GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Wygraj PIWO ! Udowodnij, że Diablo to nie jest cRPG ! :-)

02.07.2003
19:58
smile
[1]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Wygraj PIWO ! Udowodnij, że Diablo to nie jest cRPG ! :-)

Jako, że toczyła się interesująca dyskusja w jednym wątku postanowiłem urządzić konkurs.

Kto udowodni, że Diablo nie jest cRPG otrzyma ode mnie piwo (dowolne;) na oficjalnym zjeździe GOLa (prawdopodomnie we wrześniu w Krakowie;).

Ostrzegam ! Wielu śmiałków już próbowało :-)

Teraz Twoja kolej.

Jako jedyny sponsor i juror sam podejmę decyzje czy ktoś wygrał nagrodę główną.
Nagrodą pocieszenia będzie uśmiech prezesa (odciśnięty w betonie;).

Powodzenia !

02.07.2003
20:00
smile
[2]

pasterka [ Paranoid Android ]

moze jednak zostan przy tych wielbladach, co??:))

02.07.2003
20:02
smile
[3]

Bogas [ Senator ]

Cainoor- nikt ci nie udowodni bo Diablo to jest cRPG :)

02.07.2003
20:10
[4]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

Cainoor-->Ej! Ostatnie zdanie należało do mnie i wtedy ty zmieniłeś zupełnie kontekst naszej dyskusji! Czyli wygrałem piwo

02.07.2003
20:12
smile
[5]

Regis [ ]

Jak bede mial troche czasu, to skrobne Ci moze maila jak mi sie bedzie chcialo (i tak nie lubie piwa :P ) :) Bo przeciez wiadomo, ze Diablo nawet kolo gier RPG nie lezal :)

02.07.2003
20:17
smile
[6]

Bogas [ Senator ]

Regis- mylisz się :)
----- >

02.07.2003
20:17
smile
[7]

slavo_cc [ Konsul ]

o jejku to bardzo proste jest tylko jeden cRPG to " Baldours Gate 2" nie ma sensu rozmawiać na ten temat, bo reszta to tylko nędzne imitacje i niedoróby - a tam miód płynie strumieniami...
a tak w ogóle co to jest Diablo ? to cos chyba o satanistach i diabłach ? chyba naprawde nie sądzisz że to jakaś fajna gra ?
a tego wątku nie będe czytał bo brak w nim elementu sensu nagrodę przydziel sam sobie ;)

02.07.2003
20:18
smile
[8]

Bogas [ Senator ]

slavo_cc- LOL & ROTFL.

02.07.2003
20:21
smile
[9]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Cainoor --> Nie dowcipkuj tu, tylko udowodnij nam, że Diablo jest cRPG-em :))

02.07.2003
20:22
smile
[10]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

Właśnie!

02.07.2003
20:31
[11]

brzeszczot [ Generaďż˝ ]

Cainoor - to moze ja ci postawie piwo, jak mi powiesz gdzie moge, w jaki sklepie kupic Diablo 2 i LODa - we wrocku wymiotlo i z Empiki i z MM, na sklepach internetowych ni ma :((

02.07.2003
20:31
smile
[12]

pisz [ nihilista ]

Moje zdanie będzie się najbardziej liczyło azaliż nigdy nie grałem w Diablo :>

Diablo to zwykły hack&slash (w dodatku ndny ;) tym samy nie pretenduje to godnego miana cRPG

02.07.2003
20:32
smile
[13]

Bogas [ Senator ]

A co to jest hack & slash? Myslałem ze gatunek cRPG :)

02.07.2003
20:35
smile
[14]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Bogas --> To o czym my mówimy ? O jakimś (pod)gatunku cRPG ? Czy o czystym Role-Play'u ? :)

02.07.2003
20:37
smile
[15]

Bogas [ Senator ]

Można powiedzieć o tym i o tym bo w obydwu grach coś takiego wystepuje :)
Przy czym w prawdziwym RPG jest too styl grania.

02.07.2003
20:40
[16]

Mastyl [ Legend ]

Ja też zawsze mówiłem, ze proste bo proste, ale mimo wszytsko Diablo to jest cRPG!!!.

A oto dowód:

recenzja Diablo i Diablo 2 znajduje się na stronie www.jrk.prv.pl a ta strona zajmuje sie opisywaniem gier cRPG :)

poczekam tez az ktos przeprowadzi kontrdowód i tez dorzuce wlasne piwo :)

02.07.2003
20:41
smile
[17]

Lowi [ Generaďż˝ ]

Brzeszczot--->>Gdzie to piwo mi wyslac to sie spytaj na maila albo na gg ;))

02.07.2003
20:42
smile
[18]

wuluk [ Tleilaxanin ]

Heh, Bogas jest w swoim żywiole... Ja pasuję...

02.07.2003
20:43
smile
[19]

Bogas [ Senator ]

Wuluk- :D

02.07.2003
20:44
[20]

moussad [ la kretino maximale ]

w diablo tylko nawalasz,zbierasz,sprzedajesz-a porównaj go sobie choćby ztaklim fallout'em
wtedy sam na to wpoadniesz że TO NIE JEST cRPG

02.07.2003
20:45
[21]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Bogas --> Prawdziwy cRPG jest taki jaki być ma, a Diablo takim nie jest.... :))

Mastyl --> Każdemu zdarzają się błędy... :)

02.07.2003
20:47
smile
[22]

Bogas [ Senator ]

Zawisza- a wytłumacz mi co to jest cRPG? I czego nie ma Diablo ze jest nim nazwany przez niektórych :)

02.07.2003
20:47
[23]

brzeszczot [ Generaďż˝ ]

Lowi - ja ci kochany piwa nie zaluje ale 126 zeta za podstawke to cena istnie szatanska -dzieki za info ! ;-)

02.07.2003
20:49
[24]

DEXiu [ Pretorianin ]

Cainoor ==> Diablo II nie jest cRPG ponieważ:
1) Występuje niewielka (prawie zerowa) liczba NPC (postaci niezależnych)
2) Interfejs typowy dla mieszanki RTS i TPP
3) Brak spójnej fabuły (zadania są kompletnie "oderwane"; nie ma kontinuum akcji)

PS. Jak już wygram to piwo to zamień je na Cole. Jestem jeszcze niepełnoletni :-))))))))))))))))))))))))0

02.07.2003
20:50
[25]

DEXiu [ Pretorianin ]

Ej wszyscy mondrzy. A zróbcie mi dowód że Diablo II jest cRPG (bo wiadomo że nie RPG)

02.07.2003
20:51
smile
[26]

Dagger [ Legend ]

==>Cainoor
Udowodnie ci na ktorymś meczu - razem z two jak ci opowiemy w jaki sposób przechodzilismy Diablo 1 ;)))))

02.07.2003
20:52
smile
[27]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Bogas --> To Ty nazwałeś Diablo hack & slash'em (odpuśćmy sobie gatunki).... czemu nie powiedziałeś o tej grze jako o ... cRPG-u ? :) Więc wytłumacz się ze swego czynu... ;))

Btw. Diablo jest nudny, nie trzeba przy nim się zastanawiać, myśleć vel główkować, a fabuła jest taka jak w filmach porno...

02.07.2003
20:54
smile
[28]

Bogas [ Senator ]

Ja nie nazwałem Diablio hack & slash zrobił to pisz. Ja tylko napisałem ze jest to podgatunek.

02.07.2003
20:54
smile
[29]

Kane [ Beautiful St-Ranger ]

na podstawie Diablo jest nawet system RPG wydany....nędzny podobno strasznie, ale jest.

DEXiu --> akurat rozwój postaci jest na wskroś RPGowy bo rozdajesz punkty cech, wybierasz umiejetności , jak w cRPGach

02.07.2003
20:58
smile
[30]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Bogas --> Ups... ale nie zaprzeczasz, że Diablo to hack & slash ? :))

Kane --> Na podstawie gry, czy świata gry ? :)

02.07.2003
20:59
smile
[31]

pasterka [ Paranoid Android ]

Zawisza --> to moze Ty mi powiesz, co jest bardziej strategia: turowka czy RTS??;)) bo cos widze, ze chcesz udowodnic, ze Diablo Ci sie nie podoba, jest wedlug Ciebie nudny, wiec to nie moze byc cRPG??:))

02.07.2003
21:00
smile
[32]

Bogas [ Senator ]

Zawisza- na podstawie gry. Podałem do artykułu o nim adres w wczesniejszej notce.
Nie zaprzeczam bo hack & slash jest pod gatunkiem cRPG i RPG.

02.07.2003
21:05
smile
[33]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

pasterka --> Dobry chwyt ze strategią... ale przykładowo - Diablo jest h&s-em... BG już nie... jest czystym cRPG-em... a znasz grę, o której można to powiedzieć w przypadku strategii ? Zawsze będzie można pod coś ją podczepić... więc albo coś jest cRPG albo nie i kropa [moim zdaniem] :)))

Bogas --> A kupiłbyś ? ;))

02.07.2003
21:08
smile
[34]

wuluk [ Tleilaxanin ]

Chwila, chwila. Bogas zadał pytanie Co to jest gra cRPG?. Nie dowiemy się czy Diablo jest cRPG, jeżeli nie ustalimy co to jest cRPG...

02.07.2003
21:08
smile
[35]

Bogas [ Senator ]

Tak ale BG to też w duzej częśći wyzynka.BG też mozna podczepić.
Nie kupiłbym bo wolę d20 i D&D :)

02.07.2003
21:09
smile
[36]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Wuluk --> Co to jest cRPG ? Baldur's Gate jest cRPG... ;)))

02.07.2003
21:12
smile
[37]

wuluk [ Tleilaxanin ]

Zawisza --> Piłeczka na twoją stronę zatem. Udowodnij, że BG jest cRPG. Podaj cechy, które o tym świadczą.

02.07.2003
21:13
[38]

zandarus [ Generaďż˝ ]

Diablo ma zadania, rozwój postaci opisany za pomocą współczynników, czyli cechy charakterystyczne dla RPG i cRPG, szątkową fabułę. Jednak gra jest nastawiona na akcję dlatego jest zaliczana do podgatunku hack & slash, gdzie nie trzeba używać dużej ilośći połączeń synaptycznych w mózgowiu. Podobnie jak Dungeon Siege.

02.07.2003
21:18
[39]

pasterka [ Paranoid Android ]

Zawisza --> nie jestem obeznana w historii strategii, ale wydaje mi sie, ze najpierw byly turowki, wiec one byly okreslane jako typowe strategie, a jako podgatunek pojawil sie RTS, ktory obecnie sie rozwinal bardziej od turowek. to samo z cRPG, byly typowe RPG, i pojawilo sie Diablo, ktore ludzie nazwali action RPG czy h&s, i ten podgatunek tez sie obecnie roziwija, ja to tak rozumiem .

02.07.2003
21:20
smile
[40]

wuluk [ Tleilaxanin ]

Mastyl --> Dowody na podstawie twierdzeń Arystotelesa przedstawiano w średniowieczu. Czasy się zmieniły.

02.07.2003
21:21
smile
[41]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

wuluk --> Rozwinięta fabuła, w miarę rozbudowany rozwój postaci, możliwość wyborów [takich to a takich], możliwość gadki-szmatki, nieco NPC-ów, gra drużynowa, kawał drogi do przebycia nim ją skończysz...można grać wielokrotnie i za każdym razem [prawie] czeka Cię jakaś niespodzianka... oraz co najważniejsze - nie powinna nam nudzić się... :)) [w szczególności mnie :)]... ale to i tak nie wszystkie cechy klasycznego cRPG-a... :)))

02.07.2003
21:22
smile
[42]

Kane [ Beautiful St-Ranger ]

wiecie a mi się wydaje że w każdym cRPG jest też potrochu h&s, (BG obie części, IWD of-course, Fallouty, wszystkie Final Fantasy) w każdej z tych gier jest mniej lub więcej siekaniny więc są h&s tak jak i Diablo.

Jedyne gry na przeciwnych końcach gatunku to Diablo (typowy h&s) i Planescape:Torment (walki malutko, dużo myślenia, rozwiązywania zagadek, łażenia po kątach)

02.07.2003
21:26
smile
[43]

Bogas [ Senator ]

Zawisza- nie w każdym cRPG są czechy przez ciebie wymyslone a na pewno nie drużyna :)

02.07.2003
21:30
smile
[44]

Boginka [ Sybarytka ]

brzeszczot--> Nie ma Pan powiada? A proszę sprawdzić pod poniższym adresem.
Jeżeli mnie pamięć nie myli, to jest 99,99zł za wszystko + 11,95 (koszt przesyłki)

02.07.2003
21:32
smile
[45]

TeadyBeeR [ Legend ]

Zawisza Czarny --> Akurat Diablo posiada wszystkie wymienione przez Ciebie cechy cRPG.

02.07.2003
21:34
smile
[46]

Regis [ ]

TeadyBeeR --> To chyba nieuwaznie czytales :) NPC-ow jest w Diablo tyle co w BG1 w samym Candlekeep :) Nie wiem tez gdzie w Diablo jest mozliwosc "gadki - szmatki" :) O rozwinietej fabule nie mowie juz nawet, bo jaka jest fabula Diablo kazdy wie :)

02.07.2003
21:37
smile
[47]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

pasterka --> Ważne jest to co teraz :) a teraz powiesz: strategia - i nie wiem o czym mówisz, o turówce RTS-ie czy czymś jeszcze innym... jeśli jednak powiesz cRPG - och, to już jasna sprawa w czym rzecz [przynajmniej dla mnie] i pierwszym skojarzeniem będzie Fallout, BG czy też P:T, chyba że mówimy to komuś, kto jest zapalonym fanem Diablo i próbuje przekonać mnie [nas?], że jego ulubiona gra jeeest RPG-em.... blablabla pralka itd. :))

Bogas --> Drużyna składająca się z NPC-ów... z któymi można prowadzić konwersację, romansować, rzadziej uprawiać seks ;) itd...

TeadyBeer --> A gdzież tam fabuła rozwinięta? I gdzie ta drużyna herosów poskramiająca niebezpieczne smoki? ;)) Ile się w grze nagadamy... ojejej.... ;)))

02.07.2003
21:38
[48]

kakoon [ Generaďż˝ ]

panowie - a moze i panie - abstrahujac od tego ze spor jest w istocie marny bo tyczy sie slow, to zakonczyc go mozna stwierdzeniem niejako za >-zandarusem-< ze gra Diablo posiada element rozwoju postaci, co jest wystarczajacym powodem aby zaliczyc ja do gier typoy role playing - w tym szczegolnym wypadku z literka "c" na poczatku gdyż niewatpliwie gra odbywa sie za pomoca komputera.



eeeeej skumajcie ze to jedno zdanie :DDD

BAKACJE :)

02.07.2003
21:41
smile
[49]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

kakoon & zandarus --> HoMM też ma zadania, szczątkowy rozwój postaci no i oczywiście fabułę... zatem Herosi to cRPG :))

02.07.2003
21:45
smile
[50]

TeadyBeeR [ Legend ]

Z grami jest jak z filmami. Niektore trzymaja w napieciu do samego konca, a w innych wiadomo co sie wydarzy (np.pornole ;)) ) ale i to i to to film.
Tak samo Diablo i BG . I to i to ma fabule (diablo ma liniowa,ale ma) , rozwoj postaci w diablo jest nawet chyba bardziej rozwiniety niz w BG. Co do liczby NPC i ich gadatliwosci to rowniez BG przewyzsza Diablo o kilka klas,ale nie ulega watpliwosci ,ze w Diabelku tez sa NPC i tez mozna z nimi pogadac.

