GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Forum CM: Scenariusze operacyjne -- poszukiwanie chetnych do udzialu w CM RPG

04.11.2003
14:05
smile
[1]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Forum CM: Scenariusze operacyjne -- poszukiwanie chetnych do udzialu w CM RPG

Kopia postu z innego wątku:

Od dwóch miesięcy noszę się z ciekawym pomysłem -- tyle że Anoneem ubiegł mnie z zaproponowanym przez niego MP. Chodziło mi o rozgrywenie scenariuszy na poziomie operacyjnym z elementami fabularnymi. Już wyjaśniam o co chodzi.

7 graczy (tam mi się to widzi na początek), po trzech na stronę + sędzia/prowadzący/organizator. Jeśli ktoś widział zadania z "Kącika Miłośników Gier Strategicznych" w "Magii i Mieczu" to właśnie o takie małe scenariusze mi chodzi.

Nieduża operacyjna mapa heksagonalna, gracze w hierarchi podobnej do Wielkich Bitew (jeden głównodowodzy i prowadzący jedną z grup operacyjnych oraz dwóch dowódców operacyjnych). Każda ze stron w sile jednego-dwóch batalionów piechoty + wsparcie pancerne/zmechanizowane/artyleryjskie/saperskie/transportowe do dysopzycji gł-d-cego. Mechanika gry na poziomie operacyjnym opiera się na "Bitwy II wojny światowej" (czy czymś opdobnym) z elementami RPG, na poziomie taktycznym -- CM.

Jak na razie bardzo podobne do WB. Co zatem różni ?
- prowadzone w mniejszej skali; 6 graczy, mniej wojsk, mniejsza mapa operacyjna, krótszy czas trwania operacji; skutek - efektywniejsza organizacja, nie będzie czekania miesiąc na zakończenie jednej tury operacyjnej.
- niepełne i niedokładne informacje; konieczność zdobywania informacji; efekt - brak "oczywistości" składu wojsk przeciwnika (jak jest w WB), konieczność wykonywania rozpoznania w skali operacyjnej, no i ciężkiej pracy umysłowej aby połączyć niespójne informacje przychodzące z frontu w spójny obraz tego co dzieje się na obszarze działań (ale czy prawdziwy, inna sprawa).
- fabularność operacji; brak "punktów zwycięstwa" na mapie operacyjnej, zamiast tego dużo bardziej rozbudowane cele dla każdej ze stron; elementy RPG.
- możliwość prowadzenia przez sędziego takich "scenariuszy" dla jednego-dwóch (może trzech) zespołów naraz.

Ciekawostki:
- obecność orientacyjnych map terenowych dla dowódców taktycznych
- niepełność lub nieprawdziwość informacji
- możliwość zmiany celów operacyjnych

Dlaczego właśnie tak? Bo będzie to dużo lepszą zabawą niż ligowe QB. Bo wreszcie sens będzie miało posiadanie choćby ciężarówek czy ciągników artyleryjskich. Bo wreszcie dowódca będzie musiał walczyć tym co ma, a nie tym co sobie wybierze (może apelować do dowództwa o wsparcie ... ale jak wiadomo z tym róznie bywa).

Jestem gotów poprowadzić coś takiego. Mam wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu RPG (ciekawe czy ktoś słyszał o systemie "Twighlight 2000"?) i coś takiego wydaje mi się logicznym rozwinięciem CM. Z powodu mojego "niepreferowania" frontu wschodniego, widzi mi się to osadzone w BO (mimo że BB byłoby wygodniejsze).

Kto jest zainteresowany?

04.11.2003
14:09
[2]

klod____ [ Generał ]

jiser--> chwilowo zawieszona mWB planuje w sobote uruchomic ja ponownie (kiedy skoncze remont i bede mial NET w domku)
dzialala na takim wlasnie pomysle,
bezskutecznie poszukiwalem kogos do pomocy przy jej "robieniu"
moze sie przylaczysz ? - robienie kolejnej WB nie wydaje mi sie dobrym pomyslem

gra sie toczy na silniku BB

04.11.2003
14:20
[3]

jiser [ generał-major Zajcef ]

klod ~~>
Nie przyłączyłem się wtedy, bo nie brałem jeszcze czynnego udziału w życiu CMHQ. Poza tym, pomyślałem sobie, gdzie ja, taki szaraczek, będę się pchał do sędziowania wśród tak poważanych ludzi :]

Co do przyłączenia się -- silnik BB podoba mi się bardziej niż BO (poza kilkoma paramtrami modelu pola walki) ale za to mało podobają mi się realia frontu wschodniego, a ponadto, nie grałem w BB. Moja wiedza jest znikoma.

