GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

List otwarty Paulo Coelho (autora m.in. "Alchemika") do George'a Busha Jr

20.03.2003
20:56
[1]

Benedict [ Generaďż˝ ]

List otwarty Paulo Coelho (autora m.in. "Alchemika") do George'a Busha Jr

Dziękuję Ci prezydencie Bush.

Dziękuję za przypomnienie nam, że Saddam Hussajn jest niebezpiecznym dyktatorem. Ale przede wszystkim dziękuję za otwarcie nam oczu na inne sprawy.

Pokazałeś nam, że turecka demokracja nie była na sprzedaż, nawet za 26 milionów dolarów, ale pokazałeś też, że Jose-Maria Aznar i Tony Blair nie szanują swoich wyborców.

Dziękuję za to, że wysłałeś Tony’ego Blaire’a przed brytyjski parlament z fałszywym dossier brytyjskich tajnych służb oraz że wysłałeś Colina Powella do ONZ by się ośmieszył „dowodami” obalonymi w tydzień później przez Hansa Blixa. Dzięki za pozbawienie wszelkiej wiarygodności Jacka Strawa, który powiedział, że w XXI wieku napastnicza wojna może mieć moralne powody.

Dzięki za owację w ONZ po antywojennym wystąpieniu Dominique’a de Villepin, co się nie zdarzyło od przemówienia Nelsona Mandeli. Dziękuję za jedność arabską przeciwko inwazji Iraku. Dzięki za twoje przemówienia w ONZ które spowodowały, że tyle krajów jest przeciwko wojnie. Dziękuję za zjednoczenie ludzi ze wszystkich kontynentów wokół tej samej idei: sprzeciwienia się tobie. Dziękuję za pokazanie nam jak możemy się zmobilizować.
Korzystaj z chwilowej chwały i dalej nas ignoruj, a my zapamiętamy każde twoje słowo.
Dzięki wielki przywódco George’u Bushu, wielkie dzięki.

Paulo Coelho

pisarz brazylijski, w: Ha’aretz, dziennik izraelski, marzec 2003
Tłum: J.S.A

(P.S. Nie wiem, czy nie robię dubla - jeśli tak to przepraszam)

21.03.2003
01:02
[2]

Benedict [ Generaďż˝ ]

sorry za statsowanie, ale być może warto by się nad tym tekstem zastanowić
światowej sawy, wybitny pisarz, musi brać odpowiedzialność za każde własne słowo - szczególnie, jeśli iieruje je do władcy najpotężniejszego państwa świata - a Coelho ostro krytykuje Busha
chyba jest w tym coś
dlatego podbijam wątek - gdyby ktoś wcześniej nie zauważył go po prostu

21.03.2003
01:21
[3]

Banita_bb [ bo był za miły ]

No coz . Madrze napisal i wypada sie tylko z nim zgodzic.Tylko co z tego jesli dabljiu bush ma wszystkich i wszystko w glebokim powazaniu.A lepiej poczekac na rozdanie oscarow wielu aktorow tez jest przeciwko wojnie i moze byc naprawde ciekawie przy przemowieniach.

21.03.2003
01:43
[4]

Psychol [ yellow_koza ]

oto tresc mojego listu do busha:

"bush jestes scierwo! odwal sie buraq od iraq!

z powazaniem psychol"

juz mi lepiej...


21.03.2003
01:44
[5]

Banita_bb [ bo był za miły ]

psychol---> popieram ale sam nie chcialem sie znizac do tego poziomu na tym watku ;p

21.03.2003
02:24
[6]

Lim [ Senator ]

Benedict---> list ciekawy, ładnie to ujęto - choć po wystąpieniu podpisanym TAKIM nazwiskiem spodziewałem się czegoś więcej - choć faktycznie ironia jest czasem bardzo groźną bronią ... a jak tu inaczej ,,walczyć'' z Bushem Jr. - na wszystkie inne ataki chyba jest przygotowany doskonale. Przyznam że sympatyzowałem od samego początku prezydentury z polityką republikanina Busha który mimo wszystko jest postacią wyrazistą w odróżnieniu od śliskiego, niewiarygodnego demokraty Clintona...polityka wprowadzania ładu i porządku na świecie za pomocą prewencyjnych wojen uznania u mnie nie znajduje...nie chcę jednak by w tym wątku rozgorzała taka dyskusja jak w pozostałych o wojnie w Iraku. Wpadłem tu tylko po to by powiedzieć że dla pacyfistów na GOL'u mam wielki szacunek, mimo że raczej ich opinii nie podzielam - zrobiliście tu sporo i to jest zauważane.
(ja to zauważyłem:)
ps. Oczywiście odróżniam przeciwników wojny od krytyków polityki Busha...macie Panowie sporo racji - lecz słowa uznania kieruję przede wszystkim do tych przeciwników wojny którzy prezentują takie podejście do zagadnienia jak Kiniu,itp. - z ludźmi można się nie zgadzać lecz trzeba ich szanować:)
..tak na marginesie - dzisiaj w TV jeden z dziennikarzy oświadczył z widocznym przejęciem że jesteśmy jednym z 5 krajów które wysłały swoje wojska w rejon zatoki, (skromniutkie to siły ale polityczny gest to bardzo ważny) ...martwi mnie trochę to ,,wyrywanie'' się przed szereg...cóż , zobaczymy co czas pokaże.

21.03.2003
02:50
smile
[7]

oksza [ Senator ]

Hmmm..

No cóż, może dorzucę swoje 3 grosze akurat w tym wątku z racji tego że się nie wypowiadałem w sprawie wojny, a ten list akurat mnie zainteresował.

Faktycznie spodziewałm się czegoś więcej. Pisarza szanuję, ale moralne autorytety wyrosłe na popularności ich dzieł od jakiegoś czasu przestały byc dla mnie idealnym wyznacznikiem prawdy. Zdanie sławnego człowieka od dawna już nie inspiruje mnie jakoś specjalnie tylko dlatego że dobrze pisze książki, ciekawie gotuje czy pięknie śpiewa.

Zastanwiające jest to, że list pisarz tak łagodny ocieka taką wściekłością, jest tak zajadły. Rozumiem i szanuję jego zdanie, ale nigdy nie doceniałem specjalnie ludzi którzy widzą świat czarno-biało. Wiem, że to nudny argument i powtarzał się w wielu dyskusjach tak, że przelewa się już tonami, ale warto to powtarzać. Świat nie składa się ze złego Busha i reszty świata. To nie jest Hitler, ani gra komputerowa. Sytuacja jest tak zawiązana sznurkami, że prawdopodobnie ani Bush, ani Coelho, ani my nigdy nie odgadniemy co się za nią kryje ani jka je rozplątać.

To dobrze, że środowisko międzynarodowe, jak mówi Coelho, się zmobilizowało. Pytanie brzmi, co dalej? Czy jeśli terroryzm i despotyzm uderzy mocniej (a to możliwe przy takim sukcesywnym drażnieniu Arabów) -> jak zareguje to srodowisko? Jak sobie poradzimy z zagrożeniem? A może warto się zastanowić, może kiedyś zapragniemy Busha? Może potrzebny będzie człowiek, który odważy się połamać konsekwentnie dotychczasowe reguły?

Nie mam zupełnie wyrobionego zdania na ten temat. Ale uważam też że temat jest za skomplikowany, by sprowadzać go do doktrynalnej zasady nieingerencji. "Wojna prewencyjna tak", mówią przeciwnicy, "ale nie w tej sytuacji".

Pytanie brzmi - to w jakiej? I czy na pewno ta granica jest bezpieczna?

