Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
George R.R. Martin i nie tylko - wielcy pisarze fantasy & SF oraz ich dzieła cz.XLII
W tym wątku rozmawiamy o pisarzach fantasy i s-f, choć zdarzają sie również przedstawiciele literatury pięknej. Jeśli czytałeś jakąś ciekawą ksiażkę - napisz o niej. Można też przeczytać coś ciekawego o komiksach.
Aha - prosze sie nie bać tego Martina w tytule ;-PPP
Poprzedni wątek:
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Ilustracja to Rycerz Kwiatów znany oczywiście z "Pieśni lodu i ognia"
Azorsky [ Konsul ]
Nekroskop 1.
Bardzo dobra książka. Idąc za radą kolegi nabyłem na allegro pierwsze wydanie Phantom Press. Edytorsko ok. Tłumaczenie ujdzie ale masa literówek i zero korekty. Za ta treść... Nie chcę spojlerować. Znakomity pomysł otwierający ogromną ilość twórczych opcji. Doskonały pomysł na historię z wampirami pachnący Lovecraftem.
BTW poczytałem na necie o Lumleyu, jest tam zwany następcą Lovecrafta i to jest dość słuszne stwierdzenie. Natomiast komentarz z okładki Ludlum horroru jest bez sensu (to powód dla którego nie kupiłem tej ksiązki w latach 90-tych jak wyszła). Jedyne co mi się nie spodobało to motyw wstęgi Moebiusa, jest przesadzony i pozwala autorowi na wyciąganie królika z pudełka. Druga rzecz to końcówka pisana jakby z myślą że nie będzie ciągu dalszego. Nic to zobaczymy dalsze tomy. Jak na razie 8,5 na 10.
A'propos dalszych tomów:
wyszło 5 z PP w latach 91-93 teraz jakieś wydawnictwo Etiuda to wznawia, wyszły na razie 2 tomy. W ich tempie wznowienie 5-ciu zajmie do połowy przeszłego roku ale obym się mylił. Nie znam planów co do tłumaczenia dalszych części.
Jest ich 13 w sumie, dodatkowo do tych 5-ciu:
3 tomy Wojen Wampirów dostępne w UK na Amazonie
2 tomy Resurgence dostępne w USA na Amazonie
3 3 tomy E-Branch dostępne w UK i USA na Amazonie
Szenk [ Master of Blaster ]
Azorsky ---> Mnie się Nekroskop też podobał, choć twierdzę, że gdyby to wziął na warsztat jakiś lepszy pisarz, to byłby prawdziwy bestseller.
Lumley ma fajne niektóre pomysły, ale wydaje mi się, że do końca ich nie wykorzystał, a w niektórych momentach poszedł na łatwiznę (np. wspomniana przez Ciebie wstęga i łatwy dostęp bohatera do różnych miejsc).
Nie zmienia to faktu, że z przyjemnością przeczytałbym cały cykl, czyli to, co już u nas wyszło + to, czego u nas jeszcze nie wydano :)
Piotr64 [ Pretorianin ]
czekam na kolejny tom "Pieśni lodu i ognia" w Stanach wyszedł w tym roku, ciekawe kiedy u nas - mowa rzecz jasna o "A feast for crows". Och kurcze :) niech już wyjdziee
draco666 [ Konsul ]
piotr64---> z tego co wiem,to Martin nie skonczyl jeszcze pisac "A feast for crows" wiec niestety bedziemy musieli jeszcze sporo poczekac :(
el f [ RONIN-SARMATA ]
Piotr64
Strona która regularnie odwiedzam...
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Azorsky==> Jak ci się podobał Nekroskop, to spróbuj znaleźć gdzoeś "Władców podziemia" Lumeya. To chyba jego najbardzie Lovecraftoska powieść... Niestety jej kontynuacja (Przemiant Tytusa Crowe) chyba nigdy nie ujżrzała światła dziennego w kraju nad wisłą:-(
garrett [ realny nie realny ]
niespodzianki nie było
Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za 2002 rok wręczyła Andrzejowi Sapkowskiemu wdowa po Zajdlu Paulina Braitner-Ziemkiewicz na największym zlocie miłośników fantastyki w Polsce - Polconie 2003, który tego roku odbył się w Elblągu
- Dobrze, że żona przekonała mnie, żebyśmy zrobili szerszą półkę na "zajdle" - żartował Sapkowski, który został laureatem tej nagrody już po raz piąty. Pierwszy raz przyznano mu ją w 1990 roku za opowiadanie "Mniejsze zło" z wiedźminem Geraltem w roli głównej.
Ustanowiona w 1985 roku nagroda to najważniejsze wyróżnienie w polskiej fantastyce, przyznawane w drodze głosowania przez fandom, czyli społeczność miłośników tego nurtu w literaturze. Najwięcej głosów, które od czwartku do soboty oddali przybyli do Elbląga fani, padło na "Narrenturm". Ale tegoroczna konkurencja była zaciekła, a uczestnicy do ostatniej chwili zastanawiali się, czyja powieść była najlepsza. - Oprócz Sapkowskiego w tym roku bardzo podobała się też "Achaja" Andrzeja Ziemiańskiego - powiedział nam Maciej Parowski, wieloletni redaktor naczelny "Nowej Fantastyki".
Ziemiański, który debiutował w 1979 roku, zamilkł na długi czas, ale ostatnio powrócił, zdobywając w zeszłym roku nagrodę im. Zajdla za opowiadanie "Autobahn nach Poznan". W tym roku w tej kategorii serca fanów podbił kolejny z fantastycznych Andrzejów - Andrzej Pilipiuk, opowiadaniem "Kuzynki". Nieobecny autor podziękował fanom przez telefon komórkowy przystawiony do mikrofonu przez jego żonę. Po licznych nominacjach, Pilipiuk pierwszy raz został laureatem nagrody im. Zajdla.
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Nareszcie Pilipiuk dostał nagrodę!!! Szkoda tylko że doceniono "Kuzynki" A nie "Wędrowycza" .... No cóz uznano może że Jakub nie wpływa pozytywnie na umysły młodych czytelników!
Azorsky [ Konsul ]
Panowie
Co to jest ten Pilipiuk. Jedni się rozpływają, a inni twierdzą że przaśne i prymitywne?
Szenk [ Master of Blaster ]
Azorsky ---> Mnie Jakub Wędrowycz Pilipiuka akurat nie leży i mogę sie podpisać pod określeniem "przaśne i prymitywne".
Co prawda nie czytałem żadnego książkowego wydania zbioru opowiadan o Wędrowyczu, ale wystarczająco dużo tych opowiadań było prezentowanych w różnych czasopismach, żebym mógł wyrobić sobie o nich opinię.
Po prostu mnie ten rodzaj dowcipu się nie podoba i nie podobają mi się pomysły fabularne zawarte w tych opowiadaniach.
garrett [ realny nie realny ]
za Wedrowyczem nie przepadam, pierwsze opowiadania nawet były smieszne, dalsze to tylko odcinanie kuponów, a Kuzynki to były w Science-Fiction, prawda ? nawet niezłe
Szenk [ Master of Blaster ]
garrett ---> W Science Fiction były fragmenty Kuzynek i tej drugiej powieści, która ma być dalszym ciągiem Kuzynek :)
Sama książka "Kuzynki" czeka sobie grzecznie na półce na swoją kolej. A fragmenty zamieszczone w SF faktycznie niezłe :)
Shadowmage [ Master of Ghouls ]
Witam ;-))
Jestem przejazdem w domu to zaglądam. Redukowanie zapasów ksiażkowych idie nieźle, ale sukces jest tylko połowiczny bo pozycje które zalegaja przez dłuższy czas nadal są nieprzeczytane a zaliczam pozycje, które i tak bym przeczytał...
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Azorsky===>Nie zawsze przaśne znaczy złe... Jakub Wędrowycz jest jednym z niewielu przedstawicieli polskiej fantastyki humorystycznej. Wędrowycz to pijak, degenerat i kłusownik, oraz jeden z najlepszych egzorcystów w całej polsce a może i na świecie. Większość opowiadań dzieje sie w czasach realnego socjalizmu i Jakub poza siłami nieczystymi musi sie rówiez zamgac z ateistyczna Władzą Ludową (reprezętowaną najczęściej przez posterunkowego Birskiego),Tak więc Wędrowycz walczy z mumie Lenina itp. Jednak nie brakuje również wielu zapożyczeń z współczesności np: Wędrowycz porwany przez łódzkie pogotowie i popada w konflikt z ruską mafią. Akcja przeważnie dzieję się w małym zabiedzonym miasteczku na ścianie wschodniej, w Wojosławicach.
