tygrysek [ behemot ]
RedHat 9.0 - drobne pytania problematyczne
Hejka
Wątek o tym jaki OS linuxowy już był i podjąłem decyzję, że przetestuję kilka linux'ów. Pierwszy na warsztat wpadł RedHat 9.0 i jestem pod wielkim wrażeniem tego systemu.
A największe wrażenie zrobiło na mnie to, że jest to jedyny system, który podaje i poprawnie uruchamia moją kartę dźwiękową Herculesa.
Ale nie o tym chciałem podyskutować, otóż chciałbym zmienić parametry bootloadera grub, ale nie mogę znaleźć nigdzie jego ani parametrów ani programu konfiguracyjnego. Grub zainstalował się poprawnie razem z WinXP PRO, ale chciałbym aby automatycznie na liście pierwszym systemem był WinXP PRO a nie RedHat 9.0.
Drugia sprawa to pytanie, otóż czy ktoś potrafi, lub wie jaką dystrybucję wybrać linuxowego gadu-gadu, aby poprawnie dała się skompilować dla RH 9.0 z GNOME'm ??
dziękuję za odpowiedzi
Capt. Krzysztow [ Kapitan Gwiezdnej Floty ]
Kadu?
Joanna [ Kerowyn ]
Grub jest plikiem tekstowym podobnym do autoexeca. W susesłku wchodzisz w centrum sterowania - znajdujesz bootowanie, otwiera ci edytorek, zamieniasz kolejność i już masz 1 windowsy. Jak w RH nie wiem. Poszukaj ew pod md pliku Gruba i spróbuj go wyedytowac.
Co do GG to sama mam problem klient GG jest standardowo w suse (razem z pozostałymi kominikatorami) ale daje komunikat, ze nie znalazł serwera GG. Jeszcze nie dłubałam w nim głebiej. Ale og olnie jest przynajmniej 10 roznych GG pod linuxa, cos pewnie będzie działać.
PS Tygrys - SuSE 8.2 pieknie wykrył od ręki mi karte sieciowa i dźwiekową na nowej płycie, oraz bez problemu poradził sobie z kartą TV
Joanna [ Kerowyn ]
Tygrys poszukaj pliku /boot/grub/menu.lst i zamień miejscami partie titles. Tak jak tu zamieniłam miejscami title windows z title lunix
# Modified by YaST2. Last modification on Mon Sep 15 22:32:06 2003
color white/blue black/light-gray
default 0
gfxmenu (hd0,8)/boot/message
timeout 8
title windows
root (hd0,0)
chainloader +1
title linux
kernel (hd0,8)/boot/vmlinuz root=/dev/hda9 vga=0x317 ide=nodma apm=off acpi=off splash=silent showopts
initrd (hd0,8)/boot/initrd
title floppy
root (fd0)
chainloader +1
title failsafe
kernel (hd0,8)/boot/vmlinuz.shipped root=/dev/hda9 showopts ide=nodma apm=off acpi=off vga=normal nosmp noapic maxcpus=0 3
initrd (hd0,8)/boot/initrd.shipped
Co do GG to ciekawa jestem czy pójdzie ci Kopete - umnie niestety nie łączy z GG
tygrysek [ behemot ]
Capt. --> dzięki, spróbuję
Joanna --> dzięki, zaraz zabieram się za konfigurowanie dokładniej RH i Brug'a
PS: tą karta dźwiękowa i jej wykrycie u mnie to normalnie zaskoczenie, bo on wykrył procesor dźwięku i go poprawnie zainstalował :)
Cainoor [ Mów mi wuju ]
Joanna już chyba wszystko napisała :)
Ja ze swojej strony chciałem powiedzieć, że mam en sam system już jakieś pół roku i robiłem dokładnie to samo z GRUBem :)
RedHat jednak sprawia mi problem, gdyż wiele plików konfiguracyjnych tego systemu są różnie poukrywane.