Nie chcę Ci robić konkurencji w dziedzinie mWB, ale nie planowałem rozpoczęcia "mojej" już natychmiast. Najprędzej, za miesiąc. Poza tym, mam własny pomysł na scenariusz, i podobał mi się on.

Wiec jak ? Nie wiem. Może napisz więcej o mWB i jej aktualnym stanie.

04.11.2003
14:24
[4]

klod____ [ Generał ]


jiser---> napisz - sa watki o mWB - przeczytaj je prosze :) zobaczysz co sie dzialo

gra dopiero sie rozkreca - bedzie mysle coraz ciekawiej - ale zeby bylo przyda sie ktos jeszcze do pracy przy grze bo wymyslanie tego tak zeby sie kupy trzymalo jest nielatwe ;)

o opinie trzeba by raczej spytac graczy - moje opinia napewno jest ..... nieobiektywna - wkoncu to moje dziecko
mWB napewno nie zakonczymy w tym roku :)

daj maila to podesle ci pare ciekawych maili raportow itd

04.11.2003
14:47
smile
[5]

BamSey [ Generał ]

jiser-----> Przyłącz sie do nas. Pomysł na mWB Kloda jest bardzo podobny do twojego a pomocnik zastępca bardzo by się mu przydał, pozatym będziesz mógł sprawdzić swoje pomysły itd, a taki trening napewno ci się przyda przed rozpoczęciem własnej WB. Mnie sposób prowadzenia mWB przez Kloda bardzo odpowiada jest ciekawie dramatycznie i szybko a o to przecież chodzi.

04.11.2003
15:06
[6]

stary [ ZiP ]

jestem za a nawet przeciw!!

tzn. bardzo dobrym pomysłem jest zapoznanie się jisera z bitwą prowadzoną przez Kloda i najlepszym pomysłem na to jest awansowanie jisera na adiutanta Kloda. To by ukazało jiserowi, że nie jest to tylko fajna zabawa, ale także ciężka praca sędziego (mam nadzieję, że przez to nie zrazi się do swojego pomysłu, tylko otrzaska się z realnymi problemami)

z drugiej stony inicjatywa jisera na inną walkę w tym stylu też mi się podoba i jeśli będzie to tak jak zapowiada w swoim poście - też bym się przyłączył (czasu mam dużo, starczy na dwie bitwy, a QB już mi się nie chce...). Nawet perspektywa walk w CMBO mnie nie zrazi, bo skoro dopiero za miesiąc jiser zamierza zacząć, to chyba da się przekonać na silnik CMAK, prawda jiser?

04.11.2003
15:10
[7]

Da real Odi [ Konsul ]

jiser ---> moja opinia o mWB Kloda:

Jako dowodca batalionu dostaje mnostwo informacji, niekoniecznie dotyczacych wylacznie mnie. Informacje sa przerozne, ale zawsze bardzo ciekawe i - ze tak powiem - budujace klimat. Kilmat buduje (budowala?) takze gazetka frontowa pod jakze swiatlym przewodnictwem tow.RMATYSIAKA, do ktorej wielu z nas pisalo artykuliki i rozne inne glupoty o wczasach na Syberii, zwiedzaniu kopaln uranu etc. Dowodcy sa stawiani nie tylko wobec problemow czysto wojskowych wynikajacych z sytuacji na froncie, ale takze wobec problemow politycznych i innych, wyamagajcych szybkiej reakcji sytuacji. mWB zbliza sie bardzo do RPG.

Z kolei bitwy w CM, bedace wynikiem dzialan dowodcow obu stron, sa - jak to w WB bywa - zupelnie rozne od zwyklych ligowek, a nawet od scenariuszy.
Generalnie jest bardzo ciekawie i dynamicznie (codziennie w skrzynce znajdowalem kilka-kilkanascie komunikatow z frontu, rozegrane zostaly ze 4 tury w dosc krotkim czasie). Warto skonczyc mWB.

