GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Forum CM: Westfalen game #24

13.01.2004
21:39
smile
[1]

sprezynka [ Pretorianin ]

Forum CM: Westfalen game #24

W związku z tym, że w grze 24 Westfalen jest bardzo dużo CM-owców, a mnie gra wciągła (sic! ;) intensytwnie, postanowiłam założyć tutaj wątek. Zachęcam wszystkich graczy do produkowania się

13.01.2004
21:41
[2]

sprezynka [ Pretorianin ]

Do wszystkich jaśnie oświeconych władców europejskich:

Mapa polityczna Europy zmienia się... Jako pierwsze na wojenną wyprawę postanowiły wyruszyć Polska i Chanat Krymski. Zaatakowana przez nich Rosja nie znalazła poparcia wśród innych państw wschodnich i jej dni są zapewne policzone.
W następnym ruchu Francja ruszyła na Niderlandy i wszystkie znaki na niebie i ziemi zapowiadają, że to małe państewko długo się nie ostoi.
Są to jednak czyste spekulacje, gdyż, jak wiadomo, karta historii zawsze może się odwrócić, a ci, którzy wydawali się przegrani mogą znaleźć dość siły, aby odeprzeć najeźdźców.

My, Sułtanka Sprężynka, postanowiliśmy zaatakować Austrię. Od dawna dochodziły nas słuchy, że Duke Tad czyha na nasze tereny i pragnie nas zaatakować pod pretekstem wojny z niewiernymi. Wysłał on do wszystkich władców europejskich hańbiący list, w którym nie szczędzi gorzkich słów ani mnie, ani moim szlachentym sojusznikom, księciu Wigginsowi i dukowi Marshalowi... Liczę na to, że lektura tego listu skutecznie zniechęci wszystkich do wchodzenia w sojusze z szanownym dukiem Tadem. Taki język – pełen wulgaryzmów i oszczerstw - nie przystoi bowiem żadnemu władcy europejskiemu. Szczerze mówiąc, lepszych rzeczy spodziewałam się po Austrii i jej władcy...

13.01.2004
21:43
[3]

sprezynka [ Pretorianin ]

Do Duka Tada, władcy Austrii:

Drogi Duku!

Nazywasz moją armię dziczą? Czyż nie wiesz, że moje państwo jest o wiele nowocześniejsze od Twojego? Zauważ, że na mapie XVII-wiecznej Europy nie znajdziesz kraju, który byłby rządzony przez kobietę. Jak się więc okazuje, piękniejsza część ludzkości jest lepiej traktowana przez muzułmanów niż przez ludzi, mieniących się mianem chrześcijan. Jak widzisz, dużo się w Turcji zmienia... Wyszłam z inicjatywą porozumienia ponad podziałami religijnymi i dlatego zawarłam sojusz z Transylwanią, a nasza przyjaźń jest dozgonna i wzajemna. Poza tym chciałam jakoś zrekompensować mu straty moralne i materialne, jakich doznawała do tej pory Transylwania ze strony Imperium Ottomańskiego.. Jak wszystkim wiadomo, moi poprzednicy prowadzili wobec tego kraju bardzo złą politykę, folgując sobie w okrucieństwie, rzeziach i gwałtach.. Te wydarzenia należą jednak już do przeszłości. Nie waż się więc nazywać księcia Wigginsa „śmierdzącym podnóżkiem”, a mnie nie nazywaj Sułtanem, gdyż jetem stuprocentową kobietą i nie pozwolę się tak obrażać! Swoim listem jedynie dolałeś oliwy do ognia i zachęciłeś mnie oraz moich sojuszników do tym intensywniejszych ataków na Twoje tereny.

Bój się więc Twojego Boga, gdyż Twój koniec jest bliski!

Sułtanka Sprężynka, władczyni Imperium Ottomańskiego

13.01.2004
22:00
smile
[4]

sprezynka [ Pretorianin ]

Nie podoba mi się nazywanie mnie szeregowym.. Też coś.. Phi... Sułtankę? ;)

13.01.2004
22:54
smile
[5]

Michael_wittmann [ Konsul ]

LOL więc sprężynka to baba ??:)
TEGO JESZCZE NIE BYŁO PANOWIE :)
chyba zmienią mi się w związku z tym plany strategiczne <lol>
P.S NO nareszcie mam pożądne państwoo :) pożądnym dochodem etc. :)
Władca Grenlandi i Islandi, oraz wszelakich wysp morza Błtyckiego i Norwegi
NORTH

13.01.2004
23:05
[6]

sprezynka [ Pretorianin ]

Hola, hola.. Żadna baba... >:/

13.01.2004
23:22
smile
[7]

Michael_wittmann [ Konsul ]

He he to się nawet zgadza, bodajże w mitologi Greckiej mówiło się o amazonkach i chyba gdzieś było udowodnione żę jakieś takie plemie żyło (czy mówili o tylko grecy?) na północnych obrzeżach morza czarnego, To by się nawet zgadzało :) ‹ tymi turkami›
pewno przeżyła jakaś i wymachóje dzidą do naszych czasów ??
A może nie dzidą ?? [one mają dzidy ??]
lol
pozdrawiam panie na forum :)

13.01.2004
23:43
smile
[8]

Michael_wittmann [ Konsul ]

" Jak widzisz, dużo się w Turcji zmienia... Wyszłam z inicjatywą porozumienia ponad podziałami religijnymi i dlatego zawarłam sojusz z Transylwanią, a nasza przyjaźń jest dozgonna i wzajemna. Poza tym chciałam jakoś zrekompensować mu straty moralne i materialne......"