Joanna [ Kerowyn ]
cainoor ----> to przenieś się na SuSE - tam masz genialnie rozwiazane konfigurowanie sytemu
tygrysek [ behemot ]
dziekuje Joanno
znalazlem pliczek i wszystko jest OK
[root@tygrysek grub]# more menu.lst
# grub.conf generated by anaconda
#
# Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file
# NOTICE: You do not have a /boot partition. This means that
# all kernel and initrd paths are relative to /, eg.
# root (hd1,4)
# kernel /boot/vmlinuz-version ro root=/dev/hdb5
# initrd /boot/initrd-version.img
#boot=/dev/hda
default=0
timeout=10
splashimage=(hd1,4)/boot/grub/splash.xpm.gz
title Windows XP PRO PL
rootnoverify (hd0,0)
chainloader +1
title Red Hat Linux (2.4.20-8)
root (hd1,4)
kernel /boot/vmlinuz-2.4.20-8 ro root=LABEL=/ hdc=ide-scsi
initrd /boot/initrd-2.4.20-8.img
a teraz zabieram sie za KADU
Cainoor [ Mów mi wuju ]
tygrysek ---> Piszesz wszystko spod linuxa ? :) Najtrudniejsze przed Tobą heh...
Joanna ---> Zastanawiam się właśnie nad zmianą linuksa. Będę robił format i reinstal i myślę nad Slockware lub Mandrake (mniej). SuSe... naprawde jest taki dobry ? :)
haszek [ Pretorianin ]
Ja rowniez mam pytania:
(podobna konfiguracja co u tygryska - redhat + xp)
Po ponownym zainstalowaniu xp, bootloader juz sie nie uruchamia (linuxa uruchamiam teraz z dyskietki startowej), czy jest jakis sposob na ponowne wlaczenie grub'a ??
A drugie pytanie:)
Zmienilem monitor na gorszy model, z mniejszym odswiezaniem i teraz jak wchodze do linuksa to nie mam jak zmienic odswiezania, a obraz caly czas mruga. Co mozna w tym przypadku zrobic??
Dzieki
tygrysek [ behemot ]
Cainoor --> lubie walczyc :)
ale z KADU mam jazdy
ruszyla tekstowa wersja, ale rozpruwam instalke okienkowa i RH stawia problemy
instalator wyrzuca mi komunikat o braku which'a
a caly pakiet TCL'a zainstalowalem ... i teraz nic nie wiem juz :)
Joanna [ Kerowyn ]
haszek ---> w RH ci nie pomogę - tam trzeba wywołac coś w stylu xconfig lub podobnie, w suśle zmiana monitora jest prosta. Jeśli nie mozesz wejśc do czytelnych X-ow na nowym monitorze pozostaje Ci start linuxa w trybie tekstowym - powinien miec Grub taka opcję startowa i spokojnie zmienisz w niej parametry monitora jak ci koledzy RHtowcy podadzą co za komendę trzeba wywołać.
Co do Gruba to zapewne pomoże powtórne jego zainstalowanie - jak się to robi w RH nie wiem, w Susełku centrum sterowania - system - bootloader i już powinien sie nadpisac nad XP
Cainoor ---> Czy jest taki dobry? Jest napewno razem z RH najlepszym przedstawicielem klasy linuksów przeznaczonych do desktopu. Od RH odróżnia się świetnymi i łatwo dostępnymi narzedziami do konfiguracji.
Oczywiście Slack czy Debian są solidniejsze jako np. serwer, ale nie jesli myslisz o zastosowaniach multimedialnych to raczej nie są one do tego przeznaczone. Dodatkowa zaletą SuSE jest to, ze należy do United Linux - co zapewnia bardzo dobrą współpracę z producentami sprzętu. Jest m.in. "nadwornym" systemem dla testowania Athlonów, na nim po raz pierwszy pokazano pracujące procesory 64 bitowe.
tygrysek [ behemot ]
ta złośliwość :) normalnie czuję to :)
Joanna --> nie ma tutaj chyba, żadnych RedHat'owców, bo naprawdę RH się zmienił dość mocno i niektóre rzeczy ze starszych dystrybucji nie działają :).