21.03.2003
07:28
[8]

TzymischePL [ Senator ]

Wklejam to co napisalem w innym watku......


Ja juz od wczoraj prooboje sie dowiedziec kiedy beda demonstracje pacyfistow w "sprawach" - listy otwarte intelektualistow tez moga byc.....

1) Wojna w Czeczenii - proponuje pod ambasada Rosji
2) Atakow Pakistanu na Indii
3) Atakow Indii na Pakistan
4) Akcja zbrojne Turcji przeciwko Kurdom
5) Zamachy kurdow na obiekty w Turcji
6) Wojny granicznej Etiopii z Erytrea
7) Mordowaniu ludzi w Rwandzie*
8) Mordowaniu bialych farmerow w Kongu i (bodajze) Republice Srodkowoafrykanskiej
9) Przeciwko partyzantce i mordowaniu ludzi w Columbii
10) i wielu innym konfliiktom o ktorych szanowni pacyfisci racza milczec.

No ale sie nie dziwie od zadnego z tych panstw nie mozna wyciagnac pieniedzy, a pozatym teraz jest TRENDY atakowac USA....

* - juz za pozno......

21.03.2003
07:55
[9]

Vader [ Senator ]

Ehh... mam dosc naprawde mam dosc.

jednym grupom spolecznym wojna jest na reke, innym nie. Sieja przeciwstawne proganandy.

Znawcy, potrafia ocenic sumaryczne jakosciowe znaczenie skutkow polityki Busha i wojny. Inni upatruja w tym same negatywy. Nic nowego, jestescie jak mrowki, male zorganizowane stworzonka, ktorymi steruje sie za pomoca idealow, a raczej propagandy celujacej w wasze narzucone w procesie socjalizacji, idealy.. wyczuone frazesy "wolnosc ponad wszystko" i tak dalej... bez jakiej kolwiek wnikliwszej analizy, bez przemyslen..

A wiadomo ze kazdy artysta, bedzie przeciw.. w koncu kazdy chce utrzymac popularnosc i moze ja zwiekszyc... takze wlasnie poprzez celowanie w ludzkie idealy... myslicie ze ktos sie przejmuje tym ze ktos tam umiera..?
jesli tak, to chyba zyjemy w innych swiatach..

21.03.2003
08:25
smile
[10]

H3ZEKI4H [ Homo Homini Lupus ]

O jezu zaraz będą publikować listy babci stefci ze sracza na centralnym w Warszawie w sprawie Iraku i hegemoni USA. Żygać sie chce.

21.03.2003
08:31
[11]

el f [ RONIN-SARMATA ]

Pamiętam że inny światowej sławy pisarz, Jean Paul Sartre, laureat nagrody Nobla której nb nie odebrał, pisał peany na cześć Stalina, wspierał Castro i chwalił rewolucję kulturalną Mao.
Sartre dopiero pod koniec życia odwrócił się od komunizmu i aktywnie pomagał uchodźcom z komunistycznego raju , głównie z Wietnamu.

Innym przykładem pisarza-noblisty jest Knut Hamsun , aktywnie wspierający okupujących Norwegię hitlerowców.

To że ktoś jest dobrym pisarzem to znaczy że ma talent a nie że ma patent na mądrość.

21.03.2003
08:33
[12]

Vader [ Senator ]

Elf, w polsce bardzo brakuje takich madrych ludzi - takich jak ty. to nie ironia, mowie powaznie, bo naprawde sie ciesze ze jeszcze ktos ma konkretne i rzeczowe argumenty.

21.03.2003
08:37
[13]

Anioł z naderwanym skrzydłem [ realna nie realna ]

Ten list utwierdza mnie w przekonaniu, że sa jeszcze naprawde wartościowi ludzie. Po tym liście i po przeczytaniu Alchemica z jeszcze większym zapałem będe poszukiwac prawdziwego ukojenia w jego ksiązkach...

21.03.2003
08:37
smile
[14]

Paudyn [ Kwisatz Haderach ]

Wszędzie tylko wątki o wojnie, zaczyna mnie to nużyć...

BTW.Nie rozumiem dlaczego odmawia się Coelho możliwości prostego i zwięzłego wypowiedzenia się...

"choć po wystąpieniu podpisanym TAKIM nazwiskiem spodziewałem się czegoś więcej"
Czyli czego przepraszam? Kolejnej książki, czy może wypracowania cechującego się wyrafinowanym słownictwem i stylem?? Czy pisarz zawsze musi posługiwać się językiem literackim, używać całej masy środków stylistycznych??

21.03.2003
09:03
[15]

Michmax [ ------ ]

Nie można się z nim nie zgodzić.

21.03.2003
09:11
[16]

Patrokles [ Konsul ]

List popieram i cieszę się, że był wyważony, pozbawiony fajerwerków i moralizatorstwa.

Do podziękowań dołączyć pragnę swoje trzy grosze.

Całe to zamieszanie dało mi przyczynek do odświeżenia sobie wiedzy z najnowszej historii.
Trochę rzeczy sobie przypomniałem, innych nauczyłem na jeszcze inne spojrzałem w odmiennym świetle.

Kiedyś myślałem, że Irak w swej historii nie robił nic innego tylko wywoływał wojny niesprawiedliwe. Dziś wiem, że najkrwawszą wojnę, ta z Iranem toczył broniąc sie przed zalewam szyickiej rewolucji religijnej. Sam Irak jest jedynym świeckim krajem w regionie. Wiem też, że do tej wojny popychali go głównie Amerykanie, którzy w wyniku nacjonalizacji przemysłu wydobywczego dokonanej przez władze w Iranie stracili majątek i olbrzymie wpływy w regionie.

Wiem także, że wąglika i bakterie ospy Irak otrzymał ponad 15 lat wcześniej od Amerykanów "w celach badawczych"

Broni chemicznej używał z powodzenie w wojnie irańskiej za cichym przyzwoleniem zachodu.

Poznałem też - co ważne prawdę o biednych Kurdach. Są oni gnębieni od 70 lat nie tylko przez Irak ale przez Iran i głównie Turcję. Irak był jedynym państwem, które obdarzyło Kurdów autonomią, za co Kurdowie w ramach wdzięczności wywołali krwawe powstanie w 1974 roku.

Wiele się nauczyłem i ujrzałem nowe oblicze Ameryki "ostoi wolności sprawiedliwości i praworządności"

21.03.2003
09:14
[17]

Michałłł [ Legionista ]

wstrząsajace:)
cóż rzeczywiscie nie pozostaje nic innego jak "ignorować"
chociaż z drugiej strony
może powinno się leczyć ....


21.03.2003
09:28
smile
[18]

Michałłł [ Legionista ]

naprawde fascynujące
Dominique de Villepin - bożyszcze tłumów i główny pacyfista globu, a takze moralny autorytet przemawiajacy bezinteresownie i antywojennie:) w imienu dyzurnej zdziry Europy czyli Najasniejszej Republiki od uciekania i dawania pupy;)

jakoś mi to przemówienie umknęło - dzięki Ci o Alchemiku Wyobraźni i Złudzeń za tę wiedzę

to musiała być mocna scena - owacje - pewnie na stojąco - a cały ten cyrk na amerykanskiej ziemi i za amerykańskie pieniądze :)

21.03.2003
10:00
[19]

Patrokles [ Konsul ]

Nie jest ważne kim jest autor listu i czy go lubimy.
Istotna jest treść.