A mi to tam po prostu wygląda na ROMANS i to na szczycie !!!!!!!!!!......
(oczywiście władzy hehe)

14.01.2004
00:13
[9]

rtur [ Konsul ]


Ja Wielki Chan Krymu rtur oświadczam iż obraźliwe w treści listy skierowane do mych sojuszników spotkają się ze zdecydowaną odpowiedzią, częścią tej odpowiedzi jest specjalny oddział ekspedycyjny który wspomoże mych drogich sojuszników w walce z nienawistnym państewkiem Austriackim.

14.01.2004
00:21
smile
[10]

sprezynka [ Pretorianin ]

Drogi Chanie Krymu rturze!

Na taką właśnie odpowiedź liczyłam... Poparcie moralne powinno bowiem zawsze iść w parze z materialnym. Oby współpraca między naszymi państwami układała się pomyślnie. Życzę samych sukcesów w wojnie z Rosją!

Sułtanka Sprężynka, władczyni Imperium Ottomańskiego

14.01.2004
00:38
[11]

Michael_wittmann [ Konsul ]

ok-ey już bez śmiechu....
O CO WAM WOGÓLE chodzi?? czy to tylko znowu jakieś spiski wigginsa ???:)
jakie listy jakie obrażanie??? bo że sułtanem jest nasza sprężynka to nie tylko Władca austri ale i moja skromna osoba nieco myślała :)
czy przeto od razu to powód do wojny ??

moim dzielnym sojusznikom chyba pomogę troszkę w Rosji, międzyczasie, bo już mi się nudzi na tych fiordach :/
NORTH

14.01.2004
01:06
smile
[12]

Tad [ Pretorianin ]

Do wszystkich władców,

Mam nadzieję, ze ani płeć, ani względnie umiejętne posługiwanie się słowem, nie zaćmi umysłów władców europejskich.

Austria została zaatakowana pomimo tego, ze nie planowała wtrącania się w żadne awantury. Zwykłym kłamstwem jest stwierdzanie, że Austria miała jakoweś militarne zakusy wobec Turcji.

To jednakże jest wszystko nieważne. Ważne jest coś innego. Ważne jest to, że sojusz Turcji z jej podnózkami stanowi zagrożenie. Dzisiaj dla Austrii jutro dla następnego celu graniczącego z tymi barbarzyńskimi państwami.
Waszej ocenie pozostawiam wyczucie Waszego politycznego interesu. Liczę przede wszystkim na intelekt, a nie na poddawanie się manipulacjom.

Stanowisko kolejnego muzułmanina z Krymu stawia nas w nieciekawej sytuacji. Drżymy na samą myśl, ze takie dziwolągi będziemy musieli oglądać. Co prawda upłynie trochę wody, nim dojdą. Ale przekazane nam informacje, wyraźnie twierdzą że nasz zmysł estetyczny zostanie poddany poważnej próbie, a to jest najgorsza wieść jaka może nas obecnie spotkać.

Na koniec. Życzę powodzenia w wojnie mojemu "wybrańcowi". Inni zapewne zarobią na tej wojnie. Ale ten jeden nie zarobi. Ciekawe na kogo wypadło ?

Arcyksiąże Austrii

14.01.2004
01:26
[13]

soldat [ Konsul ]

male OT
dzis wyszedl nowy patch i ladnie zrobili warszawa nie jest stolica :-)
wreszcie naprawili ten blad ale hmm stolice postawili pole dalej i tyle!
katastrofa...

14.01.2004
02:02
[14]

Tad [ Pretorianin ]

Do Sułtana Sprenschinki,

List skierowany do władców europejskich jest rzeczywiście hańbiący. Dla Turcji i jej podnóżków. Na temat szlachetności kogokolwiek wypowiadac się nie będziemy, gdyż wiadomo, ze dzwon w środku pusty skoro tak głośno dzwoni.

Wulgaryzmy to powazna przesada. Mamy nadzieję, że to chwilowa niedyspozycja i pomylenie słów. Nie podejrzewamy białogłowy o celowe przejaskrawianie, gdyż komu jak komu, ale Sułtanowi i to takiego podobno wielce oświeconego państwa nie przystoi.
Oszczerstw również nie ma, gdyż wszystko co w liście prawdą jest. (no może poza słowem śmierdzący - nie wiemy, nie wąchaliśmy, ale tak sobie wyobraziliśmy, rzeczywiście może w tym punkcie przesadziliśmy i zbyt daliśmy ponieść się wyobraźni - Sułtan Turcji siedząca na tronie, a pod nogami ma władcę Siedmiogrodu - jakoś tak sobie skojarzylismy ze taka bliskość z ziemią i obuwiem może mieć wpływ na zapach władcy Siedmiogrodu, przysięgamy że nie mysleiliśmy żeby nóżki Sułtana mogły nadac zapach władcy Siedmiogrodu, co to to nie, chociaz po głębszym zastanowieniu tego też nie możemy być pewni)

Co do spodziewania się po kimkolwiek, czegokolwiek to niestety musimy Sułtana powaznie rozczarować. Za podnóżek robić nie będziemy i będziemy stawiać opór. Werbalnie również.

Drugi list jest dla nas wielce niezrozumiały. To jakiś feministyczny i pseudopacyfistyczny bełkot. Z całym szacunkeim, ale w Austrii na takie eksperymenta z kobietami jak na razie pozwalac sobie nie będziemy. Również nie bedziemy uciekać się do tak nisko oceniających naszych partnerów sposobów. Czyż to nie zabawne, czytać o pacyfizmie tureckim, gdy jednoczesnie ten kraj toczy wojnę którą sam rozpoczął ?

