GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Na jednym bilecie MPK kilka osób

22.09.2003
18:58
[1]

peteras [ spamer ]

Na jednym bilecie MPK kilka osób

Dzisiaj w radiu Zet Janusz Weis ze słuchaczem poruszyli fajny temat
To znaczy czy jak kupujemy bilet autobusowy MPK to czy staje się on naszą własnością i czy możemy go wysiadając z autobusu przekazać drugiej osobie która akurat wsiada.Interesuje mnie to bo też tak nieraz robię.
Przykładowo trasa autobusu ma 10 przystanków ja wysiadam na 5 a następna osoba na moim bilecie jedzie sobie te następne 5.
I teraz najważniejsze pytanie:Czy grozi za to jakaś kara,sąd itd. ?
Proszę o wasze opinie a także wszystkich którzy znają prawo (są prawnikami) jak to naprawdę jest z tymi biletami.

22.09.2003
19:05
smile
[2]

Beren [ Senator ]

Zalezy od miasta i przepisow lokalnego przewoznika - jesli da sie w ten sposob robic, a bilet nie zostal oznaczony podczas sprawdzania, to oczywiscie, ze mozesz :)

22.09.2003
19:33
[3]

Buczo_cm [ Mikado ]

Beren --> Oznaczony podczas sprawdzania ?? Ale przecież nikt nie wie że to nie tobie sprawdzali już bilet. Zresztą kontrole zdarzają się rzadko.

22.09.2003
19:41
[4]

Beren [ Senator ]

Buczo - sposob sprawdzania zalezy od miasta, czestotliwosc kotroli - rowniez; ale oczywiscie nie da sie okreslic, do kogo nalezal sprawdzony bilet - sam sobie troche skomplikowalem sytuacje; przypadek, jaki opisal peteras, rzeczywiscie jest calkowicie niegrozny :)
Chyba ze ktos jest nieasertywny i pozwoli udowodnic sobie, ze bilet zostal skasowany na innym przystanku, niz wsiadal ;)

22.09.2003
19:43
smile
[5]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

Mnie sę wydaj, że to jest legalne - przecież tobie nie sprawdzali(to jest błąd MPK) to w ramach tego błędu można sobie pozwolić na przekazanie tego bileciku;DDD

22.09.2003
19:48
[6]

gladius [ Óglaigh na hÉireann ]

Moim zdaniem jest legalne. Dowodem opłaty za przejazd jest skasowany bilet. Na jednym bilecie może jechać (na raz) jedna osoba. Bilet jest ważny pół godziny. Nie ma przepisu, który nakazywałby przejazd na zakupionym bilecie. Poza tym MPK niczego nie traci - na jednym bilecie w ciągu 30 minut w autobusie/tramwaju przebywa jedna osoba.
Ale z drugiej strony jakiś idiota z Wrocławia udowadniał, że nie wolno się pasażerowi przesiąść do drugiego wagonu.

22.09.2003
19:55
[7]

Miś'ter [ Legionista ]

Hehe nie idiota tylko samo MPK w Gazie Wyborczej w wywiadzie odpowiadali na protest gościa który przesiał się z jednego wagonu tego samego tramwaju do drugiego, gdzie kanar go sprawdził i oczywiście wlepił mu karę. Oczywiście to jest chore no ale MPK tłumaczyło się że gość "wykupił" przejazd w jednym wagonie, a w drugim były po prostu inne dziurki w kasownikach :P
A co do głównego tematu to właśnie we Wrocku wile razy ludzie się mnie i moich kumpli jak wysiadali czy mogą wziąść ich bilet :P Normalne ale chyba raczej niezbyt zgodne z przepisami...

22.09.2003
19:56
[8]

Beren [ Senator ]

gladius - w Szczecinie jest nielegalne... w teorii, bo w praktyce nie da sie tego sprawdzic :)

22.09.2003
20:01
[9]

kiowas [ Legend ]

W moim kochanym miasteczku po zlikwidowaniu miesiecznych doprowadzamy w ten sposob MPK do rychlej upadlosci:)
Dzieki solidarnosci miedzyludzkiej coraz wiecej osob przy wysiadaniu oddaje swoj bilet wsiadajacemu i dzieki temu nasz kochany przewoznik ponosi straty. I w to mi graj :)))

gladius ---> nie wiem jak w Wawie ale u mnie 30min bilet uprawnia do przejazdu cala trasa. Wiec moze z niego skorzystac naprawde sporo osob jezeli kilka z nich przejezdza tylko kilka przystankow. Poza tym mnie rowniez nie widzi mi sie by bylo to nielegalne skoro po kupieniu bilet jest nasza wlasnoscia wiec czy go wyrzucimy czy oddamy innej osobie w uzytkowanie to nie zasrany interes MPK. W kazdym badz razie od listopada urzadzam bojkot pod nazwa "jezdzij tylko z prywatnym przewoznikiem" - przynajmniej uczynie zadosc moralnym nakazom mojego sumienia :)))

