GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

GRUPY DYSKUSYJNE - ma³y FAQ

01.09.2003
21:48
smile
[1]

Prezes_Krzychu [ PREZES ]

GRUPY DYSKUSYJNE - ma³y FAQ

Witam

Zak³adm ten watek aby zebrac informacje dotyczace grup dyskusyjnych.

Serwery grup:
-news.tpi.pl
-news.task.gda.pl
-news.internetia.pl (klijeci NETII)
-news.astercity.net (klijeci ACN)

Zawartoœc grup mo¿na podzielic na dwa rodzaje:
a).watki tekstowe
b).watki z binariami

AD.a
Zamieszczone w¹tki zawieraja wiadomosci tekstowe ktore odczytujemy w formie takstu

AD.b
Zamieszczone w¹tki zawieraja pliki, cos ala kazza emule, zamieszczajac watek zalanczamy za³¹cznik z jakims plikiem
aby moc przegladac grupy i zamieszczac tam takie watki(z plikami) uzywajcie do grup serwera news.task.gda.pl

PROGRAMY
Do normalnych grup polecam Outlooka Express...
Do binarek GrabIt...

Tak jakoœ chcia³em zebrac ma³e info o tym temacie, zeby w jednym miejscu to i owo bylo...ktos kto w wyszukiwarce wpisze "grupy dyskusyjne" zeby tu mia³ ma³y przegl¹d...

02.09.2003
08:37
smile
[2]

Eliash [ Genera� ]

z serwera news.tpi.pl znikne³y mi grupy

pl.comp.lang.c
pl.comp.lang.delphi

znalaz³em je co prawda na serwerze news.cc.uni.torun.pl ale
wiadomoœci s¹ opóŸnione o kilka dni. Znacie jakiœ serwer przez
który móg³bym korzystaæ z tych grup?

02.09.2003
10:40
[3]

reik [ Pretorianin ]

Ja jeszcze dorzucê linka do netetykiety, ¿eby nowi u¿ytkownicy wiedzieli jak siê zachowaæ na grupach dyskusyjnych

02.09.2003
11:09
smile
[4]

tygrysek [ behemot ]

dorzucê jeszcze dobry program do obs³ugi grup, pana Filipa Noworyta

Noworyta News Reader

02.09.2003
11:11
smile
[5]

tygrysek [ behemot ]

dorzucê jeszcze

1. emotikony

:-) uœmiech
:-( smutek
;-) uœmiech z przymru¿eniem oka
:-/ skwaszona mina
:-] szeroki uœmiech
:-D uœmiech pe³n¹ gêb¹
:-)) bardzo rozbawiony
:-| bez wyrazu
:-< bardzo smutny
:-> szelmowski uœmiech
:-o zdziwienie
=:-o przera¿enie (albo irokez)
:-[ bardzo smutny
:-P pokazanie jêzyka
:-* ca³us
8-) wielkie oczy
0:) anio³ek


2. netykieta

Netykieta

Nie rozsy³aj ¿adnych reklam b¹dŸ informacji do u¿ytkowników, którzy wczeœniej nie wyrazili zgody na taka korespondencje. Takie masowe wysy³anie listów czêsto przynosi efekt odwrotny od zamierzonego. Najczêœciej odbiorcy s¹ zdenerwowani zapychaniem ich skrzynki pocztowej.

Wype³niaj zawsze pole "subject" ("temat") listu. ¯adna linia listu nie powinna miêæ wiêcej ni¿ 70 znaków. D³u¿sze linie mog¹ sprawiaæ problemy niektórym systemom pocztowym. W liœcie nie powinno byæ linii zawieraj¹cych jedynie znak "=". Mo¿e to sprawiaæ problemy z akceptacja takich listów poniewa¿ niektóre systemy pocztowe automatycznie wstawiaj¹ taka linie po nag³ówku listu a przed jego treœci¹.