Co do zachęcania naszym listem do wojny. W tym względzie zaskoczymy Sułtana, gdyż tak naiwni nie jesteśmy, zeby dac się nabrać, ze list potrafi tak wielce przebiegłą władczynię pchać do wojny. Jesteśmy w Austrii przekonani, ze motywacji do wojny z Austrią, dostarcza Turcji chęć zwycięstwa i wykorzystania okazji, a nie jakieś banialuki i list. Jesli jest jednak inaczej, to Turcy powinni się powaznie zastanowić, czy eksperyment z kobietą Sułtanem jest dobrym pomysłem, bo na emocjach to można rodzinę budować, a nie potęgę państwa.

Arcyksiąze Austrii

14.01.2004
09:36
smile
[15]

Wiggins [ SSiberian Tiger ]

Krotko i zwiezle:

Wsadze Waszmosci slowa do gardla...
Doborowe jednostki gorali pra na Wieden.

ksiaze Wiggins

14.01.2004
15:53
[16]

ssjNaza [ Pretorianin ]

Dosyć tego, dosyć!!! Prawdziwy Bóg ze wstydem patrzy na Europę. Jako Papież nakazuję przerwanie walk i przystąpienie do negocjacji. Poprzedni Papieże byli slabi i nieudolni, ale moje rządy będą spływać krwią heretyków i innowierców. Biada wam!!!

motto Państwa Papeskiego na ten rok:
"Zabij wszystkich, Bóg i tak pozna swoich."

Papież, ssjNaza

14.01.2004
22:21
[17]

sprezynka [ Pretorianin ]

Do Arcyksięcia Tada:

Może rzeczywiście słowo "wulgaryzmy" nie jest stosowne do określeń, jakimi Arcyksiążę zaszczycił nas oraz naszych sojuszników. Są to jednak na pewno słowa obraźliwe i dlatego postanowiliśmy nie pozostać na nie obojętni. Sugerujesz Waść, że Turcja wchodzi w alianse na zasadzie wykorzystywania swoich sojuszników (gdyż tak zapewne wygląda relacja "nogi sułtana -- podnóżek"). Sam także obawiasz się tego i burzysz na samą myśl, że Austria mogłaby się stać takowym podnóżkiem. Pocieszę więc Arcyksięcia, że do niczego takiego nie dojdzie, gdyż -- jak celnie określił to Książę Wiggins -- idziemy na Wiedeń i wątpię, żeby cokolwiek zdołało nas powstrzymać.

Oszczerstwa na pewno są w liście zawarte. Nasi poddani nie zasłużyli bowiem na miano dziczy, a Transylwania nie jest naszym podnóżkiem... Ale o tym już pisaliśmy wcześniej.

Jeśli chodzi o znaczenie listu Arcyksięcia w całej sprawie. Tu się nie zrozumieliśmy. Albo Waszmość źle czytasz, albo porozumiewamy się innym językiem... W rzeczy samej, nie pcha nas pismo Waszmości do wojny, a jedynie -- jak to już raz napisaliśmy -- zachęca do tym intensywniejszych ataków. Wojna była przecież zaplanowana dużo wcześniej, a list Waszmości dolał jedynie oliwy do ognia i wzburzył nas nieco. Nie mamy zamiaru ani tej wojny, ani rodziny budować tylko na emocjach, choć spora ich dawka na pewno się przyda. A o tym, czy eksepryment z sułtanem - kobietą się powiedzie, będzie miał się okazje Waść przekonać w najbliższym czasie.

Ślę pozdrowienia

Sułtanka Sprężynka, władczyni Imperium Ottomańskiego

14.01.2004
22:28
[18]

sprezynka [ Pretorianin ]

P.S

O planach Arcyksięcia moi zwiadowcy poinformowali mnie już dawno... Więc nie zarzekaj się Waść, że nie miałeś zakusów militarnych wobec Imperium Ottomańskiego, gdyż dobrze wiemy, że takowe były.

Sułtanka Sprężynka

14.01.2004
22:34
[19]

sprezynka [ Pretorianin ]

Do władcy Danii Northa:

List oczywiście był i to obraźliwy... Powinien zostać on Waszmości (tak, jak wszystkim władcom) dostarczony na czas, a jeśli tak się nie stało, oznacza to, że kurierzy austriaccy nie dotarli do Danii. Oczywiście, nie był on powodem do wywołania wojny. A Książę Wiggins ma prawo do kształtowania swojej polityki zagranicznej wedle własnego uznania i szczerze mówiąc nie dziwimy się, że zawarł sojusz właśnie z nami, gdyż Imperium Ottomańskie jest krajem silnym i mogącym wiele zmienić na mapie politycznej tej części Europy.

Pozdrawiam

Sułtanka Sprężynka

14.01.2004
22:45
smile
[20]

sprezynka [ Pretorianin ]

Do Jaśnie Oświconego Papieża:

Szkoda, że człowiek, który powinien być świątobliwy, jest tak pełen nienawiści i żądny rozlewu krwi... To tym bardziej przekonuje mnie, że nasza wiara jest o niebo lepsza.

