GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Zmiana selekcjonera - czyli jak to się robi w Szwecji

19.08.2003
17:07
[1]

Dagger [ Legend ]

Zmiana selekcjonera - czyli jak to się robi w Szwecji

Trener piłkarskiej reprezentacji Szwecji Tommy Soederberg zapowiedział, że definitywnie zakończy pracę z narodową kadrą po finałach mistrzostw Europy w Portugalii. Jeśli Szwecja do nich się nie zakwalifikuje, odejdzie wcześniej.

Szwecja występuje w grupie 4 eliminacji ME razem z Polską, Łotwą, Węgrami i San Marino.

"To nie jest nagła decyzja lecz efekt spokojnych przemyśleń - powiedział Soederberg - Po kilku latach pracy szwedzka drużyna potrzebuje nowej krwi i nowych pomysłów, a piłkarze nowej twarzy, która wprowadzi ożywienie i więcej motywacji. Wielu z zawodników tej reprezentacji jest ze mną od początku i wszyscy wpadliśmy już w pewną rutynę" - powiedział Soederberg w przeddzień towarzyskiego meczu z Grecją, który rozegrany zostanie w Norrkoeping.

"Moim marzeniem jest zakończyć tę przygodę w Portugalii. W najlepszym przypadku moja kariera skończy się 4 lipca po meczu finałowym mistrzostw Europy, a w najgorszym 11 listopada po ostatnim meczu kwalifikacji z Łotwą" - wyjawił szwedzki trener.

Podkreślił, że obecnie jego celem jest zakwalifikowanie się do mistrzostw Europy. "Mamy bardzo dobrą sytuację wyjściową i zwycięstwo w grupie jest właściwie w naszych rękach. Jest to jednak futbol i nigdy do końca nic nie wiadomo. Zdarzają się niespodzianki" - nadmienił Soederberg.

Prezes szwedzkiego związku piłki nożnej Lars Ake Lagrell powiedział, że nie jest specjalnie zdziwiony i że oczekiwał takiej decyzji Soderberga.

"Rozmawialiśmy wielokrotnie o rezygnacji, która teraz po oświadczeniu Tommiego stała się faktem. Nie rozpoczęliśmy jeszcze rozmów z potencjalnymi kandydatami na następcę Tommiego lecz bierzemy kilka kandydatur pod uwagę. Jedną z nich jest drugi selekcjoner Lars Lagerback, który być może wyrazi chęć kontynuacji."

Po wypowiedzi Soederberga szwedzkie media rozpoczęły natychmiast spekulacje na temat nazwiska jego następcy. Dziennik "Aftonbladet" ocenia, że dobrym i naturalnym kandydatem jest selekcjoner reprezentacji młodzieżowej Torbjoern Nilsson. "Soederberg prowadził właśnie U-21 przed objęciem pierwszej reprezentacji" - podkreśliła gazeta.

Dziennik "Svenska Dagbladet" w długim komentarzu redakcyjnym stwierdza: "Nilsson będzie selekcjonerem jeżeli związek podtrzyma zasadę następcy tronu, lecz nie będzie to rozwiązanie dobre". Zdaniem dziennika najlepszym kandydatem jest Jonas Thern, trener Halmstad BK.

"W jego rękach nasza reprezentacja poszybowałaby wyżej, tak jak robi to Halmstad. Thern ma kwalifikacje bezkompromisowego zawodowca oraz odwagę i to on powinien być nie tyle następcą Soederberga lecz Tommiego Svenssona, z którym zdobył brązowy medal mistrzostw świata w 1994 roku, kiedy Szwecja grała świetny światowy futbol" - pisze Svenska Dagbladet.

Również inne gazety zwracają uwagę na Therna, który, jak pisze "Expressen", podejmując odważne decyzje m.in o zatrudnieniu nie wytrenowanego i nieznanego nikomu Igora Sypniewskiego wygrał los na loterii i z tym polskim napastnikiem prowadzi Halmstad być może do mistrzostwa Szwecji, a w każdym razie do medalu.

Tommy Soederberg rozpoczął pracę z reprezentacja w grudniu 1997 roku. Pod jego wodzą Szwecja zakwalifikowała się do finałów mistrzostw Europy w 2000 roku i mistrzostw świata w 2002 roku. Awans do mistrzostw Europy w Portugalii będzie trzecim pod rząd występem Szwecji w finałach wielkich mistrzostw.

"Ten historyczny awans może okazać się faktem już 10 września w Chorzowie po meczu z Polską" - pisze Aftonbladet.


źródło: PAP


Okazuje sie ze mozna to robić w przemyślany i cywilizowany sposób - a nie tak jak u nas. W dodatku podoba mi sie droga z trenera U-21 na trenera reprezentacji. Szwed musi naprawde dobrze znac swoich zawodników.

Z drugiej strony mozna juz rozpoczac poszukiwania nowego trenera - wszystko jest zaplanowane.
W przeciwienstwie do PZPN - tak naprawde wiadomo ze Janas pozegna sie z robotą ale nie mozna zrobic tego juz teraz zeby nowy selekcjoner miał troche czasu na przygotowania do eliminacji.

19.08.2003
17:24
[2]

olivier [ unterfeldwebel ]

Powiem więcej, po klęsce Wisły w eliminacjach LM, wiadomo że trenerem Wisły zostanie Kasperczak.

19.08.2003
17:25
[3]

olivier [ unterfeldwebel ]

..trenerem reprezentacji oczywiście:).

19.08.2003
17:44
[4]

Dagger [ Legend ]

==>olivier
Jakoś nie sadze zeby te dwie sprawy miały związek - szczególnie ze nikt nie wywali Kasperczaka nawet po przegranych eliminacjach do LM

© 2000-2021 GRY-OnLine S.A.