
Pszczoła [ Wybrzeże Gdańsk 4ever ]
Kac
Kac - i jak go uniknąć???
Organizm przekształca alkohol w aldehyd octowy, następnie w kwas octowy i w końcu w dwutlenek węgla. Głównym sprawcą kaca jest najprawdopodobniej aldehyd octowy, znany z tego, że powoduje ból głowy i nudności. Jedną z metod powstrzymywania ludzi od alkoholu jest właśnie wzmocnienie tych nieprzyjemnych efektów ubocznych. Gdy alkohol zostanie wchłonięty do krwioobiegu, zaczyna się doświadczanie efektów wywołanych bezpośrednio przez etanol, a następnie przez aldehyd octowy. Z chwilą, gdy alkohol zaczyna się rozkładać, rozpoczyna się również proces trzeźwienia. Niestety, rozpoczęcie tworzenia się aldehydu octowego oznacza też początek kaca. Teoretycznie można przyśpieszyć proces trzeźwienia, zwiększając ilość ADH. Natomiast na pewno nie przyśpieszy trzeźwienia żadna z popularnych metod, jak pocenie się w saunie, gwałtowna gimnastyka, czarna kawa czy zanurzenie głowy w zimnej wodzie.
Fatalne samopoczucie nazajutrz po ciężkim przepiciu jest po prostu efektem procesu powolnego oczekiwania na zniknięcie aldechydu octowego. Nikt jeszcze nie wymyślił skutecznego środka na kaca. Jest to niemożliwe z prostych przyczyn chemicznych, chyba że znajdzie się środek przyśpieszający wydalanie aldehydu octowego z organizmu. Istnieje jednak kilka sposobów, by uczynić kaca mniej nieprzyjemnym. Następujące porady mogą pomóc w przeżyciu najgorszych efektów nadmiernego picia:
przed libacją należy wypić szklankę mleka, tak by nie pić alkoholu "na pusty żołądek";
nie należy mieszać alkoholi; co jakiś czas przepijać napojem bezalkoholowym;
przed położeniem się spać wypić pół litra wody
na śniadanie nazajutrz zjeść coś słodkiego, na przykład miód lub dżem. W ten sposób dostarcza się organizmowi dużo fruktozy - cukru przyczyniającego się do powstania NAD (dinukleotydu nikotynamidoadeninowego), zaangażowanego w przetwarzanie alkoholu. Dodatkowa ilość cukru ustrzeże również przed wyczerpaniem zapasów glikogenu;
należy unikać zabarwionych na ciemno alkoholi, jak porto, sherry i czerwone wina.
Mysle ze to sie przyda nie ktorym :) po dzisiejszrj libacji :P
Pozdrawiam
newage3000 [ Konsul ]
mi sie nie przyda... siedze w domu i jestem chory
ZeTkA [ ]
heheheh chociaz jeden pomyslal o dniu nastepnym ;))
Garbizaur [ CLS ]
Dziękuje. Na pewno się przyda. :)

Cuphay [ Mroczna Dusza ]
Najlepiej to chyba nie pić :)
34io [ Konsul ]
newage3000---> pociesze cie ja też
34io [ Konsul ]
najlepsza na kaca jest ciężka praca

Dexter666 [ aka Harnaś, aka eiP ]
yo!
to, że na pusty żołądek sie nie pija alkoholu to wiem ale zeby mleko pić? lepiej już zjeść coś i np. kawe sobie walnąć lub jakiegoś innego napoju typu herbata, sok czy chocby PIWO :P (żart z tym piwem :)
ale jutro rano sprobuje słodkiego coś zjeść (jak zostanie coś :)
no i nigdy nie mieszam chyba ze mało jest alkoholu to wódeczke popija sie piwkiem :P
ps. życze wszystkiem dosiego roku (cokolwiek znaczy 'dosiego') wszystkiego dobrego oraz zeby na nowy rok spełniły sie Wasze życzenia no i żeby każdy stał się moderatorem :D

Filipesco [ Centurion ]
Jest jeszcze jeden sposób, ale nie jak uniknąć kaca, tylko jak się nie nawalić - przed libacją trzeba się napić 2-3 łyki oliwy z oliwek!!!!!!! serio!!! tak dawniej robili różni politycy, itp. żeby nikt nie wykorzystał tego, że są lekko pijani, gdy omawiali jakieś interesy (bo wtedy sie piło przy tym :P). No tylko że nie każdy jest w stanie napić się oliwy :)))) Powodzenia!!!!
Filipesco [ Centurion ]
aa - bo oliwa wyściela ściany układy pokarmowego i alkohol jest dużo trudniej wchłaniany przez organizm!!! Więc można wypić dużo więcej :PP

neon_one [ Pretorianin ]
newage3000 ==>> wspolczucia !! w taki dzien byc chorym :(
wszystkie rady napewno dzisiaj mi sie przydadza :D a raczej jutro :D
Poza tym oprucz biednemu newage3000 zycze bajer imprez I LEPIEJ BEZ PORANNEGO KACA :D

kamil210 [ Generaďż˝ ]
Oj dobre i przyda sie, o ile trafie do domu ....

