technior [ Konsul ]
Fałszywa uczciwość.
Poniższy tekst podaję za innym forum -przeczytajcie -WARTO !
--------------------------------------------------------------------------------
W ostatnim czasie bardzo wiele sie pisze o pirackim oprogramowaniu, łamaniu w tym zakresie przepisów prawa karnego oraz Ustawy z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z dnia 23 lutego 1994 r.), a także działaniach w tym zakresie organów ścigania, no i konsekwencjach tych działań. Wielkie oburzenie o naruszaniu ich praw wyrażaja "twórcy". Jeśli więc forum to dociera do wielu osoób w tym i wyzej wspomnianych (również organów ścigania, sądów, instytucji, firm, itd.) - niech się dobrze zastanowią - CZY SAMI W TEJ KWESTI SĄ TAK UCZCIWI. NIE - NA PEWNO NIE. Nie ma osoby, która posiadając komputer, dostęp do sieci - pod warunkiem, ze pracuje na nim, gdyż znam wiele osób ("WAŻNYCH OSÓB", dla których komputer jest ozdobą biura, bądź mieszkania (prestiżem, a poza tym nie mają zielonego pojęcia o pracy w systemach (sieciach) teleinformatycznych - posiadają wszystko legalne. Dotyczy to również "TEGO ŚRODOWISKA AUTORÓW, TWÓRCÓW, POLICJANTÓW, PROKURATORÓW, SĘDZIÓW, URZĘDNIKÓW KONTROLI SKARBOWEJ, itp., itd.,). Należałoby więc te "NALOTY I KONTROLE" zacząć od nich (biuro, dom, wszystko), sprawdzając legalnośc każdego programu, każdego pliku. Wtedy bysmy zobaczyli, gdzie jest ta granica uczciwości i obłudy, kogo należałoby karać. Prawo dotyczy bowiem wszystkich (przynajmniej teoretycznie) i daje Wam słowo, że rzeczywistość zweryfikowałaby pazernośc owych "twórców i autorów". Nie będę się rozpisywał, gdyż to temat "rzeka". Pragnę jednak poruszyć przy tej okazji jeszcze jeden temat z tym związany, z "Prawem autorskim", który dotyczy nie tylko oprogramowania komputerowego, lecz również wszelkich innych wydawnictw autorskich - książek, opracowań, biuletynów, itp. (są pewne odstepstwa uwarunkowane datą wytworzenia). Niech wszyscy rozejrzą sie wokół siebie i zwrócą uwagę, kto w tej kwesti narusza te "święte prawa autorskie" - MILIONY OSÓB - studenci, uczniowie, urzędnicy, funkcjonariusze, przedsiębiorcy, posłowie, senatorowie, słowem prawie wszyscy w Polsce (za wyjątkiem małych dzieci i niemowląt). Kserokopie wydawnictw krążą wszędzie - daję Wam słowo, że nawet w Pałacu Prezydenckim (jeśli nie wierzycie możecie sprawdzić, oczywiście poprzez inne osoby). Jeśli macie okazję, porozmawiajcie ze słuchaczami szkół policyjnych, wojskowych (nawet ich wykładowcy to kopiują - BEZPRAWNIE) - słowem wszędzie.
Jest więc rada dla tych wszystkich, którzy maja ogromne zapędy do egzekwowania "Praw autorskich" - niech zaczną od siebie. Jeśli będą mieli czyste sumienie, wtedy niech się zabiorą za egzekwowanie praw od innych.
Zaś rada dla tych wszystkich "TWÓRCÓW I AUTORÓW", którzy są tak pokrzywdzeni przez los - niech nie będą tacy pazerni. Jeśli te wszystkie przez nich wytworzone dobra kulturalne będą dostępne dla ogółu tego polsiego, ubogiego społeczeństwa za niewielkie dla nich tantiemy - wtedy, nie będzie potrzeby nikogo ścigać, nachodzić i się oburzać.
A tak na marginesie - proszę wszystkich, którzy ewentualnie to przeczytają i mają możliwości przekazania innym - niech "KAPUJĄ" do organów ścigania wszystkich tych "autorów, twórców, firmy tworzące oprogramowanie, legalnych dystrubutorów, itp., jeśli tylko posiadacie wiedzę, iż posiadają "COŚ" nielegalnego (że posiadają to jestem pewien na 100%) - "zmontować informację na nich zawsze można".
Z podrowieniami na 2004 rok i cały XXI wiek.
^Piotrek^ [ Toilet Tantalizer ]
w pełni się zgadzam, nasi policjanci to tacy kryształowi wcale nie są.
Gdy była ta fala nalotów gliniarzy na domy w poszykiwaniu pirackiego softu mojegao brata ciotecznego również nie ominęła kontrola.
Trochę tego miał(gierki, filmy, oprogramowanie, generalnie wszystko) i panowie policjanci spytali czy nie chciałby tego załatwić inaczej, na to on oczywiście że tak i skończyło się tak iż nagrał obdwu panom matrixa3, Wormsy 3D i (sic!) GTA:Vice city.
To tyle ode mnie co do uczciwości naszych stróżów prawa.