Inna kwestia: coraz bardziej sklaniam sie do zalozenia watku: TERMINARZ PRAC LIGI CM
Pomyslow jest mnostwo... Naprawde mnostwo: Klany, mecze miedzynarodowe, mistrzostwa, WB tak, WB inna, umiedzynarodowienie ligi, a jeszcze jeszcze w odwodzie jest gotowy mechanizm BWB Pejotla dla PBEMowcow...
Swadczy to o pewnym znurzeniu liga - albo inaczej: poszukiwaniu nowych wrazen. CM to swietny mechanizm do rozgrywania wielu rzeczy, wlacznie z calymi kampaniami. Ale kwestia zasadnicza jest przygotowanie wszystkiego rzetelnie, rzetelne poprowadzenie oraz rzetelny udzial. Zaczyna natomiast brakowac czasu ludziom, ktorzy chcieliby we wszystkim (lub w czesci) uczestniczyc. A problemem jest, wydaje mi sie, brak wystarczajacej liczny ludzi, ktorzy robia cos RZETELNIE, albo przynajmniej sie staraja. Na forum udziela sie nas stosunkowo niewielu, w porownaniu z liczba graczy w lidze. Nie zapominajcie ze niedlugo wkracza na scene AK - znowu bedzie potrzebny czas na zapoznanie sie z sama gra etc.
Moze wiec ustalic jakis terminarz tego, co chcemy zrobic, na zasadzie: najpierw konczymy mecz z blitzem, mistzostwa BO, mWB Kloda - zajmie to tyle i tyle czasu. Nastepnie zajmujemy sie tym i tym, bo beda dostepni ludzie, ktorzy skonczyli z blitzem i odpadli z mistrzostw etc. Zalezy mi na tym, zeby wszystko mialo rece i nogi, a pomysly nie umieraly po 50-ciu postach...

04.11.2003
16:47
smile
[8]

Plantator [ spamer ]

a ja popieram pomysł jisera i jeśli przyjmujesz nie tylko najlepszych graczy to zgłaszam się
też chciałbym zagrać w jakąś WB, a do mWB nie chceili mnie przyjąć (za dużo chętnych)

04.11.2003
19:07
smile
[9]

Panzer Jaeger [ Konsul ]

Apel "poległych":

"Nie mnóżcie bytów", że tak pozwolę sobie zacytować pewnego znanego człowieka. Oczywiście każdy kolejny pomysł ceemowskiej inicjatywy jest niezwykle ciekawy i na pewno wart realizacji. Można również kilka z nich prowadzić równolegle. Ale niech nowy pomysł nie będzie równoznaczny ze śmiercią starego. Trochę samodyscypliny, panowie. Jeśli podjęliśmy się jakiegoś projektu to dokończmy go. Póki co WBBO jeszcze żyje i mam nadzieję, że trochę jeszcze pożyje. Apeluję więc do jej uczestników, aby nie porzucali tego projektu na rzecz nowego pomysłu. Jeśli ktoś ma dużo czasu i chęci to może uczestniczyć nawet w pięciu inicjatywach na raz. Ale prosiłbym o pewną dojrzałość i priorytetowe traktowanie "starszych" i niedokończonych bitew. Nie zostawiajcie towarzyszy broni na lodzie! Teksty w stylu: "sorry panowie, ale mi się znudziło i robię coś ciekawszego" trącą nieco gówniarstwem.

Zaznaczam, że nie piję do nikogo personalnie, tylko chciałbym uczulić państwa na pewne niekorzystne moim zdaniem zjawisko. Nie chodzi mi również o hamowanie nowych inicjatyw. Pragnę tylko aby wszelkie uczestnictwa w "starszych" projektach traktować poważniej. Nie powiększajmy listy "poległych pomysłów"...

04.11.2003
21:43
[10]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Wróciłem z wygnania, mogę odpowiadać na posty :] odpowiadam chronologicznie

klod ~~>
Nie mam czasu przeglądać dużej ilości postów (mam na warsztacie dział informacyjny MP BO). Prosząc o informacje, chodziło mi o podstawowe informacje organizacyjne: ile osób, jak dużo tur, jaka skala czasowa/przestrzenna/jednostek ... chodzi mi o pomysł na organizację przedsięwzięcia.
Mój adres jest w moim profilu CMHQ oraz GOL.

BamSey ~~>
Mógłbym się do Was przyłączyć. Ale są pewne "ale". Nie przepadam za frontem wschodnim (pewnie to się zmieni jak będę miał czas usiąść za BB ale nie zapowiada się aby nastąpiło to już zaraz). Miałbym ochotę wcielić raz własny pomysł a nie tylko realizować cudze (klod ~~> bardzo się cieszę że coś takiego organizujesz, spodziewam się że robisz to świetnie, ale moja pomoc w Twoim przedsięwzięciu musiałaby ograniczyć moją inicjatywę .. w końcu to Twój pomysł i Twoje koncepcje).

stary ~~>
Wierz mi -- nie trzeba mi tłumaczyć jak ciężka jest robota przy organizacji takiego czegoś. mWB nie organizowałem, nie wiem jakie realne trudności mogą się pojawić poza tymi z których zdaję sobię sprawę.
To że zbudowane miałoby to być na BO nie odstrasza tak bardzo jeśli weźmię się pod uwagę, że to też pewnego rodzaju przybliżenie rzeczywistości. Poza tym (wiadomo) gracze nie wybierają sobie wojsk, więc odpada problem dziwnych zestawień.
Jak najbardziej dałoby się mnie przestawić :) na CM:AK ale ... z nową częścią trzeba się zapoznać, a poza tym nie wiem czy będzie mnie na nią stać. Więc jak na razie, pozostaje to poza moimi planami.