Pilipiuk ma talent do kreowania specyficznych bohaterów, takich jak sam Wędrowycz czy Semen czyli ostatni wierny poddany cara rosji.
Jeśli chodzi o rodzaj humoru w opowiadaniach to to czy się podoba czy nie jest sprawą subiektywną dla każdego, ja tylko zaznacze że nie jest to dowcip w stylu Prachetta, nie zgodzę się również że jet to dowcip prymitywny rodem z polskich komedi które powstały w latach 90. Osobiście uważam lektórę Wędrowycza za sposób na odpoczynek i poprawienie sobię humoru, czyta się go łarwo i przyjemnie.
Shadowmage [ Master of Ghouls ]
A co do Zajdli. Sapek był do przewidzenia, ale ja i tak wolałem Kresa albo Dukaja. Pilipiuk dostał imo nie zasłuzenie, bo akurat Kuzynki są słabe, a w dodatku to nie jest opowiadanie fantastyczne. Juz bardziej ksiazka, ale ta też nie powala na kolana.
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Shadow==> Pilipiuk dostał Zajdla za "Kuzynki: drukowane w SF, dopiero potem ten projekt się rozwinął w pełną powieść. To tak jak z często bywa u Kresa... i zgodzę się z tobą Kres przed Sapkiem.
Shadowmage [ Master of Ghouls ]
Dibbler-->wiem, mówie tylko, że jesli chodzi o elemety fantastyczne, to sąone znacznie bardziej widoczne w ksiażce na podstawie opowiadania. Z reszta z tego co pamiętam, to opowiadanie jest po porstu kilkoma pierwszymi rozdziałami z ksiazki do momentu spotkania sie kuzynek.
garrett [ realny nie realny ]
to ja sie nie zgodzę że Kres przed Sapkiem :)
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Shadow==> Nie zgodze sie że Kuzynki nie są fantastyczne... nieśmiertelnośc, magia, wampiry, to nie jest fantactyczne to co to jest typowy polski folklor?
Shadowmage [ Master of Ghouls ]
Dibbler-->może nie pamiętam, ale wydawało mi się, ze w opowiadaniu poruszony był własciwie tylko temat niesmiertelności...
I dlaczego na stronie martyin znikneło info że nadal pisze???
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Shadow==> czyżby info z Amazona, które wszyscy pomijali mówiło prawde....Publisher: Spectra; (August 26, 2003), może naprawdę gdzie fani nie moga tam kontrakt wymusi...
el f [ RONIN-SARMATA ]
Jak byście robili plebiscyt Sapek vs Kres to... mój głos też idzie na Kresa :-)D
Shadowmage
"I dlaczego na stronie martyin znikneło info że nadal pisze???" - może zarzucił Pieśń ???
trzeba mu wysłać maila że zrobimy ściepe na jakiegoś killera jak nam wytnie brzydki numer...
Shadowmage [ Master of Ghouls ]
Dibbler-->na amazonie już było parę terminów, mam nadzieje, ze ten jest tym prawdziwym. Swoja drogą to chyba zmienił wydawcę, poprzednio pierwsze edycje wychodziły z Bantamu(z reszta z ta ameryką to jest śmiesznie, np. Grao tron wyszła w dwóch wyadwnictwach w tym samym roku, inna sprawa, że to były wznowienia).
garrett [ realny nie realny ]
a jakby co to Polcon w 2005 będzie w Poznaniu, mam nadzieje że dożyję :)
el f [ RONIN-SARMATA ]
Eeee taaam , strachy na Lachy... stary, dobry GRRM wkleił sobie znowu swoją śpiewkę...
"STILL SORRY. STILL NOT DONE YET.
I continue to make progress on A FEAST FOR CROWS, but more slowly than I would like. In recognition of the fact that the book has not yet been completed or ... "
Nihil novi sub sole... niestety... a już miałem nadzieję :-((
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Elf===> Cholera, nadzieji sobie tylko narobiłem, więc jednak wcześniej będzie Erikson z 5 Malezańską a może nawet z 6
garrett [ realny nie realny ]
cholerka teraz się obawiam 2 rzeczy, że Christpher Lee nie dożyje końca zdjęć do epizodu 3 SW i że George Martin nie zdązy napisać Pieśni w tym życiu :)
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Garett=> Ale Christpher'a Lee mozna zrobić komputerowo, a książki nie:-)
el f [ RONIN-SARMATA ]
Dibbler
No co Ty !
Znajdzie się kilku chętnych "pisarzy" i zaczną płodzić różne "Przygody Rycerza Kwiatów" czy inne "Z życia seksualnego Daenerys" ... zobaczysz ... pewnie by wychodziło z 10 tomów rocznie... :-)D
Yans [ Więzień Wieczności ]
Witam wszystkich z powrotem !!!
W czasie najgorszego w życiu urlopu zrobiłem jedną sensowną rzecz, hmm może nawet dwie. Skończyłem "Dom Łańcuchów" - mały przestój w śordku, a poza tym czyta się bardzo dobrze. Mam nadzieję, że Karso Orlong niedługo do nas wróci. Druga rzecz, to w końcu zacząłem czytać IV tom MROCZNEJ WIEŻY "Czarnoksiężnika i Kryształ" - dzięki tej książce można się naprawdę oderwać od rzeczywistości. Polecam ale oczywiście od tomu I.
el f [ RONIN-SARMATA ]
Yans
A ja akurat czytam Eriksona... Karso jest faktycznie nie kiepski. Co niedzielę, jak naparzam się bokenami to mam uczucie jak bym miał miecz z krwawego drewna :-)D
Choć ostatnio to ja dostałem po łbie... no ale Karso też parę razy oberwał...
ps
A nie wybierasz się na jakąś kontrolę hipermarketów szczecińskich ???
Można by coś "poczytać" ... :-)D
Yans [ Więzień Wieczności ]
el f ====> właśnie skończył mi się urlop i to może być szokujące ale z pewnych powodów na razie nie mam ochoty na kolejny. Co do Szczecina, to nigdy niestety nie byłem czyli kiedyś pewnie będzie ten pierwszy raz i wtedy nie omieszkam dać znać.
PS. Jutro będę kontrolował Kompanię Piwną, zobaczę też jak się mają podkolanówki :-)
garrett [ realny nie realny ]
jeśli ktoś zbiera, w Empiku kupiłem kolejny, nowiutki tom Metabaronów 'Stalogłowy" Standardowo wspaniałe rysunki, słaba fabuła i fatalne teksty. Ale imo warto :)
Szenk [ Master of Blaster ]
No właśnie. W przyszłym tygodniu - z racji najpiękniejszego dnia w miesiącu - czeka mnie przyjemność wędrowania po księgarniach i empikach. Ale jakoś cieniutko z nowościami - przynajmniej ja mało znalazłem zapowiedzi na wrzesień w necie.
Krom [ Chor��y ]
Witam wszystkich. Trochę głupio o tym wspominać, ale jestem laikiem jeśli chodzi o twórczość Salvatore, mógłby mi ktoś przedstawić kolejność jego książek, bo mam zamiar zakupić sobie kilka, a rozumiem że spod jego ręki wychodzą dzieła kilkutomowe, więc nie chciałbym zaczynać czytania od środka lub od końca. Z góry dzięki za poświęcony czas na moją edukację:)
Yans [ Więzień Wieczności ]
Krom ====> z tego co tu do tej pory słyszałem, to Salvatore pisze strasznie nędznie, pewien jesteś, że koniecznie chcesz czytać jego książki ?!
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Krom==> Z tego co pamietam na świeżo to chronologicznie pierwsza będzie :Trylogia mrocznego elfa (t1:Ojczyzna, T2:Wygnanie t3:Nowy dom) a druga "Trylogia lodowego wichru" tu niestety nie pamiętam tytułów, dalej Salvatora nie czytałem... W książkach ISY z Forgottenów na drógiej lub czwartej stronie jest przeważnie szczegółowy spis.