22.09.2003
20:02
[10]

gladius [ Óglaigh na hÉireann ]

W Warszawie są kasowniki czasowe, więc nie ma problemu. Jeśli są z dziurkami, to faktycznie jest to nielegalne ale i nie do sprawdzenia.

22.09.2003
20:09
[11]

Kłosiu [ Senator ]

Kiowas --> moim zdaniem to calkowicie legalne. Tak jak pisal gladius, kupujac bilet wykupujesz prawo przejazdu srodkiem transportu mpk przez okreslony czas. I teraz jezeli tego czasu nie wykorzystasz, masz pelne prawo oddac go innej osobie, bo to twoja sprawa co zrobisz ze swoja wlasnoscia :)

22.09.2003
20:21
smile
[12]

Hellmaker [ Nadputkownik Bimbrojadek ]

Nielegalne. Przeczytajcie sobie przepisy które wiszą w każdym środku komunikacji miejskiej.
Sprawa udowodnienia tego to już inna bajka :)

22.09.2003
20:23
[13]

Kuzi2 [ akaDoktor ]

To nielegalne i wedlug MPK przyczynia sie do podwyzki cen biletow. Ale j... ich :)
Probowal ktos we wrocku odnawiac skasowany w tramwaju bilet ? (ten z dziurkami) ? :D (moczenie, prasowanie itp.)
albo jezdzic z segregatorem ze skasowanymi biletami, jest malo kombinacji wiec sprawdzajac pustym papierkiem patrzysz na wzorek i wyciagasz juz skasowany z takim saMYM :p

22.09.2003
20:30
[14]

wzorzec [ spawacz dziobowy ]

ja jezdze po lodzi. nie wiem czxy jest to legalne czy nie, ale wiem jedno, jest to nie do udowodnienia.

masz bilet? ano masz.
skakowany? ano skasowany.
dziekuje, dowidzenia :))

22.09.2003
20:32
[15]

kiowas [ Legend ]

Klosiu ---> mnie nie musisz przekonywac, wlasnie to samo powiedzialem.

Hell ---> to ze poruszasz sie miejska komunikacja nie znaczy ze masz sie stosowac do ich wszystkich przepiskow. W Lublinie np mieszkancy od poltora miesiaca jezdza na biletach wydanych na podstawie niezgodnego z prawem rozporzadzenia. I myslisz ze kogos to z kierownictwa obchodzi? Nie. Wiec i ja mam ich gdzies :)
Poza tym to ze oni uznali cos za nielegalne nie znaczy ze w swietle innych ptrzepisow wlasnie takie jest.

22.09.2003
20:34
smile
[16]

faloxxx [ Generał ]

to napewno nielegalne ale dopuki nie zlapia cie na oddawaniu biletu to nic ci nie udowodnią

ja z komunikacji miejskiej korzystam raczej rzadko a jesli juz to zawsze jezdze na gape :P

22.09.2003
20:35
[17]

Kuzi2 [ akaDoktor ]

REGULAMIN
PRZEWOZU OSÓB I BAGAŻU ŚRODKAMI LOKALNEGO TRANSPORTU ZBIOROWEGO
Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Spółka z o.o.

Niniejszy regulamin opracowany został na podstawie:
1. ustawy z dnia 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej /Dz.U. z 1997 r. nr 9, poz. 43 z późniejszymi zmianami/
2. ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku Prawo Przewozowe /tekst jednolity Dz.U. z 1995 r. nr 119, poz. 575 z późniejszymi zmianami/
3. rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 23 maja 1996 roku w sprawie przewozu osób i bagażu /Dz.U. nr 64, poz. 312/.
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1

Regulamin określa zasady i warunki przewozu osób i bagażu ręcznego środkami lokalnego transportu zbiorowego wykonywanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o.o. we Wrocławiu.
§2

Przez określenia użyte w niniejszym regulaminie należy rozumieć:

