GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Czy rodzice (opiekunowie) mogą zabronić swojemu dziecko (podopiecznemu) po ukończeniu osiemnastu lat...

24.04.2003
18:28
smile
[1]

Tomuslaw [ Konsul ]

Czy rodzice (opiekunowie) mogą zabronić swojemu dziecko (podopiecznemu) po ukończeniu osiemnastu lat...

... palenia papierosów oraz spożywania alkoholu, kiedy dziecko (podopieczny) mieszka z rodzicami (opiekunami) ?

24.04.2003
18:36
smile
[2]

MentoR [ Konsul ]

Wydaja mi sie, ze prawnie mozna palic i pic ale wiesz jak sie butuje to wypad z domu... :P

24.04.2003
18:36
[3]

gladius [ Óglaigh na hÉireann ]

Mogą zabronić. Niby dlaczego nie?

24.04.2003
18:37
[4]

Dagger [ Legend ]

==>Tomusław
Własciwie to mogą mu zabronic palenia w swoim mieszkaniu :PPPP

A jak chce mieszkac gdzie indziej to jego sprawa ;)


A tak na serio - obowiazek alimentacyjny istnieje zasadniczo do 18-tego roku życia - jak sie niepodoba ...

24.04.2003
18:38
[5]

Hayabusa [ Niecnie Pełzająca Świnia ]

po 18 tym roku życia, zasadniczo, nie. Ale z drugiej strony, zasadniczo, po 18 tym roku życia nie mają już obowiązku utrzymywania. Więc radzę rzecz przemyśleć.

24.04.2003
18:41
[6]

gladius [ Óglaigh na hÉireann ]

Hayabusa, a niby czemu nie mają obowiązku po ukończeniu 18 roku życia? Obowiązek alimentacyjny zależy od usprawiedliwionych potrzeb, dochodów dziecka itp, a nie od wieku.

24.04.2003
18:44
[7]

Hayabusa [ Niecnie Pełzająca Świnia ]

tak, też, ale z tego co pamiętam na ten temat po 18 tym roku życia obowiązek alimentacji pozostaje w mocy tylko w stosunku do osób niesamodzielnych ( w sensie: nie mogących sie samodzielnie utrzymać z uwagi na trwałą neizdolność do pracy orzeczone inwalidztwo itp. itd. itd. ).

24.04.2003
18:44
[8]

Adamss [ -betting addiction- ]

Oczywiście, że mogą zabronić! Tylko, że sęk w tym, iż ten komu zabronią jeżeli ma 18+ to nie musi się z tym zgodzić. Jest już dorosłym człowiekiem i sam rozporządza swoim losem.

24.04.2003
18:48
[9]

Hayabusa [ Niecnie Pełzająca Świnia ]

Jeszcze w grę wchodzi chyba tzw. minimum socjalne.... w każdym razie nie tak lekko. Zresztą, zawsze moze próbować dochodzić przed sądem "że się należy" ... ale nie wiem czy by wygrał a egzekucja wyroku, opłaty sądowe... mogłoby byc trudno to przeprowadzić

24.04.2003
18:48
[10]

Dagger [ Legend ]

==>gladius
Niby tak brzmi przepis :


Art. 133. § 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.


Ale orzecznictwo mowi jedynie o wpływie nauki na przedłuzenie tego okresu z tym że wszystko to bardzo niejasne .


24.04.2003
18:51
smile
[11]

gladius [ Óglaigh na hÉireann ]

Jak by nie patrzeć, to granica 18 lat nie jest oznaczona.

Zresztą prawo rodzinne to marna dziedzina... mało dochodowa ;)

24.04.2003
18:57
[12]

Dwalin [ Reggae ]

Ok ale jak masz juz ponad 18 lat to nie jesteś dziecko, chyba logiczne :/

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.