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
YAns===> Zgadzam się z tobą ale rzecież od czegoś trzeba zacząć, ja zaczynałem od DragonLance
garrett [ realny nie realny ]
Dibbler --> ja od Conana :) I to był dobry poczatek :)))
Yans [ Więzień Wieczności ]
Dibbler ====> dlatego tylko się pytałem, a ostrzec zawsze warto, jest przecież tyle innych ogólnie uznanych za lepsze pozycje fantasy.
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Garrett===> To może rozpoczniemy rozmową dwóch dziadków... Tak za moich czasów to nawet Conan był lepszy... a pamiętasz takie wydanie w małym formacie, wydali chyba trzy części, to był najlepszy Conan jakiego czytałem
Yans [ Więzień Wieczności ]
garrett, Dibbler ====> ja też od CONANA i także uważam, że to był świetny wstęp !!!
Yans [ Więzień Wieczności ]
Dibbler ====> ja nawet mam te 3-tomowe wydanie, absolutna REWELACJA. Ale moim pierwszym Conanem pt. "Conan zdobywca" było wydanie "podziemne", kupione na giełdzie na Skrze w Warszawie
garrett [ realny nie realny ]
Dibbler --> taki malutki formacik pamiętam !, z najbrzydszą okładką świata gdzie Conan wyglądał jak jakiś redneck z mieczem :) Druga o tym jak Conan był królem miała już lepszą okładkę, jak pamiętam z rycerzem w czarnej zbroi na koniu, pamiętam jeszcze wydania fandomowe i pierwsze opowiadanie o Conanie w Fantastyce (Wieża Słonia), kurcze wtedy po raz pierwszy usłyszałem że jest film o conanie z Arnim :))))
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Yans==> Masz całkowita rację szczególnie że Krom napisał że z pod ręki Salvatora wychodzą "dzieł klku tom0owe" Więc ja sprostuję: Nazwać np: Pięcioksiąg Cadderlego dziełem kilku tomi\owym, to tak jak nazwać telenowelę wieloodcinkowym filmem... zarówno pod względem długości jak i jakości.
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Yans, Garett=> Tak oficjalnie to ja zaczełem od Tolkiena i Franka Herberta, a pierwszą książką z naszej dziedziny jaką kupiłem były "Gwiazdy jak Pył " Asimova i bardzo mi się nie podobało.
Trylogia o Conanie była WIELKA, niestety zaginęła mi pods\czas przeprowadzki, a w antykwariatach niemoę jej znaleźć.
Stoigniew [ Centurion ]
garrett--->ta z rycerzem na koniku to Godzina Smoka - git ze ktos to w ogole pamieta. BTW czytaliscie inne opowiadania Howarda - kiedys wydawane byly w takich cienkich zeszytach? Np Plomien Assurbanipala?
el f [ RONIN-SARMATA ]
Heh, Młodzieńcy !!!
Zaczynałem od "Dwóch wież" Tolkiena... przekonany że to osobna całość :-)D
Dopiero na koniec, jak akcja się urwała przeczytałem co jest napisane na obwolucie !
Rodzice nie mieli ani pierwszego ani trzeciego... w bibliotekach nie było, znajomi o Tolkienie nie słyszeli... dopiero po kilku latach, jak wyszło wznowienie, przeczytałem całość... nie raz :-)D
Conana czytałem już jako "dojrzały" czytelnik i ...może dlatego mnie nie powalił... :-)D
el f [ RONIN-SARMATA ]
Przeczytałem co napisaliście w czasie gdy pisałem swój post... gwoli ścisłości "Dwie wieże" to moja pierwsza fantasy a zaczynałem od "Komisarza Harda i błękitnych ludzi".... znacznie wcześniej :-)D
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Stoigniew==> Ja czytałem "dzieło"co zwało się chyba "Władcy Mórz" lub podobnie. był to zbiór opowiadan dziejących się w czasach schyłkowego imperium rzymskiego pamiętam że kiedys mi się podobało:-)
garrett [ realny nie realny ]
Dibbler, Yans --> ja od staruszka jako dzieciak (rocznik 75 :))) dostałem pierwsze Fantastyki z lat 80, Conany, Lema, Zajdla i np książki Peteckiego..do dzisiaj Peteckiego nie przeczytałem :)
I chyba faktycznie pierwszy kontakt z fantastyka to był ten Conan :) potem opowiadania z Fantastyki
garrett [ realny nie realny ]
Stoigniew --> kurcze chyba to gdzieś mam jescze, takie zeszyciki z czarnymi okładkami i koszmarnymi obrazkami :)) Ciekawe czy to coś jest dzisiaj wart, może fortune :))))
elf --> jako dzieciak kilka razy podchodziłem do Tolkiena ale brakowało mi Howardowskiej sieczki :))))) Przeczytałem Władcę gdzieś dopiero pod koniec liceum :)
aaaa wspomnień czar :))) Chyba dziś poszperam w szufladach :)
el f [ RONIN-SARMATA ]
Garrett
A czemu nie czytałeś Peteckiego ?
Był całkiem nie zły... "Koga z czarnego słońca" , pamietam tytuł a czytałem to w połowie podstawówki... fajna była.
Teraz to nie wiem jak bym odebrał... może kiedyś spróbuję :-)D
Stoigniew [ Centurion ]
Dibbler--> ha tego nie czytalem bo prawde mowiac wszystko co moglem dorwac dorwalem z biblioteki szkolnej - trzeba przyznac ze jakos zapomnieli o Howardzie i gdzie sie nie rusze to "tylko" Conan. A przez Howarda dotarlem do Lovecrafta (choc to nie fantasy ale koles widac zafascynowany byl Howardem i E.A.Poe'm ).
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Garett=> Ja chyba też dzisiaj sięgne po Conana, a jak mi się spodoba to wygrzebię Manitu Mastertona, pierwszy "prawdziwy" horror w mojej kolekcji.
el f [ RONIN-SARMATA ]
Garrett
przeczytałem tak gdzieś w 6 klasie podstawówki... byłem chory i nie mogłem u rodziców znaleźć nic hmmm lekkiego... swoje wszystko miałem przerobione... więc jak otworzyłem "Dwie wieże" i mój wzrok padł na słowa "miecze" , "tarcze" czy "bitwa" to dalej nie szukałem... :-)D
Ale przeczytałem jednym tchem ...
garrett [ realny nie realny ]
elf --> kilka razy brałem do ręki i nic..może okładki były za mało przyciągające w porównaniu z Conanem :) Pamiętam że wchłonąłem błyskawicznie cały wydany wtedy cykl Fundacji przez Wydawnictwo Poznańskie, i to po kilka razy, kojarzę jeszczez tamtych czasów Kroniki Akaszy, :))) o tam były "momenty" i miałem rumieńce :)
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Stoigniew==> Howard, namiętnie korespądował z Lovecraftem, należał nawet do tzw"Kręgu Lovecrafta" czyli grupy pisaży zainspi\rowanych mistrzem, co ciekawę do grupy tej należał również mlody wówczas Robert Bloch, autor "Psychozy" (w jednej ze starych Magi i Miecz jest Lovecraftoskie opowiadania Howarda)
garrett [ realny nie realny ]
Dibbler --> pierwsze horrory u mnie to chyba pan zwany Guy N. Smith :))) To były niesamowite pierdoły np Kraby :))) Masterton później ale pamiętam że czytając Manitu miałem ciarki na plecach
Stoigniew --> jak się nie mylę Lovercraft i Howard pisywali do siebie , chyba kiedyś czytałem ich listy
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Garett=> Manitu kupiła moja Mama. Przeczytała i spać nie mogła:-) Ja sięgnełem po te książkę przez przypadek... ja spać mogłem, strasznie głupia była. A Pan Shmit jest kick ass... literatura klasy D, ale czytało sie fajnie
Stoigniew [ Centurion ]
garrett, Dibbler --> bije sie w piersi - nie wiedzialem.
Co do Krabów to niesamowicie niedzorzeczne czytadło, ale jako lepek czytalem, oj czytalem. A co do Mastertona to przestal byc moim guru jak przeczytalem "Smetarz dla zwierzakow" Kinga - nie ta liga
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Stoigniew==> Tak ... <rozmażyłem się> "Odkrycie" Kinga to był jeden z przełomowch mometów w mym czytelnictwie. Ja najpierw przeczytałem "Miasteczko Salem" i do dziś jak to czytam to prze zgaszeniem światła sprawdzam czy nic/nikogo nie ma pod łóżkiem.