04.11.2003
22:04
[11]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Odi ~~>
Cieszę się z tego co opisałeś. Właśnie to jest najcenniejszą zdobyczą jaką można otrzymać z serii CM (a nie tam jakieś mistrzostwa czy ligi).
Natomiast co do terminarza prac CMHQ (chyba o to chodziło a nie o terminarz prac ligi CM) oraz zaangażowania osób --tak to jest z ludźmi. Większość potrafi wykrzesać z siebie tylko chwilowy optymizm i chęć uczestniczenia. I nie tylko o CM chodzi (wiadomo). Natomiast trzeba mi ogłosić dwie sprawy:

OGŁOSZENIE:
1. Nie zamierzam zabierać nikogo z jakiegokolwiek przedsięwzięcia. Nie mnożę bytów ponad konieczność :D . Nie piszę się do WB:BO bo za dużo jest tam ludzi i szwankuje trochę organizacja. Po prostu chciałbym znaleźć kilku chętnych do grania w CM-RPG. I tyle.
2. Nie poszukuję ludzi wybitnie dobrze grających w CM (sam jestem nie za dobry) ale takich, którzy byliby w stanie dobrze się bawić w RPG i podeszliby do tego z zaangażowaniem i dobrym humorem.
3. Pierwsza "kampania" mojego pomysłu jest malutka -- ma angażować dosłownie kilka osób i trwać dość krótko. Nie nawołuję aby ludzie przestali zajmować się tym czym się dotąd zajmowali i ruszyli do mnie. Moja propozycja skierowana jest raczej do osób, które w niczym nie uczestniczą. Kilku. Zatem nie chciałbym aby była dołączana do ogólnoCMHQowskiej działalności choć z przyjemnością mogę podzielić się materiałami organizacyjnymi z kimś kto znajdzie sobie kolejną grupę do poprowadzenia.

04.11.2003
22:07
[12]

jiser [ generał-major Zajcef ]

I ostatni post na teraz :) ufff

klod ~~>
Co do przyłączenia się do mWB:BB jako Twój adiutant -- sam nie wiem. Chciałbym zobaczyć wpierw jaki będzie odzew na to co zaproponowałem.

04.11.2003
22:37
[13]

Poncjusz24 [ Junior ]

Wracam po długim okresie hibernacji. Mam ochotę zagrać w coś innego niż tylko QB. Nie jestem wybitny choć niejeden front przełamałem ;]. Zgłaszam swoją chęć udziału w tym przedsięwzięciu. Aha nie mogę hostować, ale mam nadzieję że to nie problem.

04.11.2003
23:58
[14]

Lt Ursus [ Generał ]

jiser--> Miałem podobny pomysł jak kiedyś rozgrywany był turniej Kraków-Warszawa. Chciałem żeby był on czymś w rodzajy WB. Brałem udział w WBBB jako dowodzący dywizją Viking i wiem ile to papierkowej roboty. Niestety ta bitwa upadła zanim moja dywizja weszła do walki:(((
Ja kiedyś myślałem o walce na szachownicy 10X10 pól o wymiarach 2X2 lub 2.5 na 2.5 km z mapami zrobionymi wcześniej i zachowującymi przybliżoną ciągłość wyglądu terenu i znanymi każdemu graczowi. W regularnych odstępach przybywają uzupełnienia. Trzeba wyprzeć przeciwnika z 80% terenu. Grają najwyżej po 3 osoby na stronę
Chętnie wezmę udział w czymś na skalę operacyjną. Obecnie nie zdążyłem dostać się do innych dużych bitew więc dysponuję czasem i mogę zacząć tak gdzieś po 5 grudnia bo wcześniej mam dwutygodniowy wyjazd.
Jak twój plan przybierze realne kształty to pamiętaj aby dać znać mailem [email protected] Chętni powalczę w większej operacji. Mogę też pomóc pomyśleć nad zasadami takiej walki.

05.11.2003
00:16
[15]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Ursus ~~>
WB:BB upadło ? Hmm ... ta.

To all ~~>
Ale uprzedzam -- z powodu moich dawnych zainteresowań, mam zboczenie na punkcie RPG. Scenariusze nie mają być zrównoważone, a Sędzia nie musi być "sprawiedliwy po równo", i ma ostatnie zdanie. Ale najważniejsze jest, aby było ciekawie.

05.11.2003
08:24
[16]

Poncjusz24 [ Junior ]

Widać mieliśmy/mamy wspólne zainteresowania. Mi pasuje taki system jaki proponujesz. Nie bardzo jeszcze kapuję jak by się to miało odbywać i dlatego intryguje mnie to coraz bardziej. Ponadto od 12.XI jestem w pełni dyspozycyjny więc mogę, w miarę możliwości, pomóc w organizacji.

