GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Linkostrada cz.2 - Literatura, ebooki etc.

05.09.2003
15:01
smile
[1]

[email protected]@toR [ Senator ]

Linkostrada cz.2 - Literatura, ebooki etc.

Kolejny raz zakładam tego typu wątek. Mam cichą nadzieję że tym razem znajdzie się więcej chętnych do umieszczenia w nim własnych linków. Zachęcam więc do tego wszystkich forumowiczów. Dzisiejszy wątek poświęcony jest literaturze. Oto kilka propozycji ode mnie:

- https://www.hamlet.filo.pl/ - bardzo dobry serwis humanistyczny, za duży plus należy uznać dość naukowy charakter niektórych opracowań zawartych na jego łamach, polecam go wszystkim tym którzy interesują się nie tylko samą literaturą ale i naukami z nią związanymi. Uwagę przyciąga bogaty leksykon w którym możemy odnaleźć hasła związane z takimi dziedzinami wiedzy jak np. historia literatury, stylistyka, poetyka etc. Na stronie znajdziemy też sporą ilość tekstów od antycznych po wspólczesne, pomoce naukowe (jak np. zasady analizy utworów literakich z przykładami prac i komentarzem), informacje odnośnie olimpiad naukowych itp.

- https://www.zrodla.historyczne.prv.pl - strona ,jak sama nazwa wskazuje, zawiera źródła historyczne. Obok tekstów sczególnie interesujących historyków jak np. traktaty, konstytucje, listy władców etc. (które i dla mnie są ciekawą lekturą), zawiera źródła w postaci utworów literackich. Stronę z całego serca polecam, szczególnie iż dostęp do teksów antycznych (i np. średniowiecznych) jest w Polsce raczej trudny (brak nowych wydań, słabo zaopatrzone biblioteki) a tu znajdziemy ich dziesiątki. Dla osób poszukujących ciekawej literatury strona wręcz obowiązkowa.

- https://www.staropolska.gimnazjum.com.pl - kolejny warty uwagi serwis poświęcony literaturze. Nacisk położono na dzieła polskie bo taka też jest koncepcja tej strony. Duża ilość tekstów (także opracowań - nie mylić z gotowcami, ściągami etc.), bogata bibliografia, jednym słowem profesjonalny serwis poświęcony literaturze staropolskiej. Polecam.

- https://monika.univ.gda.pl/~literat/books.htm - serwis poświęcony literaturze polskiej, przemawia za nim obfitość materiału, mnie jednak odrzuca szata graficzna i ogólna estetyka (a raczej jej brak).

- https://www.pbi.edu.pl - Polska Biblioteka Internetowa - przy takich nakładach z budżetu śmieszy tak nieznaczna ilość tekstów, ale ogólnie można znaleźć tu coś interesującego

- https://www.literatura.net.pl - trochę ebooków w katalogu gratisowym, trzeba się rejestrować

- https://www.iik.pl/ebook.php - skromny zbiór darmowych ebooków, niektóre pozycje zasługują jednak na uwagę np. autorstwa Schopenhauer'a

- https://www.ksiazki4u.prv.pl/ - bogaty zbiór ebooków, tą stronę powinien znać każdy kto lubi czasami przeczytać coś na komputerze, bardzo dużo literatury popularnej, fantasy, science-fiction i znacznie, znacznie więcej !!

Zapraszam wszystkich do umieszczania własnych linków no i oczywiście zapoznania się z powyższymi stronami :) Życzę miłej lektury.

05.09.2003
19:19
smile
[2]

[email protected]@toR [ Senator ]

-Up-

06.09.2003
12:48
smile
[3]

Bukary [ Generaďż˝ ]

Świetny wątek!

I ja dodam jeden adres. Warto tam czasem zaglądnąć:

06.09.2003
15:45
smile
[4]

[email protected]@toR [ Senator ]

-UP-

Bukary ---------> Dzięki za link. Dziwi mnie to że wśród tak znacznego grona forumowiczów niemal nikt nie jest zainteresowany tego typu wątkami. Tym większą wartośc ma każdy zamieszczony post.

06.09.2003
17:51
[5]

Antharis [ Inbred Dunedain ]

Hmmm... może być poezja?