Globus [ Generaďż˝ ]
jakis rodzaj korupcji
Vader [ Senator ]
O tym ze prawo nie tyczy sie spolecznych 'elit' (w ujeciu nieformalnym) - pisze w wiekszosci ksiazek traktujacych o roznych spolecznych prawidlowosciach. To jest od dawna znana kwestia i mnie nie dziwi prawie wcale.
Autor tekstu ma wiele racji, ale to nic odkrywczego.
Pozdrawiam.
-+==SeBuL==+- [ spamer ]
O tym to juz chyba kazdy wie . U mnie np jest taki przypadek ze syn policjanta opycha CD z grami , ehh :D
Klemens [ Generaďż˝ ]
Artykul w duzej mierze( nie w calosci) sluszny, ale to absolutnie nie usprawiedliwia faktu, iz piractwo jest zwykla kradzieza, bez rozrozniania, kto jego dokonuje. Fakt, iz prawo ma sie na bakier z praktyka nie swiadczy od razu o tym, ze jest ono zle. Dura lex, set lex!
tomirek [ ]
Mam kiku kumpli w jednej z wielu polskich KOMEND POLICJI i jak opowiadaja co tam sie dzieje to ze zdziwienia czkawki mozna sie nabawic. Jezeli chcialbym zdobyc najswiezszy film, czy jakas gre, ktora w Polsce sie jeszcze nie ukazala pierwsze kroki powinienem skierowac do nich.
Tak to wyglada niestety...
rg [ Zbok Leśny ]
Taa..
Nawet znajomy cos wspominal ze zna prokuratora, u ktorego w domu nie uswiadczy sie ani jednej oryginalnej plyty...
'...bo to Polska wlasnie..."
Vader [ Senator ]
Fakt, iz prawo ma sie na bakier z praktyka nie swiadczy od razu o tym, ze jest ono zle.
To tak jakbym powiedzial: To ze upuszczanie krwi jeszcze nikomu nie pomoglo, nie oznacza ze to zla metoda :-)

Adamss [ -betting addiction- ]
Polizei sobie chodzi, zabiera, nakłada grzywny, wraca do domciu, i robi to za co powinni być zamknięci. Farsa.
Coy2K [ Veteran ]
to jest prawda absolutna, nie jest żadną tajemnicą że całą Polskę piraty napędzają ;-)
Pirix [ ! KB ! Góry górą ]
Skomentuje to jednym cytatem:
"Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień"
bekas86 [ Blaugranczyk ]
a mój tato policjant już czeka na gierke która scaigam (CHYBA pirat heh)
Atreus [ Senator ]
I co na to a.i.n.., wielki obrońca owych "twórców i autorów" :) ?
Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie ten problem istnieje.
Jeśli chodzi o mnie, to od niedawna staram się być uczciwy. Nie stać mnie na MSOffice, to szukam darmowej lub tańszej alternatywy. Ale i tak ściągam takie rzeczy, których w Polsce legalnie nie można załatwić. A zamawianie z zagranicy mnie nie interesuje :).
Artur20 [ Generaďż˝ ]
Moja laska ma starszego pracujacego w policji. Czasami prosi żebym mu jakiś filmik czy gierkę nagrał. Policja to tacy sami ludzie jak my i bardzo dobrze.

a.i.n... [ Kenya believe it? ]
Arteus -> jeśli uważasz mnie za "obrońcę tworcow i autorów" to gratuluję zrozumienia moich postów :P
Mam gdzieś czy ktoś ściąga sobie piraty czy nie.
Chcę jednak, żeby ci, którzy tak robią wiedzieli, że wtedy są ZŁODZIEJAMI. Żeby się naiwnie nie tłumaczyli, że "mnie nie stać", albo że "przecież wszyscy kradną".
Chcesz używać piratów - Twoja sprawa, ale nie tłumacz się głupio i nie wybielaj - to JEST złodziejstwo.
Pozdrawiam.
PS. Co do pierwszego posta - oczywiście, że to prawda. Takie mamy społeczeństwo. Jest tak również dlatego, że wielu ludzi nawet nie wie lub nie chce wiedzieć że piractwo = złodziejstwo.
Uświadomienie tego innym - a najpierw sobie, to tylko pierwszy krok.
Moby7777 [ Konsul ]
Ale sie ubawilem... :D Co maja "tworcy i autorzy" do policji i prokuratury?? :D Jak na moj gust to przypomina mi to tekst z CDA (mail: Schodzicie na psy, odpowiedz Smugglera: A jakies argumenty, mail: Argumentow nie mam ale widze co robicie!!). Logika jest tu mniej wiecej taka: "Ja tak robie to inni tez tak robia!!".
Dodam jeszcze ze autor tekstu za bardzo sie nie orientuje dlatego ze kserowanie ksiazek na wlasny uzytek jest dozwolone. Spowodowane jest to czesto wyczerpanym nakladem. Piractwem jest czerpanie korzysci z kserowania ksiazek sluzacych do nauki ale nie kserowanie na wlasny uzytek.
mos_def [ Generaďż˝ ]
Mam znajomego co mieszka w 25 tys miasteczku. Jego ojciec jest szefem komendy w tymze miescie.
Koles jest praktycznie monopolista w dziedzinie pirackiego oprogramowania, takiego softu i tak szybko jak on nikt w miescie nie ma...chlopaczek poprostu odwiedza tatusia po jakims wiekszym nalocie na ruskich, ukraincow itp i wybiera sobie co potrzebuje...