Masz rację, SuSE'łek jest lepszy i przyjaźniejszy :) ale RedHar 9.0 jest dla koneserów, którzy lubią troszkę podłubać :).
haszek --> zaraz wskoczę pod RH i sprawdzę w man'ach
sprawdzałeś czy na www.redhat.com nie ma manuali ??
tygrysek [ behemot ]
ale muszę jednak dodać, że moja dźwiękówka zadziałała na RH :)
Joanna [ Kerowyn ]
TYGRYS ---> Nie wiem jak Twoja karta zachowa się pod SuSe, ale Kadu sie zainstalowało i chodzi od ręki.
Kliknełam na rpm - Yast się mnie spytał uprzejmie czy chcę zainstalowac i po chwili GG ruszyło :)
Własnie ten post pisze z SuSE i gadam w tle na GG z kolegą:)
tygrysek [ behemot ]
Joanna --> sprawdziłaś już te nowe CD, które masz ?? Bo leżą na pewnym szybkim FTP i w dwie noce mogę sobie zassać 8.2 SuSEłka
tygrysek [ behemot ]
i jeszcze jedno pytanko, bpo podniosłem sobie Mozillę do ostatniej wersji i zaczyna troszkę długo się uruchamiać
to normalne dla tej przeglądarki, że start trwa około 5 - 7 sekund ??
wolfen3741 [ Herr Oberst ]
tygrysek -----> podaj adres z którego ściągnąłeś Red Hata 9, please :)
artikus [ Pretorianin ]
Co do kadu to jest przeznaczone dla KDE, a tygrysek wspominał o Gnome;-) Konkretnie chodzi o biblioteki KDE, a z tego co pamiętam (a pamiętem bo RH miałem od 6.0;-) RH instaluje je domyślnie, nawet jak się odchaczy instalke KDE. Ja osobiście polecił bym Gaima a to dlatego, że to program-kontener. Można w nim konfigurnąć wszystko poczynając od GG, przez ICQ do Jabbera a nawet Meesengera Windowsowego;-)
Jeśli chodzi o Mozillę, tak uruchamia się długo strasznie u mnie przeciętnie 4-5 sekund (KDE 3.1.2, Debian Sid, karta ATI Rage Pro). Ale gwoli wyjaśnienia na Windzie przy ATI RAdeonie i A1700+ startuje 4 sekundy;-) Czyli w normie:-)
Jeśli chodzi o zmiany rozdzielczości to proponuje zerknąć do /etc/X11/XF86Config, tam ustawiamy rozdzielczości (choć w dość skomplikowany sposób).
Na koniec: Działam na RH, jak wspomniałem, od wersji 6.0. Skończyłem na 8.0 bo zakochałem się Debianie. Precz rpm format deb jest the best a apt-get jest nie do pobicia. Chodzi mi o aktualizacje, jak masz połaczenie z Internetem nie musisz się martwić o zależności itp. Poprostu apt-get update potem apt-get install pakiet i dosintaluje ci wszystko co potrza. Naprawdę Debianka polceam:-)
Batory [ Pretorianin ]
wolfen3741-------------> ja darlem z (ponizej) jak dla mnie calkiem szybki
tygrysek [ behemot ]
wolfen3741 --> wejdź tutaj i zobacz:
tygrysek [ behemot ]
artikus --> co to jest Gaim??
i gdzie można znaleźć ostatniego debiana do wypalenia ??
artikus [ Pretorianin ]
tygrysek--> GAIM jest klientem integrującym wszystkie popularniejsze komunikatory internetowe. Odpalając gaima masz dostęp do zdefiniowanychswoich kont w komunikatorach. Więcej info na https://gaim.sourceforge.net/
Jeśli chodzi o Debiana: są w tej chwili trzy wersje Debiana: Woody - distro stabilne, Sid - mocno niestabilna, ale za to z najnowszymi pakietami, Sarge - dystrybucja która prawdopodobnie pojawi się pod koniec tego roku, zastepująca Woodiego (tzw. testing distribution). Zauważ, że Debian jest projektem całkowicie niekomercyjnym, nie ma tu czegoś takiego jak rejestracja (jak w RH) po której masz dostęp do 30-dniowego abonamentu na automatyczne updaty (narzędzie up2date).