06.09.2003
19:29
smile
[6]

Bukary [ Generaďż˝ ]

[email protected]@toR, nie lubię uogólnień, dlatego nie powiem, że mało osób interesuje się tutaj sztuką, ale mogę powiedzieć, że takie właśnie odnoszę wrażenie. Ludzie najwidoczniej zaprzątnięci są innymi sprawami.

W tym wrażeniu utwierdziła mnie choćby mała liczba odpowiedzi w tym wątku

06.09.2003
19:55
[7]

[email protected]@toR [ Senator ]

Antharis -----> Jak najbardziej :)

Bukary-------> Trudno tu mówić o uogólnianiu. Takowe miałoby miejsce gdybym twierdził, że nikt na tym forum nie interesuje się sztuką. Gdy stwierdzam iż mało jest takich osób jestem jak sądzę bliski prawdy, nawet jeśli się mylę to nie nazwałbym tego uogólnianiem. Zresztą nie ma o czym mówić - drobna rozbieżność w rozumieniu znaczeń. Zastanawia mnie jednak pewien fakt - na forum jest stosunkowo dużo wątków poświęconych literaturze, dlaczego więc np. wątek o którym wspominasz nie cieszył się popularnością, dlaczego w tym jest tak mało wypowiedzi?? Czyżby dzisiejszy czytelnik ograniczał się jedynie do przetrawienia (jak nazywam płytkie czytanie) książek?? Czyżby ludzie kompletnie zatracili zainteresowanie tematami okołoliterackimi, głębszym podejściem do sztuki, wgłębianiem się w konteksty, poszukiwaniem dodatkowych informacji itp.?? Niektórych pewnie dziwi fakt że rozprawiam tu teraz o czytaniu książek podczas gdy podany przez Ciebie wątek dotyczył odmiennej materii, ale właśnie w tym widzę ograniczenie współczesnych "miłośników sztuki" - przeczytać i owszem, ale już mieć wyrobione zdanie na temat tego czym wogóle sztuka dla danej osoby jest - to stanowczo przerasta ich możliwości (czy też chęci).
Dzisiejszy czytelnik to człowiek który rozumie może 1/10 otworu gdyż nie osadza go w określonej sytuacji historycznej, nie zapoznaje się choby pobieżnie z biografią autora, nie szuka kontekstu dla danej lektury, a co najgorsze - najczęściej jest ślepy i głuchy na sztukę jako całość.

06.09.2003
20:07
[8]

Mark24 [ >>>Martinez751<<< ]

Ja kiedyś korzystałem z tego - świetna rzecz, ale... całość nie przetrwała. Niestety ale zamieszczanie całych książek bez zgody wydawcy, lub właściciela praw autorskich jest nielegalne tak samo jak kopiowanie gier komputerowych.
Strona została zamknięta rok temu :(

Cytat ze stronki:
"Niestety- to juz koniec strony, w postaci w jakiej istniala przez ostatni rok. Do tak drastycznego kroku zmusila mnie nieprzyjemna atmosfera, jaka sie w ostatnich miesiacach wytworzyla wokol Bookswarez- listy od wydawcow, szkalujace artykuly, ataki na SCAN-dal... Byc moze strona kiedys powroci. Sam nie wiem... Na razie jedyne, co mozecie zrobic, to zapisac sie na liste e-mailowa. Czesc ! "06.09.2003
20:25
[9]

[email protected]@toR [ Senator ]

Ostatnio zastanawiałem się właśnie nad problemem legalności ebook-ów. Przy tak nędznym zaopatrzeniu bibliotek w poważniejsze publikacje oraz braku nowych wydań winno się moim skromnym zdaniem umożliwić publikację wersji elektronicznych pozycji które od załóżmy 10 lat nie maiły żadnego wznowienia. Ciekawym zagadnieniem jest też kwestia wspomnianego braku nowych wydań - czyż nie jest zastanawiającym fakt znacznie większej liczby wydań literatury klasycznej, publikacji naukowych etc. za czasów komunizm niż ma to miejsce teraz. Niemal 3/4 książek jakie muszę przeczytać na studiach była wydana za komuny, nowsze wydania o ile wogóle są, to w najgorszym z możliwych tłumaczeń, niechlujne, pozbawione komentarza itd. Nawet tak ostatnio popularny Władca Pierścieni, który w związku z powodzeniem filmu doczekał się dziesiątek nowych wydań najczęściej jest dostępny w tłumaczeniu pana Łozińskiego. Toż to zakrawa na kpinę. Z przykrością stwierdzam, że już nawet książki wydaje się jedynie pod czytelnika, dla kasy. Przecież kultura winna być dotowana, co oni robią z naszymi pieniędzmi. Szkoda słów.

