GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

DLACZEGO 40GB=32GB

02.05.2003
16:04
smile
[1]

Zielik [ Centurion ]

DLACZEGO 40GB=32GB

Kupiłem dysk 40GB Seagate Barracuda 7200.7 i po sformatowaniu i podzieleniu na partycje D: 3 GB i H: reszta , druga partycja ma 28 GB, a w FDISK'u pisze, że całe miejsce jest wykorzystane.
CO MAM ROBIĆ?!!!!!!
POMOCY!!

02.05.2003
16:10
[2]

TeadyBeeR [ Legend ]

Moze Fdisk ma problem z nowym dyskiem. Ja bym sprobowal partiton magic. Swoja droga to i tak bedziesz mial kolo 37 GB zamiast 40.

Zawsze wlasnie interesowalo mnie czy nie mozna firm sprzedajacych dyski podac do sadu czy cos w tym stylu.
Pisza ,ze daja 40 GB ,a daja ~40 miliardow bajtow czyli ~37 GB.

02.05.2003
16:12
[3]

Azzie [ Senator ]

Albo bios stary i nie rozpoznaje go w calosci? Chociaz nie pamietam czy byla jakas seria biosow ktore mialy wlasnie taka granice...

02.05.2003
16:15
[4]

_Robo_ [ Generaďż˝ ]

Jeszcze mzoe byc kwestia starego fdisk-a, w 98 np nie widzi duzych dyskow, ale to chyba dopiero powyzej 64GB wiec raczej stawiam na starego BIOS-a

02.05.2003
16:18
[5]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

To jest jedna wielka ściema z nazewnictwem jednostek.
Firmy oszukują klientów podając nieprawdziwe informacje.
Normalnie:
1 GB = 1024 MB
1 MB = 1024 kB
1 kb = 1024 B
40 GB = 1024^3 B = 1073741824 B
Firma pisząc 40 GB ma na myśli jednostki w układzie SI (gdzie np 1 kilo = 1000)
1 GB = 1000 MB
...
40 GB = 1000 ^ 3 B = 1000000000 B

Jak widać różnica jest znaczna. 7 GB. Może dlatego fdisk nie pokazuje Ci 40 GB, tylko 32~33 GB - faktyczny rozmiar dysku ?

Zaznaczam, że mogę się mylić :-)

02.05.2003
16:19
smile
[6]

Zielik [ Centurion ]

a może ktoś mi przesłać lub podać linka z partiton magic'iem


MÓJ e-mail to
||
||
\/

02.05.2003
16:24
smile
[7]

TeadyBeeR [ Legend ]

Cainoor --> Zapomniales pomnozyc *40 i wyszla ci roznica(poprawna zreszta) ~70 MB dla dysku 1 GB a nie 7 GB dla 40 GB.
Jak juz napisalem na dysku 40 GB "tracimy" kolo 3 GB.

02.05.2003
16:26
smile
[8]

Cainoor [ Mów mi wuju ]

TeadyBeeR ---> No tak ! Głupia wpadka :P

02.05.2003
16:30
[9]

Zielik [ Centurion ]

niech poda ktoś linka - zależy mi na czasie

02.05.2003
16:35
[10]

TeadyBeeR [ Legend ]

Na dole masz linka do strony producenta.Nie wiem czy maja wersje testowa. Czasami do plyty glownej dodaja Partition Magic - poszukaj moze masz ,albo jakis kumpel.

02.05.2003
16:52
[11]

Tiges [ Konsul ]

Jak dla mnie to jest to jednak stary bios majacy ograniczenie do 32 mb ... zflaszowac go najnowszym i tyle.

02.05.2003
16:59
[12]

FalconTm [ Generaďż˝ ]

...lub tez dysk jest skonfigurowany zworami na 32 GB.

Pozdrawiam

02.05.2003
17:04
[13]

Father Michael [ Padre ]

Dziwne, tym bardziej, ze przy Seagate nie ma mowy o ograniczeniach wynikajacych z plyty glownej. Jak to wyglada od strony technicznej niestety nie wiem, ale np. moja stara plyta znosi do 40GB, a moj dysk ma 60GB :)

02.05.2003
19:14
[14]

Tiges [ Konsul ]

Ojcze Michale -> gdybys sie cos znal to bys wiedzial, ze najpierw BIOS mial ograniczenie do 512 MB, pozniej do 2GB, pozniej nie bylo wiecej niz 8.4 GB, kolejny prog to 32 GB .. wiec starsze plyty maja takie ograniczenia.

