GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

zloza tytanu warte 200mld dolarow

14.02.2003
02:36
[1]

Dessloch [ Senator ]

zloza tytanu warte 200mld dolarow

odkryto na suwalszczyznie... co o tym myslicie?

mi chodzi raczej konkretnie..
mam pytanie do ludzi znajacych si ena tym... jak "zagraniczny" kapital powiedzmy wykopuje tytan to jakto jest? zyski do jego kieszeni wszystkie ida itd? bo ofset chca amerykanie podobno do tego wlasnie skierowac, ale ja nie znam sie w tej dziedzinie i zastanawia mnie na jakich warunkach wyglada wydobycie surowcow z jakiegos kraju, np. ropy z Iraku.. gdyby prywatne firmy przejely zloza... co z tego wtedy ma panstwo oprocz zatrudnianiu "garstki" ludzi?

14.02.2003
02:38
smile
[2]

Dagger [ Legend ]

==>Dessloch
Szczegółów ci teraz nie podam ale na prowadzenie wydobycia wszystkiego oprocz piasku :P potrzeba koncesji.

Wiec panstwo bedzie miało z tego przynajmniej opłaty koncesyjne.

14.02.2003
02:53
[3]

Ezrael [ Very Impotent Person ]

Dessloch ---> skąd masz info?
Problem w tym, że ruda tytanu nie jest jakaś diabelnie droga. Chodzi o to, że tytan musi być piekielnie czysty, żeby posiadać swoje niezwykłe właściwości, odrobina niepożądanych domieszek (zwłaszcza tlenu) powoduje, że staje się kruchy, łamliwy, nietrwały i do niczego nieprzydatny. To proces rafinacji winduje jego cenę do niebotycznych rozmiarów...

14.02.2003
06:54
smile
[4]

TAILEREKK [ Senator ]

moge sie założyć że zrobią zakłąd bedzie pracować 500 ludzi a potem odrazu sprywatyzują za 1/3 ceny!!

14.02.2003
06:57
smile
[5]

TAILEREKK [ Senator ]

zapomniałem dodać że jeszcze kupujący będzie mógł zapłacić 1/8 a reszte w papierkach i inwestować w polske (czyli wurzycić do kosza)

14.02.2003
07:50
[6]

garrett [ realny nie realny ]

Ezrael --> wczoraj było o tym bardzo głośno np w radiu, problem jest w tym ze złoża choć bardzo bogate [najbogatsze w Europie] i warte ponad 220 mld są połozone głeboko, ok 1,5 km pod ziemią i eksploatacja wymaga dużego kapitału i nowoczesnych technologii. Takim inwestycjom sprzeciwiają się ekolodzy. A sam tytan jest bardzo pożądany przez przemysł wojskowy czy medyczny.
Ssamym pomysłem zainteresowali się już podobno amerykanie, mogą na tym nieźle skorzystać, choćby wejść w korzystną spółkę, nas samych może nie stać na inewstycje która by uruchomiła wydobycie.

14.02.2003
09:14
[7]

Przemodar [ Konsul ]

Ekolodzy to w ogóle fajne ludziki. Protestują przecwko gospodarce, obwiązując się wokół drzew plastikowymi linkami i używając elektrolitu w swoich bateriach latarek. Sa gotowi nawet głodować, popijaąc tylko soczki z aluminiowych kartoników i wcinając pastylki w wytwórni chemicznych leków... Dla ratowania kilku dżdżownic czy jakiejś żaby poświęcą kraj, przyszłość kilku pokoleń, gospodarkę... Hmm, czy naprawdę poświęcą? Jak znam życie zaraz zbierze się stosowna grupa ds. zarządzania, kierowania i bronienia. Już będą umieli zatroszczyć się o przyro..., ups! O rozdysponowanie specjalnych funduszy na biura, pensje, samochody, sekretarki, plakaty, broszurki, granty, nagrody, pozwolenia, oświadczenia, pieniądze, koncesje, rąsie w rąsię...
Podziwiam Amerykanów, ze postawili się przeciw ustaleniom w Kioto (których i tak żaden kraj na świecie nie jest w stanie przestrzegać). Gospodarka i pomyślność ludzi przede wszystkim. Potem można pozwolić sobie na fanaberie typu lokalna odnowa zachwianego ekosystemu.

A co do tych złóż - co jakiś czas "wybucha" bezczelnie sterowana wiadomość o złocie w Sudetach, ropie na lubelszczyźnie, niklu na Śląsku, gazie pod Bałtykiem itp. Komu to potrzebne? Od czego ma odwracać uwagę? IMO nic z tego nie wyjdzie. Towarzysze rządzący sp...rzą wszystko, czego się dotkną.