05.11.2003
12:22
smile
[17]

propor [ Pretorianin ]

jiser - > Ja się na to piszę, strona konfliktu obojętna potrafię się dobrze wczuć w obydwie. Tak więc wciągnij mnie na listę proszę.

05.11.2003
14:43
[18]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Informuję zatem, że zabieram się za materializowanie zasobów przed przystąpieniem do akcji (czytaj: teraz wszystko co mi chodziło po głowie musi być spisane).

Zainteresowani:
stary
Plantator
Poncjusz24
Ursus
propor

Poszukiwany jest konsultant merytoryczny :) Wiem że Ty, Ursus, jesteś dobry, ale nie powinienem korzystać z Twojej wiedzy jeśli będziesz grać.

klod ~~> Podeślij mi, proszę, zasady Waszego mWB i jakieś przykłady dokumentacji, która krąży między Tobą a dowódcami. Jeśli nie macie nic przeciwko, chciałbym zobaczyć czy mógłbym z nich skorzystać.
Ponadto, wcale nie oznacza to, że nie mogę Ci pomóc przy organizacji. Ale na razie, wszystko to kwestia rozważań.

05.11.2003
16:28
[19]

slawreg [ Pretorianin ]

Jestem zainteresowany projektem - chętnie się dołączę. Pozdrawiam, Slawreg

05.11.2003
21:02
smile
[20]

Trebohr [ Chorąży ]

jiser---> czy walki beda tcp/ip czy moga tez byc pbem?

05.11.2003
21:24
[21]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Trebhor ~~>
Na razie nie precyzuję. Nie jestem przekonany na 100% ani do zastosowania PBEM ani TCP. Oba rozwiązania mają swoje wady. Ze względów dynamiki gry lepsze TCP. Dla Sędziego, lepsze PBEM.
W każdym razie, zamierzam podjąć taką decyzję -- jeśli PBEM to wszyscy PBEM, tak samo z TCP.

A jak jest z dostępnością zainteresowanych do gry TCP ?

05.11.2003
22:21
[22]

Lt Ursus [ Generał ]

W moim przypadku może być PBEM jak i TCP i mogę hostować.

05.11.2003
23:03
[23]

Trebohr [ Chorąży ]

Jiser--> Jesli zdecydujesz sie na pbem, to chetnie sie zglosze. QB rzeczywiscie nie daja takiej frajdy a scenariusze z kompem jakos nigdy mnie nie krecily. Mam nadzieje, ze w Twoim projekcie sie zrealizuje :)

05.11.2003
23:29
smile
[24]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Może powinienem był zadać inne pytanie:

Jak szybko jesteście w stanie grać PBEMy ?

Ja z Giovannim graliśmy po dwie gry naraz za pomocą poczty, i 30 tur zabierało nam 12 dni. W tygodniu wysyłało się średnio po 2 listy dziennie, w weekendy dochodziło do 12. Jaka jest rozsądna granica czasu ? Jeszcze nie wiem. Postaram się coś wykombinować.

To co mam teraz zamiar uruchomić, to pilot kampanii. Nie chciałbym aby jego prowadzenie trwało zbyt długo. Planuję poprowadzić 2-3 scenariusze (pisząc scenariusze mam na myśli poziom operacyjny, czyli po kilka-kilkanaście tur gier CM). Potem się zobaczy. Może przekażę wszystkie materiały komuś chcącemu przejąć prowadzenie i sam ciut pogram :)

06.11.2003
08:38
[25]

slawreg [ Pretorianin ]

PBEM - często 2-4 dziennie; z Giovanim (szybko odpowiada) gra szła jak burza.

06.11.2003
09:02
[26]

Poncjusz24 [ Junior ]

Liczba pbem/dzień to kwestia dogadania sie z przeciwnikiem. Jestem dyspozycyjny zawsze do godz. 14:00 i wieczorem od 20:00. W weekendy natomiast cały dzień. Nie mogę hostować, ale nie mam nic przeciwko tcp/ip.

06.11.2003
09:22
[27]

stary [ ZiP ]

w już toczącej się bitwie Klod wyznaczał nam dwudniowe terminy walk. I jakoś to szło. Oczywiście nie pbem. Dzięki tej szybkości nikt nie tracił ciągłości tematu.