02.07.2003
21:45
[51]

zandarus [ Generaďż˝ ]

Mi wydaje się, że charakterystyczną cechą typowych cRPG jest fakt iż akcja posuwa się do przodu dzięki odpowiednim konwersacjom z NPC-ami (w zależności jak poprowadzimy linię dialogową tak potoczy się fabuła).

02.07.2003
21:45
smile
[52]

brzeszczot [ Generaďż˝ ]

Boginka - Bogini moja !
Wprawdzie od sprzedazy tak naprawde ma byc od sierpnia ale rzeczywiscie cena nie odstrasza, dzieki ........

02.07.2003
21:47
smile
[53]

Bogas [ Senator ]

Nie w każdej grze jest drużyna, nie w każdej grze jest gadka szmatka.A jednak są zaliczane do cRPG.
Mogę zrobic sesję RPG na której gracze spotkają jedną postać ktura powie tylko kogo trzeba zabić a przez resztę czasu będą zabijali przeciwników. Czy gramy w RPG czy gre planszową? :)

02.07.2003
21:48
[54]

kakoon [ Generaďż˝ ]

HoMM jest w pewnym sensie cRPGiem, inaczej niz BG ale wlasnie przez ten rozwoj postaci poniekad jest.

Zreszta tutaj wydaje mi sie ze mamy do czynienia z innym rodzajem gry, bo nie nie wystarczy tu powiedziec ze jest tu jescze troche z RTS'a - to raczej osobna galaz gier w jakis sposob strategicznych idaca od - nie wiem, Kings Bounty czy (jakos tak cos z Bansowaniem ) czegos, zahaczajaca o rpg.

02.07.2003
21:50
smile
[55]

Bogas [ Senator ]

Zandarus- w M&M akcja dzięki dialogom się nie posuwa do przodu. M&M nie jest cRPG jest grą FPP lub hack & slash :)

02.07.2003
21:51
smile
[56]

pasterka [ Paranoid Android ]

Zawisza --> sorry, ale jak ktos powie cRPG to nie wiem, czy ma na mysli cos w rodzaju BG, P:T, Morrowinda czy wreszcie Diablo. KAŻDY z tych RPGow jest zupelnie inny. to powiedz, co sadzisz o Icewind Dale? zaliczysz to bardziej do BG czy diablo??

02.07.2003
21:52
[57]

zandarus [ Generaďż˝ ]

W Warlords II, także, rozwój postaci jest jak w cRPG, jednak jest to RTS.

02.07.2003
21:52
[58]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Bogas --> W takim razie wolę planszówki... wypuść grę opartą na Twoim pomyśle i nazwij ją cRPG-em... :))

TeaduBeer --> Można...? A o kim mówisz ? :))

zandarus --> No to jaką z tą charakterystyczną cechą jest ? Musisz się zdecydować wreszcie... bo albo, jak już mówiłem, Herosi będą cRPG-em albo może Milionerzy ;))

02.07.2003
21:54
smile
[59]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Hmm...
Zawisza Czarny, Lewy Krawiec(łoś) [20:21, 20:22] ---> Ja wiem, że Diablo to cRPG. To Wy mi macie udowodnić, że jest inaczej :)

Możnaby powiedzieć, że Starcraft to nie strategia, a zręcznościówka. Czy nie ? :P

Diablo to cRPG bo: 7 klas postaci, są questy, są postacie niezależne, można stworzyć drużyne, jest fabuła, dużo różnego rodzaju przedmiotów, ciekawy rozwój postaci, mnóstwo przeciwników... czego chcieć jeszcze ? :)

Na razie jeszcze nikt nie wygrał piwa :D

02.07.2003
21:56
smile
[60]

Bogas [ Senator ]

Są NPC i dialogi jeżeli gramy przez neta :)

02.07.2003
21:57
[61]

kakoon [ Generaďż˝ ]

----> Bogas jesli mowisz o Might & Magic, to gralem w kilka czesci i to na 105 % jest rodzaj cRPG'a.

A co do dialogow to maja one tam wplyw na rozwoj fabuly :)

dobrze tam ktos nawinal to porownanie z filmami...

02.07.2003
22:01
smile
[62]

Bogas [ Senator ]

Kakoon- też grałem i wiem ze to jest cRPG ale wedłóg Zandarusa typową cechą cRPG jest jak dzięki dialogom akcja się posuwa do przodu. W M&M dzięki dialogom się nie posuwa ale dzięki zadaniom.i

02.07.2003
22:02
smile
[63]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

psterka --> Zdecydowanie do BG.... gdyby była nieco dłuższa, ludzie nie mówiliby, że to sieczka... mówiąc szczerze - dla mnie najważniejsze są ciekawe questy [nie tylko łupanka] oraz możliwość interakcji z towarzyszami... pomińmy to, że w IWD tworzy się paczkę od podstaw... zadania są o wiele ciekawsze... no i ten silnik... mmm... :))

Cainoor --> Prędzej Diablo nazwałbym zręcznościówką... :) I mówisz aż 7 klas ? Ach ta drużyna... patrz wyżej... o fabule już mówiłem... [filmy porno], przedmioty są, postaci są... i za dużo przeciwników...:))

Bogas --> A jeśli nie gramy ? :)

02.07.2003
22:04
smile
[64]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Ups..... pasterko... przepraszam za przekręconko ksywencji..... :))

02.07.2003
22:05
smile
[65]

Dagger [ Legend ]

Tak czytam co piszecie o tych strategiach i dochodze do wniosku ze jesli Diablo jest cRPG to Cannon Fodder jest RTSem :PPP

02.07.2003
22:05
[66]

Lady [ Sorceress Sephiria ]

Generalnie należałoby zdefiniować RPG. Zatem RPG jest to gra, która posiada swój własny świat, z charakterystycznymi dla niego niuansami jak: legendy, ludy, wierzenia, potwory, wiedza, czary oraz inne elementy które składają się na ten świat, czyli wszystko co zwykliśmy nazywać mianem "fantasy". W takim świecie gracze występują jako jedni z wielu którzy rzucają wyzwanie losowi, jaki gotują im bogowie będącymi jednymi z wielu wcieleń siły sprawczej tegoż świata, którego zwykło się nazywać Mistrzem Gry. W każdym takim świecie panują pewne zasady, które utrzymują taki pożądek jaki się ustalił. No i oczywiście do tego dochodzi standardowa gadka o questach, walkach, artefaktach, bossach i tym podobnych. Jeszcze jedną charakterystyczną cechą RPG jest to, że polem działań, czyli de facto miejscem, w którym dany świat istnieje jest niekończąca się ludzka wyobraźnia.

cRPG jest adaptacją RPG na komputery i różnica polega właśnie na tym że wyobraźnię zastępuje moc obliczeniowa maszyny + kod gry, w którym piszący program utrwalili ich stan wyobraźni w tym momencie, gdy pracowali nad grą. W grach tzw nieliniowych, jest jednak zostawione większe pole do działania, jako że ten sam problem był także przez wyobraźnię twórców rozwiązywany kilka razy i za każdym w inny sposób.

Teraz jak to wszystko ma się do Diablo: jest świat i pewna jego mitologia, jest wszystko to co ludzie chcą widzieć w tego typu grach(walki artefakty, bossowie itd), jest tez obecna fabuła, choć wszyscy zgodnie przyznają, że tak prosta i naiwna jak konstrukcja młotka. Własnie ze względu na to na pierwszy plan wychodzi motyw "wymorduj wszystko co się rusza, przeżyj, dojdź do final bossa i zarżnij, koniec" i nazywamy to "hack and slash", bo jakby gdzieś drobne szczególiki, które tworzą tzw. klimat gry nam uciekają lub ich po prostu nie ma. Stąd właśnie często hack and slash często nie bywa kojarzony z cRPG. ktoś tu wyżej pisał o interfejsie typowym dla RTS i TPP. Choćby w tak cRPGowych grach jak Final Fantasy walka de facto odbywa się turowo i z perspektywy 3 osoby(czyli zza pleców), a i w Baldur's Gate jest trochę tych elementów.

Suma sumarum: D2 mozna sklasyfikować jako hack and slash, zaś h & s jako jedną z odmian cRPG, taką trochę będącą na pograniczu gatunku, ale jednak do niego należącą.

02.07.2003
22:05
[67]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

Jedyne co łączy Diablo z cRPGiem takim jak Arcanum, Fallout 1i2 czy BG 1i2 to widok izometryczny i poziomy.

Widok o niczym nie świadczy a poziomy zdobywa się nawet w HoMM, Warcrafcie III czy nawet w Kozakach(dodatek).
A jeśli powiecie, że to są cRPG, to zmieniam forum :P

02.07.2003
22:09
smile
[68]

n2n [ Pielgrzym ]

teraz ja !

moje zdanie : Diablo 2 to cRPG

a czy Deus Ex, Icewind Dale i Baldurs Gate Dark Alliance to cRPGi czy nie ?

02.07.2003
22:10
smile
[69]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Zawisz Czarny [21:21] --->

"Rozwinięta fabuła, w miarę rozbudowany rozwój postaci, możliwość wyborów [takich to a takich], możliwość gadki-szmatki, nieco NPC-ów, gra drużynowa, kawał drogi do przebycia nim ją skończysz...można grać wielokrotnie i za każdym razem [prawie] czeka Cię jakaś niespodzianka... oraz co najważniejsze - nie powinna nam nudzić się... :)) [w szczególności mnie :)]... ale to i tak nie wszystkie cechy klasycznego cRPG-a... :)))"

1. Diablo ma fajną fabułe. Jak grałem po raz pierwszy to po prostu filmiki wgniatają w fotel. Naprawdę myślałem, że w 3 akcie będę walczył z Tal-Rashem ;) Oczywiście nie jest rozbudowana (fabuła), ale jest.
2. Diablo ma bardzo rozbudowany rozwój postaci.
3. Możliwośc wyborów... no tak, za dużych to nie ma. Możemy najwyżej wybrać, czy wykonamy quest nie popychający dalej fabuły, czy też nie :)
4. Możliwość gadki szmatki: w bardzo limitowanej edycji, ale jest :) Można zapytać się o Plotki ;D
5. Gra drużynowa rozwinięta jak w żadnym innym cRPG (oprócz tych nowych;)
6. W sumie kawał drogi. Pierwszy raz jak w to grałem to spędziłem dużo czasu nad skończeniem gry.
7. Można grać wielokrotnie i za każdym razem jest innaczej (oprócz fabuły;) brak niespodzianek (no, chyba żeby nazwać nią pojawienie się jakiegoś stwora z resami od wszystkiego;)
8. W Diablo grają tysiące osób i im się jeszcze nie nudzo...

inna sprawa, czy ta gra to cRPG, czy ludzie grają w nią jakby była cRPG :)

02.07.2003
22:11
smile
[70]

kiowas [ Legend ]

Cainoor ---> szykuj browca :)))

Questy - zarab i uciekaj (czyli brak)
Fabula - jak wyzej (czyli brak)
Druzyna - multi sie nie liczy (czyli brak)
NPC - nie zartuj (czyli brak)
Rozwoj postaci - kaszana (czyli brak)

Inne - przedmioty owszem ciekawe (jedyny plusik), nie masz wielkiego wplywu na tworzenie postaci (wielki minus).

Podsumowujac - hack&slash lub action crpg to i tak miano dane na wyrost.
Bez multi gra nie istanialby w swiadomosci graczy (a wiadomo ze najlepsze crpgi to te rozgrywane w singlu).

Wszystkie argumenty odparte, zacznij zbierac na piwko :)))))

02.07.2003
22:12
smile
[71]

pasterka [ Paranoid Android ]

Zawisza --> BUHAHA!!! wiedzialam!! specjalnie wyjechalam z ID, bo pamietalam, ze to lubisz: po prostu wedlug Ciebie, Diablo to nie jest cRPG, bo Ci sie nie podoba, a ID, ktore jest takim samym h&s jak Diabelek, juz jest RPG bo to lubisz, i jest "ciekawsze" .

02.07.2003
22:13
[72]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Lewy Krawiec(łoś) ---> Gra musi posiadać inne elementy gatunku. Taki HoMM posiada elementy cRPG, ale sam nie jest erpegiem. Tak samo Warcraft. Jak sami autorzy określili go jako Role-Play-Strategy. Oni sami chyba wiedzą co zrobili. a Kozacy ? ... :)

02.07.2003
22:15
smile
[73]

Regis [ ]

kiowas --> Dowody ktore przedstawiles :

"Questy - zarab i uciekaj (czyli brak)
Fabula - jak wyzej (czyli brak)
Druzyna - multi sie nie liczy (czyli brak)
NPC - nie zartuj (czyli brak)
Rozwoj postaci - kaszana (czyli brak)
"

wgniotly mnie w krzeslo :) Dawno nie widzialem tak dobrze uargumentowanej odpowiedzi :) Ale zgadzam sie w 100% ! Diablo to NIE RPG !!! :)

02.07.2003
22:16
smile
[74]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

kiowas ---> Nie poddam się bez walki :)

1. a odnalezienie księgi Liam Esena ? uratowaine żołnierzy ? a jednak są inne questy niż zabij, zapomnij :)
2. fabuła jest. prosta, że prosta, ale jest. I to nawet ze zwrotem akcji ! :)
3. Drużyna multi się nie liczy ? :) a czy w Morrowindzie, lub Gothicu 2 jest drużyna ?? :D
4. NPC ... są (więcej nie trzeba mówic;)
5. Rozwój postaci - tu się BARDZO mylisz. Jest tak skomplikowany i ciekawy, że jak ktoś nie próbował stworzyć idealnego gracza to nie ma pojęcia :)
6. Czy Neverwinter Nights to cRPG ? a czy jest rozgrywany na singlu ? a przyznasz, ze jest wyśmienity... :)

02.07.2003
22:17
smile
[75]

Regis [ ]

pasterka --> IWD (choc za nim nie przepadam) ma CHOCBY ta przewage nad Diablo, ze jest na zasadach prawdziwej gry RPG... :) Poza tym jeszcze prowadzi sie tam druzyne (zaznaczam ponownie - mowimy o singlu nie o multi) i mimo wszystko jest wiecej dialogow, a i fabula jest IMHO tez NIECO lepsza :) Dlatego uwazam, ze IWD tez jest na granicy bycia RPG, ale Diablo jet juz poza - to Zrecznosciowka ! :)

02.07.2003
22:18
smile
[76]

pasterka [ Paranoid Android ]

kiowas --> mnie jakos nie przekonales, ale moze Cainoora..:))

Questy - zarab i uciekaj (czyli brak) --> w wiekszosci cRPG questy sie do tego ograniczaja, czasami jest to: zarab , zabierz i uciekaj, co tez jest w D:))
Fabula - jak wyzej (czyli brak) --> szczatkowa, ale jest, przy czym ladnie opowiedziana i wprowadzona
Druzyna - multi sie nie liczy (czyli brak) --> Morrowind nie jest wedlug Ciebie rpg??
NPC - nie zartuj (czyli brak) , jednak sa, sa sklepy, naprawiasz sprzet, uprawiasz hazard, moze posluchac plotek
Rozwoj postaci - kaszana (czyli brak) --> kaszana czyli "mi sie nie podoba" no, po Tobie sie lepszego argumentu spodziewalam;))

02.07.2003
22:22
smile
[77]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

pasterka ---> Widzę, ze myslimi podobnie :)

Regis ---> Na jakiej podstawie powstał Gothic ? :) Istnieje fabularny RPG Diablo...