Wielu wybitnych pisarzy i myślicieli było zaprzeczeniem autorytetu moralnego, choć ich myśli cenimy do dziś.
Dla mnie najgorsi byli francuscy geniusze doby oświecenia gloryfikujący Carycę Katarzynę a potępiający polskich rebeliantów wywołujących powstania przeciw prawowitym władcom ( zaborcom ).

21.03.2003
10:15
[20]

Pejotl [ Senator ]

Patrokles -> z historia to bywa roznie. Potępiamy Konfederację Targowicką (do której należał Król) za to że za pieniądze Rosji aktywnie pomagała w przyłączeniu Polski do Rosji. Natomiast przechodzimy obojętnie wobec faktu, że rząd Polski otrzymuje pieniądze od Unii Europejskiej na indoktrynację społeczeństwa aby głosowało za przyłączeniem Polski do Unii. :)

21.03.2003
10:16
[21]

Michałłł [ Legionista ]

to w tym liście jest jakas "treść"?

21.03.2003
10:28
smile
[22]

Johann [ Pretorianin ]

Dziękuję ci, Paulo Coelho.

Dziękuję ci, że przypomniałeś mi się. Po lekturze twoich książeczek starałem się o tobie zapomnieć, i wyrzucić z pamięci brak talentu i umiejętności pisarskich, jakie reprezentujesz. Najgorszy był chyba "Poradnik Wojownika Światła." Teraz mogę znów ostrzegać innych przed twoją twórczością. Ale dziękuję również, że otworzyłeś mi oczy na inne sprawy.

Dziękuję, że uświadomiłeś mi, iż Hans Blix kłamał, albo też wykazał się niekompetencją, gdyż wczoraj Irak wystrzelił w Kuwejt dziesięć rakiet typu SCUD, których wedle rezolucji ONZ nie powinien mieć od kilkunastu lat.
Dziękuję również, iż w ten sposób pokazałeś, że USA miały prawo do interwencji w Iraku (co prawda prawo wyszło na jaw post factum, ale co tam... :)), broniąc autorytetu ONZ.

Dzięki za uświadomienie nam istnienia nowego układu politycznego Francja - Niemcy - Rosja, krajów splamionych takimi wydarzeniami jak wojna z Algierią czy wojna z Czeczenią, z których nigdy nie zostały rozliczone.

Traktuj nadal ludzi jak idiotów, Coelho, może wtedy będą czytać twoje książki. Dzięki.

Paweł Juszkiewicz
W: forum Gry - Online

21.03.2003
10:36
[23]

Patrokles [ Konsul ]

Pejotl

Cieszę się, że ktoś dostrzega to,że to co nam serwują media jest agresywną zakłamaną indoktrynacją.

P.S. A tak ceniłem Wołoszańskiego

21.03.2003
10:38
[24]

el f [ RONIN-SARMATA ]

Patrokles

Kto ceni ten ceni. Mnie ani encyklopedyści ani Rousseau ani inni "oświeceni" nie odpowiadają i nie cenię ich myśli której efektem była krwawa łaźnia rewolucji francuskiej.

21.03.2003
11:41
[25]

duch_hopkirka [ Junior ]

blad jest w zalozeniu bracia, Paulo Coelho nie jest zadnym wielkim pisarzem tylko zwyklym grafomanem. Jego literatura cieszy sie populatrnoscia, zgoda, ale na zasadzie takiej jak - z zachowaniem proporcji - popularnoscia cieszy sie muzyka Michala Wisniewskiego.

Ktos tu wspominal o pisarzach-noblistach - nie ta liga. Coelho nie dostal nobla i nigdy go nie dostanie.

21.03.2003
12:00
[26]

massca [ ]

z
i
e
e
e
e
e
e
e
e
f


moze sie zlozymy na bilet do iraku dla benedicta, przy dobrym wietrze moze zdarzy jeszcze troche postrzelac z jakiegos kalacha do amerykanskich czolgow ???


GO U.S. Army , GO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

21.03.2003
12:22
smile
[27]

Lim [ Senator ]

Paudyn---> nie mogłem więc spodziewać się po tym autorze czegoś więcej poza kilkoma zdaniami przesiąkniętymi (celną i gorzka) ironią ? Napisałeś:

Czyli czego przepraszam?(można oczekiwać) Kolejnej książki, czy może wypracowania cechującego się wyrafinowanym słownictwem i stylem?? Czy pisarz zawsze musi posługiwać się językiem literackim, używać całej masy środków stylistycznych??

tak- tego oczekiwałem w swojej naiwności, list Paulo Coelho przeczytałem z takim samym zainteresowaniem jak post Pawła Juskiewicza - i to mnie właśnie nieco zdziwiło - przecież Paweł J. z całym szacunkiem do popularnych autorów nie należy,(jeśli czegoś nie wiem to przepraszam:))) a stosując podobną stylistykę również osiągnął swój cel- zainteresował mnie tą wypowiedzią - czy po przeczytaniu ostatnich postów powinienem powiedzieć że moje oczekiwania były zbyt wielkie? Nie powiem tego - choć nie rozumiem czemu chciałeś wykazać talent i autorytet tego autora wyrywając z kontekstu cytaty akurat z mojej wypowiedzi. Ja autorytetu P.Coelho nie negowałem .Sądzę że mój post do kontrowersyjnych nie należał...więc mi nic nie musisz udowadniać - a to że spodziewałem się czegoś więcej - cóż... to moje oczekiwania - rozmowa o tym czy zbyt wielkie czy też przeciwnie nic do sprawy nie wnosi
...w sumie nie ma sporu - więc OK :)

21.03.2003
12:35
[28]

Silent [ The Voice ]

jestem za pomysłem massci. Już to nawoływanie Benedicta w kółko jest męczące. Irak wali na prawo i lewo scudami, których podobno nie ma, a wszyscy popierają Husajna, wzrór cnót i czystości. Benedict - leć do Iraku, widać że u ciebie morale lepsze niż u irackich żołnierzy :-)

21.03.2003
12:36
[29]

Hayabusa [ Niecnie Pełzająca Świnia ]

TzimischePL ---> zgadzam się. Tylko o Czeczenii czasem, czasem coś gdzieś po cichu się dzieje. Ale winnych przypadkach CISZA.

Antyamerykanizm jest "In" .Po prostu.

21.03.2003
12:39
smile
[30]

griz636 [ Jimmi ]

Chetnie sie massca dorzuce do biletu, jednego komucha bedzie mniej w Polsce.

21.03.2003
12:44
[31]

Hayabusa [ Niecnie Pełzająca Świnia ]

SCUDy to już dobry argument za tym że to Bush miał rację. Jak na nieistniejące rakiety są całkiem realne. przynajmniej według tych informacji które są dla nas dostepne.
A de Villepin -->nie będę mówić jaką mam opinię o francuskich politykach, których antyamerykanizm jest kalką XIX wiecznej antybrytyjskości. Algieria i Wietnam - tam jakos Francja d... sobie nie zawracała ONZ ani niczym innym.
Coelho ---> cokolwiek ktokolwiekby napisał, nie daje mu to prawa do uznania sie za autorytet moralny. Jeśli już ktokolwiek może zasłużyć na to miano, to dzięki temu co ZROBIŁ.
Słowa... mają znaczenie ale czy musimy przykładać wagę do każdego frazesu?