Jeśli chodzi o pobieranie obrazów, listę mirrorów można znaleźć na https://www.debian.org/CD/http-ftp/ . A tu masz skrót do katalogu z którego możesz pobrac stabilna wersje Debiana (3.0.rc1): https://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/debian-cd/images/3.0_r1/i386/
Instalator jest co prawda dość toporny (w stosunku do tego z RH np.) i trza sie ostro namęczyć, ale jak juz przebrnież przez instalację, to potem jest juz łatwo. Można też bez reinstalacji Debiana, zaktualizowac go do najnowszej wersji, czy to stabilnej, czy tez testowej, służy do tego polecenie apt-get dist-upgrade.
Joanna [ Kerowyn ]
artikus ---> Debian jest "the best" ale automatyczna (bądź ręczna) aktualizacja, z uwzgledniem zaleznosci to standard w SuSE juz od 3 lati (wprowadzono go jesli pamietam w 7.0)
tygrys ---> jasne że sprawdziłam możesz ściagać. Co do przeglądarki to spróbuj Operę 7.0 zamiast mozilii. No i oczywiście pozostaje Nestcape, ale jakos sie do niego nie mogłam przekonać - straszny kolos
cremator [ Konsul ]
haszek-->start z dyskietki i przekonfigurowanie LILO lub GRUB-a. :-)
cremator [ Konsul ]
A co do monitora to musisz podac recznie parametry pracy w /etc/X11/XF86Config. :-)
haszek [ Pretorianin ]
Ok, sprobuje cos pokombinowac, dziekuje za pomoc.
artikus [ Pretorianin ]
Joanna --> szczerze powiedziawszy nie używałem nigdy susła. Wiem tyle o SuSe, że jako pierwsze rąbnęło w całkowitą komerchę, podobno (informacje z portali internetowych poświęconych Linuksowi) nawet nie można juz pobierać obrazów SuSe, tylko płatne wersje. Z drugiej strony jest pierwszym distro które jest preinstalowane na sprzedawanych komputerach.
I wcale nie atakuje SuSe;-)
artikus [ Pretorianin ]
Aha zapomniałem. Tygrys, jeśli chodzi o przeglądarki spróbuj Galeona. Oparta na silniku Gecko (czyli tym samym co mozilla i netscape) jest mimo wszystko troszke szybsza od mozi. Nie wiem tylko czy dalej jest rozwijana. Mozna też popróbować z Firebirdem, browserem Mozilli. To też mozilla, tyle że jakby 'wyestrachowana' z tego kombajnu;-)
Joanna [ Kerowyn ]
artikus - nie całkiem tak. Faktycznie SuSE nie rozpowszechnia ISO swoich programów, ale można go instalować legalnie i darmowo wprost z sieci (z www.suse.com bądź jednego z licznych mirorów), bądź ściagnąć całość na twardy dysk i instalować z niego. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Wersje ISO oczywiscie sa dostępne na emulu - i strasznie popularne - jak wystawiłam, to miałam w kolejce nawet i ponad 500 osób. I co ważne automatyczne upgreadowanie lub patchowanie systemu jest free bez ograniczeń - niezależnie czy masz kupionego susła, czy ściagnietego z internetu. Jedynie pomoc techniczna jest ograniczona do nabywców oryginałów
Osobiście kupuje co kilka wersji profesionala - warto z uwagi na podręczniki
artikus [ Pretorianin ]
Joanna--> Jak mówiełm, opierałem sie na 'plotkach' tylko, nie wiedziałem że można dalej ciągnąć darmowe wersje. Tak to jest jak się czyta między wierszami;-)) (to do mnie nie do ciebie). Jeżeli chodzi o podręczniki dostraczane do SuSe: no cóż to jest jakieś ułatwienie i nobilitacja dla tych kupujących pełną wersję (nie wspominając o pomocy technicznej oczywiście). Jednak Linux charakteryzuje sie tym między innymi, że ma świetnie rozbudowane many i inne doc'ki. Poza tym, porównując do Debiana, w tym distro masz wszystko za free. Odwiedź debian.org i zobacz jaka masa informacji jest na jego temat i wszytsko za darmo:-)
Aha, żebyś nie odniosła wrażenia, że jestem zwolennikiem 'daj mi wszystko za darmo, bo tak byc musi';-) Wcale tak nie jest, nawet sam osobiście wspomagam za free społeczność Linuksa - należe m.in. do projektu tłumaczenia manuali. Jednak uważam, że Linuks powinien zostać darmowym systemem, bo jako płatnyemu systemowi, ciężko byłoby mu walczyć z dominatem MS. A tak , kto wie, może za kilka lat GOL będzie chodził np. na SuSe czy Debianie;-)
Okej, bo się tygrys wścieknie że mu offtopikujemy wątek;-))
tygrysek [ behemot ]
piszcie piszcie :)
ja się nie gniewam za OT :)
a chętnie poczytam mądre głowy
artikus --> dzięki za linki i za wytłumaczenie
jeszcze mam tylko jedno pytanko, czy wszystkie 7 płyt muszę ściągnąć ??