1.
przewoźnik - Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o.o. we Wrocławiu,
2.
podróżny - osoba fizyczna korzystająca ze świadczonej przez przewoźnika usługi przewozu,
3.
kierujący pojazdem - kierowca lub motorniczy,
4.
środek lokalnego transportu zbiorowego, pojazd - specjalnie oznakowany tramwaj, autobus,
5.
obsługa przewozu - kierujący pojazdem, pracownik nadzoru ruchu przewoźnika.
Rozdział II
OGÓLNE ZASADY WYKONYWANIA USŁUGI PRZEWOZU
§3

1.
Przewoźnik świadczy odpłatne usługi przewozu osób i bagażu ręcznego na podstawie umowy przewozu przy użyciu odpowiednich pojazdów.
2. Podróżny zawiera z przewoźnikiem umowę przewozu przez zajęcie miejsca w pojeździe.
3. Przewoźnik zobowiązany jest do zapewnienia podróżnym warunków bezpieczeństwa i higieny wymaganych przy wykonywaniu przewozu stosownie do rodzaju pojazdu oraz - w miarę posiadanych środków - umożliwienie korzystania z pojazdów przez osoby niepełnosprawne.
4. Przewoźnik informuje o taryfie opłat za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego, w kategoriach osób uprawnionych do opłaty ulgowej i przewozów bezpłatnych, wysokości opłaty dodatkowej za przejazd bez ważnego biletu oraz możliwości wniesienia skarg i wniosków poprzez umieszczenie w pojeździe stosownych ogłoszeń.
5. Przewoźnik jest zwolniony od obowiązku przewozu w przypadku zaistnienia okoliczności uniemożliwiających przewóz, których przewoźnik nie mógł uniknąć, ani im zapobiec.
6. W przypadku awarii pojazdu lub innych zdarzeń uniemożliwiających przewoźnikowi wykonanie przewozu pojazdem, w którym podróżny skasował bilet, podróżnemu temu przysługuje prawo kontynuowania jazdy innym pojazdem tej linii, lub innej, przebiegającej tą samą trasą.
WARUNKI PRZEWOZU OSÓB
§4
1. W czasie podróży podróżny powinien przestrzegać ogólnie obowiązujących norm zachowania w miejscach publicznych i postanowień porządkowych określonych w niniejszym rozdziale, a w szczególności:

1.
po wejściu do pojazdu bezzwłocznie skasować bilet jednorazowy lub posiadać przy sobie bilet okresowy,

2. w przypadku korzystania z przejazdu ulgowego bądź bezpłatnego, posiadać przy sobie dokument uprawniający do korzystania z ulgowego bądź bezpłatnego przejazdu,

3. nie odstępować innym podróżnym skasowanych biletów jednorazowych lub okresowych biletów imiennych,
4. okazywać osobom uprawnionym do kontroli bilety oraz dokumenty uprawniające do ulgowego lub bezpłatnego przejazdu,
5. wsiadać i wysiadać na przystankach po całkowitym zatrzymaniu pojazdu,
6. wsiadać do pojazdu na przystankach końcowych wyłącznie po zakończeniu czynności manewrowych związanych ze zmianą kierunku jazdy; podczas czynności manewrowych podróżny nie może przebywać w pojeździe,
7 trzymać się uchwytów lub poręczy w przypadku jazdy na stojąco.
2. Kierujący pojazdem niezwłocznie po zakończeniu czynności manewrowych podjeżdża na przystanek w celu umożliwienia podróżnym wejścia do pojazdu.

§5
1.
Podróżnym zabrania się:

1. otwierania drzwi podczas jazdy,

2 nieuzasadnionego sygnalizowania zatrzymania pojazdu,
3. wsiadania lub wysiadania z pojazdu po sygnale,
4. niszczenia urządzeń i wyposażenia pojazdu,
5. zanieczyszczania pojazdu,
6. wychylania się z pojazdu oraz opierania się o drzwi podczas jazdy,

7. siadania na barierkach w przegubie pojazdu,
8. palenia tytoniu w pojeździe,
9. spożywania artykułów żywnościowych mogących być przyczyną zabrudzenia odzieży innym podróżnych, lub zanieczyszczenia wnętrza pojazdu,
10. wchodzenia do pojazdu w łyżworolkach i wrotkach,
11. grania na instrumentach muzycznych, korzystania z radioodbiorników, głośnego zachowywania się lub zakłócania w inny sposób spokoju w pojeździe,