21.03.2003
12:45
[32]

twostupiddogs [ Generaďż˝ ]

mnie osobiście martwi coś innego jak już mówiłem wcześniej jestesmy chyba bardzo bogatym krajem skoro stać nas na prowadzenie wojny napastniczej... skoro już trzeba było poprzeć tą wojnę, bo Kwachu i Miller już nie mogli się powstrzymać to trzeba ją było klepnąc i nic więcej... Skądinąd bardziej bogaty kraj Hiszpania, i Aznar, który też robił co mógl, aby wleźć nie powiem gdzie Bushowi, nie wysłał ŻADNYCH wojsk do Iraku..., ale my jak zawsze musimy być najlepsi...
muszę powiedzieć, że kiedyś dziwiłem się z tzw. polish jokes, czy polnische Witze, teraz już rozumiem, Polaczka się poklepie po pleckach, Polaczkowi starczy...jeśli chodzi o poziom dyplomacji jesteśmy na poziomie ery kamienia łupanego,0 jakiejkolwiek troski o własne interesy...

21.03.2003
13:06
smile
[33]

mały_miś [ MIŚtyczna MIŚtyfikacja ]

Griz ---> A od kiedy to sprzeciwianie się chorej polityce zagranicznej USA jest przejawem komunizmu? Nie popadajmy w paranoję.

Ja raczej nazwałbym komunizmem wzięcie udziału przez dane państwo w wojnie, pomimo sprzeciwu 75% społeczeństwa!!!

21.03.2003
13:09
[34]

DUBROLES [ Animator ]

Hmmm, ja chyba również tak jak nienktórzy wyczuwam tu "lekką" ironię... Nie ma co gadać...

massca - - - > Co Ci się niepodoba? Ja się liczę z zdaniem Coelho.

21.03.2003
13:10
[35]

massca [ ]

Dowództwo sił inwazyjnych USA rozkazało żołnierzom wkraczającym do Iraku, aby na swoich czołgach, działach, dżipach i innych pojazdach nie umieszczali flag amerykańskich, nawet małych chorągiewek.

Nie wolno wywieszać także flag ze znakami pułków czy flag poszczególnych stanów USA.

Chodzi o to, by nie urazić dumy narodowej Irakijczyków i pokazać, że Amerykanie przybywają jako wyzwoliciele, a nie zdobywcy.

Jak pisze z Kuwejtu "New York Times", już w środę, w przeddzień rozpoczęcia operacji Iracka Wolność (Iraqi Freedom), na ogromnym obozowisku 101. Dywizji Powietrznodesantowej nazwanym Camp New Jersey tylko z rzadka można było dostrzec amerykańską gwieździstą flagę.

Dowódcy polowi mówią, że widok setek amerykańskich flag powiewających nad konwojami pojazdów wojskowych mógłby wydać się Irakijczykom zbyt prowokacyjny i wywołać błędne wrażenie, że wojsko Stanów Zjednoczonych chce zagarnąć cudze terytorium lub zagrabić irackie bogactwa naturalne.

21.03.2003
13:12
[36]

Dagger [ Legend ]

==>two
Eeee tam - przeciez w nagrode mozemy kupic samolot ;)))))))))))))))))

21.03.2003
13:17
[37]

twostupiddogs [ Generaďż˝ ]

==>massca
z
i
e
f

21.03.2003
13:18
[38]

massca [ ]

twostupid - co, ty tez wczoraj "protestowales" ? hehehe

21.03.2003
13:23
[39]

twostupiddogs [ Generaďż˝ ]

==>massca
jasne..., ale aby nie statsować, bo to offtopic: na demonstracji pojawił się prawdziwy indywidualista koleś z plakatem za wojną... naprawdę silna jednostka :)))) choć trochę pozbawiona instynktu samozachowawczego, na szczęcie otoczyło go szybko 12 policjantów...

21.03.2003
13:23
[40]

el f [ RONIN-SARMATA ]

twostupiddogs

Mylisz się, raczej wysyłamy za późno. Inny , równie jak my bogaty kraj, Czechy wysłał batalion (a nie jak my pluton) przeciwchemiczny do Kuwejtu już dawno temu. Teraz mają kontrakt z Kuwejtem na szkolenie ich oddziałów przeciwchemicznych a sprzęt który tam zwieźli ze sporym zyskiem Kuwejtczykom sprzedali.
Trzeba tylko myśleć ...

21.03.2003
13:25
[41]

twostupiddogs [ Generaďż˝ ]

==>elf
tylko Czechy nie mają dziury budżetoweji katastrofalnego stanu finansów publicznych... taki drobny szczegół.

21.03.2003
13:28
[42]

griz636 [ Jimmi ]

MM ---> Napisałem tak dlatego, że towarzysz Benedict jasno wyraził się, że popierałby akcję USA gdyby te chciały zaprowadzić w Iraku socjalizm.

21.03.2003
13:36
[43]

Luty Tur [ Generaďż˝ ]

przez chwilę miałem zdanie na temat całej tej sytuacji, ale spóściłem wodę i spłynęło

21.03.2003
13:43
smile
[44]

el f [ RONIN-SARMATA ]

twostupiddogs

Nie bardzo rozumiem.Czesi mogą i powinni zarabiać bo mają lepszą sytuację finansową niż my a my nie powinniśmy zarabiać bo mamy dziurę budżetową . Coś tu z logiką szwankuje.

21.03.2003
13:50
[45]

tymczasowy138242 [ Junior ]

masssssca- jak czytam te twoje opowiastki to nabieram przekonania że w czasie jednej z rozlicznych podróży zagranicznych nabawiłeś się choroby która z pewnej czesi ciała przerzuciła ci się na mózg- na tą chorobę umarł Lenin i ty też umrzesz.Masz syfa w mózgu.

21.03.2003
13:50
[46]

twostupiddogs [ Generaďż˝ ]

==>elf
nie szwankuje logika bo to podobnie jak z funduszami z UE, najpierw coś trzeba wyłożyć w tym przypadku, aby wysłać tam jednostę trzeba ją najpierw wyposażyc,nie sadzę, aby podobnie jak w przypadku z Afganistanem polska armia miala umundurowanie w kamuflarzu pustynym i wyposażenie przystosowane do tego typu warunków... zgadnij ile kosztowało samo wyposażenie Gromu - nie pamietam dokładnie, ale chyba 100 osób personelu do Afganistanu, wstępne, bez kosztów pobytu ekspolatacji sprzetu raptem 200mln zł, tymczasem jak dobrze pamiętasz kasuje się dotacje do barów mlecznych w wysokości 16mln, bo nie ma pieniędzy w kraju, że już nie wspomnę o służbie zdrowia etc.

21.03.2003
13:52
smile
[47]

massca [ ]

lume - założyłeś nowe konto na GOLu tylko po to zeby na mnie pobluzgac?

21.03.2003
14:04
[48]

el f [ RONIN-SARMATA ]

twostupiddogs

Tylko na polowych barach mlecznych w Kuwejcie nie zarobisz :-)

A poważnie - wyposażenie i wyszkolenie naszych jednostek przeciwchemicznych jest nie gorsze (a nawet lepsze) niż czeskich. Ono JEST , nie trzeba dopiero kupować. Wystarczyło wysłać ich wcześniej a teraz liczyć petrodolary i przeliczać ileż to można wtopić w nie przymierzając bary mleczne.

Logika - logika szwankuje u naszych decydentów ; na Gromie i Formozie nie zarobią, na okręcie logistycznym też a wysyłają. Ale cóż , to są uroki demokracji - debile głosują na debili i mamy efekty jakie mamy.

