MateyToB [ Aleksander Newski ]
Dwie sprawy: prawna i bankowa.
1. Czy testament, spisany przez daną osobę odręcznie z jego podpisem ma moc prawną ? Czy rodzina musi wykonać polecenia zapisane na kartce ? Czy też pewność można mieć tylko gdy spiszemy go u ... notariusza ? I wtedy jedna kopia zostaje gdzieś indziej i punkty wypisane na niej będą musiały być respektowane ?
2. Istnieją w bankach skrytki. Czy można taką jedną wykupić, mając jako jedyna osoba do niej dostęp ? Czy trzeba mieć 18 lat, aby tego dokonać i ile to kosztuje +/- ? Czy istnieją dokumenty, które posiada osoba X umożliwiające otwarcie skrytki osoby Y ?
ghost666 [ 666st Ghost of Doom ]
1 - nie do końca... pewnie nie - możesz zarzadzać swoim majątkiem, a czy jakiś posiadasz? chyab nie...
2 - pewnie mozesz, a ile kosztuje to nie wiem
Dagger [ Legend ]
==>MateyToB
Testament spisany u notariusza nie jest ani gorszy ani lepszy od tego na kartce :)
Liczy sie data - a testament mozna dowolnie zmieniac w kazdej chwili .Mozna nawet sporządzic go ustnie - po spełnieniu odpowiednich warunków.
MateyToB [ Aleksander Newski ]
Dagger: no właśnie... jakich warunków ? Poza tym czy każdy item należący do osoby niepełnoletniej nie jest automatycznie jej własnością ?
Dagger [ Legend ]
==>MateyToB
Własciwie powinienem napisac - nie masz wiekszych zmartwien ? ;P
Ale niech ci bedzie
Art. 944. § 1. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca zdolność do czynności prawnych.
Trzeba miec pełna zdolnosc do czynnosci prawnych - czyli skonczone 18-cie lat
Co do testamentu ustnego :
Art. 952. § 1. Jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.
§ 2. Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie.
§ 3. W wypadku gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.
A teraz pytanko - wybierasz sie na tamten świat ? ;)
Dagger [ Legend ]
Sorka - nie ten artykuł - jeden pominąłem - co i tak wiele nie zmienia :P
Art. 951. § 1. (242) Spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
§ 2. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.
§ 3. Osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu w sposób przewidziany w artykule niniejszym.
MateyToB [ Aleksander Newski ]
Bóg zapłać. Nie, nie mam większych zmartwień. Czy wybieram się na tamten świat ? Kiedyś na pewno. Ale umierając poniżej wieku lat 18 (co jest nota bene dość prawdopodobne) wolałbym nieco swoich itemów i pieniędzy z konta zapisać w razie czego na różne tam... zawsze można liczyć na uczciwość rodziców i napisać odręcznie.. ale co prawo to prawo :) Dzięki wielkie. Teraz pozostała jeszcze kwestia skrytki bankowej...
oksza [ Senator ]
1. Tak, ma moc prawną, musi tylko mieć sens - tzn. rozporządzenie majątkiem musi się odbyć zgodnie z określonymi zasadami, to już pogadaj z prawnikiem, za dużo trzeba by było pisać. Wymóg formalny jest spełniony jak jest data i odręczny podpis. I tak jest do tego potrzebny prawnik, więc czemu nie iść do notariusza...
Jeśli chodzi o testamenty ustne, to można, nazywa się to testament allograficzny i można go sporządzić w Urzędzie Stanu Cywilnego (między innymi), w obencości 2-ch świadków. Można też ustnie przy tzw. "obawie rychłej smierci" ("testeament konającego")
Testament musi być respektowany. :) Co więcej trzeba go interpertować tak, aby można było wolę spadkodawcy odczytać.
Imonate [ Pretorianin ]
Odpowiedź na pytanie nr 2
27.05.2003 - Gazeta Poznańska
...
Oczywiście, możemy skorzystać z oferty banków i złożyć je w bezpiecznej skrytce sejfowej lub kasecie. Jest to skuteczny i tani sposób zabezpieczenia cennych przedmiotów przed złodziejami. Skrytki sejfowe lub kasety wynajmują wyznaczone oddziały PKO BP. Trzeba przyjść do takiej placówki i podpisać umowę na czas określony lub nieokreślony. Po tym, najemca otrzymuje jeden klucz do skrytki sejfowej lub kasety. Drugi pozostaje w oddziale banku. Skrytki lub kasety nie można otworzyć bez użycia obu kluczy. Można z niej skorzystać w godzinach pracy oddziału. Klient, który chce np. wyjąć z niej coś lub dołożyć, musi najpierw okazać dokument stwierdzający jego tożsamość, a następnie złożyć podpis w rejestrze wynajmowanych skrytek lub kaset. Potem przechodzi do specjalnie wydzielonego pomieszczenia, w którym może znajdować się jedynie on lub ewentualnie pełnomocnik. Otwarcie skrytki następuje przy użyciu obu kluczy - tego, który dostał najemca i tego, który pozostał w oddziale - pierwszy skrytkę swoim kluczem otwiera pracownik banku i opuszcza pomieszczenie. Bank odpowiada za bezpieczeństwo i nienaruszalność pozostawionych przedmiotów. PKO BP zapewnia najemcy zachowanie tajemnicy posiadania skrytki lub kasety oraz pełną dyskrecję - nikt niepowołany nie ma możliwości obejrzenia jej zawartości
Wynika z tego artykułu, że w tym banku za każdym razem osoba, która chce sięgnąś do skrytki jest legitymowana - sprawdzana czy jest uprawniona do jej przeglądania . Podpisując umowę z bankiem musi być osobą pełnoletnią, a więc z małymi wyjątkami mieć ulończone 18 lat.
Opłaty w tym banku:
skrytka
- dziennie (do 29 dni) - 1,50
- miesięcznie - 30,00
- rocznie - 240,00
kaseta
- dziennie (do 29 dni) - 1,00
- miesięcznie - 20,00
- rocznie - 200,00
MateyToB [ Aleksander Newski ]
Dziękuję wszystkim za pomoc. Imonate: bądźże błogosławiona :)) Trzy pytanka:
Czym się różni kaseta od skrytki ?
Jakie są te małe wyjątki jeśli chodzi o wiek ?
Co w przypadku śmierci delikwenta wynajmującego takową ? Wtedy można ją otworzyć ?
a.i.n... [ Kenya believe it? ]
MateyToB => wielkością AFAIK się różnią :)
Imonate [ Pretorianin ]
Czym się różni kaseta od skrytki
Sądzę, że wielkością. O wymiarach mogę coś więcej napisać w poniedziałek :D
Jakie są te małe wyjątki jeśli chodzi o wiek ?
kobieta, która ukończyła 16 lat a nie ukończyła 18 poprzez zawarcie związku małżeńskiego nabywa pełnoletność.
Co w przypadku śmierci delikwenta wynajmującego takową ? Wtedy można ją otworzyć ?
Sadzę, że w tym przypadku potrzebne jest przeprowadzenie postepowania spadkowego.