02.07.2003
22:22
smile
[78]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

regis --> Dokładnie... :))

Spójrzcie na to nieco ogólniej... jak coś jest, to niekoniecznie znaczy, że jest [vide: fabuła, NPC w Diablo].... :))

pasterka --> Tak, lubię IWD, a Diablo przeszedłem jednak, drugą część prawie dwa razy... :))

02.07.2003
22:23
smile
[79]

Regis [ ]

Cainoor -->

1. AZ dwa (bo piszesz ze niby sa, ale ciagle wymieniasz tylko te dwa :) ) !? LOL :) Sorry - szacunek :)
2. TYLKO JEDNYM ?! :) LOL po raz drugi :)
3. Multi sie nie liczy. A akurat Morrowind ma 100 000 innych cech RPG wiec druzyne mozna odpuscic :) W Gothica nie gralem, wiec milcze, ale jak na moj gust (patrzac na screeny i czytajac recki) Gothic to takie drugie Diablo :)
4. LOL :) A ilu ich jest ? Moze tym razem 3, bo liczby 1 i 2 juz sie pojawialy ;)
5. A czy wogole jest w diablo jakas umiejetnosc lub cecha, ktora nie odowiada za walke (i drozsze opychanie przedmiotow, za ktore mozna kupic kolejne mordercze zabawki :> )
6. Nawet mi o NWN nie mow :) Jedyne co go ratuje, to to ze jest oparty na d20 (i w konkretnym swiecie z prawdziwych RPG) :)

02.07.2003
22:23
smile
[80]

kiowas [ Legend ]

Cainoor ---> ok, walczymy dalej :)))

1. A co robisz po drodze do celu? Zarab, uciekaj :))
2. Zwrotu nie pamietam, nadal sie upieram przy swoim (taka fabule to nawet ja bym sklecil:)
3. Morek i Gothic maja cala reszte cech kwalifikujacych je do grona crpg (choc przyznaje ze taki Gohtic jak dla mnie mial za malo 'statystyk' do rozbudowania)
4. No wlasnie, sa i tyle (wyszlo na moje:)
5. Robiel tylko raz jakas badziewna luczniczke cy cus, ale nie przypominam sobie bym mogl wybierac rase, charakter, wyglad, historie i inne duperele :)
6. Nie, nie przyznam. Znudzilem sie cholerstwem co niemiara. Choc moze dlatego ze nie grywam w multi (co znowu popiera moje wczesniejsze argumenta:)

No i jak z tym browcem? :))))

02.07.2003
22:25
smile
[81]

Regis [ ]

Cainoor --> Ale Diablo RPG powstal PO grze komputerowej :) To znaczy ze powstal tylko po to, by ktos mogl zarobic na popularnosci gry :)

02.07.2003
22:28
smile
[82]

TeadyBeeR [ Legend ]

kiowas --> Ciekawa argumentacja : obaj tak samo uwazamy - wiec ja mam racje :)

02.07.2003
22:29
[83]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

Cainoor-->
1)odpowiedz mi na pytania?
Czy w Diablo(2):

-Jest doświadczenie za wykonane questy?
-Są alternatywne wyjścia wykonania questów?
-Czy jest możliwe przejście aktu bez zabijania bossa?
-Czy są DIALOGI?
-Czy są rozwinięte wątki poboczne?
-Czy są(oprócz broni, zbrój, talizmanów, ksiąg teleportacyjnych itp.) przedmioty niezwiązane z fabułą?

2) Lewy Krawiec(łoś) [ Konsul ] Gadu-Gadu: 3263483

Jedyne co łączy Diablo z cRPGiem takim jak Arcanum, Fallout 1i2 czy BG 1i2 to widok izometryczny i poziomy.


Cainoor [ Mów mi wuju ]

Lewy Krawiec(łoś) ---> Gra musi posiadać inne elementy gatunku.(...)

Podaj mi inne w Diablo

02.07.2003
22:30
smile
[84]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

kiowas --->
1. Możesz wykonać te quest nie zabijając ANI JEDNEGO stworka ;)
2. Co chcesz od fabuły ? W każdym RPGu jest ten zły co trzeba go zatłuc :)
3. no comment. Diablo ma cechy cRPG.
4. Mozna coś kupić, pohandlować, zagrać o coś ;), zapytać sie o plotki, wydarzenia, przeciwników, przedmioty ;)
5. W Gothicu też nie mogłeś wybierać tego... a to jednak cRPG :)
6. Zagrałbyś w multi to byś wiedział, że to przszłośc :) Teraz te nowe MMORPG to potęga ! :D

Browiec niestety jeszcze musi poczekać ... :)

Ja nie mówie, że Diablo to rozbudowany cRPG! Chodzi mi tylko o to, byście przynzali mu status cRPG, gdyż nim jest! :) Uproszczonym na maksa, zwykły hack'n'slash, ale jednak... :P

02.07.2003
22:31
smile
[85]

Bogas [ Senator ]

Regis- NWN jest oparty na D&D i jest grą bardzo dobrą.
W wrzytskich prawie cRPG wrzystko jest odpowiedzalne za walkę no i trochę za dialogi. W większosci gier chodzi o zanieś, zabij, pogadaj więć wiekszego wyboru nie ma. Drużyna w większosci przypadków jest dodawana aby mozna było lepiej walczyć.A NPC zeby dawali zadania, leczyli, kupywali i zeby zapełniali przestrzeń gry :)

02.07.2003
22:32
smile
[86]

Regis [ ]

Ja nie mówie, że Diablo to rozbudowany cRPG! Chodzi mi tylko o to, byście przynzali mu status cRPG, gdyż nim jest! :) Uproszczonym na maksa, zwykły hack'n'slash, ale jednak... :P

Cainoor --> Miekniesz ! :) Poczekamy to do rana, podyskutujemy jeszcze troche i zobaczysz - bedziesz TY NAS przekonywal, ze Diablo to nie RPG :)

02.07.2003
22:33
smile
[87]

pasterka [ Paranoid Android ]

inne questy nie z cyklu bij zabij: przynies mlotek, zbuduj staffa, otworz pieczecie aby sie Diabol pojawil...

AZ dwa (bo piszesz ze niby sa, ale ciagle wymieniasz tylko te dwa :) ) !? LOL :) Sorry - szacunek :)
2. TYLKO JEDNYM ?! :) LOL po raz drugi :)
3. Multi sie nie liczy. A akurat Morrowind ma 100 000 innych cech RPG wiec druzyne mozna odpuscic :) W Gothica nie gralem, wiec milcze, ale jak na moj gust (patrzac na screeny i czytajac recki) Gothic to takie drugie Diablo :)
4. LOL :) A ilu ich jest ? Moze tym razem 3, bo liczby 1 i 2 juz sie pojawialy ;)
5. A czy wogole jest w diablo jakas umiejetnosc lub cecha, ktora nie odowiada za walke (i drozsze opychanie przedmiotow, za ktore mozna kupic kolejne mordercze zabawki :> )
6. Nawet mi o NWN nie mow :) Jedyne co go ratuje, to to ze jest oparty na d20 (i w konkretnym swiecie z prawdziwych RPG) :)


wiec przyznajecie, ze NPC sa, questy sa, fabula jest, rozwoj postaci jes, a gdzie jest napisane, ze jak jest np. 23 NPC to to juz jest RPG??:)) ze questow powinno byc: 4 z cyklu bij zabij, 5.5 przyniez i pozamiataj i 1 uratuj ksiezniczke??:))
ze jak jest mniej niz 7 cech, to to juz TPP??:))

02.07.2003
22:33
smile
[88]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Lewy Krawiec(łoś) --->

1. Dostajesz puntky statystyk i umiejętności. W Morrowindzie chyba nie dostawało się expa za questy :)
2. Nie jest możliwe. Czy jest możliwe dostanie się do Kopalni Żelaznego Tronu bez walki z Tazokiem ? :)
3. Są dialogi. Banalne, że hey! ale są. Ty się pytasz o coś, słyszysz odpowiedz ;)
4. Nie ma rzowiniętych wątków pobocznych. Czy w Albion takie były ? z tego co pamiętam, to nie, a to jest cRPG.
5. Jasne, że są. Ucho gracza np. :P

02.07.2003
22:34
smile
[89]

Regis [ ]

Bogas --> Szczegolik - NWN jest oparty na d20, bo tak sie nazywa ta mechanika :) D&D to juz konkretna gra (system wrecz), a taki np. FR to juz konkretny swiat :) Tyle o terminologii - co do tego ze to dobra gra, to sie nie zgadzam :\ Moze w multi tak, ale w singlu sie baaaaaaaardzo zawiodlem :(

02.07.2003
22:36
smile
[90]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

pasterka ---> Czy to tekst ? :)

Gdzie jest zdefiniowane, że cRPG zaczyna się od: 10 NCP, z którymi można zamienić więcej niż 5 zdań itp itd...

Regis ---> Spoko, nie miękne. Ja tak uważałem od zawsze ;)

02.07.2003
22:37
smile
[91]

Regis [ ]

pasterka --> LOL :) Przeciez kazdy wie, ze RPG zaczyna sie od 37 NPC i 11 questow nie zwiazanych z walka :)

A tak na serio - jak do wyscigow samochodowych wstawisz mechanika z ktorym mozna rozmawiac (NPC), zadanie poboczne (wyeliminowac z jazdy pana XYZ - quest), opiszesz kierowce 2 wspolczynnikami (zrecznosc i odwaga na przyklad) to nie znaczy ze z wyscigu zrobi sie RPG :)

02.07.2003
22:37
smile
[92]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

pasterka --> Nie będę się powtarzał... przeczytaj mój poprzedni post... :))

02.07.2003
22:37
smile
[93]

pasterka [ Paranoid Android ]

Cainoor --> jaki tekst?? wszystko z glowy !! ;))

02.07.2003
22:38
smile
[94]

Bogas [ Senator ]

Regis- singiel to nie tylko kampania.
NWN jest oparte na D&D. D20 to system OGL czyli uproszczony, darmowy D&D na podstawie którego mogą inne firmy wydawać produkty :D

02.07.2003
22:39
smile
[95]

Dagger [ Legend ]

Mam dla was jeszcze "lepszego" cRPG - juz kiedys o nim pisałem- i pisał ktos z forumowiczów

Championship Manager 3 :)))))

1. Questy ? Prosze mozesz prawie dowolnie wybierać - prezes klubu wyznaczy ci cel :)
2. NPCe? - w której grze macie ich 40 tys - kazdy opisany unikalnymi cechami
3. Rozwój postaci - najlepszy jaki moze byc - twoje współczynniki sa ukryte - dowiadujesz sie o nich pośrednio z relacji z innymi - zupełnie jak w życiu :)))))
4.Drużyna ? buahahaa - do wyboru do koloru :)
5.Fabuła - cały czas sie pisze - ba życie toczy sie dalej - dzien za dniem


I kto mi udowodni że to nie jest cRPG - i w dodatku napewno nie hack and slash ;))))))

PS>System fabularny da sie napewno napisac na tej postawie

PS. CM 4 jest jeszcze bardziej rozbudowany ale jeszcze w niego nie grałem

02.07.2003
22:40
smile
[96]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

pasterka ---> sorry, coś mi się pomyliło ;)

Regis ---> Nie ma takiej gry cRPG, która by posiadała wszystkie cechy gatunku ! Jak mi taką podasz, będziesz wielki ! :)

Jedynym cRPG powinien być NWN bo tylko tam jest mistrz gry ! :)

02.07.2003
22:41
smile
[97]

Adamss [ -betting addiction- ]

Luuudzie! Jest na to łatwa odpowiedź! Wy się tak głowicie, a ja znałem odpowiedź od początq!

Diablo to nie jest cRPG, ponieważ ....[ZONK]... :P.

02.07.2003
22:42
smile
[98]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Dagger --->

Przeczytaj post Lady z 22:05 - wyjaśni Ci dlaczego CM to nie cRPG :)

Nie mówimy o CM :)

02.07.2003
22:42
smile
[99]

Regis [ ]

Bogas --> NIE ! :) NWN jest oparte na d20 - mowi sie przeciez ze gra jest oparta na mechanice jakiejstam ! :) D&D to dopiero system jako taki (suche zasady dopelnione klasami, rasami itd.) a potem jest swiat :) W ostatecznosci, jako ze jestem czlowiekiem kompromisu (ale nie w sprawach Diablo :> ) moge sie zgodzic ze NWN jest oparte na mechanice d20 i systemie D&D (system w znaczeniu realia - pseudo sredniowiecze) :)

02.07.2003
22:43
[100]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

Cainoor-->

1. Dostaje się expa za ZABIJANIE - GŁÓWNY CEL TEJ GRY!!!!!!!!! W Morrowindzie dostawałeś doświadczenie za questy ;P
2. Ekhe...O czym ty mówisz ?:
3. Gówno, nie dialogi! To nazywasz dialogiem?
-Handel
-Praca
-Coś tam jeszcze...

Ty nie kontrolujesz w ogóle rozmowy nie odzywasz się do postaci ani słowem
4.Sprzed ilu lat jest ta gra?
5. To jest podobno talizman...tak słyszałem. Poza tym nie mówie o multiplayu, bo w multiplay np. Arcanum(cRPG, jak zaprzeczysz - zastrzelę i sam sobie kupie piwo) przestaje być cRPGiem i staje się taką bezmyślną łupanką jak Diablo

02.07.2003
22:45
[101]

Regis [ ]

Cainoor --> Jak na moj gust (o ile pamietam te "cechy" ktore RPG miec powinien - nie chce mi sie czytac jeszcze raz wszystkich postow :) ) to Fallout2 pasuje do opisu jak ulal :) A jak nie, to jeszcze Planescape :)

02.07.2003
22:47
[102]

Regis [ ]

Dobra, ide spac, ale rano tu wroce i bede dalej walczyj, jak bedzie trzeba :)

02.07.2003
22:48
smile
[103]

Dagger [ Legend ]

==>Cainoor
Jakoś mi sie to nie widzi - po pierwszym akapicie potraktowanym literalnie odpadłby Fallout - w koncu to nie fantasy - klimat owszem ale chyba nie w tej defincji

Po drugie czy zabronione jest napisanie realistycznego cRPGa ? I czy to nie bedzie cRPG ? Np. Dress Master ;)))))))))))))

CM jest jeszcze lepszy bo tam komputer działa jak mistrz gry - kolejny dzien kolejne zadanie do wykonania - swiat sie cały czas rozwija.