21.03.2003
14:11
[49]

twostupiddogs [ Generaďż˝ ]

==>elf
po prostu zależy ile to by kosztowało tutaj mówię już o mundurach - na wojskach chemicznych się nie znam, chociaż wiem, że podobież mamy dobre, nie wiem tylko czy taki sprzęt np może działać badź co bądź na pustyni, choć CZesi jak widać potrafili i oczywiście ile to kosztuje, a ile Kuwejt chciał dać... to już element rachunku ekonomicznego i wchodzimy w szczegóły, ale reasumując potwierdza to tylko moje twierdzenie, że jeśli chodzi o poziom dyplomacji jesteśmy na poziomie ery kamienia łupanego,0 jakiejkolwiek troski o własne interesy...

21.03.2003
14:18
[50]

Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]

LUDZIE PODDAJE WAM POD DYSKUSJE LIST KOLEJNEGO "WIELKIEGO AUTORYTETU":-) EDYTY GÓRNIAK!!!!!!


"Kochani Moi,

Wiem, ze Wasze myśli oplecione są wokół jednego tematu... Chciałabym prosić Was, abyście w religiach najbliższych Waszym sercom modlili się o to, by rozpoczęty konflikt jak najszybciej się zakończył i aby ten czas nie sparaliżował naszego codziennego życia. Nie mamy wpływu na decyzje osób, od których nie z naszego wyboru, zależy nasze bezpieczeństwo - jest to frustrujące i absurdalne. Ale mamy wpływ na to, w jaki sposób będziemy od tego momentu funkcjonowali.

Nie pozwólcie, by ta sytuacja wytrąciła Was z codziennego rytmu, by stracić wiarę, radość życia, żyjąc w panice i strachu - wszyscy przegramy tę wojnę.

Ten konflikt rozstrzygnie się czy też nie, bez naszego udziału, nie ma więc sensu by targało nas to emocjonalnie. Nie zamykajcie się w domach i w sobie. Żyjcie pełnią życia, bo teraz, być może, powinniście się nim cieszyć bardziej niż kiedykolwiek. Wszyscy jesteśmy na tej samej szali, więc kochajmy się, wspierajmy i cieszmy każdą chwilą radości i każdym porankiem.

Wychodźcie do kina, na zakupy, pomagajcie rodzicom i rodzeństwu, przytulajcie się i całujcie, cieszcie nadchodzącą wiosną! Nie szczędźcie czasu na niesienie ludziom wsparcia.

Może taki wstrząs jest nam wszystkim potrzebny, byśmy przypomnieli sobie najważniejsze wartości życia?

Bądźcie czujni, ale nie sparaliżowani. Pamiętajcie, że wojny zawsze były i zawsze będą! Chciałoby się wierzyć, że historia nas czegoś nauczyła. Nie trzeba przecież daleko szukać. W naszym rodzinnym kraju pozostało przecież tyle śladów rozpaczy, cierpienia i krwi...

Wojny nigdy nie były właściwą odpowiedzią na problemy i strach. Żadna przecież tak naprawdę nie zakończyła się zwycięstwem, bo jak utracenie "tylko połowy ludności" może być sukcesem?!

Dziwię się bezmyślności i agresji ludzi, którzy pchnęli polskich żołnierzy w stronę przemocy. Nie uwierzę w słuszność tej decyzji. Wszystkie straże graniczne i służby bezpieczeństwa są teraz bardzo czujne, więc być może paradoksalnie ten czas będzie dla nas najbezpieczniejszy...

Liczę na Waszą siłę wewnętrzną, trzeźwość umysłu i ...wolę życia.

Przytulam Was wszystkich - Edyta"21.03.2003
14:33
smile
[51]

el f [ RONIN-SARMATA ]

Dibbler

Dobre :-)

Czyżby Edytka pokłuciła się z Kwaskiem ?

21.03.2003
14:57
[52]

duch_hopkirka [ Junior ]

dribbler -> to autentyk? az trudno uwierzyc, chociaz Edyta G bylaby zdolna do osiagniecia takiego poziomu... rzuc linka pls

21.03.2003
15:01
[53]

Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]

Duch_hopkirka ==> Proszę

21.03.2003
15:17
smile
[54]

koxbox [ ]

Cos dla fanow Edytki:
Co zrobic, aby nakłonic narod izraelski do popełnienia zbiorowego samobojstwa?
Poprosic Edyte Górniak, aby zaspiewala ich hymn narodowy:)))))

21.03.2003
15:37
[55]

Dibbler [ Gardło Sobie Podrzynam ]

Kolejny list otwarty, tym razem napoważnie. Napisany kiedyś przez Zbigniewa Herberta : największego polskiego poete XX wieku, do Busha seniora:

"Panie Prezydencie! Od wielu dni świat w osłupieniu śledzi tragedię Kurdów. Środki masowego przekazu nie oszczędzają nam najdrobniejszych szczegółów tej jatki urządzonej przez soldateskę Saddama Husseina. Zginęło już tysiące dzieci, kobiet i starców. Ponosi za to odpowiedzialność, przynajmniej pośrednio, administracja amerykańska, którą Pan kieruje. Agresor wykorzystał Pańską zwycięską ekspedycję karną ,żeby zemścić się na narodzie, domagającym się od stuleci jedynie autonomii. Nie może pan pozwolić, żeby się powtórzył błąd polityki amerykańskiej, która w historii XX wieku tak często nie umiała obronić ani wolności, ani demokracji.

Prezydent F.D Roosevelt doskonale wiedział, jaki był los Żydów w czasie drugiej wojny światowej, ale nie reagował. jego następca opuścił wszystkich swoich sojuszników w Europie Środkowej, którzy w czasie tej wojny walczyli z faszystami i wydał ich na pastwę stalinowskiego zdziczenia, uznającego ich na "nacjonalistów".

Następnie, w 1951, opuściliście Niemców ze Wschodu, Węgrów- w 1956, Czechów i Słowaków w 1968, Afgańczyków- w 1980 i Bałtów- w 1990. Ma Pan, jak sądzę, wyjątkową okazję historyczną, żeby zerwać z serią poważnych i haniebnych błędów oraz brakiem perspektywy politycznej. Nie pisze do Pana człowiek urażony, lecz pragmatyk.

Należy zorganizować rzeczywistą pomoc dla Kurdów. W tej tragicznej chwili nie potrzebują oni piknika na rzecz wolności. Ani parady samolotów, zrzutów żywności dla ludzi- ginących tysiącami. Opinia publiczna, opinia wszystkich ludzi dobrej woli żąda od Pana pojmania Saddama Husseina i postawienia go przed trybunałem międzynarodowym, obiektywnym i sprawiedliwym, pod zarzutem zbrodni zabójstwa, tortur i banicji przeciwko Kurdom.

Wierzę, że jest Pan nie tylko doświadczonym politykiem, lecz człowiekiem, który wie, że rzadko kiedy w historii rozum, serce i współczucie tworzyły jedno, jak teraz. Nie można już zwlekać. W chwili, gdy piszę ten list, umierają ludzie. (...) Zbigniew Herbert"

21.03.2003
18:09
smile
[56]

Paudyn [ Kwisatz Haderach ]

Lim:::::>Aleś agresora złapał:)) Nigdzie nie twierdzę, że negujesz autorytet Coelho i zupełnie nie o to mi chodziło. Zresztą akurat to, że zostałeś zacytowany Ty, to kwestia losowa, bo w podobnym tonie wypowiedziała się bodajże jeszcze jedna lub dwie osoby. Nie sądzę, aby Coelho posługiwał się na co dzień językiem literatów, raczej językiem potocznym. To tak jakby zamknąć pisarza w klatce i zezwolić na poruszanie się tylko po określonym terenie. Czasem prostota spełni swe zadanie lepiej, niż wyszukana masa frazesów :) Dlatego nie oczekuję, że dany autor na każdym kroku będzie posługiwał się językiem swych dzieł. Bo gdyby coś takiego uczynił na przykład Frank Herbert, to nad połową tekstu głowilibyśmy się aż miło. Że o Stephenie Hawkingu nie wspomnę :D

Nie traktuj więc proszę moich postów jako ataku na swoją osobę i próbę przekonania Cię do czegokolwiek, bo nic takiego absolutnie nie ma miejsca. Do napisania pierwszej wypowiedzi skłoniła mnie zwyczajne zdziwienie i ciekawość, czemu spodziewaliście się jakiegoś wybitnego tekstu:)) Tylko tyle i aż tyle:)) Więc tak jak napisałeś, żadnego sporu tutaj nie ma:))

21.03.2003
23:13
[57]

minius [ Generaďż˝ ]

Ja wolę oprzeć się na polskim Nobliście Czesławie Miłoszu
który powiedział, że gdyby naiwna swego czasu Anglia i zarozumiała (tak jak właśnie dzisiaj) Francja nie traktowała Hitlera jak obecnie Saddama Husajna, to zaoszczędziłaby ludzkości miliardów ofiar II Wojny Światowej.

