do tych poostych zakootych lboof esh szkoda gadac

30.05.2004
22:50
[30]

Dukke [ Pretorianin ]

Slyszalem juz o tym jakis czas temu , i jestem tym troche zaniepokojony bo przynajmniej ja nie zamierzam placic za cos tak banalnego i oczywistego...Jka dla mnie to kompletny bez sens i raczej watpie zeby ten przepis mial swoich zwolennikow a raczej przeciwnikow . I uwazam iz taki przepis nie wejdzie .....

30.05.2004
22:53
smile
[31]

Yog-Sothoth [ Konsul ]

Co do cookies to obawiam sie, ze wzieli by bardziej doslownie te slowo i stworzyli cos w stylu - cookies uzywane przez uzytkownika musza byc swieze, zrobione wg norm unijnych, z odpowiednia data waznosci i podanymi skladnikami.

;)

31.05.2004
12:22
smile
[32]

LooZ^ [ be free like a bird ]

Respekt. Nie wierzylem, ze sa tam ludzie, az tak glupi... A jednak ;)

31.05.2004
12:40
smile
[33]

AK [ Senator ]

LooZ - Co ty, k***a, wiesz o ludzkiej głupocie?

31.05.2004
14:50
[34]

Yo5H [ spammajster ]

ja p***dole no co za barany ;D

31.05.2004
15:18
[35]

goldenSo [ AnomaliA ]

Poznaliśmy nowy wymiar głupoty

31.05.2004
15:41
[36]

N_U_N [ Kierownik Oredownik ]

glosujcie ----------->

31.05.2004
15:53
smile
[37]

mycha921 [ N-Gage QD ]

HWDP (P=Politytykom)

31.05.2004
15:55
smile
[38]

vcarter [ Koszykarz ]

Nie ma szans zeby ten idiotyczny pomysl zostal zatwierdzony w sejmie - nie ma sie czego obawiac - jesli chodzi o kupowanie pre-paidow na dowod osobisty to mozliwe ze sejm to zatwierdzi ale jesli chodzi o zakladnie e-maili tylko po okazaniu dowodu osobistego to juz coraz wiecej (p)oslow wypowiada sie ze napewno taka opcja nie zostanie przez sejm zaakceptowana ...

31.05.2004
16:23
[39]

o^scar^^ [ GRWD ]

wszedzie o tym pisze na interii wp i onecie :] niech portale rozgłośnią ten problem a poczta bedzie bezplatna... oni juz nie wiedza co robić. Posłowie pakowac swoje manatki i do domu... !!

31.05.2004
16:51
smile
[40]

Banananan [ Dezerter ]

A mnie to wali, ponieważ mam konto e-mail od operatora Internetu... :]

PS: A te durnie z rządu to wszystko źle interpretują... :P

31.05.2004
18:27
[41]

goldenSo [ AnomaliA ]

----------------->Banananan
Jakbyś coś nowego odkrył oni tak zawsze

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.