12. żebrania,
13. wyrzucania jakichkolwiek przedmiotów.
§6
1.
Podróżny zamierzający wysiąść na przystanku "na żądanie" obowiązany jest wcześniej uprzedzić o tym kierującego pojazdem.
2.
Kierujący pojazdem obowiązany jest zatrzymać pojazd na przystanku "na żądanie" po odebraniu sygnału lub wezwaniu podróżnego lub oczekującego na przystanku.
§7

Przewoźnik wskazuje miejsce przeznaczone dla osób z dzieckiem na ręku, kobiet ciężarnych i osób niepełnosprawnych, oznaczając je znakiem graficznym (piktogramem).
§8

1. Obsługa przewozu może odmówić przewozu lub usunąć z pojazdu podróżnego zagrażającego bezpieczeństwu i porządkowi przewozu, a w szczególności:

1.
zachowującego się agresywnie wobec innych podróżnych lub kierującego pojazdem,

2. wzbudzającego odrazę brudem lub niechlujstwem,

3. uciążliwego dla podróżnych,
4. nie stosującego się do wezwań kierującego pojazdem i pracowników nadzoru ruchu,
5. nie stosującego się do postanowień, o których mowa w §9, 10, 11 i 12.
2. Kierujący pojazdem, w celu uzyskania pomocy, może zjechać z trasy przejazdu do Komisariatu Policji lub Straży Miejskiej.

Rozdział III
WARUNKI PRZEWOZU BAGAŻU RĘCZNEGO
§9

1. Podróżny może przewozić w pojeździe bagaż ręczny, który nie zagraża bezpieczeństwu i porządkowi przewozu, nie zasłania widoczności kierującemu pojazdem, nie utrudnia przejścia podróżnym i nie naraża ich na niewygody.

2. Bagaż ręczny podróżnego przewożony jest bezpłatnie pod warunkiem, że nie przekracza rozmiarów określonych w taryfie opłat.

§10
1.
W pojeździe mogą przewożone małe zwierzęta pokojowe, jeżeli nie są uciążliwe dla podróżnych (z powodu hałasu, zapachu itp.). Przewożone zwierzęta powinny być umieszczone w odpowiednim opakowaniu (np. klatkach, skrzynkach, koszach) zabezpieczających przed wyrządzeniem szkody.

2. Dozwolony jest przewóz psów w liczbie nie większej niż jeden pies pod opieką podróżnego pod warunkiem że:

1. podróżny posiada ważny bilet za psa,

2. podróżny posiada aktualne świadectwo szczepienia psa,
3. pies jest trzymany na smyczy i ma założony kaganiec.
§11
1. W pojeździe dozwolony jest przewóz nie nabitej broni palnej krótkiej, myśliwskiej i sportowej, pod warunkiem posiadania przy sobie zezwolenia na broń. W takim przypadku podróżny może również przewozić amunicję.

2. Ograniczenia, o których mowa w ust.1 nie stosuje się do broni palnej przewożonej przez osoby uprawnione do jej noszenia ze względu na pełnione funkcje.

§12
Podróżny posiadający plecak jest obowiązany zdjąć go z pleców i postawić obok siebie lub trzymać w ręku.

§13
Nadzór nad przewożonym bagażem i zwierzętami należy do podróżnego.

Rozdział IV
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Członkowie Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Spółka z o.o. przyjmują w każdą środę skargi i wnioski w sprawach funkcjonowania komunikacji miejskiej na liniach obsługiwanych przez
MPK Spółka z o.o.

2. Skargi i wnioski mogą być wnoszone osobiście, pisemnie lub telefonicznie.


Prezes Zarządu
Dyrektor Naczelny
/mgr inż. Czesław Palczak/


By Mpk Wro :P

22.09.2003
20:35
[18]

Miś'ter [ Legionista ]

Kiedyś jak byłem młody to jeżdziłem z takim pliczkiem biletów :P ale i tak sprawdzania się jedynie jeżdżenie z tym z wszystkimi 9 dziurkami bo trafia się dość często :)
Co do odnawiania to raczej nie sprawdzałem :P wiem że jak są te z nowszych tramwaja czy autobusów co zostawiają nadruk i czasem dwie dziurki - te to od biedy można odnowić :)
Inną sprawą we wrocławskim MPK jest to że od ponad miesiąca nie podpisali z żadną firmą kontraktu na kontrolowanie biletów i od tego okresu prawie cały wrocław jeździ bez biletów :)

