GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Forum CM: Schematy organizacyjne współczesnych zwiazków taktycznych?

10.09.2003
21:10
smile
[1]

oskarm [ Future Combat System ]

Forum CM: Schematy organizacyjne współczesnych zwiazków taktycznych?

1) Czy ktoś z was zna jakieś ztroniki zawierające schematy organizacyjne współczesnych zwiazków taktycznych?

2) Czy ktoś wie dlaczego współczesne czołgi nie mają hamulców gazów wylotowych na lufach? A dlaczego artyleria je ma?

11.09.2003
18:43
[2]

dw4rf [ Generał ]

2) hm... może mają wpływ na celność?

11.09.2003
21:37
[3]

PaZur76 [ Pretorianin ]

Ad.2: Z tego co wiem we współczesnych czołgach zastąpiły je nowoczesne oporopowrotniki (spełniające to samo zadanie co hamulce - redukcja odrzutu), które są wystarczająco efektywne . Poza tym jedną z wad hamulców jest to , że przy strzelaniu boczny wypływ gazów wzbudza tumany kurzu , które utrudniają obserwację pola walki załodze jak również zdradzają pozycję czołgu . Poza tym masa współczesnych puszek jest większa niż tych z 2 wojny i to pozwala lepiej znosić siły działające na czołg podczas strzelania (chodzi o ten odrzut) . I przy zamontowanym hamulcu środek masy lufy przenosi się do przodu a to może mieć niekorzystny wpływ na pracę układów naprowadzania .

A artyleria wali głównie z tyłów więc może sobie pozwolić na "odrobinę" kurzu (zachowanie niewykrywalności pozycji nie jest takie ważne) a dwa - hamulec jest chyba , przynajmniej tak mi się wydaje , tańszym i prostszym urządzeniem niż oporopowrotnik , w sam raz dla sprzętu , który nie działa na pierwszej linii i nie musi być extra-wypasiony ...

Ale nie jestem tego wszystkiego (szczególnie drugiej części) pewien na 100 % :-) ...

11.09.2003
22:58
[4]

Da real Odi [ Konsul ]

Pazur ----> chyba masz racje. Tez sie nad tym zastanawialem. Wspolczesne oporopowrotniki pewnie sa wydajniejsze niz te z IIws, do tego dochodzi wieksza masa czolgu... Arty samobiezna ma obecnie duze kalibry (122-155mm). Przy strzelaniu pod katem redukcja odrzutu jest szczegolnie wazna, wiec procz hydrauliki zaklada sie takze hamulce wylotowe na lufe.

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.