Sułtanka Sprężynka

14.01.2004
22:45
[21]

sprezynka [ Pretorianin ]

A teraz się wypowiem nie jako sułtanka, ale jako ja :)

Tad ~~>

Ten frament o zapachu mojego podnóżka ubawił mnie do łez! :))) A moje nogi raczej nie śmierdzą :D

A o co chodziło Ci ze "Sprenschinką"? Czyżbyś miał na myśli szynkę? Głodny jesteś? :>

14.01.2004
23:02
smile
[22]

Michael_wittmann [ Konsul ]

Właśnie leci u sąsiadów na całą parę kawałek (akurat jak czytam ten post) "..hej suczki.. nananananaaaaaa ...my znamy wasze sztuczki....." rotflbez klapsa nie wychowasz bachora
:)

14.01.2004
23:27
[23]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Wittmann ~~>
skąd taka filozofia najwyższego lotu ?
i co to ma do tematu ?

14.01.2004
23:40
smile
[24]

sprezynka [ Pretorianin ]

Wittmann ~~>

Wiesz co, mam już dosyć Twoich tekstów. Ty chyba masz obsesję na punkcie płci przeciwnej. W każdym razie mi się to nie podoba. Byłam "babą", teraz gadasz coś o "suczkach", zastanawiam się, co będzie dalej... I chyba wolę nie wiedzieć :/.

15.01.2004
00:48
smile
[25]

Michael_wittmann [ Konsul ]

SORKI, TO SIĘ NIE POWTÓRZY
:/ tylko kaloryfer aż mi drży wszystkie pokoje w akademiku mają imprezę naokoło :/ A ja się muszę uczyć :/
Jakoś tak wypadło na ten wątek

15.01.2004
00:54
smile
[26]

rtur [ Konsul ]


Tak sobie czytałem ostatnie posty i tak sobie pomyślałem że może udam się na północ?? Jak na razie zmierzam w dobrym kierunku.

15.01.2004
00:56
smile
[27]

rtur [ Konsul ]

Wittman - rozumiem cie mam to samo ostatnio.

15.01.2004
15:26
smile
[28]

Michael_wittmann [ Konsul ]

rtur--> Wież mi moje odziały by tego nie chciały, a i twoim chyba po tundrze nie byłoby za wygodnie ??

15.01.2004
15:40
[29]

rtur [ Konsul ]


Wittmann --> tak sie z tym przespałem i jednak chyba mi nie po drodze do Ciebie (przynajmniej na razie ;))

15.01.2004
16:17
[30]

Michael_wittmann [ Konsul ]

hehhh niedługo może się sptkamy, może prędzej niż muyślisz ;)
Ale mam nadzieję że tylko kafkkkką sobie wypić gdzieś na uralu ??:)

15.01.2004
19:50
smile
[31]

sprezynka [ Pretorianin ]

~~>Wittmann

Kafkę na Uralu?? Rosjanie to raczej herbatę żłopią ;)

15.01.2004
19:52
[32]

sprezynka [ Pretorianin ]

Co ja plotę.. Chodziło mi o to, że w ogóle na północy raczej kawy się nie pija.. Zapomniałam, że rtur nie włada Rosją, tylko Chanatem. Wybacz, rturze :)

15.01.2004
20:24
smile
[33]

sprezynka [ Pretorianin ]

Do Khana rtura:

Cóż to robią te cztery statki na Morzu Czarnym tak blisko naszych brzegów? Czyżby Waszmość wątpił w nasze pokojowe nastawienie i dlatego wysłał zwiady? Niepokoi nas to i prosimy o wyjaśnienia!

Sułtanka Sprężynka

15.01.2004
20:40
[34]

rtur [ Konsul ]


Gwoli ścisłości tych statków jest 10 - po jednym transportowcu i okręcie wojennym w każdej parze - piątej Floty droga Sprężynko nie widzisz. Statki stały w porcie i przez chwilę rozważałem ich rozwiązanie, potem je podzieliłem i porozsyłałem po całym morzu Czarnym a potem poszedłem do pracy i o nich zapomniałem. Teraz znalazłem dla nich lepsze zastosowanie więc wracają do macierzystego portu. Przepraszam za wszelkie niepokoje spowodowane przez mą flotę.

Chan rtur

15.01.2004
20:40
[35]

Tad [ Pretorianin ]

sprezynka -> staram się. ;-) A o nogach prywatnie możemy pomówić w kawiarni . Chociaż reakcja jednego z panów lekko mi sugeruje, ze nigdzie do kawiarni nie pójdziesz.


Do Sułtana Sprenschinki,

Zmień informatorów.

Arcyksiąże Austrii

15.01.2004
21:00
smile
[36]

sprezynka [ Pretorianin ]

Do khana Rtura:

Dziękuję za wyjaśnienia, teraz mogę spać spokojnie :)

Sułtanka Sprężynka

16.01.2004
01:48
smile
[37]

Michael_wittmann [ Konsul ]

Tad--> ech obawiam sie (za citbie ze pojdzie ) i to do Wiedenskiej :)


//wcielo mi polskie znaki /:/:/: //

16.01.2004
20:59
[38]

rtur [ Konsul ]


Padła propozycja zwiększenia częstotliwości rozgrywania tur do pięciu tygodniowo. Sprężynka, Wiggins i ja już się zgodziliśmy, każdy następny proszony jest o zmianę w grze menu: orders-->speed vote na 5 (lub więcej). Propozycja zostanie zrealizowana gdy wszyscy gracze się na nią zgodzą (to tak jak na sejmach w Rzeczpospolitej Obojga Narodów).

16.01.2004
21:38
smile
[39]

sprezynka [ Pretorianin ]

~~> rtur

Jak się okazuje, w Westfalen obowiązuje liberum veto ;). Mam nadzieję, że wszyscy się zgodzą na przyspieszenie, bo ja aż się pcham do wojaczki :). Ale w tym przypadku to dobrze, że potrzebna jest zgoda wszystkich. Codziennie to w sumie często i oczywiste jest, że nie każdy musi mieć na to ochotę.