02.07.2003
22:49
smile
[104]

Bogas [ Senator ]

Regis- nie ma czegoś takiego jak mechanika i system, jest system który ma mechanikę i świat. A d20 to uproszczone D&D. No bo na jakiej muechanice i systemie jest stworzony Warhamer, wampir itp.?

02.07.2003
22:49
smile
[105]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Regis ---> Hmm... czy w Fallout 2, Planescpae możesz wybrać rasę, charakter itp rzeczy ? :D

Lewy Krawiec(łoś) --->

1. ile jest cRPG, gdzie zabiajnie to nie jest głowny cel gry ?
2. Mówie o tym, że Diablo posiada pewne zbierzności z BG.
3. Dialog marny, przyznam. ale jest! Jednak jak już mówiłem brak jakieś cechy cRPG nie dyskredytuje jej od razu ;)
4. Albion jest chyba z 1996
5. Żaden talizman. Badziew do niczego nie przydatny ;)

02.07.2003
22:51
[106]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Cainoor --> Nie grałem w Fallouta, ale popatrz jaka różnorodoność ras występuje w P:T.... z którymi można porozmawiać przy piwie... :)

02.07.2003
22:51
[107]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Dagger --->

Lady nie chodziło konkretnie o fantasy jako o np średniowiecze + magia :)
Napisanie realistycznego RPG jest raczej zabronione :) Chociaż może kiedyś ktoś się skusi... ale po co grać jeśli niczym od życia się nie różni ? :)

Nie mówimy o CM :)

02.07.2003
22:53
smile
[108]

Bogas [ Senator ]

Regis- więć też d20 to system jako taki bo w nim są od rasu klasy, rasy itp.

02.07.2003
22:54
smile
[109]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Panowie, żeby nie było. Nie jestem jakiś lame, co się nie zna na RPG. Zacząłem swoją przygote chyba od Dungon Mastera :) dobry role play, co ? :P

Zawisza Czarny ---> Fallout jest boski ! Polecam nawet teraz :) P:T jest jeszcze bardziej boski ! (pochwlae się nawet, że wygrałem egzemplarz gry na stronie CD Proejktu jak trzeba było napisać opowiadanie - miałem już dwa;) To są prawdziwe cRPGi. Przy nich Diablo to marny wypierdek ;)

02.07.2003
22:56
smile
[110]

pasterka [ Paranoid Android ]

chyba kazda dyskusja powinna sie zaczynac od slow: wygraj piwo;)) ludzie sie wtedy staraja przekonac i podac argumenty a nie wyzywac:)) nie wiem, jak Wy ale ja sie bawie wysmienicie:))

jak ktos skonczy BG2 bez zabijania Irenicusa, a BG bez Sarevoka, to wtedy przyznam Wam racje;))

Cainoor --> cos mi sie widzi, ze sie jednak tym piwem podzielimy:))

02.07.2003
22:56
smile
[111]

Dagger [ Legend ]

==>Cainoor
IMO nie ma żadnych sztywnych zasad dotyczących świata - chyba własnie ma być jak najbardziej rzeczywisty (w czasie rozgrywki oczywiscie).

Ja nie widze zadnych przeszkód zeby stworzyc cRPG dziejącego sie "tu i teraz" Zreszta pewnie takie systemy juz powstały.

A CM jest tylko przykładem co mozna uznać za cRPG wg zasad wypowiedzianych powyżej w tym wątku - ma uswiadomić pojemnośc tej definicji :) i co za tym idzie jej niedoskonałość

02.07.2003
22:57
smile
[112]

Hebron [ _)V(_CaRboN ]

Czytając wszystkie posty dochodze do wniosku, ze prawie każda gra jest cRPG :))) Troche to smieszne i ta dyskusja nie ma zadnego sensu....od jakis 40-50 postów najnormalniej sie powtarzacie...Kazdy pisze to samo ale inaczej :)
Dyskusja na samym początku była skazana na to co sie teraz w wątku dzieje...totalny bałagan i masa powtarzających sie argumentów :]

02.07.2003
22:58
smile
[113]

Bogas [ Senator ]

Jest system który dzieje się w naszych prawdziwych czasach d20 modern a nudny to on nie jest.
Planescape jest światem fantasy.

02.07.2003
22:58
smile
[114]

pasterka [ Paranoid Android ]

Dagger --> takie cos to by byl sim, RPG z zalozenia jest nierealistyczny, bo przecietny czlowiek sie nie rozwija;))

02.07.2003
22:59
smile
[115]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Dagger ---> np Zew Cuthulhu lata '90. Jednak w RPGu chodzi o to, by występował element nierzeczywisty. Masz odgrywać wszystko tak jakbyś był sobą (tzn zachowywał się i mógł robić dokładnie wszystko), ale żyjąc w świecie nierealnym. cRPG to np The Sims ? :)

CM jest managerem piłkarskim, czy cRPGiem ? :) Nie może być tym i tym naraz. Trzeba jakoś to zaszufladkować :P

02.07.2003
22:59
smile
[116]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Właśnie dzięki braku rasy P:T jest tak doskonałą grą... a charakter jest taki, jaki masz Ty... Cainoorze :)))
Na Fallouta na pewno się skuszę..... :))

02.07.2003
22:59
[117]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

Cainoor-->Odpowiem ci przede wszystkim na pierwszy punkt, bo ująłeś go tak, że teraz jest najważniejszy

1.WSZYSTKIE!!!!!!!!! cRPG jak sama nazwa wskazuje to gra fabularna!!!!!!!! Tu nie chodzi o zabijanie, a śledzenie fabuły, biegu wydarzeń, zwrotów akcji, dialogów(ad.3), posunięć twoich i posunięć innych bohaterów, śledzenie wątków pobocznych(ad.4). W Diablo zabijasz, zabijasz, zabijasz, zabijasz, zabijasz, zabijasz, zabijasz - nic cie nie obchodzi fabuła, postacie, monologi(to NIE SĄ DIALOGI-i znów ad.3) i jedynym celem jest co? Wypieprzenie wszystkich dookoła!
2.W wątku Vegety mówiłem chyba coś o różnorodności
5. Multiplay jak mówiłem się nie liczy(Arcanum staje się siekaniną)

02.07.2003
23:02
smile
[118]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Dagger ---> Poza tym, pokaż mi w CM róźnorodność ras :D hie, hie :) i pokaż mi cRPGa, gdzie istnieje tylko i wylącznie jedna rasa...

02.07.2003
23:03
smile
[119]

Dagger [ Legend ]

==>pasterka
Ale chociazby sie starzeje, tyje, chudnie etc. :)))))

==>Cainoor
Przeciez wszyscy wiedzą że menadzer pilkarski to odmiana cRPG :))))

W Sims nie grałem wiec nie wiem.

02.07.2003
23:05
smile
[120]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

1. cRPG jak nazwa wskazuje to COMPUTER Role Playing Game :) Pokaż mi gdzie w np. IWD nie chodzi o zabijanie. Pokaż mi jednego cRPG w którym możesz nie zabić nikogo ! a przecież w normalny RPG takie przygody to norma :)

2. Czemu nie multi ?? W końcu to z żywymi graczami gramy w RPG i powinniśmy dażyc do tego... np taka Ultima.

02.07.2003
23:06
[121]

Dagger [ Legend ]

==>Cainoor
Sam wymieniłes chyba wyżej - Fallout nie ma wyboru rasy.Nie sądze też że wszystkie systemy RPG mają ten wybór - jak jest np. z Cyperpunkiem ?

Nie jestem rasistą ale w CM sa piłkarze z całego świata - narodowość też sobie wybierasz :)

02.07.2003
23:06
smile
[122]

Bogas [ Senator ]

KLewy krawiec- W M&M mogę nie czytać monologów. Jedynym moim czelem będzie wypieprzenie wrzytskich do okoła i wykonanie zadań które polegają na zabijaniu i braniu przedmiotów. Na nic więcej. Tak samo z BG, IDW, Morrowind, Gothic itp. Ja mogę nawet zagrać w prawdziwe RPG w którym nie będzie chodziło o fabułę leć o rozwalanie kolejnych wrogów.

02.07.2003
23:06
smile
[123]

Lady [ Sorceress Sephiria ]

O przepraszam w Diablo 2 można zrobić dialogi. Nihlathak mówi "zabije cię" a my klawiszem 6 z klawiatury numerycznej możemy mu odpowiedzieć "czas umrzeć albo giń" - do wyboru do koloru :P:P:P

02.07.2003
23:06
[124]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

[23:05] było do: Lew Krawiec(łoś).

02.07.2003
23:08
smile
[125]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Dagger ---> Chociaż jak nie można wybrać to niech wystąpi w grze inne rasa (jak npl. Ghul;) a w CM tylko ludzie.. ble ;P (rasisto!;)

02.07.2003
23:11
smile
[126]

pasterka [ Paranoid Android ]

dobra, narazie oglaszam peace z mojej strony i ide grac w innego cRPG Grandie 2 -- polecam!!;)))

02.07.2003
23:12
smile
[127]

Dagger [ Legend ]

==>Cainoor
Jak chcesz przykład bez ras i w dodatku historycznego cRPG to polecam Darklands - XVw w szeroko rozumianych Niemczech - czytaj az po Malbork i Torun :)

02.07.2003
23:12
[128]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

1. Coś kulejesz... think about it. To, że nie można przejść żadnego cRPG bez zabijania ani jednego stwora, to nie znaczy, że nie chodzi w nim (tylko) o zabijanie!! Przecież sporo cRPGów można prejść nie zabijając głównego bossa!
2. Czy w Diablo (battlenet) gracze dążą do tego...? Ciągle chodzą na krowy, lub zabijają się wzajemnie. W sumie to ich rozumiem - diablo nie daje im w ogóle większych możliwości

02.07.2003
23:13
smile
[129]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Heh.... jacy mili ludzie na tym forum są... :)))))

02.07.2003
23:15
[130]

kiowas [ Legend ]

Cainoor ---> wlasnie pykam sobie w IWD2 w trybie Heart of Fury i stary, to naprawde nijak sie ma do Diablo !! Niby to samo - idziesz i rozwalasz co sie rusza, ale w tej grze trzeba od cholery kombinowac i wymyslac startegie potyczki bo nie da sie jak w Diablo szturmowac na hura wrogich zastepow - to pewna smierc. Tym sie wlasnie obie gry roznia - tu jest druzyna obmyslajaca strategie pzred wiekszoscia walk, a tam samotny morderca wycinajacy wszystko bez przerwy na kawe.

A z innej beczki - jesli chcecie tak na sile podciagnac Diablo pod crpg to mozna to rownie dobrze zrobic z kazdym tpp (chocby takim Hereticiem 2) gdyby tylko dodac do niego szczatkowa mozliwosc rozwoju postaci.

Umowmy sie moze ze skoro Diablo nie jest crpg, choc jesli chodzi o dopasowanie owej gry do jakiegokolwiek gatunku to najblizej mu niewatpliwie wlasnie do tego (bo przeciez nie damy mu miana strzelanki czy zrecznosciowki - choc i takie wymysly juz widzialem).

02.07.2003
23:15
smile
[131]

pasterka [ Paranoid Android ]

Lewy --> przyklady, przyklady!!;))

Zawisza --> jak chca (wygrac piwo), to umieja:))

02.07.2003
23:16
smile
[132]

Lady [ Sorceress Sephiria ]

A tak na marginesie własnie doznałam olśnienia - Diablo to gra logiczna :P:P:P:P

02.07.2003
23:16
smile
[133]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Dagger ---> Przyznam, nie znam takiej gry jak Darklands :) Czy była obecna w nim magia ? ;)

Lewy Krawiec(łoś) --->

Czy możesz przejść:
BG1 nie zabijając Sarevoka ?
BG2 nie zabijając Irenicusa ?
Gothica 2 - Smoka Ożywieńca ?
Morrowinda - tego typa na końcu ? ;)
... blah! :)

Diablo w multi to na pewno nie classic cRPG :) Jednak jeśli gra się coopa....

02.07.2003
23:18
[134]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

pasterka-->Arcanum - zły przykład?><?(bossa można nawet na dwa sposoby pacyfistycznie unicestwić)

02.07.2003
23:19
smile
[135]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

kiowas ---> Diablo trzeba jakoś sklasyfikować. Dla mnie jest cRPGiem.

ps. nie każdego TTP podciągniesz pod cRPG. Tomb Raidera ? ;)

02.07.2003
23:20
smile
[136]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Ale... w P:T trzeba było rozbijać tego pana na końcu...? Bo mnie się wydaje, że było jeszcze kilka innych rozwiązań... :)))

02.07.2003
23:21
smile
[137]

Dagger [ Legend ]

==>Cainoor
Alchemia i modlitwy - jedna z najlepszych gier cRPG w jakie grałem - rzadko która gra ma tak świetny system tworzenia postaci.

Do sciagniecia ponizej - wymaga pamieci EMS :( U mnie na win 98 SE chodzi.

02.07.2003
23:21
smile
[138]

Lady [ Sorceress Sephiria ]

Cainoor no jak nie :) - quest jest następujący: lara fika koziołki strzela z pistoletów i przechodzi kolejne poziomy(lokacje) i zdobywa quest items. Oczywiście po drodze mnóstwo wrógów i co jakiś zcas level boss. jak dla mnie znakomity cRPG :)

02.07.2003
23:22
smile
[139]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

OGŁASZAM OFICJALNE ZAKOŃCZENIE KONKURSU!

Piwa nikt nie wygrał...

...jednak "żyri" po naradzie zdecydowało się przyznać browarek pasterce i Lewemu Krawcowi(łosiowi) udział w dyskusji. Po nagrodę prosze zgłosić się do mnie na zjeździe ;)

Innych bardzo przepraszam, ale wiecie sami... ograniczone fundusze ! :)

02.07.2003
23:22
smile
[140]

pasterka [ Paranoid Android ]

Lewy --> mowiles o WIELU RPGach...;))

kiowas --> Heretic 2 mozna by bylo podciagnac, ale jak slusznie zauwazyles, gdyby dodac rozwoj postaci :)) ale tego rozwoju tam nie ma...