22.09.2003
20:39
[19]

Buczo_cm [ Mikado ]

Miś'ter ---> W wielu miastach nie ma już dziurkaczy :)

22.09.2003
20:45
[20]

Kuzi2 [ akaDoktor ]

Buczo- akurat we wrocku jeszcze w tramwajach sa :)
W niektorych Jelczach tez :)
Ale jest jeszcze jeden psikus dziurkaczy. mozesz na jednym bilecie jezdzic 2 tygodnie :)
Masz bilet przy sobie ale nie kasujesz, dopiero kasujesz jak podchodzi kanar. nie ma mozliwosci zablokowania kasownikow a on ci nie udowodni ze akurat skasowales bilert :P
Miś'ter- ale podobno jakies kanary juz sie szwendaja slycszalem, ja jakos zadnego nie spotkalem.
A czesto jestem we wrocku :)

22.09.2003
20:47
[21]

Chupacabra [ Senator ]

u mnie w tramwajach sa 3 rozne rodzaje kasownikow, wiec troche trudno podrabiac. Ale kumple zjmowali sie odswiezaniem bilecikow z nadrukowana data i sprzedawali je w akademiku po 50g za sztuke:)

22.09.2003
20:51
smile
[22]

Kompoholik [ Designed by AI ]

hah, takie numery zawsze przy takich okolicznościach ze znajomymi robimy.
kilka razy nas sprawdzali, zero zastrzeżeń.

22.09.2003
20:54
[23]

peteras [ spamer ]

Pan Weis podczas dzisiejszej rozmowy przyznał się że też tak robił jak był w wieku szkolnym (studenckim) a więc ta "uczciwość ludzka" ma miejsce już od dawien dawna.
Ale w ten sposób dwie osoby które się wcześniej dogadały mogą całe życie przejeździć na jednym bilecie.
Pan X kupuje bilet wsiada na przystanku 1 a pan Y na przystanku 5 na którym wysiada pan X (tu następuje przekazanie).Przykładowo po skończonej pracy pan Y kupuje bilet,wysiada na swoim przystanku 5 i przekazuje bilet panu X który jedzie na swój przystanek 1

22.09.2003
21:04
smile
[24]

peteras [ spamer ]

Kuzi2 --> to było pewne że taki punkt jest w regulaminie.O ile dobrze pamiętam kiedyś w autobusach były takie małe metalowe śmietniczki które MPK zlikwidowało :))))) bynajmniej w moim mieście.Zawsze można było sobie wygrzebać jakiś odpowiedni.

22.09.2003
21:21
smile
[25]

Beren [ Senator ]

kiowas napisal:
" to ze poruszasz sie miejska komunikacja nie znaczy ze masz sie stosowac do ich wszystkich przepiskow" - to prawda, ale nie miej pretensji, kiedy kaza Ci zaplacic kare, bo maja racje :)
"Poza tym to ze oni uznali cos za nielegalne nie znaczy ze w swietle innych ptrzepisow wlasnie takie jest." - w pojazdach komunikacji miejskiej obowiazuja przepisy komunikacji miejskiej, a nie inne :P
Zreszta pomysl, jak wygladalby swiat, gdyby to, co napisales, bylo prawda.

22.09.2003
21:22
smile
[26]

Ficket [ BMX ]

Beren --> W Łodzi bilety są sprawdzane i oznaczane jako sprawdzone poprzez lekkie przedarcie go...
"Chyba ze ktos jest nieasertywny i pozwoli udowodnic sobie, ze bilet zostal skasowany na innym przystanku, niz wsiadal ;)" --> Nie ma takiej możliwości ponieważ autobus/tramwaj nie kasuje biletu zależnie od przystanku, a od czasu i numeru kasownika (którego zresztą na pewno nikt nie zna na pamięć :D), a że osoba mogła bilet skasować o byle jakiej godzinie (ważne żeby jeszcze był ważny) to nikt mu nie udownodni, że to jego bilet...
Miś'ter --> A ciekawe co powiedzą jak ktoś pójdzie do innego środka transportu np. z tramwaju do autobusu bo np. tramwaj dalej jedzie już w innym kierunku niż potrzeba?
A co do głównego pytania tego wątku to bilet jaki kupiłem to moja własność bo za niego zapłaciłem i mogę z nim zrobić co chcę, mogę go nawet podrzeć przed skasowaniem, moja sprawa i nikt mi tego nie ma prawa zabronić to tak jakby nie można było dać komuś gazety, w której się już przeczytało wszystko co akurat ciebie interesowało...

