marcin44 [ Junior ]
Problem z komputerem
Witam wszystkich.
OK. 30 min. po włączeniu, komputer się resetuje. Czasem jest tak że 2 razy się resetuj ok 2-3 godz. po pierwszym resecie. Problem występuje od 1,5 tyg. Co może być przyczyną ? Komputer jest nowy kupiłem go końcem września 2010 roku. Czy jest możliwe że to wina nie wiem... "gniazdka", czy też kurzu który się nagromadził w środku.
Oto moje parametry:
Procesor: Intel Celeron Dual Core E3300 2.5GHz Box
Płyta główna: GigaByte GA-G31M-ES2L
Dysk Twardy: 250gb Seagate 8MB cache SATA
Karta graficzna: GigaByte Radeon HD4350 512MB DDE-2
Pamięć RAM: KingMax 2048MB PC-800 DDR-2
Zasilacz: PowerTec 420W (EC420-NP24)
Proszę o pomoc.
Orzołek [ Waiting for Bulldozer ]
@marin44
Zasilacz beznadziejny, pewnie zestaw z allegro albo 'znawcy' z marketu. Dobre nowe zasilacze 400W kosztują od 150zł. Komputer tylko się resetuje czy też czasami się wyłącza? Może to być też wina temperatury podzespołów... Ściągnij Everesta i sprawdź temperatury.
mirencjum [ operator kursora ]
Zacznij od zainstalowania programu Everest. W zakładce czujnik masz temperatury podzespołów i orientacyjne napięcia.
Dopuszczalne temp.
- Dla procesora – nie powinny przekraczać 60 stopni przy czym im niższa tym lepiej
- Dla grafiki – nie powinna przekraczać 80 stopni
- Dla HDD – nie powinna być wyższa niż 60 stopni (zależy od modelu HDD i umiejscowienia czujnika. Była seria dysków WDC podająca źle temperaturę, warto o tym pamiętać)
- Dla NB – nie wyższa niż 50 stopni.
Wszystko, co dzieje się w systemie Windows, jest notowane przez narzędzie Podgląd zdarzeń. Dzięki temu w przypadku błędów można przeanalizować tworzony przez nie dziennik. Aplikację znajdziesz w Panelu sterowania, gdzie należy przejść do narzędzi administracyjnych lub w konsoli wpisać polecenie eventvwr. Problemów najczęściej trzeba szukać poprzez rozwinięcie gałęzi Aplikacja i System. Opisane są tam wszystkie zdarzenia, sekunda po sekundzie, z dokładną datą i godziną zaistnienia. Dzięki oznaczeniu błędów poprzez ikony (czerwone kółko) i ostrzeżeń (żółty trójkąt) szybko odizolujesz interesujące cię wpisy wśród pozostałych informacji. Klikając dwukrotnie na wybranym zdarzeniu, otrzymasz dodatkowe informacje, czego ono dotyczy, jaki ma identyfikator i gdzie szukać dalszej pomocy. Dane te mogą posłużyć do dalszych poszukiwań i sposobów rozwiązania problemu w internecie. Co ważne, opisy błędów w przeciwieństwie do Blue screena i WinDbg są tu wyświetlane w języku polskim.
Może uruchamiaj komputer z jedną kością Ram. Jak dalej będzie błąd to zrób zamianę na drugą. W ten sposób znajdziesz uszkodzoną kość RAM, jeśli to jest przyczyna.
Jednym z najczęstszych powodów zawieszania i restartów komputera jest niepoprawnie działająca pamięć operacyjna RAM. Powodem może być fizyczne uszkodzenie modułu lub jego zła konfiguracja (zbyt agresywne timmingi, nieodpowiednia wartość napięcia zasilającego). W pierwszym przypadku najczęściej będziesz mieć do czynienia z niebieskimi ekranami z informacją o błędzie pamięci (ang. Memory Corruption) lub nazwą sterownika bądź programu, który zaalokował się w feralnym obszarze. Tego typu zawieszenia mają najczęściej charakter losowy. Jeśli więc nieoczekiwanie pojawiają się BSOD-y, to pierwszym krokiem powinno być przetestowanie pamięci np. programem GoldMemory. Błędna konfiguracja pamięci zwykle owocuje nagłym zamrożeniem działania komputera lub nagłym restartem bez jakiegokolwiek komunikatu.