Yans [ Więzień Wieczności ]
Dibbler ====> wow, Manitou - to było przezycie - szok, później mnie nieźle rowalił GROM Koontza - chyba jego najlepsza książka.
A z s-f, czy czytaliście "Drugą planetę słońca OGG" ???!!!
garrett [ realny nie realny ]
Stoigniew --> jasne, z Smitha, a późnej Mastertoan się wyrasta nieco z czasem :))) Kinga mnie keidyś przeraziły opowiadania
Yans --> Koontza do dzisiaj lubię poczytać
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Yans==>Za Koonzem nie przepadam... moim zdaniem piszę zbyt schematycznie, za jego najlepszą książkę uważam "Opiekunów"
Stoigniew [ Centurion ]
Dibbler--> ja Kinga chcialem czytac jak zobaczylem film "Miasteczko (czy tez Powrot do..)Salem" i chcialem pozyczyc ale nie bylo to capnalem pierwsza lepsz byle Kinga. A ostatnio czytalem "Wielki marsz" jeszcze pisana pod pseudonimem R.Bachman - polecam. C oprawda to nie horror ale warto przeczytac.
el f [ RONIN-SARMATA ]
Garrett
Kroniki Akaszy czytałem, podobały mi się... mam komplet.
"Momenty" akurat mi nie utkwiły w pamięci... może dlatego że gdy czytałem to "pierwsze razy" miałem już za sobą ;-)
Natomiast uważam że zawierają najlepszy opis ekspolzji termonuklearnej z jakim się zetknąłem... taki ... szczegółowy , co jakiś ułamek sekundy, w różnych miejscach... czytałem ten fragment kilkukrotnie z wypiekami na twarzy...
Pierwsze horrory ?
Chyba bracia Grimm ... :-)
Stefan Grabiński "Opowieści niesamowite" z serii Stanisław Lem poleca. Może to nie typowe horrory gdzie goście latają z piłami... ale swój klimat miały...
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Stoigniew==> Ostatnio kupiłem wreszcię "Czarny Dom" (jestem w połowie) i z rozpędu przeczytłaem jeszcze "Talizman". Podoba mi się bardzo, widać że współpraca ze Straubbem dobrze wpływa na Kinga.
garrett [ realny nie realny ]
elf --> głupio przyznać, pamiętam tylko że były momenty :)))
Dibbler --> Czarny Dom mi się bardzo podobał, ciekawe czy King rzeczywiście chce zakończyc pisanie wkrótce
Stoigniew [ Centurion ]
Dibbler--> tego nie czytalem - w ogole ostatnio ksiazke czytalem dwa miesiace temu (obrona pracy a teraz do roboty) ale przed wakacjami czytalem "Worek kosci"
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
GArrett===> King chce zakonczyc pisanie? Pewnie skończy to monumentalnym ostatnim tomem :Mrocznej Wieży"
el f [ RONIN-SARMATA ]
Garrett
A czytałeś wszystkie tomy Kronik ?
garrett [ realny nie realny ]
elf --> chyba 3...jescze mi się przypomniała jedna fajna ;) stara pozycja..Kroniki Mutantów :)
Dibbler --> tak czytałem w jednym z wywiadów, wzrok coraz gorszy, czuje się wypalony, chciałby skończyć na Mrocznej Wieży
Yans [ Więzień Wieczności ]
Wierzycie, że GRRM skończy "A feast for crows" w tym roku, bo ja NIE i tak samo nie wierzę, że King skończy z pisaniem, co on później będzie robić, uprawiać ogródek, sklejać samoloty, no chyba, że wróci do domu na Marsa ???!!!
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Garrett==> To nie dobrze , niedobrze....
Kroniki Mutantów była taka gra RPG!
Azorsky [ Konsul ]
Z Mastertona to pamiętam "Rytuał" o jakiejś sekcie gdzie wzięli dosłownie słowa Jezusa "Bierzcie i jedzcie... to jest ciało moje..." Pamiętam sugestywny opis smażonega paluszka. Szczytem była tam autokonsumpcja o ile się nie mylę. Dość disgusting ale fakt że do dziś pamiętam świadczy nieźle o książce. Druga dobra to był "Wyklęty"- klasyczny mocny horror.
A kto z Was ma czarną serię Conana? Ja zebrałem 71 z 72 tomów, a żona mówi że jestem psychiczny. A swoją drogą polecam 12-tomowy zestaw jego Opowieści niepublikowanych. B. dobre, ale nie do dostania :)
garrett [ realny nie realny ]
za Poznańskim Klubem Fantastyki 2 Era podaje informacje o konkursie literackim, może ktoś z was pisze
Poznański Klub Fantastyki "Druga Era" ogłasza konkurs na najlepsze opowiadanie fantastyczne.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił na polu literatury fantastycznej i marzą o literackich sukcesach.
Prosimy o nadsyłanie niepublikowanych wcześniej opowiadań o tematyce związanej z szeroko pojętą fantastyką.
Opowiadania będą oceniane pod kątem walorów literackich, nowatorstwa na gruncie fantastyki oraz ogólnego wrażenia.
Spośród nadesłanych opowiadań zostanie wybrane najlepsze i uhonorowane główną nagrodą. Najlepsze opowiadanie będzie także opublikowane w klubowym fanzinie "Inne Planety" oraz w ogólnopolskim czasopiśmie "Science-Fiction".
Dokładne informacje pod linkiem : (konkurs literacki)
Azorsky --> pamiętam z Mastertona jakąś obrzydliwą scenę o węgorzach czy innych rybach wychodzących facetowi z brzucha, możę to nawet nie były ryby ale coś mu bardzo realistycznie wychodziło . Co do Connan, hmm 71 z 72 tomów, jestem pod wrażeniem , żony nie słuchaj :))) I co to za Opowieści niepublikowane ?
Krom [ Chor��y ]
Widzę panowie że dość sceptycznie podchodzicie do książek Salvatore, pewnie na jakiś czas wstrzymam się z zakupem, a póki co czytam Templariusze-Tajemni strażnicy tożsamości Chrystusa, w poczekalni mam Maurice Druon- Aleksander Wielki i „Moc, która osłania” Donaldsona-co myślicie o tej książce, warto się zmobilizować i zdobyć pierwsze dwa tomy? , Dibbler wspominał wyżej o DragonLance, czytałem jakiś czas temu, jako że grywam w gierki cRPG, muszę powiedzieć, że była to całkiem przyjemna niezobowiązująca lektura:) BTW, to że moje posty są w formie pojawiam się i znikam oznacza tyle że mam modem (radiówka w planach), a do niedawna także Worm blastera:(
garrett [ realny nie realny ]
Kromie --> (czuje się jak Conan pisząc Kromie ;) Z Salvatora niezła jest trylogia Drizzta, ale kasę jaką na nią wydasz możesz kupić imo lepsze pozycje fantasy czy s-f, wszystko to kwestia gustu :) Pod ręka mam fixa do Blasta, jak chcesz mogę ci podesłać
Szenk [ Master of Blaster ]
A może ułożymy wspólnie jakiś kanon literatury SF i F, który można by umieszczać we wstępniaku kolejnych części. Byleby nie był za długi - coś, powiedzmy, z 10 żelaznych pozycji dla miłośników, bądź przyszłych miłośników, tej literatury :))
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Szenk==> Popieram, kanon Fantasy i SF to dobry pomysł
Krom==> Donaldson jest specyficzną lekturą, jedni go kochaja ini nienawidzą. Mi osobiście nie przypadł do gustu.
garrett [ realny nie realny ]
Szenk --> to robimy TOP 10 :) ?
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Ok zaczynam:
1)"Pieśń lodu i ognia"-- Martin
2)"Malezańska Księga Poległych"--Erikson
3)"Władca Pierścieni"--Tolkien
4)" Conan"--Howard --tylko pierwsze opowiadania (ja wiem ze to śmieszne ale to kanon)
5)"Wiedzmin"-- Sapkowski (ja bym sie skłaniał tylko za opowiadaniami)
6)"Księga Całości" -- Kres
7)"Amerykańscy Bogowie" / "Nigdziebądzi" --GAiman
8)"Świat Dysku"-- Prachett
Dużo cykli się zrobiło no cóż, dwa miejsca muszę jeszcze przemyśleć...