Na szczęście poza liberum veto obowiązuje zasada "nieobecni nie mają racji" i jeśli Szwed i Niderlandczyk nie powrócą do gry i staną się AI, to nie będą mieli nic do gadania. Czyli to tylko kwestia czasu :).

20.01.2004
00:04
[40]

rtur [ Konsul ]

Wielki niepokój zapanował w Europie całej Chanat Krymski pospołu z Polską i Danią pacyfikują niespokojne tereny Rusi, Sułtanat Otomański przy silnym wsparciu Xięcia Transylwanii oraz wojska saskiego ściga i wycina wojska austriackie i już wkrótce wypije wraz z sojusznikami kawę po wiedeńsku, wojska angielskie wylądowały w opuszczonych przez władcę Niderlandach by wspomóc Francję. Brandenburgia tymczasem podstępnie zaatakowała Polskę, Hiszpania Maroko, Neapol zaś Imerium Otomańskie.
Państwa zwycięskie w tych wojnach rozdawać będą karty w dalszej rozgrywce jednakże któż wie komu to wszystko opłaci się najbardziej.

20.01.2004
12:59
smile
[41]

Wiggins [ SSiberian Tiger ]

Krol Brandenburgii postradal zmysly i wydal wojneTransylwanii :)

Niniejszym oglaszam aneksje ziem niemieckich do ksiestwa Transylwanii. Zamierzam w Berlinie koronowac sie na krola Transylwanii, ziem odzyskanych w Austrii i ziem wkrotce pozyskanych w Brandenburgii.

Serdecznie zapraszam wladykow na biesiade :)

20.01.2004
21:41
[42]

sprezynka [ Pretorianin ]

Zaiste, najazd Neapolu na nasze ziemie był podstępny... Jego władca nie zdaje chyba sobie jednak sprawy z tego, że Imperium Ottomańskie jest w stanie jednocześnie przeć na Wiedeń i odeprzeć atak na Bałkanach.

Ja już zapraszam wszystkich władców do Wiednia na kawę ;). Jeśli arcyksiążę Tad nie zginie gdzieś podczas tej wojny, to jak najbrdziej może się do nas przyłączyć.

22.01.2004
21:05
[43]

sprezynka [ Pretorianin ]

Układy polityczne w Europie są zawikłane... Z naszej strony potępiamy wszelkie podstępne ataki, jakie mają miejsce ostatnimi czasy - zarówno desant wojsk neapolitańskich na nasze ziemie, jak najazd Brandenburgii na polskie i transylwańskie tereny. Ogłaszamy wszem i wobec, że atak na naszych przyjaciół będzie równoznaczny z atakiem na nas samych, i że nie pozostaniemy obojętni (hm.. obojętne? ;) na takowe działania ze strony innych państw. W związkuz tym nasze wojska wesprą księcia Wigginsa i pomogą mu w jak najszybszym ogłoszeniu się królem Brandenburgii.

Władca Neapolu ważył się nas zaatakować, na co licząc? Że uda mu się zająć ziemie tak silnego państwa, jakim jest Imperium Ottomańskie? Otóż przeliczy się, powiemy więcej - straci na tym dużo, gdyż mamy w zanadrzu pewien plan, którego on się zapewne nie spodziewa.

Smuci nas to, że arcyksiążę Tad się nie odzywa.. Widocznie nie ma on zamiaru wypić z nami kawki pokoju we Wiedniu (fajki pokoju nie zapalimy, bo nie palimy, nie palimy ;). Czyżby pragnął zostać zabity lub wtrącony do lochu? Weźmiemy to pod uwagę, gdy będziemy zajmować stolicę Austrii. Bo wcześniej czy później to nastąpi...

Pozdrawiamy wszystkich Jaśnie Oświeconych Władców i apelujemy o prowadzenie wojen zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami solidarności i miłosierdzia...

Sułtanka Sprężynka, władczyni Imperium Ottomańskiego

22.01.2004
21:38
[44]

Michael_wittmann [ Konsul ]

" i apelujemy o prowadzenie wojen zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami solidarności i miłosierdzia..."
Super powiedziane :)
, moi dzielni wojacy niestety narazie tylko uganiają się za niedzwiedziami na kole podbiegunowym ;/, jakoś Ruskie eskimoski spod Murmańska nie przypadły im do góstu i zaczyna im się nieco chcieć bardziej europejskiej krwi :), jest ktoś chętny na wyprawę DO SZWECJI??? organizuję kurss do Sztokholmuuu z Gdańska, który narazie został napadnięty i okupowany przez Brandenburgię, kraj mój baczbnie obserwuje rozwój wypadków i jest wielce zaniepokojony tym co WYPRAWIA BRANDENBURGIA....

Z wietrznej i nieco zimnej tą porąroku kopenhagi
Król Grenlandi, Islandi, Norwegi i kawałka Rosji :)
NORTH

22.01.2004
21:39
[45]

Michael_wittmann [ Konsul ]

//Troszkę od tematu, Wiggins ty jako znawca tematu, nie wiesz cczy jest/ bedzie jakaś lista najlepszych graczy/zwycięzców WF, jakiś ranking czy cóś ??:) )
Ech no zwycięsców i zdrajców :)

22.01.2004
22:02
[46]

sprezynka [ Pretorianin ]

Do władcy Northa ~~>

Zastanawia nas, na kogo Waszmość liczysz w konflikcie ze Szwecją... Polska ma problemy na zachodniej granicy, a z Rosją prowadzisz Waść wojnę. Skoro wzbudza niepokój w Waści władczym umyśle to, co poczyna Brandenburgia, to może sam wsparłbyś narody uciskane przez nią?