paściak [ z domu Do'Urden ]
Dziekuje za ten watek! Przyda sie! :P
vien [ łowca pip ]
ja juz to opanowałem kozystając z własnych, raczje tych gorszych, doświadczeń :)

Madtrackus [ spamer ]
Dziekuje... Przyda sie na przyszlosc bo nie dzisiejszej nocy napewno ^^
LooZ^ [ be free like a bird ]
Ej no... Czy naprawde tylko ja nie mialem nigdy kaca ? :)
legrooch [ Legend ]
To może i ja się przydam:
Przed snem -
Wziąść dwie witaminy C, rozpuścić je w szklance wody, wypić. Popić 250ml wody.
Po obudzeniu się -
Powtórzyć czynność + 1 tabletkę wapna + 1 tabletkę magnezu
Zero problemów. Na mnie to działa jak redbull na niektórych zmęczonych.

zmudix [ palnik ]
Czytałem to wczoraj :)
A tu coś dla tych, co nie są przy kasie, a też chcieliby popić :)

Mesiash666 [ Konsul ]
Dzieki dzisiaj sie nie przyda bo sie raczej nie uchleje bo w domu siedze... Ale zarok na wewno sie najebie w trzy dupy a i w tym nad chodzącym roku nie będę sobie żałować tych pięknych trunków...
Wszystkim życze żeby wam w tym nadchodzącym roku nigdy nie zabrakło BOSKICH TRUNKÓW

Paudyn [ Kwisatz Haderach ]
E tam! Kac zdarzył mi się może dwa raz w życiu :P Jakoś tak organizm się przyzwyczaił ;)

kamil210 [ Generaďż˝ ]
Najlepsze na kaca- powietrze z materaca

SirGoldi [ Gladiator ]
Dobre Kamil :>
Ja siedze w domu i najwyzej moge miec kaca po silnym promieniowaniu od komputera :P

childlike [ Konsul ]
ale podobno rosjanie wymyslili tabletki na kaca LOL
takie co przyspieszaja wchlanianie aldehydu octowego
ale jak narazie ich nie mam wiec sie napewno przyda

Ficket [ BMX ]
Ja proponuje rano wypić sobie jedną lub dwa piwa i człowiek od razu lepiej się czuje i nie ma śladu po kacu... :D

Coy2K [ Veteran ]
trzeba będzie skorzystać ze sposobu :-)
Kuzi2 [ akaDoktor ]
Fajnie ze "przed polozeniem sie spac wypic pol litra wody" o tym nie zapomne :P
chyba napisze se na kartce a4 wypij 0,5 l wody :P I tak to oleje i podre kartke... przeciez bede zalany :D
i z tym slodkim dzemem tez... jak bede na kacu to nie bede myslal o jakichs dzemach :)

tifo [ Chor��y ]
Ja tam nawet nie myślę o kacu tylko o zejściu...
JAZDAAAAAAAAA.....:):)

reksio [ Szerzmierz Natchniony ]
tifo- Ćpunie :DD
Hmm, to jak wy to sobie wobrażacie? idę na sylwestra i wyciągam sobie karton mleka, piję szklankę. Potem jak już zgonna prawe zaliczę to mam prosić organizatora o pół litra wody? Hehehe...

Novus [ Generaďż˝ ]
podobno alka-seltzer czy jakos tak jest dobry rano, albo najlepiej - klin:)

megaabol [ Generaďż˝ ]
Kurcze na przyszłoś bede wiedział

pre13 [ Generaďż˝ ]
Klin Klinem!!! a zabić chama w zarodku!!!!!!!;p
Moby7777 [ Konsul ]
Ja tylko zwroce uwage na kilka szczegolow... to z piciem na "niepusty zoladek" to rada dobra - gorzej z rada mieszania mleka z alkoholem. Toz to niemal pewne zatrucie pokarmowe!!
Poza tym na kaca pomagaja tez produkty o duzej zawartosci witaminy C (od dawna wiadomo ze alkohol wytraca ta witamine i jej pochodne). A poza tym to rady sie przydadza - rano dzem i cytrynka na zagryche :D

OSZKI [ VL ] [ Sniper ]
przyda sie !!! :)))

bitek1 [ Pretorianin ]
PSZCZÓŁKO!!Dzięli za fachową opinię na temat"kacowaty"(chyba jesteś po "fachu" medykiem) i obiecuję Ci ,że następnym razem zastosuję Twoje sposoby i również skorzystam z rady Filipasco(tylko nie napisał czy te 2-3 łyżki oliwki można przepić np.kufelkiem piwka lub 100g.czeguś tamok.Filipasco podpowiedz!!