GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

rymy, rytmy i tonacje...niewielkie definicje

17.05.2004
09:30
smile
[1]

hola' [ koniczynka ]

rymy, rytmy i tonacje...niewielkie definicje

jesliiktos z was potrafi zdefiniowac te terminy to bede bardzo wdzieczny.
dziekuje z góry.paap

17.05.2004
09:32
[2]

EwUnIa_kR [ Legend ]

google.pl:)

Informacje ogólne
Rym, powtarzanie identycznych lub podobnych (zbliżonych) zespołów zgłoskowych zajmujących ustaloną pozycję w obrębie wersu lub zdania (w prozie poetyckiej). Powtarzające się układy zgłoskowe występują jako komponenty rymowe. Rym jako zasada współorganizująca system wersyfikacyjny ustalił się w łacińskiej poezji okresu średniowiecza (antyczny wiersz iloczasowy nie był rymowany), co wiązało się z przejściem do metryki akcentowo-sylabicznej.

Przez wiele stuleci rym utożsamiany był z wierszem, stając się powszechnie zauważaną cechą poezji, mimo że istniały także tzw. wiersze białe (nierymowane). W Polsce wiersze były rymowane od początku istnienia poezji.

Rodzaje rymów
Wyróżnia się: rymy żeńskie, posługujące się akcentem paroksytonicznym, nieodłączne od wiersza sylabicznego, np. "woda - uroda".

Rymy męskie, oparte na akcencie oksytonicznym, właściwe wierszowi sylabotonicznemu, jak "zew - krew".

Rymy daktyliczne, w języku polskim rzadkie, związane z akcentem proparoksytonicznym: "zakochać się - rozszlochać się".

Wymienia się także: rymy bogate, obejmujące wiele współbrzmień głoskowych, np. "piąstkom - cząstkom".

Rymy głębokie, wychodzące poza granice ustalone przez miejsce akcentowanej samogłoski, jak: "łabędzie - to będzie", "głębie - gołębie".

Rymy dokładne (pełne, ścisłe) cechują się zupełną identycznością głoskową (dopuszczalne są jedynie niewielkie odchylenia) - w przeciwieństwie do niedokładnych (przybliżonych), opartych na powtarzalności tylko niektórych głosek, jak asonanse (podobieństwo samogłosek, np. "powróz - gotów") oraz konsonanse (podobieństwo spółgłosek, np. "gong - gang").

Układy rymów
W wierszu układ rymów pełnił w tradycyjnej poezji istotną rolę, przy czym najważniejsze były rymy końcowe (w zakończeniu wersu), choć występowały również rymy wewnętrzne: Posępny, ciężki los • naszego pokolenia./ Za ciosem bije cios • w czarowny gmach złudzenia. (Z. Przesmycki, Posępny ciężki los...). Miejsce rymu w zwrotce przesądzało niekiedy o przynależności gatunkowej wiersza (sonet, triolet).

Rym może występować w układzie parzystym (dwa kolejne wersy mają ten sam rym), przeplatanym (krzyżowym), okalającym (identyczne rymy na początku i końcu zwrotki). Wyróżnia się także rymy gramatyczne (takie same końcówki gramatyczne wyrazów, np. "różami - dziewczynami") oraz niegramatyczne (wyrazy różniące się formą gramatyczną, jak "cały - chwały").

Rymy banalne (tzw. "częstochowskie", zbyt często używane, np. "dal - żal") oraz rzadkie, wyszukane, trudne i egzotyczne. Rym pełni funkcję wierszotwórczą, instrumentacyjną i semantyczną (znaczeniową). W poezji współczesnej rymy mają mniejsze znaczenie niż w tradycjonalnej, w wielu zaś jej przejawach (m.in. twórczość T. Różewicza) zupełnie nie występują.

17.05.2004
09:33
[3]

EwUnIa_kR [ Legend ]

Rytm
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii.

Rytm to jeden z trzech obok melodii i harmonii elementów muzyki. Rytm jest zorganizowanym ruchem dźwięków. Dźwięki o różnej długości trwania następują po sobie tworząc szereg ruchowy, którego elementy wiążą się w całość według zasady podziału czasowego.

Ważną cechą rytmu muzycznego jest zróżnicowanie dźwięków pod względem ważkości. Dźwięki ważniejsze są akcentowane, te mniej istotne pozbawione akcentów. Po dźwięku mocnym tradycyjnie następuje jeden lub dwa dźwięki słabsze. Następnie cykl się powtarza. Grupy dźwięków tak skonstruowane tworzą grupy metryczne.

W muzyce spotyka się dwa rodzaje rytmów:

Rytm swobodny lub ataktowy
w którym grupy metryczne następują po sobie bez zachowania nadrzędnej zasady
Rytm wiązany lub taktowy
w którym grupy metryczne są związane w struktury takty i powtarzają się niezmienione przez cały utwór.
Rozkład akcentów w grupach metrycznych nie wymaga żadnych oznaczeń w zapisie w notacji muzycznej. Rozkład ten jest naturalną częścią ekspresji muzycznej.

Rytm jest porządkowany i opisywany przez metrum.

17.05.2004
09:34
[4]

EwUnIa_kR [ Legend ]

Tonacja
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii.

Tonacja - organizacja dźwięków wewnątrz gamy oraz opis wzajemnych relacji pomiędzy nimi.

Podstawowy dźwiękiem każdej gamy jest tonika - T. Jest ona pierwszym, a zarazem i ostatnim (ósmym› dźwiękiem gamy. Od niej także gama bierze swoją nazwę. Rolą toniki jest uszeregowanie pozostałych dźwięków gamy według schematu dla odpowiedniej skali skali. Tonika najczęściej stanowi punkt początku i końca melodii.

Stpień V gamy, leżacy w jej środku, ma najwięcej samodzielności. Nazwany jest dźwiękiem dominującym lub dominantą - D.

Dźwięk na III stopniu skali ma pewną samodzielność, lecz mniejszą niż dominanta. Nazwany jest medianą górną - Mg. Podobną rolę spełnia dźwięk VI zwany medianą dolną - Md.

Tonika, mediana górna i dominanta tworzą trójdźwięk toniczny.

Dźwięki IV i VII nazwane są dźwiękami prowadzącymi. IV Subdominanta lub dominanta dolna - S, prowadzi w dól na medianę. Dźwięk VII prowadzi w górę na tonikę.

Dźwięk II gamy nie ma wyraźnego charakteru.

17.05.2004
09:36
smile
[5]

hola' [ koniczynka ]

ewuinia_kr.....dziekuje sredecznie
3maj sie cieplutko.....papa
:))

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.