wolfen3741 [ Herr Oberst ]
Forum CM: Barwy japońskich samolotów
Od dłuższego czasu nurtuje mnie pewna sprawa, a mianowicie barwy japońskich samolotów, szczególnie Zer i Nakaijm (dziwnie jakoś ta nazwa wyszła :), z tego co zauważyłem jedne są zielone a drugie białe. Czy ktoś wie czym spowodowane jest to, że wszystkie nie są w jednakowym kolorze?
Tomcatek [ Pretorianin ]
Mi sie wydaje ze Zera na Lotniskowcach mialy kolor Bialy. A te co lataly nad ladem (tez takich bylo troche) mialy kolor zielone. Pewnie wersje mysliwsko-bombowe tez mialy kolor zielony.
sturm [ Australopitek ]
Gdzies mi wpadlo go ucha ze wczesniejsza wersja Zera miala kolor zielony a pzniejsza bialy (lub odwrotnie).
stary [ ZiP ]
wydaje mi się, że to nie chodzi o typ samolotu, tylko o przynależność:
jeśli był to samolot wojsk lądowych - miał kolor zielony
jeśli przynależał do marynarki - biały
Kłosiu [ Senator ]
Jezeli sie nie myle, japonczycy malowali mysliwce marynarki na bialo, a bombowce na zielono. W sumie logiczne, Bombowce zwykle byly ogladane z gory przez wroga, wiec zlewaly sie z oceanem, a zera mialy lepsze osiagi wiec to one mialy przewage wysokosci i zlewaly sie z niebem, szczegolnie atakujac od strony slonca. Pozniej, gdy zera przetaly gorowac osiagami na Wildcatami i innymi mysliwcami, nowa wersja zera byla pomalowana podobnie do bombowcow, gora zielona, dol blekitny. Ale ekspertem nie jestem, wiec moge sie mylic, a Wozu chyba na wakacje wyjechal ;)
Sgt.Luke [ Konsul ]
Z tego co wiem Tomcatek ma rację. Samoloty marynarki na biało, a samoloty na lotniskach - zielony
Hayabusa [ Niecnie Pełzająca Świnia ]
Nie biały, tylko jasnoszary, odpowiednik Humbrola to 64.
Malowanie: spód wszystkie jasnoszary,
lotnictwo operujące na lotniskowcach - całość jasnoszary, czasem czarna osłona silnika i pas przeciwodblaskowy przed kabiną.
Na zielono malowano samoloty Marynarki operujące z baz ( a wiec wszystkie ciężkie bombowce ) , oraz wszystkie samoloty Armii.
Uwaga: na początku wojny część samolotów operujących na lotniskowcach pomalowano od góry zieloną farbą. Z upływem czasu farba miałą tendencję do odpryskiwania, tworząc charakterystyczny, czaotyczny wzorek z jasnoszarymi plamami.
Poza tym niekiedy myśliwce operujace z baz były pozostawione w kolorze jasnoszarym, np. jednostki operujące z baz lae i Salamaua.
W późniejszym okresie wojny kolorem podstawowym ( gdzieś od połowy 1943 ) był naturalny, srebrzysty kolor aluminium. Zapewne zależnie tez od sytuacji, samoloty Marynarki malowano dalej w stary sposób, natomiast samoloty Armii pozostawiano w kolorze aluminium, od góry dodając jedynie wzorek cętkowany z plamek zieleni.
Wozu [ Panzerjäger Raider ]
Humbrol 64 to... chyba nie taki jasnoszary. Nazywany jest Neutral Grey i podobny odcien mialy spodnie czesci samolotow USAAF na poczatku wojny (kamuflaz dwubarwny)... Napewno to ten sam szary?
Lt Ursus [ Generaďż˝ ]
Barwy japońskich samolotów floty to złożona sprawa. Problemu nie wyczerpują do końca kilkusetsronicowe tomy. Farby japońskie były słabej jakości i odpryskiwały a przede wszystkim zmieniały kolor dość szybko pod działaniem deszczu i słońca stąd podstawowy początkowo kolor jasnoszary czasem we wcześniejszym okresie z dodatkiem aluminium co jak był świeżo malowany dawalo metaliczny odcień, bywał brązowoszary lub szary z odcieniem pomarańczowym itd zależnie od farby i warunków. Stąd trudno przyjąć jedną barwę. Samoloty bombowe malowano według innych wzorów i spotyka się tu kamuflaże zielone, brązowo zielone, wielokolorowe, jasnoszare i w kolorze naturalnego aluminium. Samoloty szkolne były pomarańczowe.Osłony silników były czarne.
Przed atakiem na Pearl harbour sasmoloty torpedowe i bombowce nurkujące pomalowano na kolory zielony lub brzowo zielony (łaty) gdyż byłuy one w kolorze metalicznym i obawiano się że będą zbyt dobrze widoczne na tle ziemi dla ewentualnych myśliwców.
Stosowano różne odcienie zieleni i czasem przypadkowo dostępne farby. Jak dodać że inaczej jeszcze malowano samoloty armii a czasem wytwórnie stosowały swoje własne odcienie farb to dopełnia tylko bałaganu jaki panuje w tym temacie.