02.07.2003
23:26
smile
[141]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Lady ---> Ty to masz pomysły ! :)

Oki, dziękuje bardzo za dyskusje - jedna z niewielu ostatnio, która przebiegała chyba bez stresowo :)

Może jeszcze coś rano ktoś doda, ale ja jutro bije nad morze, na słoneczne plaże Bałtyku i Zatoki Puckiej ;P

02.07.2003
23:33
smile
[142]

Bajt [ ]

Diablo to jest cRPG!(ciąć Rabować Palić Gwałcić) :) No, moze nie spelnia jednego punktu, ale mozna to wybaczyc :)

02.07.2003
23:42
[143]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

Cainoor--> Teraz z innej strony:
Powiedziałeś, że w wielu cRPG chodzi tylko o zabijanie(aha, tak, jasne ;]) - czyli w Diablo też
Powiedziałeś, że nie zdobywa się doświadczenia za questy
Powiedziałeś, że są strasznie marne dialogi(wg. mnie w ogóle ich nie ma)
Powiedziałeś, że Diablo to cRPG, bo ma 7 klas postaci(gdzie rasy? Mniejsza z tym) - ale w ogóle nie można ich zmieniać, zdobywać cudzych umiejętności itp.
Powiedziałeś, że nie ma charakterów dobrych i złych - bo po co?
Przyznałeś, że nie ma alternatywnych rozwiącań
Dobrze wiesz(nie przyznajesz się, bo za bardzo sobie cenisz piwo;), że questy są strasznie monotonne



A teraz wyobraź sobie taką sytuację:

Jest rok 2000; na rynek wchodzi gra Pablo (na cześć mojego imienia), firmy Wizzard. Gra wygląda tak:

Jest 7 postaci, które nie można zmieniać, wprowadzać umiejętności ogólnych - są zamknięte same w sobie i nijak je otworzyć. Nie mają twarzy(aluzja do grafiki). Questy nic nie dają, tylko przedmioty, które są ci i tak niepotrzebne, gdyż masz lepsze. Zdobywasz poziomy jedynie zabijając, siekąc, młucąc wszystko do okoła. I tak jest Ci narzucone jak punkty i umiejętności rozłożysz. Praktycznie, mogłoby być automatyczne rozmieszczanie punktów. Dialogów nie ma postacie są jak niemowy - znają 9 głupich zwrotów - i tak niepotrzebnych. Postacie nie mają charakteru - są zawsze i wszędzie cukierkowo dobre(nawet nekromanta). Na wykonanie ,,zadań" jest zawsze jedno i TYLKO JEDNO rozwiązanie. ,,Zadania" są zawsze takie same - zabij i wróć po nagrodę. Zdarzył się jeden wyjątek na całe dwie części. Potwory są monotonne - zwykle różnią się kolorami. I nic i tylko zabijasz, zabijasz i zabijasz - do niczego innego ta ga się nie sprowadza.

A teraz powiedz szczerze i najszczerzej(!) - czy to jest cRPG? Jeśli powiesz tak, to równie dobrze mogłoby tej dyskusji nie być!

02.07.2003
23:46
[144]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Lewy Krawiec(łoś) ---> Gra Pablo by Wizaard to raczej nie jest cRPG :)

02.07.2003
23:46
[145]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

Bajt--> Tego najważnie jszego - tego na ,,g"

02.07.2003
23:51
smile
[146]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

Cainoor-->Wizzard - przepisz to sto razy!:D
Aha, czyli diablo również!!!!! Cały tekst układałem wg. TWOICH wypowiedzi(wypływających z oczywistych faktów). Mam piwcio?

02.07.2003
23:54
smile
[147]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Lewy Krawiec(łoś) ---> Masz piwcio :)

Jednak Pablo, to nie Diablo.

np: Questy nic nie dają, tylko przedmioty
questy dają punkty do statystyk i do umiejętności.

Jest jedna różnica, znalazłbym więcej, ale po co ? :)

02.07.2003
23:58
[148]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

Cainoor--> Możesz sobie odpuścić i piwcio i szukanie różnic. Mimo tego, iż przegrałem, rad jestem z naszej konwersacji, która była nawet na poziomie;). Co tu mówić - CONGRATULAION! :))))))

03.07.2003
00:32
[149]

SULIK [ olewam zasady ]

A ja wam powiem jedno - czym na pewno diablo nie jest - Diablo nie jeste FPP :]
piwo moje :P

03.07.2003
00:35
smile
[150]

Dagger [ Legend ]

==>Cainoor
W każdym razie gratulacje - nigdy bym sie nie spodziewał ze powstanie na tym forum watek na temat nie przeradzajacy sie w pyskówke :)

A podobno alkohol wzmaga agresje ;))))))))))

Miłych wakacji życze

==>SULIK
Ale o tym czy jest menadzerem piłkarskim mozna podyskutowac ;))))))))))

03.07.2003
00:37
[151]

SULIK [ olewam zasady ]

Dagger - z pinktu widzenia morawy to moze byc menadzerem :)

03.07.2003
00:38
[152]

SULIK [ olewam zasady ]

ja piernicze - blad na bledzie :/ - chyba ide spac :)

03.07.2003
00:39
smile
[153]

Bodziu [ Lord Ironfist ]

Cainoor --> Ja ci stawiam skrzynke piwa !!!!!! Gdyz dawno sie tak nie usmialem po pachy ! ROTFL !!!!
Normalnie z kiowasem jestescie THE BEST !!!!! A wymiana zdan jest PERFEKT !!!!! Caly czas sie smieje !!!
LOL !!!!

kiowas --> A iwsz co to jest czarka DR albo Classic, czy tez Barb singer, lub tez trapasinka, martialinka, czy tez Lagomancer ????? Tak tez nie moow mi ze nie mozna kreaowac postaci ;DDDD Ale oczywiscie pozdrawiam i zycze dalej milej dyskusji z Cainoorem :))) heeeeeeee !!! Normalnie jak to czytam to lzy ze smiechu mi leca ....

03.07.2003
00:40
smile
[154]

Bodziu [ Lord Ironfist ]

kiowas --> iwsz==wiesz ! cos juz mi sie pierniczy ;D

03.07.2003
00:51
smile
[155]

Mysza [ ]


Diablo jest takim cRPG-iem jak Polski Fiat 126p samochodem... to drugie też niby odpowiada definicji, bo 4 koła ma, silnik też i jakoś po drodze się toczy... wnioski wyciągnijcie sami... :)))

03.07.2003
01:09
[156]

Gandalf-szary [ Generaďż˝ ]

"Niby to samo - idziesz i rozwalasz co sie rusza, ale w tej grze trzeba od cholery kombinowac i wymyslac startegie potyczki bo nie da sie jak w Diablo szturmowac na hura wrogich zastepow - to pewna smierc"

To polecam tak czarodziejka w stado krow ;) Uhh Ahh You are dead.A moze tvt ? Zagrajcie tak na hura podejrzewam ze byscie przegrali nawet 3 na 1.

"Rozwoj postaci - kaszana (czyli brak)"
amazonka: buri, java hubryda
sorc:nova, dr,fire-cold,light-cold,fire-light,meele
itd.

Brak myslenia?Czysta siekanka? A to dziwne bo zanim zbudowalem swoja pierwsza amke pvp to mialem wsyzstko dokladnie zaplanowane i obliczone,wszystkie prigi ias fhr frl, zeby czegos nie spieprzyc.Podobnie jest z postaciami pvm.

I jezeli nadal uwazacie ze nie trzeba w d2 myslec a mozna leciec na hura to polecam ten watek i wypowiedzi szczegolnie C4hira I Tiggera.
odpowiedni dobor sprzetu i umienietnosci.

03.07.2003
01:32
[157]

Mysza [ ]

A tak na poważnie... mnie osobiście coś co mam nazwać cRPGiem powinno wciągać i zachwycać fabułą i interakcją ze światem przede wszystkim, a nie statystykami... a Diablo to jakaś pseudo fabułka stanowiąca tandetną dekorację dla statystyk i ich ciągłego podbijania podczas niekończącego się parcia naprzód po trupach w Jedynie Słusznym Kierunku... czyli interakcję z otoczeniem juz przerobiliśmy... o przepraszam... nie do końca... czasem można jakiś przedmiot podnieść, czy też drzwi otworzyć... a taką dawkę erpegowych cech to można nawet w "Chaos Gate" znaleźć... a nikt tego cRPGiem nie nazywał...

Gandalf-szary --> Jakoś mnie ta Twoja argumentacja nie przekonuje... w kwestii uznania Diablo za cRPGa oczywiście... bo, że myślenia wymaga jakiegoś to się zgadzam... ale co ma piernik do wiatraka? W Colinie McRae też trzeba mysleć nad ustawieniami samochodu, czy nawet jego wyborem...

03.07.2003
08:44
smile
[158]

Bodziu [ Lord Ironfist ]

Mysza --> He he !!! Widac ze nie grale(a)s gdyz piszesz nie majac nawet kszty pojecia na ten temat, tak tez prosze Cie nie pisz o rzeczach o ktorych nie wiesz :P
BTW. co ma piernik do wiatraka piernik=wiatrak (policz litery - tak tez ma cos wspolnego ;DDD)
BTW2. Colin to przeciez cRPG !!! Statystyki samochodu, rzezba terenu itp no co ??

03.07.2003
08:46
smile
[159]

Bodziu [ Lord Ironfist ]

Mysza --> i jeszcze jedno, jezeli uwazasz ze to typowa zrecznosciowka to zapraszam na CBN na jakis duelik, gwarantuje Ci ze dostaniesz 10:0, bo przeciez to tylko bezmyslna mlocka ;DDD

03.07.2003
08:55
smile
[160]

Bodziu [ Lord Ironfist ]

Mysza --> No cholera co mnie dzis natchnelo, mowisz ze myslenia nie wymaga, a ja ci podam kolejny przyklad Morrowind !@!! od 40lvl to tam o mysleniu zapomnij, jeden gora dwa ciosy i kazdy lezy, jakie tu masz myslenie ???? m. in. dlatego ta gra po osiagnieciu powyzej 40lvl staje sie strasznie nudna i monotonna, dobrze ze ma watek fabularny dobry ;PP
ps. poza tym nie zauwazylas ze jest to dyskusja z przymrozeniem oka, hi hi tak tez jak powiesz mi podobnie jak inni ze jest to symulator smiglowca to predzej uwierze ;DDD

03.07.2003
09:55
smile
[161]

pasterka [ Paranoid Android ]

Mysza --> ale stary polski maluszek to tez samochod, biedny, bo biedny, ale na rower mi to nie wyglada ;))

Bodziu --> z tego, co piszesz wynika, ze Diablo to strategia, nie pisz wiecej, bo nam cala argumentacje psujesz ;))

03.07.2003
09:59
[162]

Lewy Krawiec(łoś) [ I can change ]

pasterka--> maluch ma wydajnoć podobną do roweru;]

03.07.2003
09:59
[163]

Swidrygajłow [ ]

coż, widać, że nie padł jeszcze najważniejszy argument:

Diablo nie jest RPG bo nie jest!!!!!!!!

03.07.2003
10:16
[164]

nagumo [ Pretorianin ]

Taaak, Diablo to jest gra typu Diablo i nad czym tu deliberowac?

03.07.2003
10:18
smile
[165]

ehhh [ Angel of Death ]

coż, widać, że nie padł jeszcze najważniejszy kontargument:

Diablo jest RPG bo jest!!!!!!!!

03.07.2003
10:21
smile
[166]

Baltazar [ Howl from Beyond ]

Miłośnicy Diablo muszą czuć się bardzo niedowartościowani, jak ktos twierdzi, że to zwykła zręcznościówka, skoro tak im zależy, aby ta gra należała do gatunku cRPG. I dążą do tego aby im udowodnic, że tak nie jest.

03.07.2003
10:35
smile
[167]

Regis [ ]

Leeeeee... Cainoor skonczyl dyspute nie pytajac nas o zdanie ! Ja chce sie bic dalej ! W koncu musze dowiesc, ze Diablo to nie cRPG :)

03.07.2003
10:38
smile
[168]

Hacker X [ Pretorianin ]

A napiszcie list do firmy Blizzard (oni wam prędzej powiedzą) !!!

03.07.2003
11:08
smile
[169]

Bodziu [ Lord Ironfist ]

pasterka --> OOO !! Sorki, ale wiesz w kazdym cRPGu jest troche strategii ;-))

Baltazar --> Cos Ty choc jestem milosnikiem, to mi nie zalezy na tym czy ja zakwalifikujesz do H&S czy do strategii czy do cRPG :))) Tak naprawde jest to Action RPG, co zreszta wiele firm potwierdza, ale patrzac ze swojej strony to zawsze mozna ja doczepic do roznego gatunku :)) Ja Ci z Morrowinda moge zrobic RTS lub tester Cliffracerow ;DDD

03.07.2003
11:52
[170]

QbaX [ Baron Vladimir Harkonnen ]

heheh dla mnie to proste.

Diablo nie jest crpg, dlaczego ano w zaden sposob nie kontrolojuesz przebiegu fabuly :) (chyba kazdy wie co oznacza role playing game..)

jesli chodzi o piwo to dziekuje.

03.07.2003
12:16
[171]

Regis [ ]

Hacker X --> Bez sensu :) Myslisz ze co oni Ci powiedza? Ze Diablo to zrecznosciowka ? Oni dobrze wiedza, ze tak jest, ale nie przyznaja sie, bo wiadomo przeciez ze RPG to gatunek "ambitniejszy" a kazdy chce takie wlasnie gry pisac - nie zwykle zrecznosciowki :)

03.07.2003
12:21
smile
[172]

legrooch [ Legend ]

Cainoor, spotkamy się w sobotę na piwku, to ci wytłumaczę różnicę :P
A za piwka zapłacisz...NIebój się :)))))

04.07.2003
11:08
smile
[173]

Marshall05 [ Junior ]

Diablo to nie cRPG bo:
1) - Nie mozna prowadzic dialogow tylko monologi
2) - Moze i jest pare klas do wyboru to nie mamy wiekszego wplywu na nasza postac nie mozna
wybrac rasy, wygladu, charakteru.
3) - Gra jest LINIOWA tylko idziesz do przodu i zabijasz wrogow
A teraz obale kilka argumentow tych ktorzy mowia ze Diablo to cRPG
1) - Statystyki - no niby jest pare... ale mowiac ze to statystyki tworza cRPG
to mozna by bylo smialo stwierdzic ze Fallout Tactics to cRPG
2) - Rozwoj poprzez zdobywanie doswiadczenia - jedyny sposob na zdobycie tego doswiadczenia
jest zabijanie wrogow wiec to raczej powinno nazywac sie "Wprawa w koszeniu wrogow"
to powinno narazie wystarczyc napisze cos jescze jak tylko cos mi do glowy przyjedzie

04.07.2003
11:14
[174]

.Jacek 99. [ Senator ]

Diablo to nie cRPG bo:
Nie przepadasz za te gra wiec nie uwazasz ze zasluguje na miano cRPG, ktore posiadaja takie cuda jak Torment BG Fallout.

Diablo to cRPG bo:
Jestes fanem tej gry, uwielbiasz ja i bronisz jak przed wszelkim zlem, jakim jest nazwanie jej zrecznosciowka miast cRPGiem.

04.07.2003
23:41
[175]

Mastyl [ Legend ]

Widze ze dyskusja szła opornie, i nikt nie doszedł do zadnych wniosków. Moze wiec troche ułozyć sprawy:

I.

