GRY-Online.pl --> Archiwum Forum

Dowody winy IRAKU - konfliktu część 2.

06.02.2003
12:36
smile
[1]

Przewodnik Syriusza [ Magazyn Grafik ]

Dowody winy IRAKU - konfliktu część 2.

Przypomnijmy:
Jakie dowody zaprezentował Colin Powell ?

[źródło: Onet.pl]
Sekretarz stanu USA Colin Powell zaprezentował Radzie Bezpieczeństwa ONZ zdjęcia satelitarne, dowodząc, że Irak ukrywa broń masowego rażenia i że przerzuca ją z miejsca na miejsce, aby uniemożliwić inspektorom ONZ jej wykrycie.


Colin Powell w Radzie Bezpieczeństwa ONZ/AFP

Na zdjęciach zrobionych na dwa dni przed kontrolą ONZ-owskich inspektorów widać było namiot, przy którym stał pojazd wyposażony w urządzenia do zwalczania skażenia oraz ciężarówki przygotowane do wyjazdu.

Na zdjęciach zrobionych w tym samym miejscu dwa dni później widać uprzątnięty teren na który wkraczają inspektorzy.

"Nie wiemy co Irak przewoził - mówił Powell - ale dlaczego chował to przed inspektorami."

Amerykański sekretarz stanu pokazał także zdjęcia samochodów opuszczających fabrykę, w której według niego, była produkowana broń chemiczna.

Colin Powell podkreślił, że broni nie znaleziono, ale nadal nie wiadomo, co stało się z bronią chemiczną, którą Irak posiadał i czy została ona zniszczona. Stany Zjednoczone szacują arsenał broni chemicznej Iraku na 100-500 ton.

Colin Powell twierdzi także, że Saddam Husajn zezwolił ostatnio wojskowym na użycie broni chemicznej.

Powell oświadczył, że tak właśnie wygląda mechanizm w jaki Irakijczycy utrudniają misję ONZ - przed oczekiwaną kontrolą inspektorów, którzy stale są śledzeni przez agentów, podstawia się ciężarówki, które wywożą nielegalne materiały.

Irak ukrywa nie tylko broń, ale ukrywa ludzi - powiedział Powell, przypominając, że naukowcy iraccy mogli rozmawiać z inspektorami tylko w obecności przedstawicieli irackich władz.

Husajn miał ostrzec irackich naukowców przed poważnymi konsekwencjami jaki mogą ich spotkać w przypadku współpracy z inspektorami. Miał też zabronić im wyjazdu z kraju. Ci, którzy zdecydowali się na ucieczkę z kraju mieli być traktowani jak szpiedzy i zdrajcy.

Według źródeł wywiadu, które przytoczył Powell, Irak miał posiadać laboratoria zdolne do przemieszczania koleją lub na platformach ciężarówek. Według Powella wiadomo o 18 takich ciężarówkach.

Saddam Husajn upoważnił ostatnio irackich dowódców do użycia broni chemicznej - twierdzi Colin Powell, powołując się na anonimowe "źródła".

Wątpliwości nie powinno się rozstrzygać na korzyść Iraku - uważa Powell, wskazując na irackie zabiegi, zmierzające do ukrywania przed światem broni masowego rażenia.

Saddam Husajn używał w przeszłości broni chemicznej. Irak nie rozliczył się z zasobów tej broni - powiedział Powell.

Stany Zjednoczone szacują arsenał broni chemicznej Iraku na 100-500 ton - powiedział Powell.

Amerykański sekretarz stanu Colin Powell powiedział Radzie Bezpieczeństwa, że w Iraku nieskrępowanie działa terrorysta powiązany z al-Qaidą, a w samym Bagdadzie działa komórka organizacji Osamy bin Ladena.

Powell powiedział, że związki Iraku z terroryzmem nie są nowością. Już dawno Saddam Husajn trenował palestyńskich terrorystów i finansował rodziny zamachowców - samobójców. W Bagdadzie ma także biuro palestyński Hamas.

Według Powella, w Iraku działa znany jordański terrorysta Abu Musab Zarkaui, który ma związki z al-Qaidą. Bez żadnych kłopotów jeździ on po kraju i przez 8 miesięcy pracował w Bagdadzie.

Powell oświadczył także, że w Bagdadzie działa grupa członków al-Qaidy, którzy uciekli z Afganistanu. Zajmują się zbieraniem funduszy dla organizacji.

Sekretarz stanu powiedział, że istnieją obawy, iż za pośrednictwem Iraku, al-Qaida może wejść w posiadanie groźnej broni.

Powell zaprezentował także zdjęcia satelitarne obozu terrorystów w północnym Iraku, gdzie uczą się oni jak otrzymywać rycynę.