WInston Churchill powiedział, że "Historia ludzkości uczy, że nigdy nikogo niczego nie nauczyła" (koniec cytatu).
Po wielu Waszych postach widać jak na dłoni, że to Nie Chamberlain, nie Petain, a obecnie nie Chirac czy Niemcy mają rację lecz Winston Churchill bo gucio skorzystaliście z lekcji historii o II Wojnie Światowej i przesłankach dojścia do władzy Hitlera.

I to by było na tyle. Z naiwnymi nie dyskutuje się, bo są naiwni. A kiedy sami się sparzą - wtedy nie są naiwni.

21.03.2003
23:32
[58]

Dessloch [ Senator ]

hehe w II wojnie swiatowej, minius nie umarlo wiele "miliardow" :) znacznie mniej :) ale pewnie chodzilo ci o "milonow" :)


szczerze mowiac ja jestem sceptyczny do wszelkiej masci artystow bo sa to z reguly ludzie ktorzy bazuja na emocjach, anie na zdrowym rozsadku... sa to tez glownie ludzie o pogladach lewicowych, gdzie pod przykrywka chcienia dobrze, dokopuje sie spoleczenstwom tak ze sa zdegradowani moralnie.. no ale taki ju zurok lewicy, populizm i macenie w umyslach,

21.03.2003
23:38
[59]

griz636 [ Jimmi ]

Dessloch --> Ładnie to ująłes. Od siebie dodam cytat "wszyscy artysci to prostytutki.." jak to dalej leci sami wiecie.

21.03.2003
23:56
[60]

minius [ Generaďż˝ ]

Dessloch ---> Nie. Właśnie chodziło mi o miliardy, a nie o miliony Trzeba było czytać uważni, bo nigdzie nie napisałem o umarłych. Prawie każdy, kto zginął z powodu II W.Św. miał jakąś rodzinę, wielu straciło domy, dobytki, zostało kalekami, nędzażami, niektórych dotknęły choroby wojenne (psychiczne, fizyczne).
Co z tego, że ktoś przeżył Oświęcim, czy obozy pracy, jeśli do końca życia zostawiło to ślad w jego psychice?

Jak widzisz - ofiarami II W. Św. były jednak miliardy. Niektórzy do dziś ją jeszcze przeżywają i na pewno nie chcą aby ten koszmar się powtórzył dzięki jakiemuś psychopacie pokroju Osamy, szefa Korei Północnej czy Husajna.

Właśnie oglądałem film o bombardowaniu wiosek Kurdyjskich, Szyickich, czy też irańskich głowicami z gazami bojowymi.
Powiedz rodzicom tych niewinnych niemowlaków zagazowanych dzięki rozkazowi tego psychola Saddama, że ich dzieci zabito dla świętego spokoju europejczyków.

Moja żona była przeciwna tej wojne.............. do czasu kiedy nie zobaczyła tych okropnych zdjęć i filmów z Iraku.
Husajn to zwierze, najpierw wybacza własnemu bratu, że wyjechał z Iraku, prosi go o powrót, a potem na wielkim bankiecie wydanym z tej okazji każe na oczach biesiadników wymordować swoją rodzinę ucięciem głów (dzieciom swego brata również).

Pacyfista nie powinien być ślepcem, bo jeśli katują staruszkę na ulicy, to według jego dotkryny winien uciec na drugą stronę lub zacząć wznosić okrzyki POKÓJ, POKÓJ zamiast bronić staruszki.

22.03.2003
00:12
[61]

Dessloch [ Senator ]

no nie wiem... miliardy to mocne slowo.. bo moze byc 2 miliardy, lub 50mld.. a wiadomo nie bylo nas zbyt duzo na ziemi w II wojnie, ani teraz nawet :)
ale zgodze sie dotknelo na pewno bardzo duzo osob, praktycznie caly swiat...

co do wojny, to akurat jestem w tej sytuacji ze moj stary pracowal przez WIELE lat w krajach arabskich.. z Iraku wylecial jak sie zaczynala wojna...
w Iranie pracowal, Libii itd..
i jest taka prawda... ludzie ZWYKLI nienawidza wrecz ich wladze.. od fundamentalistow Iranu, poprzez wladze Husajna do innych chorych tworow w tych panstwach... to co wyrzadza sie z tymi ludzmi w ich wlasnych krajach jest po prostu niedopuszczalne... o ile w wiekszosci krajow, nie jest zagrozeniem na caly swiat wladza.. o tyle wIraku Husajn pokazal co potrafi..

niektorzy mowia, ze USA nie pomaga innym, a do iraku idzie po rope.. wytykaja, ze USA nie pomoze koreanczykom, nie pomoze saudyjczykom, czeczenom.. ale za przeproszeniem, czy Europa jest az tak zepsuta ze ma w dupie wszystko i chce byle bylo u nich wspaniale, a niech gina ludzie w krajach totalitarnych? czy spolecznosc Europejska jest az tak zdegenerowana socjalizmem i komuną, że nie chce pomagac nikomu? Juz sie zapomnialo Hitlera? Juz sie zapomnialo Stalina? Milosevica? itd itp?
az sie plakac chce patrzac na obecny stan moralny Europy.
Jest to stan dekadencki, ktory doprowadza nas do upadku naszej cywilizacji. Doraznie chroniac naszych ludzi, skazujemy sie na pewną śmierć naszej cywilizacji. Doprowadzamy nasz swiat do zaglady, do wielu wojen w przyszlosci.

wstyd rodacy

22.03.2003
00:21
[62]

minius [ Generaďż˝ ]

Dessloch ---> Smutne co napisałeś. ALE MASZ CHOLERNĄ RACJĘ. Może po prostu zbyt mało się pokazuje w Polsce co potrafią własnym narodom robić psychole pokroju Husajna czy Kim Dżon Ila (czy jak to się pisze).

Ja rozumiem, ze IRAK = ROPA i można to rozpatrywać w kategoriach finansowych, ale wielu, którzy ten temat podnoszą zapomina, że kasa może pracować w 2 strony. Czemu ludzie, którzy mówią, że to wojna o ropę nie pomyślą, że dzięki tej ropie Husajn może mieć największą armię na półwyspie arabskim, a gdyby nie embargo (zresztą nieszczelne jak durszlak) miałby największą i najnowocześniejszą armię na świecie. Za ropę może kupić wszystko, choćby tak jak od Białorusi wzbgacony Uran (co mu już udowodniło ONZ).