Szenk [ Master of Blaster ]
garrett ---> Robimy. Oczywiście Cooka nie może zabraknąć ;))
Dibbler -----> Hehehe, przewaga F nad SF, czy na razie tylko do F się ograniczałeś? :))
Ja swoje propozycje muszę jeszcze przemyśleć. Np. nie wiem, czy kierować się swoimi gustami, czy "ważnością" danej książki w rozwoju i historii gatunku :)
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Szenk==> Ja tam nie zabardzo lubię SF... i dzięki za przypomnienie...
9)"Czarna Kompania" ---Cook (Ale tylko pierwsza trylogia, ewentualnie trzy następne tomy --Bez Srebrnego Grotu))
10) "Diuna"--Herbert (Niech będzie coś z SF
Paudyn [ Kwisatz Haderach ]
Dibbler ::::> A już się bałem, ale widok tej dziesiątej pozycji ukoił moje nerwy ;)
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Paudyn===> To że Diuna powinna się znaleźć na takiej liście jest oczywiste... chciałem zrobić dwie listy jedną Sf a drugą Fantasy ale w SF chyba bym nie znalazł 10 pozycji które by mnie zauroczyły aż tak. NO wymienił bym tu jeszcze jakieś książki Heinleina (mam nadzieję że nie ma błędu w nazwisku)
Szenk [ Master of Blaster ]
Paudyn ---> a moje nerwy ukoiła pozycja 9 :P
Dużo jest pisarzy, którzy powinni wg mnie znaleźć się w tej dziesiątce. I jest dużo więcej niż dziesięciu. Muszę to jeszcze przemyśleć :))
Może faktycznie dać oddzielne dziesiątki dla SF i F :))
Paudyn [ Kwisatz Haderach ]
Dibbler ::::> Mi nie musisz tego tłumaczyć, nie ma chyba na GOL`u większego miłośnika prozy Herberta ponad moją skromną osobę ;P Ja od niedawna rozpocząłem zagłębiać się nieco bardziej w świat F i SF więc żadnej listy póki co robić nie będę ;)
Szenk ::::> No widzisz, i wilk syty i owca cała ;) Sporo jest faktycznie autorów mogących zmieścić się w tejże liście, więc może faktycznie niech ci najbardziej zaawansowani niech stworzą dwie listy, zresztą nikt nie twierdzi, że musi być 10 pozycji jak znajdziecie ich mniej jeśli chodzi o pisarzy SF to da się ich mniej ;)
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Paudyn==> Dopilnujemy by Diuna była na liscie bo w pełni na to zasługuję.
Panowie moze uda nam się nową część założyć z nowym wstępniakiem? Tyk\lko Shadowa trzeba powiadomić i zapytać czy nie ma nic na przeciw temu, to on w końcu jest ojcem wątku.
garrett [ realny nie realny ]
Dibbler --> najwyżej dobrniemy do 200 jak się Shadowmage nie odezwie :) chyba dopiero za 2 tyg wraca, czekamy tez na innych :) Yans, Elf...
Podam swoją dziesiątke z domu, muszę dobrze przejrzeć półkę , i proponuje się oprzeć bardziej na gustach niż zasługach dla literatury, lista wtedy będzie bardziej różnorodna, i właśnie jak ja później zestawiamy ?
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Garrett=> Jestem za tym by wszyscy się wypowiedzieli... Jako że od poniedziałku na czas nieokreślony zostanę eksmitowany od słóżbowego kompa to podałem swą listę od razu, są tam takie pozycje których podważyć się nie da i na pewno będa nie tylko w moich propozycjach.
el f [ RONIN-SARMATA ]
Jak dla mnie to ciężka sprawa...
Pratchetta nie lubię, Gaimana nie znam (tzn nie czytałem bo nazwisko nie jest mi obce) dodałbym Dicka z Ubikiem, Zelaznego z Cyklem o Amberze, Diunę jak najbardziej i może Silverberga "Człowieka w Labiryncie"...
"Pierścień" Larry Nivena mi się podobał...
Może to taka niby-fantastyka ale Kurta Vonneguta "Śniadanie mistrzów" czy Bułhakowa "Mistrza i Małgorzatę" ... ale się nie upieram. :-)D
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Elf==> Jezuuu.... ale się wygłupiłem....aaaa... Zapomniałem o Zelaznym... oczywiście!!! Dick także!!!
garrett [ realny nie realny ]
robi się ciekawie :)
Yans [ Więzień Wieczności ]
Jestem zdecydowanie za tym aby były 2 listy z TOP 10: FANTASY i S-F. Nie zgadzam się z Gaimanem, lubię go ale nie jest to coś przełomowego, to nie jest kanon, a chyba mówimy właśnie o czymś w rodzaju kanonów F i SF.
Zdecydowanie Amber Żelaznego, Dicka tez coś musi być. Dokładne typy postaram się podać wieczorem, jak przejżę domową biblioteczkę.
Yans [ Więzień Wieczności ]
Jestem zdecydowanie za 2 listami TOP 10: FANTASY i S-F. Nie zgadzam się z Gaimanem, lubię go ale to nie jest kanon, a wydaje mi się, że próbujemy ustalić listę kanonów F i SF. Mam też obiekcje, co do Cooka. Zdecydowanie musi być "Amber" Żelaznego i coś Dicka, myślę, że PIERŚCIEŃ Nivena mógłby być ale się jeszcze zastanowię. Pełną listę przedstawię wieczorem z domu jak przejżę biblioteczkę.
Yans [ Więzień Wieczności ]
No ładnie, myślałem, że posta trafił szlag i próbowałem odtworzyć z pamięci drugi raz, wyszło ciekawie :-))
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Yans==>Przemyślałem sprawę i zgadzam się z tobą Gaiman kanonem nie jest! (ale będzie za kilka lat:-)). I słusznie powinnien ustąpić miejsca Zelaznemu.
el f [ RONIN-SARMATA ]
Cóż, zrobiłem sobie taki roboczy Kanon. Nie, na razie nie podam , jestem w pracy i muszę sprawdzić czy dobrze pamiętam pisownie i tytuły.
Liczy on sobie na razie 22 pozycje i nie wiem co mógłbym z niego wywalić...
A obawiam się że jak w domu zacznę sprawdzać... jak mój wzrok padnie na tytuły, nazwiska to zakrzyknę jak Dibbler :-)D
Azorsky [ Konsul ]
Opowieści niepublikowane to 12 tomowy cykl opublikowany przez to wyd. co wydało pierwsze 10 tomów Conana w
czarnej oprawie. Bardzo dobre opowiadania nie z serii Conana. Powtarzam nie do zdobycia (komplet oczywiście, pojedyncze egz. owszem) ale niektóre tomy wydały inne wydawnictwa w dużo mniejszych nakładach
Wczoraj nabyłem tom 72. Żona powiedziała żebym wystawił komplet na Allegro to sobie na wczasy pojedzie :(
Do kanonu dodałbym Tada Williamsa i może was rozbawi ale Smoki z Dragonlance Hickman i Weissa.