Joanna [ Kerowyn ]
artikus ---> zostałes dopisany do listy ludzi których sie mozna poradzić w sprawach linuksowych - biada Ci ;P
Tygrysowi off topici nie przeszkadzają, sam jest zainteresowany wyborem dystrybucji.
Co do Debiana - to faktycznie jest to najważniejsza dystrybucja Linuxa i tu nie ma co dyskutować, z tym, ze wymaga sporej wiedzy. Dla takich jak ja, najważniejsza jest jednak przyjazność oprogramowania i zgodnośc z najnowszym sprzętem, a obie te rzeczy najlepiej realizuje SuSE. (nie jest to jednak Mandrakowa nachalność ;P a tylko przemyślane narzędzia konfiguracji). Co do manuali - to na stronie suse jest sporo informacji (i sa oczywiście one dostępne dla wszystkich, ograniczenia sa tylko przy korzystaniu "fizycznym" ze specjalistów)
artikus [ Pretorianin ]
tygrysek--> Dwie pierwsze są najważniejsze, dna wszelki wypadek możesz pociągnąć 3. Pamietaj ściągaj pierwszy obraz z końcówką Non-US. DlaczegNon-US? Chodzi o zgodność z parwem USA, niektóre programy (np. te szyfrujące, konkretnie chyba chodzi o DSA iklucze 1024 bitowe) nie mogą być eksportowane poza granice USA do niektórych krajów. Z tego powodu dystrybucja bez Non-US nie posiada niektórych programów.
Po instalacji i tak możesz sobie doinstalowac pozostałe programy, które są na 4 następnych płytach. Daj znać jak już zainstalujesz debianka to ci podeślę plik /etc/apt/source.list który zawiera liste serwerów z paczkami dla debiana. Plik uzywany jest przez narzędzie apt-get.
Joanna-->nie przesadzaj nie jestem guru;-))
Jeśli chodzi o Debiana, to przesada jest w twierdzeniu, że jest to skomplikowana dystrybucja. Jak dla mnie jest o wiele bardziej konfigurowalna od RedHata czy Mandraka. Przy czym i RH i Mandaryna wszystko próbują zrobić za ciebie, a Debian pozwala ci na spory wybór. Zreszta nawet w Debianie mozna wszystko skonfigurować bez potrzeby grzebania w plikach konfiguracyjnych. Nie wiem jak w SuSe się sprawy mają;-) Aha no i Debian nie wykryje wszystkich urządzeń za ciebie, choć deweloperzy opracowują nowy instalator (debian-installer) który będzie w distro sarge. Na razie jak wspominałem instalator oparty jest na bibliotece ncurses, czyli zasadniczo są to nieklikalne okienka-tekstowe.
tygrysek [ behemot ]
może nie znam się tak dobrze, bo linuxa zakończyłem dość dawno temu i zatrzymałem się na RH 7.1. Wcześniej troszkę dłubałem w Debianie, jak jeszcze internet w Polsce to był dopiero pomysłem :). W pracy kilka lat temu siedziałem na rewelacyjnym HP-UX, który bił wszystko co widziałem w swoim życiu. A ostatnio kilka lat poprawcowało się na SCO ze stajni Compaq'a, zresztą niezbyt stabilny i przyjazny system.