22.09.2003
21:30
smile
[27]

Dundee [ Centurion ]

tak przy okazji watku...moze ktos z was ma pojecie czy w warszawie po skasowaniu biletu dziennego w metrze, mozna na tym samym bilecie jezdzic pozniej autobusami i tramwajami ???...

22.09.2003
21:38
smile
[28]

kiowas [ Legend ]

Beren ---> myslisz ze wnetrze autobusu to taki maly, odrebny swiat? :) To ze MPK wydaje jakies wewnetrzne rozporzadzenie do ktorego stosowania zmusza pasazerow nie znaczy ze niemoze byc to zanegowane przez jakis przepis wyzszego rzedu. Nie mowie ze tak jest, ale ze nie zaglebialem sie w ta tematyke to nie dam glowy ze nie moze byc inaczej (chyba za bardzo nie zamotalem co?:)

22.09.2003
21:42
[29]

Satoru [ Child of the Damned ]

ja mam miesięczny, więc problemów nima;)) Ale powiem Wam, ze kanarzy to już coraz mniej jak kanarzy wyglądają, moją koleżanke ostatnio młoda dwójka skejtów udupila, z kolei jak jechałam z kumplem do szkoly - zatrzymała kogoś babka w kwiecistej spodnicy;))

22.09.2003
21:47
[30]

mikmac [ Senator ]

to w wawie sa juz bilety czasowe??? kurde mieszkam tu od urodzenia....

22.09.2003
21:50
smile
[31]

Satoru [ Child of the Damned ]

a wlasnie, zawsze mnie ciekawilo jak to jest z biletem czasowym, gdy sa korki..?

22.09.2003
22:13
smile
[32]

tash [ Legionista ]

Kiowas -> na podobnej zasadzie mozna olac kazdy przepis , np. jest zakaz przejezdzania skrzyzowania na czerwonym swietle , co z tego , przeciez "nie znaczy ze niemoze byc to zanegowane przez jakis przepis wyzszego rzedu.Nie zaglebialem sie w ta tematyke to nie dam glowy ze nie moze byc inaczej" wiec olac czerwone swiatlo i rura.Jesli juz kogos okradasz nie dorabiaj przynajmniej do tego ideologii.

22.09.2003
22:16
[33]

Beren [ Senator ]

Ficket - chodzilo mi o to, ze wsiadasz tuz przed/podczas kontroli, nie kasujesz biletu, a kontroler widzi, ze masz skasowany i to duzo wczesniej... wtedy i tak Ci nic nie udowodni, chyba ze ma bardzo silna osobowosc i dasz sobie wlepic kare :)

Dundee - jesli jest ten sam przewoznik, to istnieje taka szansa i musisz to sobie sprawdzic w przepisach, jesli sa inni - nie ma szans

kiowas - jesli ich przepisy bylyby sprzeczne z nadrzednymi, to by wylali ludzi odpowiedzialnych i szybko zmienili, bo to bylaby glupota; natomiast wsiadajac do autobusu automatycznie przyjmujemy do wiadomosci ich przepisy i kary wynikajace z ich niestosowania... chociaz jedna pani kiedys wykrecila sie, tlumaczac kanarowi, ze przez tlok w autobusie nie miala dostepu do przepisow wiszacych na oknie i nie mogla ich poznac, a jako ze bylo prawnikiem, podparla to jakimis paragrafami (widocznie w tym momencie nie dziala prawo mowiace, ze nieznajomosc przepisow nie zwalnia z obowiazku stosowania sie do nich albo kanar go nie znal :>)

Satoru - w Szczecinie byla niedawno dosc glosna taka sytuacja, kiedy goscia ukarali, bo rzeczywisty czas nie miescil sie w taryfie bilety, chociaz teoretycznie powinien sie zmiescic; mozna sie potem odwolac od tego, a ja nie beda chcieli anulowac - naglosnic :)

22.09.2003
22:32
[34]

kiowas [ Legend ]

Beren ---> - jesli ich przepisy bylyby sprzeczne z nadrzednymi, to by wylali ludzi odpowiedzialnych i szybko zmienili, bo to bylaby glupota