Szenk [ Master of Blaster ]
Taaa, to nie taka łatwa sprawa wybrać ów "kanon". Chyba rzeczywiście, za radą garretta lepiej kierować się własnym gustem, a nie "zasługami dla gatunku" - ale wtedy np. nie dałbym Tolkiena do Fantasy, ani Clarke'a do SF ;))
Nie mam jeszcze gotowej listy, gdyż - tak jak inni - muszę dokładnie przejrzeć półeczki i spis tego, co posiadam i co czytałem. Ale na pewno nie zabraknie Strugackich (Piknik na skraju drogi), Aldissa (Non stop), Bradbury'ego (Kroniki marsjańskie) - tego chyba jeszcze nikt nie wymieniał :))
Szenk [ Master of Blaster ]
Aha - jeszcze mi się coś przypomniało :)))
Do której kategorii zaliczyć Rolanda Topora??? ;D
garrett [ realny nie realny ]
to moje propozycje :
fantasy
1. Robert Howard "Conan" np Za Czarną Rzeką, czy pierwsze opowiadania
2. Tolkien "Władca Pierścieni"
3. Glen Cook "Kroniki Czarnej Kompanii" oraz cykl o Garrecie!
4. George R.R. Martin "Pieśń lodu i ognia"
5. Sapkowski "Wiedźmin" opowiadania, tom II
6. Erikson "Malezańska Księga Poległych"
7. Maria Lidia Kossakowska "Obrońcy Królestwa"
8. Tad Williams "Pamięć, smutek, cierń" - cykl
9. Poul Anderson"Trzy serca i trzy lwy" - straszny sentyment
10. Zelazny cykl "Amber"
i bardzo mi zależy aby wcisnąć Martha Wells "Śmierć Nekromanty" jako 11 :)
s-f
1. Frank Herbert "Diuna"
2. Joe Haldemann "Wieczna Wojna"
3. Asimov "Fundacja"
4. David Brin "Gwiezdny Przypływ" - sentyment :)
5. Hamilton "Dysfuncja Rzeczywistości"
6. Stanisław Lem "Niezwyciężony", "Eden"
7. Strugaccy "Ślimak na zboczu"
8. P. Dick "Ubik" "Człowiek z Wysokiego Zamku" "Klany Księżyca Alfy"
9. Larry Niven "Pierścień"
10. William Gibson "Neuromancer"
i nie mieści sie Orson Scott Card "Gra Endera"
kurcze to męczarnia :))))) może top 50 :) ?
garrett [ realny nie realny ]
zapomniałem o Pratchetcie, Lovercrafcie i Harrym Harrisonie !!!!! aaaaaa
el f [ RONIN-SARMATA ]
Nie wiem, nie potrafię... czasem też mam kłopot z klasyfikacją...
Fantasy
1. GRRM - Pieśń lodu i ognia
2. Tolkien - Władca pierścieni
3. Zelazny - cykl Amber
4. Kres - Księga Całości
5. Cornwell - Cykl Arturiański
6. Zimmer-Bradley - Mgły Avalonu
7. McIntyre - Opiekun Snu
8. Le Guin - Czarnoksiężnik z Archipelagu
9. Ericson - Malazańska Księga Poległych
10. Sapkowski - Wiedźmin
SF
1. Dick - Ubik
2. Shute - Ostatni brzeg
3. Herbert - Diuna
4. Siverberg - człowiek w Labiryncie
5. Strugaccy - Piknik na skraju drogi
6. Zajdel - Limes inferior
7. Wiśniewski-Snerg - Robot
8. Wells - Wojna światów
9. Asimov - Fundacja
10. Simmons - Hyperion
11. Burgess - Mechaniczna pomarańcza
12. Gibbson - Necromancer
13. Bradbury - Kroniki marsjańskie
14. Aldiss - Non stop
15. Clark - Spotkanie z Ramą
16. Wyndham - Poczwarki
garrett [ realny nie realny ]
jak będziemy mieli komplet typów trzeba by wymysleć jak ułozyć tą wspólną 10 s-f i 10 fantasy :) którą umieścimy we wstepie. Głosowanie ? Polemika ? Walka na arenie ? :)
elf --> mniej więcej 50 % zbieżność :)
Szenk [ Master of Blaster ]
Po długich deliberacjach i kłótniach z samym sobą, wyszło mi na razie takie coś (kolejność alfabetyczna wg autorów):
Zagraniczna SF:
1. Brian Aldiss – "Non stop"
2. Isaac Asimov – "Fundacja" (cykl jako całość)
3. Alfred Bester – "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (wielki sentyment do tej powieści)
4. Pierre Boulle – "Planeta małp"
5. Ray Bradbury - "Kroniki marsjańskie"
6. Kirył Bułyczow - opowiadania guslarskie
7. Edmund Cooper - "Testament Overmanna"
8. Philip K. Dick - "Ubik"
9. Harry Harrison - "Planeta śmierci" (oczywiście tylko pierwsza)
10. Robert Heinlein - "Władcy marionetek"
11. James P. Hogan - "Najazd z przeszłości" (lub "Operacja 'Proteusz", nie mogę się zdecydować)
12. Lois McMaster Bujold - cykl "Barrayar"
13. Frederik Pohl - cykl "Gateway"
14. Bob Shaw - "Człowiek z dwóch czasów"
15. Nevil Shute - "Ostatni brzeg"
16. Robert Silverberg - "Człowiek w labiryncie"
17. Dan Simmons - cykl "Hyperion"
18. Siergiej Sniegow - trylogia "Ludzie jak bogowie" (wielka nostalgia)
19. S.M. Stirling - "Szturm przez Gruzję"
20. Arkadin i Borys Strugaccy - "Piknik na skraju drogi"
21. Harry Turtledove - "Wojna światów"
22. A.E. Van Vogt - "Misja międzyplanetarna"
22. Kurt Vonnegut - "Pianola"
23. Herbert G. Wells - "Wojna światów"
24. David Wingrove - cykl "Chung Kuo"
25. Stefan Wul - "Remedium"
26. John Wyndham - "Dzień tryfidów" (ewentualnie "Poczwarki")
27. Chelsea Quinn Yarbro - "Przedświt"
Fantasy:
1. Poul Anderson - "Trzy serca, trzy lwy"
2. Glen Cook - jednak "Czarna kompania" (nieznacznie przegrała z Garrettem)
3. Gordon R. Dickson - "Smok i jerzy" (oczywiście tylko jedynka)
4. David Eddings - cykl "Elenium"
5. Raymond E. Feist - cały cykl dziejący się w Midkemii (tam jest cały szereg podcykli jeszcze)
6. David Gemmell - cykl o Drussie, ewentualnie cykl o "Księciu Mroku" dziejący sie w starożytności (choć pojedyncze książki, nie stanowiące jakiejś części, też są warte uwagi)
7.Terry Goodkind - "Miecz Prawdy"
8. Robin Hobb - cykl "Skrytobójca"
9. Robert E. Howard - cykl o Conanie
10. J.V. Jones - cykl "Księga słów"
11. Robert Jordan - cykl "Koło czasu"
12. George R.R. Martin - cykl "Pieśń Ognia i Lodu"
13. Matt Ruff - "Głupiec na wzgórzu" (fantasy dziwna, dziejąca się współcześnie)
14. Brian Stableford - "Imperium lęku"
15. Harry Turtledove - łączące się cykle "Videssos" i "Krispos"
16. Jack Vance - cykl "Lyonesse"
17. Karl E. Wagner - cykl o Kane'ie
18. Margaret Weis, Tracy Hickman - Dragonlance
19. Tad Williams - cykl "Pamięć, smutek, cierń"
20. K.J. Jeskow - "Ostatni władca pierścienia"
Polska fantastyka (fantastyka = SF + F):
1. Boruń i Trepka - trylogia kosmiczna (Zagubiona przyszłość, Proxima, Kosmiczni bracia)
2. Marek S. Huberath - "Gniazdo światów"
3. Mirosław P. Jabłoński - "Kryptonim 'Psima'"
4. Tomasz Kołodziejczak - cykl "Dominium Solarne"
5. Andrzej Krzepkowski - "Pieśń kryształu"
6. Stanisław Lem - opowiadania o Pirxie i Śledztwo
7. Konrad T. Lewandowski - "Most nad otchłanią"
8. Michał Markowski - "Ocean niespokojny"
9. Andrzej Mercik - "Mgła"
10. Jacek Natanson - "Złote Brighton"
11. Andrzej Sapkowski - cykl o Wiedźminie
12. Jacek Sawaszkiewicz - cykl "Kronika Akaszy"
13. Adam Wiśniewski-Snerg - "Według łotra"
14. Edmund Wnuk-Lipiński - "Wir pamięci"
15. Janusz A. Zajdel - "Cylinder van Troffa"
Dodałbym jeszcze parę pozycji, ale co do niektórych nie byłem pewien, w jakiej kategorii je umieści, dotyczy to np.: Jonathan Carroll - "Kraina Chichów" czy Roland Topor - "Cztery róże dla Lucienne"
Ze względu na to, że starałem się mocno ograniczać, nie zmieścili się na tej liście, tacy znakomici autorzy jak: Robert Sheckley, Henry Kuttner, Clifford D. Simak, Neal Stephenson, Connie Willis, Roger Zelazny
el f [ RONIN-SARMATA ]
Cholera zapomniałem... moja lista ver.1.1
Fantasy
1. GRRM - Pieśń lodu i ognia
2. Tolkien - Władca pierścieni
3. Zelazny - cykl Amber
4. Kres - Księga Całości
5. Cornwell - Cykl Arturiański
6. Zimmer-Bradley - Mgły Avalonu
7. McIntyre - Opiekun Snu
8. Le Guin - Czarnoksiężnik z Archipelagu
9. Ericson - Malazańska Księga Poległych
10. Sapkowski - Wiedźmin
SF
1. Dick - Ubik
2. Shute - Ostatni brzeg
3. Herbert - Diuna
4. Siverberg - człowiek w Labiryncie
5. Strugaccy - Piknik na skraju drogi
6. Zajdel - Limes inferior
7. Wiśniewski-Snerg - Robot
8. Wells - Wojna światów
9. Asimov - Fundacja
10. Simmons - Hyperion
11. Burgess - Mechaniczna pomarańcza
12. Gibbson - Necromancer
13. Bradbury - Kroniki marsjańskie
14. Aldiss - Non stop
15. Clark - Spotkanie z Ramą
16. Wyndham - Poczwarki
17. Żwikiewicz - Delirium w Tharsis
Szenk
Widze że zaszalałeś bardziej jeszcze niż ja :-)
Też myślałem o trylogi B+T i Sawaszkiewiczu, Barańskim z Głową Kasandry... ale jakos się opanowałem...