14.02.2003
09:45
[8]

Poke [ Konsul ]

Jazeli to prawda to czuje ze Polska niedlugo dolaczy do osi zla!

14.02.2003
11:16
[9]

AK [ Senator ]

Przemodar - a kiedy już staniesz na pustyni, która stanie się Ziemia, zamieniona w jedno wielkie betonowe miasto, ze swoimi wytwórniami powietrza, sprzedawanego w puszkach, spoglądając na jedyne pozostałe przy rzuciu gatunki zwierząt (jakieś 10 tys, które zdołało zaadaptować się do nowych warunków, czyli typu szczury i karaluchy), z pewnością uznasz że człowie to brzmi dumnie, prawda?

Prawda, organizacje ekologiczne to zrzeszenia ludzi, których nawet maniakami nie można nazwać - to wręcz fanatycy. Używając swoich naiwnych metod walki ośmieszają tylko potrzebę ochrony przyrody - i patrząc na nich, jak widzę, społeczeństwo nagminnie wypina się na wszystko, co związane z naturą. Tymczasem niszczymy przyrodę, bezpowrotnie. Czy trzeba aż studiować nauki przyrodnicze, aby zrozumieć jak wielka to strata, że życie, pod naszą nieustanną presją, nigdy się nie odnowi i wreszcie globalny ekosystem się załamie?
Najwyraźniej tak. Jeśli uważasz że postanowienia Kioto są niepotrzebne i nadmiernie wyśrubowane, to wierzę że kochasz urbanistyczne krajobrazy i widok łanów pszenicy, która rośnie nieprzerwanie na milionach hektarów, aby wykarmić naszą radośnie mnożącą się populację. Cóż za wrażenia estetyczne...

14.02.2003
11:51
[10]

garrett [ realny nie realny ]

AK --> jak najbardziej popieram słuszne działania ekologów i organizacji ekologicznych ale niestety niektóre z nich to dobrze zarabiające firmy, znajomy pracuje w firmie budowlanej, projekt budowlany został zatwierdzony, raport ochrony środowika sporządzony i zaakceptowany i wtedy obudziła się jakaś lokalna organizacja ekologów twierdząc że planowana obwodnica naruszy naturalny ekosystem, grozili sabotażem i przykuwaniem się do drzew ale też zasugerowali że za odpowiednią zapłatą zrezygnują z protestów i nawet wystawią pozytywną projektowi opinię i wsyzstko to w ramach prawa. O ile wiem firma zapłaciła im część żądanej kwoty bojąc się opóźnień które mogą powstać a co za tym idzie kar finansowych za nie wykonanie w terminie projektu.
Tak więc z organizacjami ekologicznymi to jest naprawdę bardzo różnie.

14.02.2003
12:27
smile
[11]

Beren [ Senator ]

garret - bo oni pewnie za te pieniadze chcieli pojechac i protestowac gdzie indziej... do Amazoni albo gdzies ;P

14.02.2003
12:29
[12]

Przemodar [ Konsul ]

AK => Ha! Poszukam troszkę materiałów w wolnej chwili. Dziwnych materiałów. Wynika z nich m.in.:
- jedna erupcja wulkanu powoduje większe zanieczyszczenia powietrza niż dwieście lat dotychczasowej industrializacji.
- lasy tropikalne zużywają więcej tlenu niż wydalają CO2, zatem kłamstwem są tezy o "zielonych płucach lasu".
- bzdurą jest teza o globalnym ociepleniu. Dziesiątki badań potwierdzają tezę o oziębianiu się klimatu.
- wytłumaczenie dlaczego ludziom lepiej się żyje w cieple (ocieplenie) niż w zimnie ;-)
...i wiele innych tez, dla niektórych obrazoburczych czy wręcz politycznie niepoprawnych...

Nie zaprzeczam, że gospodarka karmi się ekologią. Ale na ochronę środowiska trzeba zarobić. Nie da się zbudować bogactwa i dobrobytu ludzi bez ofiar w przyrodzie. Później dopiero można myśleć o jej ochronie i renowacji. Nie na odwrót.

14.02.2003
21:10
[13]

AK [ Senator ]

garret - to nie ekolodzy, tylko zwykłę pasożyty, że się tak wyrażę...