Kiedy odpowiadasz na inna wiadomoœæ, staraj siê nie cytowaæ ca³ego listu, a jedynie te czeœæ, której dotyczy twoja odpowiedz. W z³ym tonie jest w cytowanej czêœci pozostawianie sygnatury nadawcy. Równie naganne jest zacytowanie ca³ego listu tylko po to aby dodaæ pod nim tekst w stylu: "zgadzam siê", "tak tez myœlê".

Twój podpis (sygnatura) nie powinien przekraczaæ 4 linii. D³uga sygnatura mo¿e byæ pocz¹tkowo zabawna, lecz bardzo szybko siê starzeje. Nale¿y równie¿ pamiêtaæ, ze du¿a czeœæ u¿ytkowników musi zap³aciæ za ka¿dy przes³any im bajt informacji.

Listy powinny byæ zawsze podpisane prawdziwym imieniem i nazwiskiem ich autora. Zadbaj o to aby oprócz twojego imienia i nazwiska w sygnaturze znalaz³ siê równie¿ twój adres e-mail'owy.

B¹dŸ szczególnie ostro¿ny kiedy odpowiadasz nadawcy listu. W wiêkszoœci przypadków program pocztowy automatycznie kieruje odpowiedz na listê dyskusyjna czy tez grupê usenetowa z której pochodzi wiadomoœæ.

Ka¿da lista dyskusyjna i grupa usenetowa ma swój w³asny charakter. Zanim wyœlesz list, zapoznaj siê z opisem tematów poruszanych na danej liœcie czy grupie (ka¿da lista dyskusyjna i grupa usenetowa ma krotka adnotacje okreœlaj¹c¹ charakter grupy).

Nie wysy³aj listów na grupê która nie jest zwi¹zana tematycznie z treœci¹ listu. Staraj siê nie wysy³aæ tego samego listu na kilka ro¿nych list dyskusyjnych czy grup usenetowych.

Pomyœl zanim wyœlesz list. Czy aby na pewno jest to co chcia³em powiedzieæ œwiatu? Przeczytaj ponownie to co napisa³eœ. Czy jest to na pewno to co zamierza³eœ napisaæ? Pamiêtaj - wys³anego listu nie da siê ju¿ zawróciæ.

Aby zasygnalizowaæ humorystyczne intencje wypowiedzi u¿ywaj "uœmiechów" , takich jak :). ¯art i sarkazm mog¹ byæ blednie zrozumiane w swojej elektronicznej postaci. B¹dŸ wyrozumia³y dla innych. Ka¿dy kiedyœ stawia³ swoje pierwsze kroki w internecie.

Jeœli uwa¿asz, ze musisz zwróciæ komuœ uwagê - zrób to w liœcie prywatnym, jest to znacznie rozs¹dniejsze ni¿ próba publicznego napiêtnowania pocz¹tkuj¹cego u¿ytkownika.

W bardzo z³ym tonie jest zwracanie dyskutantom uwagi na literówki, b³êdy ortograficzne i gramatyczne, a szczególnie robienie tego na forum publicznym.

Unikaj pisania ca³ego tekstu du¿ymi literami, jest to znacznie mniej czytelne. Innym problemem z du¿ymi literami jest to, ze czêsto u¿ywa siê ich aby nadaæ fragmentowi tekstu jakieœ szczególne zabarwienie emocjonalne. Elektroniczna forma przekazu nie jest w stanie oddaæ naszych emocji i tonu g³osu - do tego w³aœnie przeznaczono tekst pisany du¿ymi literami.

Zwracaj szczególn¹ uwagê na s³ownictwo którego u¿ywasz. S³owa i zwroty które stosujesz tobie mog¹ wydawaæ siê zupe³nie naturalne, natomiast innym mog¹ wydawaæ siê obraŸliwe. Pamiêtaj, ze s³owo pisane ma zupe³nie inna sile wyrazu ni¿ s³owo mówione.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.