Należałoby sie zastanowic, jakie są przesłanki nazwania danej gry cRPG. I tu sa na pewno dwie konieczne, oraz więcej fakultatywnych. Te dwie to:

1. Rozwój postaci. Prosze nie pisac, ze rozwoj postaci jest takze w np. GTA: Vice City. Pewnie, że jakis tam jest. Ale rozwoj postaci jest koniecznym elementem kazdej cRPG. Nie przypominam sobie zadnej gry cRPG, w ktorej bohater(owie) byl przez cala gre niezmienny jesli chodzi o szeroko pojete statystyki.

2. Fabuła - czyli inaczej historia, opowiesc. Moze byc banalnie prosta (zejscie do lochu i wybicie zła) , liniowa do bólu, ale jakaś MUSI BYĆ! Jesli by nie uwzglednic tego elementu, za cRPG moznaby uznac np. sławnego Progress questa, który zadnej historii nie opowiadal, ergo moim zdaniem cRPG nie byl.

Nie są to pewnie dla wielu z Was przesłanki wyłaczne bycia cRPG. Dla mnie są. To znaczy, ze zadnej gry nie uznam za cRPG, jesli oba te elementy nie zostaną spełnione kumulatywnie. Oczywiscie sa takze inne, dodatkowe wyznaczniki cRPG, mile widziane, aczkolwiek niekonieczne - np. obecnosc NPC, dialogi, swiat pelen mitow i legend itd.

II.

A teraz jeszcze kwestia gier takich jak np. wspomniane Heroes of might & magic - jest historia, jest tez fabula. Ale sa tez dodatkowe przeslanki kwalifikujace te gre do strategii, a nie cRPG. Są to strategiczne zarządzanie calym obszarem oraz szereg innych. Gdyby ich nie bylo - Heroes byloby po prostu cRPGiem.

No to sobie poszufladkowałem.

Acha - Diablo II spelnia te dwa warunki, wiec jest cRPG. I piwo zostaje przy mnie.

P. S.

W cRPG nie musi byc walki - przylad - Harvest Moon.
Ktos - nie pamietam kto - napisal, ze w cRPG fabula musi sie rozwijac dzieki dialogom z NPC. Z calym szacunkiem dla tego kogos, ale to ma kazda przygodowka.
I nikt nigdy nie powiedzial, ze cRPG musi byc turowe i druzynowe.

04.07.2003
23:48
[176]

.Jacek 99. [ Senator ]

Mastyl - ale piwo bylo za udowodnienie ze to nie cRPG :) A ty udowodniles ze to jest crpg(aczkolwiek jak dla mnie to wcale tego nie udowodniles).

04.07.2003
23:51
[177]

Mastyl [ Legend ]

.Jacek99 - Ale ja pisalem ze dorzucam wlasne jak ktos mnie przekona ze nie jest :)

05.07.2003
00:11
[178]

Dagger [ Legend ]

==>Mastyl
Jak dla mnie wcale nie musi tam byc rozwoju postaci :)

Wystarczy ze mozna stworzyć postać o danych parametrach od ktorych zalezy rozgrywka.
W skrajnym przypadku mozna stworzyć cRPG dziejące sie w czasie nie pozwalajacym na rozwoj postaci - 1 dzien , tydzien moze miesiac :)

05.07.2003
00:41
smile
[179]

Bogas [ Senator ]

Dagger- ale wtedy to nie ędzie cRPG. cRPG mają jak najbardziej przypominać RPG. A Heroes nie przypomina go zbytnio tak samo CM3 i Sims :) A Diablo tak.

05.07.2003
01:02
[180]

hugo [ v4 ]

Diablo ani nie jest cRPG, ani nim jest. To dość świeży gatunek czerpiący leciutko z getunku cRPG, jest to gatunek Hack & Slash, Blade of Darkness też doń nlależy, Dungeon Siege też. Głównie gry z tego gatunku sprowadzają się to tego co już tu szanowny prof. Kleks przedsatwił. Mają raczej banalną fabułę, proste zadania, wymagające tylko i wyłącznie parcie wprzód, gdzie nie trzeba się martwić "czy tu oby nie trzeba było skręcić..." Dla mnie prawdziwy cRPG musi być WIELKI, pod względem fabuły, otaczającego świata oraz ilości zadań, których rozwiązanie jest możliwie NIELINOWIE.
Osobiście także uważam iż diablo etc. nie zasługuje na miano cRPG, ale rozumiem racje obu stron. Kto che niech myśli że to cRPG, kto nie che - to nie. Ale porównując sławne M&M 6, czy świeższego Morrowinda do Diablo i spółki, to z diablo taki cRPG jak z koziej dupy trąba, czy kontener z kangura.



Bodziu ==> piernik do wiatraka ma mąke...
A to już jest typowe dla cRPG, że im wyższy level tym łatwiej rozwalać wrogów. A w Morrowind nie sieka się każdego który się pod rękę nawinie. Tam trzeba MYŚLEĆ, czy lepiej ukraść questowy przedmiot, może kupić, możę rozwalić właściciela itp. ścieżek rozwiązania questu i rozwoju postaci jest wiele, nie jak w diablo - jedna - rozwalić.

Baltazar ==> dokładnie. to jak mówienie że mają za 'małego'


05.07.2003
01:03
[181]

Dagger [ Legend ]

==>Bogas
Czy tylko rozwój postaci statuuje RPG ? Jak dla mnie to bezsensu - szczególnie w kontekscie gier w których mozna stworzyć superherosa.

A o CM3 juz pisałem wyżej :)

05.07.2003
01:20
[182]

hugo [ v4 ]

a tak BTW to mam wrażenie że ten wątek to jedna wielka prowokacja......
i że tłumaczenie cainoorowi ,żę diablo to nie cRPG jest jak tłumaczenie dziecku że 1 banknot 10złotowy to więcej niż 30 monet jednogroszowych... i tak nie zrozumie :P

05.07.2003
01:28
smile
[183]

Bogas [ Senator ]

Nie tylko ale bez tego można grę nazwać przygodówkę, planszuwkę, mordobicie, FPP, TPP.
Pokaz mi gręw której postać się nie rozwija a jest cRPG a tym bardziej RPG.

05.07.2003
10:38
smile
[184]

pasterka [ Paranoid Android ]

ten watek to nie miala byc prowokacja (co to w ogole znaczy!!??) , tylko mila i sympatyczna dyskusja na poziomie, co do pewnego momentu sie udawalo, az wkroczylo pare czlonkow bojowki z Jednego i Slusznego Wizerunku cRPG i zaczelo sie o kompleksach, dzieckach, ktorym nikt nic nie wytlumaczy, itp. :/

05.07.2003
11:54
smile
[185]

hugo [ v4 ]

:D



a ja sie upieram że to jednak prowokacja. przecież spór między obiema występującymi tu frakcjami istnieje już od dawna, równie ługo toczą się dyskusje między nimi, nie pamiętam żeby z jakiejkolwiek z takowych dyskusji wyszedł jeden, zadowalający obie strony wniosek. Rozpoczananie tych dyskusji od początku zawsze będzie rodzić spore ożywienie, prowokując owe frakcje do wznowienia 'wojny', wojny z której nic nie wyniknie, wojny z potoku słów. Wojnu która skończyć się może tylko i wyłącznie zrażaniem do siebie członków forum, pod pozorem inteligentnej rozmowy na głupi temat.

05.07.2003
12:30
smile
[186]

moussad [ la kretino maximale ]

ale chwilunie, nad czym tu się spierać-przecierz każdy wie żę TO NIE JEST cRPG
:-)))

05.07.2003
12:59
[187]

Dwalin [ Reggae ]

Dobijają mnie i rozmieszają odpowiedzi: "Fabuła szczątkowa ale jest"

Ludzie o to chodzi w cRPG, żeby fabuła była na maksa rozbudowana, pełno zwrotów akcji, caly czas nas ciekawiła i była bardzo, bardzo rozbudowana. Ja na tej samej zasadzie moge udowodnić, że Fifa to RPG:

Questy - są, jak gramy w lige to zadaniem dodatkowym jest np. puchar UEFA
Fabula - historia klubu który prowadzimy
Druzyna - 11 zawodników na murawie
NPC - sędzia :P
Rozwoj postaci - zawodnikom podnoszą się statystyki



05.07.2003
13:22
[188]

Dagger [ Legend ]

==>Dwalin
Patrz wyzej na moje wypowiedzi dotyczące Championship Manager :)

==>Bogas
Nie wiem czy taka powstała ale poszukam :)

==>hugo
Jesli prowokacja to co najwyzej intelektualna - miała sprowokowac nasze umysły (a przynajmniej tak sie skonczyło) a nie poszczególne osoby :)

05.07.2003
18:00
[189]

Raistlinek [ Pretorianin ]

Ja tam nie wiem....ja tu tylko sprzątam:p

05.07.2003
18:03
[190]

Raistlinek [ Pretorianin ]

Aha...właśnie nabijam sobie jednego posta....ZAWSZE O TYM MARZYŁEM

Pozdrawiam wszystkich obecnych w tej pasjonującej dyskusji nad oczywistym faktem, że Diablo ma się do crpg jak sandałki do śniegu:ppp

05.07.2003
18:30
[191]

Miniu [ Generaďż˝ ]

O ile wiem to Darklands cRPG byl a fabuly jako takiej nie mial (szczerze mowiac to nie wiem bo nie gralem). Wykonywalo sie niezliczona ilosc questow (mniejszych czy wiekszych) na terenie Cesarstwa Niemieckiego,

05.07.2003
18:32
[192]

Grzybiarz [ Badacz Ściółek ]

W GRACH CRPG MOŻNA SOBIE SAMEMU PROWADZIĆ GRĘ A W D2 GAR NARZUCA TOK GRY :))

05.07.2003
19:23
[193]

TzymischePL [ Senator ]

To moze ja :)

Zanim powiem dlaczego nie uwazam DIABLO za cRPG tylko za zrecznosciowke powiem jak (IMHO) wyglada cRPG:

Otoz idealne cRPG posiada:

1)Fabula ====> Albo rozbudowana fabule z maksymalna wielowatkowoscia i BRAKIEM ograniczen ze strony swiata - i tu genialny jest Fallout 1 (i2) ktory pozwala wykonywac zadania glowne i poboczne na kilkanascie sposobow.
np. FO1 mozna przejsc bez jednego wystrzalu. Lub tak jak w Darklands KOMPLETNY BRAK fabuly i CALKOWITA WOLNOSC - mozna robic wszystko i byc wszystkim. - Jesli gra posiada taki element to mozna o niej powiedziec ze ma (c)RPGowa fabule - jesli nie to spada do gier o fabule liniowej lub hack&slash ===> Diablo w tym momencie wpada w Hack & Slash (ale bez obaw niebawem z niego wypadnie :) )

2) Kreacja bohatera i jego rozwoj ===> Idealna gra pod tym wzgledem to taka, w ktorej juz na starcie mozna okreslic wszystko od koloru gatek po uzywane bronie i umiejetnosci. Najbardziej rozbudowane co widzialem to byla kreacja i rozwoj w trylogii ze swiata "Die Schwarze Auge" (czyli Blade of Destiny, Star Trail, Shadows over Riva) - gdzie byl wybor naaaprawde ogromny. Doskonalym pomyslem bylo tworzenie boahterow w "Whales Voyage" gdzie wybieralo sie RODZICOW, mieszalo GENY, posylalo delikwenta do odpowiednich szkol i wybieralo TLO SOCJALNE w jakim sie wychowywal. Doskonale prowadzony rozwoj byl tez w w np. Falloucie (kwestia umiejetnosci) ===> brak tego elementu powoduje wypadanie wogole z gatunku cRPG i zblizanie sie w kierunku Zrecznosciowki/Przygodowki etc ==> Diablo nie ma tego elementu silnie zarysowanego ale ma wiec stoi jedna noga w H&S a jedna w Zrecznosciowkach

3) Zagadki ===> oprocz najrozniejszych Questow, w idealnym cRPG zdazaja sie rowniez najrozniejsze zagadki ktorych rozwiazanie jest logiczne, ale liczne wskazowki znajduje sie po drodze, rozmawiajac z NPC etc. Takie byly zagadki w Beholderach (np. Pamietna zagadka z EoB2 - z "ustami") czy w Betreyal at Kyrandia....
===>Diablo? Give me a brake..... tam nie ma zadnych zagadek..... Czyli jeszcze bardziej zrecznosciowka....

4) NPC ===> Idealna gra cRPG pozwala na szeroka interakcje ze swiatem. Sa rozmowy, NPC pamietaja co mowiles, zaden z nich nie jest obojetny twojemu postepowaniu. Np. Pamietacje jak sie zmienialo nastawienie w Arcanum jesli sie wybieralo ktoras ze stron... i Wlasnie o to Chodzi. ===> Diablo nie posiada NPC wcale.... >Zrecznosciowka sie klania.

5) Przedmioty, bron, etc===> Duza ilosc przedmiotow i wiele ich rodzajow. Od broni, poprzez klucze, liny, wytrychy, amunicje, srodki ochrony, ale i alkochol, rozne rodzaje ubran, trucizny, napoje. Pamietacie taka trylogie ISHAR ???
Tam bez futer nie bylo co sie w gory wybierac....Nie powiazales druzyny lina? No coz ktos sie mogl posliznac i spasc....
Napiles sie wodki ? Bohater chodzi narabany. A w Falloucie? Nie masz ochrony przed radiacja mozesz miec pecha.... Etc.Etc. ==>Diablo? No coz.... kilka rodzajow zbroi, torche broni i napojow i KOMPLETNIE NIC WIECEJ > ale w zrecznosciowkach tak bywa.....

6) Walka ===> W idealnej cRPG walka jest DODATKIEM, a nie podstawowym SRODKIEM w wykonywaniu questow. Ale oprocz tego, mozna wykorzystac swiat... Wejsc na krzeslo, zrobic barykade ze stolow, etc. etc. Takie elementy byly w Darklands a Fallouta 1 mozna przejsc bez jednego wystrzalu..... ==> W Diablo WALKA to podstawowy srodek.... Jak to w zrecznosciowkach.


Dlatego IMHO Daiblo 2 to zrecznosiowka, z pewnymi elementami cRPG sluzacymi do uatrakcyjnienia rozrywki, nie jest to natomiast cRPG. Ponaddto co napisalem powyzej, sa pewne gry np. Another World, Flashback, Prince of Persia, czy Zak:The alien hunter ==> Ktore nie posiadaja tylko 1 elementu ktory ma DIABLO (kreacji postaci i punktow rozszerzen) i nikomu nie przyjdzie do glowy nazywac ja cRPG ==> A sa bardzo podobne do Diablo...

