GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Piractwo-Co o tym myślicie??

28.01.2004
12:18
smile
[1]

jojko999 [ Konsul ]

Piractwo-Co o tym myślicie??

Znalazłem taki oto tekst:

"cytat z wykładu wygłoszonego przez Dr hab. Andrzeja Adamskiego (Katedra Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu )
Czy używanie nielegalnych kopii prawnie chronionych programów komputerowych jest w Polsce przestępstwem?

Nie. Polski ustawodawca nie przyjął takiego rozwiązania (zalecanego przez rekomendację Rady Europy nt. Przestępstw Komputerowych z 1989 r.). Zdecydował się natomiast na objęcie zakazem karnym szeregu innych form naruszeń autorskich praw majątkowych w odniesieniu do programów komputerowych, takich jak ich nieuprawnione: zwielokrotnianie [art. 117 ustPrAut], kopiowanie [art. 278 § 2 k.k.], rozpowszechnianie [art. 116 ustPrAut] oraz paserstwo [art. 118 ustPrAut , art. 293 k.k.].

Podaję tez treść wspomnianych w cytacie artykułów definiujących przestępstwa komputerowe
Art. 117. 1. (Prawo Autorskie) Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, Podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Zwrócić należy uwagę na konstrukcję tego przepisu, a w szczególności warunkowanie popełnienia przestępstwa od celu dokonywanych działań czyli utrwalania lub zwielokrotnia. O przestępstwie możemy mówić jedynie wtedy kiedy są to działania podjęte w celu rozpowszechniania. Wiec posiadanie zainstalowanego windowsa bez licencji nie podpada pod ten przepis.

Art. 278 § 1 (K.K) . Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze, podlega kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Tym razem fakt popełnienia przestępstwa uwarunkowany jest działaniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, więc dotyczy tylko handlujących piratami lub osób wykorzystujących nielegalne oprogramowanie w prowadzonej działalności gospodarczej.

Art. 116. 1. (P.A) Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, Podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo
pozbawienia wolności do lat 2.

Nie wymaga komentarza

Art. 118. 1. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przedmiot będący nośnikiem utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu rozpowszechnianego lub zwielokrotnionego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom nabywa lub pomaga w jego zbyciu albo przedmiot ten przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W celu osiągnięcia korzyści majątkowej, więc nie wymaga komentarza.

Art. 291 § 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W przypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Art. 292 § 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie , karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 293 § 1. Przepisy Art. 291 i 292 stosuje się odpowiednio do programu komputerowego.
Niebezpieczne przepisy, ale tylko na pierwszy rzut oka. Bo dotyczą paserstwa czyli np. przyjęcia rzeczy pochodzącej z przestępstwa (np. skopiowanego windowsa od kolegi ? przestępstwo kolegi polega na nielegalnym rozpowszechnianiu, patrz odpowiednie przepisy wyżej), ale jeśli sami dokonaliście kopii oryginalnego windowsa kolegi (co nie jest przestępstwem jeśli nie zrobiliście tego w celu rozpowszechnienia lub uzyskania korzyści majątkowej) to o paserstwo nie można posądzić.
Podsumowując posiadanie i używanie nielegalnego oprogramowania w Polsce nie jest przestępstwem, więc rzekome naloty Policji są całkowicie bezpodstawne, co pozwala przypuszczać, ze opisane na forum sytuacje to faktycznie złośliwe plotki (może jakaś nowa
kampania Microsoftu?)