Otoz nic z tego drogi kolego. Jak juz pisalem w moim miescie od poltora miesiaca ludzie jezdza na biletach wprowadzonych zgodnie z nowym zarzadzeniem MPK, ktore to zarzadzenie zostalo wydane cakowiecie niezgodnie z prawem. Czy ktos za to polecial? Oczywiscie, ze nie. Nikogo to totalnie nie obeszlo. Skoro nasi oficjele maja prawo gleboko gdzies to czemu ja mam sie stawiac ponad nasza wladze?


tash ---> jesli rzeczywiscie bylby przepis mowiacy co innego to mialbym swiete prawo tak wlasnie zrobic, i nie ma tu nic do rzeczy to czy podbaloby mi sie to czy tez nie. A co do kradziezy - czy nie wiekszym zlodziejstwem jest zlikwidowanie ulgowych biletow dla studentow i uczniow oraz biletow miesiecznych (ewenement na skale polska, jesli nie europejska)? Banda brzuchaczy na sto;lkach nie omieszkala dorobic do tego szczytnej ideologii. Mam byc gorszy panie swieta krowa?

22.09.2003
22:54
smile
[35]

Beren [ Senator ]

kiowas - jezeli zarzadzenie jest niezgodne z prawem i jestes pewien, to po co kupujesz bilety? (o ile kupujesz) I moglbys tu troche dokladniej przedstawic sprawe? - jakie zarzadzenie i z czym jest niezgodne

22.09.2003
23:03
[36]

kiowas [ Legend ]

Beren ---> bedzie krociutko. Zgodnie z prawem rozporzadzenie badz inny akt prawny wchodzi w zycie z dniem ukazania sie jego tresci z Dzienniku Ustaw. Tak sie zlozylo, ze owo rozporzadzenie dotyczace nowych biletow mialo byc opublikowane 15 wrzesnia. Tymczasem MPK nakazalo wprowadzenie nowych biletow i wymierzanie kar za posiadanie starych z poczatkiem 1 sierpnia. Fakt ten yszedl na jaw w polowie sierpnia, ale nikt z rady miasta (nie wspominajac o prezydencie czy prezesie mpk) nawet sie nie zajaknal na ten temat. Niestety jak widac wladza ma nas w dupie, a prawo jednak dziala wstecz.

22.09.2003
23:04
[37]

kiowas [ Legend ]

Chodzilo mi oczywiscie o zarzadzenie, nie rozporzadzenie.

22.09.2003
23:13
[38]

Beren [ Senator ]

kiowas - no coz, ja pisalem, jak powinno byc, Ty napisales jak jest... ale wydaje mi sie, ze wszyscy ukarani w tamtym okresie mogli sie odwolac po naglosnieniu sprawy, a jesli to by nic nie dalo, to, najlepiej wspolnie, wkroczyc na droge sadowa... niektorzy na gorze mieliby wtedy prze...grane :)

22.09.2003
23:40
[39]

Miś'ter [ Legionista ]

Ficket --> A ciekawe co powiedzą jak ktoś pójdzie do innego środka transportu np. z tramwaju do autobusu bo np. tramwaj dalej jedzie już w innym kierunku niż potrzeba?

No to zależy bo do końca Cię nie rozumiem :P jeśli tramwaj/autobus się zepsuł czy coś w tym rodzaju to wtedy można się przesiaść i wtedy to raczej problemu nie ma, bo za przejzd zapłaciłeś (jak do końca to jest to nie mam pojęcia :P ).
No a jeśli tramwaj jedzie w innym kierunki niż potrzeba (i to jest jego stała trasa) to już wola boska tzn. MPK i przesiadając się trza niby znowu skasować bilet :) chyba, że tramwaj zmienił trasę na jakiś czas a ty masz bilet okresowy na daną linie - wtedy ma się jakieś dodatkowe linie, żeby dojechać tam gdzie się chce (pisze to wtedy na przystankach).

22.09.2003
23:50
[40]

Beren [ Senator ]

Miś'ter - w Szczecinie sa bilety czasowe i nikogo nie obchodzi, czym jedziesz :) Czy tak nie jest we wszystkich duzych miastach?

