GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Dokąd zmierzają misje kosmiczne ? ...

23.11.2003
18:50
smile
[1]

***Half-Life*** [ Generaďż˝ ]

Dokąd zmierzają misje kosmiczne ? ...

No właśnie... Kiedy wreszcie człowiek , a nie kolejne automaty ,poleci ponownie na Księżyc ? Czy wpierw raczej na Marsa - najbliższego sojusznika Ziemi ;) ...

23.11.2003
18:52
[2]

Hiacynt [ Pretorianin ]

Dokad zmierzaja? Pewnie w kosmos :))))

A tak serio to odkad zorientowali sie ze te misje tak naprawde malo sie oplacaja to chyba juz nigdzie nie zmierzaja...

A kiedys mowiono o bazie na ksiezycu do konca XX wieku... Na Marsie czlowiek wyladuje... Ale pewnie w XXII wieku przy takim tempie..

23.11.2003
18:55
[3]

Pirix [ ! KB ! Góry górą ]

Wedlug dosc juz nieaktualnych planow NASA w 2050 roku na Marsie mialy zaczac powstawac miasta, mial byc ustabilizowany klimat, mozliwosc oddychania bez aparatow tlenowych, miala byc utworzona sztucznie atmosfera, itd.
Podaje za "Przegląd Reader's Digest" - numeru nie pamietam (rok 1997 lub1998)

23.11.2003
19:01
smile
[4]

***Half-Life*** [ Generaďż˝ ]

Ciekawe gdyby tak gdybać : jeśli trwała by nadal tzw. zimna wojna to czy kroki w Kosmos byłyby obecnie znacznie dalsze niż teraz [ bez gdybania :) ] ?

23.11.2003
19:03
[5]

Hiacynt [ Pretorianin ]

Jestem pewien ze gdyby zimna wojna potrwala dluzej (i nie zamienila sie w goraca :) ) to technika (a szczegolnie kosmiczna) stala by na duuuuuzo lepszym poziomie...

23.11.2003
19:08
smile
[6]

Pirix [ ! KB ! Góry górą ]

Gdyby nadal trwal kosmiczny wyscig pomiedzy USA i obecna Rosja to...
...Rosja nie wytrzymalaby tego finansowo.

23.11.2003
19:44
[7]

Bucha [ Hashish Air Kahn ]

jak to gdzie zmierzaja do PACANOWA oczywiscie

23.11.2003
19:52
smile
[8]

rtur [ Konsul ]

W chwili obecnej podróż człowieka na Marsa jest niemożliwa ponieważ w ciągu miesiąca człowiekowi w stanie nieważkości ubywa ok 3% masy kostnej, daje to ok 35% ubytku masy kostnej w ciągu roku, co minimum trzyletnią podróż na Marsa i z powrotem czyni niemożliwą (dodam że obecne zestawy ćwiczeń wykonywanych przez astronautów codziennie przez minimum 3 godziny* spowalniają ubytek masy kostnej do nieco ponad 2% miesięcznie w wyjątkowych wypadkach). Wg. znajomego zajmującego się tym tematem, NASA czeka obecnie na taki rozwój medycyny który pozwoli na uzupełnianie masy kostnej. Jeśli w ciągu 20 lat pokona się takie trudności to prawdopodobny stanie się lot człowieka na księżyce Jowisza, ale zostanie on prawdopodobnie odłożony do mniej więcej 2050 roku ze względu na olbrzymie koszty takiej wyprawy.
Bardziej prawdopodobne jest wg mnie powstawanie nowych stacji orbitalnych - głównie prywatnych tworzonych po to by przeprowadzać eksperymenty i badania możliwe jedynie w stanie nieważkości.

*to jest minimum którego jestem pewien, ale prawdopodobnie muszą spędzać na ćwiczeniach ponad 5 godzin dziennie, a i tak po miesięcznym pobycie w kosmosie zwykle nie są w stanie stanąć na nogach.