Do wszystkich władców, którym nieobojętne są losy Europy ~~>

W naszej głowie pojawiają się same nieprzychylne myśli dotyczące Brandenburgii.. Stanowi ona teraz poważne zagrożenie dla Transylwanii i Polski, a obawiamy się, że niedługo może zapragnąć podbić także inne kraje. Apelujemy o zastanowienie się nad tym problemem i odpowiednią interwencję państw ościennych.

Sułtanka Sprężynka

22.01.2004
22:09
[47]

Michael_wittmann [ Konsul ]

moja flota pomyliła kurs i wylądowała nieopatrznie w niderlandach :)
no wiem.. że dni brandenburgi są policzone :], dlatego mam na uwadzę ..może transylwanię, może Turcje ??, może polskę niedługo :D

22.01.2004
22:36
[48]

sprezynka [ Pretorianin ]

North ~~>

Właśnie o to chodzi, że nie są policzone. Właśnie o to chodzi...

22.01.2004
22:46
[49]

Michael_wittmann [ Konsul ]

Ech no oki, .. niedługo wam pomogę :)
w ile tur mam to zrobić ?? :), muszę tylko swoją flotę przyprowadzić :)

22.01.2004
22:58
[50]

sprezynka [ Pretorianin ]

Wittmann ~~>

Dogadaj się z Ciskiem i Wigginsem. To głównie ich sprawa, ja tu tylko sprzątam ;) Coś tam ze swojej strony podeślę, ale będzie to raczej w ramach wspomagania armii transylwańskich. Wszystko zależy od tego, czego się chce dokonać, jaki się ma cel. Ja tam w Brandenburgii nie chcę nic, dosyć mam kłopotów z Neapolitańczykiem. A czego tam chce Wiggins, to musisz już ustalić z nim.

Mój post był jedynie wyrazem zaniepokojenia zaistniałą sytuacją. Wszystkie konrkety - u księcia Wigginsa :). To on tu jest główny decydentem.

Pozdrawiam

Sprężynka

P.S. Niech teraz sobie Brandenburczyk pluje w brodę, że nigdy nie wpadło mu do głowy nauczyć się takiego pięknego języka, jak polski :P. Wszystko by już wiedział :D

22.01.2004
23:08
smile
[51]

ssjNaza [ Pretorianin ]

" i apelujemy o prowadzenie wojen zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami solidarności i miłosierdzia..."

Ja jako Papież przygotowałem stosowne zasady prowadzenia działań zbrojnych i temu pochodnych:

1. 2 miesiące przed wypowiedzeniem wojny należy złożyć pisemne zawiadomienie skierowane do obcego władcy wykładając mu swoje zamiary, czyli nie działamy z zaskoczenia.

2. Wojska obydwu stron muszą być wyposażone w odblaskowe umundurowanie kontrastujące do odzieży przeciwnika (żeby zminimalizować ryzyko "friendly fire").

3. W walce winno się używać tylko broni białej ze stroswnym atestem (koniec z działami - są zbyt brutalne).

4. Walkę należy toczyć z zachowaniem wszystkich 10 przykazań zawartych w dekalogu.

5. Koniec z krwawymi oblężeniami i gorącą smołą wylewaną na atakujących! Teraz oblężenia bezkrwawo roztrzygamy rzutem monetą.

6. Działania zbrojne nie mogą być toczone w niedziele i inne święta.

7. Gdy któryś z walczący zostanie ranny należy natychmiast przerwać walkę i zorganizować transport medyczny.

8. Każdy żołnierz przed bitwą powinien odmówić różaniec i wyspowiadać się.

9. Wyłącznie Ojciec Święty może utrzymywać przy sobie oddziały przyboczne takie jak gwardia papieska.

10. Wszelkie kwestie sporne i niejasności w trakcie trwania konfliktu rozpatruje wyłącznie Papież.

11. Osoby nie przestrzegające tych zasad winny natychmiast wykonać tradycyjne harakiri i odpowiedzieć za swe grzechy przed twórcą. :P

22.01.2004
23:14
smile
[52]

sprezynka [ Pretorianin ]

Drogi Ojcze Święty!

Dziękuję bardzo za tak piękne rozwinięcie mojej myśli, głęboko ukrytej :>.

Widzę, że Jego Świątobliwość zabrał się za umoralnianie Europy i rozwydrzonych władców. Jesteśmy całkowicie za. Także dlatego, że w wyżej wymienionych zasadach nie ma ani słówka o tym, że posiadanie haremu jest czymś niemoralnym. Cieszymy się więc z tego powodu i pozdrawiamy! :D

Sułtanka Sprężynka

22.01.2004
23:25
smile
[53]

ssjNaza [ Pretorianin ]

Posiadanie haremu nie jest złe. Papież nie nakazuje rezygnować z przyjemności i dobroci jakimi obdarzył nas Wszechmogący, wprost przeciwnie. Ale należy pamiętać o obowiązkowej codziennej modlitwie i spowiedzi świętej.

ps. Lecz posiadanie 2 haremów to istna rozpusta!