Po tych kilku dniach na RedHat'cie 9 mogę już coś powiedzieć. System jest bardzo stabilny i nie zrobił mi żadnego psikusa. Zaskoczyło mnie bardzo to, że system wykrył i uruchomił moją kartę dźwiękową, a z tego co przeglądałem hardware list różnych dystrybucji, to przekonany byłem że pod linuchem sobie muzy nie posłucham. Przy istalacji mamy wybór rodzaju instalacji i na wstępie mogę powiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem jest custom, w którym czytejnie dodamy odpowiednie dla nas programy. GNOME, bo KDE jeszcze nie oglądałem jest stabilny i wzorowany na podobieństwo microsoftowego 98. Łatwiej się troszkę przyzwyczaić do menu. Konfiguracja końcowa jest prosta, ale dużo funkcji jak to było już w przeszłości jest poukrywana i trzeba troszkę pogrzebać. O wszystko co pytałem mogłem przeczytać w manualach, bo potem sobie poszukałem :) żeby sprawdzić czy są.
Myślę, że RedHat to system o troszkę rozszerzonej liście odbiorców. Bo i amator łatwo zainstaluje system, do swoich amatorskich potrzeb. Ten który lubi troszkę "pogrzebać" w systemi, to znajdzie sporo zajęcia, żeby dopieścić swój system ślęcząc troszkę nad manualami.
Ale zabiorę się niedługo za jakaś następną dytrybucję, tylko muszę ją przez kilka dni zassać.
tygrysek [ behemot ]
widze ze watkowi sie przysnelo troszke :)
ale mam male info dla user'ow RH 9.0
jezeli nie mozecie zalogowac sie do RH Update to musicie zassac popraweczki dla klucza szyfrowania
prosze:
tygrysek [ behemot ]
jestem po pierwszym upgreadzie automatem no i co tu powiedzieć ... poprostu klik i jest :)
a w tym kliku nawet nowe jądro zostało skompilowane z dołożeniem w GRUB'ie możliwość uruchomienia systemu na starym jadrze :)
troszkę się zawiodłem :)
no i sprawdziłem jak system się zachowuje po zmianie karty graficznej
no i tutaj też wszystko ułątwione
- wykryto nowy sprzęt
- usunięcie konfoguracji GF4 Ti4200
- zaakceprowanie lub edycja nowego sprzętu - ATI 9100
- no i start X'ów
linux już myśli za użytkownika :)
a tak RH 9.0 wygląda na GNOM'ie -->
tygrysek [ behemot ]
widzę, że piszę sam do siebie :)
ale co tam
znalazłem właśnie jakies wyniki trackerów, które śledziły popularność dystrybucji w Polsce
oto wyniki:
Joanna [ Kerowyn ]
Wpisując nazwe dystrybucji w Twoim - ciekawym - linku można dostać szczegółowe opisy poszczególnych Linuchów. W tym także linki do recenzji. A że kazda liszka swój ogonek chwali to musiał poogladac co o Susełku napisali:
Zwłaszcza jedna recenzje chcę zacytować - z Linux Reviev
"YaST 2, SuSE's second-generation setup tool, is a total dream. (Keep in mind this is a Debian fan talking here.)" specjalnie dla Artikusa
Z kolei z Linux Planet:
I'm happy enough with 8.2 that I'm going to put it on all of the machines in my lab, including my laptop.
Z NewsForge:
I have been using SuSE Linux 8.2 Professional for two weeks now, and it is as close to Linux desktop perfection as I have found so far. (I know I'm not the first to say this, but I figure saying it one more time can't hurt.)
Czekam z niecierpliwoscią na Twoją recenzję:)
tygrysek [ behemot ]
ufff ... lama ze mnie niemała ... bo nie wiem jak sobie z SUN'owską JAVA poradzić :(
Joanna [ Kerowyn ]
I zapewnie sobie nie poradzisz niestety
problem jest w tym, ze wiele stron jest przygotowane pod jave mikrosoftu. MS przegrał proces o odejscie od standardu javy, i te jego przeróbki sa nielegalne, ale pokutuja w wielu miejscach niestety jako "jedyne słuszne"
_Luke_ [ Death Incarnate ]
Tygrysek --> a na Operze pod Linuxem nie dziala?