23.11.2003
19:54
[9]

Hiacynt [ Pretorianin ]

rtur: Kostnej czy miesniowej? Prawde mowiac nie slyszalem zeby byl zanik kosci... Mozesz przyblizyc to zjawisko?

23.11.2003
20:16
smile
[10]

waterhouse [ Novus Ordo Seclorum ]

rtur------> ale podczas lotu na Marsa można przecież wytowrzyć sztuczną grawitację na pokładzie statku! Problem nieważkości wówczas zaniknie.

Poza tym niektórzy astronawuci przebywali już w stanie nieważkosci przez ok. 18 miesięcy, po ich powrocie nastapiła całkowita regenaracja układu mieśniowego. W nieważkości nie występuje zanik masy kostnej lecz jedynie odwapnienie i demineralizacja kości....

23.11.2003
20:23
[11]

zmudix [ palnik ]

waterhouse ==> wydaje mi się, że utrzymanie grawitacji jednak jest zbyt kosztowne, trzebaby stworzyć ogromną tuleje (coś w tym stylu) obracającą się wokół własnej osi i zapewnić tam astronautom dość dużo miejca. Wysłać coś takiego w kosmos z Ziemi... ja sobie tego nie wyobrażam, trzebaby budować na orbicie i stamtąd startować, ale kto wie, może do stacji Alfa (która dalej się buduje) doczepią coś co pozwoli to zbudować i wystrzelić :)

23.11.2003
20:36
[12]

waterhouse [ Novus Ordo Seclorum ]

zmudix------> jest jeszcze inne rozwiązanie: podzielić statek na dwie częśći,następnie połączyć je wytrzymałą uwięzią. Cześci obracałyby się wobec wspólnego środka cieżkości, w ten sposób można by było wytworzyć sztuczną grawitację bez konieczności budowy olbrzymich statków.

23.11.2003
21:49
[13]

AK [ Senator ]

Są jeszcze 2 inne rozwiązania. Napęd VASIMR (jeśli dobrze napisałem), lub nuklearny. Pierwszy jest na razie w fazie testów, drugiego jak na razie zabrania używac konwencja o wprowadzaniu energii (i broni) atomowej w Kosmos. Obie pozwoliłyby pokonać dystans do Marsa w 3 miesiące...
Taka misja jest możliwa od jakichś 20 lat bodajże, tyle, że jest diabelnie kosztowna, zaś sam zysk byłby jedynie naukowy, a to się dzisiaj nie kalkuluje. Może za 50 lat...

23.11.2003
21:54
smile
[14]

Herr Click z Gestapo [ Centurion ]

W sumie dzisiaj misje kosmiczne zmierzają do nikąd. Przydał by się drugi Kennedy albo co...

23.11.2003
21:58
[15]

zmudix [ palnik ]

waterhouse ==> w sumie niezły pomysł, wprowadzić to w ruch obrotowy, a nastepnie jazda na Marsa :)

AK ==> VASIMR ? to napęd jonowy ?? a jedyny napęd nuklearny, o którym słyszałem, to taki, ze za statkiem sa wyrzucane bomby atomowe, które wybuchając napędzałyby go (moja wiedza na ten temat nie jest zbyt szeroka)

23.11.2003
21:58
smile
[16]

***Half-Life*** [ Generaďż˝ ]

A co z najbliższym towarzyszem Ziemi, Księżycem ? Bazy księżycowe tam powinny wpierw powstać ... Tyle tam było lotów bezzałogowych i załogowych i co na marne ? Logicznie byłoby na podstawie zebranych informacji i badań tam zacząć ... A stamtąd na Marsa ...

