GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Elektrotechnika, teoria obwodów

18.01.2011
14:19
smile
[1]

yo dawg [ 1979 ]

Elektrotechnika, teoria obwodów

1. Dlaczego wraz ze wzrostem częstotliwości prądu przy podłączonym szeregowo kondensatorze i rezystorze rośnie napięcie do wartości źródła na oporniku, a maleje do zera na kondensatorze? Dlaczego w analogicznej sytuacji przy podłączonej zamiast kondensatora cewce rośnie napięcie na niej, a maleje na rezystorze?

2. Dlaczego wektory na wykresie wektorowym napięcia źródła do napięcia cewki nie są położone względem siebie pod kątem 90 stopni tylko 8X stopni (delikatne odchylenie)?

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś dosłownie w max dwóch zdaniach odpowiedział mi na te pytania bo nie mam książki od tobów pod ręką.

//Może Lookash AC/DC Masta jest w stanie odpowiedzieć...?

18.01.2011
14:26
[2]

RockyX [ Tygrys ]

Odpowiem w sposób w jaki ja to pojmuję:
1.) Przy nieskończonej częstotliwości prądu sinusoidalnego kondensator stanowi zwarcie, więc nie stanowi rezystancji na której mogłoby się odkładać napięcie. Gdy do obwodu włączymy cewkę, zacznie ona wytwarzać reaktancję indukcyjną (induktancję), na której będzie odkładać się napięcie. Poza tym cewka zacznie indukować własne napięcie. Napięcie na cewce rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości, ponieważ jest ono proporcjonalne do częstotliwości.

2.) Cewka gromadzi energię elektryczną w wytworzonym przez siebie polu magnetycznym i następuje tzw. przesunięcie fazowe.

18.01.2011
14:34
[3]

yo dawg [ 1979 ]

Wielkie dzięki!

Ostatnie pytanie:

Mając wykres wektorowy Ur do Uc co tak naprawdę obliczam z Ur^2 + Uc^2 = sqrt(U) ?
Czy U z ww wzoru to U skuteczne czy różnica potencjałów mierzona na całej gałęzi z szeregowym rezystorem i kondensatorem?


Aaa i jeszcze odnośnie Ad1, dlaczego w przypadku z cewką maleje napięcie na oporniku? Czy ma to związek z kierunkiem napięcia na cewce?

18.01.2011
14:46
[4]

yo dawg [ 1979 ]

Może inaczej: Czy zjawisko z cewką i spadkiem napięcia na rezystorze można wytłumaczyć, że zgodnie z zasadą prądu w oczku suma napięć musi się równać 0 i że reaktancja rezystora nie zależy od częstotliwości?

18.01.2011
15:07
[5]

RockyX [ Tygrys ]

Co prawda nauczyciel u mnie w technikum ostro olewa wykresy wektorowe, ale czy ten wzór nie powinien wyglądać w ten sposób?

U = sqrt(Ur^2 + Uc^2)

Na elektrotechnice spotykałem się ze wzorami tylko tego typu. Stosunkowo dawno nie rozwiązywałem już takich zadań , ale wydaje mi się, że w ten sposób obliczasz napięcie skuteczne na całej gałęzi - uwzględniając przesunięcie fazowe na kondensatorze (bo właśnie przez owe przesunięcie nie można po prostu dodać tych napięć - tak jak robi się to w przypadku prądu stałego).

-----

Sądzę że ma to związek zarówno z przesunięciem fazowym (czyli częściowo z "kierunkiem" napięcia, który zmienia się w zależności od kąta fazowego), jak i indukowaniem się własnego napięcia i wytwarzaniem reaktancji indukcyjnej, na której odkłada się napięcie źródłowe.

Po prostu zgodnie z prawem Ohma napięcie rozkłada się w zależności od wielkości oporu na rezystorze (rezystancji) i na cewce (reaktancji indukcyjnej). Jeśli reaktancja indukcyjna rośnie (razem z częstotliwością), to odkłada się na niej co raz większe napięcie, a na rezystancji - co raz mniejsze.

Ul = Xl * I
Ur = R * I

Xl = 2 * Pi * f * L

A skoro zwiększa się Xl, to prąd I zmniejsza się i dlatego Ur maleje.
----

reaktancja rezystora - parametrem rezystora jest rezystancja, nie reaktancja.

18.01.2011
21:17
[6]

yo dawg [ 1979 ]

Prawda, pojebałem wzór, ale generalnie liczy się to z trójkąta prostokątnego.

reaktancja rezystora - parametrem rezystora jest rezystancja, nie reaktancja.

Racja, pomyliłem reaktancję z impedancją.

Tak czy siak, wielkie dzięki.

© 2000-2024 GRY-OnLine S.A.