"Związki Iraku z terroryzmem są stare - kombinacja jest zabójcza" - powiedział Powell.

"Rezolucja 1441 powstała by dać Irakowi dać jeszcze jedną, ostatnią, szansę. Irak jej nie wykorzystał" - powiedział na zakończenie wystąpienia Powell.

[źródło: Onet.pl]

A teraz świeże informacje - co sądzą czołowe Państwa o dowodach?

Wielka Brytania - "Zaprezentowane przykłady są bardzo silne i miarodajne. Saddam Husajn nie może mieć wątpliwości, w jak poważnej sytuacji się znajduję.Czasu jest bardzo niewiele. Jeśli nie będzie współpraca, ta Rada musi zrealizować swój obowiązek"

Rosja - "Przedstawione dzisiaj informacje muszą wymagać bardzo poważnych i drobiazgowych studiów. Praca inspektorów musi być kontynuowana"

Francja - "Trzeba wzmocnić inspekcję w Iraku. Najlepiej podwójmy lub nawet potrójnie podnieśmy liczbę inspektorów rozbrojeniowych"

Chiny - "Inspektorzy ONZ powinni kontynuować swoją pracę"

Niemcy - [jeszcze przed wystąpieniem Powella] "Niezależnie od dowodów nie weźmiemy udziału w wojnie z Irakiem"

Irak - "To żadne dowody. Same kłamstwa i mistyfikacja. Głównym celem było sfabrykowanie pretekstu do zbrojnej agresji."

Polska - "Wystąpienie Colina Powella rzuca nowe światło na kryzys iracki. Zostały ujawnione konkretne dowody łamania rezolucji 1441. Wiele wskazuje na to, że Saddam ukrywa przed inspektorami broń masowego rażenia, oszukując w ten spoosób ONZ i międzynarodową opinię publiczną. Uważamy, iż Rada Bezpieczeństwa powinna na to zareagować.

[powyższe wypowiedzi pochodzą z internetowych stron rządów tych państw -zostały przetłumaczone]

Czy do wojny dojdzie?
Raczej tak.

Oto co jest za i przeciw wojnie:

ZA

- Według inspektorów ONZ, Irak wyprodukował więcej bakterii wąglika, niż wykazał w swoim raporcie.
- Bagdad nie rozliczył się z 6,5 tys. bomb chemicznych
- Saddam nie potrafi wyjaśnić , co się stało z "większymi ilościami" gazu bojowego VX, a wywiad USA ma dowody na to, że Irak kontynuował prace nad tym gazem.
- Irak sprowadził 300 silników rakietowych, a mogą one być wykorzystywane do przenoszenia śmiertelnych gazów i bakterii.

PRZECIW

- Wojna to ogromne koszty, nie tylko samej operacji wojskowej , ale też np. wzrost cen ropy na światowych rynkach.
- Wielu ekspertów uważa, że Irak jest za słaby ekonomicznie, aby zagrażać światu i finansować zbrojenia
- Wybuch wojny może wywołać wzrost aktywności skrajnych islamskich organizacji, które będą dokonywać terrorystycznych ataków nie tylko w USA, ale też w krajach popierających Amerykę/

Syriusz
GOL :)

UWAGA
Na prośbę mogę wkleić jeszcze raz zdjęcia z przemówienia Powella.

Link do poprzedniej części:

06.02.2003
12:50
[2]

max501 [ Pretorianin ]

A moim zdaniem - to cała ta dyskusja zamydla sprawę.

Powell, a wcześniej inspektorzy stwierdzili, że Irak łamie rezolucję 1441. I nie chodzi wcale o to, czy są niezbite dowody na to, że Irak ma broń masowego rażenia czy nie, ale o to że nie wypełnił punktu rezolucji o pełnej współpracy z komisją, czego wynikiem mogą być sankce wobec tego kraju, równiez militarne.

Sprawa jest prosta. Żegnaj Saddam....

06.02.2003
13:23
smile
[3]

moussad [ la kretino maximale ]

niesetety,o ile Rosja i Francja są wstanie w ostateczności dopuścic możliwość akcji zbrojnej,to stanowisko Chin wydaje się byc nieprzejednane(a wrazie głosowania nie może byc ani jednego sprzeciwu)

06.02.2003
13:24
[4]

Przewodnik Syriusza [ Magazyn Grafik ]

up

06.02.2003
13:27
smile
[5]

gladius [ Óglaigh na hÉireann ]

Mnie troche zdziwilo, ze w "Przeciw" wojnie na pierwszym miejscu jest wzrost cen ropy. Mogliby chociaz z przyzwoitosci napisac, ze przeciw wojnie przemawiaja potencjalne straty ludnosci cywilnej.

