Radaar [ Konsul ]
Redoks
witam.
mam pytanie - jakie beda stopnie utlenienia tego zwiazku?
z tego co wiem zelazo ma byc na na +3, ale nie wiem jak to wyliczyc.
z gory dziekuje za pomoc.
Milka^_^ [ Potępieniec ]
Kurde też z tym miałem problem jak to wyliczyć ,ale jakoś mi się udało jak jest to 3- to masz dodać do azotu albo węgla 3. To jest porąbane ale tylko przykłady tego typu
Swidrygajłow [ ]
Fe +3
N -5
C +4
:Serafin: [ Neutralny Dobry ]
E tam ja tam miałem na razie tylko grupy OH, ale nigdy o CN nie słyszałem
grzesiek16 [ Feluś ]
jesli dobrze mysle i wogole to jest to reszta kwasowa (H3Fe(CN)3-/6 ?) skoro jest 3- to zelazo bedzie 3+, wegiel jest 4wartosciowy a azot 5, wiec tak jak Swidry napisal N 5- a C 4+
Radaar [ Konsul ]
Milka^_^ --> no ten przyklad jest jakis dziwny, z innymi sobie radze calkiem, calkiem :)
Swidrygajłow--> dzieki za wyniki, mozesz mi jeszcze napisac jak to liczyles ? bede wdzieczny :)
Radaar [ Konsul ]
:Serafin:--> CN pochodzi od kwasu cyjanowodorowego, czyli HCN :)
Radaar [ Konsul ]
a jesli mam ten sam przyklad tylko, ze na koncu jest 4- zamiast 3-?
Fe bedzie na 2+ stopniu utlenienia, ale nie wiem jak to wyliczyc, jak to zobaczyc :)
grzesiek16 [ Feluś ]
a czy zelazo moze byc 4wartosciowe? mnie sie wydaje ze nie, bo jest 2 i 3 z tego co pamietam, wiec 4- raczej odpada, ale w 100% nie jestem pewien