22.03.2003
00:51
[63]

Dessloch [ Senator ]

zreszta jeslo postrzegac to w kategoriach ropy, to USA to debile, bo jest to najgorsza inwestycja w historii :)
dziesiatki ][ponad 100] mld dolarow tylko po to zeby miec kontrole nad zlozami ropy? przeciez i tak trzeba ta rope kupowac, a kontrola nad zlozami moze jedynie a) zwiekszyc wydobycie surowca, b) sprzedawac po cenach "preferenyhnych"... no ejest to po porostu malo zrozumiale dla mnie.

23.03.2003
13:21
smile
[64]

miki [ Pretorianin ]

Ciekawe gdzie byli ci, ktorzy teraz protestuja przeciw wojnie gdy Saddam zagazowywal Kurdow w Iraku
lub rozpoczynał wojne z Iranem w ktorej zgineło 1 000 000 osób!!!!!!!?

GDZIE BYLISCIE SWIETOSZKI ?????????????

23.03.2003
14:34
[65]

Dessloch [ Senator ]

2mln zginely w wojnie z Iranem.

Ci co przezyli sa zdeformowani, widac oznaki poparzen [po broni chemicznej] itd itp

24.03.2003
09:12
[66]

Dagger [ Legend ]

Nie zapominajcie ze poczatek wojny Irak- Iran to okres w którym Donald Rumsfeld sciskał sie serdecznie z Saddamem a USA dostarczało Irakowi pomoc wojskową :PPPPP

Takze sporo z tych ofiar mozecie dopisac Amerykanom

24.03.2003
15:12
smile
[67]

jp2 [ Generaďż˝ ]

Paulo Coelho???

też mi autorytet

jakiś trzeciorzędny pisarz, z niezrouzmiałych powodów popularny w polsce
dzięki książkom z cyklu "literatura nie tylko dla orłów". :P

24.03.2003
15:38
[68]

minius [ Generaďż˝ ]

Dla przeciwników wojny w IRAKU proponuję przeczytanie lub choćby przejrzenie strony poniżej. Pomimo, że jest ona opracowana po angielsku, to zrobiona została przez IRACKICH Kurdów.

Dla niedowiarków dodam, że na zdjęciach nie są przedstawieni kurdyjscy powstańcy, bo w wieku 2-4 lat trudno unieść nawet granat, nie mówiąc już o kałachu.

Link poniżej

24.03.2003
15:46
smile
[69]

reksio [ Szerzmierz Natchniony ]

A ludziom popierającym wojnę proponuję odwiedzenie szpitala, ewentualnie więzienia.

Denerwuję już mnie te wszystkie wątki... Cały czas próbuję jakoś sie ułożyć, po tym ataku, które totalnie mnie załamał. Próbuję, ale nie mogę...

USA - choć kiedyś czułem do nich jedynie niechęć, dziś jest to już litość... Nie wiem kto obsadził takiego idiotę, jak Krzak na wysokim stanowisku. Nie wiem, kto USA dał prawo do decydowania za miliony, do mordowania, podbijania, wprowadzania swoich tłustych, plastikowych siedzeń do irackiej ziemi. Powtarzam: NIE W TEN SPOSÓB... ale jest za późno... I jak jeszcze mi wyskakuje koleś z textem: "To w imię ludzkości" to mi się chce (w imię ludzkości) sprzedać mu zdrowego kopa...

USA... Trzy litery, kojarzące się ze stalinowskim ZSRR. Bush dołączył u mnie do grona największych dyktatorów, idiotów i faszystów. Mieliśmy Hitlera, Stalina, Saddama, mamy i Busha.

25.03.2003
02:22
[70]

Dessloch [ Senator ]

reksio oprocz pustych slow masz cos konkretnego do powiedzenia? idz sobie do tego twojego ukochanego zbawcy ludzkosci saddama i pomoz mu w swoim dziele.

25.03.2003
02:30
[71]

Mr.Bungle [ Generaďż˝ ]

Dessloch -->Ale saddam go nie zechce.On nie lubi pacyfistów

25.03.2003
09:34
smile
[72]

massca [ ]

reksio , przestań bo mam już łzy w oczach...

25.03.2003
09:42
[73]

Vader [ Senator ]

Swiat zawsze dzielil sie na glupich i madych. Prosty niesprawiedliwy, ale dobry podzial. Madrzy maja wzrok przy pomocy ktorego sa w stanie kontastowac rozne rzeczy, -stad wyciagaja wnioski. Glupi wzrok wykorzystuja do szukania szczegolow na poparcie swych wymyslow.

Dlatego nie lubie demokracji. Dlatego Lubie mocna prezydenture w USA. I dlatego lubie Busha, bo nie jest biernym s...synem.

Reksio: 1 wrzesnia 1939, gdyby Francja i Naglia zaatakowaly niemcow od wschodniej granicy (mialy tam sporo wojska) nie byloby II wojny swiatowej. Sam widzisz doc zego prowadzi polityka apeacementu. (unikania zbrojnego konfliktu za wszelka cene).

26.03.2003
12:59
smile
[74]

el f [ RONIN-SARMATA ]

Kolejny z wielkich intelektualistów przełomu milenijnego wypowiedział sie na temat wojny w iraku. Tym razem w naszym Sejmie ...

cyt za Onetem :

"12:16: Ta wojna nie jest naszą wojną - powiedział Andrzej Lepper, zapowiadając głosowanie przeciwko informacji rządu.

12:02: Decyzję prezydenta o wysłaniu wojsk do Iraku Lepper nazwał "autorytarną" i "haniebną"."

11.04.2003
19:48
[75]

Benedict [ Generaďż˝ ]

Po pierwsze – sorry, że założyłem wątek i zniknąłem z forum – używam modemu, do którego prowadzi kabel telefoniczny przez całe mieszkanie, kabel się przetarł i w związku z tym, gdy łączyłem się z internetem co 2-3 minuty następowało przerwanie połączenia – to raczej nie są warunki do rozmowy. Nie miałem czasu załatwiać wcześniej wymiany uszkodzonego fragmentu.

Odpowiedzi:
Tzymischepl – prosiłeś w innym wątku aby udzielić Ci odpowiedzi na posta z 7.28, no więc nie będę owijał w bawełnę – nie wiem. Teoretycznie mógłbym szukać w internecie jakiś informacji, i jeżeli nie znalazłbym nic o przyszłych demonstracjach, napomniałbym coś o wcześniejszych.
Ale prawda jest taka, że osobiście nigdy nie planowałem brać udziału w demonstracjach poza Wrocławiem, i ewentualnie, pobliskimi miastami.
Po prostu nie stać mnie na wycieczki autokarowe co tydzień do Warszawy. Nie stać mnie – Benedicta nie stać. Niestety, studia, nawet dzienne, nieco kosztują, szczególnie podręczniki, a wolę kupić potrzebny mi podręcznik niż jechać do Wawy na demonstrację pokojową. Możesz się śmiać, możesz mi to wypominać, możesz mnie nazwać hipokrytą, ale taka jest prawda.
Odnośnie demonstracji przeciw rosyjskiej wojnie w Czeczenii to bodajże ostatnia większa demonstracja miała miejsce tak jakoś na jesieni.
Co do mordów, jakich Turcy dokonują na Kurdach – także chętnie bym się dowiedział, czy w ogóle w Polsce choć 1 taką demonstrację zorganizowano. Ale ta sprawa jest mniej popularna, więc da się ją wyciszyć. A skoro media o tym nie mówią, to polskie społeczeństwo jest niedoinformowane, a na demonstracji zebrałoby się z 10 osób. Taką demonstrację bardzo łatwo rozgonić.