06.02.2003
13:46
[6]

Zajkos [ Generaďż˝ ]

Z ostatniej chwili:

Polska wypowiada wojnę Irakowi !!!
Minister Spraw Zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz oświadczył, że Polska rozpocznie wojnę z Irakiem także w sytuacji, gdy nie da na to zgody ONZ, a nawet gdy do wojny nie przystąpią Stany Zjednoczone. Gotowość bojową osiągnęła już wyborowa Podkarpacka Orkiestra Przeciwpancerna, wyposażona w trąby o średnicy 750 mm (służące do niszczenia umocnień przeciwnika, np. murów), talerze antyrakietowe i bęben samonaprowadzający. W tym tygodniu w
stronę Iraku wypłynie I Eskadra Kajaków Rakietowych (niewykrywalnych dla radarów). Jeśli nie nastąpią jakieś nieprzewidziane trudności (np. fale), to flotylla powinna dopłynąć do Iraku około roku 2007.
W najbliższym czasie na Bliski Wschód rusza (autostopem) I Pułk Kawalerii Bezprzewodowej, znany z rubasznych pieśni i mocnych łbów. Jeśli tylko pojawią się sprzyjające wiatry, to Bagdad zbombardowany zostanie przez II Szwadron Latawców Strategicznych przy pomocy pisanek, dzięki czemu będzie można stworzyć 1000 nowych miejsc pracy dla artystek ludowych (użycia jaj ubiegłorocznych zabraniają konwencje międzynarodowe). Decydujący atak na pałac Husajna dokona słynna I Wąchocka Dywizja Ciasnych Beretów, która wyspecjalizowała się w desantach bez spadochronów. Wynika to nie tylko z braku środków na sprzęt, ale z zaobserwowanego przez naukowców wojskowych
zjawiska, że skoczek bez spadochronu jest trudniejszy do trafienia. Tymczasem w tajnej bazie wojskowej w Pacanowie prowadzane są szkolenia emigrantów irackich. Gdy zostanie obalony reżim Husajna, zajmą się oni dolewaniem oleju rzepakowego naszej produkcji bezpośrednio do złóż ropy naftowej. Następnie ten produkt będzie sprzedawany
odbiorcom na całym globie. Światowa opinia publiczna zamarła w oczekiwaniu na kolejne działania naszego supermocarstwa.

06.02.2003
13:56
[7]

Przewodnik Syriusza [ Magazyn Grafik ]

Zajkos - moze link? ALe to chyba jest nieprawdopodobne

06.02.2003
13:57
[8]

Przewodnik Syriusza [ Magazyn Grafik ]

[ciekawe czy udalo mi sie was nabrac ze uwierzylem :)]

06.02.2003
14:40
[9]

Przemodar [ Konsul ]

Zajkos => to pochodzi z wczorajszego Joemonstera...

06.02.2003
15:14
[10]

max501 [ Pretorianin ]

Tekst ten był chyba też we Wprost. Stały cykl satyryczny Organ Ludu.

06.02.2003
15:19
smile
[11]

max501 [ Pretorianin ]

Wcześniej gdzieś czytałem o rewelacyjnym pomyśle wysłania A.Leppera, G. Janowskiego do Iraku.
Poblokują im drogi, wysypią daktyle na tory, zablokuja parlament i wszlekie instytucje państwowe, oskarża wszytstkich o korupcję etc.

Po tygodniu Irak sam się rozbroi a Saddam zostanie hipisem...

06.02.2003
16:32
[12]

H3ZEKI4H [ Homo Homini Lupus ]

Irak Irakiem ale teraz ciekawie rozkręca sie sprawa z koreą LINK. Musze przyznać ze chłopaki mają jaja. Pozatym są zabawni

06.02.2003
16:45
smile
[13]

max501 [ Pretorianin ]

H3ZEKI4H---->>> to nie odwaga, ani zabawność to krzyk rozpaczy o michę ryżu.
Myślę, że rozegra tam się w końcu jakaś totalna tragedia. Albo ci paranoicy rzucą się na północ, albo wystrzelą swoje rakiety, albo dojdzie do wojny domowej.

06.02.2003
17:36
[14]

H3ZEKI4H [ Homo Homini Lupus ]

max501 -- skąd ta smutna mina. Przecierz ci którzy głoszą swiatu takie brednie wcale niewalcza o miske ryżu, maja ryżu dosyc zeby umrzeć z przejedzenia. Natomiast ci o których piszesz, zwykli ludzie niemają prawa głosu. Tak na marginesie chyba sie pomyliłeś piszac że żucą się na północ, jeśli już to napołudnie no chyba że zmierzaja na syberię

© 2000-2022 GRY-OnLine S.A.