GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Mit o Tezeuszu

16.09.2003
16:56
smile
[1]

Ficket [ BMX ]

Mit o Tezeuszu

Czy ma ktoś z was internetową wersję "Mitu o Tezeuszu"? Szukałem na serwisiach ze ściagami (www.sciaga.pl i www.sciaga.prv.pl), ale nie ma ich tam, tzn. na www.sciaga.pl zarejestrowałem się ale konto będzie dopiero za godzinę, a ja to potrzebuję teraz, a na www.sciaga.prv.pl nie ma w ogóle... Ma ktoś z was wersję internetową bądź mógłby tu napisać streszczenie głównych wydarzeń albo jeśli miałby czas to przepisać tu całość?

16.09.2003
17:07
smile
[2]

a.i.n... [ Kenya believe it? ]

co to jest "internetowa" wersja?
jakaś przeróbka? rzecz dzieje się "w sieci"? to może być ciekawe...


BTW - www.google.pl

16.09.2003
17:11
smile
[3]

Angelord [ sic me servavit Apollo ]

Ficket ---> najszybciej będzie, jak podskoczysz do biblioteki i wypozyczysz choćby "Mitologię" Parandowskiego - serio - wklepywanie będzie dłużej trwało - niż wyżej sugerowana operacja:-)

16.09.2003
17:14
smile
[4]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Mit o Tezeuszu i Ariadnie

Labirynt został zbudowany przez genialnego downiczego Dedala nas polecenie króla Krety - Minosa. Władca umieścił w nim swego syna - potwornego minotaura. Ateńczycy mieli obowiązek corocznie oddawać siedem dziewcząt i siedmiu chłopców na żer Minotaurowi. Od tego haraczu uwolnił Ateny Tezeusz. Zakochana w nim królewna kreteńska Ariadna dała mu kłębek nici, której koniec nasz bohater przywiązał przy wejściu do labiryntu. Dzięki nici po zabiciu potwora, bezpiecznie wyszedł z pułapki.

16.09.2003
17:15
smile
[5]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Kolejna wersja...

Mit o Tezeuszu

Tezeusz, syn króla Aten, pragnąc naśladować Heraklesa, zabił byka grasującego w okolicach, a następnie udał się na Kretę, aby tam pokonać potwora o byczej głowie, któremu corocznie musiano dostarczać na pożarcie siedem dziewcząt i siedmiu chłopców, wybieranych drogą losowania. Minotaur żył w gmachu zwanym labiryntem, w którym było bardzo dużo różnych pomieszczeń i ktokolwiek wszedł do niego, nie potrafił znaleźć drogi powrotnej. Gdy Tezeusz miał wejść do labiryntu, aby zabić ukrytego tam smoka, zakochana w nim królewna Ariadna wręczyła mu kłębek nici i podpowiedziała, by przywiązał nić przy wejściu do gmachu i wchodząc w głąb, rozsnuwał kłębek. Po zabiciu Minotaura Tezeusz wyszedł z labiryntu tą samą drogą, nawijając nić z powrotem na kłębek.

16.09.2003
17:17
smile
[6]

Wozu [ Panzerjäger Raider ]

Angelord -> [OT] Mam Cie! Pozdrawiam i pytam. Jak tam TFC? ;) Bo tu ostatnio Valve zarzadzilo "niezla" wersje przez Steama :).

16.09.2003
17:18
smile
[7]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Ostatnia - za wiem.onet.pl....

Tezeusz, Theseus (mitologia grecka), heros ateński, syn króla Egeusza i królowej Ajtry, córki Pitteusa, władcy Trojdzeny (w innej wersji Ajtry i boga Posejdona). Tezeusz do 16. roku życia przebywał na dworze swego dziadka. Gdy zmężniał na tyle, aby podnieść głaz, pod którym Pitteus ukrył miecz i sandały, udał się do Aten. W czasie wędrówki uwalniał kraj od potworów i złoczyńców (Skiron, Prokrust).