Tak myśle że swoją ulubioną setkę to już jakoś bym dał radę ...
el f [ RONIN-SARMATA ]
Garrett
Myślę że najprościej by było policzyć te najczęściej się powtarzające ...
Szenk [ Master of Blaster ]
el f ---> Niby byłoby najprościej, ale jest jedno "ale" - nie wszyscy pewnie przeczytali wszystkie wymieniane przez nas książki i - choćby były nie wiem, jak najlepsze i najwspanialesze - mogą się przez w kanonie nie znaleźć.
Chyba, że jednym z kryteriów dostania się do kanonu, byłoby to, jak bardzo dana pozycja jest popularna, tzn. że przeczytało ją dużo osób :))
Brakuje mi jeszcze pozycji z kręgu szeroko rozumianej fantastyki (nie SF i nie F), jak np. wspomniany przeze mnie Topor (uparłem się na niego, bo go lubię), czy chociażby "Kraina Chiców". No i brakuje horrorów (Koontz, King, Newman), ale z lektury przeprowadzanych tutaj rozmów, nie zauważyłem, by horror był zbyt popularny.
garrett [ realny nie realny ]
elf --> tak trzeba będzie zrobić, wyjdzie nam lista raczej klasyki ale kilka trochę "nie klasycznych" powieści może się tam zmieści. W przypadku fantasy jesteśmy w miarę zgodni, z s-f będzie trudniej.
Szenk --> nie czytałem poniższego z polskich pozycji, warto szukać ?
7. Konrad T. Lewandowski - "Most nad otchłanią"
8. Michał Markowski - "Ocean niespokojny"
9. Andrzej Mercik - "Mgła"
10. Jacek Natanson - "Złote Brighton"
jeszcze absolutnie nie kojarzę Żwikiewicz - "Delirium w Tharsis" elfa
el f [ RONIN-SARMATA ]
Szenk
Masz rację i wyszedłby wtedy NASZ kanon. Nie jakis teoretyczny ale właśnie nasz. To co MY lubimy najbardziej.
W takim hmmm ogólnym to jeszcze powinien się znaleźć Verne... ostatecznie prekursor SF a nikt go nie wymienił...
Mnie z szeroko rozumianej fantastyki to brakuje Bułhakowa Mistrz i Małgorzata i Vonneguta Śniadanie mistrzów.
Ale uznałem że skoro nie mieści mi się ani w fantasy ani w SF to odpuszczę.
A Ty jakie kryteria proponujesz ?
el f [ RONIN-SARMATA ]
Garrett
Żwikiewicz pisał jedne z najbardziej zakręconych książek jakie czytałem. Chodziły słuchy jest chory psychicznie... że bierz i dopiero pisze w narkotycznym widzie...
I tak się te jego książki czyta... jak jakieś barwne plamy, mazy literackie... nie wiem , tak mi utkwił w pamięci.
Natansona też bardzo lubiłem i jak znajdziesz to czytaj w ciemno. Również zdrowo zakręcona akcja... taka jakby surrealistyczna, z pogranicza snu i jawy... wnie wiadomo co jest prawdą a co nie... Szenk - dobrze pamiętam ?
Szenk [ Master of Blaster ]
garrett ---> Skoro zamieściłem w "kanonie", to warto ;))
Lewandowski - fajne fantasy skrzyżowane z wczesną techniką (takie trochę techniczne fantasy, z fajnym pomysłem wyjściowym ;)
Markowski - SF skrzyżowane trochę z horrorem, nie wiem, czy do dostania, wyszło to to, jak KAW wydawał część powieści w takich dużych zeszytach, formatu A4
Andrzej Mercik - to właściwie... no... fantastyka ;P , niesamowity klimat
Jacek Natanson - też... fantastyka, ani SF, ani F, a może trochę tego, trochę tego; trochę realiów PRL-owskich, choć akcja dzieje się w tytułowym Brighton, które z początku jest normalnym miastem, a potem okazuje się trochę mniej normalnym :))
A Żwikiewicza jakoś nie mogłem przemóc - może tylko parę krótszych utworów, publikowanych w serii Naszej Księgarnii "Stało się jutro".
el f ---> Co do kryteriów. Ja - na swój użytek - stosuję mocno uproszczony podział, jeśli chcę jakoś scharakteryzować książkę w swojej bazie danych:
A. FANTASTYKA - na którą składają się:
A1. SF
A2. Fantasy
A3. Horrory
Wszelkie utwory, które nie należą do A1-A3 ładuję "do wora" A, czyli do szeroko rozumianej fantastyki, jak np. Bułhakow właśnie :))
Nie wiem, czy ten podział znajdzie tutaj zastosowanie.
Może zrobić trzy kryteria:
1. Fantastyka - ta ogólnie pojmowana, gdzie znalazłyby miejsce utwory, które nie mieszczą się w SF ani w F
2. SF
3. Fantasy
Co do horroru, pozostawiam to Wam - wejdzie, czy nie wejdzie (chociaż podejrzewam, że byłaby to akurat najkrótsza lista, gdyż oprócz paru pisarzy, nie jest to u nas zbyt rozpowszechniony gatunek).
Szenk [ Master of Blaster ]
el f ---> Dobrze pamiętasz :))
Żałuję że nie czytałem innych książek Natansona, choć słyszałem, że nie są już tak dobre, jak "Złote Brighton".
garrett [ realny nie realny ]
elf, Szenk --> zależało by mi aby w kanonie tego wątku było kilka właśnie nie standardowych pozycji, wiadomo że wyląduje tam np Asimov, Herbert, Martin, Tolkien czy Sapkowski, można się umówić ze ksiązki z 3-4 głosami lądują w "wątkowym kanonie" automatycznie, nad tymi z dwoma nominacjami, powtarzającymi się autorami czy rzadkimi perełkami można się wspólnie pozastanawiać
Szenk [ Master of Blaster ]
garrett ----> Można by zrobić np. żelazny kanon literatury fantastycznej, w której znalazłyby się pozycje klasyczne, można powiedzieć - typowe, kanonowe...
I np. rekomendacje, gdzie znalazłyby się pozycje, o których mówisz, te mniej znane, ale również warte przeczytania :)
garrett [ realny nie realny ]
Szenk --> niezręcznie napisałem, skoro je podałeś to na pewno warto :)) Odwiedzę antykwariat i tanie księgarnie, może allegro i ich poszukam, jestem ciekawy bo wcześniej nie mialem za dużo kontaktu z wcześniejszą polską fantastyką, tyle co w starych fantastykach
Szenk [ Master of Blaster ]
Tylko, z drugiej strony, jak się tak będziemy rozdrabniać, to wstępniak nam się tak rozrosnąć, że nikt go nie będzie chciał czytać :))
Musimy więc zachować umiar :))
Szenk [ Master of Blaster ]
garrett ---> Jak będę miał znowu chwilkę czasu - i nikt się nie pogniewa, że to robię - mogę zamieścić w którymś poście, skróconą oczywiście, listę dawniejszej polskiej SF, z którą warto wg mnie się zapoznać ;))
el f [ RONIN-SARMATA ]
Szenk
Żłote Brighton miało o ile pamiętam ciąg dalszy. Musiałbym jutro sprawdzić jak będę u rodziców.