I jeszcze słowo o mp3

Dopóki na pliki MP3 przetwarzamy (do użytku domowego) własną, zakupioną w sklepie płytę, jest to legalne. Gdy zaczniemy sprzedawać płyty z utworami MP3 - złamiemy prawo. Wątpliwości zaczynają się pojawiać w chwili, gdy udostępnimy piosenki na stronie WWW lub nagramy na płytę CD-RW utwory pobrane z innych stron. Według jednych jest to forma tzw. dozwolonego użytku domowego - stanowisko
takie prezentuje na przykład Andrzej Kosmala, dyrektor generalny Związku Producentów Audio i Video (Gazeta Komputer, 5.01.1999). W takim przypadku, podobnym do nagrywania muzyki z radia, płacimy wytwórniom muzycznym, kupując sprzęt nagrywający. Jest to wliczone w jego cenę i wynosi ok. 3% wartości.
Dozwolony użytek prywatny obejmuje przegranie płyty od kolegi nawet w do postaci MP3, tak długo jak dokonywane jest to prywatnie i na własny użytek Zakres własnego użytku obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub
stosunku towarzyskiego."


Co wy na to??

28.01.2004
12:21
[2]

KRIS_007 [ 1mm[]R+4l ]

cos mi sie w to wszystko nie chce wierzyc

28.01.2004
12:22
smile
[3]

EwUnIa_kR [ Legend ]

ciekawy zakres własnego użytku..:D:D:D

28.01.2004
13:53
smile
[4]

Widzący [ Generaďż˝ ]

jojko -->> zastanawia mnie zawsze jak bardzo ludzie chcą usprawiedliwić swoją delikatnie mówiąc niecałkiem przyzwoitą działalność.
Aktualnie najczęściej występującą interpretacją jest orzeczenie o osiągnięciu korzyści materialnej poprzez nie wydanie pieniędzy na zakup programu.

28.01.2004
13:54
smile
[5]

zarith [ ]

piractwo zawsze miało dla mnie jakiś taki romantyczno-awanturniczy posmak, więc jestem za - szczególnie w piratach z karaibów i port royale.

28.01.2004
13:55
[6]

Swidrygajłow [ ]

prawo karne a prawo cywilne to 2 różne rzeczy

28.01.2004
13:56
smile
[7]

Goozys[DEA] [ Virus ]

Mnie się wydaje, czy ten sam tekst był wklejany na forum w czasie rzekomych nalotów eskimosów ?

28.01.2004
13:56
[8]

szagrad [ XIII. STOLETÍ ]

to moze poprostru sie nie chwalic co kto ma w domku, przypuszczalnie co 2 osobe by zamkneli albo ukarali hehe:))
A co do prawa top wole z zadnym nie miec do czynienia

28.01.2004
13:58
[9]

Torn [ Merces Letifer ]

Gooz - nie wydaje Ci się - to ten sam tekst. :]

28.01.2004
14:06
[10]

Rezor [ Defibrylator ]

Ja jestem zdania że dopuki ceny oprogramowania, muzyki itd. będą nadal na takim poziomie jak teraz, doputy będzie istnieć piractwo, mimo tego że stać mnie kupic sobie gre czy płyte, popieram piractwo i korzystam z niego...

28.01.2004
14:12
smile
[11]

Widzący [ Generaďż˝ ]

Rezor -->> piractwo jest jak szczur, będzie istnieć zawsze a groźne jest tylko wtedy gdy się nadmiernie rozmnoży.

28.01.2004
14:16
smile
[12]

AK [ Senator ]

Widzący - dokładnie. Urok załego biznesu polega na tym, że za tępienie piratów płacą ci, którzy kupują oryginały.

28.01.2004
14:35
[13]

:Serafin: [ Neutralny Dobry ]

Piractwo jest beee, ale oryginały są za drogie aby je kupować. W mojej kolekcji mam z 7 pudełek z oryginałami reszta ok 150 to piraty...

28.01.2004
15:30
[14]

Jam_łasica_ [ Konsul ]

jojko999 ---> Ta wypowiedź to całkowita bzdura. Używanie piratów to używanie przedmiotów kradzionych, a to można podciągnąć pod paserkę nieumyślną. Nie ma tak, że nie ma kar za używanie takiego oprogramowania. Jakiś paragraf zawsze się znajdzie.

28.01.2004
20:43
smile
[15]

jojko999 [ Konsul ]

Jam_łasica-----> to dlaczego nigdy nie słyszałem o skazaniu użytkownika nielegalnego oprogramowania tylko o skazaniu handlarzy?

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.