23.11.2003
22:02
[17]

Herr Click z Gestapo [ Centurion ]

a ile kosztowało by zbudowanie bazy na księżycu ??
Mamy dwie opcje:
1) Baza samowystarczalna ( wydaje się poza zasięgiem obecnej techniki )
2) Baza + dowóz zaopatrzenia z Ziemi- nieopłacalne, tym bardziej że np. złe warunki pogodowe mogą opóżnić start i co wtedy ?
Słowem, baza na księżycu to niezbyt realny pomysł jak na dzisiaj

23.11.2003
22:03
smile
[18]

rtur [ Konsul ]


Hiacynt --> częściowo się pomyliłem chodziłogłównie o zanik mięśni, jeśli chodzi o kości to następuje ich odwapnienie, co wpływa fatalnie na ich wytrzymałość, ponadto w stanie nieważkości częste są choroby dziąseł, problemy żołądkowe a także związane z odwapnieniem właśnie wypadanie zębów.
szukam w tej chwili raportu NASA z 2001 roku dotyczącego właśnie chorób w trakcie podróży kosmicznych, jak tylko znajdę wrzucę linka.

23.11.2003
22:04
[19]

zmudix [ palnik ]

Herr Click z Gestapo ==> dlaczego nie realne ? wymyslili już odpowienie filtry do oczyszczania wody, moznaby zbudować szklarnie itd. oczywiście najwazniejszym chyba czynnikiem jest koszt czegoś takiego, jak dla mnie, niewyobrażalny

23.11.2003
22:15
[20]

Herr Click z Gestapo [ Centurion ]

zmudix----> utrzymanie samodzielnej stacji na księżycu wymagało by zainstalowania tam systemów dostarczających żywność, wodę i tlen, modułów do badań i wypoczunku, magazynów sprzętu, emiterów sztucznej grawitacji, osłon chroniących przed meteorytami, generatorów, systemów awaryjnych, stacji komunikacyjnej, stworzenia lądowiska i odpowiednich lądowników. Nie wydaje mi się to wykonalne.
Jeśli idzie o stację utrzymywaną z Ziemi, skreślamy produkcję żywności i wody, lecz dodajemy koszty transportu i wybudowanie odpowiednich środków transportu które umożliwiły by komunikację

Wahadłowiec nie wyląduje na księżycu, nie miałby jak zahamować

23.11.2003
22:37
[21]

LuBeK [ Konsul ]

Dzisiejsza technika pozwala na budowe stacji na Ksiezycu a nawet i wyslanie ludzi na Marsa, jednak narazie My ludzie nie mamy takiej potrzeby. Wiec po co wydawac bajonskie sumy na cos co nie jest potrzebne i nie przyniesie dochodow (a napewno nie takich ktore by zwrocily koszta).

Glowna przyczyna przez ktora nie podejmujemy jakis konkretnych krokow w tych dwoch kierunkach sa oczywiscie pieniadze. Trzeba poczekac az technika dojdzie do tego stopnia ze wytwarzanie materialow kosmicznych, wysylania wszelkiej masci pojazdow w kosmos spadnie o kilkaset procent w prownaniu z dzisiejszymi kosztami.

Herr Click z Gestapo ---> NASA stworzyla projekt wahadlowca pionowego startu i ladowania ktory bez problemu wyladowal by na Ksiezycu i wcale nie potrzebowal by do tego wielkiego ladowiska, niestety prototyp rozbil sie po serii testow i projekt zawieszono.

23.11.2003
22:42
smile
[22]

rtur [ Konsul ]


Tfu, Tfu, Tfu - podaję link do stony LSDA (NASA's Life Sciences Data Archive) - w sekcji documents jest pełno rzeczy na temat zdrowia w kosmosie - jestem dziś leniwy i nie chce mi się tego przeglądać.
Możecie też wpisać w wyszukiwarce na tejże stronie hasła np.: "health at space" lub "report" lub co wam tylko przyjdzie do głowy - aby ściągnąć te pliki trzeba podać jakiegoś maila.

23.11.2003
22:44
[23]

rtur [ Konsul ]


aha!!! sekcja documents jest pod Search ?Database?

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.