02.05.2003
19:31
[15]

M-Hunter [ The Jester Race ]

Ja mam podobnie. Mam dysk 4GB i w windzie jest jako 3,69. Mam 6 GB i w windzie jest jako 5,98. Da się to naprwić ?

02.05.2003
19:35
[16]

minius [ Generaďż˝ ]

FDISK nieprawidłowo widzi wielkość dużych dysków twardych. Microsoft pisał o tym. Wystarczy, że przy operacjach FDISKA będziesz rozmiary podawał w procentach, a nie w wielkościach bezwzględnych. I po problemie.

02.05.2003
19:38
[17]

minius [ Generaďż˝ ]

M-Hunter --> W Twoich wskazaniach nie ma błędu. Po prostu producenci podają zbliżoną wielkość (jeśli zaś masz 5,98, a nie 6GB, to możesz mieć pretensję jedynie do producenta, że chwali się średnią, a nie wielkością faktyczną, inna sprawa, że proceder ten prowadzą wszyscy producenci dysków..

02.05.2003
19:41
[18]

M-Hunter [ The Jester Race ]

minus --> ;( skoda bo na jednym z dysków trace 0,6 gb :( czasami to sie przydaje.

02.05.2003
19:44
[19]

minius [ Generaďż˝ ]

M-Hunter ---> Zainstaluj NTFS zaoszczędzisz przy wgrywaniu nawet więcej niż te ,6 GB. Poważnie. clastry masz wydajniejsze.

02.05.2003
19:58
[20]

Vein [ Sannin ]

nie no dobiliscie mnie, szukaliscie przyczyn szukaliscie... moze i znalezliscie ale nikt nie powiedzial ze moglo byc to przestawione zworka na hdd, bo jest taka mozliwosc, oczywiscie mozliwe ze bios calego hdd nie wykrywa ale razej wcale bylby bezuzyteczny... a co do fdiska to nie wykrywa hdd poprawnie jezeli ma on powyzej 60 gb (bodajze tyle). u mnie f disk sie wiesza ale t oszczegol (mam 40 gb)

02.05.2003
20:12
smile
[21]

bartek [ ]

FalconTm napisal:

"...lub tez dysk jest skonfigurowany zworami na 32 GB."

Vein najpierw przeczytaj uwaznie, a potem rzucaj hasla...

02.05.2003
21:14
smile
[22]

peners [ SuperNova ]

No nie wiem ale może jakaś aktualka Biosu pomoże albo coś innego

02.05.2003
22:43
[23]

Father Michael [ Padre ]

Tiges -> dokladnie tak, ale dyski Seagate maja wbudowany uklad, ktory potrafi obejsc to ograniczenie. I nie mow mi, ze sie nie da, bo sam tak mam :)

03.05.2003
08:41
[24]

kamyk_samuraj [ Generaďż˝ ]

Wiesz, teoretycznie tak jest - w praktyce nie zawsze to dziala - qmpel ma Barracude 40 GB i pentiuma II 400 (tak wiec i plyta jest troche starawa) - poszlo ale po ograniczeniu pojemnosci do 32 GB. Tak wiec nie zawsze to dziala

03.05.2003
09:10
[25]

Father Michael [ Padre ]

kamyk_samuraj -> tez mam P400 :) Na szczescie juz nie dlugo

03.05.2003
10:06
[26]

TeadyBeeR [ Legend ]

Ja mam K6 II 350 i tez mialem problem z Seagate'em 40 GB. Sam dysk chyba nie ma niczego co pozwala go wykryc starym plytom. Najpierw musialem go potraktowac programikiem od producenta , ktory chyba wpisuje cos do MBR (czy gdzie tam) i po tej operacji dopiero bios wykryl mi hdd.

03.05.2003
11:34
[27]

Father Michael [ Padre ]

To moze dopiero w 60 zastosowali takie rozwiazanie. Zreszta niewazne.

© 2000-2026 GRY-OnLine S.A.