05.07.2003
19:39
[194]

TzymischePL [ Senator ]

Oczywiscie Betryal at Krondor a nie Kyrandia..... :]

05.07.2003
20:53
[195]

TzymischePL [ Senator ]

Buuuu i po co ja sie tak produkowalem ???? :]
moze jakis malutki komenatrzyk...jednym slowem ====== UP

05.07.2003
21:12
[196]

Raistlinek [ Pretorianin ]

TzymischePL--->Wow:)

05.07.2003
21:21
[197]

TzymischePL [ Senator ]

Raistlinek ===> normalnie sie rozplakalem jak to przeczytalem ;) ---> chociaz nie wiem co miales na mysli :)

05.07.2003
22:01
[198]

Bogas [ Senator ]

TzymischePL- sam napisałeś ze twoim zdaniem idelany cRPG mósi to posiadać. Diablo nie jest idealnym cRPG on jest po prostu cRPG :)

05.07.2003
22:07
[199]

TzymischePL [ Senator ]

Bogas ===> nie. Udowodnilem ze DIABLO to zrecznosciowka. I nic innego. Bo NIE posiada zadnego z elementow IDEALNEGO cRPG. A Idealny bylby taki ktory posiada wszystkie te elementy. A TAKI jeszcze nie powstal...

05.07.2003
22:20
[200]

Raistlinek [ Pretorianin ]

TzymischePL--->Prosileś o jedno słowo...kurcze tylko to mi przyszło do głowy:p

05.07.2003
22:21
smile
[201]

Sir klesk [ Sazillon ]

no do cholery jasnej! Diablo to nie jat takie cRPG jak BG lub Fallout ale posiada elementy takich gier np. ulepszanie, rozwijanie swojej postaci. Ale jezeli gra nie jest cRPG to musi byc nudna?
No kurde... Zawisza jezeli ty uwazasz ze D2 jest nudne to ja nie wiem co dla Ciebie jest ciekawe... moim zdaniem (i wieelu innych) jest ono napewno ciekawsze od Gothic 2 gdyz w tej grze nic sie prawie nie dzieje... ja po graniu przez tydzien niecaly w G2 doszedlem do wniosku, ze gra jest po prostu tak flegmatyczna i nudna, ze mozna przy niej zasnac... a w D2 caly czas sie cos dzieje. W d2 jest tyle przedmiotow, ze mozna grac i grac i caly czas znajdowac cos nowego nie to co np. w BG czy Fall'ach*. Moim zdaniem diablo jest gra z elementami cRPG i calkiem ciekawa fabula, moze ona podejsc tez pod typ zrecznosciowy.

*-Nie mowie ze F i BG jest nudny i ze jest malo przedmiotow. F i BG sa rownie (a moze nawet bardziej) wciagajace jak D2.


Ps.
Juz nie bede sie tu dopisywal, bo wyrazilem swoje zdanie. Chyba ze znowu cos tak mnie poruszy jak stwierdzenie ze Diablo jest nudny.

05.07.2003
22:25
smile
[202]

Bogas [ Senator ]

Czyli większość cRPG nie są cRPG bo nie posiadają ani jednego elementu idalnego cRPG.
Zobaczm:y EOB ma tylko zagadki i walkę oraz tworzenie postaci. To samo ma Diablo oprucz zagadek ale za to ma zadania więć dlaczego EOB jest cRPG?
Idealny cRPG powstał: NWN o dokładnie edytor i mody do niego :D

05.07.2003
22:25
[203]

Raistlinek [ Pretorianin ]

Sirk klesk---> Znajdowanie coraz to nowych przedmiotów to pasjonująca rozrywwka...zaiste....mniam aż się nie mogę doczekać kiedy znajdę znowu jakiś unikat:p W Gothica 2 nie grałem więc nie uzupełnie twojej atakującej wypowiedzi.

05.07.2003
22:28
[204]

TzymischePL [ Senator ]

Bogas ===> Rzecz w tym ze KAZDA gra cRPG posiada przynajmniej JEDEN Z tych elementow - o czym napisalem. EOB => ma przynajmniej jeden. Tak samo kazda inna gra cRPG. A DIABLO nie posiada ZADNEGO. Proste prawda??

05.07.2003
22:32
smile
[205]

Kyahn [ Kibic ]

Sir Klesk ---------> oczywiście, że Diablo jest nudny, po roku grania znudził mi się :)))

05.07.2003
22:34
[206]

Raistlinek [ Pretorianin ]

Kyahn---> Podziwiam twoją cierpliwość i zaciętość:)

05.07.2003
22:35
smile
[207]

Bogas [ Senator ]

Co takiego posiada EOB? Zagadki? Diablo posiada rozwój bohatera :)

05.07.2003
22:37
smile
[208]

wysiu [ ]

Beznadziejne to wasze udowadnianie, panowie...

Sam zalozyciel watku przyznal, ze "Tetris to cRPG":) Wiec tym bardziej nie da sie go przekonac, ze Diablo to NIE jest cRPG.....:)
Nie ma szans, i tyle..:)



(A Diablo ma tyle wspolnego z cRPG, co Tetris..)

05.07.2003
22:39
[209]

Raistlinek [ Pretorianin ]

wysiu---> Ot i trafił ptak w sedno....:)

Ja to myślę, że Cainoor wisi nam wszystkim piwo hehe:p

05.07.2003
22:42
[210]

Gandalf-szary [ Generaďż˝ ]

2) Kreacja bohatera i jego rozwoj:

Kreacje bohatera masz przy wyborze klasy ktora bedziesz gral a rozwijasz postac przez cala gre wybiarasz czy twoja postac ma walczyc wrecz czy ma dystans czy ma byc pvp, pvm, mf.

06.07.2003
05:56
[211]

TzymischePL [ Senator ]

Gandalf-szary ===> Podesle Ci Blade of Destiny, zobaczysz jak wyglafa kreacja bohatera i jego rozwoj... I pogadamy. Bo wybacz, ale to co jest w Diablo.... hehehehehe tyle jest warte.

06.07.2003
06:19
[212]

TzymischePL [ Senator ]

Oczywiscie MAcie racje Diablo to cRPG ...... oczywiscie nikt z was nie bedzie mial nic przeciwko nazwaniu cRPG takich gier jak Heretic czy Hexen.... W kocnu od Diablo roznia sie tylko sposobem pokazania swiata :] czyli cRPG pelna geba....
Wiele osob, przyczepialo sie i przyczepia nadal do takich gier jak Beholdery (aczkolwiek mam wrazenie ze innych nie zna a o tej klasycznej serii po prosrtu slyszalo :P ), Lands of Lore, Wastelands, Seria Krynnu, czy MAgic Candle, albo Bard's Tale. Otoz moi, drodzy, juz spiesze z wyjasnieniem proponuje nie porownywac gier z tamtego okresu z Diablo2 czy Morrowindem albo Falloutem dlaczego? Coz, nie ten poziom technologiczny... Ale.... W takim razie mozna do tych gier porownac Knight's Lore.... takie Spectrumowy odpowiednik Diablo... Chyba nikt nie zaprzeczy ze to nie bardzo cRPG....

06.07.2003
09:36
smile
[213]

Sir klesk [ Sazillon ]

Najlepsze cRPG to Pokemon Yelow :) no i Golden Sun (to drugie na serio! polecam zagranie!)

06.07.2003
23:30
[214]

QbaX [ Baron Vladimir Harkonnen ]

Mastyl --> prawie wszystko co uznales za kwalifikujace gre jako crpg to nieprawda

role playing game , do definicji trzeba wyjsc od p&p rpg. wcielanie sie w postac i kontrolowanie jej zycia, to rpg. moze to ciezko pojac osobom ktore nigdy nie graly w p&p. W diablo nie ma zadnej kontroli, tylko sieczka i demko sieczka demko klik klik klik klik......

06.07.2003
23:36
smile
[215]

Bogas [ Senator ]

A to dobre bo na RPG znam się dość dobrze a o strszych grach słyszałerm i nawet grałem a dalej uważam ze Diablo jest cRPG. cRPG w której wcielasz się postać nie istnieje zbytnio więć co ma p&p do tego czy Diablo to cRPG czy nie?

06.07.2003
23:45
smile
[216]

Zawisza Czarny [ Sulimczyk ]

Diablo jest nudny... nie wiem co Wy w nim widzicie... naprawdę...

Sir klesk --> W Gothica nie grałem. Powiedz mi tylko co jest takiego ciekawego w ciągłym znajdowaniu nowych [ łaaał! ] broni ? :)

07.07.2003
08:48
smile
[217]

Bodziu [ Lord Ironfist ]

Panowie i Panie !!!
O czym Wy tu piszecie ???? Bo sie pogubilem ;-))))

Zawisza Czarny -->> Skoro nie kumasz co jest fajnego w poszukiwaniu "nowych [ łaaał! ] broni" to ja Cie nie nie rozumiem ;-))) A jest to fajne dlatego:
1) moge swoja postac podbudowac do takiego stopnia, ze grajac w 8 osob nie bede gina zbyt czesto
2) moge je sobie sprzedac, czy tez wymienic na jakas inna zbroje, bron itp, ktorej nie moge znalezc ;PP
3) no i co nie ktore przedmioty mozna nie znalezc grajac nawet baaaaardzo dlugo :))

To All -->> BTW. generacja przedmiotów w D2 jest idealna, ktorej nie ma nawet zaden wspanialy cRPG ;PPPP kto zaprzeczy !!!

OK a teraz bo tak kazdy z przymrozeniem oka tak traktuje D2 to ja wam na powaznie troche cos opisze i prosze juz skonczyc te bezsensowna dyskusje !!!!

Na temat gry D2 inne site'y zaliczaja D2 do tzw gatunku Action RPG:

- RPG PLanet jest to ActionRPG (podaje linki abys mi nic nie zarzucil):
https://www.rpgplanet.com/games/genres/actionrpg.shtml
- GOL podobnie
https://www.gry-online.pl/S020.asp?ID=477
https://www.gry-online.pl/S020.asp?ID=317
- Adrenaline Avault twierdzi podobnie
https://www.avault.com/reviews/review_temp.asp?game=diablo2
- Games Domain rowniez
https://www.gamesdomain.co.uk//demos/demo/Diablo2.html
- A nawet GameSpot tak tez uwaza
https://www.gamespot.com/pc/rpg/diablo2/review.html

Natomiast definicja cRPG:

Wyjaśnienie samego skrótu nie przysparza trudności. RPG to role playing game, a więc gra, gdzie gracz przyjmuje pewną rolę oraz decyduje się wcielić w określoną postać. Charakterystycznym dla role-play elementem jest obecność współczynników i parametrów określających mniej lub bardziej dokładnie bohatera. Współczynniki te mówią o jego sile, zręczności, mądrości, umiejętności posługiwania się orężem i korzystania ze zdolności specjalnych, znajomości świata, umiejętności interakcji z otoczeniem. Ale najważniejszy jest fakt, że bohater gry role-play zmienia się pod wpływem okoliczności, a jego cechy i zdolności ewoluują w sposób dynamiczny. Nie będzie więc role-play gra, w której cechy i zdolności bohatera nie ulegają żadnym zmianom. Czy jednak ten element zmiany jest warunkiem wystarczającym, abyśmy mówili, że mamy do czynienia z programem role-play? Otóż puryści gatunku twierdzą, że nie. Że, abyśmy mogli mówić o RPG potrzebny jest jeszcze element przygodowo-fabularny. Dlatego też na przykład wiele osób odmawia takim grom jak Diablo II przynależności do role-play, dlatego na zachodzie powstał nowy, bardzo zręcznie zresztą ukuty termin: action RPG, który obejmuje gry, w których ważny jest element zręcznościowy, a fabuła schodzi na plan dalszy. itd


Tak tez polecam Wam lekture J. Piekary i odpowiedzcie sobie, ale tak obiektywnie czy Diablo nie posiada tych potrzebnych cech dla cRPGa :))) (owa lektura jest zamieszczona na GOLu nawet w dwoch czesciach)

ps. na pewno co dla niektorych to bedzie nowum tak tez prosze WAs skonczcie te bzdurna dyskusje o dowodach :PPP

ps2. Wybaczcie ale dla mnie to nikt z Was nie jest autorytetem w okreslaniu co to jest cRPG, sa ludzie ktorzy zjedli zeby na tym i twierdza iz jest to Action RPG i ja im wierze a nie Wam !!!! A mozecie sobie pisac ze nawet D2 jest to snopowiazalka, mam to w d...

gofer i inni tego pokroju !!!!
Nie interesuja mnie wasze glupie aluzje i nie mam zamiaru z Wami wiecej dyskutowac - tak tez nie piszcie no chyba ze cos konstruktywnego a nie jakie wariacje slowne, z ktorymi mialem juz doczynienia !!! Dla Was cyt. "Racja jest jak dupa, kazdy ma swoja" !!!

EoT!!!

07.07.2003
08:53
smile
[218]

Bodziu [ Lord Ironfist ]

A tak juz po spuszczeniu z tonu !@!

Cainoor --> wisisz mi piwo gdyz D2 to nie jest cRPG tylko Action RPG ;PPP

07.07.2003
12:23
smile
[219]

slowik [ Legend ]

dowod jest prosty :) po przejsciu cRPG nie trzeba wymieniac myszy(jesli ktos ma taki slabszy model lewy przycisk myszy wysiada ;-))))))) ) dopiszcie i to do dowodow :) ze diablo to nie cRPG

a jak dla mnie w RPG najwazniejsza jest kariera i mozliwosc ingerencji w zycie swiata a nie w nieskonczona ilosc potworow z ktorych wyrzne milion i co z tego ;P

27.02.2004
16:14
smile
[220]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Heh i piwa w końcu nie postawiłem... :)

27.02.2004
18:15
smile
[221]

los Bartos [ 512 ]

zacznijmy ze to nie jest RPG tylko "HODOWLANKA" ^^ buahaha

27.02.2004
18:20
[222]

techi [ Legend ]

pierwsza część odpowiedzi słowika mnie rozbawiła :)
A diablo jest na pograniczu(ale to słowio mistycznie brzmi):P
Ma elementy cRPG-zadania;] NPC, poziomy :) Ale są też inne nie nalezace do cRPG cechy

27.02.2004
18:26
smile
[223]

pasterka [ Paranoid Android ]

Cainoor --> ale obiecales;)) swoja droga, uwazam, ze byl to jeden z lepszych watkow na forum:))

28.02.2004
23:47
[224]

HoWaRaNg [ Konsul ]

Jedyne Rpg to Morrowind a diablo to jakis mutant, hydra nie wiem jak to opisac najlepiej to wywalic z pamieci i komputera i swojej

28.02.2004
23:55
smile
[225]

Dagger [ Legend ]

==>pasterka
Zgadza się - ale raczej ze względu na klimat - a nie na temat :))

==>Cainoor
To może piwo postawisz mnie bo mam najbliżej ;)))))))))

29.02.2004
00:36
smile
[226]

MiniWm [ Yoshinkan ]

Bez obrazy panowie ale nazwanie Diablo 2 cRpg jest po prostu nie wybaczalne :p a wiec troche historji :)

Gry Rpg jak kazdy wie :) (a powinien wiedziec) polegaja na Odgrywaniu rul postaci w jakie sie wcielaja tzn. Tok myslenia,zachowania,(to wszytko oczywiscie dzieje sie w naszych glowkach) wiec Terzeba odgrywac swoja postac poprez SLOWA odpowiednie zachowanie w roznych sytuacjach jak i ROZMOWACH.W Rpg panowal "Realizm" tzn ze 5 osobowa Druzyna nie byla w stanie zabic 100 potworow (wiecie zmeczenie,Sen,) no i ta FABULA :D

Primo :
Roznica miedzy Rpg a cRpg to c oznacza Computer Rpg :P
jak wiadomo od niepamietnych czasow gry Rpg byly i sa Papierowe wiec rozumujac Diablo 2 jako "cRpg" otrzymalismy
- 1 boga (znaczy sie nasz NIEZNISZCZALNY glowny Heros ktory samotnie a czasem nawet z najemnikiem wyrusza zeby ocalic swiat przed zlem i tak sobie idzie do piekla, po drodze niszczac ARMIE PIEKIEL z wszelakich Demonow i niezle na tym zarabiajac)

-2 Zawsze mnei ciekawilo Ile nasz Heros Moze udzwignac :) 4 plytkowki :P no barbazynca w koncu

-3 aaa tak tak FABULA i DIALOGi z ktorych sklada sie RPG w diablo sa Boskie po prostu :P

-4 W Rpg dostaje sie doswiatczenie za odgrywanie postaci i za wykonywanie zadan a nie za unicestwienie 34 legionow piekla

-5 Bajeranckie questy :) tyle ich ze glowa boli

-6 aa i niestety, nowa myszka potrzeba bo do nowoczesnych cRpg jest niezbedna bo niby jak ma sie rozwiazywac wszelakie problemy jak wszyscy wiemy Diablo 2 jest nie liniowa gra i mozna w niej Pokojowo rozwiazac zadania nie zeby cala filozofia zlozyla sie do uzycia sily.