Podobnie jest z wieloma innymi sprawami. Pacyfiści nie raczą milczeć, ale pacyfistom nie daje się głosu, o sprawach się nie mówi, więc wszystko „jest cacy”.

Dibbler – list Herberta:
1 sprawa formalna – Coelho jest znanym na całym świecie pisarzem, a w ogóle o istnieniu Herberta wiedzą przypuszczalnie poza Polakami niektórzy filologowie polscy na świecie, ale nikt więcej
2 sprawy merytoryczne:
Herbert zapomina, że to Stany zaopatrzyły Irak w technologię produkcji gazów bojowych i potrzebne surowce a także pieniądze
Herbert zapomina również, że w Iraku od bodajże lat 60-tych Kurdowie mieli autonomię. Represje zaczęły się po powstaniu Kurdów i likwidacji autonomii.
A poza tym ile Irak wymordował Kurdów? Turcy wymordowali już ponad 1 mln, oraz parę mln Ormian
I jeszcze jedno – Bush nie zaatakował Hussaina nie z powodu miłości do pokoju, ale ze strachu o własną dupę – Arabia Saudyjska bowiem udostępniła swoje bazy tylko pod warunkiem, że wojska nie wkroczą na ziemie irackie. Złoża Arabii Saudyjskiej i Iraku stanowią po 25 % złóż światowych. Jeden kurek, tak hołubiony przez Regana, został zakręcony. Bush nie mógł sobie pozwolić na utratę drugiego.
3 sprawa językowa
umieściłem list Coelho bo jest stonowany, bez fajerwerków czy zbędnych ozdobników.
Herbert poza tym pisze: „Nie pisze do Pana człowiek urażony, lecz pragmatyk”
To tak samo, jakbym napisał: „nie jestem głupi, jestem mądry”
Skoro ów pragmatyzm nie przebija w stopniu dostatecznym z listu, skoro poeta nie potrafił go umieścić w swym liście, tylko musiał podkreślać „lecz pragmatyk” świadczy to właśnie o tym, że coś tego pragmatyzmu brak.

I jeszcze sprawa najważniejsza – Amerykanie wcale nie opuszczali Afgańczyków w 1980. Amerykanie wyszkolili i wysłali do Afganistanu takich ludzi jak ibn Ladiin, stworzyli Taliban i zafundowali Afgańczykom trwającą 20 lat wojnę domową. A wywołaną przez Stany wojnę zakończyła dopiero niedawna interwencja ONZ. Amerykanie wcale nie opuścili Afgańczyków, ale dla tego narodu znacznie lepiej by było, gdyby jednak opuścili, bo z rąk proamerykańskich watażków zginęły miliony.
Zresztą, w podobny sposób Amerykanie próbowali zmniejszyć przeludnienie w Wietnamie. Tylko że wówczas wybijali całe wioski własnymi rękami, a w Afganistanie nie chcieli się pobrudzić.

Minius – polecam zwrócić uwagę na 2 rzeczy – po pierwsze, w wojnie Irak-USA agresorem są Stany Zj, a więc jeżeli kogoś porównywać do Hitlera, to tylko Busha, który w ciągu 2 lat swoich rządów zaczął 2 wojny. Nawet Hitler tak dobrej statystyki nie miał – nie zaczął żadnej wojny przez 6 lat.
A o Miłoszu raczej się nie będę wypowiadał – moim zdaniem był do biedny, sfrustrowany człowiek, który zyskał sławę nie tyle poezją, co rozmaitego rodzaju propagandowymi pomówieniami – jak np. umysł zniewolony.

Miki – zginęły 2 mln. A do wojny popchnęły Saddama właśnie Twoje ukochane Stany Zjednoczone. Idź lepiej Bushowi się podlizywać.

11.04.2003
19:49
[76]

Benedict [ Generaďż˝ ]

aha - i z góry przepraszam za odświeżanie starych wątków

11.04.2003
19:54
[77]

Benedict [ Generaďż˝ ]

Minius - miały być 2 rzeczy, o drugiej nie napisałem, bo bym się enty raz powtarzał, ale zrobię to specjalnie dla Ciebie - Turcy wymordowali znacznie więcej Kurdów niż Irak.

Tyle, że Kurdom tureckim tak mocno utrudnia się dostęp choćby do edukacji, że raczej nie są w stanie robić internetowych stron po angielskiu

11.04.2003
20:12
smile
[78]

minius [ Generaďż˝ ]

Nie wiem czy chodząc ciągle na te wiece pod ambasadą USA zauważyłeś, ale ta wojna już się kończy. przykro mi, że nie po Twojej myśli. (wcale mi nie przykro - lubię być sarkasrtyczny).
Także list Twojego Cohelo nieco się zdezaktualizował, za to list Miłosza nabrał nowego (jakby proroczego) wymiaru.
Więc Ty pozostań przy Cohelo, a ja przy Miłoszu. Zresztą jak widać nawet Papieżowi bliżej do poglądów Miłosza niż Cohelo.
Tylko koń nie zmienia swoich poglądów. Moje ewaluowały. Twoje bliższe są temu koniowi.

A co do Twoich teorii, to już wypowiadałem się dość obszernie w innym wątku, więc nie będę się powtarzał, bo zdezaktualizowałeś się (z Twoimi polądami), lecz pod spodem podam Ci link. Post [10.04.2003] 23:02 minius

Dziękuję.

11.04.2003
20:19
[79]

Benedict [ Generaďż˝ ]

Minius ---> czy z faktu, że wojna się kończy wynika, że wojna była dobra?

Okazało się, że Amerykanie mordują cywili na targowiskach w Bagdadzie, każą ludziom umierać z głodu i pragnienia w Basrze, zabijają zwykłych ludzi w imię czego? Jakiegoś białego proszku, który nie był niczym groźnym, śrdoków obrony przeciwchemicznej i dorbnej ilości populacji irackiej, która cieszy się z obalenia Hussaina w Bagdadzie, ponieważ oznacza to dla nich możliwość zgrabienia jego pałaców

11.04.2003
20:32
[80]

minius [ Generaďż˝ ]

Benedict ---> (cyt.) [I›Okazało się, że Amerykanie mordują cywili na targowiskach w Bagdadzie, każą ludziom umierać z głodu i pragnienia w Basrze...
Zapomniałeś dodać, że jeszcze rozstrzeliwują, gwałcą, wyrywają paznokcie, porażają prądem, wieszają za nogi na żeźnickich hakach, bronią chemiczną załatwiają kurdyjskie wioski.
Tylko czemu ci amerykanie tacy śniadzi i ciągle wrzeszczą, Husajn, Allah Akbar?!

Ale ogólnie rozmowę kwalifikacyjną zdałeś na piątkę.
Teraz udaj się do ambasady Iraku i powiedz, że Minius poleca Cię na stanowisko Ministra Informacji.
Wiesz, etat się zwolnił, a tak poważny rząd nie może pracować bez tak ważnego stanowiska.

Kamizelki kuloodpornej nie bierz. Amerykanie już wszyscy wymordowani, więc nic Ci nie grozi.

I to by było na tyle.
Dziękuję

KUUUUURTYNA!

11.04.2003
20:34
[81]

minius [ Generaďż˝ ]

Acha, zapomniałem dodać gwoli wyjaśnienia.

ŻADNA WOJNA NIE JEST DOBRA.
Tylko czasem pokój, który kosztuje więcej istnień ludzkich jest od niej jeszcze gorszy.
To nie był cytat. To moje własne przemyślenia.

Minius

KONIEC

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.