22.01.2004
23:40
smile
[54]

sprezynka [ Pretorianin ]

Bardzo jesteśmy radzi z faktu, iż Papież spełnia swoją powinność i dokładnie określa, co jest moralnie słuszne, a co nie. Rokuje to dobrze Europie, gdyż, jak wiadomo (i jak zapewne potwierdzi to Jego Świątobliwość), podstawą stałości państwa jest moralność jego władcy... Mamy jedynie nadzieję, że mówiąc o świętach miał Wielebny Ojciec także na myśli święta muzułmańskie?

Ślę ukłony

Sułtanka Sprężynka

22.01.2004
23:51
smile
[55]

rtur [ Konsul ]


Jako sojusznik Transylwanii, Turcji i Polski informuję uprzejmie iż wojska moje podróżujące przez Transylwanię w wyniku działań wojennych znalazły się na terenie Brandenburgii, nie mogąc znieść takiego bezpawnego zagrabienia terenów naszego sojusznika dowódcy moich armii postanowili z moim błogosławieństwem zaatakować wojska brandenburskie.

PS na ewentualnie zdobytych terenach zostanie zorganizowany Harem wiosenny zaopatrzony w europejskie niewiasty, będący uzupełnieniem Haremu Zimowego na Krymie oraz Letniego Haremu Ruskiego

22.01.2004
23:51
smile
[56]

Michael_wittmann [ Konsul ]

"Jesteśmy całkowicie za. Także dlatego, że w wyżej wymienionych zasadach nie ma ani słówka o tym, że posiadanie haremu jest czymś niemoralnym"
Podejżewam że dla sułtanek to haremy w standardowym wyposażeniu (a teraz w wersji specjalnej) mają na wyposażeniu janczarów,)tudziesz innych egzotycznych panów, np. murzynów??) po wielu trudach wojennych jako niokiełznanych i "męskich" pełnych haryzmy i wigoru :) ???
(TO BYŁO PYTANIE RETORYCZNE) [żeby nie było że się czepiam] :)

23.01.2004
00:10
[57]

sprezynka [ Pretorianin ]

Wittmann ~~>

Skoro to było pytanie retoryczne, to nie będę na nie odpowiadać (hhm.. zresztą nie mam ochoty :/). Powiem jedno: harem w Turcji westfalenowej - ludzka rzecz... Nie dałoby się bez tego obejść, bo to w końcu element realiów ;). Tylko trza umieć odpowiednio pisać o wszystkim.

Pozdrawiam

Sprężynka

23.01.2004
00:23
smile
[58]

sprezynka [ Pretorianin ]

Chanie rturze!

Toż to już trzy haremy! Chyba Waszmość nie czytał poprzedniej wypowiedzi papieża. Dwa haremy to już rozpusta, a trzy? I co teraz?! :>>>

23.01.2004
00:25
smile
[59]

sprezynka [ Pretorianin ]

Poza tym z wypowiedzi Waszmości wyczytuję, że będzie jeszcze czwarty - Letni. W tej sytuacji Papież będzie musiał chyba zainterweniować :D

23.01.2004
00:26
[60]

sprezynka [ Pretorianin ]

Co ja gadam.. Jesienny oczywiście. Ale nawet sułtan może się czasami przejęzyczyć ;)

23.01.2004
00:32
[61]

Michael_wittmann [ Konsul ]

WYKASTROWAĆ , hehe
ale tak na serio całkiem mi się spodobał ten pomysł z wypowiedzeniem wojny nieco wcześniej (ok 2tur wcześniej) na forum publicznym poprzedzone jakimiś pretensjami itd. MAM JUŻ dość partyzanckiego wypowiadania wojen z WF 13 i innych :(

23.01.2004
00:38
[62]

rtur [ Konsul ]


Ależ w Wypowiedzi Jaśnie Oświeconego Władcy Państwa Kościelnego mowa jedynie o dwóch Haremach - nie dopuszczam do siebie myśli że ten tak Mądry i Wspaniały Władca nie wyraził dokładnie swych myśli, ponadto interpretowanie słów płynących z Serca Ojca naszych braci w wierze byłoby niewątpliwą obrazą której nigdy się nie dopuszczę. Powstanie Haremu Wiosennego jest spowodowane niczym więcej jak tylko słowami tego Wielkiego Męża iż dwa Haremy to rozpusta. By jeszcze bardziej oddalić się od granic rozpusty niewykluczamy powołania kolejnego Haremu jak słusznie O Wielka Sułtanko wspomniałaś zwanego Jesiennym, czy znasz może jakąś godną polecenia lokalizację dla niego??

23.01.2004
00:59
[63]

Michael_wittmann [ Konsul ]

rtur--> słowianki są niezłe :P spróbuj gdzieś na ziemiach odbitych od brandenburczyka :D

23.01.2004
11:47
smile
[64]

ssjNaza [ Pretorianin ]

Chanie (czy jak tam sie tytułujesz) rtur

A z tobą i z twoimi haremami rozliczę się na następnej pielgrzymce. Lepiej przygotu się należycie! Nakazuję ci postawienie w twoim trochę trzeba przyznać zaciemnionyk kraju Katedy, która rozświetli mroki i przyniesie ci Boże błogosławieństwo.

ps. Lepiej zabierz się za budowanie szkół i uniwersytetów, a nie haremów, bo twoi poddani nie umieją nawet przeliterować imienia swojego władcy.


ssjNaza, Jaśnie Oświecony Papież

23.01.2004
13:08
smile
[65]

sprezynka [ Pretorianin ]

Wittmann ~~>

O ziemiach uzyskanych na terenach brandenburskich Wielmożny Chan Rtur już wspominał, czytaj Waść uważniej.

Chan Rtur ~~>

Naszym skromnym zdaniem najlepsze miejsce na harem jesienny będzie gdzieś na południu... Mamy nawet na myśli jedno państwo, ale o tym drogi Chanie możemy porozmawiać prywatnie :)).