Garrett
Nie wiem czy kupujesz ŚGK ?
Jeśli tak, i masz jakies stare egzemplarze to zajrzyj w stopkę redakcyjną - natkniesz się wśród wspolpracowników właśnie na Żwikiewicza. Był m.in. jurorem konkursu literackiego ŚGK.
el f [ RONIN-SARMATA ]
Szenk
Świetny pomysł !
To ja też jutro spiszę w swojej starej biblioteczce i wkleję wieczorkiem. Ciekawe porównanie może być :-)D
Szenk [ Master of Blaster ]
el f ----> Dobra, to ja się też postaram to zrobić w najbliższym czasie :))
A na razie spadam - ostatni Garrett czeka :)))
garrett [ realny nie realny ]
elf, Szenk --> panowie... to gorąco o taką listę dawnej polskiej s-f proszę
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Jestem za tym by do NASZEGO kanonu wpisywać pozycje które powtarzają się u różnych urzytkowiników 3-4 razy. Do ma być NASZ kanon, bo gotowy to możemy sobię ściągnąc np: z "Rękopisu...." Sapkowskiego. Moim zdaniem to ma być kanon który nam odpowiada... Jestem za dwoma listami Fantasy i SF. Trzeba się jeszcze zastanowić co z Horrorem (Lovecraft, KING!!!)
Szenk [ Master of Blaster ]
Dibbler ---> Teoretycznie masz rację, tylko... co wtedy z pozycjami, które wyszły - powiedzmy - parędziesiąt lat temu, dziś są nie do dostania, a jednocześnie są bardzo dobre? :))
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Szenk-===> Jeśli je czytaliśmy, lub wiemy że sa dobre i zgodzi się większość to wchodzi... co nas obchodi dostępność:-)
Szenk [ Master of Blaster ]
Dibbler ---> Chodzi mi o to, że z racji tego, że wyszły dawno i są teraz praktycznie niedostępne, nie czytała ich również większość ludzi. A skoro ich nie czytała, to skąd mogą wiedzieć, czy im się podobają czy nie? Chyba że będą bazowali na cudzych opiniach, co - jeśli chodzi o gusty - jest bardzo wątpliwym kryterium :))
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Szenk==> Tak tu masz rację, jednak moim zdaniem powiniśmy ustalic 10 pozycji. A 10 książek SF czy Fantasy które są zdaniem wszystkich nas dobre znajdziemy bez większych sporów (mam nadzieję)
Yans [ Więzień Wieczności ]
Poczekajcie jeszcze na mnie, wczoraj bardzo późno wróciłem do domu i już mi się nic nie chciało, postaram się dzisiaj wieczorem zmieścić moje typy kanonów. Wydaje mi się, że powinniśmy nie przekraczać 10 pozycji w SF i F. Zliczymy najwyżej głosy i wtedy zadecydujemy. Ewentualnie możemy dodać jeszcze horror ale nie wiem czy to już nie będzie za dużo. Zbliża się chwila, w której trzeba będzie podjąć męskie decyzje :-)
Szenk [ Master of Blaster ]
Yans ---> Wydaje mi się, że powinniśmy nie przekraczać 10 pozycji w SF i F.
To moja lista będzie strasznie okrojona ;D
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Szenk==> List wszystkich będą okrojone, ale cóż do kanonu trzeba wybrać to co najlepsze!
Yans [ Więzień Wieczności ]
Dokładnie, razem będzie ok 20-30 pozycji, w zależności, na który wariant się zdecydujemy i niestety nikt nie będzie happy w 100 % ale każy będzie miał swój kawałek na drodze wspólnej decyzji. Hmm, to się chyba nazywa demokracja :-)
garrett [ realny nie realny ]
może 10 kanonu s-f, 10 kanonu fantasy i dodatkowo np 3-5 rekomendowanych nowosci z kazdej dziedziny
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Garett==> 3-5 takich "Specjalności zakładu", książek z rekomendacją od nas... pomysł niezły. Pytanie Erikson i Martin to nowość czy kanon?
el f [ RONIN-SARMATA ]
Przykro mi ale nie potrafię okroić mojej listy...
Pomysł z rekomendacjami uważam za ciekawy... każdy wtedy może dać coś co nie wlazło w Kanon i czego nie rekomendowali pozostali...
Horrorów właściwie nie czytam... czytałem jakieś Mastertony ale z twórczości Grahama najbardziej utkwiły mi w pamięci dwa poradniki seksualne... napisane z dużym humorem i wyobraźnią :-)D
Szenk [ Master of Blaster ]
Proponuję, żeby w rekomendacjach znalazły się pozycje nie będące tylko nowościami, ale także takie, które prawie nikt nie zna, oprócz rekomendującego (a które rekomendujący bardzo chce zarekomendować), albo pozycje, które nie mieszczą się w kategoriach SF lub Fantasy, skoro kanon ma mieć tylko dwie kategorie.
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Szenk ==> A więc chcesz by rekomendacje pochodziły od każdego z osobna?
Yans [ Więzień Wieczności ]
Dibbler ====> wydaje mi się, że z różnych względów, a szczególnie za "nadzwyczajne zasługi" Martin i Erikson zasługują na satus KANONA (kanonów jak kto woli) :-)
Szenk [ Master of Blaster ]
Dibbler ----> Hmmmm, faktycznie, to może być kłopotliwe. Jest nas całkiem spore grono i w konsekwencji kanon byłby malutki, a rekomendacje duże. Chyba to nie wypali.
To może rekomendacje umieszczeć w postach, takie rekomendacje rekomendacji, i dopiero po tym, jak znajdą one uznanie pozostałych - wejdą do wstępniaka jako rekomendacja oficjalna ;D
el f [ RONIN-SARMATA ]
Szenk
Nie przesadzaj, wcale tak nas znowu wielu nie ma...
Na warszawskim zlocie było nas raptem czterech... :-)D ... dodał złośliwie usmiechając się...
Azorsky [ Konsul ]
Z innej beczki. warto dać 100 zł za 5 tomów Wolfea Ksiąg Nowego Słońca? Jakoś nikt ich w kanonie nie ujmuje ale krytycy się rozpływają?
Szenk [ Master of Blaster ]
Azorsky ---> Wolfe jest dla mnie za mądry. Nie trawię jego powieści, jedynie opowiadania.
Szenk [ Master of Blaster ]
el f ----> To weź nawet tych czterech - razy 5 rekomendacji - już masz 20 tytułów, czyli tyle co sam kanon. A jak będzie więcej chętnych, a pewnie będzie? :)
garrett [ realny nie realny ]
Martin i Erikson to już Kanon
czyli podsumowując , czekamy na propozycje Yansa, Shadowmaga i niespodziewanych gości (tak musimy chyba z 1-2 tyg poczekać aż wróci Shadow), tworzymy 10 kanonu s-f, 10 fantasy, ewentualnie 10 inną gdzie można zaliczyć horrory czy np "Pożeglować do Sarancjum" czy "Człowieka z Wysokiego Zamku" bo s-f czy fantasy to nie jest.
Dodatkowo możemy stworzyć 5 rekomendowanych książke które nie dostaną się do kanonu a będą miały np 2 głosy lub będą fajnymi nowościami, taka 5 może być płynna i z czasem uzupełniana. Na pcozątek można ją stworzyć na zasadzie że każdy ma prawo do podania jednej ksiązki którą wcześniej proponował do kanonu a się tam nie znalazła.
Szenk [ Master of Blaster ]
garrett ---> Ja jestem za :)
Dobry pomysł z tą trzecią kategorią, do której można włożyć wszystkie inne pozycje, np. horrory, lub te, które trudno zaklasyfikować do jakiejś konkretnej kategorii.
Yans [ Więzień Wieczności ]
garrett ====> to jest niezła propozycja.
A tak trochę z innej beczki, to może załóżmy na razie nową część jeszcze na starych zasadach, bo przez jeszcze ez1-2 tygodnie dojdziemy do 300 postów. Kto się podejmie ?!
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
To ja założę
Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]
Kolejna część wątku: (jaeszcze bez nowego wstępniaka:-)