06.11.2003
11:31
[28]

Plantator [ spamer ]

mogę grać pbem, tcp, hostuje
jeśli będzie potrzeba to mogę też pomóc w organizacji

09.11.2003
14:16
[29]

Giovanii [ Chorąży ]

A ja też chciałbym się dołaczyć.
Jak mnie Zajcew nie przyjmiesz to zrobie ci mai geri giako zuki :)

09.11.2003
14:20
[30]

von Izabelin [ Luftgangsta ]

Mógłbym dołączyć, ale tylko jak wojak:)

09.11.2003
15:48
[31]

Chochla [ Centurion ]

jesli jest jeszcze miejsce na jednego wojaka to zglaszam swoja kandydature.

09.11.2003
18:17
[32]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Zainteresowani:
stary
Plantator
Poncjusz24
Ursus
propor
slawreg
Giovanni
von Izabelin
Chochla

Zatem zabieram się za przygotowywanie materiałów. Będę informował o postępach w pracach, planowany start - początek grudnia.

Po namyśle bardziej przekonuje mnie rozgrywanie przez TCP. Co prawda wtedy nieuniknione jest, że bitwy z tej samej tury rozgrywane będą w jakiejś kolejności i informacje o wynikach będą się rozprzestrzeniać, choć niepowinny ... ale coś w tej sprawie może wymyślę.

Trebohr ~~> Nie wpisałem Cię na powyższą listę, gdyż (w obecnej wersji) z powodu TCP nie mógłbyś wziąć udziału. Ale, jeśli warunki się zmienią, chętnie Cię zaproszę do uczestnictwa. A może masz ochotę zająć się organizacją? Czekam na odpowiedź.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy dali odzew na moją propozycję. Jak już pisałem, ułożę z tego małą kampanię -- serię "scenariuszy" (na poziomie operacyjnym. Pierwszy ze scenariuszy, miał być pilotem -- próbą organizacyjną i sprawdzianem moich pomysłów. Dlatego (w pilocie) przewidywałem małą liczbę uczestników - po trzech na każdą ze stron.

Na liście jest na chwilę obecną 9 osób. Zatem, albo będę musiał wybrać sześć osób, albo znajdą się jeszcze trzy i będą dwie równolegle grające grupy, albo zmienię scenariusz. Najprawdopodobniejszy jest pierwszy wariant -- wypada mi wybrać tych, którzy zgłosili się najwcześniej. W takim wypadku mam też propozycję dla Plantatora, który zaproponował mi współpracę.
Plantator ~~> masz ochotę w takim przypadku organizować CM RPG ze mną? Tyle, że wtedy nie możesz brać udziału jako gracz. Wariant drugi nie zależy ode mnie -- jeśli znajdzie się ktoś (lub znajdziecie kogoś), kto miałby ochotę dołączyć, to byłoby to najlepsze wyjście. Na wariant trzeci nie mam ochoty i lepiej abym tego nie robił.

Powyższe uwagi dotyczą tylko pilota. Jeśli wszystko się powiedzie, do dalszych scenariuszy będą mogły dołączyć kolejne osoby.

09.11.2003
21:08
[33]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Plantator ~~>
Poszukiwałem Twojego "wcielenia" w katalogu graczy CMHQ, ale jakoś się nie doszukałem. Skontaktuj się ze mną przez pocztę, mój adres jest w profilu GOL lub CMHQ. Aha, mój pseudonim to 'Zajcef', ale na GOLu był już zajęty.


Do uczestników dołączył Sir PiFko, mam nadzieję że dołączy Iudex.
Zatem jest na razie 10 osób.

Giovanni ~~>
A ja Ci zrobię oi tsuki, ura mawashi geri, mawashi shuto uke, age tsuki, tetsui, chwyt i tanato. :D

09.11.2003
21:10
[34]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Plantator ~~>
Poszukiwałem Twojego "wcielenia" w katalogu graczy CMHQ, ale jakoś się nie doszukałem. Skontaktuj się ze mną przez pocztę, mój adres jest w profilu GOL lub CMHQ. Aha, mój pseudonim to 'Zajcef', ale na GOLu był już zajęty.


Do uczestników dołączył Sir PiFko, mam nadzieję że dołączy Iudex.
Zatem jest na razie 10 osób.

Giovanni ~~>
A ja Ci zrobię oi tsuki, ura mawashi geri, mawashi shuto uke, age tsuki, tetsui, chwyt i tanato. :D

09.11.2003
21:54
[35]

Plantator [ spamer ]

jiser --> mój nick na CMHQ to mistic ale na golu był już zajęty
chętnie wezmę udział w organizacji jako twój pomocnik

10.11.2003
14:43
[36]

Yoko_Hino [ Centurion ]