Pozdrawiam

Sułtanka Sprężynka, władczyni Imperium Ottomańskiego

23.01.2004
13:37
smile
[66]

rtur [ Konsul ]

ssjNaza, Jaśnie Oświecony Papieżu --> może więc wyśle moje oddziały na edukację do Włoch, słyszłem że tam właśnie w ich północnej części działają najlepsze uniwersytety wsółczesnej Europy...

Sułtanko Sprężynko to rzeczywiście może być ciekawy kierunek... to południe i ciepło i miło i doskonała edukacja... same zalety

23.01.2004
14:14
smile
[67]

ssjNaza [ Pretorianin ]

Chanie rtur ----> Widzę, że nie zdążyłeś się jescze nauczć ogłady godnej europejskiego władcy. Wyczuwam w twojej głowie czarne myśli. Lepiej naucz się ważyć słowa, bo możesz wiele przez to stracić.

ps. Na uniwersytetach włoskich jest miejsce tylko dla szlachetnie urodzonych, więc twoja dzicz nie ma tam wstępu.

23.01.2004
18:41
[68]

Michael_wittmann [ Konsul ]

JA CHCIAŁEM TYLKO POWIEDZIEĆ ŻE PODBIJAM SYBERIĘ DLA WŁADCÓW KTÓRZY MIELIBY ZBYT GORĄCE GŁOWY, i przyjmuje wnioski skargi kogo pierwszego tam należałoby skierować na resocjalizację, rozumiem że papie pewnie byłby za dzikimi koczwnikami znad morza Czarnegoo
???
A pozaym włóczę się armią po europie i nie wiem kogo zaatakować :(
sprężnko-->
"PS na ewentualnie zdobytych terenach zostanie zorganizowany Harem wiosenny zaopatrzony w europejskie niewiasty"
Nom każdy władca wie że najlepsze niewiasty to polskie słowianki (a nie jakieś tam europejki) na południu brandenburgi są raczej tylko szpetne czeszki :(, dlatego chodzi nam o haremie rozłożonym raczej bardziej na północ
nadworny pisaż, w imieniu jaśnie panującego, niezwyciężonego
NORTH'a

23.01.2004
21:30
[69]

Tad [ Pretorianin ]

Ciężko nam się było przebić przez bełkot jaki zalega w niektórych listach. Szczególnie tych co o zdradzieckie ataki pomawiały Neapol i Brandenburgie. (przychodzi na myśl powiedzenie - przyganiał kocioł garnkowi) Mamy nadzieję, ze w następnym miesiącu, gdy kolejne państwa zaatakują "podstępnie" naszych wrogów, Turcji zmięknie... no właśnie, co zmięknie ? bo przecież nie rura.

Arcyksiążę Austrii

23.01.2004
21:43
smile
[70]

sprezynka [ Pretorianin ]

Tad ~~>

Wiesz, z tą rurą to trochę przesadziłeś...

Sprężynka

23.01.2004
21:48
smile
[71]

von Izabelin [ Luftgangsta ]

ktoś moze by sztrzelił mapkę, bo ja juz moją walkę wgrze nr13 skoncyzłem, a ejstem ciekaw co tu się dzieje...

23.01.2004
21:53
[72]

rtur [ Konsul ]


Uprzejmie informuję iż nikogo podstępnie nie zaatakowałem, nie złamałem żadnego sojuszu, władca Brandenburgi jako pierwszy wypowiedział wojnę Polsce, następnie Transylwanii, moja armia znalazła się w tamtym rejonie przypadkowo, w związku z tym nastąpi moja kontra. Wniosek: atakując sojuszników Chanatu Krymskiego możesz się spodziewać że prędzej czy później na twoim terytorium pojawią się Haremy.

23.01.2004
22:03
[73]

Tad [ Pretorianin ]

sprezynka -> nie bądź taka ... no własnie nawet nie wiem jaka. Może przewrażliwiona.

23.01.2004
22:11
smile
[74]

rtur [ Konsul ]


Oto mapka --->

23.01.2004
22:13
smile
[75]

sprezynka [ Pretorianin ]

Tad ~~>

Może i jestem przewrażliwiona.. A może to przez tą głupią sesję, która się jakoś nie chce skończyć :/

25.01.2004
18:14
smile
[76]

sprezynka [ Pretorianin ]

Chcieliśmy zaznaczyć, że Imperium Ottomańskie wbrew pomówieniom ma się bardzo dobrze, nic mu nie zmiękło, a nasze wojska odbyły właśnie uroczysty wjazd do Wiednia.

Pozdrawiam wszystkich Jaśnie Oświeconych Władców

Sułtanka Sprężynka

25.01.2004
18:51
smile
[77]

Rah V. Gelert [ Generał ]

A co z Odsiecza Wiedenska ?? bedzie ???

:D

25.01.2004
18:58
smile
[78]

sprezynka [ Pretorianin ]

Obawiamy się, że jednak nie. A raczej nie obawiamy się, ale jesteśmy radzi z tego powodu ;).

Proszę jednak nie bać się tak zwanego "zalewu islamu" czy jak to nazywają Europejczycy. Imperium Ottomańskie ma wielu sojuszników wśród przedstawicieli różnych wyznań i na jego terenie obowiązuje wolność religijna. W gestii mieszkańców terenów zaanektowanych do naszego państwa leży, czy zechcą przejść na wiarę wyznawaną przez swoją władczynię, czy pozostać przy swojej.

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.