Przemodar - he, czeka cię kawał pracy. naukowcy sami jeszcze nie wiedzą, co się z klimatem dzieje. Wiedzą, że się ociepla, ale nie wiedzą jak szybko - czyli, czy za 50 lat będzie średnia temperatura podwyższona o 1.5 czy 15 stopni Celsjusza. Ale ja nie o tym. Kioto miało być pierwszym krokiem, który miał ująć zanieczyszczenia jako problem międzynarodowy. Oczywistym jest, że największy truciciel nie mógł tego zaakceptować.
Wulkany - cóż, typowy argument. Powiedz mi tylko, dlaczego wulkany nie tworzą smogu, to pogadamy. Liczę, że próbując wyjaśnić ten problem zrozumiesz gdzieś po drodze różnice między przemysłem i komunikacją a wulkanami.
Lasy - to wiadome od dawna. Nie chodzi mi akurat o lasy i ich produkcję tlenu. Nasza cywilizacja niszczy wszystkie ekosystemy, a ten najlepiej nam obserwować.
Masz też rację z dobrobytem. Tylko popatrz co się teraz dzieje na świecie. My sobie ograniczamy emisję, ale bardzo powoli, a tymczasem biedniejsze kraje wchodzą na ścieżkę industrializacji, którą my mieliśmy 200 lat temu. Wniosek? Zanieczyszczenie szybko wzrośnie, a jeszcze bardziej - degradacja i pustynnienie gleby (Indie są chyba dobrym przykładem?). Efektem będą połacie nieużytków, które natura tworzyła tysiące lat, a które my rozwalamy w 100 lat. Jak kiedyś wyglądała Grecja? Co się stało w Gran Chaco? Co się przytrafiło Majom? Poczytaj, to zrozumiesz że wcale nam nie daleko do powtórki, tylko tym razem skala zmian może nie być lokalna, a globalna.

14.02.2003
21:17
[14]

donzoolo [ Senator ]

moze jakis link?

14.02.2003
21:19
smile
[15]

a.i.n... [ Kenya believe it? ]

złoża TYTANU? ZŁOŻA? buhahahahaha, i co jeszcze, może ZŁÓŻA ALUMINIUM?

buhahahahaha, ojej, malo sie nie zsikałem w rajstopki :PPP

14.02.2003
21:21
smile
[16]

a.i.n... [ Kenya believe it? ]

a złóż stali hartowanej czasem nie odkryli???? ;PPPP

14.02.2003
21:43
[17]

cobra90 [ Pretorianin ]

w polsce???

14.02.2003
21:50
[18]

mikhell [ Master of Puppets ]

a.i.n - hmmm - nie słyszałem, czy odkryli, czy nie, ale nie wiem o co ci chodzi... tytan to pierwiastek, więc występuje w litosferze... tak samo jak aluminium, ale te akurat spotkać można w formie boksytów

14.02.2003
21:54
[19]

Adamss [ -betting addiction- ]

a to ciekawe tylko oszkoda ze jeszcze nic nie podali w wiadomosciach np. na TVN 24...

14.02.2003
22:39
[20]

Dessloch [ Senator ]

złoża TYTANU? ZŁOŻA? buhahahahaha, i co jeszcze, może ZŁÓŻA ALUMINIUM?

buhahahahaha, ojej, malo sie nie zsikałem w rajstopki :PPP

moze jasniej sie wyraz. bo nie rozumiem o co chodzi z tymi "złÓżami aluminium.

pozatym polecam wszsytkim zanim napisza tego typu bzdury lub nie wierza o uwazne sledzenie informacji.
nie jest naprawde tego trudno znalezc.
na pierwszej lepszej stronie znalazlem to info w celu poparcia moich slow

https://www.rmf.fm/wiadomosci/index.html?id=49493

wiec przynajmniej udawajcie dojrzalych ludzi..

14.02.2003
22:55
[21]

wysiu [ ]

AK --> A coz takiego dzieje sie z tym naszym klimatem? Jestes w stanie mi wytlumaczyc, czy z powodu zanieczyszczenia atmosfery czeka nas 'efekt cieplarniany', czy tez moze 'nuklearna zima'? Bo 'naukowcy' nie są niestety zgodni.. Wiesz, ze jeszcze kilka tys lat temu na terenie europy był lodowiec? A Wielki Potop nie jest tylko historyjką z Biblii, a miał rzeczywiscie miejsce, ok 10 tys lat temu? Zanieczyszenia produkowane przez czlowieka to jakies 2-3% ogolu, o reszte troszczy sie sama natura. Kioto mial w zamierzeniach zmniejszyc zanieczyszczenia o kilka procent (z tych produkowanych przez czlowieka oczywiscie, bo na inne nie mamy wplywu), czyli tak naprawde ułamek procenta - za cene wieluset milardow dolcow. NIKT rozsadny by na to nie poszedl. A klimat zmienia sie od zawsze, cyklicznie nastepuja okresy zimniejsze i cieplejsze.
A takie opowieści o wyniszczeniu srodowiska, wyczerpaniu zasobow, i ogolnie wielkim kryzysie, byly modne jakies 30 lat temu, w latach 70-tych. Wg. niektorych ludzkosc miala wyginac do roku 2000. Moze podasz swoją datę, i sie załozymy? Jesli nie bedzie zbyt odległa, obiecuje zgłosic sie po odbior wygranej.