W Atenach, na skutek intryg Medei, musiał stoczyć walkę z bykiem pustoszącym pola Maratonu. Poznany przez ojca po mieczu, uniknął trucizny. Wyruszył na Kretę w grupie młodzieży stanowiącej haracz dla Minotaura, którego pokonał przy pomocy Ariadny. Zasiadał na tronie w Atenach, brał udział w polowaniu na dzika kalidońskiego, wyprawie Argonautów, wyprawie po pas Hippolity - uprowadził wtedy Amazonkę Antiope, którą później porzucił dla Fedry, walczył z centaurami na weselu Pejritoosa, wtargnął do Hadesu po Persefonę.

Zginął na Skyros, strącony podstępnie ze skały przez króla Likomedesa. Ateńczycy przypisywali Tezeuszowi szereg faktów historycznych (zjednoczenie gmin attyckich, ustanowienie Panatenajów, reformy ustrojowe o cechach demokratycznych, podbój Megary, igrzyska istmijskie ku czci Posejdona).

W 475 p.n.e. Kimon nakazał sprowadzić ze Skyros prochy Tezeusza. Sanktuarium Tezeusza było miejscem azylu dla niewolników i dłużników. Mit o Tezeuszu dostarczył licznych tematów literaturze (G. Boccaccio, A. Gide), muzyce (J.B. Lully, G.F. Haendel) i sztuce (metopy tzw. Tezejonu w Atenach, Partenonu w Atenach, skarbca Ateńczyków w Delfach, fryz świątyni w Figalei, przyczółek świątyni Apollina w Eretrii, malarstwo z Herkulanum, malarstwo wazowe, N. Poussin, A. Canova).

16.09.2003
17:19
[8]

DarkStar [ PowerUser ]

"...wracajac tak sie schlal, ze zapomnial rozwinac bialych zagli, ktore mialy symbolizowac jego szczesliwy powrot. ojciec widzac na horyzoncie lajbe z czarnym masztem rzucil sie z rozpaczy ze skaly do morza..."

16.09.2003
17:22
[9]

DarkStar [ PowerUser ]

aha i jeszcze "...nasz wspanialy bohater wysadzil Ariadne gdzies na skalce na pelnym morzu bo przestala mu sie podobac..." :) otrzezwial?:))

16.09.2003
17:22
smile
[10]

Ficket [ BMX ]

a.i.n... --> Chodzi mi o wersję dostępną w internecie, czyli na jakimś komputerowym nośniku albo czymś takim (html, pdf, txt), a nie że dzieje się w XXI w.... A co do googla to sorry zapomniałem o tym... Co pośpiech robi z człowiekiem... :D
Angelorgd --> Dobra mam dwie bilbioteki w pobliżu jedna w szkole, druga jeden przystanek tramwejem od domu... Ta w szkole nie działa jeszcze bo ją prznosili podczas wakacji (rok temu chodziłem w tym samym budynku do gimnazjum teraz do liceum)... W tej drugiej musiałbym się zapisać, czyli założyć konto/kartę biblioteczą a to kosztuje (wiem, że 5 złoty :)), a nie po to mam internet - za który też płacę, w którym powiniem coś znaleść niż płacić jeszcze na bibliotekę... Sam nie mogłem znaleść więc poprosiłem was o pomoc bo sam nie znalazłem...
Zawisza Czarny --> Wielkie dzięki... Nie wiesz jak ci dziękuję...

16.09.2003
17:29
smile
[11]

Angelord [ sic me servavit Apollo ]

Wozu ---> kopę lat:-) Siema:-) No grywam i powoli się rozkręcam, ale po formacie - mi moje fifne configi diabli wzięli, a już nie pamiętam, jak je odtworzyć... a to ból straszny:-) <ale z tym Valve to nie qm qm>

btw -- ale zobacz, tosmy się odnaleźli w labiryncie netu, w watku o labiryncie hiehie:-)

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.