23.09.2003
15:11
[41]

peteras [ spamer ]

Dzisiaj pan Weis zadzwonił do MPK w Lublinie i rozmawiał z zastępcą dyrektora na ten temat.
Wszystko się potwierdziło i według MPK nie można przekazywać biletu.
Na pytanie czy na biletach tych jednorazowych jest jakaś informacja o tym że nie można tego robić pan dyrektor nie umiał jednoznacznie odpowiedzieć.Jego odpowiedź brzmiała " kiedyś tak było" ale teraz nie wiem - dziwne.
A tak ogólnie sprawy by nie było w radiu tylko tamtejsze MPK strasznie utrudniło studentą życie.Znieśli im bilety miesięczne i teraz niektórzy z nich muszą płacić za codzienny przejazd nawet dwa razy więcej.
Dlatego tamtejsi studenci internauci postanowili ogłosić w sieci protest przeciwko MPK i właśnie namawiać wszystkich do przekazywania jednorazowych biletów.
Pan prezes MPK w związku z tą sprawą złożył sprawę do prokuratury.
Tylko najlepsze jest to że kupując bilet jednorazowy na okaziciela płacimy za całą trasę od pętli do pętli a więc MPK ma swoje zapłacone i przekazując bilet np. w połowie trasy zmienia się tylko osoba.Ich to boli bo ta druga osoba kupiła by następny bilet od pętli do pętli a tak jedzie na darmowym.
Zobaczymy jak to się wszystko rozstrzygnie.
Polecam słuchanie radia Zet do południa bo pan Weis będzie to kontynuował.

23.09.2003
15:26
[42]

olgierdk [ Legionista ]

We Wrocławiu można jezdzic bez biletu. już któryś miesiąc nie ma kanarów w autobusach i tramwajach

23.09.2003
15:29
smile
[43]

kiowas [ Legend ]

peteras ---> ja protestuje troszke w inny sposob. Zamiast mpk jezdze prywatnymi autobusami. Niewiele to da, ale lepsze to niz nic.
Tak na marginesie - ciekawe przeciwko komu wniosl oskarzenie ten lachmyta z mpk? Przeciwko calej spolecznosci Lublina? Szkoda ze nie pojawi sie osobiscie na moim osiedlu bo juz ja bym mu powiedzial co o nim mysle.

23.09.2003
15:55
[44]

głupia baba [ Pretorianin ]

Niestey w lublinie główny problem polega na tym, że zniesli bilety miesięczne na wszystkie linie. Owszem można kupić tak zwany bilet miesięczny ale jest on przeznaczony tylko na jedną linię a kosztuje chyba dokładnie tyle samo co wcze sniej bilet na wszystkie trasy. Czyż to nie głupota? Przecież student który mieszka 30 minut od uczelni nigdy nie jeździ tylko jednym autobusem. Mają rację, że protestują.

23.09.2003
20:42
[45]

Miś'ter [ Legionista ]

Beren - no jak się ma na wszystkie linie to tak :) ale są też takie jak w np. lublinie właśnie na określoną linię (albo dwie)

A tak w ogóle to jak to jest teraz w waszych miastach z kanarmi??
Mnie najcześciej śmieszy (śmieszyło :P ) jak słysze "Bileciki do kontroli" odwracam się i nikogo nie widzę. Dopiero muszę popatrzeć daleko w dół by zobaczyć starą babcie 2x ode mnie niższa :P Troche mnie to dziwi bo jak taka kobieta trafi na ludzie mniej uprzejmych ode mnie to może się to źle skończyć vel przypadek mojego kumpla, który razem z innym gościem skopali kanara, wywalili z tramwaju zabierając mu przy tym identyfikator :P (oczywiście ja tego nie pochwalam :) )

23.09.2003
20:57
[46]

TzymischePL [ Senator ]

Hmm na Slasku kanary wygladaja coraz bardziej kanarzasto. Niebieskie koszule. Napis KZK GOP... trudno nie zauwazyc :)
Ale w czasach przed "koszulowych" a moich licealnych czesto z kumplami podrozowalismy po Slasku i (a trzeba powiedziec ze Autobusowo/Tramwajowy pozwala na przejazd po calym wojewodztwie.. .Przynajmniej tak bylo teraz sie troche porobilo gorzej...) i znaczna czesc kanarow poznawalismy wiec:

Wchodzimy do autobusu. Jedziemy. 3 przystanki dalej wchodzi dwoch gosci. Znamy ich.
(chorem)
- Dziendoby PANOM kontrolerom!!!!
(pol autobusu kasuje bilety :D :D :D)
Albo, wsiadamy do autobusu. Ktos z nas na caly glos (zwykle ja):
- Czy sa tu jacys kontrolerzy? - cisza, siadamy. Po chwili podchodzi koles
- Bielciki do kontroli - szybderczy usmiech na mordzie
Wycigamy miesieczne i chorem:
- Coooooo wstydzi sie Pan zawodu ????

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.