-7 tez mnie ciekawilo jak w prawdziwych crpg :P "Diablo2" oni pija te miksturki jezos no tak szybko to nawet alkocholik nie potrafi

-8 No wiec jak widac :)

RPG
Glowny cel gry :
- Odgrywanie postaci
- Duzo zadan (z mozliwoscia ukonczenia na rozne sposoby)
- FABULA i DIALOGI bez ktorych nie bylo by Rpg
- I na ostatnim miejscu Walka :P

Diablo 2
Glowny cel
-Klikac klikac szybciej klikac
-Wiecej przedmiotow ! wiecej
-Zamknij sie Amazonko i dawaj mi questa bo musze zdobyc nowa tarcze
-Fabula ? a co to ?
-Dialogi ? co gdzie jak ?
-Questy :P tak wymyslne i nie zeby sie wszytko do bezyslnego Odgrywania postaci po przez klikanie na potworki (dzieki sile palcow:P)


Rab i siecz :P czy jakos tak :
-Klikac klikac szybciej klikac
-Wiecej przedmiotow ! wiecej
-Zamknij sie Amazonko i dawaj mi questa bo musze zdobyc nowa tarcze
-Fabula ? a co to ?
-Dialogi ? co gdzie jak ?
-Questy :P tak wymyslne i nie zeby sie wszytko do bezyslnego Odgrywania postaci po przez klikanie na potworki (dzieki sile palcow:P)



A tym co pisali ze Diablo 2 to cRPG to :) pozdrawiam panow :D
PIWO PIWO PIWO PIWO PIWO PIO

29.02.2004
00:42
smile
[227]

pasterka [ Paranoid Android ]

MiniWm --> przykro mi, ale konkurs juz chyba zamkniety:)) wiekszosc (jak nie wszystkie) Twoje argumenty byly juz w tym watku przerabiane , a poza tym , moim zdaniem, FABULA i DIALOGi z ktorych sklada sie RPG w diablo sa Boskie po prostu np. to nie jest argument, poniewaz komus moga sie te dialogi podobac, a te np. z Baldura juz nie, wiec wedlug tego toku rozumowania to BG nie jest juz RPG bo komus sie jakis tam quest czy dialog nie spodobal:)

29.02.2004
00:47
smile
[228]

Kharman [ Konsul ]

Diablo to nie cRPG ponieważ nie ma zasadniczo niczego co zasługuje na to miano. Skrót ten należy traktować jako wygodne określenie prób (w mniejszym lub większym stopniu nieudanych) zrealizownia czegoś co przy obecnym poziomie technicznych jest niemożliwe, a mianowicie przeniesienia na boleśnie ograniczony sprzęt bogactwa jakie daje papierowy RPG.

Piwo przeznaczam dla losowo wybranego GOL-asa ze zlotu, ponieważ nie będę miał mozliwości odebrać go osobiście. :)

29.02.2004
00:48
[229]

MiniWm [ Yoshinkan ]

Bodziu ---> pogdamy jak zagrasz w RPG i powiec mi gatunek"Rab i siecz" no tez zawiera elementy z crpg (Dungeon Sige) czyzby to bylo ?! Action Rpg nie Rab i siecz a moze ? cholera w nowej gazetce napisali ze to Rab i siecz ale skoro ma elementy takie jak Diablo 2 a nawet wiecej to Action Rpg :/ co oni z nami robia.

29.02.2004
00:50
smile
[230]

MiniWm [ Yoshinkan ]

pasterka ---> przeczytaj uwaznie . ja po prostu WYSMIALEM DIAblo a "boskie Dialogi" mialo oznaczac ich Brak :D

29.02.2004
01:06
smile
[231]

pasterka [ Paranoid Android ]

MiniWm --> Bodziu zna sie na RPGach calkiem niezle (nie wiem czy takie serie jak M&M czy Final Fantasy Ci cos mowia :)) Ty tez przeczytaj uwaznie: to, ze TOBIE sie cos nie podoba, nie oznacza, ze gra jest do kitu, albo ze nie nalezy do jakiegos tam gatunku.

29.02.2004
01:11
smile
[232]

MiniWm [ Yoshinkan ]

pasterka --->

1.Wysmialem Diablo 2 jako cRpg
2.jako Rab i siecz :) to jest najlepsza jaka widzialem :P

po 3.
raz w tygodniu chodze na sesje Rpg w Warchamera
przeszlem wszytkie finale od 5 wzwyz do 10 (tacticsa tez)
Xeno Gear aktualnie gram
Serie M&M tez gralem
o baldurach nie wspomne
Chrono crosa i tigera
i wiele innych wiec co nieco :P mi swita seria M&M i Fianle :P

i diablo 2 to nie Crpg to Rab i siecz jako crpg szit jako rab super proste kropka

29.02.2004
01:13
smile
[233]

pasterka [ Paranoid Android ]

MiniWm --> nie watpie, ze znasz sie na RPGach, ale inni tez sie znaja, a mimo to moga miec inne zdanie na ten temat ,vide Bodziu czy ja:))

29.02.2004
01:15
smile
[234]

Coy2K [ Veteran ]

Cainoor >>> ty tu sie lepiej tlumacz jak to sie stalo ze jestes na forum, kiedy mialo cie nie byc przez pol roku :P

29.02.2004
01:23
smile
[235]

MiniWm [ Yoshinkan ]

pasterka ---> Teraz to ja uzyje cytatu " gofer i inni tego pokroju" : "Racja jest jak dupa, kazdy ma swoja" !!!
zato ja nie watpie ze macie inne zdanie na ten temat :P tylko ciekawi mnie skoro tyle wiecie o Rpg i cRpg jak i jrpg to tutaj dlamnie zanika granica miedzy tak zwanym Action Rpg a rab i siedz ? Diablo 2 "Action Rpg" Dungeon Sige "Rab i siecz" a obie gry (w obie gralem) Zasady te same :P umiejetnosci sie nabywa (co prawda w Dungeon Inaczej ) lvl dostaje od czasu do czasu sie pogada z kims :P wiec Action Rpg i Rab i siecz to to samo tak mi sie wydaje :P

29.02.2004
01:38
smile
[236]

Dagger [ Legend ]

==>Coy2K
Cainoor >>> ty tu sie lepiej tlumacz jak to sie stalo ze jestes na forum, kiedy mialo cie nie byc przez pol roku :P

Algorytm jest prosty:

Cainoor w związku z weekendem przypomniał sobie o piwie...
darmowym piwie...
w które był zamieszany...
i nie pamietajac czy to on miał komuś postawić...
czy też sam sie załapał...
postanowił wpaść do kafejki internetowej i sie upewnić

;))))))

29.02.2004
01:41
smile
[237]

pasterka [ Paranoid Android ]

MiniWm --> szczerze polecam lekture tego watku, szczegolnie moj post z [02.07.2003] 22:33. Naprawde, o wszystkich argumantach i kontrargumentach juz bylo:)) sorry, ale nie lubie sie powtarzac:))

29.02.2004
02:12
smile
[238]

MiniWm [ Yoshinkan ]

Dzieki za przypomnienie to byly najlepsze chwile w moim skromnym RPG'owym zyciu ile ja sie nie usmialem po tych wszytkich "Sprzecznych postach" brak mi slow Panie i panowie zlitujcie sie !

Skoro jestescie znawcami Rpg i crpg i wiecie co takie gry posiadaja. Nazywajac Diablo 2 CRPG obrazacie inne gry "Seria Final Fantasy" "Baldurus Gate" "Chrono Tiger" nie wspominajac o MORROWINDZIE a to one wyznaczaja co to jest cRpg a co nie gdyz sa najblizej zblizone do idealnego RPG ! i dlatego was nie rozumiem jak morzecie stawiac Diablo jako CRPG ? nawet sproszczone ma maxa ! a niech ma sobie napis CRPG jak przy prawdziwych grach na poziomie Diablo 2 staje sie zwyklym "Rab i siecz"

ps Dodatek do Warcrafta to CRPG ! Questy sa , Fabula jest ,Bohater jest ,Jest z kim pogadac,Pelno potworow do zabicia, Najemnik (niedzwiedz) jest,Bohater sie rozwija dostaje Lvl zdobywa nowe umiejetnosci nowe losowe przedmioty ! kupuje sprzedaje nawet gada z innymi (plotkuje) Powino byc RTS/CRPG :D no jak diablo 2 :P heh zakladam nowy watek :P Obalcie ze Dodatek Do Warcrafta 3 to nie Crpg :P

Chodzi mi o Kampanie Z tym Klientem z niedzwiedziem (misza) :)

koniec kropka spadam z tad bo nie moge juz :) pozdrawiam

29.02.2004
02:14
[239]

Coy2K [ Veteran ]

hehehe Dagger niech bedzie :-) przyjme twoja "wersje" :-)

29.02.2004
02:59
smile
[240]

Halfling hiena [ Junior ]

Diabl 2 to nie CRPG

Jak sama nazwa wskazuje CRPG to próba przeniesiena sesji RPG na realia komputera. Mam tu na mysli mechanike jak i odgrywanie i rozwijanie postaci. Przygody i Questy.

Diablo 2 to Hack & Slash - czyli rąbanka z ELEMENTAMI RPG, nie zaś czysty CRPG (brak tam typowych fabularnych elementów RPG i przede wszystkim swobody gry)
Podobnie np. Heros OF M&M można by uznać za RPG (rozwija sie bohatera) a to jednak strategia z elementami RPG.

MiniWm - jak najbardziej masz racje (chociaż przytaczanie jRPG to raczej zly pomysł, bo maja z RPG mniej wspolnego niż Diable:P) - do zobaczenia na sesji:P

29.02.2004
04:20
smile
[241]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

Coy2K ---> Już jestem tak normalnie. Wiem, wiem... "To spadaj" - ale jeszcze nie teraz :D

29.02.2004
08:54
[242]

TzymischePL [ Senator ]

Co nie zmienia faktu ze udowodnilem :P ze D1 i 2 to nie cRPG :)


A Bodziowi nie odpowiedzialem wtedy odpowiem teraz pan Jacek Piekara tez nie jest dla mnie zadnych autorytetem, zajmuje sie on RPG mniej wiecej tyle co ja... no moze krocej :].

02.03.2004
15:57
smile
[243]

Tygrysie [ Centurion ]

Diablo to typowy Hack & Slash ze slodka bajeczka dla grzecznych dzieci, przeplatana rozowiutkimi filmikami, w ktorych nie uswiadczysz nagiej kobiety (ktora mozna nazwac od biedy _elementami_ RPG)

Prawdziwy cRPG, to Sacred. Mozna tez powiedziec, ze to cRPG z _elementami_ hack&slash ;-)

A co do Diablo... ostatnio przeczytalem w jakiejs gazecie, ze jakis nastolatek tak pokochal swoje diablo, ze rodzice pewnego dnia zastali go onanizujacego sie przed wypieta pupa amazonki na ekranie, z nosem 3 cm od monitora. Sorry, ale cRPG to to nie jest... choc gra potrafi niektorych zboczyc, ze zaczynaja tak uwazac ;-D

Pozdrawiam ^_^

02.03.2004
16:00
smile
[244]

Piterus_123 [ Konsul ]

Moze niewygram piwa (niezalezy mi na ty, jeszcze na piwo mnie stac) ale Diablo jest cRPG`iem.

02.03.2004
16:09
smile
[245]

Tygrysie [ Centurion ]

O wlasnie, po przeczytaniu kilku argumentow stwierdzam, co nastepuje.

Diablo 1 i 2 NIE JEST zadnym (c, czy nie c) RPG, bo:

- zloto (prawie) nic nie jest warte.......
- w ogole to to nie jest fantasy, tylko dark fantasy co najwyzej i to ograniczone mentalnie... Ktos ma cos przeciwko? A gdzie, do jasnej cholery sa krasnoludy, gobliny, orki, elfy, niziolki? Ze co, niby fetysze to niziolki?? Furda!
- nie mozesz nawtykac Larzukowi, ze ma za wysokie ceny i potargowac sie o lepsze
- nie jesz, nie pijesz, nie sikasz, a widok barbarzyncy srajacego w kacie komnaty kamienia swiata jest czyms niespotykanym.
- umiejetnosci tak naprawde nie sluza niczemu, co postac moglaby ZROBIC. gra jest destruktywna, w stricte tego slowa rozumieniu. RPG opiera sie na konstruktywnym podejsciu do postaci i jej umiejetnosci. Role Playing - odgrywanie roli, wcielanie sie... tutaj musi byc miejsce na tworzenie czegos.
- Diablo to siedlisko kretynow i glupich dzieciakow o IQ ponizej malp czlekoksztaltnych. Prawdziwe RPG nie przyciaga takiej "klienteli". Bez urazy - do wszystkich, ktorzy wiedza, ze do tej grupy sie nie zaliczaja. ;-))
- W gry cRPG raczej sie GRA. W diablo mozna "popykac", tak jak w Mortal Kombajn.
-NAJWAZNIEJSZY ARGUMENT: W DIABLO NIE MA KARCZMY, do ktorej moznaby bylo pojsc nachlac sie, zrzygac w kacie i zgwalcic jakas elfke. (co do stosunkow seksualnych - dlatego wlasnie, imho, NWN _jest_ cRPG). ;-))

I tyle ;-) Pozdrawiam.

Tygrysie.

03.03.2004
21:40
[246]

VmacV [ Konsul ]

Coz za wywod...ale w 100% sie zgadzam

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.