Tak sobie czytam o Twoim pomyśle, zaciekawił mnie bo bardziej mnie pociągają WB niż zwykła liga.
Osobiście gram w WB BO i wlecze się to trochę :P
Moje sugestie na podstawie obserwacji WB BO:
Zdarzało się by gracz który chciał grac w czasie przygotowań, w czasie rozpoczynania walk nie mógł grac lub po prostu wyparowywał. Wybór dowódcy stron jest bardzo istotny, bo on będzie cały czas tym bajzlem dowodził a reszta graczy to mogą być nawet rotacyjni (ważne żeby było kilku stałych, bo sam GD nie wyrobi)
Uproszczenie zasad do minimum, w kwestiach spornych MG decyduje.
Z rozgrywaniem walk przez TPC nie ma problemu gdy wszyscy mogą hostowac lub po jednej stronie są ci co mogą hostowac. Gorzej jest PBM bo przeciąga to się czasami... (główny powód długości WB)
Sam się bawię w RPG wiec chętnie bym się pisał na cos takiego, jednakże nie mogę hostowac...

10.11.2003
14:52
[37]

Zenedon [ Oi! Boots&Braces Oi! ]

Jeśli będzie miejsce to moge jakąś kompanię rozpoznawczą albo pancerną dowodzić. Mam stałkę i mogę hostować.

10.11.2003
15:17
[38]

gen. płk H. Guderian [ Generał ]

ja też się zgłaszam do tej zabawy. dowodze w WBBO i też jakieś doświadczenie mam. i uzupełniając to co yoko mówi dodam że: pbemy spowalniają gre ale nie aż tak bardzo, zresztą można żąglując przydziałami ludzi do jednostek zminimalizować liczbe pbemów. opuźnienia w WB są imho głównie wynikiem wakacji i dużej skali WB. jutro zrobie rozkazy i mam nadzieje że 3 tura ruszy z kopyta :)

11.11.2003
00:33
[39]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Zainteresowani:
stary
Plantator
Poncjusz24
Ursus
propor
slawreg
Giovanni
von Izabelin
Chochla
Sir PiFko
Iudex
Yoko Hino
Zendon
Guderian

Na liście jest 14 osób. Wielce cieszy mnie szeroki i głośny odzew z Waszej strony. 12-14 osób dałoby dwa zespoły. Po przemyśleniu sprawy doszedłem jednak do wniosku że nie pociągnę sam obydwu naraz bez szkody albo dla mnie albo dla realizacji tego mojego pomysłu. Myślę jednak, że w zamian mam sensowną propozycję.

Moja propozycja jest skierowana do Mistica/Plantatora, ale być może nie tylko dla niego. Dla każdego chętnego. Otóż, osobie, która zainteresowana jest nie tylko uczstnictwem, ale i organizacją tego rodzaju zabawy, odstąpiłbym jedną z dwóch grup, które się (już) tu zebrały. To znaczy, podzieliłbym się materiałami organizacyjnymi, wszelkimi pomysłami, chętnymi do gry oraz miejscem WWW na publikacje materiałów dla graczy. Przy (relatywnie) niewielkim wkładzie energi mogłaby ta osoba poprowadzić CM RPG wg podanego na talerzu materiału. Przy większej ilości wkładu własnej pracy, mogłaby dodać własne lub zmieniać istniejące elementy mojej koncepcji. Mogę obiecać, że nie będę się wtrącał w jakikolwiek sposób do sposobu prowadzenia przez tą osobę jej grupy, gdyż widzi mi się to raczej jako współpraca z zachowaniem dobrowolnej autonomii oraz swobodną wymianą pomysłów, niż jako kierownictwo czy dyktaturę.

Czekam na odpowiedź zainteresowanej osoby. Materiały mogę odstąpić więcej niż jednej osobie, ale graczy trzebaby znaleźć już samemu (co chyba nie byłoby specjalnie trudne; w każdym razie, ja nie miałem problemów).

12.11.2003
12:26
[40]

jiser [ generał-major Zajcef ]

W sprawie poszukiwanego "Mistrza Gry" ;)
Mistic nie jest w stanie się podjąć prowadzenia zespołu. A ja najprawdopodobniej nie będę w stanie całkowicie prowadzić dwóch naraz. Zatem chętny na "MG" nadal poszukiwany.

12.11.2003
12:30
[41]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Aha .. dziękuję Yoko Hino oraz Guderianowi za pomysły i opinie. Z pewnością się przydadzą.

Yoko Hino ~~>
Sam się bawię w RPG wiec chętnie bym się pisał na cos takiego, jednakże nie mogę hostowac...
Z takim pseudonimem zapewne w L5R. A jesteś/byłeś na liście mailingowej L5R PL ?

14.11.2003
11:34
[42]

Yoko_Hino [ Centurion ]

Akurat w legendę nigdy nie grałem, wiec mnie na listach nie znajdziesz. Preferuje autorskie na zasadach cybera (od II wojny św przez współczesność do Obcego) oraz fantazy (Młotek, Aphalon)
A pseudonim bardziej się wzią z tego ze mi się to imię po prostu podoba i zacząłem się tak wpisywać, niż z jakiegoś innego powodu.