06.09.2003
21:10
[10]

Bukary [ Generaďż˝ ]

Sprawa jest prosta: na forum GOL-a dyskutują przeważnie ludzie, którzy nie interesują się sprawami sztuki. Małe zainteresowanie wzbudza nawet tekst, który dotyczy problematyki gier jako dzieł sztuki (https://forumarchiwum.gry-online.pl/S043archiwum.asp?ID=1645499&N=1). Tak już jest. Taki jest "profil" forum. Kropka. Nie wiem już sam, czy jest sens rozpoczynać tutaj np. dyskusje o literaturze. Od tego są chyba (niestety?) inne miejsca.

A co do "Władcy Pierścieni": tłumaczenie Łozińskiego, choć przyświecały mu sensowne założenia, nie jest rzeczywiście dobre. Niemniej jednak Skibiniewska również nie zasługuje na to, by wychwalać ją pod niebiosa. :-) Ale nie kontynuujmy dyskusji o tłumaczeniach "Władcy", bo będziemy gadać przez kilka następnych lat. ;-)

(Zainteresowanych problematyką przekładu literackiego odsyłam do forum, którego adres znajduje się obok mojej ksywki. W "Ogólnych dyskusjach" znajdziecie tam wątek "Czy i jak przekładać nazwy własne z Thiefa" poświęcony ogólnym zasadom przekładu literackiego).

06.09.2003
22:20
[11]

[email protected]@toR [ Senator ]

Bukary------> Bynajmniej nie apoteozuję tłumaczenia pani Skibiniewskiej, uważam je jednakże (podobnnie jak większość miłośników Tolkiena) za lepsze niż tłumaczenie pana Łozińskiego. Publikując swój poprzedni post nie miałem na celu otwarcia dyskusji odnośnie tłumaczeń WP, pragnąłem poruszyć ogólny problem wznowień i nieokreślonych kryteriów jakimi się kierują osoby za nimi stojące. Nie potrafię bowiem pojąć dlaczego wydając wznowienia postawiono sobie za niejaki punkt honoru korzystanie z tłumaczeń najgorszych.

07.09.2003
08:28
[12]

Szenk [ Master of Blaster ]

No to i ja dorzucę parę kwiatków do tego ogródka. Nie są to może "kwiatki" takie, jak w zamierzeniu autora wątku, tzn. nie są to żadne e-booki, ale można tam znaleźć dużo dobrej literatury. Dobrej - dla wielbicieli wszelkiego rodzaju fantastyki. Oprócz literatury - oczywiście cała masa recenzji, zapowiedzi i publicystyki.

www.esensja.pl
www.gildia.com
https://www.fahrenheit.eisp.pl
https://www.fantazin.korba.pl/

07.09.2003
08:34
smile
[13]

Regis [ ]

To ja mam pytanie - dajecie tu w cholere linkow, to moze bedziecie wiedzieli gdzie ja mam szukac tego czego potrzebuje - mianowicie potrzebuje na historie mapy religijnej europy. AKTUALNEJ mapy religijnej - za chiny ludowe nie moge jej znalezc :\ Moze zarzucicie jakies linki ? :)

07.09.2003
15:30
[14]

[email protected]@toR [ Senator ]

Szenk ---------> Jakie kwiatki?? Jakie ebooki?? Ten wątek poświęcony jest literaturze jako takiej, a ebooki to jedynie mały dodatek :)

Regis ----------> Niestety nie potrafię Ci pomóc.

11.09.2003
22:36
smile
[15]

[email protected]@toR [ Senator ]

Kolejny ciekawy link, zawierający wydania elektroniczne dzieł polskich od Średniowiecza po Renesans.

11.09.2003
22:38
[16]

[email protected]@toR [ Senator ]

Errata: miało być: "po okres dwudziestolecia międzywojennego"

11.09.2003
23:45
smile
[17]

Bukary [ Generaďż˝ ]

Ważny link (najlepsze strony o literaturze):

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.