tygrysek [ behemot ]
nie pomyślałem o operze
ale jestem w trakcie ciężkiego zaciągania SuSE'łka ostataniego :)
teraz na warsztat pójdzie SuSE a potem zobaczymy
artikus [ Pretorianin ]
Joanna -> OK niech będzie, apt-get = (prawie) Yast 2 czy jak mu tam;-))
Poza tym można oglądać te same strony pisane w Javie zarówno pod MS jak i Linuksem. Java to Java i nie ma różnicy gdzie jest zainstalowana (na jakim OS)
tygrysek--> przepis na instalację javy w mozilli znajdziesz tutaj: https://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=3&show=7
BTW, jeśli proponuję dodać do bookmarków newbie.linux.pl bo znajdziesz tam masę przydatnych rzeczy na temat Linuksa. Nie chwaląc się, jestem zresztą w tym serwisie jednym z newsmanów;-)) Mam nadzieję że nie pgwałciłem FAQ GOLa;-)
Joanna [ Kerowyn ]
artikus ---> niestety nie całkiem z ta java jest tak jak mówisz.
Np do mojego banku moge sie zalogowac tylko z IE z javą microsoftu. Spod tych samych windows nie zaloguje sie np z opery która ma jave Sunowską. Ba, nie zaloguje sie z IE jeśli w systemie jest java Suna. Przyczyna jest taka jak opisałam. Microsoft swobodnie podszedł do standardu Javy i "ulepszył" ją. Skończyło się procesem wytoczonym MS przez Suna, który MS przegrał. Tak więc niektóre strony optymalizowane pod IE (nawet GOL) pod nie MS przeglądarkami zachowuje sie czasem dziwnie - niby wszystko jest, ale cos niepasuje:)
artikus [ Pretorianin ]
Joanna--> Hmm to ciekwawe jest, ponieważ dotychczas się z tym nie spotkałem. Od paru ładnych miesięcy, zarówno w windowsie jak i linuksie używam mozilli, z javą sunowską. Nigdy nie miałem problemów z odczytem apletów javoskich. Mało tego, w windowsie xp jak zapewne ci wiadomo, nie ma domyślnie żadnych wtyczek, czy śrdowisk javoskich. Trzeba sobie zainstalować. Nic mi nie waidomo o tym, żeby MS ładował swoje rozwiązania zamiast tych Sunowskich.
Ja myślę że problemem przy logowaniu się na różne serwisy używające Javy jest javascriptowe rozpoznawanie przglądarki, a nie używanie określonej wersji Javy. Przez java script nie jesteś w stanie dowiedzieć się o wersji stosowanej Javy w swoim systemie. Jeśli coś nie działa to nie z powodu Javy, ale z powodu skryptów javascript optymalizowanych pod IE. Zastanawia mnie tylko dlaczego w takim razie nie mogłaś zalogować się do banku za pomocą IE. Myślę, że chodzi raczej o jakiś 'sprytny inaczej 'skrypt javy;-)
Polecam ci interwencje w swoim banku, aby trzymał się raczej standardów (Java Sun jest jednym słusznym standardem na dziś dzień). Pamiętam jak miałem problem u siebie w banku, z logowaniem na konto. Napisałem im, że uniemożliwiają mi logowanie się z mozilli i nie uwierzysz może, ale tydzień później mogłem już spokojnie mozią wchodzić;-) Warto więc zwrócić im uwagę.
Reasumując, w dalszym ciągu sądze, że Java to Java;-)
tygrysek [ behemot ]
patrzcie co znalazłem :)
takie coś musi być w ulubionych !!
tygrysek [ behemot ]
za dużo tych dystrybucji
ehhh
teraz leci do instalki sieciowej SuSE 8.2
a potem co wziąć na warsztat ??
debian, gentoo, mandrake ??
Cainoor [ Mów mi wuju ]
tygrysek ---> Spróbuj Debiana :P Nie lepiej jednak skupić się na jednym ? :)
tygrysek [ behemot ]
Cainoor --> na jednym tak :) Ale nie jestem przekonany nad którym :)
artikus --> tam już byłem i nie mogłem znaleźć nic o zarejestrowaniu plików dla Moziilli. A tak BTW to dawno nikt mnie nie posyłał do działu Newbie :):)