14.11.2003
18:51
[43]

Lt Ursus [ Generał ]

jiser--> w weekend będę miał trochę czasu to pogrzebię w materiałach na temat sytuacji na zachodzie w planowanym okresie bitwy i zgrubsza ją opiszę.

Z tego co zauważyłem w WB BB to problemem jest dowodzenie na średnim szczeblu. Mniej więcej na czas zdążali głównodowodzący ale nie mogli pozbierać dowódców dywizji. Przyczyną były wakacje i braki w komunikacji ale też chyba trochę brak dyscypliny bo każdy znał terminy zakończenia bitew i wydawania rozkazów a nigdy nie doszły one w komplecie na czas. Niektórzy po prostu zagineli na kilka tygodni i łańcuch dowodzenia i przekazywania informacji łamał się.
Lepiej mieć po 3-4 ludzi na stronę niż po 7 bo wtedy na pewno połowa się gdzieś zagubi. Najlepiej jak jeden głównodowodzący ma max 2 podwładnych i każdy z nich dostanie przydział konkretnych jednostek i obejmuje pewien obszar walk. Głownodowodzący też prowadzi walki ale dodatkowo panuje nad całością poczynań swojej strony i prowadzi buchalterię.Może być gracz rezerwowy po każdej stronie, który obejmuje czasem dowodzenie w poszczególnych bitwach aby nie nudziło mu się za bardzo.
Konieczny jest od początku ustalony szczebel dowodzenia i każdy musi odpowiadać za swój odcinek. Najważniejsi są dowodzący stronami bo oni ciągną rozgrywkę a pozostałych graczy można zastąpić.

15.11.2003
12:17
[44]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Ursus ~~>
Będę wielce wdzięczny za materiały (w nagrodę zostaniesz GD ;) mnóstwo roboty i niewdzięczni podkomendni), ale nie wiem czy powinienem Cię tak wykorzystywać.

Co do organizacji gry -- dobrze się rozumiemy. Moje przemyślenia na ten temat wyglądały dokładnie tak, jak Ty to opisałeś. Po trzech graczy, jeden z nich pełni także rolę gł-d-cego. Ponieważ nie często spotyka się walki bez udziału piechoty, w pilocie (a jak dalej to się zobaczy), będzię sztywny przydział dowódców do jednostek piechoty (w końcu to RPG, jaki sens miałoby ciągłe poziome rotacje oficerów w hierarchi dowodzenia). Wsparcie (czyli jednostki transporotwe, wozów bojowych, czołgów, artylerii, czy samodzielnych jednostek pomocniczych) będzie w dyspozycji gł-d-cego.

Najważniejszy będzie dobór właśnie gł-d-cych.

17.11.2003
11:30
[45]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Ogłoszenia:
1. Realny termin rozpoczęcia przesuwa się z początku grudnia na początek stycznia. Powody - poniżej.
2. Nadal poszukuję osoby do prowadzenia drugiego zespołu. Chochla wyraził zainteresowanie, ale nadal czekam na jego odpowiedź na mój list wyjaśniający kilka spraw.
3. W związku z rozmowami (na wątku obok) o trudnościach buhalteryjnych prowadzenia WB, postaram się coś na to wymodzić. Najprawdopodobniej, napiszę Java-aplet uruchamiany z mojej strony WWW. Przez niego będzie odbywać się całość komunikacji, a także ma on ułatwić mnóstwo rzeczy związanych z buhalterią (między innymi graczom np. wydawanie rozkazów, a także MG np. przeliczanie aktualnego stanu osobowego jednostek).

Proszę o wyrozumiałość w sprawie przesunięcia terminu. Wszystko to ma zapewnić sprawną realizację zabawy po jej rozpoczęciu, oraz dużo ciekawych smaczków. Ponadto, raz napisany aplet z pewnością przydałby się innym prowadzącym WB.

20.11.2003
17:40
[46]

jiser [ generał-major Zajcef ]

Ogłoszenia:
1. A więc tak. Drugi MG już się znalazł, będzie nim Chochla. Zanim nastąpi przydział do zespołów oraz stron, będzie przeprowadzona ankieta. Kiedy, patrz punkt 2.
2. Termin realizacji CM RPG zostaje zawieszony do odwołania. Powodem jest, jak już wcześniej pisałem, projekt programistyczny do automatyzacji części organizacyjnej WB. Jeszcze raz proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. CM RPG dojdzie do skutku, ale ów projekt programistyczny jest ważniejszy, więcej płynie korzyści dla CMHQ z jego realizacji.

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.