GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Jak korzystać z Game Spy Arcade

11.04.2003
21:27
[1]

Emsi [ Generaďż˝ ]

Jak korzystać z Game Spy Arcade

no właśnie, czy moglibyście mi wytłumaczyć jak to działa, i czy opłaca się instalować

11.04.2003
22:09
smile
[2]

wolfen3741 [ Herr Oberst ]

Jak dobrze wiesz GSA jest to program wyszukujący serwery do gry internetowej. Prawdę mówiąc użyłem go może ze dwa razy. Ja wolę korzystać z czegoś podobnego ale lepszego czyli All seeing eye (czy jakoś tak). Jest to prawie to samo z tą różnicą że znajduje się w nim dużo więcej polskich serwerów. Jak to działa. Otóż takie programiki mają wbudowaną bazę gier (jest ich tak dużo że na pewno znajdziesz swoją) po zainstalowaniu swojej gry, wybierasz ją z listy, ustawiasz opcję np. z jakiego kraju ma szukać serwerów, po czym klikasz na odświeżenie serwerów. Po pewnym czasie powinna ci się pokazać spora lista serwerów na których możesz pograć. Jeśli jakiś przypadł ci do gustu klikasz na niego a gra łączy się z nim automatycznie.

PS Programy tego typu NIE działają z większością pirackich gier.

11.04.2003
22:43
[3]

minius [ Generaďż˝ ]

GSA w większości wypadków wcale nie wyszukuje serwerów gier (choć w zależności od rodzaju gry i takie usługi oferuje - vide NWN). 95% userów wykorzystuje GSA do łączenia się w sesje rozgrywek. Czyli user wchodząc na GSA startuje swoją grę poprzez GSA, ustanawia swój komputer tzw. hostem gry (czyli zarządcą) i czeka na kolejnych graczy, którzy się do ustanowionej przez niego sesji dołączą.

I tutaj zaczynają sie schody dla polskich graczy. W Polsce ponad 95% graczy posiadających stały dostęp do internetu jest członkami tzw. sieci osiedlowych, gdzie każdy komputer w tej sieci posiada numer identyfikacyjny komputera tzw. IP osiedlowe, a nie publiczne. To znaczy, że gracz np. z USA, ale nawet z innego osiedla nie widzi Twojego komputera, bo znajduje się on za barierą serwera osiedlowego. Inaczej mówiąc, jeśli Ty będziesz chciał postawić hosta gry, to inni gracze, którzy będą się do Ciebie chcieli przyłączyć, trafią na numer identyfikacyjny Twojego serwera osiedlowego, a dalej połączenie się zerwie. Wniosk z tego jest smutny - hostować nie możesz w takim przypadku, chyba, że pozostali gracze znajdują się w tej samej sieci osiedlowej.

Ale nie wszystko stracone. Część gier (niestety jedynie jakieś 10%) pozwala nie mając publicznego IP na przyłączanie się do graczy, którzy takowe IP mają. Czyli oni musza odpalić grę, a Ty jedynie przyłączyć się do nich.
Czemu tak mało gier pozwala na przyłączenie się do hosta gry? Otóż, olbrzymia większość sieci osiedlowych udostępnia jedynie część portów łączności. I np. gra Empire Earth używa do gry sieciowej bodjarze jedynie 5 portów (zresztą bardzo standardowych w uzytku sieci osiedlowych), więc spokojnie można w ta grę pograć z graczami z całego świata. A np. Age of Empires, Age of Mythology, Red Alert, używają tych portów kilkadziesiąt. Są one niestandardowe inie ma szans pogrania w te gry jeśli wszyscy gracze nie posiadają publicznego numeru identyfikacyjnego komputera w sieci światowej.

Kosz takiego publicznego IP, to najczęściej 5-15 złotych miesięcznie dodatkowo do ceny abonamentu. Ale tutaj znowu są problemy. Ilość publicznych IP na świecie jest ilością skończoną, więc jeśli operator otrzymuje w dzierżawę stałe łącze dla serwera, to otrzymuje zaledwie kilka dodatkowych numerów IP. I kiedy rusza sieć osiedlowa, to najczęściej kto ma refleks, ten się załapie na publiczne IP. Reszta nie ma szans do czasu jak któryś się nie zwolni.

GSA posiada również tzw. chat, czyli prosty interface rozmów pisanych, dzięki któremu mogą się oni dogadać co do szczegółów rozgrywki (wersja gry, nakładek, ilość graczy w sesji, podział na drużyny, stopień trudności, warunki rozgrywki, itp.).

11.04.2003
22:45
[4]

minius [ Generaďż˝ ]

Wolfen 3741 --> Programy tego typu działają z 95% gier pirackich. Problem jedynie w IP, który powyżej opisałem, oraz w unikatowym numerze seryjnym gry. Jeśli trafisz na numer seryjny identyczny z już użytym, to nie dopuści Cię do rozgrywki.

11.04.2003
23:02
smile
[5]

wolfen3741 [ Herr Oberst ]

minius ---------> Dzięki za lekcje :)

Ja miałem właśnie problemy z nr seryjnymi, bo cały czas wyrzuał mi że mam zły cd key

11.04.2003
23:04
[6]

Emsi [ Generaďż˝ ]

dzieki, tu właśnie mam problem, bo ja co prawda mam swój własny IP ale koledzy z którymi chciałbym grać są w osiedlówce i ich nic nie może znaleźć

11.04.2003
23:07
[7]

minius [ Generaďż˝ ]

No problem. Zawsze chętnie wyjaśnię. Samwalczyłem z tym problemem przez kilka miesięcy.

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.