14.02.2003
23:10
[22]

Vein [ Sannin ]

ehh, wiecie mieszkam w białmstoku, i jakoś nie mam ochooty oglądać na pojezierzach mazurskich, olbrzymich hałd ziemi i skał wydobytych tylko poto by dostać się do rudy tytanu...

14.02.2003
23:12
smile
[23]

MateyToB [ Aleksander Newski ]

Nareszcie Bóg wynagrodził Polakom wszystkie cierpienia. Dzięki :)

14.02.2003
23:32
[24]

atari800 [ Pretorianin ]

jak znam Polske, bo bedziemy do wydobycia dopłacać ;-)

14.02.2003
23:51
[25]

Viti [ Capo Di Tutti Capi ]

Aleście się obudzili, o tym już uczono na geografii 7 lat temu.

wysiu - protokołu z Kioto szkoda dlatego że kraje ktore go miały podpisać zobowiązane by były do ograniczenia emisji związków odpowiedzialnych za 'dziurę ozonową'.

Przemodar - nie ma to jak patrzenie na Ziemię jak na rzecz po podporządkowania. I można mieć czyste środowisko z dobrobytem; Islandia jest tego idealnym przykładem.


Dessloch - Było by tak samo. Chodził byś tak samo w trampkach do szkoły, podczas gdy pan Gudzowaty rozwinął by kolejny interes.

15.02.2003
01:12
[26]

Dessloch [ Senator ]

viti mysle ze szkole mam za soba a i w trampkach chodzic nie lubie ;)

mi chozi co na tym skorzysta spoleczenstwo..bo nei ma co ukrywac, ale sa kraje ktore dzieki ropie sa po prostu bogate.. ale ja szczerze mowiac nie wiem na jakiej zasadzie "surowec" sa wydobywane przez prywaciarzy.. bo jesli zyski z tego czerpi jakis prywaciarz to moim zdaniem de facto sie nie oplaca..
ale tez nie oplaca sie wydobywac wegla bo po co doplacac do tego?>

15.02.2003
09:58
[27]

Viti [ Capo Di Tutti Capi ]

Dessloch - Nie bierz moich słów dosłownie; będzie tak jak na bliskim wschodzie kilku będzie mieszkało w złotych domkach a ty będziesz tyrał po 12 godzin dziennie za 1000zł.

15.02.2003
14:28
[28]

Dessloch [ Senator ]

viti a moze jak w katarze? :) woda prad itd za darmo... :)

15.02.2003
14:55
[29]

AK [ Senator ]

Wysiu - nie sprzeczam się o efekt cieplarniany i inne takie.
Faktem jest fragmentacja środowiska naturalnego.
Faktem jest zanikanie gatunków, w tempie porównywalnym jedynie z wielkimi wymieraniami z baaardzo dawnej przeszłości Ziemi (64 mln lat temu i dinozaury - mówi ci to coś? przeliczenie gatunków w skali roku jest zbliżone - dinozaury i ich środowisko też nie wyginęły w jeden dzień).
Faktem jest galopująca dewastacja ziemi przez monokultury (czyli uprawy na okrągło takich np. zbóż) i przemysł (zwłaszcza kopalnictwo i przemysł ciężki)
Faktem jest globalne ocieplanie się mórz i oceanów (i związane z nim wymieranie dużych połaci raf koralowych - a średnia temperatura w Pacyfiku podniosła się jedynie o 1 stopień)

Może z tym się będziesz kłócił?

15.02.2003
15:18
[30]

Jam_Łasica [ Generaďż˝ ]

Dessloch ---> te odkrycie ma już kilka lat. Już przynajmniej od 5 lat o tym wiadomo, ale nikt tego nie wydobędzie. Wigierski Park Nardowy, pełno lasów i jezior. Nikt się na to nie porwie, bo zniszczyłoby środowisko.

15.02.2003
15:43
[31]

Viti [ Capo Di Tutti Capi ]

Dessloch - Chyba sam w to nie wierzysz. Kataru to najwyżej obywatele się nabawią ;)


© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.