Priest [ Generaďż˝ ]
F14 - pytanko do pasjonatow lotnictwa
W relacjach na TVN24 uslyszalem ze z lotniskowcow wystartowaly F14 aby zbombardowac cele w Iraku.
Hmmm wprawdzie troche czasu uplynelo od kiedy nie interesuje sie mocno lotnictwem, ale z tego co pamietam to F14 nie byl przystosowany do przenoszenia broni powietrze - ziemia.
Czyzbym ja sie mylil ?
LuBeK [ Konsul ]
LOL!! Ja tez sie nie interesuje zbytnio lotnictwem ale chyba logicznym jest to ze kazdy samolot bojowy moze przenosic bron powietrze-ziemia.
Stinger [ Warrior Of Havoc ]
Sa przystosowane ze względu na zmienną geometrię skrzydeł, pozatym jako typowy mysliwiec F-14 jest lekko za ciezki
FAJEK [ CD Projekt ]
Tomcaty to faktycznie "ochrona floty" i przed wszystkim przeznaczone sa do zwalczania celow powietrznych (np. jako jedyne na świecie moga przenosic rakiety dalekiego zasiegu Phoenix), ale rownie dobrze moga sluzyc jako samoloty szturmowe przenoszac rakiety powietrze ziemia (a nawet taktyczne rakiety z glowicami nuklearnymi).
Nie sugeruj sie tym co mowia w TV bo to jeden wielki belkot... jak slysze np. ze eskadra niewykrywalnych bombowców
F117 Nighthawk zrobila coś tam to mi sie zawsz chce smiac. Zawsze myslalem ze F117 to mysliwiec a bombowiec to B2 Spirit...
Priest [ Generaďż˝ ]
Problem w tym ze chyba z 8 lat temu w jakies monografi czytalem, ze nie. Ew. nie pamietam dobrze i moze tam bylo napisane, ze nie sa wykorzystywane, co nie oznacza ze nie moga.
Dlatego sie pytam. Zreszta F18 chyba o wiele lepiej sie sprawdzi w tego typu dzialaniach

merkav [ Aguś ]
Jak obroncy floty F-14 sa zastepowane prze F-18 ,a z powody wycofanie z sluzby Intruderow (bombowce) F-14 (zdaje sie wersja D) jest przystosowany do misji bombowych. Wersja ta obecnie nosi nazwe F-14 Bombcat.
Trapez [ ND4SPD ]
Fajek --> F - 117 to myśliwiec bombardujący, bo do walk powietrznych raczej się nie nadaje, no ale bombowcem na pewno nie jest, więc można tylko biadolić nad poziomem komentarzy w TV.
Priest [ Generaďż˝ ]
merkav---> dzieki wlasnie o cos takiego mi chodzilo
Czyli klaszyczny Tomcat nie jest przystosowany (te do wesji D) ?
Lubek---> teraz jest tendencja do robienia samolotow do wszystkiego. Dawniej bylo troche inaczej
a tak poza tym to troche szkoda mi F14 i A-6. Zawsze podobaly mi sie sylwetki tych samolotow
Tanatos [ Centurion ]
FAJEK => F-117 to tak naprawdę bombowiec, bo choć teoretycznie może przenocić uzbrojenie powietrze-powietrze, to do walki powietrznej po prostu się nie nadaje. Poddźwiękowa prędkość, kiepska manewrowość, brak stałego uzbrojenia i limitowane uzbrojenie podwieszane (dwa pylony w komorze) nie daja mu wiekszych szans w walce powietrznej. Wyrażenie "figter-bomber" to raczej "bombowiec taktyczny", czyli mały samolot mający na celu przeniknięcia systemu wykrywania i przeprowadzanie precyzyjnych ataków na terenie przeciwnika.
A jeśli już o telewizji mowa, to mnie najbardziej rozłożyły "rakiety Cruz". Tak, chodzi o "cruise missiles" czyli rakiety manewrujące.